Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

upari
6. kvě 2016

Dobré ráno maminky, synovi - předškolákovi (5roků 8měsíců) byla diagnostikována vývojová dysfázie receptivní. Má odklad do školky a bylo doporučeno příští rok dát do logopedické školky (menší kolektiv a individuální-odborný přístup).
Vyhledala jsem tu už několik let starší diskusi o logopedické škole v Praze 8 Bohnicích - www.DonBosco.cz , tu máme nejblíž. Pak ještě www.zslogopedicka.cz v Čimicích.
Prosím, je tu někdo, komu tam dítě-děti chodí (bohnice, čimice)? Nejsme věřící, jak "moc" je křesťansky vedena škola DonBosco?
Přeju krásný slunečný den

katja77
6. kvě 2016

@peggy722 Mrknu na to.. díky...

sisstin
autor
6. kvě 2016

@upari krestansky vubec, je to nejlepsi logo MS, ale dost tam s detma "makaji" a ne kazde dite to ustoji. A taky si pry dost deti vybiraji ;)

upari
6. kvě 2016

@sisstin děkuju za pozitivní recenzi. Syn je (i dle psychol.vyšetření) hodně chytrej, má neuvěřitelnou paměť, jen je prostě dysfalitik s řečí a kvůli tomu ho okolí vnímá jako 4letýho (že nepovídá, nerozumí pořádně co se po něm chce (souvětí)) a na to by byl v logo škole brán ohled. Ohledně toho "makání" budu zjišťovat víc, díky 😉

sisstin
autor
6. kvě 2016

@upari maji tam myslim minimalne hodinu logo denne, kazdy den ukoly na dalsi den atd. Kdyz porovnam s logo tridou v bezne MS, kam chodil syn, tak tam krom mensiho poctu, hromadnych logo aktivit a veeeelmi obcasne individualni logopedie se nic jinyho nedelalo.

upari
6. kvě 2016

@sisstin Našla jsem podmínky přijetí do ZŠ don bosco v bohnicích a poslední věta " zájem zákonných zástupců o křesťanskou výchovu". Nemám nic proti náboženství, ale jak nejsme věřící, tak u tohoto váhám a odrazuje mě to ☹ Určitě budu zjišťovat víc... Jen pro upřesnění - ty píšeš o MŠ, ale syn za rok půjde do ZŠ.

sisstin
autor
6. kvě 2016

@upari jo aha, ZS ;) no syn mel puvodne chodit taky do krestansky MS - je tam hodina nabozenstvi tydne atd. Ale nic jako prisernyho, jen si rikaji biblicky pribehy a to taky patri ke vzdelani. Ja jsem taky ateista jak poleno, ale v tech skolach je to fakt jen o pribezich, hezcimu slaveni Vanoc nebo Velikonoc, nic jinyho jim do hlavy cpat nesmi ;)

sisstin
autor
6. kvě 2016

Zs ne Ms, nakonec jsme se prestehovali a chodi do malotridky...

upari
6. kvě 2016

@sisstin Taky mě to napadlo, že tam vysvětlují svátky, které i my ateisti slavíme (velikonoce, vánoce apod), to by mi nevadilo 😉 A přesně, jak píšeš - základní přehled o biblických příbězích je všeobecný základní přehled - ještě si pamatuju, jak jsme některé probírali i v klasické škole.

yagga
9. kvě 2016

Ahoj přicházím k vám s dotazem. Mám chlapečka skoro 23 měsíců má centrální hypotonii. Od devíti měsíců cvičíme vojtovku teď jen udržovací. Sedí leze obchází, tak 3x do týdne udělá samostatně 2-5 kroku. Minulý týden se prvně postavil v prostoru. Veškeré pokroky mu strašně dlouho trvají, než se zlepší a přejde na vyšší level. Je sledován na neurologii kromu krevních testů( podezření na svalová onemocneni- nepotvrzeno) dr dalsi vysetreni nedělal. Jednoduché pokyny chápe, sluch by měl být v pořádku, pokud se nepletu dr měřila otoakusticke emise, které byly vybavené. Nic méně momentálně mě trápí, že nemluví. Má asi 5 slov HAM,HAF,AOJ( AHOJ) DELA LVA -UA a HOP. Kdy je dobré obrátit se na logopeda případně na koho dalšího a kdy v kolika letech? Momentálně je na úrovni 11-ti měsíců dle dětské dr. Co jsem si pro sebe dělala srovnání tak v jednotlivych oblastech se dost liší zhruba od 11 do 19 měsíců na úrovni dvou let prostě není. Dekuji za rady

