Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

aaa
25. únor 2017

@clarkia Ja porad doufam, ze to vyjde driv, nez za 12 mesicu ☺ A syn chodi do klasicke nebo logo skolky?

kiwi87
26. únor 2017

Ahoj holky,
mám brzy dvouletou holčičku s opožděným vývéjem. V roce a půl odpovídala dle psycholožky ročnímu dítěti s přesahem do patnácti měsícu. Teď tam jdeme koncem března, takže nevím jak na tom přesně je. Každopádně dělá stále pokroky, ale na dvouleté dítě to nebude ani omylem. K narozeninám jsem jí chtěla koupit něco z pomůcek, které jsou pod článkem od Sisstin "Jak rozvíjet řeč u batolat", jenže již bohužel nefungují odkazy. Mohla bych poprosit o názvy těchto pomůcek? Závěrem bych chtěla poděkovat za tuto skvělou diskuzi=). Děkuji za případné odpovědi.

peggy722
26. únor 2017

@clarkia My jdeme skoro po roce a půl. čekačky minimálně rok.

izz76
26. únor 2017

@kiwi87 A jak se takové opoždění ve dvou letech projevuje? V tomto věku jsou mezi dětmi velké rozdíly,některé mluví ve větách,jsou bez plen,jiné řeknou 5 slov,nočník nechápou ani náhodou a přesto je to ještě v normě... Moje dcera je ve 2,5letech s mluvením hodně,hodně pozadu,vše ostatní se zdá normální i tak už začínám být lehce nervozní 😕

clarkia
26. únor 2017

@peggy722 A mohu se zeptat u jak starých dětí? Kdybychom čekali rok a půl, tak to půjde syn dřív do školy než do stacionáře. :D Tak mě docela překvapuje, že se tam něketeré děti dostanou i 3x, ale nebude to podle závažnosti diagnózy?

@aaa Syn chodí do soukromé školky, kde je 10 dětí, věkově smíšených. Chodí tam i naše tříletá dcerka. A chodí hodně nepravidelně. Beru to tak, že co ho doma nenaučím, jako by neuměl.

kiwi87
26. únor 2017

@izz76 No je toho víc. Už od narození nikam nespěchá=). Narodila se navíc hypotrofická, měla jen dvě kila. Chodit začala v 19ti měsících, samostatně se postavila ve 20ti měsících, pořád je taková vachrlatá, jakmile do ní někdo narazí, padá. Vzrůstem by taky odpovídala tak ročnímu dítěti. Pořádně nekouše. Zvládne jen měkké ovoce, křupáky, teď nově rohlík. Pevné jídlo si nechala dát do pusy poprvé v roce, nikdy nežužlala hračky, sama se nenají, pije jen z kojenecké láhve, s žádných jiných pítek ani hrnečku pít neumí. Ne úplně všemu rozumí, ale základ už celkem zvládá, s pomocí se umí vysléct. Okolo roku až roku a půl byla totální mimoň. Teď už celkem vylézá z ulity, už občas i dá najevo co chce. Hodně žvatlá a zvládá již pár slov a citoslovcí. U často frekventovaných říkadel zvládá doplnit poslední slova, Když jí budu ukazovat přes celou místnost ať poddá nějaký předmět co nezná jménem, tak obvykle vůbec nereaguje. Teď na ni zkouším dávání stejných obrázků na sebe. Zatím je vidět, že to vůbec nechápe. Na nočník se umí vyčůrat. Ale čůrá cca každou půl hodinu a vůbec si neřekne. Takže se na něj vyčůrá dvakrát, třikrát za den a nějaké odplnekování v brzké době nebude. Je hodně samostatná. Vydrží si hrát u ničeho... I rehabka mi říkala, že je to tak ji celou vzít a posunout o půl roku zpět.

ewkins4
27. únor 2017

@kiwi87 jak tak čtu, máme podobný problém. Syn taky narozen hypotroficky, tak vše pozdě začal. Mluvení ani slovo, občas mi přijde, že se něco snaží říct, jinak bída. Je stále hodně malý a drobný. Kamarádky hypotroficka holčička to prý začala dohánět az kolem šestého roku včetně růstu. Tak já jen tiše doufám, že si dávají jen na čas.

