Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

paja214
9. bře 2016

@francula Děkuju, Jedem od září, pořád se čeká na nějaké vyšetření, zprávu, objednací doby neuvěřitelně dlouhé. Když už se člověk dostane někam, kde by byla i vůle pomoct, tak zas kvůli nějakému omezení, nesmí vyjíždět mimo kraj a řešit to s MŠ jen po telefonu není úplně ideální. Místní SPC pak tohle, občas mi fakt dochází síla.

francula
9. bře 2016

@paja214 ja mavam podobne pocity, vsetko by sme spravili pre tie nase deti, ale niekde to stale viazne.
Ked vidim ten pristup zo strany odbornikov, velakrat neviem, co este by som mala urobit zo svojej iniciativy, aby sa s chlapcom zacalo pracovat...

hejskka
10. bře 2016

Ahoj holky,dneska mam nakou depku,jeste minuly tyden jsem si rikala jake dela ditko pokroky,verila jsem,ze je fakt jen opozdenej a zas je vsechno jinak.Objednala jsem si spoustu pomucek a tesila jsem se jak zacneme,ale nic zadna spoluprace,karticky nezajem ani citoslovce,vecer nemuze usnout a uz jsem zase v tom,ze je urcite autista,dnes jsme meli na cviceni profi fotografa a delal psi kusy,ale syn byl absolutne bez zajmu a fotit se moc nechtel.vim ze je to tim,ze nas za mesic cekaji vysetreni a ja zacinam plasit a mozna chci najednou po klukovi zazraky.Jak to bylo u vas na uplnem zacatku,kdyz jste zacali s detma pracovat ma rozvoji,za jak dlouho se deti trochu chytli?Cim ste nejdriv zacali (pomucky,hry) dekuju mooc za vsechny rady🙂

francula
10. bře 2016

@hejskka nic nechcem zlahcovat, mozno maly dnes nemal najlepsi den. V tomto veku sa aj u nas velakrat stavalo, ze som chcela Riskovi ukazat nieco nove, napr. ze mus postavim nieco zlozitesie z lega a vobec to nechcel. Teraz ma 3 roky a 5 mesiacov a citislovce ovlada len vlacik, auto, vrtacka, mixer, sirena, zvoncek, fotak, havo, opica... dalsie zvierata vobec a doteraz ich neovlada. Myslim si, ze aj ked niekedy ukaze spravne, je to nahoda. Logopedicka mi povedala, ze ho to nebavi a preto ich neovlada. Ja by som pre zaciatok poradila, aby si mozno nasledovala jeho hru, podporovala najviac jeho zaujmy a pomalicky potom mu ponukala nieco nove. Tiez ma niekedy prepadne depka a mama pocit, ze ma ma Risko totalne v pazi a robi si iba to, co chce. Ja som mu naposledy kupila mamickami dost ospevovanu hru Zajac v pytli a velmi ho bavi podla mna kvoli tomi vrecku, z ktoreho vybera predmety. Teraz som si spomenula, ked mi Risko nechcel spajat dvojice puzzle, ktore spolu nejako suviseli. Potom sme prisli ja to, ze ho to bavi spajat rovno v tej krabicke z puzzle a hned spolupracoval. Mozno aj tvoj syn potrebuje tu hru mat nejakym sposobom zaujimavejsiu...

francula
10. bře 2016

Ja zase neviem, ako si mam vysvetlit prepajanie suvislosti v niektorych situaciach. Risko si zmysli, ze chce caj. Uz po zaliati si ho Risko upenlivo pyta a ked mu poviem, ze pali, musime pockat, hysteria pokracuje. Akoby mal klapky na usiach. Pritom sa uz viackrat skaredo popalil... akoby musel mat vsetko hned, co si zmysli a ked musi pockat, je to koniec sveta, akoby to stale nechapal. Zase na druhej strane som sa len tak postazovala, ze uz ma nebavi stale po nich zbierat hracky, ze by som sa radsej s nimi hrala a Richard v tom momente zacal upratovat. Alebo dnes ked sme umyvali dosku pod oknom, Risko si doniesol handricku pre seba. Povedala som mu, ze chcem, aby sme umyvali len s jednou handrickou, ze sa budeme striedat,v tom sa hned otocil a handricku zaniesol do kupelne. Mate niektora s tymto skusenosti?

