Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

francula
8. únor 2016

Ahojte maminky, dávnejšie som prispela príspevkom na Vašu diskusiu a vraciam sa k vám opäť. Mojím cieľom bolo prečítať všetky príspevky, ale nakoľko je ich tak veľa, nemám šancu to stihnúť. Zaujímalo ma, ako sa detičky za tých šesť rokov posunuli a aké diagnózy ich nakoniec neminuli. Mám dvoch synov. Starší Riško má tri roky a štyri mesiace. Jeho slovná zásoba pozostáva asi z 15. slov, aj to úplne základy. Mladší 13-mesačný Daniel už v podstate rozpráva všetko čo Riško. Od Riškových dvoch rokoch s ním chodím po odborníkoch. Ako prvé sme navštívili súkromné centrum špecialno-psychologického poradenstva. Tam nám vyslovili podozrenie na autizmus, ale keď som sa tam vrátila o pol roka neskôr, autizmus vyvrátili. Riško je veľmi vnímavý. Všetko ho zaujíma. Najradšej nám asistuje pri nejakej činnosti a veľmi rád sa pozerá aj na všetky činnosti, čo vidí vonku, napr. ako niekto zametá lístie, vykladá veci z kufra auta, ako opravujú chodník, niečo stavajú atď. Celkovo sa zlepšuje aj jeho hra a hlavne pozornosť a vytrvalosť pri jednej činnosti. To si všimli aj všetci odborníci, ku ktorých chodíme (špeciálna pedagogička, logopedička, neurologička, psychologička, canisteraputka a aj lektorka na kurze play and wisely). Máme pocit, že rozumie prevažne vačšine z bežného života. Reaguje aj na zložité príkazy, keď sa ho pýtam kde sú nejaké predmety v knižke, ukáže správne. Problém má so zvieratkami, tie akoby neovláda, pretože podľa logopedičky je to tým, že nie sú predmetom jeho záujmu. Ďalej mu robia problém prídavné mená a nejaké abstraktné pojmy. Knižky si maximálne prezeráme a pýtame sa na veci, čo sú v nich. O čitaný príbeh nemá záujem. Hocikedy si skôr zoberie manželovu knižku s malými písmenkami ako tú obrázkovu. Kreslí stále len také čmáranice. Niekedy chce, aby sme sa hrali s nejakou hrou len podľa neho, keď mu chcem ukázať aj iný spôsob, odmieta to. Z auti rysov má ešte slabší očný kontakt a akoby ma niekedy nebral ako komunikačného partnera. Má oslabenú orofaciálnu motoriku, takže väčśinu dňa má pootvorené ústa a niekedy aj slintá. Takže dakedy vyzerá byť fakt mimo. Vo veľa veciac je ale podľa mňa aj veľmi šikovný. Riško má zatiaľ oficiálne daný oneskorený a nerovnomerný psychomotorický vývoj. Má oslabneú hrubú aj jemnú motoriku. Na MR v lete mu vyšiel nález leukodystrofické zmeny na bielej hmote mozgu. Samotná leukodystrofia sa ale genetickými testami vylúčila a podľa neurologičky Riškovi pomalšie zreje mozog a preto tam má tie zmeny. Pôjde na kontrolnú MR, aby sme videli, ako to postupuje. Na výsledky metabolických testov čakáme už pol roka, takže zároveň som sa chcela opýtať mamičiek, ktoré majú skúsenosti s týmto vyšetrením, či je to bežné. S Riškom som chodila na terapie do špeciálnej škôlky a dneśńým dňom nastúpil do súkromnej škôlky na pol dňa, nakoľko nám odborníci odporúčali kolektív. Ďakujem za akékoľvek reakcie 🙂

porrima2
8. únor 2016

@roniii Ronie zavolej na Medipos- v Praze vozí plenky až domu, jak je to v jinem městě nevím. Pošlou vzorky, ty si vybereš, zavoláš zpět , daji ti kody na plenky i doporučí rozpis pro dětskou( kolik jich může napsat a atak). Na telefonu byla moc příjemná a ochotná pani.

