Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

laura35
17. dub 2016

@jeremi ahoj , riesila som a riesim podobny problem u syna, ale on je starsi, ma 2,2 mesiace. Do roku a pol ledva vydal hlasku, teraz sa to uz lepsi, a vacsinou je zlepsenie skokove. Myslim, ze v 15 mesiacoch je skoro nieco riesit, ale pamatam si samu seba. 🙂 ked mal maly 18 mesiacov, boli sme u klinickej psycholozky, ktora ho preskusala, ako reaguje, ci ma zaujem o spolocne hranie sa , aky ma ocny kontakt atd. U nas to vtedy dopadlo tak, ze bol podla nej sikovny, ale zaujaty roznymi inymi cinnostami, na rec mu neostaval cas. A pry sa mohol venovat v tej dobe rozvijaniu inych dovednosti- chodza, beh, chodenie po schodoch.. Pochopila som, ze sa rozvoj dovednosti strieda, v mozgu sa to cele nezapaja naraz, ale postupne .🙂) . A este ju zaujimalo, ako rozumie. On totiz kaslal na moje pokyny dones, ukaz, podaj, prstom nikdy moc neukazoval, ale ked sa povie telka, tak to vie bezpecne, co to je..upokojila ma, ze to je v poriadku, musim mu tie pokyny "davat" pocas hry, aby to na neho neposobilo ako skusanie. Velmi ma ta konzultacia ukludnila, lebo som samozrejme porovnavala s okolim, boli sme taki mimoni, a este aj dnes trochu sme 🙂).A inak motorika a manualne dovednosti suvisia s rozvojom reci, ja som toho mojho zacala "trapit" s kreslenim, koralkami, hadzanim minci do pokladnicky, plastelinou.. Aby si trenoval v prstekoch rozne druhy uchopov. Inak neviem , kde take malicke dieta vysetria / okrem klin.psychologa/co som patrala, tak napr logopeda ma vyznam oslovit okolo 2-2,5 roku, ale intenzivnejsia spolupraca by prebiehala az v 3 rokov, ked dieta uz nieco chape. A este k tomu porozumeniu, ak syncek zareaguje napr na papa, zamava rucickou, alebo aky je velky, ci na gesto poda hracku /myslim ze k nemu natiahnes ruku aby Ti podal hracku, ktoru ma v rucicke, nie na slovny pokyn bez gesta/, nemusis sa zatial nicoho obavat. Ale priebezne ho sledovat. Uplne rozumiem, co prezivas, prechadzam si tym v podstate stale. 🙂. Nie som uplne zbehla v problematike, ostatne diskutujuce holky maju ovela viac skusenosti, ale snad som Ti aspon trochu laicky pomohla.

laura35
17. dub 2016

@jeremi a spominala som porozumenie, pretoze to je v jeho veku dolezitejsie ako rec. Ak rozumie aspon niecomu, tak sa casom rozhovori. U chlapcov sa caka do 2,5-3 rokov, su pohodlnejsi ako dievcatka.

krystalka
17. dub 2016

@jeremi - nám se něco podobného stalo u syna....kolem roku normálně žvatlal, zdvojoval slabiky apod....a pak se najednou v tom vývoji řeči úplně zastavil, přestal nejen přidávat nová "slovíčka", ale přestal i používat ta, co už uměl....bohužel až zpětně po čase jsem zjistila, že se to časově shodovalo s očkováním MMR....a podobnou zkušenost s tímhle očkováním popisuje víc maminek.....znovu se rozjel až někdy po 3.roce, když jsme začali chodit na logopedii a řešit to s odborníky.....závěr byl expresívní vývojová dysfázie, naštěstí jen lehčí forma......následovalo pár let intenzívní práce na všech složkách vývoje, nejvíc na té řeči a dneska, v 8 letech, už je prakticky OK.... o té souvislosti s očkováním jsem se dozvěděla až mnohem později a uvědomila jsem si, že to časově přesně sedí....kdybych mohla vrátit čas, tak bych to očkování odsouvala na co nejpozdější dobu, až bude mít nervovou soustavu trochu vyzrálejší....

jeremi
18. dub 2016

@krystalka mmr ještě neabsolvoval, ale ta vývojová dysfázie by připadla v úvahu. Děkuji za tip.

