Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nemluvime
2. zář 2016

Ahoj, mame ve 4 letech přesně stejné příznaky, co tu popisuješ. Před rokem nám "napařili" dětský autismus, do školky chodila rok do soukromé a tam nebyly problémy, teď nám ji vzali do státní, ale vidím, že je jim tam po dvou dnech dost na obtíž. Jsem z toho dost zoufalá, speciální školky nepřipadá v úvahu, mají provoz jen krátkou dobu přes den, to bychom se mohli chodit pást :( Nevíte někdo o nějakých kurzech jak dítě adaptovat na nové prostředí? Školka po nás chce hory doly, ale oni nejsou schopní udělat krok vstříc, přitom pokud já vím jim za integraci autisty jdou od státu peníze navíc...

yagga
2. zář 2016

@nemluvime ono záleží zda bylo dítě přijímáni jako z

yagga
2. zář 2016

Zdravé nebo zda bylo integrováno ,v případě integrace pomáhá spc a je na uvážení asistent zda v nebyl potřeba. Soukromá školka vždy vyjde vstříc jelikož si ji platite a je tam pár deti. Ve státní jich je kolem 26 ve třídě. A pokud jedno dítě jakkoliv vybočuje je problém naruší to celou práci celé dané skupiny sama jsem učitelka. Ale pokud je dítě od začátku bráno jako integrované měli by na to být připraveni. Případně postupně řešit co je potřeba.

peggy722
2. zář 2016

@nemluvime A má asistenta ?

barbarucha
4. zář 2016

Ahoj holky, tak František je na dopoledne ve školce s asitentkou a vypadá to dobře 🙂 Celé prázdniny jsem si zacvičovali asistentku doma a vyplatilo se.
@ladida Ona je tady nějaká ABA skupina?

ladida.l
4. zář 2016

@barbarucha no je. Ale ne, že by se toho tam dělo o mnoho víc, než na té na FB https://www.modrykonik.cz/group/6935/

barbarucha
4. zář 2016

@ladida.l Aha, koukla jsem na to, hlavně se tam řeší jestli jsou děti autisté nebo ne. O ABě celkem nic 🙂 A bohužel zase vazba autismus - ABA, nikoli autismus a další vývojové vady - řešením je ABA. Velká brzda pro rodiče dětí, které mají něco jiného než autismus, škoda. Takže jsme zase odkázané na vlastní zdroje 🙂

josefina79
4. zář 2016

@barbarucha ahoj!
Jaká je teď u Vás situace? Omlouvám se, trochu jsem ztratila nit... přišlo se na to, co je důvodem toho špatného vstřebávání živin (něco takového jste měli, že???). Jak na tom teď Fáfa je?
Gratuluji k té školce. Je moc dobře, že to František zvládá.
Musím Ti napsat, že náš Fanda začal jíst KŘÍŽALY. Vždycky si na Tebe vzpomenu, když ho vidím je jíst 🙂. V jídle se teď hodně zlepšil, jí vařenou zeleninu, syrová jí cherry rajčata (nakrájená), banán, v malinkém množství také maliny, měsíční jahody (normální ne 😝 ) a borůvky. Co bude jíst v zimě, ví bůh. Resp. pod menším tlakem jí rozmixované syrové ovoce standardní (jablka, švestka, broskev atp). Jo a jí dýňová semínka, celkem s chutí.
V pátek byl poprvé na dopoledne v DDM a ten první den zvládnul v pohodě. Neustále řešíme kakání, bez FORLAXu ani ránu.... uvidíme, jak dlouho jej bude muset brát. Jinak je to celkem standardní tříleťák, jen musíme ještě zamakat na jemné motorice a trošku ergoterapie (stále ještě není úplně v pohodě s patláním v jídle).