mvmk
10. bře 2016

omlouvam se, ze Sem tak vpadnu, ale jaky je Vas nazor na Medikinet v 5- ti letech, ja jsem zatim odmitla. Ale jsem na vazkach ADHD a Dysfazka je fakt tezko ztravitelna 😝 😝 😝 😝

janoulek25
11. bře 2016

@francula Ahoj, hysterie to velice dobře znám, ony když se děti dostanou do hysterie, tak už nevnímají at jim říkáš cokoliv, snažím se tomu předcházet (nepodaří se vždy ale často to pomůže). Například třeba vaší situaci s tím čajem bych předcházela tím, že už předtím než bych šla zalít ten čaj než to uvidí řekla bude to pálit au au, nešahat (nebo pomocí obrázků, záleží na jaké úrovni tvé dítě rozumí) a ujistila se, že tomu rozumí. U Anetky chci,aby mi řekla co nesmí dělat a většinou to zabere, ale musí to být dopředu než krizovou věc jdeme dělat. Nebo ještě mě napadlo, že jestli nechápe vyloženě, že i čaj pálí tak velice opatrně bych mu dala šáhnout si horkého hrníčku (čaj bych pro jistotu vylila). A třeba pomocí obrázků bych ukazovala, že oheň pálí atd. Jinak je podobná jako tvůj z toho poslechne v pohodě a pak je hysterák kvůli blbosti.

sisstin
autor
11. bře 2016

@francula ono tohle maji i zdrave deti tohohle veku. Ony to chapoz, ale proste nedaj to nervove ;)

anlek
11. bře 2016

@francula Náš mladší se rozbrečí (nešťastně) nad horkou polívkou. Jak se jí před hlavním jídlem a vesměs všechny polívky miluje. Má hlad, je to dobré a on na to nemůže. 😀

@mvmk Já nevím, tohle neznám. 🙄

mvmk
11. bře 2016

@anlek je to jako Ritalin nebo jine leky na ADHD, sice v letacku pisi od 6 ti let, ale ja se toho stejne bojim.

hejskka
11. bře 2016

@francula mas pravdu,asi jsme meli vcera oba spatnej den,hlavne ja mam nalomenou psychiku,dneska je zas sikula,na cvicu s detma se docela snazil,a pak se doma hezky vysvliknul z veci 🙂 ten tip s tim stavenim zkusim,to me nenapadlo,nebude ho to tolik lakat radit🙂) diky moc za podporu 😉

francula
11. bře 2016

@hejskka daj potom vediet, ako vam dopadli vysetrenia 🙂 ja som bola nedavno s Riskom u fizioterapeutky v spec. skolke a povedala mi, ze Riskove probkemy vela suvisia s hypotoniou, ktoru mal, ked bol maly. Hypotonia mu ostala na tvari a na tele trosku zanechala nasledky. Risko zevraj kvoli tomu vsetko s takou silou chyta, lebo nema dostatocne vyvinute neuronove zakoncenia a akoby si potrebuje tou silou odoslat informaciu do mozgu, ze nieco citi. Povedala, ze motoricky zase na tom neni az tak zle a ze ked troski spevnime brucho, ze moze aj viac zacat rozpravat, ze vraj je to prepojene. Ked som Riska uspavala, nezne ma pohladkal po tvari, z coho som cela vytesena, lebo takyto jemny dotyk od neho moc nepoznam.

schellongova
11. bře 2016

Ahoj holky dlouho jsem nepsala,ale dnes me Honzik potesil. Jely jsme autem cekame na semaforu a Honzik rika tato jed mas zelenou,na parkovisti zajizdime na zdi hasicak a on tato tady neparkuj je tam hasici pristroj 🙂 uz se hezky rozmluvil obcas gramaticky nespravne ale je mu rozumet kazdy pochopi. Co ma bryle hodne poskocil venku vic radi neboji se tolik,doma krasne zvlada ukoly na zrakovou precepci a bavi ho to. Trenujeme i grafomotoriku a taky zlepseni. Vyrizovala jsem lazne alergolozka nam je doporucila. Revizni schvalila Kynzvart tak cekam na dopis z lazni, Emu vezmem sebou at je taky na cerstvem vzduchu. V po jdem na zapis do logo tridy ve skolce. V mini kam chodi se mu moc libi a v herne kam chodime uz si hraje s klukama i si povidaji mam z nej radost. Pred rokem 10 slova a ted keca a rad odmlouva hlavne tatovi argumentuje az se smeju.