kika_21
8. únor 2016

@francula Já čtu Váš poslední příspěvek a připadá mi, že Riško je až na malou slovní zásobu- vlastně možná spíše neochotu mluvit- podobný jako můj syn.Celkem normální chlapeček. Malé dítě u čtení dlouho nevydrží. To byste musela u toho hrát divadlo a i tak to odhaduji max. na 10 minut, spíš ještě méně. Tak ho pozdravujte a ať si užije zametače listí. Oni, popeláři, vrtalové a další na ulici jsou i naši věrní přátelé. 🙂 🙂 🙂

francula
8. únor 2016

@kika_21 no bodaj by tak bolo 🙂 ja stale v to dufam, len ide o to, ze Risko uz na pohlad nevyzera uplne ako bezne trojrocne dieta. Minule som bola u nasich v inom meste a skoncili sme s Riskom kvoli kaslu na pohotovosti a ta detska lekarka si hned vsimla, ze nie je to uplne tak, ako by malo byt. Ja stale verim pozitivne, ale potom mi Risko vonku urobi taku scenu ako dnes a zase ma prepadne taky blby pocit. Ti ludia strasne cumia. Navyse Riskovi niekto tipuje aj 5 rokov, lebo je vysoky a ked na verejnosti vydava tie svoje zvuky nesuhlasu, tak to vyzera fakt divne...

kika_21
8. únor 2016

@francula Tak se na ty lidi snažte vykašlat. Nevychovávají ho. Třeba má ten vnitřní svět zajímavější, než řada těch, co divně koukají.TAK AŤ KOUKAJÍ ASI JSOU TO ROZHLEDNY.Ríšovi vše nejlepší a do budoucna co nejméně doktorů. 🙂

kolibricek36
8. únor 2016

@francula lidi prostě koukají, to neovlivníš - netrap se tim

peggy722
9. únor 2016

@francula U vás jsou problém ty ochablý orofacionální svaly. Chce to tu pusinku opravdu rozhýbat, jinak mluvit pořádně nezačne, protože to technicky prostě nezvládá. Pak pokud mu pomalu dozrává mozek, tak ani to porozumnění není k věku a je jasný, že prostě některý věci nechápe a proto se vzteká. Ela taky vypadala, jak všemu rozumí a nebyla to pravda. Ona jenom uměla dobře mást. Ona byla odmala hrozně přizpůsobivý dítě, prostě pozorovala co dělají ostatní a pak to dělala taky. Ale ve většině případů podle mně nechápala, proč to dělá. Měli jsme štěstí v tom, že vypadala mladší, takže se zase tak moc jejímu chování nikdo nepodivoval. To spíš já to pořád řešila a porovnávala se starší dcerou, protože u ní jsem takový chování neznala. V tomhle věku přímo nesnášela čtení a zpívání. To začala vždycky strašně ječet, že to nechce. Cílený činnosti na rozvoj mi většinou bojkotovala, pokud to nebyly věci, který jí zajímaly. Takže logopedie moc nehrozila. Hodně spolupracovat začala až v těch čtyřech letech, to jí začala naskakovat i ta řeč a porozumnění, ale stejně jí u psycholožky vyšlo, že rozumí jako dvouletý dítě a řeč zrovna tak. Teď v pěti letech a něco rozumí už normálně, dokonce už rozumí i vtipům. Mluví už celkem normálně. Ještě musíme trénovat výslovnost a občas dá špatnej slovosled, něco ve větě vynechá. Ale to už jsou drobnosti. V podstatě se už od vrstevníků moc neodlišuje. Když si dává pozor a mluví pomalu, tak už jí rozumí všichni. Nám moc pomohla školka, tam se opravdu rozpovídala. Ještě před rokem nehrozilo, že by si zapamatovala písničku nebo básničku, teď už je v pohodě. Na to lepší soustředění a dozrávání mozku dávám rybí tuk a hořčík+B6. nevím, jestli je to tím, ale co jí to asi dva měsíce dávám, tak se strašně zlepšila.

