Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
2. bře 2011

@evaje ehm, tobě se zdá, že Tygr krásně mluví a vyslovuje??????????????????????? 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 tak já mám přesně ten pocit jako ty, že huhly huhly a všechno zní stejně 😅 😅 😅 😅 😅 😅

vy jste teda udělali ooooobřííí pokrok, to si vůbec neumím představit 😀 ale vy chodíte do Brna ne? Tam by to mělo být o dost lepší, než právě v Práglu...tam se jim ty logopedi střídaj jak na běžícím páse 😒

evaje
2. bře 2011

jj jsme v Brně. To víš, že jde Tygrovi krásně rozumět. Navíc jsou mu jen 3 roky. Maty v tu dobu opravdu jen ukazoval a říkal mama, tata, to. Jeho první další slova byla až ve 4 letech kdy řekl jen "ma" a myslel tím, že je noc. A pak přidal den. To řekl, že "títí". Jako svítí. Fakt to bylo 11/2009. A vím to přesně, protože jsme byli tenkrát pryč na ty 3 měsíce. Takže se to co zvládá tygr vůbec nedá srovnávat. A to i teď vyslovuje tygr mnohem lépe a čistěji.Jinak nás má v tom Brně jedna logopedka, která má na starosti týdení pobyty a je suprovní. Maty se na ni vždycky šíleně těší a je pro něj motivace cvičit, což taky dělá hodně. A další věc je, že teď vidí i ty pokroky a naši radost s nimi spojenou a to ho taky žene. Ale dřív mu bylo jedno, jestli nám s tím dělá radost nebo ne. Prostě jiný přístup i z jeho strany a je to bezva. Snad vše stihne do nástupu do školy, ale čeká ho ještě hromada práce

sisstin
autor
2. bře 2011

@evaje no on u logopedky, pokud trénujou fakt jenom písmenka, tak už vysloví všechny hlásky ( poměrně i čistě) mimo R a Ř, což je asi jasný 😅 😅 😅 ale pak ve spontání řeči huhly huhly..jak píšeš "ití" je pití, nebo taky ale svítí apod. 😅 😅 😅

zatím spojí dvě slova typu: mimi hají, bobky tam ( jako, že kadil do záchodu 😅 😅 😅 ), auto jede atd., prostě takovýhle ty nejzákladnější slovní spojení. Tři slova ( aby se tomu už dala říkat věta), to se povedlo možná tak jednou 😅 😅 ale jako ta chuť mluvit tam už určitě je, on fakt "mluví" celej den, všechno komentuje...takže už jako fakt věřím, že asi jednou mluvit bude...ale ještě tak před půl rokem jsem tomu fakt nevěřila 😅 😅 😅

jinak do toho Loga jezdí jedna maminka z HK, klučina má expresivní...a taky tam jsou stále hodně spokojení, jezdí i na ty víkendové pobyty tábory, EEG biofeedback..nutno teda říci, že jsou mírně řečeno "za vodou", takže oni si to můžou dovolit fakt každý týden tohle třeba 😉

Maty je teda fakt šikula obrovská 😵 ta motivace a chut je to nejhlavnější, dokud je to dítěti putna, že mu nikdo nerozumí, tak je to o moc horší 😒

ygreen
3. bře 2011

Ahoj, tak dnes byl Tobík ve školce sám, a už ráno vstával prdelí napřed, tak se to tam s ním táhlo. Polívku nejedl, nechtěl nic moc pořádně dělat, tož na prd. Ale příští út a st tam bude se dvěma stejně starejma holčičkama a jsem dohodnutá, že když se tam uvolní místečko v jiné dny kdy mají plno, tak mi zavolá a já ho tam mrsknu.