francula
11. bře 2016

@schellongova tak to su uzasne spravy, mozem sa opytat ako cvicite grafomotoriku?

schellongova
11. bře 2016

@francula chodime do spc tam dostava ukoly. Spojovani car,hledani stejnych obrazku a spojovani,prejizdeni prstem po bludisti. V levnych knihach kupuju pracovni sesitky ucime se hrou od svojtky ty ho moc bavi a jak mu to jde dela je moc rad 🙂 krouzime kola na papir ted zacal obema rukama najednou aby se mu propojili hemisfery. Vypada to ze bude levak a nema dostatecnou koordinaci oko ruka ,ale to je tim jak spatne videl ted mu to jde lip a lip.

francula
11. bře 2016

@schellongova mozem sa este opytat, odkedy je maly schopny vykonavat taketo ulohy?

schellongova
12. bře 2016

@francula od 4 let ho to zacalo zajimat a bavit. Ted v lednu dostal bryle to mu bylo 4 a pul a to mu to vylozene jde.

hejskka
12. bře 2016

@francula to je krasny,ze byl k tobe takhle nezny.Syn me taky rad hladi ve vlasech. Jsou to nasi uzasnaci🙂

narantuja
13. bře 2016

@mvmk jakakoli medikace tohoto druhu je pro nás strašák.

Mně se líbil kompromis, který udělala kamáradka, jejíž syn má silnou poruchu pozornosti. Když viděla jak velký souboj svádí se školou, tak se rozhodla zkusit, zda pro něj medikace může něco udělat. Ritalin zafungoval, asistentka i učitelka si ten rozdíl pochvalovaly. A na druhou stranu, odpolední dávku mu už nedávala a všechna domácí úskalí a prázdniny se rozhodla zvládat bez medikace.

billi
13. bře 2016

Hezký den. Jdu k vám s dotazem. Nemáte tu některá zkušenosti s Nemocnicí na Homolce a jejich programem pro děti s opožděným vývojem řeči a dysfázií. Synovi budou v červenci 2 roky a pořád to je s mluvením bída. Doktorka má napsaný opožděný vývoj řeči už v kartě. Teď se mi dostal do ruky leták právě z Homolky, že mají program už pro děti od 2 let. Bohužel jsme mimopražští, tak by mě zajímalo, jestli berou děti mimo Prahu. A pokud s tím máte zkušenosti, tak jaké to je? Má to nějaký význam, nebo to je jen ztráta času?
Nebo máte i nějaké jiné zkušenosti s programy pro děti s opožděným vývojem řeči?

mvmk
13. bře 2016

@narantuja diky moc za odpoved, take mame zname co maji chlapce se silnou poruchou pozornosti, take tvrdi, ze na prazdniny to normos vysazuji a ze se nic nedeje. Me se ale prece jen zda jeste malinka na takovehle drogy 😝
U moji to bylo vzdy takove na vazkach, ja jsem mela vzdy pocit, ze je tam porucha porozumeni, ale vzdy vyslo v poradku, pouze ex. dysfazie. Ted ale vim ze to zdanlive neporozumeni je duvodem silne poruchy koncetrace. Stale prevlada dysgramatismus, psychol. je toho nazoru, ze bez medikace se to bude normalizovat velmi pomalu a vezme ji to sanci na lepsi zaradeni. Ja bohuzel neznam nikoho kdo se potyka se stejnou dg. kombinace ADHD a dysfazie. Tady jsou vsechny deti spis sikovnejsi. Ale stejne za osobni zkusenost bych byla moc Rada. Tlaci na mne totiz zacit co nejdriv, lek se nasazuje pomalu a davky se postupne pridavaji, ten proces chteji u nas jakoby protahnout a mezi tim zatestovat ci nastala nejaka zmena. Proste pokusny kralik - moje dcera 🙄 🙄 Ale pro mne jsou to proste drogy, je to Alkaloid heroinu a vsechny omacky okolo, ze vedlejsi ucinky jsou min. na me nejak neplati 😝