francula
9. únor 2016

Ďakujem za všetky reakcie dievčatá 🙂 Peggy772 to ma veľmi teší, že sa maličká tak posunula v reči. Mne tá samotná reč príde ako taký zázrak, dúfam, že sa Riško aspoň v tých štyroch rokoch rozhovorí 🙂 Od včera Riško nastúpil do škôlky, tak tiež verím, že sa tam naňho niečo nalepí. Tiež mu dávame všelijaké možné vitamíny: esprico, magne B6, pyridoxín, olej z vlašských orechov a asi tri mesiace papá aj lucetam... Paradoxom tej oslabenej orofaciálnej motoriky je, že Riško nemal od mala problém s prežúvaním, úplne prirodzene prešiel na kúsky, keď sám od seba začal odmietať mixovanú stravu. On bol ypotonickź aj na chbátiku ako batoľa, tak mu to ostalo asi na tváričke...

francula
9. únor 2016

Sisstin ak by ti to nevadilo, mohla by si mi prosím napísať, ako je to teraz s Tvojím Tygrom? Nemám šancu prečítať všetky príspevky...

gabbucha
9. únor 2016

@francula Pokud dáváte pyridoxin, tak potom je Magne B6 zbytečné a stačí dávat jen obyčejné magnezium, protože B6 je pyridoxin.

sisstin
autor
9. únor 2016

@francula rec v poradku az na sykavky a neumi Ř. Je v bezny malotridni ZS, bez IVP a asistenta. Zvlada vse normalne, cte s porozumenim od zacatku, nema tadne problemy, ma samy jednicky a dle ucitelky je nejlepsi z prvnaku. Co se tyce socialna, je furt uzkostnejsi, ale proste uz tak normalne, ma kamarady atd. Proste normalni decko ;)

schellongova
9. únor 2016

Ahoj holky. Honzik ma dva tydny bryle a potesil me oblekl je a nesundava je vubec. Pri prvnim nasazeni mi rekl maminko ja vidim. Kdyz ted pracujeme rychleji se zorientuje v obrazku najde rozdily nebo stejnou dvojici mnohem rychleji. Venku vic beha a vsima si veci opravdu mu prospeli. Chodime do spc eda na grafomotoriku a na cviky oko ruka. Ve ct mu bude 4 a pul, rok od zjisteni diagnozi a musim rict ze pokrok 100 procent. Mluvi cely den a je mu krasne rozumet jen r jeste nezni. Venku vse komentuje mam z nej radost kazdy den cvicime logo a grafo plus cteni a hry jen neumi jeste vypravet a pred cizimi se stydi. Snazi se pisnicky broukat a kutali se brambora zvlada i s pohybem.Segra 21 mesicu se pta na vse proc a uziva 4 slovne vety prijde mi to jako zazrak. Umi sve a brachovo jmeno a asi 10 zvirat s brachou se krasne doplnuji. Preju Vam at se deti zlepsuji nehlede na prognozy doktoru.

francula
9. únor 2016

@sisstin joooooj tak to ma veľmi teší a pamätáš si ešte, kedy sa mu začal rozväzovať jazýček?

sisstin
autor
9. únor 2016

@francula tak zacal mluvit asi v 2,10, v 3,5 mel myslim 250 slov, ve 4 letech uz 1000- tvoril kratky agramaticky vety atd. V peti se srovnala gramatika, v sesti mu rozumeli uz i cizi lidi vsechno. Ted proste mluvi normalne, ale ma dyslalii, paradoxne kdyz cte, tak vyslovuje i ty sykavky dobre :p

https://www.youtube.com/watch?v=MCzraZJddEI
porrima2
9. únor 2016

@schellongova Kam chodíte do spc?

schellongova
9. únor 2016

@porrmesic spc eda trojicka praha 2. Jednou za mesic mame lekci plus ukoly na doma