@laura35 Miášek měl velký náskok v motorickém vývoji, fyzioterapeutka z něj byla vždycky nadšená. Jinak malý rozumí "povelům" typu dej, paci, ukáže nos, ucho, mává a ukazuje, jak je velký asi od 8 měsíců, kdykoli někam přijde, začne mávat na pozdrav. Od malinka se na lidi směje, jak už jsem psala, v 7 měsících neuroložka napsala, že má výborný sociální kontakt. Když mu řeknu mlíčko, přiběhne téměř okamžitě, mě sice neposlouchá, ale manžela poslouchá, když mu řekne ne, nedělej něco.
Něco z těchto stránek na naše dítě sedí http://www.dysfa.cz/o-diagnóze hlavně teda sedí ty reakce okolí.
Myslíš, že je to na konzultaci u klinické psycholožky? Děkuji za Vaše zkušenosti a komentáře.

laura35
18. dub 2016

@jeremi no ale to je Miasek moc sikovny. Evidentne porozumenie ma v poriadku. A okoliu vadi co konkretne..mne naozaj pride z toho, co pises, ze zatial nie je dovod sa stresovat. Ono s nim moc doktori ci logopedi nepocvicia v tomto veku. Poradia, ako nam, ze stale veci komentovat, zapajat ho do dialogu, opakovat, ukazovat , pouzivat jednoduche vety a slova ako v teletubbies🙂, ale inak len cakat.. Ale lahko sa mi to pise, bola som , ked mal maly rok a pol vystresovana , a tak som s nim isla k psycholozke. Velmi ma ukludnila, ze je vsetko v poriadku, ze sa vyvyja spravne, aj ked nehovori. Pre vlastny klud ju mozes navstivit, nic tym nepokazis. Ak by mala pocit, ze nie je vsetko v poriadku, tak si vas objedna za nejaky cas. Dysfazia sa da diagnostikovat tusim az v 3 rokoch , ak nie neskor. Citala som, ze dysfatici neradi kreslia, tazsie striedaju nohy ked idu do schodov, je tam toho viac..a tie stranky , co posielas , poznam, aj u nas z toho sedi dost veci..mna zas okolie ukludnuje, ze prehanam.. nerozumiem, preco Teba tak stresuju...

laura35
18. dub 2016

@jeremi a este ma napadlo, davam malemu pravidelne /aspon raz , dvakrat do tyzdna/ lososa, avokado s bananom, obsahuju tie "dobre" mastne kyseliny, ktore posiluju mozog, a este kazdy vecer Eye Q- rybi tuk. Hovorim si, ze tym nic nepokazim...

francula
18. dub 2016

Ahojte, takze dnes sme sa vratili z Bratislavy. V piatok sme boli s Riskom v Avare centre, kde sa len pozreli na vysledok EEG a myslia si, ze vedia, kde je problem. Risko ma alfa aktivitu mozgu, co je na urovni 6-11 rocnych deti, cize ejho mozog pracuje velmi rychlo. Z toho vyplyva oslabenie pozornosti, neposenost, impulzivita a neschopnost ukladat nove informacie do mozgu. Jeho aktivitu mozgu je potebne dostat na hladinu teta. Da sa to dosiahnut biofeedback terapiou, V piatok ideme este do Presova, kde nam z Avare vybavili jednu pani, ktora sa tomu rozumie. Zopakuje mu EEG, podobne zanalyzuje a dohodneme sa, co dalej. V avare epilepsiu vylucili. Dnes sme boli u doc Sykoru na kontróle (neurolog v BA) a epilepsiu taktiez vylucil, aj ked Risko ma EEG vysledok ako deti s epilesiou, ale jemu to suvisi s nalezom na mozgu. Lieky na epi vylucil, doporucil specializovany pristup a uvidime, ako to pojde dalej...

majak78
18. dub 2016

Ahoj, diskusi pročítám už několik dní. Mám holčičku 2 roky a 2 měsíce, mluví cca 40 slov, nespojuje. Hlavně mi došlo, že by asi měla rozumět víc, než rozumí, na běžné pokyny reaguje a vyplní, ale neobvyklejší pokyny asi nechápe (nereaguje), působí, že je ji to fuk. Můžete mi prosím poradit, jak s ní v tomto věku pracovat, abych podpořila jeji porozumění? Chápu, že vše komentovat, jednoduše, snažím se s ní dělat různé vkládačky, puzle, pexeso.. u všeho vydrží chvilku, ale jde ji to. Co ještě pro ni teď můžu udělat?

