Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cacenka_d
3. kvě 2017

@paces Jo presne, musela k tomu dojit sama, ale tak to bylo i u starsi, ale ty se dalo rict kdyz nebudes chodit nepujdes do skolky, coz bylo lakave, s touhle se clovek nedomluvi 🙂 Tak moc gratuluji, asi nejaky tyden bez plen nebo co to slavi 🙂

konidana
5. kvě 2017

@doubinka nevím jak s VD, syn má jen OVŘ. Jak později začal mluvit, tak stejně později přišla i otázka "A ploč?" Srovnávám se starší dcerou, která oproti němu byla s mluvením tak o 2 roky napřed. Přijde mi, že syna to "A ploč?" (výjimečně už i správně "A proč?") drží ještě teď (7,5letý prvňák) 😅

krystalka
5. kvě 2017

@cacenka_d - náš syn k tomu kdysi taky musel dozrát sám.....bylo to asi 2 měsíce před 3.narozeninami, zkoušeli jsme nočník průběžně od 1,5 roku.....vždycky jenom řval, jak ho viděl, nesednul na něj ani náhodou, na záchod taky, ani na travičku venku.....a jednoho dne jsme to zase zkusili, párkrát se počůral a odpoledne už seděl na nočníku 🙂, od té doby jsem se nemusela ptát, vysazovat, prostě si chodil sám....žádné praní oblečení, nošení náhradního apod., během jednoho dne bylo vyřešeno....o pár měsíců později se podobně zbavil plenky na noc....čekala jsem, až bude víc dní za sebou suchá a pak zkusila nedat....klaplo to hned napoprvé, nehody jenom když byl nastydlý.....nějaké, že když nebude chodit na nočník, tak.....na něj nikdy nefungovalo, ani odměna....a že by kvůli tomu nemohl do školky, to by byl jedině rád 😀. On to takhle má se vším....s dudlíkem, s ježděním na kole....prostě když k tomu dozraje a rozhodne se sám, tak je hned vyřešeno 🙂

misula87
12. kvě 2017

@monouch Dnes s odstupem času po vyšetření na neurologii, si taky myslím, že se nejedná o žádnou poruchu autistického spektra. V poslední době se syn strašně mění a dokonce tento týden začal říkat: mami, babi, bibi, mimi, atd. pusu nezavře a mele to dokola, jak ho napadne. Takže doufám, že se tím to postupně rozmluví. Ale když mu řeknu, ať po mě cokoli, třeba BÚ zopakuje, tak ani zaboha!! A teď nám začíná dělat často hysteráky. Snad období vzdoru, protože když já řeknu tak, on udělá naopak, když on něco chce a já mu to nedám, tak řev. Když něco po něm chci.... jaký koliv úkol... třeba obleč se. Nic!! Je to náročné období a to že nemluví, tak to ještě zhoršuje. Bohužel, žádnou speciální školku ve městě a okolí nemáme. Byli jsem teda ne zápis do naší místní a tam je paní učitelka, která učila ve školce děti s PAS i dysfazií, tak kdyby vyšetření ukázali, že tam něco je, tak se mu tam snad budou dobře věnovat. Ale to se vše uvidí. Zatím si neumím představit, že ho tam dám už v Září. Mám strach co jim tam bude dělat, když doma tak stávkuje a neposlechne ani za nic.

monouch
13. kvě 2017

@misula87
Ve skolce se rychle nauci co a jak. A rozmluvi. Ja mela raky strach, my ho tesa sali ve 2,5 letech do firemni a den pred tim jsme sebralu pliny a svete div se, po tydnu chodil na zachod. :D. Jist ho tam taky naucili. Obkouka to u deti. Obdobi vzdoru ma kazde dite. A kazde v jinem veku. To je normalni. My tohle presne zazivali se synem ve 2 letech. A kamaradka se synem ve 3. I s tim mluvenim. Takze cas vse srovna, uvidite.