mitote
9. kvě 2016

Tak jsme dnes byli na lofo v Olomouci. Laurisak nechtel ani od pani logopedky odchazet, jak se ji am libilo. Mame ted na rozmysleni, ze bud bude jezdit obtyden k ni z Brna do Olomouce a nebo ze na doporuci jedn tady. Rikala, ze rozumi, ze motoricky je moc sikovna. Povidaly si nad obrazky. To rikala, ze ji slo skvele, ze zkousela napodobit jednoducha slovo, alespon treba prvni slabikou, nebo nejak. Proste zkousela opakovat. Nicmene ze uz to chce ale pravidelne vedeni a ze si mysli, ze by se mela normalne rozmluvit.
Pak jsem se stavila u kolegyne, kamaradky skolni psycholozky. Tak jsme se samozrejme take bavily o Lau. Ona ma chlapecka s ADHD a uklidnila me, ze Lau ADHD neni ani omylem. Ze to muzou rikat max laici a ti, co nikdy ADHD nemeli doma nebo nevideli 😀
Takze tak.

josefina79
9. kvě 2016

@mitote super!!! Byli jste u Kejíkové?

janoulek25
9. kvě 2016

Ahoj holky, tak už máme zprávu od psycholožky. Napsala nám že mentální schopnosti odpovídají průměru, a že jsou jen mírně nevyrovnané. V hrubé motorice je mírně neobratná, jemná motorika odpovídá věku, recepce i exprese řeči odpovídá věku, slovní zásoba vyšší než aktivní. Adaptivní chování odpovídá věku, mírné opoždění se projevuje v oblasti sociálnílho chování (vázanost na matku), navazuje méně oční kontakt s lidmi, emočně labilní, diskrétní autistické rysy, ale nanaplnují kritéria aspegerova syndromu.
Tak uvidíme co bude dál, zkusím ji dat od září do školky, jestli ji vezmou.

katja77
9. kvě 2016

@yagga Nám bylo doporučeno se na logopedii obrátit až ve třech letech, ale určitě můžete zkusit i dřív. Náš syn (3 roky) mluví na úrovni jednoleteho dítěte, ale s pomocí logopedky se postupně rozmlouvá. Dala nám velice cenné a užitečné rady, jak na něj mluvit, co dělat -nedělat (např. Úplně nám zakázala zdrobneliny (špatně se napodobují)apod.).

Pediatr nám doporučil koupit eye Q, denně lžíci - vitamíny co pomáhají dozrát řečovému centru....

yagga
9. kvě 2016

@katja77 děkuji vitaminy zkusim. A malý chodí do školky? Nějak si nedokáži představit že by měl jít za rok do školky, a nerada bych vše nechala na poslední chvíli když se na všechna vyšetření čeká minimálně měsíc. Ale zase abych nebyla za hysterickou matku co cpe dítě na vyšetření moc brzo. Tak sháním info jak to mají ostatní...

katja77
9. kvě 2016

@yagga On chodí od 2 let do soukromé (cca 14 dětí ), kde mluvit nepotřeboval, na všechno ukázal.Do státní by měl nastoupit v září....tam to bude větší masakr. Nechce kakat na zachode, je vybiravej v jídle a nerad se deli o hračky. ...No uvidíme, jak to dopadne .....