izz76
27. únor 2017

@kiwi87 Děkuji za odpověď,podle popisu je tvoje holčička pomalejší ve vývoji,ale vzhledem k tomu,že dělá pokroky,tak určitě brzy vše dožene a srovná se s vrstevníky 😉 Moje 2,5letá dcera je na tom zase bídně s mluvením,ale jinak se zdá,že rozumí dobře,ke klinické logopedce jdeme až za 4měsíce,dřív nebyl termín 🙄

kiwi87
27. únor 2017

@ewkins4 Jo, když jsem četla o tvém synovi, tak mě to dost praštilo do očí, ale nakonec jsem neodpovídala. Malá má asi okolo 78cm a po jídle má i 10kg. Jako rozhodně není vyhublá, je to drobek. O víkendu jsem s ní byla v bazénu a nesčetně komentářů, že to roční dítě už umí tak hezky plavat... Ale u endokrinologa jsem s ní nikdy nebyla.

@izz76 Já jdu s malou teď v březnu. Na mluvení mi podle popisu, řekla, že je to ještě v celku ok, že budeme řešit to nekousání a pití. Tak uvidíme....

Nezbývá než doufat, že si malá jen dává na čas. Kolem roku a čtvrt jsem byla docela hotová, protože na nás sedělo hodně příznaků autismu, ale teď už je to snad lepší. Jen je prostě jiná, než většina vrstevníků. Ale za ty dva roky už jsem si celkem zvykla...

peggy722
27. únor 2017

@clarkia Já netuším podle jakých kritérií to berou. Já jsem se hlásila, když bylo Ele 5 let. Teď je jí 6,5, v září půjde do školy. Jdeme teď za měsíc, měly jsme už nastoupit v lednu, ale Ela si zlomila nohu, tak jsme to musely odložit. A máš pravdu, že někdo jde docela brzo a víckrát, fakt netuším, podle čeho to berou. Já doufám, že stihneme i ten druhý pobyt. Teď jdeme na ten denní stacionář a pak je ještě přímo příprava na školu.

aaa
27. únor 2017

@peggy722 Muzu poprosit, abys sem pak napsala info, jak to tam probiha? Dekuju ☺
Nekdo tu myslim psal, ze pokud jsou upozorneni, ze dite muze nastoupit ze dne na den jako nahradnik za nekoho, kdo vypadne, je sance dostat se tam driv. Kontaktovala jsi je nejak behem toho roku a pul nebo jsi proste cekala, az se ozvou?

peggy722
28. únor 2017

@aaa Já jsem je kontaktovala několikrát a bylo mi to na houby. Fakt netuším, podle čeho to berou, protože ze zprávy, která byla stará rok a která už poněkud neodpovídala realitě, toho moc nevyčetli. Možná že si tam přečetli, že má lehkou dysfázii, tak to moc nedramatizovali.
je pravda, že je tam asi hodně daleko těžších případů než jsme my. Skoro si říkám, aby mi neřekli, co tam jako děláme 🙂.

anlek
28. únor 2017

Popravdě si myslím, že tam mají bordel. Syna logopedka z fon. kliniky, ke které jsme chodili, syna objednala a rikala,že čekací doba je asi rok, ať se po pultroce na sekretariátu zeptám, jak to s ním vypadá. Když jsem to udělala, tak ho sekretářka v sesite nenašla. A nám začala plynout znovu čekací doba, zapsali nás nakonec. A tím, ze původně měl být v celodenním, ale pak ho dali na cekacku na puldenni, kde byla kratší doba. Bohužel jsme tím přišli o termín v době, kdy by se intenzivní logopedie hodila. 😠 Volala jsem si necely měsíc před planovanym puldennim stacionarem, pro podrobnější info a bylo mi řečeno, ze syna vyskrtli, protože potřebovali někoho jiného na jeho místo. Místo, aby mi to hned volali (ha uz odhlasila soukromou skolku, v práci se dohodla na kratší pracovní dobu ...) a syna zařadili hned na další turnus, tak se ocitl opět na konci cekacky. To jsem byla hodně nastvana a postěžovala si na fb a vzápětí mi volali, ze našli místo v celodenním. Tohle mi přišlo, dost hrozný. Ovšem pobyt tam měl smysl, máme od nich zprávu, co ma hlavu a patu. Pak mi volali, ze syna nasli v sesite, jak nas tenkrat objednavala logopedka. Bylo to těsně po tom, co tam syn chodil, tak jsme se dohodli, ze místo přenecháme někomu jinému. Objednali ho na přípravku, kam se nedost, protože v zari nastoupil do školy. Volala jsem jim, ho mají už vyškrtnout, ze te školy ho nebudeme brát. Tak mi pak 2x volali, ze mají pro něj místo. 😀

aaa
28. únor 2017

@anlek To je mazec 😲

aaa
28. únor 2017

No nic, jdu najít poslední mail, co jsem od nich dostala a napíšu jim, jak to vypadá a budu se modlit, aby v pořadníku byl 🙏

anlek
28. únor 2017

Podle mĕ je potřeba se připomínat. ;) Nebo mít logopedku, která dítě bude tlačit (naše bohužel odešla na mateřskou, takže "jeji" děti nikdo netlacil).