aaa
13. kvě 2017

@misula87 Školky bych se nebála, protože děti se ve školce většinou chovají jinak. To, co mi syn doma bojkotuje, ve školce není problém, to, co jsem se ho snažila naučit týdny-třeba oblékat si ponožky-to ho paní učitelka naučila za dva dny 😀 Taky chodí do klasické školky a nemá tam žádnou péči navíc. Děti ho mají rády, i když mluví velmi špatně.
Období vzdoru známe, pomůže jedině zatnout zuby a přežít a říkat si, že to jednou skončí 🙂)

zerog
13. kvě 2017

@misula87 presne,nam se tez rozmlouva a dela pokroky sebeobsluha.do skolky se tesi,motivuje ho to tam.dobre to bude!drzim pesti

hojda
16. kvě 2017

@sisstin U nás učitelka dětem, které mají problém s čárkama a háčkama doporučila, ať je píšou červeně, aby se na ně nezapomínalo. Dělají to při kontrola, kdy si to po sobě čtou. Zajímavé u nás m a n je taky často popleteno.

sisstin
autor
16. kvě 2017

@hojda jenze on je nezapomina, on je neslysi a nerika, tak je ani nepise ;)

krystalka
16. kvě 2017

@hojda - to jako že napíšou slovo a pak vezmou červenou tužku a dopisují háčky? Syn taky ze začátku zapomínal (ale opravdu zapomínal, on je jinak slyší), asi trochu i díky babičce, která když s ním párkrát psala úkoly, tak v dobré víře, aby psal rychleji, mu poradila, ať napíše celé slovo a pak teprve doplní ty háčky a čárky...no, samozřejmě, že je zapomínal a psal dál....tak jsem mu vysvětlila, ať si to píše po svém a doplňuje je tam hned, jak to vyhovuje jemu a pak už to bylo dobrý....

hojda
17. kvě 2017

@krystalka Ahoj, ne píše je hned, ale při konečné kontrolole si vezme červenou a ty napsané obtáhne a ty chybějící doplní červeně (zeleně to je jedno).

marienam
25. kvě 2017

Ahoj, my měli problémy s mluvením. Když začínal mluvit, tak jsem se ze špatné výslovnosti nehroutila, ale když už později děti ve stejném věku mluvily obstojně a on stále nevyslovil pořádně ř, začala jsem mít celkem strach... nechtěla jsem vyšilovat, abych na něj nepřenášela stres, ale bylo to pro mě docela náročné. Začali jsme chodit na logo a postupně se zlepšovat. Máme hrozně fajn logopedku, malej jí má moc rád. Pravidelně s ním doma procvičuju. Máte někdo zajímavé tipy na nějaké nové materiály? Např. my teď používáme aplikaci na tablet Slovohrátky. Přišlo mi to zajímavější, než obvyklé časopisy nebo knihy atd., s těmi jsem měla problém upoutat jeho pozornost a přimět ho k pravidelnému procvičování.

malarenatka34
29. kvě 2017

@marienam My máme Logopedii na doma a nějaké zlepšení tam bylo, ale už to syna přestává bavit, co jsou ty Slovohrátky, to je taky nějaký e-book nebo něco interaktivního???

marienam
31. kvě 2017

@malarenatka34 je to hodně interaktivní. Je to klasická aplikace, jaké bývají na chytrých telefonech nebo tabletech. Tohle je teda jen na tablet, někde jsem četla, že je to kvůli tomu, že by na malém mobilním displayi nebyly pořádně vidět ty jednotlivé cviky. Mně se na tom líbí asi nejvíc to, že jsou tam opravdu různorodé formy procvičování hezky na jednom místě a navíc děti dneska baví moderní technologie, tak proč to nevyužívat smysluplně 😉

smardik
1. čer 2017

dlouho jsem tu nebyla, tak jdu napsat co je u nás nového 🙂, Tomášek se rozmluvil hodně, ted má 8,5 a sice ano mluví, pusu nezavře ale řeč je příšerná, nikdo mu nerozumí. Loni jsme se kvůli něj přestěhovali, aby mohl chodit do školy pro sluchově postižené, je v jejich logo třídě a bylo to nej rozhodnutí. Takže stále bojujeme, sice se lepší, ale... A mladší 7 let dostal dg. receptivní Vd, naštěstí jen lehká 🙂, takže tak u nás