cestou zpátky jsme se ještě pocourali po hlavní třídě a děsně se o všechno zajímal, o projíždějící auta, o značky, reklamy, výlohy, reklamní nápisy, vlajky, pak ve vilkách šel a rukou celou dobu jel po plotech - tohle holky on nikdy nedělal. Doma si šel lehnout a sám si vzal 3 knížky, hrozně důkladně si je teď prohlíží, chce abych mu četla. A moc jsem žadonila aby mi ukazoval rukou. On totiž leckdy ví, co chci aby ukázal, protože se na ten obrázek hned koukne, ale neukáže a nebo ukáže nohou a má z toho bžundu. Ale dnes mi asi po 15min čtení začal ukazovat na jedné stránce - spíš na všechno a na nic,ale viděl, že jsem happy a tleskám, tak byl spokojenej. Teď brblá v postýlce.

sisstin
autor
3. bře 2011

brý den,

tak mě dneska potěšilo, že Tygrovi rozuměl i cizí člověk 😅 zastavly mě dvě holky, jestli dám na charitu...prodávaly nějaký barevný kolíčky, tak jsem jim dala...a slečna se ptala Tygra, jakou chce barvu...a Tygr řekl, že "modrej", a slečna mu ROZUMĚLA 😅 😅 😅 tak to mě potěšilo 😅 😅 😅 😅

@ygreen tak super, u nás je zas období, že ignorace knížek. Ale teda večer vydrží poslouchat pohádku v pohodě, to do 3 let neexistovalo, absolutně ho čtený text nezajímal 😝

evaje
3. bře 2011

@sisstin Jasné je, že je potřeba to usměrňovat, když vidíš, že je nějaký problém. A navíc, pokud už ty slovíčka jdou ven, tak je s čím pracovat. U Matyho do těch 4let fakt nešlo ani ťuk. Mám srovnání s naším mladším. Ten by v porovnání s druhýma taky už měl kde co říct a místo toho žvatlá bláboly. Ale je to sranda a vidím, že když se snaží, tak z něj i nějaké slovo vypadne, takže zatím neplaším. Největší prča byla, když jako první korektní slovo bylo tunel. Nepočítám máma, táta...A tunel říkal na všechno. Druhé bylo blemblomd ( velbloud). Takže s ním strach nemám. Když má čas a chuť a sedne v klidu a povídáme si, tak zopakuje ty základy co jsme s Matym začínali, úplně s přehledem. Jen to prostě nezařazuje do běžné mluvy. Myslím, že to příjde s věkem, až bude chtít říct složitější větu. Zjistí, že dělat jen tototo není tak efektivní, jako říct slovo, které už zná. A taky jsou hoši vážně šíleně pohodlní. Předvedou, že něco znají a pak to z nich půl roku nemůžeš dostat, aby to zopakovali. Alespoň ti moji. Mikoláš si zajde do ledničky, přišoupne židlu, vytáhne jogurt, otevře a donese mě lžičku do ruky, abych ho krmila a ukazuje do pusy a říká "mama ham", ať mu to tam strkám. Vrchol všeho byl, když on , který se celý den baví jízdou s autíčkama a chodí sněma i spávat, tak mě ho strčil do ruky a dělal, jako že já mám jezdit, aby on se mohl jen dívat. No úlet. Jsem se vyděsila, i když možná jen chtěl, abych si taky pohrála. 😉Už jsem se viděla jak jezdím celé dny po koberci, aby se Miky pobavil 😀 No nic, to je ale mimo téma, protože Miky je dítě standartní a to až moc. Co bych ve dvou letech u Matyho dala za to, aby si se mnou chtěl takhle hrát a spolupracoval 😉