houpacikonik
9. kvě 2016

@yagga Syn měl řeč v 2,5 letech na úrovni ročního dítěte. prostě svých pár slov, zvuků, znaků. V lednu letošního roku začal chodit do MŠ malotřídky na vesnici. chodila jsem s ním. Ve školce se pomalu rozmlouvá. ještě nás čeká hodně práce.

yagga
9. kvě 2016

@houpacikonik a kolik bylo malému, když jste absolvovali vyšetření?

houpacikonik
9. kvě 2016

@yagga JInak má syn LMR, hodně opožděnou řeč - zvuky zvířat umí výborně. Jeho věta po 4 měsícíh ve školce: Baf baf hají. (Pes leží) Babí ňíňa. (paní ředitelka má brýle). Mé tči baf. (2 kozy hlída pes). ÁÁ ká pá. (autobus s obrázkem ptáka jede pryč)
cvičíme bobatha - má hypotonii a na rehace jsme dost často. Takže se divím, že máte Vojtu. Jinak makáme každý den. vyřídili jsme asistenta do školky, logopedii v rámci logotřídy ve školce, díky přestupu na jinou školku bude mít i obědy - má dietu. Zbytek doktorů - je jich hodně.
Držte se, bude líp. mnohdy jsem mlátila hlavou o zeď, vyčerpaná, bez nápadu, bez viditelného posunu u syna. Každý pokrok je vydřený a moc z něho máme radost.

houpacikonik
9. kvě 2016

@yagga Malého máme z kojeňáku. Je sledovaný od narození (alkohol u rodičů). Psycholog, neurolog, rehabka, gastro, genetika, ástupem do školky v 2 3/4 r. jsme byli odesláni do SPC. Tam vyšetření v 3 letech spec. pedagogem, logopedkou, psycholožkou. Doporučen asistent. U psycholožky jsme 1x za 3-6 měsíců. Přibude nám oční - ve školce dělali screeningové vyšetření a zjistili že špatně vidí. Čekám, co dalšího přibude. Výhledově psychiatr.

mitote
9. kvě 2016
yagga
9. kvě 2016

@houpacikonik vojtovka, u nás co jsem se dívala nikdo bobatha nedělá... Takže logopedické vyšetření v těch třech letech. No máte toho teda požehnaně. Ale bezvadný že dělá pokroky. Nás teď bude čekat genetika uvidíme za jak dlouho nás objednaji a co nám poví. A pak asi podle situace začnu řešit v září co a jak. Děkuji

houpacikonik
9. kvě 2016

@yagga my jeli na genetiku do Brna. Objednání trvalo 2 měsíce a to ještě urgovala doktorka z neura, která nás poslala. V srpnu odběry, výsledky někdy v lednu. něco se jim nezdálo, tak jsme čekali.
Jinak vzpomínám jak na rehabce ve Vyškově jsme s rehabkou (fyzioterapeutka či jak se jim říká) učila Filipa klečet, lézt, sedět, stát. Sama jsem měla od toho ošoupaná kolena. Denně cvičíme na míči, chodíme po schodech, dneska jsme procvičovali rovnováhu chůzí po obrubníku.
Co mě ale vytáčí, je jeho chování u jídla. Pokud jí lžící, tak celkem dobrý. Jen ho převléknu, umyju, setřu pod stolem. Ale k večeři dostal namazaný chleba s marmeládou. chytne chleba, otočí ho marmeládou dolů. Občas se rukou dotkne marmelády, másla a je hysterák. Má špinavou ruku, nemůže jíst, musím mu tu ruku nejprve otřít (dříve vyždovat umytí). Takže chlba drží 2 prsty, jen aby se neumazal. Jakýkoliv flíček od jídla na rukou a oblečení způsobuje hysterák. nejraději by byl, kdybych ho krmila. uáááááááá