kvauka191
5. čer 2017

Ahoj, jsem tu nová a možná trochu mimo, nečetla jsem staré příspěvky 😉....ale stejně mi to nedá, podělit se........náš syn Jaroušek 3,5 roku má velké problémy s řečí, horší jemnou i hrubou motoriku, vše od porodu, apgar 0-3-4, šílených komplikací.......když to zúžím pouze na komunikaci, prošli jsme si mnoha zkušenostmi ohledně toho, jak mu pomoci, ale aktuálně ho dopředu velmi posunula smyslová integrace....píšu proto, že to třeba také pomůže někomu dalšímu ❤ ale bude patrně dost problém sehnat někoho, kdo to vede, u nás jsme na to narazili u výborného foniatra

sarriku
6. čer 2017

Ahoj holky, píšu sem kvůli nepříjemné zkušenosti se známou, která mě osočuje, že si nechci přiznat, že malý má nějakou poruchu chování. Doporučuje mi návštěvu psychologa a já nevím, jak si s tím poradit. Mám pocit, že syn (skoro 3 roky) je v pohodě, mazlí se, udržuje si vazby, má oční kontakt a není nic kvůli čemu bych si měla dělat starosti. Jediná věc, se kterou si nevím rady je, že si prakticky neumí hrát. Od osmi měsíců si furt jen s něčím točil (s ponožkou, rukávem, růžencem, plyšákům umotal všechny končetiny). Pak mi ruply nervy a všechny předměty, se kterýma může takhle manipulovat jsem mu sebrala. Tak si začal motat s kolečky od auta a vydržel u toho hrozně dlouho. Pokud jsem nechtěla, aby to dělal, musela jsem mu nachystat nějakou aktivitu a vyloženě se mu věnovat. To přestalo jako prásknutím bičem kolem 2 roku a teď zase jen otevírá a zavírá dveře. Čím je starší, tím víc potichu to dělá, ale už máme doma urvaný všechny panty od ikea skříní, vyhozený dvířka od kuchyňských skříní, u babičky zase rozbil posuvný dveře a to nemluvím o tom, že už některý kliky nedovírají. Jednou si dokonce chtěl dveře vysadit a vzít si je s sebou na výlet. Všimla jsem si, že není nějaký společný jmenovatel, aby to vyloženě musel dělat (dělá to v neznámém prostředí cizího hřiště i u našich na grilovačce, kde vydržel celé odpoledne otevírat a zavírat dveře od dřevníku, garáže a vchodu). A když narazíme na plastový domeček, není nic co by ho mohlo odtrhnout od zavírání okenic a dveří. Mám pocit, že ho to nikam neposouvá a nemůže se rozvíjet. Už bude mít za pár měsíců tři roky a dělá mi starosti, jestli to není nějaká psychická únikovka. Moc nemluví, ale prostě ho to děsně baví a jde vidět, jak se u toho soustředí. Teď se budeme stěhovat do nového bydlení a tam budou všude prosklené dveře, napadlo mě, že bychom je mohli vysadit a hodit do sklepa, aby je nerozbil, ale pokud to má jako nějakou psychickou jistotu, aby ho to nějak nenarušilo a nezačal si to ventilovat zase nějak jinak, třeba kousáním nehtů nebo tak. Vůbec nevím, jak to vyřešit a jestli jsem něco nezanedbala:-/

sisstin
autor
6. čer 2017

@sarriku jinak napodobuje vase cinnosti, ukazuje prstem, rozumi mluvene reci (nestaci jen podej nebo udelej to a to), delal jako maly "papa, jak jsi veliky atd". Umi si hrat i jinak nez takto?

sisstin
autor
6. čer 2017

Jinak jsem tu ani nepsala, jak jsme dopadli. Tak pani z SPC pro vady reci se celkem divila, proc tam vubec jdeme, ze on je max na prvni stupen podpory, co dela jen skola, ale teda pro klid duse mu tu dvojku napsala. Coz spociva v tom, ze mu nemaji hodnotit chyby v psanem projevu vyplyvajici z vady reci a na kontrolu diktatu ma mit vic casu. U Krejcirove totez, vse v norme, prostorovka a konstrukcni dovednosti nadprumerne, pouze lehci oslabeni fonematickeho sluchu. Jinak i ve druhe bude mit zatim na vyzo samy.

