Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gallet
23. črc 2017

Este ma napadlo, ze uplne do detailov napodobnuje pesnicky s ukazovackami aj po mne aj ked to ma pustene v TV. Tiez opakuje po detoch. Ked niekto vystupuje a tlieskaju mu,aj on tlieska a krici bravo😁pozornost s nami zdiela,no nie tak casto ako ine deti,to musi byt fakt nieco co ho velmi zaujima a vtedy sa pozrie ci aj my to vidime.Reaguje na kratke vety,vtedy aj obcas vyhovie,ale vacsinou ignoruje.S hrackami sa hra normalne,hru na akoze zacal az nedavno,ale preferuje auta,vlaciky a pismenka.Vela slov ktore niekde videl napisane vie vyskladat z plastovych pismeniek...No napriek jeho sikovnosti sa s nim zial nedohovorim.Aj okolie si vsimlo ze ta komunikacia nie je v poriadku.

pampeliska1
24. črc 2017

@whitelilith jeee, já bych vás tak brala, kdybyste byli blíž ☹

simkov
26. črc 2017

@gallet ahoj, mam doma syna, teraz ma 3,5 a velmi mi ho to pripomina. Medzi 2-3 rokom vedel vsetky vkladacky, logicke veci poskladat, velky zaujem o cisla, abecedu ...ale komunikacia mizerna a isiel si to svoje. Ale zlepsuje sa to. Okolo 3 rokov zacal spajat dve slova, teraz ma 3,5 a uz tvori vety a otazky. Komunikacne sa zlepsuje, este to nie je "klasicky" dialog, ale dozviem sa uz dost veci, a zlepsilo sa aj zdielanie, ukazovanie..ale to az teraz k tym 3,5 rokom. A inak presne robil co Tvoj syn, vodil nas k tomu, co chcel. Aj to ukazovanie/neukazovanie, zdielanie...to bolo u nas to iste. Boli sme aj na vysetreniach, okolo 3 roku sme mali podozrenie na dysfaziu, teraz uz "len" opozdeny vyvoj reci. Este nie je na urovni rovesnikov, ale dobieha ich. A nam pomohla velmi skolka, pred 3 rokom sme ho tam dali a hodne tam odpozeral veci a naucil sa. Vsak sa kludne pytaj, napisem Ti.. a inak akurat ma vola: Mamina pod sem, obuj sa a sem sa postav! Tak idem za nim a je to naozaj odmena, pocut toto, ked pred polrokom ledva dve slova povedal 🙂))

gallet
28. črc 2017

@simkov ahoj,dakujem ze si napisala a trosku ma upokojila😉To je uzasne,ze Tvoj syncek uz rozprava vo vetach,pre mna je to uplne sci-fi...teraz sme boli na dovolenke a tam som videla uplne malinke deti ako krasne rozpravali, som cumela a nechapala ako je to mozne🙄Vies co je vtipne? Ze nas Martin s prehladom vie co je to hexagon ale nevie na mna zakricat mama a povedat co chce.Vsade ma len taha a gestikuluje a ja si domyslam...Jedine ked chce spat tak povie" haji". Inak vela slov vie po anglicky napriek tomu ze ho to neucime.Si to pamata z youtube.No uvidime ako sa to vyvinie..Mna stale strasi ten asperger,aj ked viem ze na to je este maly.On totiz robi len to,co jeho bavi,malokedy vyhovie ostatnym.Inak ho vsetko zaujima a vyzaduje moju pritomnost,napr.ked si pozera knizku tak chce aby som mu pomenovavala.Mozem sa spytat kedy Tvoj maly zacal hovorit "ano"?Alebo aspon prikyvnut?To by nam velmi pomohlo sa lepsie dorozumiet.A ked ste zacali chodit do skolky zapajal sa medzi deti? Vedel sa s nimi dohovorit?