krystalka
18. dub 2016

@laura35 - my jsme se byli poprvé poradit u logopedky ve 3 letech....dala nám tenkrát různé tipy, jak podpořit řeč, v podstatě všechno no, o čem se tu píše....a že se buď rozjede a nebo to může být třeba právě ta dysfázie....no, po půl roce, kdy za celou dobu přidal asi 4 nová slova, mi po přečtení různých článků na netu bylo jasné, že to dysfázie bude....od 3,5 jsme chodili pravidelně do SPC na logopedii a ke speciální pedagožce....a od těch 3,5 má taky psanou diagnózu VD....příznaky měl jak z učebnice, tedy kromě toho malování, to dysfatici obvykle nesnášejí, ale náš maloval vždycky rád a letos si i vyprosil výtvarný kroužek, protože ve škole při výtvarce dělají pořád pár věcí dokola....kdežto na kroužku zkoušejí různé techniky 🙂

anlek
18. dub 2016

@francula Alfa vlny měl mladší ve 2,5 letech. Dle neuroložky mu mozek jel hrozně moc, ona teda říkala, že se objevují alfa vlny už v pěti letech. Mají na svědomí takové to podprahové nasávání informací. Jako když mě těsně před druhými narozeninami dostal, že dokáže pojmenovat všechny barvy včetně odstínů - světlé/tmavé. A to aniž bych to s ním někdy trénovala. 😀 Přišel mi na to malý. My tenkrát s ním byla na neuro kvůli migrénám. Které teda dr. přičítala nedostatečnému vyživování mozku, který pracuje ve "vyšších obrátkách" než by měl. Tenkrát dostal nootropil a migrény po nějaké době přestaly.

francula
18. dub 2016

@anlek no u nas je praveze rec biedna... my sme mu hned po vysledku EEG museli na prikaz neurologicky Lucetam vysadit. Ale dnes neurolog v BA povedal, ze ak sme na Riskovi videli nejake pozitivne zmeny po uzivani, tak ze mu ho kludne mame nasadit...

laura35
19. dub 2016

@krystalka ja som maleho tiez objednala na logopediu, pojdeme, ked bude mat 2,5 ale rovno mi povedali, ze ho teraz vysetria a ak sa im nebude zdat, chodili by sme od 3 rokov. U nas maly nejake slova povie, ale to az v poslednej dobe. Skusala som na neho Babyluk, uz sa to tu spominalo, didakticka hra, ale este nechape, co od neho chcem. Tak stale komentujem, basnicky, pesnicky, az mi z toho ide hlava kolem 🙂)). aj som z toho zufala, lebo asi ina moznost momentalne nie je. A u Teba sa maly rozbehol po logu? Ako zvlada skolu?

peggy722
19. dub 2016

@anlek Ela je pravděpodobně měla taky. Od malička jsme měli pocit, že jí to v hlavě neustále šrotuje, proto byla tak neposedná, dráždivá, hrozně špatně spala. prostě ten mozek jí pracoval i v noci, do tří let se budila třeba 3x za noc s řevem a nebyla schopná se uklidnit. Někdy jsem měla pocit, že vůbec neví, že tam jsem. Pak to ze dne na den přestalo a od tý doby spí dobře. U ní se to projevovalo hlavně v tom, že byla schopná fungovat normálně v kolektivu. Dělala co ostatní děti i když u většiny věcí prostě nechápala, proč to dělá. Nováková prostě nechápala, že je v normální školce, s normálním počtem dětí a že je v pohodě. Ale my máme prostě skvělou školku a skvělý učitelky. Pěju na ně ódy kudy chodím. Ale u nás ten hlavní hnací motor byla starší sestra. Od mimina se jí snažila Ela dohnat, kopírovat, bez ní by nikdy nebyla, tam kde je dneska. Sice se pořád haštěří, mlátí, ale mají se rády.

anlek
19. dub 2016

@francula Mladší má problém s řečí také. Koktal a to hodně ošklivě, už se to hodně vylepšilo. Přisuzovali to také tomu přezrálému EEG. Ještě trochu patlá, ale oproti bráchovi s VD je logo
u něj odpočinková.

francula
19. dub 2016

@anlek a ako je na tom teraz s aktivitou mozgu? robili ste s tym nieco ci nechali tak na prirodzeny vyvoj ?