krystalka
10. únor 2016

@francula - chodím sem už taky hodně dlouho, tak ti napíšu i naše shrnutí - syn ve 3 letech měl jen pár jedno a dvouslabičných slov, dohromady asi 40, rozumět mu nebylo skoro nic, vytvářel si svoje vlastní slova a taky znaky, když se nedokázal vyjádřit, porozumění měl dobré, vždycky jsme se nějak domluvili...ve 3,5 začal spojovat dva výrazy dohromady a začali jsme chodit na logopedii do SPC, taky měl hypotonickou pusu, ale zrovna tyhle cvičení dost bojkotoval, strašně moc nám pomohla speciální školka, kam jsme ho dali, protože měl velký problém s více dětmi okolo sebe, měl i takové trochu autistické rysy, je hodně úzkostný, pracovali tam s nimi úžasně a podle jejich potřeb....kolem 4 let začal trochu víc rozvazovat a tvořit primitivní větičky......okolo 5 let už mu většinou rozuměli i cizí lidé......pak už se to docela pohnulo....teď je ve 2.třídě, chodí do logopedické, ale ani ne už tak kvůli řeči, jako spíš kvůli tomu počtu dětí ve třídě, je jich tam jen 7, klasickou velkou třídu o 28 dětech by dával asi fakt těžko, aspoň i podle jeho paní učitelky....v učení žádný problém, moc hezky píše, čtení taky v pohodě, matematika mu jde výborně, mluví už v podstatě normálně.....do školy šel bez odkladu v 6,5, ale pokud by měl jít do běžné třídy, tak bychom mu bývali dali odklad....takhle nebylo potřeba.....jinak, když nastupoval do první třídy, tak už mu naskakovalo i Ř, ostatní hlásky v pohodě, s paní logopedkou ve škole teď trénují spíš plynulé vyjadřování, vyprávění apod....Takže až na to, že je úzkostnější a moc nedává ten velký kolektiv, tak jinak už je to úplně normální dítě 🙂

francula
10. únor 2016

@krystalka jeeeeeee tak to si ma ozaj potešila Krystalka. My mu tiež všetko rozumieme, čo chce, naznačí to gestom alebo pohybom tela, alebo si jednoducho zoberie sám to, čo chce. V poslednej dobe si aj viac komentuje hru, napr keď stavia lego hovorí toto tam... jeho najdlhšia veta bola zatiaľ tam dám toto, ale neopakuje je ju často. Čo sa týka nejakej tej orofaciálnej stimulácie, tiež to bojkotuje a vôbec nechce precvičovať mimiku tváre, to jedine len formou hry, napr. že fúka sviečku alebo bubliny, pije zo slamky, nad peru mu dám niečo sladké... už som rozmýšľala, či by sme nezašli kvôli tomuto problému aj za Adelaide Fabiánovou do Adeli centra... ale zase všimla som si, že v poslednej dobe oveľa lepšie prehĺta slinky, aj ústa má niekedy viac zatvorené... my sme chodili do špec. škôlky len na terapie a akurát dnes je tetí deň v súkromnej škôlke a zatiaľ to moc dobre nezvláda, každým dňom sa stupňuje plač, ale tak dúfame, že to chce len zvyk. Ja som tiež škôlku nenávidela, a to som nemala problém s rečou. Uvidíme, čo s ním urobí kolektív, je tam až 25 detí a 5 učiteliek... Riško nemá problém s úzkosťou, miluje spoločnosť, ale doteraz ešte nebol v takejto veľkej skupine bezo mňa... a eśte raz ďakujem krystalka za povzbudzujúci príspevok 🙂

francula
10. únor 2016

Tak dnes napriek tomu, že Riško už z domu išiel do škôlky s veľkým revom, zvládol to tam výborne. Som zvedavá na zajtrajšok 🙂