simkov
28. črc 2017

@gallet ahoj neboj nebude asperger. Ja som sa toho tiez bala. U nas to iste, pomenoval skoro vsetky geometricke tvary, pocital do 30, vedel celu abecedu, a naucil sa sam anglicke nazvy ovocia, zeleniny , pocitat atd z tabletu.. niekedy to bolo smiesne, pretoze mal plienky a komunikacia s nami minimalna, ale hlavne ze ukazal kosostvorec..🙂)). Ano sa naucil niekedy okolo 3 rokov, kyvat hlavou to ani neviem ci vobec robi,nejak si to neuvedomujem. A ked zacal chodit do skolky, postupne sa zapajal, nebolo to hned, najskor pozoroval, nenasilne ho zapajali do cinnosti, a dnes ked sa ma nieco robit, tak zevraj pribehne medzi prvymi a zaujima sa o to co sa bude diat. Ale urcite sa s detmi nevedel dohovorit, a ani dnes sa nedohovori s rovesnikmi "na svojej urovni" , ale myslim, ze deti to tak neriesia. A s tym vyhovenim, aj u nas robi to co sa mu hodi, co ho zaujme, ale v skolke spolupracuje na vacsine veci. Tam s nim problem nie je. Preto som to aj prestala riesit. Chodime aj na logopediu, a logopedka mi povedala, ze vacsina deti, ktore k nej chodia, su nadane matematicky, vedia pocitat, bavia ich cisla, ale nevytvoria suvislu vetu. Budu nadane skor na logiku, mozno nebudu tak vyrecni 🙂. A inak to je vyborne, ze s Tebou tak krasne komunikuje, uz len to, ze Ta taha ku knizkam a chce pomenovavat, to je parada. A uplne rozumiem, co pises, ze si videla mensie deti ako komunikuju, ja to vidim na mladsom synovi, ten rozdiel, ten je uplne inde ako starsi syn v jeho veku. A vidim rozdiel aj teraz medzi detmi, na ihrisku a pod., ale dnes uz viem, ze to dozenieme a dohaname.🙂 neporovnavaj, aj ked je to tazke nevsimat si okolie, uplnd tomu rozumiem. A zakricat mama a povedat co chce, to prislo tiez az nedavno. Do dva a pol roku akoby sme ani neboli, vedel ze existuje mama a tata, ale nas neoslovoval. To prislo o dost neskor..

gallet
28. črc 2017

@simkov Ano presne,slovicka z tabletu si pamata okamzite,a to co ja donho cele dni "hucim" nula bodov,nezajem😂Ja som dlho bola odporca tabletov u malych deti,ale teraz vidim,ze sa tam vela veci naucil.Na tej dovolenke mu recepcna podala nas kluc od chatky,kde bol fialovy privesok s c.11. A nas maly jej vravi: "jedenast purple"😂A ona sa ho pyta:a ako sa volas? Otocil sa a isiel prec...Mas pravdu,ze sa deti nemaju porovnavat, ti nasi chalani to raz vsetkym ukecanym natru,tomu ver😉

amidala84
29. črc 2017

Ahojky holky, mám syna 4 a půl roku. Je na tom hodně podobně. Má hodně opožděný vývoj řeči, do tří let téměř vůbec nemluvil, jen slabiky. Pak nastoupil do školky, tam se začal pomalu zlepšovat, ale stejně dokázal říct jen jedno slovo a jeste zkomolené. První, co se naučil byli barvy a čísla anglicky, potom i česky, k tomu přidal písmena a tvary. Taky mi strašně dlouho neříkal mami, když něco chtěl, tak jen ukazoval. Na doporučení dětské doktorky jsme začali chodit na foniatrii, tam mu žádné poškození sluchu ani mluvidel nenašli, pak nás poslali na neurologii a psychologii, tam mu diagnostikovali ADHD a vývojovou dysfazii. Doporučili nám speciální školku pro děti s vadami řeči a kdyby byl v normální školce, tak asistenta. Takže po prázdninách nastupuje do té speciální školky. Jenže než jsme to všechno oběhali, tak syn začal během posledního půl roku dělat velké pokroky. Nejdřív jednoduché věty, teď i více slov. Začal úplně sám, na logopedii chodíme už od těch tří let, ale většinou nechtěl moc spolupracovat. Teď už ho chválí, jak se zlepšuje. Začal nejspíš po narození dcery, něco se v něm změnilo. Taky už na něj nemám tolik času. Dokonce se mě začal ptát proč tohleto a tamto. Když si představím, jak jsem se ho snažila něco naučit, běhala za ním s knížkou a on se nakonec paradoxně rozmluví, když na něj nemám čas. 😀

gallet
29. črc 2017

@amidala84 Ahoj, deti niekedy prekvapia vtedy,ked to najmenej cakame..Kazdy mi vravi,ako sa treba s nim rozpravat, venovat sa...No aj ked sa snazim ist na to formou hry,casto nema zaujem,ide si po svojom.Tiez ho davame teraz od septembra do skolky kde je maly kolektiv a pravidelna logopedia.Tak snad mu to pomoze. Inak v Andrease kde sme objednani na diagnostiku maju neskutocne dlhe cakacie doby,vraj je teraz vela takych deti.