A co jsem tu nepsala, Just bude mit 19m a mluva ted cita asi 17 slov, jinak je ok. Pediatrovi se to nelibi a i pro svuj klid jdem za mesic ke Krejcirovy, ale myslim, ze u ni to nic neni (snad) a prijde mi, ze ted zacla vic opakovat. Jinak rozumi huste a celkove jinak mi prijde v pohode 🙂

sarriku
6. čer 2017

@sisstin jak jsem řekla, jinak se mi jeví normálně. Jednou jsem s ním byla u neuroložky, to bylo zhruba ve dvou letech kvůli tomu, že nepoužíval jednu ruku (nakonec se ukázalo, že má povolený kloub u palce a prostě se mu vyhazuje, takže si ji šetřil) a ona poukazovala na to, že by mohlo být podezření i na nějakou pas poruchu. Má prostě svoje libůstky. Venku chodíme od lampy k lampě, protože mi chce ukázat, jak jsou tam ty "blesky" namalovaný, čuchá si ke kanálům až do toho strká nos, voní mi ke vlasům, běhá okolo kanálů a když má radost třepe ručičkama. To jsou jen takový blbosti krom těch dveří. Jen jsem potřebovala uklidnit, že to třeba není psychickýho rázu, že to má jako nějakou obsedantní poruchu. Vůbec nevím jak bych s tím pak měla pracovat.

sisstin
autor
6. čer 2017

@sarriku no je to chovani typicky pro pretizenou CNS, muze to byt hypersenzualita, obsedantne-kompulzivni porucha, lehci forma PAS nebo Aspergeruv syndrom, existuje i porucha smyslove integrace.

sarriku
6. čer 2017

@sisstin takže myslíš, že bych s ním teda měla někam jít? Nemám pocit, že bych ho nějak přetěžovala, docela mě to teď zarazilo...ale chci to samozřejmě řešit preventivně, protože teď se má narodit druhé dítě a já nechci, aby k tomu všemu v sobě řešil trauma, že už nemá svoje výsostné postavení a ztrácí v sobě jistoty a ještě víc se uchyloval k těmto svým rituálům, které ho očividně baví a navíc i uklidňují.☹

sisstin
autor
6. čer 2017

@sarriku to pretizeni neni zpusobeny rodicem ;) rozhodne normalni to neni a asi bych to resila nejdriv na neuro a pak u dobreho psychologa. Urcite mu to nezakazovat, je to forma stimulace a uvolneni, ale snazit se ho od toho odpoutat a naucit ho hrat si "normalne". Tezko rict, co to muze byt, ale z my zkusenosti s neurovyvojovyna poruchama to k reseni je ;)

sisstin
autor
6. čer 2017

@sarriku treoani rukama je hodne typicke pro PAS nebo prave deti s motorickym neklidem, i to, ze moc nemluvi s tim pravdepodobne ma spojitost. Zamerila bych se i na to porozumeni reci. Prstem ukazoval jako malej a ukazuje i ted?

sarriku
6. čer 2017

@sisstin jo jinak se chová obvykle, rád kreslí, umí znakovat a to že "nemluví" kdybych ho porovnala s vrstevníky tak vážně moc nemluví, ale na autíka je zase jako jazykový virtuos, tohle bych neřešila.
No zkusím o tom popřemýšlet a začít ho stimulovat trošku jiným směrem, aby se k těm dveřím nemusel uchylovat. děkuju.

sisstin
autor
6. čer 2017

@sarriku jako pokud by si patkrat zatocil a jinak si hral normos, tak bych to neresila. Motoricka hra v tomhle veku furt prevlada u deti, ale jestli je to fakt jedina forma hry a je to az obsedantni, tak to v poradku neni no. Chapu, ze clovek je zaskoceny, ze by s jeho ditetem "neco" mohlo byt, ale hodne rodicu neni az tak objektivnich a pokud jde o lehci formy neurovyvojovek, nemusi to poznat (tim netvrdim, ze mu jako 100% neco je ;))

