Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

anlek
24. bře 2016

@janahus Asi zeptám hloupě, co znamená atypický autismus? A jaká máte doporučení ohledně péče?

sisstin
autor
24. bře 2016

@anlek to je auti, kde jedna cast z triady neni narusena ;)

gabbucha
24. bře 2016

@peggy722 Tak zrovna do Drabíkovky se dostala holka od sousedů a paradoxně zároveň i do Křejpského, měli v tom nějaký bordel, takže bych těch víc přihlášek jen tak nevzdávala 🙂

peggy722
24. bře 2016

@gabbucha t
Tak některým ředitelkam to nevadí, ale zrovna tahle se tvářila tak nepříjemně, že jsem to ani nezkoušela. Ale mně prostě byla na první pohled nesympatická a to už když jsme tam byly u zápisu s Luckou a od tý doby se moc nezměnila.

evik19
24. bře 2016

Ahoj holky, tak si představte, že se nám Ondrášek dostal do školky s logopedickou třídou, kterou máme hned přes ulici. Jen nás teda od logo třídy odrazuje logoped, u kterého jsme byli zatím dvakrát a kterému se syn zdá docela ok. Ani nevyslovil podezření třeba na VD, prý má slovní zásobu dobrou, reaguje dobře a výslovnost že se řeší až jako úplně poslední. Agramatismy by měly časem vymizet. Já jsem na jednu stranu ráda, že se zdá šikovný, ale na druhou stranu se už rozdíl mezi ním a vrstevníky nedá moc přehldénout, vzhledem k tomu, že kolem toho třetího roku už děti většinou mluví pěkně, říkají básničky, nají se, vyistí si zuby, oblečou se...Ten náš sice co se týče sebeobsluhy je docela schopný, ale ne ochotný. Je schopný sedět nad jídlem a křičet: Mami, hám! Hááááám, mamííííí! Místo aby si prostě tu lžičku vzal do ruky a najedl se sám. Jinak se ale fakt moc pěkně rozmlouvá, tak snad se třeba časem ten rozdíl zase ztratí. Holky, vám ostatním držím moc palce, ať vám případné diagnózy pomůžou s dětmi lépe pracovat a porozumět jim.

peggy722
24. bře 2016

@evik19 já bych do té logo třídy dala, nijak mu to neuškodí. A jídlo se třeba vyřeší ve školce. U nás se už rozjedlo děti. A logoped má pravdu vtom, že ty agramatismy opravdu časem vymizí. Ela je dělala taky, teď semhle takhle špatně zasklonuje, ale jinak už je to celkem v pořádku.

josefina79
24. bře 2016

@anlek asi to tak udělám. Půjdu se na to zeptat. Netuším, jak je to přesně se Soc, Zdrav, kdybybych byla doma po 3 letech, co vyčerpám rodíčák.

janahus
24. bře 2016

@peggy722 hlavne at je spokojena, k nam do skolky jde v dubnu pani z rane pece, myslim ba vas, pa

evik19
24. bře 2016

@peggy722 Díky za povzbuzení. My ho tam stejně dáme, i kdyby jen proto, že je v té třídě kolem 15 dětí místo 28🙂 Ale myslím, že mu to může jen prospět, děti tam budou věkově namíchané, takže si myslím, že i když budou mít třeba těžší vady řeči, tak na tom stejně většinou budou líp než on, ale zároveň tam třeba na tom budou někteří podobně a nebude tam za outsidera.
Co se týče toho jídla, tak na něho teda zatím nikdy neplatilo, když se všechny děti okolo cpaly, jemu je to jedno. Naopak je schopný se pozvracet jen z pohledu na to, jak jí někdo jiný něco, co považuje za nechutné. Takže jsem na něho zvědavá, Jak jste říkaly, že děti s VD mívají autistické rysy, tak Ondrášek má toto 🙂 Posledně se třeba málem pozvracel z pohledu na drobky na kuchyňské lince. Zrovna ten den byl v televizi ten díl Big Bang Theory, kde se Sheldon málem pzvrací, když čistí filtr sušičky na prádlo🙂

andelka
24. bře 2016

@josefina79 pokud by nechodil do MŠ na dýl než 4h denně, tak můžeš být na pojišťovně jako pečující o dítě.