aaa
30. črc 2017

@amidala84 Ahoj, u nás je to stejně. Syn 4 a půl roku, po přijetí do logo školky (kam nastupuje v září) začal dělat velké pokroky a mluvit ve větách. Sice hodně komolí, ale mluví 🙂

amidala84
30. črc 2017

@aaa tak to jsem ráda, že je nás víc. ☺ Syn taky hodně komolí, ale oproti tomu jak mluvil před půl rokem je to pokrok.

krystalka
30. črc 2017

@amidala84 - mám podobnou zkušenost, taky syn často udělal největší pokrok v době, kdy jsme v podstatě téměř nic nedělali.....myslím si, že je to tak, že ony si to všechno v sobě ukládají a v době, kdy k tomu dozrají, to pak na nás vytáhnou....zažila jsem to mockrát...jinak syn chodil od 4,5 let taky do speciální školky, od začátku tam dělal velké pokroky a malý kolektiv a intenzívní individuální péče mu moc svědčila....zpětně tu školku hodnotím jako to nejlepší, co nás mohlo potkat....teď je mu 9, mluví už prakticky normálně (akorát teda mluví až moc, od rána do večera pusu nezavře 😀 ), ale vyhovuje mu menší kolektiv, tak chodí do logo třídy, kde jich je jenom 8 ve třídě a je spokojený 🙂

simasek
3. srp 2017

Ahoj. Mužů se té zeptat jakou má syn VD?
Syn v říjnu mu bude 4. Mluví jen slovně, hodně komolí, věty žádné, jenom ,, prosím iPad, prosím jablko,,- slovem máma mne neoslovuje, kdy se to zlepší? Od září půjde do MŠ s menším počtem děti, sme pod SPC
MÁME VD Smíšenou

kometkak
3. srp 2017

Se synem chodím od 2,5 let na logopedii na mou žádost. V té době nemluvil. Ale vždy hodně dobře rozuměl. Máme za sebou všechny ty vyšetření.. psycholog, foniatr atd. Diagnostiku zatím žádnou. Jen u psychloga, že má problém se soustředěním. Teď má 3,5 a zvládá dvojlabičná slova. Občas trojslabičná. Skládá vdouslovné věty. K otázkám jsme se zatím nepropracovali. Za měsíc jde do školky, tak doufám že se to zlepší. Vetsina lidi na něj ale hledí jak na marťana, jelikož je hodně vysoký, tak vypadá asi na 6 a nemluví. Dokonce i u ocni doktorky se na me ohradila, ze tohle ma uz davno umet ( rikat obrazky a otacet Ecka), jak kdyby to byla moje chyba. A byla pekne hnusna.

kometkak
3. srp 2017

@kometkak jo třeba bez plín byl před 2.rokem i na noc a nikdy nemel nehody. Ale do ted nekresli, barvy nepozna..

zerog
3. srp 2017

@kometkak to byla snad doktorka ocni u nas ve meste,ne? 😀 ta je taky hrozne neprijemna,jaktoze nemluvi,to ze je retardovanej apod.naprosto vas chapu,nas neco rekne,casto ale vubec neodpovi hak se ptaj,rozumi jak kdy.ma tri a pul a je hodne vysoky,tak taky vypada starsi.skolka soukroma hodne pomohla,ted jde do specialky.