gabbucha
5. zář 2016

@josefina79 Taky synovi "naskočil" pravidelný vyprazdňovací reflex až po roce a půl užívaní Easylaxu a klystýrů. Děs běs. A i teď, téměř v 7 letech mu musím každý večer připomenout, že má jít na záchod, jinak prostě nejde a druhý den už má problém. A fakt to nechápu, řeknu mu co má udělat, tak jde a do pár vteřin to bez námahy udělá. Ale musím mu to večer co večer připomenout 🙂

josefina79
5. zář 2016

@gabbucha no hezký, hezký... MUDr. mne upozorňoval, že to bude na dlouho. On v podstatě do těch 3 let kakal dost špatně, už od miminka. Měl období, kdy to bylo OK, ale tak 3/4 času teda špaténka.
Forlax údajně není návykový a může se brát hodně dlouho, no, ale byla bych ráda, kdyby to naskočilo co možná nejdřív.
Jinak mne napadá pouze: "Bóóóže, těm chlapům se musí VŠECHNO připomínat." 🙂.

gabbucha
5. zář 2016

@josefina79 Přesně tak, každé h.... se jim musí připomenout 😀 Jinak my chodili na místní proktologii, kde se teda zhrozili, když jsem řekla, že naše dr. považuje za normální, že se syn vyprázdní jednou za cca 5 dní. A nám pomohl jen ten Easylax, všechno ostatní se míjelo účinek. Dokonce i první klystýr uměl syn bravurně zadržet, na proktologii šli z toho do vrtule 🙂 Bylo to o nervy, ale měli pravdu v tom, že ten reflex prostě jednou naskočit musí, takže vydržte, určitě se dočkáte taky 😉

simkov
5. zář 2016

Ahojte, predcasom som pisala o synovi, ktory v 2,5 nehovoril. Teraz ma 2,7 m a posunujeme sa dalej. Dost mu naskocilo porozumenie, uz nam konecne donesie veci, ukaze v knizke obrazky, ktore pozna, pomenuje zname predmety atd. Naozaj mu to "naskakuje". Ma asi 200 aktivnych slov vcetne citoslovci, ktore spravne pouziva a priraduje k predmetom a cinnostiam, ale stale nespaja slova a o vetach ani nehovorim. A stale si hovori svojim zargonom, ked sa hra alebo si nieco sam pre seba komentuje.Viete mi poradit, co s tym, ako to pocvicit alebo to musi naskocit same? Da sa tomu dopomoct?

josefina79
5. zář 2016

@gabbucha EASYLAX taky býval náš kamarád. Teď se naštěstí obejde bez něj. Glycerýnový čípek za pár kaček, to né, ale EASYLAX drahej jak blázen, to jooo.
No, ale v těch nejhorších dobách jsem za něj byla vděčná.

gabbucha
5. zář 2016

@josefina79 Přesně tak, kdyby nebylo Easylaxu, tak fakt nevím. A jako naschvál jsme ho potřebovali v době, kdy měl nějaký výpadek. A čípky neměly vůbec smysl, ty šly hned ven. Ufff, jsem fakt ráda, že tohle období máme za sebou. Tak držím palečky, ať už to máte taky v pohodě.

barbarucha
11. zář 2016

@josefina79 Ahoj, na nic se nepřišlo. Fáfa dělá pokroky, už pomalu skládá věty. Akorát je pořád trochu mimo, porucha pozornosti jako prase. Ve školce dobrý, má skvělou asistentku, učitelky jsou vstřícné. Děti s ním zatím moc nekamarádějí (bodejť, když na ně nemluví), ale třeba se to časem poddá.
Co břicho, dobrý? Už víte koho čekáte?

josefina79
11. zář 2016

@barbarucha tak to je moc, moc dobre, ze se takhle krasne lepší 💐.
Břicho dobry, jen jsem pro jistotu v patek nepřišla tim cukrovkovým testem, resp. Hned první odběr byl tesne nad limitem. Asi se to bude muset opakovat. Břicho a nohy mam rozpíchané od injekci, co mam na prevenci preeklampsie... Ale to neva, tlak se stale drzi v norme.
Mimi bude prekvapeni, neskromné si přeju donosene, tabulkove dítě ❤

janoulek25
15. zář 2016

Ahoj holky, tak se musím pochlubit (snad nic nezakřiknu), Anetka dnes byla podruhé sama ve školce, chodí do miniškolky dvakrát týdně na dopoledne v rodinném centru, je jich tam 9 a tři učitelky na ně, takže uplný ideál. Zatím to zvládla moc krásně, poslouchá, žádné záchvaty a ptala jsem se, jestli tam i mluví, protože ona před cizími má ostych, tak prý dokonce i zpívala na procházce a hrála s nimi divadlo. Tak snad to takto půjde dál.