baris
28. únor 2017

ahoj maminky, mohu se k Vám přidat? Moje mladší - čerstvě 7-letá dcera má středně těžkou vývojovou dysfázii + dyslálii .....

A je to každodenní boj. Nyní chodí do 1.třídy, ale je to můj mimoňek. Mám štěstí, že se mi narodily dcery "ve správném pořadí". O 17měsíců starší dcera je zdravá, takže jí táhne nahoru.

aaa
28. únor 2017

@anlek Už jsem se připomenula a čekám na odpověď 🙂 Zkusím se při další návštěvě ve SPC domluvit, jestli by mohli nějak "zatlačit".

simasek
28. únor 2017

@baris
Ahoj.
Ja malým syna 3,4 rokov. Má VD asi zmiešanú, nakoľko nerozumie a rozpráva slovne, slová povie väčšinou nie čisté, narušené zvukové vnímanie aj zrakové. Sám sa nevie ani poriadne hrať, stále ho mám za zadkom, predstavivosť žiadna, problém s obliekaním, má proste nemotorné rúčky na takéto veci. Ako sa to u vás vyvíjalo vekom, môžeš mi to popísať?
Syn nikdy neukazoval kvôli zdieľaniu, doteraz to nerobí.

girafka
1. bře 2017

@simasek ahoj,ja mam syna ted cerstve 4 roky se smisenou VD. U nas se hodne zmenilo skolkou a logopedii.Za ty 4 mesice udelal silenej pokrok.Zacinali jsme tak,ze rikal pouze dvouslovne "vety".Ted rekne vetu o sesti slovech..Pro me zazrak.Obleknout se umi i kdyz kolikrat nechce.Nezvlada teda bundu. Pises ze ma asi smisenou VD - nemate jeste hotovy vysetreni?

baris
1. bře 2017

@simasek každé dítě je jiné a proto, když ti napíšu o Karolínce, nemusí to sedět na tvého syna.

Moje dcera má taky středně těžkou smíšenou VD s dyslálií, neumí používat správné tvary - např. maminka přišel, tatínek je hezká ....

Vývoj vždy probíhá SKOKOVĚ. Během dvou měsíců ti například poskočí málem o rok a pak je zase období, kdy se nehnete z místa ani o milimetr.

Co se týče oblékání - nemotorná je pořád. Takže tomu přizpůsobujeme oblečení - žádné tkaničky, žádné kalhoty asi sukně na zips. Ve školce jí pomáhaly paní učitelky, ve škole jsem na to upozornila paní učitelku (když někam jdou), doma pomáháme my. Obléct se samozřejmě umí, ale proč jí kupovat rifle na zips, když vím, že si ho nezapne. 🙂

Mluvení se zlepšilo - ale má dyslálii, mluví jak kulomet, často se zasekne na nějakém slovu a nemůže se dostat dále, ale i tak je to velký posun vpřed oproti tomu, jak mluvila předtím. Když mluví, snažím se jí pomáhat - zpomalovat jí, pokládat vhodné doplňující otázky.

Karolínka je na mě hodně závislá - většina dětí s VD je závislá na mamince. Děti s VD nám moc nerozumí - orientují se podle mimiky a většinou maminky jsou pro ně největší jistota. Čím jsou starší, tím jsou více traumatizované, že jim okolí nerozumí. Ví co chtějí říct, ale neumí to ze sebe dostat. Je to hold moje přísavka. Ale nemá problém zapadnou do kolektivu a kolektiv jí bez problému vždy přijal. Děti jí rozumí, dospělí málokdy 🙂

Co se týče her - většinu bojkotuje - ale ráda si hraje s panenkami se ségrou. Od 2 let má tablet a tam hraje hry na zlepšení motoriky - paměti. Pohádky mají raději kreslené - s výraznou gestikulací a minimem slov. Neocení, když jim budete číst pohádky. Od druhé věty stejně neví co jim čtete. Nebo si vezměte jednoduché komiksy - kde je minimum slov.