janka283
11. únor 2016

Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na názor ohledně syna. Sice jsem si nejdříve říkala, že než se zeptám, zkusím pročíst celou vaši diskuzi a třeba najdu odpověď bez toho aniž bych vás obtěžovala...bohužel po 5 dnech čtení jsem na straně 52 🙂) takže by to asi chtělo trochu popojet 😎 Synovi je čerstvě rok a půl, má opožděný motorický vývoj (samostatná chůze 16 měsíců, do 10 měsíců jsme cvičili), ukazovat začal sám ve 13 měsících, ukazuje na vše možné ale má špatný oční kontakt, občas se na mě podívá občas ne, na jméno slyší jak kdy. Mluví mňau (na kočku), ňam ňam, ba (znamená bác a bábovka), ne. Zviřátka se strašně dlouho nesnažil napodobovat, až teď (ale jen když mu řeknu ať to taky zkusí), většinou ale napodobuje tu intonaci. Umí asi polovinu abecedy a tam mu nedělá problém ty písmena i říct. Občas slabikuje, ale spíš vydává takové své zvuky. Knížky si prohlíží rád, pozná strašně moc obrázků v různých knihách, teď začal rozumět jednoduchým pokynům typu: přines, odnes to do koše, jdeme papat, jdeme si umýt ruce, jak dělá zvíře. Na sobě umí ukázat uši, hlavu, vlasy, ruce, nohy, pupík,zuby... nejde mu akorát nos, oči. Dnes jsem se ho ptala kam si oblékne čepici, boty apod. ukázal všechno správně. Když je někde obrázek postýlky a já se zeptám kde se dělá hají, ukáže na tu postel. Dělá mi starost ten oční kontakt, občas si obrázky ukazuje pro sebe a na mě se vůbec nepodívá abych mu to pojmenovala a HLAVNĚ mi před týdnem doktor řekl, že tohle má umět roční dítě, že s rok a půl starým dítětem se má člověk už normálně domluvit, a to jsem si myslela, že když chtěl jít ven a ukázal na dveře a přinesl botu, že je to pokrok - to prý taky dělají děti v roce a to u nás fakt nehrozilo, v roce byl mimino. On na nějaké vysvětlování zatím moc nemá, stane se že nepochopí ani ty jednoduché pokyny (ale lepší se to). Tak nevím,ten doktor mě strašně rozhodil, je to naše první dítě a kamarádi. pokud už děti mají tak mladší...nerada bych něco zanedbala, tak jsem se chtěla zeptat vás, co si o tom myslíte... Moc děkuji za případné postřehy.

kolibricek36
11. únor 2016

@janka283 no, já myslím, že myslet mu to myslí výborně - vykašlete se na dr., prostě má čas - není "tabulkový typ"
spíš bych se ptala zda špatně nevidí - když píšete, že má špatný oční kontakt....

kolibricek36
11. únor 2016

@janka283 ted mě napadlo - synovec začal komunikovat až když měl přes 2 roky, a taky v roce ukazoval na kde co, rozuměl všemu, ale jeho slova byla haf, mňau a ne, a ještě ham, ale to bylo tím že jsou trojjazyčná rodina - asi si to musel v mozku všechno dát do kupy.

janka283
11. únor 2016

@kolibricek36 děkuji za reakci. Špatně asi nevidí,pozná kdejaký detail, na obloze vidí i v dálce ptáky,letadla... On i hračky nejdříve prozkoumá detailně, různě si je pootáčí a tak, ale ví jak si s kterou má hrát, i když si moc nehraje, neudrží pozornost, např. dáváme vkládací puzzle, on dá 6 zvířátek naprosto bezchybně tam kam patří a s posledními 2 odběhne do předsíně, tam je hodí na zem pak je sebere a běží s nimi zpátky a dokončí to... on je jinak pohybově hrozně aktivní, nevydrží chvíli sedět.

kolibricek36
11. únor 2016

@janka283 to je dobře.
Já bych to ted neřešila, má rok a 3měsíce - kdyby se nerozpovídal do 3 let tak by se to rozhodně řešit mělo, ale věřím, že to nebude třeba ...

narantuja
11. únor 2016

@janka283 Pokusím se okomentovat tvůj příspěvek:

„Dělá mi starost ten oční kontakt, OBČAS si obrázky ukazuje pro sebe a na mě se vůbec nepodívá abych mu to pojmenovala a HLAVNĚ mi před týdnem doktor řekl, že tohle má umět roční dítě, že s rok a půl starým dítětem se má člověk už normálně domluvit.“