anlek
19. dub 2016

@francula My šli na neurologické vyšetření kvůli migrénám. A tam se ukázal ten přezrálý EEG. Dr. mu dala ten nootropil. Po něm migrény vymizely. Pak měl zas epizotku, kdy se migrény vátily, tak jsem zas na nějakou dobu nootropil nasadili. A teď je bez něj a migrény nemá. EEG nemá zatím kontrolní, měli bychom jít.

krystalka
19. dub 2016

@laura35 - na logopedii jsme začali pravidelně chodit ve 3,5 do SPC, pak se začal pomalu rozjíždět, tak někdy kolem toho 4.roku.....ve 4,5 letech začal chodit do speciální školky, ve které právě sídlilo to SPC, měli tam úplně super péči - 10 dětí ve třídě, denně skupinová logopedie ve třídě, jednou týdně individuálně s jejich paní logopedkou, hodně s nimi pracovali i na motorice a vůbec po všech stránkách, jezdili na hipoterapii, chodil tam canisterapeut s pejsky....každé dítě mělo individuální plán a pracovalo se s ním podle toho, co potřebovalo posílit....paní učitelky měl úžasné.....tenkrát mi tu speciální školku několik lidí rozmlouvalo - že tam nebude mít ten správný vzor, že bude přejímat chování ostatních dětí (byl tam z nich na tom asi nejlépe...), že ho nikdo nepotáhne dopředu....ale opak byl pravdou, od prvního dne tam dělal velké pokroky, jel si prostě pořád dopředu podle svého, bez ohledu na ostatní děti a byl tam strašně moc spokojený....nesedí mu větší kolektiv, měl i dost autistických rysů, časem některé vymizely, některé se trochu zmírnily.....ale teď už funguje v podstatě normálně...... Velký pokrok v řeči nastal kolem 5.roku, další skok kolem 6.roku....Do školy nastupoval s tím, že v podstatě neuměl už jenom Ř, ale uměl napsat a přečíst všechna velká tiskací písmena, sčítal a odčítal do 5, napočítal víc než do stovky.....Teď chodí do 2. třídy - jelikož jsme hledali opět menší kolektiv, tak běžné školy nám nevyhovovaly.....šel nakonec bez odkladu v 6,5 letech do logopedické třídy v rámci školy pro sluchově postižené děti, do těch tříd chodí normálně slyšící děti, většinou s různými VD a podobnými problémy...ve třídě je 8 dětí, mají týdně 2 hodiny skupinové logopedie navíc k rozvrhu a cca jednou týdně individuální logopedii....první třídu mají rozdělenou do 2 let, takže to vlastně vyšlo nastejno, jako kdyby odklad měl, akorát, že on už se ve školce trochu nudil a tohle se pro něj ukázalo být ideální řešení....s učením problém nemá zatím žádný - čtení i psaní zvládá v pohodě, dokonce i hezky píše, matematika mu jde výborně a moc ho baví.....řeč už má prakticky srovnanou, teoreticky by mohl být i v běžné škole, ale kvůli tomu počtu dětí jsme ho tam nedali a asi ani nedáme, pokud nezjistíme časem, že mu to tady přestalo vyhovovat....

krystalka
19. dub 2016

@laura35 - jinak dál dělej to, co děláš, chce to používat jednoduché věty, tak aby se v tom neztrácel, komentovat a popisovat všechno kolem sebe, brát to všechno spíš hrou, nepoužívat praktiky typu "když si o to neřekneš, tak ti to nedám" (což někdy dokonce radí i logopedi...), protože tohle jim to mluvení ještě víc znechutí a odradí je to.....zvlášť pokud jim to opravdu nejde....syn třeba nejméně do 4 let odmítal po nás cokoli opakovat.....pojmenovávat obrázky, to jo, ale aby po nás slova opakoval, to ani náhodou.....když si tak vzpomenu na posledních několik let, tak v podstatě to bylo celé o tom, že jsem pořád přemýšlela, jak mu to udělat zábavnějším, jak ho "donutit" dělat věci, které moc nechtěl.....a když už jsem na něco přišla, tak vzápětí jsem zjistila, že už to zase nefunguje a vymýšlela jsem další fígle 🙂 - logopedie se dá krásně trénovat i venku, na komentování a pojmenovávání věcí kolem, to samé třeba barvy, grafomotorika se dá cvičit i klacíkem nebo prstem do písku, nebo křídou na chodník, hrubá motorika různě na hřištích - schválně jsem vytipovávala taková, kde byly zajímavé prvky, na kterých se dalo trénovat to, co jsme zrovna potřebovali..... Jinak syn má od 3,5 let diagnostikovanou expresívní VD, v 5 letech už měl psanou jen zbytkovou a teď je prakticky ok....když kolikrát slyším jeho vrstevníky, tak to on se oproti nim vyjadřuje snad i líp - běžně používá výrazy jako "ačkoli", "skutečně", nebo "mami, to je s podivem, že....." a spoustu dalších až "knižních" výrazů 🙂 , pusu nezavře, jak je den dlouhý a na všechno má neskutečně trefné a pravdivé komentáře 🙂