evik19
6. čer 2017

@sarriku syn byl do tří let taky dost Mimoň, skoro nemluvil, neměl zájem o to se třeba sám obléknout nebo najíst, pořád nám utíkal nebo ujizdel na odráždle, ale vždycky byl mazel, skvěle si vyhrál s hračkami, měl rád příběhy a hlavně měl zájem komunikovat, i když třeba ne vždy slovně. Teď je mu 4 a půl a dohnal v podstatě ve všem vrstevníky. Synovec, dříve podobný Mimoň se zvlastnustkami typu zavírání a otvírání dveří, absolutně bez zájmu o hračky, taky nemluveni a celkově špatné porozumění, má asi půl roku diagnostikovany autismus. Za ten půl rok udělal neuvěřitelný pokrok,takze je fajn, že s tím začali něco dělat zavčas a synovec se ma šanci rozvíjet díky různým metodám mnohem rychleji, než kdyby si svagrova do teď říkala, že z toho třeba vyroste. Dnes je schopný komunikovat díky kartickam, což pro něj musela být velká úleva, když byl konečně schopný vyjádřit, co chce a potřebuje. Tvůj syn třeba nemá autismus, ale nějakou poruchu možná ano a čím dřív to začnete řešit, tím lépe. Já třeba se synem začala obíhat odborníky těsně před třetími narozeninami a nikde nás nechtěli, všude nas odkazovali na čtvrtý rok, ale nakonec jsme se nacpali k logopedovi, který nás dost uklidnil. Svagrova začala podobně, ale u nich se postupně vyšetření nabalovala a dostali se poměrně rychle, cca za půl roku, k diagnóze a plánu, jak se synovcem co nejlépe pracovat a fakt to nese ovoce. Chápu, že tobě přijde syn v pořádku takový, jaky je, pro nás je samozřejmě synovec taky miláček a roztomilous i se svými zvlastnostmi, ale určitě je lepší začít se pidit po možnostech spíš dřív než později...

baris
7. čer 2017

@sarriku já si myslím, že návštěvou psychologa se rozhodně nic nezkazí. Buď tě ujistí, že synovi nic není a ty budeš mít argumenty pro okolí, že syn je v pořádku a nebo něco zjistí a doporučí ti, jak se synem pracovat.

sisstin
autor
7. čer 2017

Holky, to nemluveni je fakt prokleti :D ja si myslela, jak u holcicky to bude jiny... a taky to vypadalo, v 10m prvni slovo.., no a ma skoro 19m a slov 17 :D ale teda je uplne jina nez Tygr, tak furt je ve mne nadeje, ze to bude ok...

baris
7. čer 2017

@sisstin tak to je super. Nejen, že se tvá dcera zlepšuje, ale že Ti vyšli vstříc v SPC pro vady řeči.

Já jsem byla s mladší dcerou také v SPC pro vady řeči a do druhé třídy bude mít 3.stupeň podpory, 1 hodina reedukace týdně a už oficiálně asistentku (20hod týdně - tedy pořád 🙂) , IVP pro češtinu, matematiku a angličtinu + zakoupení pomůcek. Nyní je ve třídě asistentka, ale pro autistického chlapce. Ten sedí před dcerou, asistentka vedle stolu a tak pomáhá i Káji.

Jinak na druhé pololetí bude mít v první třídě samé jedničky. Jsem ráda - opravdu se Karolínka snaží a každodenní dřina se vyplatila. V matice může stále počítat s prsty, slovní úlohy jí musí asistentka "přežvýkat" do srozumitelného stavu.
V češtině - čte hezky, ale po každé větě či odstavci jí musím vysvětlit co četla. Mají klasické psací písmo - to taky zvládá dobře. Diktáty většinou nepíše, místo toho má opis - z tiskacího na psací. Pokud píše diktát (tvorba slov), tak né všechny slova a asistentka jí to musí několikrát zopakovat.

Speciální pedagog ve škole mě potěšil, že se nemusím hrozit z cizích jazyků. Sice má Aj od první třídy, ale to je taková sranda - barvy, zvířata ... Druhý cizí jazyk mít nebude a pokud jí nepůjde ani AJ, tak jí mít nemusí a místo toho bude mít reedukaci 🙂