gabbucha
14. bře 2016

@mvmk Plně souhlasím, např. Ritalin je složením velmi podobná pervitinu a v některých státech je už zakázaný a vedený jako droga. U nás je po něm sháňka hlavně ve zkouškovém období, kdy jsou inzeráty plné poptávek od studentů, ale nejen od nich. Navíc osobně znám chlapečka, který ho užíval a katastrofa (agresivita je na takovém stupni, že prakticky nemůže mezi děti), sice ho už nemá, dostal něco jiného, ale je na takových dávkách, že už vyšší mít nemůže. Prostě závislost jak vyšitá. My veškerou medikaci odmítli a užíváme jen doplňky (rybí tuk, magnézko a pyridoxin + homeo) a zlepšení nastalo. Sice to jde pomalu, ale jde to i bez medikace. Alespoň u nás. Tohle je na každém rodiči a je to opravdu těžké rozhodnutí, takže já nikoho neodsuzuji, každý chce pro své dítě to nejlepší. My to ale odmítli. Ale jak říkám, je to jen osobní rozhodnutí. My tedy máme navíc v rodině farmaceuta a ten, když se díval na složení Ritalinu, Stratery apod., tak se zhrozil, co se nasazuje už malým dětem. A byli jsme i u psychiatričky a ta nám sama popsala popsala vedlejší účinky tak barvitě, že fakt ne. A nechtěla bych být na místě dítěte, kterému se tyto léky dávají nepravidelně (vysazování o víkendu, prázdninách apod.), to musí být pro tělo šok.

mvmk
14. bře 2016

@gabbucha take mate dg. ADHD?

diamanta
14. bře 2016

Mam dcerku, s lehkou dmo, opozdenym vyvojem i reci i mentalnim, a k tomu je priserne hyper hyper. Jeste ji nejsou ani tri, a dost me zarazilo, kdyz se me jakysi zdravotnik pri vysetrovani ptal, jestli uz jsrm uvazovala o medikaci. Je to hruza, ale clovek navykne. A pak mu nekdo zvenci nastavi takhle zrcadlo... Ale to jako FAKT rvat do batolete sedativa??? A to jrste ani nemuzeme mit poradnou dg, i mentalni retardace i adhd i porucha reci, vse az tak od tri. Ale tedy ja do medikace nepujdu, ja uz jsem zvykla.

gabbucha
14. bře 2016

@mvmk Ano, ADHD + VD (smíšená). Ale k diagnóze jsme se dopracovali teprve až v 5,5 letech, do té doby byl podle jednoho vyšetření retardovaný a hlavně nevychovaný (prý jsme moc benevolentní rodiče a občas by měl dostat na zadek). Teď už víme, že u něj o retardaci nejde, dokonce nám Nováková doporučila testování v Centru nadání. To jsem zavrhla, už takhle je testovaný až až. A i když to bere jako hru, tak další testy fakt ne. Jsem ráda, že jsme se konečně dostali k opravdovým odborníkům a super školky a konečně jsou i úspěchy. Protože jak se třeba na logo začalo se synem jinak pracovat, tak jde opravdu dopředu. Sice pomalu, ale jde. Teď tedy řešíme nástup do školy a očkování, takže pořád něco. Ale to tu každá maminka zná.

peggy722
14. bře 2016

U nás jsem byla na prášky zralá hlavně já. 😀 V životě by mně nenapadlo to cpát do Ely. A že teda mezi 2,5 - 4 rokama to bylo někdy fakt hodně výživný. Jsem ráda, že tohle období máme už za sebou a že se hodně zklidnila. U ní to nebylo ani ADHD jako spíš frustrace, že nechápala, ostatní jí nerozumněli a neuměla se domluvit. teď když mluví, tak teď těch scén hodně ubylo.