evaje
3. bře 2011

jo a ještě něco, vůbec nevíme, co se jím v hlavičkách honí. Maty se celou dobu jeví, jako dítě, co má odpor ke kreslení. Dáš mu do ruky cokoliv co maluje a on začne stávkovat. A minulý měsíc z něj vypadlo, že bude malíř. A tak jsem myslela, že jako pokojů a on že né, že bude malovat obrazy a bude učit malovat děti ve škole. Tak si prý bude vydělávat a pro radost si bude malovat obrazy s vojákama. Dobrý ne? Podotýkám, že když si psal ježíškovi o lego, tak jsem ho přinutila nakreslit kostičku tak, že spojival tečky, které jsem mu na papír udělala, aby udělal čtverec a štyři kostrbaté kolečka kolem teček, zvládl jen tak tak. A když jsme tuto historku vyprávěli ergoterapeutce, tak mu řekla, ať jí nakreslí dělo a on vzal tužku, papír a bez mrknutí oka načmáral dělo s vojákem a ještě ktomu čáry, jak dělo střílí. Rovné, rychlé, pic pic a byly tam. A já od září šaškuju s šimonovýma listama a různýma sešitkama na uvolňování ruky. 😠 😀 no alespoň teď znám jeho motivaci. 😅

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje kam chodíte na tu ergo? 😕 Já měla kontakt na jednu paní, a pak se mi to úplně, ale úplně vymazalo z hlavy...máte dobrý výsledky na té terapii? Já o tom pořád uvažuju 😉

evaje
3. bře 2011

My to máme jenom jako "doplněk" v té logoklinice v Brně. Jde spíš o to, že nám vždycky dá nějaké nápady, co jak procvičovat. On tam totiž běžně stávkuje. Protože dělá věci, které se mu nedaří, jako je zmiňované držení tužky , zapínání knoflíků, zipsů, motání tkaniček a tak. Je to vždycky o nervy. teď vytáhla naštěstí inteligentní plastlínu, tak to šlo. To ho baví, Ale namotivovat ho, ať dělá něco, co mu nejde, je šíleně těžké. Ale asi se nedá nic dělat a musíme zkoušet, dokud nedozraje k tomu, že sám bude´ctižádostivější. A to ho fakt všichni všude chválí.

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje no u nás je prostě to samé...jak Tygrovi něco nejde hned, a tak, jak by si představoval...tak chytí nerva, a prostě nic s ním nehne....takže přesně tyhle věci, co píšeš, tak neumí....přijde mi levej jak šavle 😅 asi po mamince 😅 😅 😅

ygreen
3. bře 2011

co je prosím ergo terapie?
evaje - můžu se zeptat co má maty za problém?

sisstin
autor
3. bře 2011

@ygreen Ergo je tzv. pracovní terapie 😉 takže se tam učí sebeobsluhu, piluje se jemná a hrubá motorika, grafomotorika atd. Prostě aby ty ruce poslouchaly 😉 a upevnují se i pracovní návyky 😉

ygreen
3. bře 2011

hm, to bych řekla že má Tobík dobrý. Dnes jsem mu po obědě řekla ať jde do postýlky a měl složenou peřinu s polštářem v části, kde bývá polštář a on si tam vlezl, sundal deku, rozdělal ji u nohou, dal si polštářek na místo, načechral si ho, lehnul si a přikryl se a čekal na mlíko 😀

sisstin
autor
3. bře 2011

jo, a dneska jsme vytáhli tyhle kartičky, a docela mě překvapil, páč ukázal i tuleně, rysa, káně apod. 😅 😅 😅

evaje
3. bře 2011

@ygreen Maty se narodil předčasně, hypotonie, epilepsie( už je bez záchvatů a bez léků). Má opožděný vývin řeči, přisuzují to té hypotonii. Taky bojujeme se špatnou jemnou motorikou. Takže tak . ta motorika je věc, kterou nějak neuroložka a ani dětská dr. neřeší a tak teď neuroložku měním. My s ní bojujeme už od Matyho narození, ale Jaksi dosud nebylo v našem okolí jiné. Tak snad budeme mít štěstí. Pokud někdo znáte, Dr. Zakoutovou z Ostravy, prosím poreferujte