amidala84
3. srp 2017

@simasek syn má taky smíšenou, tak jak popisujete mluvil taky kolem čtvrtého roku. Zlepšovat se to začalo až asi kolem února, kdy se narodila malá a pak to šlo skokově. On je prosincovej. Teď už říká třeba mami prosím dej mi, už začíná chápat i minulost a budoucnost, to mu dělalo problém. Rika třeba půjdeme ven, byli jsme venku. Já myslím, že mají ještě do školy času dost, aby se rozmluvili. 🙂

amidala84
3. srp 2017

@kometkak tak to je na tom syn podobně, odplenkovani bylo taky bez problémů, celou noc vždycky vydržel bez nehody. Pochopil to hned. Na logopedii chodíme od tří a půl a od tří chodí do školky. Kreslit se mu taky nechce, ale když už něco nakreslí, tak mu to celkem jde. Barvy už umí, taky tvary a čísla. Dokonce i pár písmen. Ta doktorka byla teda pěkná.... Ve třech a půl letech by na ni Tonda jen koukal. 😀

cablovae
21. srp 2017

@aaa mám holčičku taky s VD, od září nás čeká logo školka. Jsem hrozně ráda, že jste udělali pokroky, Emička se taky zlepšuje a tak doufám, že jí menší kolektiv a intenzivní logopedie pomůže. Intelektuálně mi připadá v pořádku, když chce, naučí se i básničku, sice komolí, ale oddrmolí :D. Bohužel byla ve školkce ve velkém kolektivu a protože že se nemohla domluvit, vztekala se...no a tak po všech vyšetřeních nám doporučili logo školku. tak jsem zvědavá. Držím palce 😉

kiwi87
1. zář 2017

Ahoj. Setkali jste se s tím, že by Vaše dítě nechtělo pít studené tekutiny. A nemyslím nějak moc studené, dcera nechce pít ani tekutiny pokojové teploty. Nesmí v puse zkrátka cítit ani studené, ani teplé. Prostě akorát teplotu těla. Teď jsem jí zkoušela týden nic neohřívat. Víc pila, jen když bylo horko a tekutina se mi ohřála nebo ráno, když má asi žízeň po noci. Jinak si dvakrát sosne a stačí. A nevidím, že by se to za ten týden nějak zlepšilo. Když má ohřáto vypije mi za den o mnoho víc. Dřív pila jen vodu, když měla měkké pítko dala jsem jí do toho trochu syrupu a to už ohřívat nepotřebovala. Na začátku prázdnin začala pít z hrnečku z tvrdým pítkem a to už jen sladké nestačí, musí být ohřáté. Z toho měkkého pítka teklo míň tekutiny, tak jí zřejmě nevadilo, že je to studené. Dceři je 2,5. Začala dělat vše pozděj. Mluví zatím pouze ve slovech, kousat začala taky pozděj. Normální dospělácká jídla jí tak poslední dva měsíce. Zřejmě souvisí vše ze vším. Jen jsem se chtěla zeptat zda má někdo zkušenost s tím pitím a kdy se to zlepšilo. Děkuji

sisstin
autor
1. zář 2017

@kiwi87 to bude senzoricka precitlivelost ;)

kiwi87
1. zář 2017

Ok=). No asi to nepřetlačím, tím, že nic jiného nedostane. Na druhou stranu, první den, když dostala studený, tak se napila až někdy odpoledne, teď už usrkává od rána. Nicméně pije v módu, jen abych neumřela žízní. Tak asi zkusím tu teplotu postupně snižovat. Stejně očekávám velký pokles v příjmu tekutin až jí budu učit pít rovnou ze skleničky bez pítka. Na to zatím nemám vůbec odvahu....

krystalka
1. zář 2017

@kiwi87 - syn je taky přecitlivělý na některé věci v puse....nemá rád určité konzistence, nebo moc výrazná a slanější nebo kořeněnější jídla, taky třeba ani teď v 9,5 letech nedá do pusy nic, co by jenom náznakem připomínalo perlivé pití, ani neperlivou minerálku, protože i tu prostě v puse cítí jinak, než obyčejnou vodu....jinak studené nebo teplé mu nevadí, ale obecně pije dost málo, musíme mu to připomínat a nebo prostě dát rovnou do ruky, sám od sebe se jde napít málokdy, jenom když jsou velká vedra....ale osvědčilo se nám brčko, jen tak ze sklenice toho moc nevypije, ale když mu do ní dám brčko, tak to jde mnohem líp 🙂....a na ven používáme klasické pet lahve od Kubíka water, s tím netekoucím pítkem....tu nosí i do školy....ale i tak mi z té půllitrovky kolikrát půlku přinese domů....

