Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. dub 2016

Jinak u nas cteni ke konci prvni tridy ;)

https://www.youtube.com/watch?v=_gse4noRIoM
mitote
24. dub 2016

@sisstin no a ja mam sanci to poznat? Lau z priznaku splnuje tu opozdenou rec, vztekani (i kdyz to se taky mirni), obcas dela cosi rkama nad hlavou jako by neco vzpirala, to udelala parkrat posledni tyden, mozna to ma ze skolky, mozna ne, nevim... jinak nic... zadne ritualy, vrstevniky vyhledava, ocni kontakt, delani papa, nic nesklada do rady ani nicim netoci, hraje si normalne, s autickem jezdi po silnici, miminko krmi mlickem, proste klasicky jako jine deti.. ja nevim, jestli hledam neco co neni, nebo jestli jsem se uz zblaznila a nebo jestli ji vazne neco je...

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote no od toho je psycholog, ale obecne, pokud ji to neomezuje v beznym zivote, dg. by to byt nemela. Kazdy dite ma nejaky zvlastnosti, ale u autiku je toho tolik, ze to bezny fungovani uz hodne narusuje.

mitote
24. dub 2016

@sisstin no ve skolce normalne funguje, i ja s ni normalne funguji... nekdy se vztekne, ale tak to je spise obdobim vzdoru a neni to nijak caste... ja nevim vlastne proc to porad resim a proc jsem porad z toho tak vynervovana a proc mam pocit, ze by neco takoveho mohla mit... pravda je, ze kazda mama co ma extremne nedonosene dite rekne, ze ty deti jsou jine, reklo mne to z tolik maminek se starsimi detmi...a ja stejne vysiluji... do toho cervence ke Krejcirove asi nevydrzim... nevis... je zamerena jen na autiky nebo vseobecne? Nedava tu diagnozu hned? Ja jsem se o ni docetla hlavne v souvislosti s autismem

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote diagnostikuje vsechno ;) jinak pokud tam neco je, da hned, pokud ne, jen popise stav ;) je skvela ;) ona te tipuju spis ukludni ;) a zacinala na nedonosencich ;)

mitote
24. dub 2016

@sisstin prave proto mne ji znama psycholozka doporucila, ze ma s nimi velke zkusenosti... jako ja jsem fakt na prasky... mozna je to i mym oborem, jsem socialni pedagog, takze znam diagnozy, znam jejich priznaky a hledam vse mozne i nemozne :-/

mitote
24. dub 2016

@sisstin jinak pro pobaveni, slecna se dnes rano ostrihala... udelala si ofinku a sestrihala k usim 😀

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote ale cucim, ze vas vzala, nebere uz nekolik let a vim, ze ani na tlacenku nereagovala. Takze ty ji mas asi hodne dobrou :D

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote no jinak mala ma 5,5 mesice a nezvatla, jinak je uplne normalni, motoricky az hodne sikovna a stejne mi cervicek vrta no :/ nejses sama :p

mitote
24. dub 2016

@sisstin no ja zminila jen, ze jsem od te a te a napsala mne, ze v lete bude volneji a at prijedem... pravda, ja zadala prakticky o jedno vysetreni a doporuceni co dal... my chodili v Brne k Jahnove, do dvou let, na na ni krom opozdene reci nic jineho nepozorovala, ale s Jahnovou fakt nemam dobre zkusenosti

mitote
24. dub 2016

@sisstin pockej 5,5 mesice by melo zvatlat? ja vim ze Lau je motoricky i socialne dobra, ale stejne... ale vis jak, kamkoliv dojdes a reknes, ze je 25tt, zejmena lekari, tak kazdy: A to dite je normalni? A ona neni postizena? To mate stesti, z techto deti nic moc neni. A kdyz do tebe porad nekdo tohle vali tri roky, tak to hloda a hloda ☹ Jinak psycholozky byla uz pred rokem jeste jina, logopedky dve... mam hodne kolegu psychologu, dospelych, ale vsichni me uklidnovali, ze je standart a ja stejne vysiluji... mozna bych mela nechat vysetrit sebe

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote ja si teda nemyslim, ze by tvoje mala byla auti, ale mozna s tou reci budete bojovat. Tezko rict, v jejim veku i pri OVR uz by povidat mela aspon v kratsich vetach.

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote no mela by uz slabikovat typu "dadada, mamama" atd. Ona jako ticho neni, ale jen ruzne viska, prska atd. :D ale ze by z ni lezly nejaky slabiky (ne cileny pojmenovani, fakt jen tvoreni hlasek), tak to ani omylem... Ja taky slysim travu rust v tomto :D

mitote
24. dub 2016

@sisstin jako ona mela problemy i s kousanim, naucila se kousat az v korig roce a ctvrt... a to az po zasahu logopedky. Ta nam vysvetlovala, ze je to u tecto deti bezne, ze nemaji v inkubatoru takove podnety jako v deloze, jak sluchove, tak polykani, plyvani plodove vody atd a skrz ze i pozdeji nastupuje rec... rika, ze se bezne rozmlouvaji mezi 3-4 rokem. Pravda, ona ma v peci prakticky jen nedonosene, jezdi k ni z cele republiky. Tak nevim. Stejne jsem z toho nervozni.

mitote
24. dub 2016

@sisstin aha, nas se neurolozka ptala na slabikovani snad az kolem roku... 😀

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote a nedavno davala znama video sve 6m, ktera u krmeni hladite rikala "ham" a pry jeste umi "brm" na auto a cosi jeste, to me taky strasi ve snech :D

mitote
24. dub 2016

@sisstin hele moji zname dcera v pul roce delala prvni kroky a v roce a pul rikala basnicky...