mitote
21. dub 2016

Ahoj holky,

tak se mne podarilo objednat Lau ke Krejcirove. Ja jsem proste z toho nemluveni porad nejaka nervni a moje znama psycholozka mne rekla, ze kdyz vysetrit, tak nejlepe u ni, tak si udelame vylet. Nekdy mam pocit, ze zesilim, prochazim na netu znaky autistu, vyvojove dysfazie atd a kazdeho mne neco malo sedne, vetsina teda spise ne. Ale proste jsou veci, ktere s tim souhlasi... napr ta opozdena rec. Logopedky dve a jedna psycholozka rekli, ze je to jen ORŘ extremne nedonosenosti, ale ja jsem porad nesva. Jahnova nerekla vlastne nic. Mame Krejcirove poslat i zpravy co mame, neurologii, prorodnici, psychologii.. vse mame, ale od psycholozky jsem nikdy nedostala jendou zpravu :-/ Porad ji pozoruji, hodnotim, porad mne nekdo rika ze takhle nedonosene dite nemuze byt prece zdrave. A mne hrabe ☹ A popravde se toho vysetreni i bojim, ze nam prisijou nejakou diagnozu. I kdyz do dvou let Jahnova neprisila zadnou, naopak rikala, ze je Lau sikovna.
Vlastne jedine co, tak ma jen 7 slov a zacala posledni mesic napodobovat zviratka a nosi plinky. Jinak ve vsem ostatnim je asi jako ostatni deti, jak s kresbou, tak cvicenim, tak rada resi ruzne ulohy jako co k cemu patri, obkreslovani car, doplnovani, vybarvovani a nebo ma rada puzzle, lego atd... takove ty klasiky autiku na ni nesedi, jako skladani do rady, bez ocniho kontakt, spatna socializace, neukazovani atd... naopak ukazuje porad na neco 😅 Holky, uklidnete mne, ze mi jen hrabe.

peggy722
22. dub 2016

@mitote A kolik jí opravdu je ? Mně přijde podle popisu moc šikovná.

peggy722
22. dub 2016

@mitote A na neurologii jste byly, EEG v pořádku ? Pokud jí ještě nejsou tři roky, tak to pořád může být OVŘ z extrémní nedonošenosti. Ten mozek ještě nemusí být vyzrálý. Myslím, že pro ní děláš maximum.
Návštěvou Křejčířový nic neztratíš, jestli na ní nic neshledá ani ona, tak už nikdo. Kdy máte termín ?

mitote
22. dub 2016

@peggy722 korigovane ji je 3 a ctvrt. Mam pocit ze ted posledni mesic vic zvatla, slabikuje, zvojuje, zkousi ta zviratka... Dle logopedky, byly jsme uz u dvou, je to OVR z nedonosenosti. Z neurologie ji vyradili v korig dvou letech tusim. EEG nedelali, dle neuro byl vyvoj v norme. Ke Krejcirove jdeme 19.cervence. Vis jak, ono kdyz Ti tri roky kazdy rika ze takto nedonosene nemuzou byt zdrave, tak uz hledas jestli vazne neco nema. Jinak je videt ze ji to v hlave srotuje o sto sest... Kazdou chvili mne padne brada, napr vcera chtela z takoveho toho automatu na korunky hracku, prisla, vlezla mne do kabelky, vytahla penezenku, a uz dolovala korunky a sla si to koupit 😀 proste potvora

janoulek25
22. dub 2016

@mitote Mně se podle tvého popisu zdá moc šikovná a podle mě, že pokud je ve všem ostatním jako vrstevníci a dokonce i šikovnější, tak si myslím, že jí nic vážného nebude a je dost pravděpodobné, že to bude fakt ten OVŘ.

