Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hojda
24. bře 2017

@sisstin Mají matiku podle Hejného?

cablovae
25. bře 2017

@luu87 Taky mám srovnání se zdravým sourozencem, druhá dcera je ale starší a s ničím nebyl problém, šikovná, mluvila brzo, zajímala se o knížky, pořád jsme něco četli. Emička jen podle nálady. Teď máme za sebou vyšetření u neuroložky a naštěstí to není vážné, ale potvrdila vývojovou dysfázii a doporučila logopedickou školku. jsme z toho na prášky, jak to budeme organizačně zvládat...pořád jsem tajně doufala, že ta logopedie třeba půjde intenzivně ambulantně. Teď ještě čekáme na vyšetření v spc, ale hrozně se to vleče, objednací lhůty jsou hrozně dlouhé. Největší sranda na tom je, že Emička dělá pořád takové nenápadné pokroky, takže než ji někdo kompetentní vyšetří, tak snad i všechno zvládne sama 😉

sisstin
autor
25. bře 2017

@hojda jj ;)

hojda
25. bře 2017

@sisstin TAk to jsou zhruba stejně, jako u nás.

peggy722
27. bře 2017

@krystalka Tak to my se budeme potýkat s angličtinou už od první třídy, Ještě že na naší škole je tak nějak o ničem. S první dcerou jsem nadávala, že nic neumí a teď jsem za to vděčná. Jinak dneska Ela nastoupila do Žitný, tak jsem zvědavá, jak se jí tam líbilo. Protože včera strašně remcala, že nikam nejde a že chce do naší školky. Ale ráno vypadala v pohodě, tak snad neuslyším žádný extra stížnosti. Ona se totiž od sestry naučila dělat obličeje, když se jí něco nelíbí. Někdy si říkám, kdo z nich je v pubertě.🙂

peggy722
27. bře 2017

@sisstin Dodatečně všechno nejlepší.🙂 Tahle diskuze mi hodně pomohla.

aaa
27. bře 2017

@peggy722 Tak to pak poprosím o info, jak to tam probíhá. Syn nastupuje koncem října 🙂

baris
27. bře 2017

@sisstin @krystalka
Mohu se Vás zeptat, jak to zvládají vaše děti od druhé třídy? Mají "výhody" oproti ostatním dětem?

Karolínka (středně těžký dysfatik) je teď v 1. třídě - pomáhá jí asistentka, má zkrácené psaní - v písance nepíše celou stránku, ale např. to slovo na řádku napíše jen 1x. Diktáty jí moc nejdou - takže často místo diktátů píše přepis + má hodinu reedukace týdně.

Starší dcera je v druhé třídě - takže vím co Karolínku čeká a vůbec si nedokážu představit jak rozezná, zda tam má napsat D x T, I x Y ...

krystalka
27. bře 2017

@baris - syn chodí do logo třídy 3.rokem, ale měli první třídu rozdělenou na 2 roky....jinak jedou podle normálních osnov, výhody u nich spočívají v tom, že měli nataženou tu první třídu, takže bylo víc času ty začátky vstřebat (a je jich ve třídě jen 7) a učí tam speciální pedagogové, takže používají různé metody učení, podle toho, jak to dětem jde nebo nejde...náš zatím nemá vůbec žádné problémy, zatím má prakticky samé jedničky, občas dostane z něčeho dvojku, ale téměř vždy je to jen nepozorností, že si to pořádně nepřečetl, nebo to dělal moc zbrkle.....matematika ho baví, v češtině taky zatím problémy nejsou, tak uvidíme....ale on má už jen zbytkovou expresívní VD a zatím to vypadá, že dys-poruchy se nám vyhnou.....🙂

sisstin
autor
27. bře 2017

@baris syn nema nic, je vedeny jako bezny zak, ale on ma vd v reziduu bez dys poruch ;)

sisstin
autor
27. bře 2017

@baris u nas je problem jen s tema sykavkama, jak jsem psala, v diktatech nepise nad nima hacky, jinak i/y atd. zatim v poho, s tim problem nema. Vylozene ma problem s tim, co vyplyva z te vady vyslovnosti. Takze z diktatu ma vetsinou za 2, zatim jednicku nahani ctenim a jinyma cvicenima.