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote ja prave nevim, jak je to u tehlech nedonosencu, takze uvidis, co ti rekne ;) syn s VD uz v jejim veku mluvil, ale strasne :D

mitote
24. dub 2016

@sisstin no ja vim jen to, co mam od tech, co s nimi maji zkusenosti... ale zase to neplati pro vsechny nedonosence...no parada, tos me teda moc nepotesila :D ona zatim nema tendence po nas opakovat, zkouset to... rekne slovo az kdyz si je stopro jista ze vi jak ho rici

mitote
24. dub 2016

@sisstin jinak ona porozumeni ma dobry... reaguje na vse, nekdy az cumim ze zna i slova, ktera by me nenapadla... jako co je kapr... a ukaze kapra... i kdyz jsem vzdy rikala ze je to ryba... ale to asi zna ze skolky, nebo nevim

mitote
24. dub 2016

@sisstin nebo takhle, ona porad neco vyklada, ale ja ji nerozumim ani slovo, tak nevim jestli to neco je a nebo jestli to je jen hatmatilka, ale asi to nejaky vyznam ma, protoze minuly tyden mela s sebou kamaradku do gymnastiky a nechtela cvicit tak Lau ji tahala za ruku, ukazovala ze tam ma jit s ni co tam delaji a u toho neco brblala... nesrozumitelne

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote ty jo, opakoval, az kdyz aktivne rikal tak 100 slov? Ja uz si to moc nepamatuju, clovek ma tendence zapominat. Ted jsem si poustela stary videa a jeste v 5 mluvil fakt hrozne a to mi v tu dobu prislo, jak uz super mluvi :D

mitote
24. dub 2016

@sisstin no parada, tak to do 100 slov mame co delat... kdyz ono na dysfazii to na ni taky moc nesedi, ona dela velice dobre vse co je pro ni typicke... 😖

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote no syn treba ma (mel) VD jak vysitou, ale vzdycky byl kofnitivne na tom hodne dobre. Ted je v prvni a je nejlepsi ve tride, jak v matice, tak v cestine. Tim teda netvrdim, ze Laura VD ma, ale ze neco pro tu danou dg nesplnuje, nemusi znamenat, ze ji nemuze mit ;) tam zalezi i na prirozenym IQ, ambicioznosti, jak a kdy se s ditetem zaclo pracovat atd.

mitote
24. dub 2016

@sisstin chapu... La prave dobre kresli, jemna motorika super, hruba taky... pred dvema tydny jsme zkusili i jinou logopedku, zajimal me dalsi nazor a byl prakticky shodny... ze je az moc sikovna a ze je to nedonosenosti... paradoxne i kdyz uz tohle slysim po ste, porad nejsem klidna

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote jako fakt tezko rict :/ zas od par lidi vim, ze doktori naj tendence svadet na nedonosenost vse a nekdy se pak urcity veci zanedbaj. No to jsem ti moc nepomohla co :D vydrz k ty Krejcirovy, je fakt nejlepsi odbornik a i lidsky je super, a pak uvidis ;)

mitote
24. dub 2016

@sisstin prave toho se bojim, jestli to na to vsichni nesvadi...i kdyz ona je zase nedonosenost a nedonosenost, ti extremaci jako my jsou specificti, tam uz je fakt vse jinak... ty vyssi tydny po 28tt jsou pohoda a u tech se nic moc na nedonosenost svadet neda, i kdyz to delaji... ja mam pocit, ze ty tri mesice nevydrzim a zblaznim se... tak strasne se bojim :(

sisstin
autor
24. dub 2016

@mitote snaz se nevidet svoje dite jako dg ;) ja vim, ze je to tezky, ale i kdyby neco mela, zmeni se tim ona? Bude to furt ta stejna holcicka ;) autismus urcite nema a s tou reci to nejak date, zas ona jinak funguje a je v poho, takze nic strasnyho urcite neschytate ;)

mitote
24. dub 2016

@sisstin ja vim... diky za podporu... ja jsem jen proste uz asi po tom vsem nervni... vis... davali ji 70% ze neprezije nebo bude lezak... 30% ze bude lehce poskozena... takze to, ze je dobra... ten strach porad... to nemluveni je ohlusujici... funguje normos, sice chodit do soukrome skolky, ale tam funguje luxusne... kez by tak slapala i doma 😀 ja jen mivam takove zachvaty uzkost jendou za cas, kdy fakt strachem ani nespim...

anlek
25. dub 2016

@mitote Já bych na PAS hned nepomýšlela. Pokud dítě nemluví, ale hlava mu jede na plné obrátky (což je jasně případ tvé dcerky), tak se dítko chová "divně". Je to frustrující, chtěla by ti vykládat, co vidí, co vymyslela, ale nemá jak. Než nad diagnózami bych spíš přemýšlela, jak zvládat dny, co by mohlo pomoct, aby byla spokojená.

Můj starší, ačkoliv, já na VD měla podezření už v necelých třech letech a začala s ním kolečko vyšetření, tak přiklepnutou ji dostal až v pěti. Má ji lehkou a prostě se to na začátku nepovedlo diagnostikovat. Sice mě to uklidnilo, že jen OVŘ, ale pak jsem stejně začala váhat a prostě s ním pracovala, že VD má a v těch pěti to pak nebyl šok, když mu ji přiklepli. A měli jsme štěstí, že jsme ty dva roky neztratili. 😉 Ještě tě může potěšit, co říká naše logopedka, že pokud je dítě chytré, tak všechno se řeší snáž. A ty máš malou rozhodně šikovnou, ikdyby to byla VD, tak to zvládnete. A nebo je to opravdu k nedonošenosti a rozjede se ti sama od sebe. Jen si představ, že se rozjede těsně před tím než půjdete ke Krejčířové. 😀 😀 😀