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje on měl (má) Maty asi dost hypotonickou pusu? 😕 Tygr ji mě ze začátku taky ztuhlou, ale na foniatrii nic neshledali ( to jsme byli v tom Logu), a fakt je, že čím víc mluví, tím se mu ta pusa rozhýbává lépe....ted logo říkala, že je to hrozně znát...že tam zřejmě "motorický" problém určitě nebude....že je to tou případnou dysfázkou všechno 😝

daska58
3. bře 2011

@ygreen vidíš mama 😉

evaje
3. bře 2011

@sisstin No on má hypotonii opravdu asi dost. Je celkově děsně slabý. Potřebovala bych žít ve velkém městě s pořádnou rehabilitací a s možnostmi cvičení a výběrem. Není to u něj postižení jako takové, ale vidím, že je prostě slabý. Nemá vůbec sílu v rukách, jízda na kole je pro něj děsná fuška a vlastně jakýkoliv sport. O tom mluvení jsem ani nevěděla, že má souvislost s hypotonií. A jak říkáš, čím víc mluví, tím je to lepší. ALe my začínali masážema pod jazykem a patra, no a cvičením pomocí různých sladkých papírků a cvičení rtů. Fakt mazec. A Matyášek je suprovní, jak spolupracuje. Když vidím kamošku, co její kluk chodí s Matym do třídy, jak mají už dva roky jen minimální řečovou vadu a dítko je jinak úplný genius a není schopná s ním odpoledne sednout a cvičit, aby mu pomohla, tak je mě ho líto, protže vidím, jaké jsou schopni udělat pokroky.A je mě líto i Matyho. Jiné děti si užívají a on se chudák od narození do něčeho jen tlačí a učí se a dře. Ale snad se mu to někdy vrátí i s úrokama.

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje jj, ta hypotonie právě postihuje i orofaciální svaly 😉 proto asi Maty tak dlouho nemluvil, ne kvůli tomu, že by měl postižené centrum řeči, ale právě ty svaly...prostě mu to asi zřejmě nešlo mluvit po fyzické stránce 😕

jinak Tygr je taky takový "střevo" na pohyb...ted jsem koukala na naši zprávu z neurologie, a máme tam hraniční hypotonie....ale Dr. mi řekla, že je všechno v pořádku po jejich stránce...a vyřadili nás, take asi nic, co by se mělo řešit...je teda pravda, že i ten fyzickej vývoj měl trošku pomalejší...sice furt v normě, ale pomalejší....

do schodů ani ze schodů nestřídá nohy, musí za ruku nebo se držet zábradlí, bez toho by ty schody nedal..o tříkolce nebo kolu si můžu nechat zdát 😉

evaje
3. bře 2011

@sisstin hmm, tak to měl Maty taky tak. šlapat se naučil opravdu až ve 4,5letech. Na odrážedle až po 3 roku, takže žádná sláva. Mikoláš lítá na odrážedle(takovém tom kole bez šlapátek) už od 2 let. A to za ním běhám na stezce. Maty na něm nikdy takovou rychlost nudělal a to ani nemluvím o vzdálenosti, kterou malej urazí. Tolik snad s Matym na jeden zátah neujedeme ani dnes 😉 Prostě nikam se nežene, protože mu to tělesná schránka nedovolí a ne pro to, že by byl pohodlný(jak jsem si dřív myslela). On jde po rovné cestě a klidně ssebou pleskne na zem a když se ho ptám, co dělá, tak řekne, že se mu zamotaly nožičky. Chuďátko moje domotané 😅 A to neutíká. Jak říkáme " prostě Maty"

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje tak Tygr třeba s odrážedlem problémy nemá, ujde strašně moc kilometrů....ale jak píšeš, on prostě nejde na skluzavku, nejde na prolízku....nezkusí to kolo...jeho to nezajímá, bojí se...a hází na to bobek 😅 😅 😅

ale u Matyho to je 100% hypotonie, a s tím související opožděný vývoj řeči....ve škole to na něm už nikdo nepozná...max. bude střevo na tělocvik 😝 😅 😅 😅

evaje
3. bře 2011

Teď řeším, že půjde za rok k zápisu. Nenakreslí ani ťuk, básničku neřekne žádnou a písničku taky ne. Plete si žlutou a bílou a napočítat neumí ani do 5 bez nápovědy u čtverky. Tak fakt nevím, co tam bude dělat. Pokud dostane odklad, tak by pak nastupoval do základky v 8 letech, vycházel by někdy v 17. Což by byl fakt mazec
Takže jsem z toho na nervy. Utěšuju se tím, že je to za rok a snad se něco do té doby naučí. I když v létě byl podle psycholožky na úrovni. Tak snad to zvládne.