peggy722
24. bře 2016

@josefina79 tak budeš matka pečující o dítě do sedmi let. Pak neplatis asi nic. Jo a do školky by mohl na dopoledne. A ty bys mohla v klidu hledat práci.

janahus
24. bře 2016

@anlek presne jak odpovedela sistin, neni narusena, nebo jen castecne, doporuceni, ktere uz vlastne u nas bezi je specialni skolka, rana pece a SPC kam se chystame v dubnu, navic chodime na rehabilitace a ted nove na ergoterapii, protoze nacvik samoobsluhy je u nas dost horsi, klidne se ptej🙂

peggy722
24. bře 2016

@evik19
Hlavně když se zlepší, tak ho pak můžeš přendat příští rok do normální třídy. Ale ten menší kolektiv bude pro něho lepší. Budou se mu víc venovat nerz v běžný třídě. S tím jídlem jsme problémy neměly. Ela je žrout a boirdel jí nechává zcela v klidu. Ale zase jsme měly spoustu jiných specialitek. 😀

krystalka
25. bře 2016

@evik19 - já bych ho do té logo třídy dala....náš syn má lehkou expresívní, teď už je v podstatě ok, ale do školky chodil do speciální...bylo mu tam fajn, on hůř snášel větší kolektiv a měl spoustu různých auti rysů, byl a je citlivější na hluk apod... takže v běžné školce by to pro něj bylo peklo...a ačkoli tam na tom byl z těch dětí asi skoro nejlépe, tak mu to nijak neuškodilo, naopak úplně tam rozkvetl...měl tam čas a prostor na rozvoj, věnovali jim spoustu pozornosti, nejen té řeči, ale celkovému rozvoji....a ze stejného důvodu je i teď ve škole v logo třídě, protože jich tam je jenom 8, protože mají daleko víc času pořádně všechno procvičit, není tam takový hluk a je tam prostě daleko příjemnější atmosféra....učení mu jde zatím skvěle, je ve druhé třídě, je dobrý na matematiku, dobře čte i píše psacím písmem a zatím to nevypadá ani na žádné dys....které se k dysfázii často pojí.... Teoreticky by asi zvládnul i běžnou třídu, ale bylo by to dost náročné pro všechny a nejvíc asi pro něj, takže když je ta možnost, tak rozhodně bereme tu příjemnější variantu 🙂

hojda
25. bře 2016

Maminky jen pro info, kdo z váš řeší nějakou formu autismu u dětí, tak proběhla conference lékařů, kde se řešilo možnost olivnění autismu pomocí homeopatik, prý s dobrým výsledkem:
http://www.boiron.sk/aktuality_pripravujeme_hom... článek byl v časopise Kondice.

gabbucha
25. bře 2016

@josefina79 Tady je něco o prodloužení rodičáku do 7 let dítěte: http://www.vaclavkrasa.cz/poradna/ostatni/prodl...

hejskka
26. bře 2016

@janahus fakt te moc obdivuju,ze ses na to takhle povznezla,ikdyz verim ze bez slzicek se to neobeslo.Je to fakt uleva,vedet uz ba cem clovek je.My jdeme k psych. 7.4 a ted jsme si zatim dali prihlasku do normalni skolky,u nas ani zadna specialni neni☹ a prvni schuzku s rannou peci uz mame za tyden.Jsem rada,ze jim nevadi,ze zatim nemame diagnozu.Koukala jsem na tvuj profil a mas moc krasneho syna,mam hodne podobneho blondacka s hnedyma ocima🙂) preju at vsechny terapie zabyraji co nejlepe😉

janahus
26. bře 2016

@hejskka děkuji moc i já vám přeji jen to nejlepší, my taky začínali z diagnozou opožděny vývoj, neboj i vam určitě pomužou, napiš mi pak jak jste dopadli u psycholožky, budu držet palce.
Jsou to naši krasavci 🙂