houpacikonik
14. bře 2016

dlouho jsem nepsala, ale hodně četla. Dnes píšu.
Potřebuji radu!!!!! Co s tím? Jak mu pomoci? Díky
Filip (3r v dubnu, LMR, VD, velmi živý) se vždy bál hlasitých zvuků. Postupně jsme si některé zvuky vysvětlili, ukázali odkud pochází a stačilo vysvětlení: to je motor, je v autě, vrčí.... to je pila, pán řeže dřevo.... a byl klid, max se chytil mojí ruky.
Včera kolem nás projela motorka, viděl ji, pán startoval, zvuk čekal, jezdí kolem často (starý Pionýr). Pak se ale zasekl, a trepal se, křičel, když motorka projela. Doma se zklidnil. Dnes venku slyšel na poli traktor, zasekl se, jelo kolem auto, zasekl se, zastavilo u baráku auto, ale motor běžel, zasekl se, třepal se.... atd. dnešek byl náročný. Vždy musím přijít, držet, mluvit, popř odnést. V jedné ruce Filipa, v druhé koloodrážedlo, na zádech batoh. I tak se vracíme domů.

mvmk
14. bře 2016

@gabbucha potravinove doplnky jsem take uz davala, ale nejakou viditelnou zmenu jsem nepozorovala, okolo toho 3 roku dostala nootropil, byla ale jako gumidek, tak jsem ho asi po tydnu vysadila. Opravdu ji to nedelalo dobre 😝 Take se rozhoduji vyckat co nejdele uz jsem premyslela zkusit trebe EEG- Biofeedback nebo eventuelne pridat tyrosin. Ale stejne jsou to takove experimenty, kdy clovek nevi co to treba vyprovokuje. Ono spis kdyz ti psych. rekne ze bez medikace normos skolu neda, tak jako Rodic rozmyslis udelat pro jeji budoucnost to nejlepsi. Ted v Momente bojuji o odklad, pac tady to neni jen tak lehke. Mala je cervencova a pro skolu naprosto nezrala 😖 ADHD u ni stalo uz dlouho v zavorce, minuly rok uz to byla jistota, jenom jsem proste nevedela, ze to takovou mirou ovlivnuje i vyvoj reci. Proste jsem mela za to, ze kdyz dysfatik zacne tak to jde 😅 A uz jsem pomalu, ale jiste na psych. zrala i ja.

peggy722
15. bře 2016

@houpacikonik To Ela dělala taky. Bylo schopná kvůli popelářům nebo sekačce vlítnou do silnice. nepomohlo nic, jenom čas. Do těch čtyřech let to postupně vymizelo. Jako některý zvuky nemá ráda doteď, ale už nevyvádí. maximálně to okomentuje, že se to nedá fakt poslouchat. Co jí ještě zůstalo, tak nesnáší zvuk zubní vrtačky, když jí foukne zubařka do pusy, nedej bože kdyby jí tam pustila vodu. U ní byl strašnej problém i čištění zubů, to je už v pohodě, dává i zubní nit a o elmex gelé se hlásí sama. Takže neboj postupně by ty fobie měly vymizet. Ona nesnášela i hudbu, zpívání a teď chodí ve školce na zpívání a miluje to.

peggy722
15. bře 2016

@mvmk Je mi moc líto, že to máte tak složitý. Ale za ten odklad bojuj. Bohužel ADHD ovlivňuje strašně moc věcí. Ela ho má takový hraniční, spíš to bude opravdu porucha pozornosti. Když třeba děláme logo, tak se pořád u toho ošívá, poposedává, skáče, leze a mně s tím přivádí k šílenství. Ve školce to nedělá, tam asi funguje ten kolektiv, tak dělá to, co ostatní. To je pro mně naděje do školy, že to nějak dáme.
navíc máme ještě rok čas. Já se medikace taky bojím a prostě bych jí nic nedala, ale Ela už se celkem normalizovala, takže mně do toho ani nikdo nenutí. Zrovna v neděli jí logo hrozně chválila, jak se zlepšila ve výslovnosti a slovní zásobě. A je fakt, že jsme snad konečně překonaly sykavky. Když si dává pozor, tak je vyslovuje fakt moc pěkně. Já mám bobky u ní i z očkování, čeká nás Boostrix a já mám strach, co to s ní udělá. Tak zkoušíme homeo. Já na to sice moc nejsem, ale ublížit to nemůže.