Ale do školy nastoupila bez odkladu - čtení jí jde, píše sice jak prase, ale píše, v počítání zvládá, prostorově-vizuální orientaci má mnohem lepší než já 🙂 . Chodí na klavír, gymnastiku, tanečky, jezdí na kole, bruslí. Všeobecně podpora HM pomáhá. Ale nic neláme přes koleno - nejde - nejde.

simasek
2. bře 2017

@girafka
Ahoj. Diagnózu nemáme specifikovanu len ze je to narušený vývoj reči. Chodíme na logo ale len raz mesačne, a chodil aj do škôlky ale už nie. Vadil mu kolektív 20 detí uz to bolo naňho veľa.

pepik31
2. bře 2017

Našel jsem jeden hodně starý příspěvek tady na foru, nemáte náhodou někdo funkční odkaz?

sisstin AUTOR
@andulka4 jinak na Pc je fajn Chytré dítě, sosneš to tady (jestli to už nemáte)
http://www.ulozto.cz/3773274/chytre-dite-hry-zip
http://www.ulozto.cz/4370302/chytre-dite-naslou...

clarkia
2. bře 2017

@anlek Tak to je hustý.

Včera jsem tam pro jistotu volala, a ptala jsem se, do jakého programu syna zařadit. Paní říkala, že buď celodenní stacionář, nebo přípravka na školu. Tak jsem se vyptala, a rozhodla jsem se pro přípravku na školu. Už mám i denní rozvrh, a moc se těším. Dostali jsme konkrétní termín, a to nástup v lednu. Ještě nám byl nabídnut prosinec, ale to jsem odmítla, jelikož nemůžeme zavážet syna a dceru někam jinam, takže ten měsíc bude dcerka bez školky, a to nechci zrovna v prosinci, kdy mají bohatý program.

girafka
3. bře 2017

@simasek s tim kolektivem mame take problem,ale musi si zvyknout,at to zni jakkolov hrozne.ve skole jich take bude vice.Nekdy je naprosto v pohode a nekdy proste odejde do satny,aby mel trosku klid,nebo bohuzel treba rozbije nekomu stavebnici.na logo chodime 2x do mesice a je to hodne znat

terezabal
3. bře 2017

@krystalka Přeji hezký večer, chodíte sem ještě prosím? Chtěla bych se na něco zeptat. děkujiii Tereza

aaa
4. bře 2017

Holky, prosím někdo zkušenosti s logo školkou na Praze 10, Moskevská nebo Don Bosco v Bohnicích?

simasek
4. bře 2017

@girafka
Ahoj
Vieš mi este popísať ako bola natom dcérka vo veku okolo 3,5 roka?
Ako to bolo s porozumením, to ma trápi najviac asi.
A ako to bolo s rečou? Rozprávala hneď čisto, alebo ak nie tak sa to vekom menilo ?

girafka
4. bře 2017

@simasek ja mam syna,ale to je v tomhle detail 😉v trech a pul letech mluvil ve dvouslovnych spojenich,bez predlozek..predevsim podstatna jmena,nejaka slovesa,pouze v pritomnem case..Porozumeni v domacim prostredi ok(denni veci),spatna orientace na,pod,pred,za(dej to na zidli,pod zidli..),nechapal hromadne pokyny ve skolce.Ciste rozhodne nemluvi..S reci je na tom jako cca. trilete dite.Ucime se momentalne pouzivani SE-SI,minuly cas,JE-JSOU,a pismenko V.Neumi tedy vyslovit vice pismen.A ani ted vsemu nerozumi..Nebo takhle..kdyz se ho na neco ptam a on se plne na tu mou otazku nesoustredi,odpovi blbost a musim mu to zopakovat vickrat..Napr. co jsi mel dneska ve skolce k obedu?.Odpoved K obedu ano..
Kdyz si ted prectu zpravu od logopedky z rijna,prijde mi,jako by psala o jinem diteti.Ted se to teda zacina zpomalovat ale je to Obrovsky pokrok, bude to jeste neskutecna drina,ale stoji to za to

cornelie
7. bře 2017

Holky, chtěla jsem se zeptat. Nepotřebujete a náhodou by jste neprodaly knihu "Strukturované učení" od Čadilová, Žampachová. Bohužel neni zatím k sehnání a já ji nutně potřebuji 😔 . Děkuji