diamanta
26. bře 2016

Ahoj. Muzu mit dotaz, vy jste tu na tema komunikace takove sectele. Dcerka ma 31m, k lehke dmo ji take neurolozka pise vzdy opozdeni, i psycholozka, takze jako par diagnoz uz ma. "Mami" rekla az po druhych narozeninach, okolo 26m dala asi 10 zkomolenych slov, v unoru nastal skok a typuju, ze 50 slov uz to bude, vse se spatnou vyslovnosti. Dadob = sponge bob atd. Ma pamet skvelou, na zazitky, trasy, i slova. Takze nedokazu moc pochopit, proc se s ni nedomluvim, a marne jsem u posledniho psychologa hlefala radu. Vypada to tak, ze umi ukazat a pojmenovat, umi splnit jednoduche instrukce, ale... Vpodstate nemame slovni konverzaci, neprobiha tam zadna vazba, netvorii odpovedi. Nevim jak to popsat, ale krom pojmenovani, ukazani ci poslechnuti instrukci, jakoby byla uplne mimo. Na otazky bud neteaguje, nebo rekne "jo" i kdyz jo nemysli, nebo zopakuje posledni nase slovo/slabiku. Nerekne ani jak se jmenuje, ani nezodpovi kolik ti je..kdyz dr zeptam, "co delas" tak rekne "jo" nebo "delas". Jakykoliv rozhovor se tak nema sanci ani rozvinout. Nedozvim se od ni nic, a pritom v spc jim prosla nejake testy v norme. Dle neuro je mezi 14-18 m, ma taky poruchu pozornosti, hyperaktivitu atd. Netusite kde je problem, ze s ni nejde vytvorit ani kratky hovor, ze se od ni nedozvim nic? Pokud je na 18 m tak preci otazku musi chapat, tak proc je jak ozvena nebo rika na vse jo? Vrta mi to hlavou. protoze vim jak dobrou ma pamet i jak dobre rozumi instrukcim. Ale sama za sebe nevyplodi nic. Muze to byt jen opozdene chapani reci?

evik19
26. bře 2016

@diamanta Nejsem v tomto ohledu moc sečtělá a diagnózu zatím syn žádnou nemá a možná ani mít nebude. Přesto mi až do cca 33 měsíců odpovídal většinou jen jo nebo ne. Pokud se na otázku nedalo odpovědět jo nebo ne, nereagoval většinou vůbec. Téměř se ani nepokoušel mluvit, vystačil si s posunky, přitom zřejmě taky dobře rozuměl, jen prostě naprosto ignoroval všechno, co se mu zrovna nehodilo do krámu. Jako by vůbec neměl potřebu mluvit, stačilo mu, že mluvíme my. Teď je mu 39 měsíců, neustále mi něco povídá, ne vždy mu rozumím, protože výslovnost má pořád špatnou, i když se i v tomto dost zlepšuje, už je schopný mi i říct, co dělali ve školce anebo mi povědět příhodu, u které jsem nebyla. Komunikuje teď čile a s radostí, i když je na mě někdy naštvaný, že mu třeba nerozumím. Ještě před půl rokem se ani nepokusil mi nic říct, a pokud ano a já jsem nerozuměla, jen mávl rukou a bylo mu to šuma fuk. V 31 měsících na tom byl se slovní zásobou asi jako tvoje dcera, teď bych řekla, že pasivní slovní zásobu má fakt dobrou a aktivní docela ucházející. Jako problém mu teď zůstává výslovnost a agramatismy, což oproti stavu před půl rokem je nebe a dudy. Tvoje dcera taky třeba jen potřebuje svůj čas, aby začala chtít komunikovat i navenek. Odoborně ti k tomu určitě řeknou víc ostatní holky...(S tím sponge Bobem jsi mi připoměla, že syn před půl rokem miloval Boba a Bobka a říkal jim Be Bebe, teď už normálně řekne Bob Bobek. Sice tam nedá to "a", ale i tak pokrok🙂