sisstin
autor
27. bře 2017

Dneska dones matematickyhi klokana, mel pry nejvic bodu ze tridy, no zjistila jsem, ze s matikou jsem na tom hodne blbe :D

hojda
27. bře 2017

@sisstin U nás bylo ve třídě nejvíc 65 bodů.

sisstin
autor
27. bře 2017

@hojda to je dost, nejvic je myslim 90. Oni jsou jen 4, takze konkurence moc neni :D myslim, ze obcas pohorel, protoze nepochopil zadani...

hojda
27. bře 2017

@sisstin jj u nás stejně, asi by potřeboval, aby to s ním někdo přečetl, aby to správně pochopil. bodů měl 40, nad něčím musel člověk hodně přemýšlet, co tam vlastně chtějí spočítat.

nympha
27. bře 2017

Ahojte. Babulky ja zacinam byt v koncoch. Moj syn ma 2 roky a 3 mesiace, vobec nerozprava.. obcas mama ked je uplackany, a tak hovori aj muzovi. Vacsinou stale vydava zvuly akoby intonoval. Stale same viú viú.. opakovanie hlasok ooo oo ooo.. slovo babapf.. najme ked mu poviem daj labku.. jedny na ulici ho volaju ze ide sanitka (je mi do placu..) lebo vydava zvuk ked nieco uvidi a sa potesi tak ako sanitka ijuuu ijuuu.. rad sa pocuva v ozvenach.. vtedy idu hlasky aaa ooo iii...neopakuje po mne slova.. uz pomalicky aspon len zopar giest.. aky veliky narastie sa naucil az teraz.. no rozumie celkom fayn.. zapnut vypnut svetlo otvorit zatvorit dvere..doniest masinku auto loptu..rozozna ich. Aj zanesie plienku do kosa.. je hrozne mily a dobrucky.. nechce nic robit rukami.. vie sa najest rukami, lyzicku dlho nechcel zobrat do ruky.. uz ju aspon namaca.. neznasa ked sa mu chytim ruk. Autizmus vyluceny dvoma nezavislymi psychologmi. Lubi nas objima, pozera do oci.. diagnoza narusena komunikacna schopnost. Podozrenie na dmo.. cakame na magneticku. Hracky hadze..nechce lego, ani puzzle jednoduche.. pohra sa s drobnymi predmetmi preklada.. goralky do misiek.. odrazadlo - slimak ale tesi sa na nom... Z poharika sa napije aj pekne polozi. Je nemotorny. Zaostaval velmi v motorike. Vela veci pozoruje radsej z dialky, ak opekame s rodinou radsej odchadza bokom, ani jedlo ho nepresvedci..ked poviem ze sa ide kupat tesi sa, ale nerozumie ked poviem ze ideme von..az ked ukazem karicku.. tak tuzim aby mi raz krasne sam od seba povedal mama.. som strasne zufala, hanbim sa chodit medzi mamicky, vsetci na nas pozeraju..koli sanitke.... Chodime kade tade ale nic presne nam nikto nevie povedat.. moc ho lubime je usmievavy place malokedy...len neviem co chce nikdy ani prstom neukazoval..som zufala je toho tak vela...