barbarucha
15. zář 2016

@josefina79 Donošenej tabulkáč to bude! 🙂

zuzihonzi
18. zář 2016

Ahoj holky , prosim o Vasi radu ci nazor co by to mohlo byt ☹ . Mam chlapecka 32 mesicu , je neskutecne uknourany non stop , porad beha sem a tam po byte . Venku casto beha dokola , porad se vzteka kdyz neni jak on chce ale to je porad , jinak se casto usmiva a ma ocni kontakt dobry , s detma si nehraje ale jejich pritomnost mu zasadne nevadi , ma rad spise starsi holcicky 🙂 , pak zacal mluvit ale vse co slysi opakuje i celou vetu nebo posledni slovo , na otazky odpovi stejne otazkou , nerozumi jen fakt naucena poveli zanes mame tatovi dej do kose atd . . Neumi vyjadrit ano nebo ne ,, ale pritom ted ma obdobi ze porad rika ne haji ne papat , ne mama a nekdy vlStne to tak nemysli a zas rev a vztekani se , prstem ukazuje ale zacal az ve 20 mes , hracky strida a hraje si tak jak to videl od nas , casto lezi na zemi a kouka na auto nebo knizku z uhlu a jezdi sni sem tam ,, cca 2x za den na 30 min , jidlo bylo des od malicka moc nechce jist strasny problem nic nechce ochutnavat , ted se to trochu zlepsilo a pokousi se ochutnat veci co vidi ze jime i kdyz to vyplivne je to uspech , pak napodobuje vse co vidi u deti , napriklad holcickaspadne a breci tak on spadne a dela ze breci , casto opakuje slova treba auto tunel most , jeho mluva je takova ze rekne co slysel ne sam ze by vymyslel , nekdy je to s tematemv danou chvili nekdy vubec , pamet ma dobrou , na nocnik chodi sam , leti letadlo tak utika na terasu ukaze a rekne letadlo a koukne se obcas na me , ,kdyz spadne tak taky sleduje reakci jak se zatvarim jestli ma brecet nebo ne , porad skace a je neklidny , nesnasi kdyz zpivam nebo ctu , to rve ne ne ne to je novinka to ne , a ted jeste vse chce delat sam. ,, ale zas naopak kdyz je vic lidi moji rodice a manzel tak chce vse delat ode mne , narocny dite opravdu vubec si nevim rady , ta rec je silena , tak nevim na co to vice vypada jestli autismus nebo vada reci , co myslite diky

sisstin
autor
18. zář 2016

@zuzihonzi hm, to tezko rict, jestli autismus, tak nejaky lehky a atypicky. To spis vypada na cistou receptivni dysfazii, kdy je naruseny jen porozumeni, ale mluveni je ok....

zuzihonzi
23. zář 2016

Ahojky muzuse zeptat na Mudr. Evu Junkovou ? Mate nekdo zkusenost . Rekla namautismus ne , ale ja Vam nevim. Muze se plest nebo mam verit ?

simkov
23. zář 2016

Ahojte, trochu to tu zaspalo..🙂 tak neviem ci mi poradite. Chcela som sa opytat ci je normalne ze syn si stale zvatla pre seba, obcas z toho vypadnu aj realne slova. Ma teraz 2 roky a 8 mesiacov, bojujeme s recou. Slova ma a aj pridava, kazdy den aj 2-3 nove, zatial nespojuje. Ale ked sa hra alebo sme vonku , ideme v aute a pod tak si nieco zvatla pre seba. Je to bezne alebo nie?

zuzihonzi
23. zář 2016

@simkov me bud opakuje vse co slysi i otazky i odpovedi proste vse a porad neco zvatla i ted je sam v postylce a zvatla tam uz sam hodinu . Je to normalni ???