evik19
26. bře 2016

@peggy722
@krystalka
Holky, my ho tam určitě dáme. Fakt už kvůli tomu malému počtu dětí ve třídě. On je sice schopný si i pohrát sám, ale přece jen z domu je zvyklý, že se mu hodně věnujeme, i z miniškolky je zvyklý, že si s nimi tety pořád hrají, tak bych nerada, aby byl pak ve velké třídě najednou v rohu odstrčený, protože si třeba nedokáže najít parťáka na hraní. On se přece jen s ostatními dětmi ještě tak nedomluví a takhle bude mít učitelka větší šanci si ho během dne všimnout. S jídlem to u nás bude boj, to jasné už dopředu, I když ho hlídají babičky, tak do něho kolikrát nic kloudného nedostanou, nají se třeba až když přijdu odpoledne z práce domů já. V miniškolce nejí v podstatě vůbec a to už jsem úplně rezignovala na to mu tam dávat třeba chleba se sýrem, který doma normálně jí. Dávám mu sebou jen jeho nejoblíbenější buchtu nebo Brumík a i z toho má vždycky maximálně jednou dvakrát ukousnuto a nazdat. Když pak ve státní školce dostane chleba s pomazánkou, tak se spíš pozvrací než aby to snědl, ale snad se smilují a dají mu aspoň suchý chleba. Jsem smířená s tím, že budu ještě příští rok pracovat jen na půl úvazku, abych ho mohla vyzvedávat hned po obědě, aby nebyl hladem celý den.

anlek
27. bře 2016

@diamanta Já bych řekla, že nemá porozumění. Asi otázky a delší věty jsou ještě nad její síly. Spíš bych se zaměřila na to porozumění ap ak časem přijde i konverzace. Ono odchytitl jedno slovo je snažší než z celou větu poskladát z jednotlivých slov. Německy umím šíleně mizerně a taky se mi stává, že z věty vím, jen jedno slovo, to se mi pak těžko konverzuje.

sisstin
autor
27. bře 2016

@diamanta to jsou echosky, nerozumi ti ;)

diamanta
27. bře 2016

@sisstin co to prosim znamena echosky? Spravi se to? Oni ji urcili mentalni zpozdeni, dle neuro se mam pripravit na LMR, ale pak mne tedy zarazi, ze ma tak skvelou pamet a ze rozumove testy dala v sirsi norme...byt co jsem koukala, tak slo o skladani skladacek, a to ona umi, doma delame furt. Rec je v spc nezajimala, na druhou stranu pani rekla, ze mala da i jednoduche vety, a to je blbost, takze o kvalite vysetreni pochybuju. Ano, obcas rekne odposlechnutou vetu Totoje, ale ma to jako jefno slovo a vubec ho neumi pouzit. Rika to a ukazuje si treba ruku. Vlastne se nepta, co to je, ona vi, ze ruka je ruka, rucicka, atd. Proste jen hodi do eteru "totoje?" a netusi co rika, kdy to pouzit atd. Ja furt nevim, zda to dozene, zda bude mit vadu reci, nebo jestli opravdu je mentalne retardovana. Nekdy to tak bohuzel vypada, jak se chova. Ale copak by pak mela skvelou pamet a skladala skladacky? Ta nejistita me furt navrtava, ze clovek nevi, co bude. Socialni chovani taky neni na urovni, ale je hrozne pozitivne naladena.

josefina79
27. bře 2016

@diamanta nemyslela sisstin echolalie?

diamanta
30. bře 2016

Nevite nekdo co v jazyce spc pro integraci ditete znamena, ze potrebuje 3. stupen podpory? Diky taky za reakce vyse, nasla jsem si tedy co echolalie znamena, dnes se preptam i na logo, co s tim. Hezky den vsem.