sarus87
3. zář 2017

Ahoj holky, snadse ještě mohu připojit. Máme dome 15 m dcerku, která má svou hlavu a já se važně kolikrát cítím neschopně a k tomu ještě zoufalá. Krom toh, že dcerka nechodí, max že tlačí chodítko nebo mi za ruce, ale když jí pustím, není schopná udržet rovnováhu a rovnou padá na kolénka. A krom toho je problém ji něco naučit, malá malá dělat neche to samé paci paci, prostě se začně vztekat nebo dělá, že nevnímá. Sama se dost divím, že ukaže jak je velká, aniž bych jí to musela nějak často okazovat. S mluvením jsme na tom stejně, když se zeptam, ať mi ukáže zvířátko v knížce tak s tím většinou problém nemá, ale když uvidí kočku apod. neřekne nic. Řekne akorát mam, baba ale to si nejsem jistá jestli si to nenamlouvám, tať jako taťka, au jako auto, ale neřekne to sama od sebe. Do toho, nechce nic přes den jíst a ja si kolikrát říkám, jestli bysme nemelí jít na nějaké vyšetření nebo jen máme doma tvrdohlavé a prostě své dítě. Doktorka nic neřeší.

kiwi87
4. zář 2017

@krystalka Děkuji moc za reakci. Zatím to nebudu nějak hrotit, třeba se to časem zlomí. Stejně si myslím, že mě čeká velký úbytek v přijmu tekutin až bude pít bez pítka. To si taky dvakrát cucne a stačí. Jinak brčko a kubíkové láhve jsou fajn, ale dcera nechce vůbec sát. Pořádně se ani nekojila. I v těch hrníčkách jsem musela dát pryč ty netekoucí zátky, to by se vůbec nenapila.

kiwi87
4. zář 2017

@sarus87 Nepopisuješ moje dítě?=). Jestli máš jakékoli pochybnosti, tak bych nechala dceru vyšetřit. Dcera měla mírnou hypotonii, od půl roka jsem cvičila Vojtu, chodit začala v 19-ti měsích. Do roka a půl jsem doma měla miminko, od té doby se vše zlepšuje. Nicméně v roce a půl jsme byli s dcerou u psycholožky a ve dvou letech u klinického logopeda. Všechno jsem si domlouvala sama. Doktorka taky nic moc neřešila. Dcera má zřejmě jen mírně opožděný vývoj. Všechno má později než vrstevníci. Jo a hlava dubová je to taky. U všech odborníků jsem slyšela, že je důležité, aby dítě dělalo neustále pokroky a ty jsou u dcery jasně patrné. Horší by bylo kdyby delší dobu stagnovala nebo dovednosti ztrácela.

sarus87
4. zář 2017

Prijde mi, ze je chytra, ale uci se jen co chce ona. Ukaze kde ma brisko, usi, ale neco se ucit nechce. Do toho bych chtela opet chodit od zari na detske cvicenicko a rikam si, ze tsm budem zase tak trochu za exoty🙂
Vsechny deti vzdycky spolupracovali a Agatka je fakt, ze tam byla jen parktat protoze potom meli zavřeno pres prazdniny, ale delala vsechno jinak, je hrozne zvedava. Prave mi prijde, ze vsechny ostatni deti jsou apaticke, ale ona mi prijde hrozne akční, ale tvrdohlava...
Co vám rekl psycholog a na zaklade ceho jste k nemu sli?

sarus87
4. zář 2017

@kiwi87 detska mi totiz rekla, ze malou dost nosim takze nema zpevnene svaly. No nevim.

mariya62752
5. zář 2017

@josefina79 ja sem zacala davat sirup DMG mam dvojcatka 25 mes a ne mluvi tak mi se jedna rozmluvila sice cinsky ale mluvi ale bohuzel prestaly spat tak to musim vysadit. Nemate nikdo s tym skusenosti?

mcellinka
5. zář 2017

Ahoj holky. Tak tam se prisla jen podivat jak na tom jste. My mame vse krome foniatrue hotove.
Syn nastoupil vcera do specialni skolky. Tak se tam hned mazlil s asistentkou. Pry bylo vse v poradku, jen nic nejedl. Dostal zachvat ze ho berou z herny do jidelny .Jidlo bude boj. Budu mu muset vypravovat do skolky obrazkovy plan aby vedel co naslenuje po hrani. Stale se sama ucim. Musim.rict ze ro jw velmi optizne kdyz dite nemluvi . Ma ale skvele obrazove chapani, takze komunikaci pres karticky chape.
Posilam foto ze vcera s asistentkou 🙂

mcellinka
5. zář 2017