Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
5. zář 2017

Cau holky, tak Tygr nastoupil do treti a uz bude mit ivp na cestinu, je ve druhem stupni podpurnych opatreni. Ma tam takovou tu klasiku - respektovat tempo, bez tlaku na vykon, zohlednovat chyby v psanem projevu plynouci z vyslovnosti atd.

izz76
5. zář 2017

Moje nemluvící (asi 40 slov) 3letá dcera,začala v pátek chodit do státní školky,ve třídě 27dětí. Zvládá v pohodě,je dokonce přímo nadšená,učitelkám nevadí,že nemluví,co potřebuje ukáže,do společných čiností se zapojuje,s dětma si hraje,je prý hodná,vůbec nebrečí. Doufám,že školka pomůže v rozvoji řeči 🙏🙂

cablovae
7. zář 2017

Možná to sem nepatří, ale kdyby některá maminka náhodou věděla: museli jsme dát dceru do logopedické školky a je nutné ji vozit a vyzvedávat jinde než v místě bydliště. Znamená to 2x denně 12 km. Neexistuje nějaká dávka nebo příspěvek na tyto situace? Máme vše podloženo papírově - od neuroložky po SPC a psycholožku. Vím, že postižené děti nárok na peníze mají, ale jak je to v tomto případě? Díky, pokud by to někdo vypátral👍

mcellinka
7. zář 2017

@cablovae ano muzete pozadat o kartu ZTP a o prispevek na mobilitu. Pak uz se jen modlit jestli vam to schvali. Vcera jsem tam zrovna byla, protoze se budeme stehovat na vesnici a budu to mit s malym dost daleko 🙂

sisstin
autor
7. zář 2017

@cablovae s VD vam to jisto jiste neschvali, navic prispevek je 400 Kc mesicne...

sisstin
autor
7. zář 2017

@cablovae nektere holky dojizdi i 100km denne ;)

terezapetrova
7. zář 2017

@cablovae tohle schvalování je bohužel dost o tom jak se úředník zrovna vyspí. Takže my taky zadali o různé veci a akorát zklamaní z toho bylo ale treba Vám to vyjde 🙂

kiwi87
9. zář 2017

@sarus87 K psycholožce jsem šla na základě toho, že se mi nezdál vývoj dcery. V roce a čtvrt mi přišla absolutně nereagující, vůbec nic neříkala. Byli jsme u ní v 18-ti měsících a stanovila nám cca půl roční opoždění. Návštěvy mateřských center jsou pro mne vždy pohroma. Než tam jdu tak mi přijde že je dcera skvělá a jaké udělala vůči sobě pokroky, pak přijde srovnání i s o půl roku mladšíma dětma a jsem okamžitě v depresi=). Ale můžu tě ubezpečit, že občas v kolektivu nechtějí spolupracovat i absolutně zdravé děti. Já teda dceru kvůli špatným zádům téměř vůbec nenosila a i přesto začala chodit později. Pokud má slabší svaly, tak by asi bylo fajn nějaké cvičení. A nemáš možnost konzultace s nějakou rehabilitační sestrou? Necvičí se jen vojtovka, dá se i na míči, overballu atd...

monika107
25. zář 2017

Baby ako sa vase deti s VD zaclenili do kolektivu?Konkretne do klasickej skolky?Nas sa detom dost strani,nechce sa zapojovat do aktivit.Ma dost autist.prejavov,rozumovo je dost popredu vsetko ho zaujima,ma dobru pamat,kreslenie mu nejde,ani odrazadlo.Prve mama povedal v 2.rokoch,teraz bude mat 4,rozprava skoro vsetko,ale zle mu rozumiet.

izz76
25. zář 2017

@monika107 Moje dcera nemá zatím diagnozu uzavřenou,ale vývojová disfázie je možná. Teď v září jako čerstvě tříletá nastoupila do státní školky a zvládá skvěle,je hodně společenská,do všeho se s nadšením zapojuje,učitelky jí chválí,přestože jí musí pomáhat s oblékáním 🙂 Slovní zásoba zatím jen asi 50slov😕 Mámo na mě začala volat až ve 2a3\4 roku.