Jedna věc je sdílení – dítě ukáže na letadlo a koukne na rodiče stylem: „podívej, letadlo!“ nebo ukáže na obrázek v knize a obrátí se k rodiči pohledem: „řekni mi, co je toto“. Druhá věc je oční kontakt, který je mnohem širším pojmem. Znamená, že se dítě dívá do očí, když mu něco sděluješ, že vrátí očima láskyplný pohled, že se podívá na to, co je mu ukazováno, že se k tobě obrátí pohledem, když žádá o pomoc nebo nerozumí situaci atd atd.
Malé děti nejsou stroje, ani na sdílení, ani na otáčení se na zavolání, ani na 100% oční kontakt, ani na nic jiného. Proto je důležité vědět, v jak velké míře mají problém se sdílením, ukazováním, otáčením se na zavolání. Když OBČAS, tak je to úplně normální. Píšeš: „občas si ukazuje pro sebe a na mě se vůbec nepodívá“ – přítomnost ochotného pojmenovávače není důvodem k tomu, aby dítě pokaždé vyžadovalo pojmenování obrázků. Proč by si nemohlo „číst“ v knize i samo pro sebe? Vždyť vidí rodiče, kteří to dělají také tak a děti se učí nápodobou.

„A to jsem si myslela, že když chtěl jít ven a ukázal na dveře a přinesl botu, že je to pokrok - to prý taky dělají děti v roce a to u nás fakt nehrozilo, v roce byl mimino.“ – Pokud tím doktor mínil 12 ti měsíční dítě, tak leda v zubech, když píšeš, že chlapec začal samostatně chodit v 16 měsících.

Nemohlo dojít k nedorozumění, třeba proto, že lékař pozapomněl, kdy začal chlapec chodit a tudíž nemohl některé dovednosti předvést, i kdyby chtěl? Anebo tím, že jsi nepřesně formulovala a lékař se chytil jedné větičky? Stejně jako já, když jsem se chytila slovíčka „občas“ a napsala pojednání, které může anebo vůbec nemusí být k věci 🙂

narantuja
11. únor 2016

@janka283 a nepřesně jsem formulovala i já, když jsem napsala, že sdílení je jedna věc a oční kontakt druhá. Sdílení je, mimo jiné, součástí očního kontaktu.

schellongova
11. únor 2016

Ahoj holky musim se pochlubit. Byly jsme s detma v herne a nejen ze si honzik hral se stejne starym chlapeckem dokonce s nim mluvil kam jaky auto pojede a podobne a pri cviceni se zapojil a kdyz se ptala lektorka deti na jmeno nahlas rekl Honzik. Pred rokem scifi. A jeste dotaz chodite si pro vypis na pojistovnu? Ja byla a moc me zajimalo kolik bude mit a castka 33800 kc byla dost. Nektere ukony jsou docela dost jeste ze to clovek nemusi platit.

janka283
11. únor 2016

@narantuje Moc děkuji za reakci 🙂 ono je to tak, že když třeba potřebuje pomoct tak se koukne a udělá nějakej zvuk, když vidí něco zajímavého tak ukazuje a kouká na mě přesně tím stylem jak jsi to napsala:hele dívej letadlo, když se na něj usměju tak se kouká a taky se usměje (většinou), ale často se stává, že na něj mluvím a čučí někam do země, do strany apod. mám pocit, že mě nevnímá, často mě pak ale překvapí, že stejně udělá co po něm chci např. dneska mu říkám dej ty ponožky na topení a on vypadal, že ani neví že na něj mluvím, přesto je ale jednu po druhé na topení odnesl... občas se stane, že mu něco říkám a on se sebere a jde někam, kam ho srdce táhne, bez jakéhokoli gesta, kontaktu apod. A myslíte,že to porozumění řeči z těch příkladů co píšu je na jeho věk, ještě tak nějak ok?

francula
12. únor 2016

Ahojte dievčatá, písala som, že Riškovi sa v škôlke celkom dobre darí, akurát má problém s organizovanými činnosťami, keď sa má sedieť pri stole. Vtedy začne plakať, plače aj keď jedia. Učiteľky mu povedali, že nemusí jesť, že sa môže ísť kľudne hrať, no on zostal radšej pri stole a ďalej plakal. Aj som predpokladala, že Riško bude mať s týmto problém, lebo je dosť svojhlavý a rád si robí, čo chce. Má nejaká maminka s týmto skúsenosť. Ja verím, že to chce len zvyk, kým to pochopí...

kolibricek36
12. únor 2016

@janka283 ted mě napadlo, lehká nedoslýchavost, ale fakt se mi zdá že to má čas ... děti mají své tempo .... prostě si dává na čas ...