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje Evi, rok je stráááášně moc...to se může všechno změnit. Tygr půjde taky zřejmě do školy v 8 letech, je říjnovej plus ten roční odklad. Nějak v tom nevidím problém, jednak fyzicky tam mezi ty mladší děti jistě zapadne... 😅 a on ten rok odkladu dá dětem hrozně moc. Se neuvěřitelně zlepšej....ale Maty to podle mě dá i bez něj 😉

evaje
3. bře 2011

střevo na tělocvik 😀 to je trest pro mě, ale jsem s tím smířená.Jsem blázen do sportu 😀 Taky střevo na výtvarku a psaní a matyku a tak 😉 No uvidíme, svět se nezboří. I když stále se drží toho, že bude ten malíř. Zatím jsou jeho obrazy velmi abstraktní. I když před dvěma lety toto vnímání psycholožka u něj postrádala 😀 😕

evaje
3. bře 2011

Maty je prosincový, tak uvidíme. Já si taky říkám, že za rok může být úplně jinde. Zvlášť když vidím, jaký pokrok udělal od loňska.
Proč myslíš, že by měl mít Tygr odklad. Ještě je malej na to ho hodnotit, ne?

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje no pokud má fakt dysfázku, jako že jo...tak to je téměř 100% 😉 jinak Tygr sám nenakreslí ani pfn, čmaryky čmaryky..a ještě ho to strašně nebaví 😅 😅 😅 ted mu máma donesla omalovánky, tak vzal voskovku...rychle počmáral jeden obrázek a zas to zavřel a uklidil 😅 😅 😅

evaje
3. bře 2011

Tak nám dysfázii v logu nepotvrdili, jen naše neuroložka mluvila stále o možné dys..V logu dokonce říkali, že jestli tam nějaká je, tak snad jen myslím dyspraxe, prostě, že bude čmárat a né psát a tak podobně. Což má snad i můj brácha. Umaštěné, ubryndané sešity, roztřepané písmo, a tak. Což v době počítačů lehce sneseme my i společnost. To moje přehazování číslic je v životě větší problém. Jako je mě 36 let nebo 63? hups 😀

evaje
3. bře 2011

Jo a Maty taky nekreslí, ale Bude malíř 😉

sisstin
autor
3. bře 2011

@evaje no dyspraxie by měl být syndrom "nešikovného dítěte", to jsou právě většinou ti hypotonici 😉 takže jemná motorika, a pak takový ty praktický věci jako knoflíky, tkaničky, sport atd. 😉 možná i dysgrafie...ale to už se prostě dá 😉 já jsem smířená s tím, že Tygr ty dys mít bude...že to bude ve škole těžký... ale ted jak začíná mluvit, tak jsem v takový euforii, že už jako dobrý....tak snad mi to dlouho vydrží 😅 😅 😅

evaje
3. bře 2011

Jo a právě o to jde. Maty začal mluvit, padají z něj moudra a už se mě nechce moc připouštět, že by měl mít odklad. No uvidím, jak rychle bude dohánět ty vrstevníky. J,o nešikovné dítě je přesně Maty a i můj brácha 😀 Koukám, že se historie opakuje. Mamka taky s bráchou bojovala na logopedii, byl nešika a tak(je starší než já). Ale paradoxně s ním pak ve škole měla míň problémů. Se mnou se museli víc učit, i když jsem dosáhla vyššího vzdělání než on,ale to už bylo z jiného důvodu. Takže snad to pak Maty dá. Dělám si trochu naděje.