luu87
27. bře 2017

@cablovae ahoj (omlouvam se za tykani).. Jajik dela taky pokroky..jde to hodne pomalu,ale jde.. jen nedokaze zvladat svuj vztek-zacne rvat..Kaja (mladsi dcera) je oproti nemu hodne rychla.. jsem sama zvedava,co nas ceka a jake kolecko budeme (nebo nebudeme) obehhavat.. drzim pesti,at je brzy u vas vse ok! 😉

peggy722
28. bře 2017

@aaa Zatím je moc spokojená. Až budete nastupovat, tak ten první den si vyhraď víc času na papírování a pohovor s doktorkou. My jsme tam s manželem byli tak 3/4 hodiny.
Ráno chvíli dělali nějaký pracovní listy, pak přišla logopedka. Říkala, že dneska byli venku cvičit a hrát ping ponk🙂. Mají tam pěkný hřiště. Mezitím svačina, oběd a pak jdou spát. Od dvou hodin svačina a pak si je můžes vyzvednout. Není tam problém se třeba dohodnout, když potřebuješ vyzvednout v jinou dobu. Takže zatím všechno dobrý, fakt se jí tam moc líbí.

aaa
28. bře 2017

@peggy722 Super zprávy, děkuju 🙂

ladadam
29. bře 2017

@nympha Ahoj,drzim pesti a hlavne drz se Ty. Je to neprijemne. Mame doma neco podobneho. Zaujala me ta "intonace" , to dela i nas;) Me prijde,ze si hraje s hlasem. Sanitku teda nas nedela,ale zas kdyz je strasne rad a poteseny , tak trepka rukama. KdZ ty emoce nejdou pusou ,tak mu to jde do rucek. Taky trochu divne,ale uz je schopny si na to davat pozor,kdyz mu reknu. Nas ma 2,5 roku akorat. Motorika jemna i hruba je ok k veku. Na first biku uz si fici,to jsem rada. Ale slovo ani ň. Jen sem tam retezi slabiky. Ale zopakovat nechce. Uz dokazal par slov zopakovat,ale nepouziva je. Vidim,ze se zlepsuje v porozumeni,to bylo od zacatku taky spatne,ale to jde dopredu, tak verim,ze zacne i s mluvou - sice spatne, pozde,ale to mi je jedno. Od konce dubna zacneme pravidelnou logopedickou peci,tak budu doufat,ze ho to trochu posune. Prozatim opozdeny vyvoj reci a predpokladam ze dostane dg. VD... Co se tyce autismu,tak jsem mela v obdobi 18m-22m taky des,ale sdili pozornost,vynucuje si ji nekdy, se starsi dcerou se blazni, ma rad navstevy, ocni kontakt ok a dalsi auti rysy nema. Stale se vyvyji , vidim po malinkych kruccich se ve vsem zlepsuje,no ta rec stoji:(

ladadam
29. bře 2017

@nympha jeste jsem se chtela zeptat na to podezreni dmo. To je co? A magnetickou vam doporucil kdo a proc? Dekuji

baris
29. bře 2017

@sisstin - tak to gratuluji. Četla jsem tvoje články. I když s ní dřu každý den, tak takové výsledky a zlepšení bohužel nemá.

@krystalka díky za info. Bohužel logo škola ve Frýdku není a je až v Ostravě. Manžel dojíždí každý den do Nového Jičína a dávat jí každý den do Ostravy bychom už nezvládli.

Takže bojuje v "normální třídě". Jsem překvapená, že jí to celkem jde. Známky mě většinou 1. Vše s ní doma cvičím, ale na druhou stranu už nemá síly cvičit výslovnost .... Takže R - Ř nehrozí no a pak to samotné mluvení .... Maminka přišel, tatínek je hodná, viděla jsem 2 psa ...

sisstin
autor
29. bře 2017

@baris no ona taky roli hraje tiha postizeni, syn ji ma lehkou. Vse cvicenim proste zlepsit tak rychle nejde. Plus syn ma nadprumerny intelekt v urcitych slozkach, to taky pomohlo. Ale rec ok neni porad, co se tyce vyslovnosti, nema Ř a sykavky katastrofa a od 6 let uz zlepseni minimalni. Jinak mluvi ok (slovni zasoba, gramatika atd), ale jako je to sisla, coz skoro v 9,5 letech taky zadna vyhra no...