krystalka
27. zář 2017

@monika107 - syn s lehkou expresívní VD odmalička neměl rád kolem sebe děti, i na hřiště chtěl chodit hlavně, když bylo prázdné, nebo šel aspoň na druhý konec, kde nikdo nebyl....autistických rysů spousta.....máma řekl poprvé ve 3 letech, cizí lidé mu začali jakž takž rozumět kolem 5 let.....začala jsem ho pomalu otrkávat ve 3,5 letech, to začal chodit do takové soukromé miniškoličky pár ulic od nás, na jedno nebo dvě dopoledne v týdnu, byly tam cca 4 děti...tam se s nimi naučil trochu komunikovat a existovat a o rok později, ve 4,5 jsme ho dali do speciální školky - bylo tam 12 dětí ve třídě, 2 paní učitelky a asistentka, měli skupinovou i individuální logopedii a rozvíjeli je tam po všech stránkách....úplně tam rozkvetl a dělal velké pokroky...v klasické školce mezi 25 dětmi by byl ztracený a on potřeboval na svůj rozvoj spíš klid a pohodu....teď chodí do 4.třídy do logopedické, je jich ve třídě 8 a super, mluví už prakticky normálně, učení mu jde zatím na jedničky.....a je znát, že v tom menším kolektivu je pořád víc v pohodě, v létě na příměstském táboře jich bylo 24 a už nikdy víc....okolo těch 15 dětí dává v pohodě....teď začal chodit do skauta, tam jich je lehce pod 20 a vypadá to zatím v pohodě, tak snad to vydrží 🙂

izz76
27. zář 2017

Zeptám se vás zkušenějších,jsou tedy děti s VD spíš méně společenské,nevyhledávají kolektiv,vrstevníky?

monika107
27. zář 2017

@krystalka mam pocit,ze pises o nasom malom.Presne to iste.Pochodili sme vela odbornikov v 3,5 rokoch vedomosti6 rocneho.Klasicka skolka nehrozi,meni sa zo dna na den k lepsiemu,deti uz sem tam s nimi komunikuje.dakujem 🙂

krystalka
28. zář 2017

@izz76 - myslím, že takhle se to nedá brát....hraje tam roli nejen ta dysfázie a její závažnost, ale samozřejmě i povaha a tu má každé dítko jinou....některé je společenské a ten hendikep v řeči ani moc neřeší a dokáže se v tom kolektivu nějak prosadit a některé se spíš drží stranou a vrstevníci mu nijak zvlášť nechybějí....můj syn je spíš ten druhý případ....kolektiv několika málo dětí, ideálně které dobře zná, bere dobře, ale sám od sebe je nijak nevyhledává - takže když k nám přijdou nějaké děti, tak si pohraje, užije si to...ale že by se třeba sám zeptal, kdy k nám zase přijdou, nebo že by se po nich nějak sháněl, to ne.....vystačí si sám, nebo s námi.....zatím se to moc nemění, je to prostě povaha....je mu 9 a půl....

baris
29. zář 2017

@izz76 mladší dcera (7,5 let) má středně těžkou VD a je rozhodně společenštější než starší dcera. Nemá problém jít do kolektivu dětí a bavit a na druhou stranu nemá problém si hrát sama.

Nesmíte zapomínat na to, že je to pro děti s VD těžké - neustále být ve střehu a plně koncentrované co ostatní říkají, jak se tváří ... Děti s VD nerozumí všemu co ostatní říkají, ale pomocí mimiky, toho co dělají ostatní děti si odvozují o co jde a to je stráááášně náročné. 😕 Proto mají potřebu vypnout a nikoho nevnímat.

Navíc to, že je někdo introvert nebo extrovert nemá VD vliv. Nespolečenská je moje starší dcera a ta nemá VD. Jen je po manželovi těžký introvert.

ppaajjooss
1. říj 2017

Ahojky, neprecitala jsem prispevky,jen tak lehce preletela neco malo. Zajimalo by me ja jaky je zasadni rozdil mezi autismem a VD,? Synek bude mit tri, navstivili sme neurologii a psychologa,logopeda. A nejak se rozchazeji,....uz nevim co si myslet.chvilemi me pripada,ze je opozdeny a pak zas ,ze tam bude i neco jineho.

baris
1. říj 2017

@ppaajjooss rozklikni si tabulku PAS X DYSFATICKÉ POTÍŽE http://www.zskptvajdy.cz/index.php/specialni-pe... snad ti to trochu pomůže.