sisstin
autor
30. bře 2016

@diamanta s tim nic moc delat nejde. Pokud nezacne rozumet, bude je mit. Musis na ni mluvit na jeji urovni, ne dle toho, kolik je jeji realny vek ;)

mitote
31. bře 2016

ahoj holky, my jsme dnes zkusily novou logopedkou a vicemene nam rekla to stejne, co ta prvni...Lau ma korigovane 3roky a 3 mesice. Pasivni slovni zasoba asi docela dobra, rozumi, reaguje, udela co ma. Aktivni je lepsi, ale mam pocit, ze to nijak nepokrocilo moc... naucila se rikat "ne" a kupodivu i v souvislosti. Taky kdyz si ukazujeme obrazky tak rika "tay" coz je "tady", nebo "tá" to je tam. A pak klasika mňam mňam, bác, pápá. Nicmene logo nam rekla, ze si mysli ze je to opozdeny rozvoj reci skrz extremni nedonosenost, coz byl nazor i predchozi logo a ze je to bezne. Rikal ,ze naopak v jinych vecech je sikovna az moc, v kresleni (nakresli normalne postavu, hlavu, telicko, dve ruce dve nohy, oblicej, vlasy nebo nakresli slunicko, mrak dobre obkresluje podle teckovanych car, atd...). Takze vyborne sklada puzzle, takove ty nejmensi 60ks nejsou zadny problem. Co se tye sebeobsluhy, tak komplet se vysvlece, oblekani jak co, naji se vidlicko, vycisti si zuby, umyje se cela ve vane, vycisti zuby. Chodi do gymnastiky, kde chodi sama po kladine, dela kotrmelec, uci se pripravu na stojku a vezdu a vzpor na rukou na hrazde, vse uplne ok v poho, na schodech strida nohy nahoru i dolu, umi stat na jedne noze atd atd atd. Porad jsem z toho takova v rozpacich, na jednu stranu me frustruje jak nemluvi, nebo si neco brepta, na druhou vim, ze v jinych vecech je fakt dobra. Diagnozu zatim zadnou nema. Logo doporucila, ze by bylo fajn ji skontrolovat u neurologa i psychologa...ale ti ji oba vyradili cca pred rokem, ze je vyvoj v norme. Ja nevim, co si o tom myslite? Koupila jsem ted Eye Q jestli to nepomuze, nemate nekdo zkusenost? Jo a jeste chodi dvakrat tydne na pul dne do skolky, tam uplne v poho, ma tam i krouzek logopedie a zacina delat ruzne kraviny s pusou, coz si myslim, ze ma od tama... ruzne brmbrmbrm, s jazykem blblblblblbl atd.... a miluje teda bublifuk. Pravda je, ze jako vsichni extremni nedonosenci mela problemy i s kousanim, ale to se pak zlomilo. Mam nekdy pocit, ze jsem jak mezi dvema mlyny.. pulka lidi do me huci, ze to musim nutne resit a ja nevim co, druha pulka do me huci, ze je o standartni a ze se rozmluvi. Coz teda rekli ty dve logo. Co si myslite vy? Nekdy jsem z toho fakt uz unavena.

josefina79
31. bře 2016

@mitote ahoj! Musím říct, ze Lau je ohromne šikovná. Co píšeš, to nezvládá ani většina donosenych deti v jejím veku, teda alespoň dle moji zkusenosti.
Pokud rozumi, což pises, ze ano, byla bych v klidu. Tipla bych si OVR. Logopedii, tedy hlavně procvicovsni mluvidel bych dělala i s ohledem na ty drivejsi problémy s kousanim.
Gratuluji k tak šikovné holcicce!!!

mitote
1. dub 2016

@josefina79 vidis to a ja porad jen vidim jak jsou jine deti sikovnejsi, co umi vse co Lau neumi... Asi mne z toho uz hrabe :-/ S tim kousanim ma problemy 99% extremne nedonosenych, stacilo par rad a najednou se to naucila.... Ale take az v korig roce a ctvrt. Ona ta ma uzkost skrz nemluveni je asi take proto, ze porad nekdo rika, ze takove dite nemuze byt v poradku, krom neonatologu se vsichni domnivaji, ze musi mit nejake nasledky a tak je hledaji