sisstin
autor
29. bře 2017

Jinak dcera ma 16,5m, je hodne sikovna na sebeobsluhu, krasne si hraje, motorika super, rozumi uplne excelentne, ale opet rec zadnej zazrak, v roce mela 10 slov a ted jich ma 12 :p takze za skoro 5m posun o 2 slova. Jako vim, ze je to asi normalni, ale ke klidu to moc neprida :/

zerog
29. bře 2017

@ladadam taky si hraje náš s intonací, dělá rád sanitku a to třepetání ručkama taky.autistické rysy měl, ale snad už to ustoupilo celkem.pořád ale bude rozhodující co řekne klinický psycholog, zatím jen orientační cars a dach testy.na logo chodíme od září, makáme, teď se mi zdá že jsme trochu polevili, budeme muset zase zabrat.držím vám moc pěsti.je zajímavé, jak jsou si ty příběhy v lecčems tak podobné, nepřestává mě to udivovat 🙂

baris
29. bře 2017

@sisstin dcera má středně těžkou dysfázii + dyslálii + dysgramatismy. Jede na hranici svých možností. Dala jsem jí na klavír, gymanstiku a tanečky pro zlepšení HM a sluchu.

V testech jí vychází vždy hodně nadprůměrně prostorová orientace, analýza vzorců.

Starší začala mluvit taky později - ale je v pořádku 🙂

anlek
29. bře 2017

@sisstin Sice šišlání je hloupé, ale pokud používá jazyk jinak plně funkčně, tak si myslím, že je to skvělé.
U mého syna je to naopak, výslovnost má skoro perfektní. Ve srovnání s vrstevníky dopadá i často líp. Ale u něj je vidět, že řeč není přirozená. Ve škole teď začínají trénovat minutu hovořit o jednoduchém tématu. A to je problém, nedokáže to. Člověk mu musí pokládat navodne otázky. Ale bojují s tím i děti bez VD. Už dává dobrý tvar kluky/kluci, slova, co mají končit -čci dává zásadně -čky. Pojď za mĕ a pojď za mnou je pro něj to samé. Druhá osoba ty, pokud je kluk, tak nevnímá rozdíl mezi ty a on. Rozumí muset/moct, v mluvené řeči to ovšem dává nahodile (takže pro okolí může vypadat drze ....). Teď nově máme z PPP, že má velmi bohatou slovní zásobu, ale nedokáže ji plně funkčně použít ani pasivně, natož aktivně. Zajímalo by mĕ, zda se to s věkem bude lepšit nebo jestli se nůžky mezi ním a vrstevníky budou víc rozvírat.

anlek
29. bře 2017

Ale teď na něm nikdo nic na první pohled nepozná. Dřív byl jasný na první pohled. Hlavně sociálno šlo hrozbě dopředu, s dětmi vychází dobře.

cablovae
30. bře 2017

@luu87 Tykání je ok, já jsem Eva 😎. Mě vždycky ty minipokroky uklidňovaly, ale psychologa jsme kontaktovali na základě doporučení MŠ. Právě to vztekání byl největší problém. Ale v podstatě jsme se s psycholožkou shodli na tom, že to vzniká na základě váznoucí komunikace. Nemůže vyjádřit to, co cítí, potřebuje, nechce a tak se vztekne a tím si vyžádá pozornost. Čím je Emička starší, tím je je to méně častější, ale občas to ještě předvede. Např. když má ve školce spinkat - někdy v pohodě, jindy jim tam dělá čurbes. Doma mi bohužel nespinká asi od 2,5 let a starší dcera nespala od 1,5 roku - ale ta je zdravá a na spinkání si zvykla dobře. Taky přeju zdárné pokroky a pevné nervy!

ladadam
31. bře 2017

@zerog a kolik je vasemu? Dg.uz nejakou mate nebo podezreni? Do tech tri let je to takove,ze mi prijde na ty deti koukaji jako ze jeste dozravaji a nechavaji je byt. Tady (Brno) celkem problem se dostat k logopedovi na pravidelnou spolupraci. Pracuji povetsinou az s detmi od 3let. Ale nedala jsem se a nakonec se vyplatilo a koncem dubna nam to zacne;)