yagga
9. kvě 2016

@houpacikonik nás objedná na genetiku dětská zítra se dozvím jak dopadla na kdy nás objednala. A na výsledky jste čekali 5 měsíců? No to mě asi klepne. A zjistili něco? Na jednu stranu si říkám jestli to není zbytečný... Že se stejně nic moc nezjistí...
S jídlem jsme měli problémů celkem dost. Ze začátku nechtěl nic jiného než kojit takže zhruba do 7 měsíců byl plně kojeny(kojim do teď) příkrmy nechtěl, takže mi začal hubnout. Pak problém s kousáním to má do dneška vše se snaží spolknout a i problém s novými potravinami. Hysterak u umatlanych rukou nemáme, převážně ji rukama. Sice je to na prd, ale aspoň něco sní sám. Jinak bych ho krmila jen já. Ale pak vyžaduje umýt to jo. Tak Páťa obchází nábytek občas nějaký ten krok udělá ale nemá jistotu. Nevím jak ho v tom podpořit. Jestli zkusit změnit rehabku, ale tady asi nebude pořádně za koho... A dojíždět do Prahy se mi taky úplně nechce, nevím jestli by to přineslo nějaký extra výsledek... Teď chceme zkusit hipoterapii tak uvidíme jestli to bude mít očekávaný výsledek.

houpacikonik
9. kvě 2016

@yagga na genetice potvrdili laktozovou intoleranci, vyvrátili nějakou nemoc (teď si nevzpomenu), potvrdili FAS, sdělili, že se jim něco nezdálo. Prý si to za rok zopakujeme. už se těším.
Jainak když jsme byli na genetice já s manželem, tak to taky trvalo 5 měsíců. Naše vzorky byly náročné, tak je odeslali na rozbor na veterinu, kde mají lepší a přesnější přístroje. oba máme genetickou vadu, ale každý jinou.
Male má období kdy je živej na ovoci a zelenině, občas si kousne do rohlíku či chleba. A pak má období, kdy žere jak dospělý chlap. 2 chleby ke snídani, 2 banány ke svačině, hromada brambor, těstovin s masem a zeleninou k obědu. Hodinu na to zase ovoce, pak zelenina, ovoce, občas bezl. jogurt, buchtu, a k večeři 2 chleby, maso, cokoliv, a když dojí, tak chce ještě. Období lepší šatit než živit. V létě žije na melounech a vínu. Tak se dělala genetika, jestli nemá poruchu, (praeder willy syndrom??), ale prý nemá.

yagga
9. kvě 2016

@houpacikonik mě zatím ani dětská neřekla na co má podezření. Co jsem vyrozuměla tak nás raději posílá jelikož malej skoro nemluví a že ještě nechodí... Těch genetických vad je tolik že se snad ani všechny nevyšetřuji jen to na co je nějaké podezření ne? No uvidíme . takže 5 měsíců čekání? No tak to teda nevím nevím a ještě než náš vezmou.... Nepotěšila jsi mě, ale aspoň vím na co se mám připravit. Jinak se ptají na rodinnou a osobni anamnézu a odebírají krev to je asi vše ne?

agika75
10. kvě 2016

Ahoj,syn byl přesně před rokem na genetice a výsledky zatím ještě nemá.Taky nás tam poslali protože syn ještě nemluví,začal pozdě chodit a je celkově opožděný.Tenkrát nám řekli,že výsledky budou do 3měsícu,no a pořád nic.

yagga
10. kvě 2016

@agika75 no to si děláte srandu. To by mě zajímalo co jim na tom tak dlouho trvá. A nemohli na vás zapomenout? A jak je na tom malý teď?

agika75
10. kvě 2016

Každý měsíc si tam volám a minulí týden jsme tam zajeli a doktor říkal,že když neví co hledat,tak dělají komplet celou genetiku.A těch vad je hodně,tak proto nám to tak dlouho trvá.Jinak malý pořád ještě nemluví,jediné co řekne je -nee a haf,chodit začal ve 2letech .Ted nás ještě čeká magnetická rezonance a vyšetření jestli není autista.

yagga
10. kvě 2016

@agika75 děkuji za info, ale představa toho čekání je šílená. Ní snad to nebude déle než ty tři měsíce. Jinak moc děkuji za info. Ještě jestli se můžu zeptat porod byl OK vše v pohodě?