mitote
22. dub 2016

@janoulek25 ja nevim, ja uz vidim i travu rust... a docela se toho vysetreni bojim. Jako ona je treba aktivnejsi a verim, ze tam do budoucna nejake ADHD mozna bude, i kdyz soustredit se umi, tak ma ale energie jak deset deti... no uvidime, nezbyva nez to do too cervence nejak vydrzet... muzu byt rada ze nas vzala, bylo to tak trochu protekcne s tim, ze pujde pouze o jednorazove vysetreni :-P

janoulek25
22. dub 2016

Uplně tě chápu, moje holčička sice není předčasně narozená tolik jak tvoje, narodila se dřív jen o tři týdny, ale je zase riziková kvůli vývojové vadě, takže taky si myslím, že někdy ji sleduji zbytečně moc. Ono to rychle uběhne do července a pak už budeš mít jasno víc, ale opravdu si myslím, že nic katastrofického to u vás nebude.

Jinak my jsme dnes byli na dalším sezení u psycholožky, zkoušela ji, zprávu ještě nemáme, ale řekla, že je šikovná. Na předchozích schůzkách nám nevyloučila autismus tedy spíše aspergra ale ted nám říkala, že to asi nebude, ale nemůže to ještě říct na 100%, že se musí počkat na další vývoj, ale že u nás se asi jedná spíše jen o úzkosti. Řešili jsme školku, a dohodli se, že prvně půjde na diagnostický pobyt do rehabilitačního stacionáře, kde ta naše psycholožka pracuje (v logopedickém říkala, že je plno), aby viděla, jak je schopna fungovat v kolektivu a pak by na základě toho doporučila asistenta. Ale právě ted nám ještě žádnou diagnozu dát nedokázala, Anetka je holt takový hraniční případ a nechtěla ji tam toho aspergra dávat předčasně.

peggy722
22. dub 2016

@mitote Já bych počkala do toho července. Ale dost mně udivuje, že jí na té neurologii neudělali to EEG. To bych zvážila. Jak píšeš, že jí jede mozek o sto šest, aby tam taky neměla ty alfa vlny, jak to tu psala anlek. A jak jste na tom s očkováním ? My EEG nemáme a dost toho lituju.

mitote
22. dub 2016

@janoulek25 tak Lau chodi od rijna 3x tydne do soukrome a dle ucitelek v pohode... funguje jako ostatni.
@peggy722 no oni nemeli duvod ji ho delat, nemeli nikdy na nic podezreni, nebo to alespon nerekli ani nenapsali do zpravy... zaver byl vzdy ze odpovida korigo veku a ze je sikovna... tecka. Ono ze ji mozek jede jsem spise myslela, ze je fakt bystra, vnimava, vsimava...

francula
22. dub 2016

Tak Risko dnes absolvoval opakovane EEG v jednom terapeutickom centre v Presove. Na popis si musime pockat, lebo grafy posielaju do Prahy. Terapeut pri merani robil s Riskom rozne aktivity a povedal, ze si mysli, ze reakcie mozgu boli slusne. Som velmi zvedava, ci vysledky EEG budu ine po vysadeni Lucetamu. Risko ma na poslednom EEG alfa vlny. Terapeut mi vysvetlil, ze Riskov mozog chce mysliet analyticky, no samotny mozog nie je na to este zrely, takze z toho vznikaju problemy. Konecne viem, preco sa Risko nikdy nechcel hrat beznu detsku hru. Terapeut povedal, ze deti, co maju skor alfa vlny takej hre nechapu, pretoze chcu uz akoby analyzovat nieco narocnejsie. Mal mu robit J kranio-sakralnu terapiu, ale to sme uz nestihli, takze nabuduce 🙂

mitote
24. dub 2016

holky a jak je to u tech autistu? Msi splnovat vsechny tri casti triady? Nebo dve? Nebo jedna staci?

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote pokud nesplnuje vsechny tri, dava se atypicky autismus ;) ale dulezity nez projevy je to, proc se tak chova. Ne vsechny "autisticke" rysy znamenaji autismus, maji je i deti s vadami reci nebo deti uzkostne...