simkov
23. zář 2016

To je ako u nas, pozerala som, ze su chlapci rovnako stari. Tiez neviem, ci to zvatlanie je v pohode. A ako ste na tom so slovnou zasobou okrem toho, ze opakuje? Priradi si slovo spravne k veci? A ani mne to u vas na autizmus nepripada. Aspon u nas som presvedcena ze nie. Zapaja sa do hier? Robite spolu blbinky? Mne to tak vysvetlovali, ze autisti nevedia zdielat pozornost k jednej cinnosti, napr si spolu ukazovat nad knizkou, robit si navzajom kuk bubu a podobne...

zuzihonzi
23. zář 2016

@simkov me bud opakuje vse co slysi i otazky i odpovedi proste vse a porad neco zvatla i ted je sam v postylce a zvatla tam uz sam hodinu . Je to normalni ???
@simkov no on je hodne nesoustredeny nevydrzi mi u obrazku dele nez 3 minuty takze stihnem 5 obrazku a kdyz reknu slovo tak na nej ukaze . Blbiny dela porad ale porad ale nerekne mi nikdy ano nebo jo proste souhlas . A prijde mi ze malo rozumi co rikam . Strasne se to tam pere . Ale co me zarazi ze porad mluvi o tom stejnem .. On ma ocni kontakt uplne ok ale je fakt zvlastni ☹(. Jsem z toho spatna . Ma lepsi dny kdy je normalni a pak uplne dny kdy je uplne mimo ☹( .. Co je u vas zvlastniho ?

simkov
23. zář 2016

A ked sa ho opytas, ze co je to , tak odpovie? U nas je to tiez tak na striedacku, niekedy mam pocit, ze rozumie vsetko niekedy zas nie. Zakladne pokyny to ovlada, zvlada puzzle, rozne vkladacky, priradovanie obrazkov na ich tiene a atd, inspirovala som sa z textov od sisstin. Niekedy sa mu chce spolupracovat ,potom su dni ked s nim nepohnem. A zvlastnosti.. To zvatlanie asi, ale mozno je to normalne ja neviem. Od znamych si takto deti povidaju, ale im je uz rozumiet, pri hre si sami komentuju co robia alebo pred spanim. Hovorim si, ze on mozno robi to iste, akurat mu nie je rozumiet. A Tvoj kluk ked mluvi o com mluvi, ked pises, ze o tom istom.. Je mu rozumiet ci nie?

simkov
23. zář 2016

A co som pocula, tak odpoved ano/jo, to tiez nejde tak skoro. U nas to az teraz zacina pouzivat, cvici si to, nie je to vzdy spravne, ale snad to casom vycvicime. Co tu holky kedysi pisali, tak k tomu sa dopracovali az okolo 3 roku.

zuzihonzi
24. zář 2016

@simkov no on prave rekne , co to je a pak banan , zopakuje otazku , a kdyz nevi tak opakuje co to je , mluvi porad vlak a vlak a vla a tunel , jdemlesem a rekne tunel , ma takovou zvlastni predstavivost , a porad knoura , a porad fnuka . Treba rekne ne mamama ne mama tak odejdu a onrve , nic nemuzu udelat porad vse spatne , ale ne ze to je za den5x ale treba 20-30 x proste vse spatne , rano vstane z postylky prijde do loznice nerekne nikdy nic bud kouka a pak prijde a lehne si k nohamja ho pohladima on rve nene , psk rekne pustit auta nebo pustit vlak . . Nevim jsemz toho spatna vim ze je neco hodne spatne , ale u doktora na me koukali jak kdybych byla uplne blba. Protoze on prijde pohraje si z hrackama porad se smeje obcas se za vzteka rekne par slov funkcne . A za hodinu to je vse . A me reknou jak me mohl vubec napadnout autismus ze ho mam uplne vyloucit . Ale ze mluvi v echolaliich , je doma obcas uplne mimo malo ji a jen kdyz ho zabavim mobilem ci tabletem nebo ze se mu casto nadavuje , porsd beha dokola nebo sem tamtak to jakkdyby neslyseli . Tak ti nevim. Co je u vas zvlastnejsiho?

zuzihonzi
24. zář 2016

A kolik je presne malemu kdy se narodil ?@simkov

simkov
24. zář 2016

@zuzihonzi napisala som Ti do IP