krystalka
1. říj 2017

@ppaajjooss - ono v tomhle věku se ještě tak moc nepozná, navíc někdy VD a autismus (PAS) působí ze začátku stejně, syn má jen lehkou expresívní VD a těch autistických rysů měl jako malý víc než dost....a třeba u receptivní VD, kde ty děti fakt nerozumí, to bývá ještě častější....rozdíl bývá v tom, že u VD ty auti rysy postupně s věkem mizejí, zatímco u autismu přetrvávají, nebo se přidávají další apod....v necelých 3 letech je na nějakou definitivní diagnózu ještě dost brzy, někdy se to vyprofiluje až třeba se začátkem školy....

ppaajjooss
2. říj 2017

Dekuji za odkaz...sama nevim,je me jasne,ze je to na dyl. Ta nejistota proste ubyji,to urcite znate.
Maly si moc nehraje s hracky,zabavi se chvíli s nejakou,ale nic moc. Nocnik uz mame celkem zvladnuty,obcas nejaka nehoda.ale nechce jist lžíci,ani to neumi. Kdyz na ni je,sup do pusy,ale nenabere.Nemluvi,jen obcas mama,ham,pa,jinak eee,aaa,uuu.par zvuk zvířat. V knizkach ukazuje,obcas palcem,nekdy ukazovak. Knizky ma celkem rad. Neumi utikat,ma rychlou chůzi. Hlavne,kdyz se diva na oblibeny porad trepe rukami,dela to hlavne pri pocitu radosti,bolesti,.zacal malovat,tedy carat. Vyslece se,ale neoblece. Do schodu,ze schodu,se drzi. Nohy nekdy strida nekdy ne. Je fakt ze je od miminka pomaly,cvicili sme vojtovku,chodit zacal v 18mesicich.
Na hristi dlouho nevydrzi,porad nekam utika, deti mu nevadi,ale nevyhledava je nejak extra.
Premyslim nad skolkou, vzali vam deti do klasické nebo spis logopedicke?

krystalka
2. říj 2017

@ppaajjooss - já jsem sama dala syna do speciální školky, on odmalička neměl moc rád děti, na hřiště chtěl chodit jen když tam nikdo nebyl....když tam děti byly a nějaké se k němu třeba rozběhlo a něco mu jen podávalo, tak v panice zdrhal....ve 3,5 nebyl zralý na školku ani náhodou, tak jsme to řešili soukromou miniškoličkou, kam chodil 1-2 dopoledne v týdnu a kde byly jenom cca 4 děti, další rok nastoupil do speciální školky, kde s nimi pracovali úžasně - logopedie, hippoterapie, canisterapie a celkově je rozvíjeli po všech stránkách podle toho, jak které dítě potřebovalo....ve třídě 12 dětí, 2 paní učitelky a asistentka....Zpětně to hodnotím jako nejlepší rozhodnutí, v klasické školce by byl ztracený, semlelo by ho to tam....tady úplně rozkvetl a od začátku dělal velké pokroky, chodil tam 2 roky a pak nastoupil bez odkladu do školy....ale volili jsme opět logopedickou, 8 dětí ve třídě....dělá mu dobře ten malý kolektiv 🙂

ppaajjooss
3. říj 2017

Asi to bude taky pro nej lepsi, hlavne na zacatek,aby se zaclenil aspon trosku...jeste sem se chtela zeptat,cetla sem ze deti s VD maji problem s jidlem,jak je to mysleno,tedy pokud ma nekdo zkusenost. Maly je celkem jedlik, jsou jidla,které do pusy neda, jen obcas s polykani,ale to diky tomu,ze si nacpe plnou pusu a nemuze to spolknout a tak to radsi vyplivne,

whitelilith
4. říj 2017

@ppaajjooss co jsem pochytila od ostatnich, tak s jidlem maji dysfatici problemy casto.
Casto jim vadi urcita struktura jidla. Memu synovi vse stavnate/vodnate takze meloun, okurka apod vubec nehrozi, ze by snedl. Obecne syrovou zeleninu neji vubec a z ovoce banan a pod natlakem jabko.

simkov
4. říj 2017

@ppaajjooss u nas mal syn dlho problem s kusanim, kusat zacal az okolo 2 roku a vyse, dodnes mu vadia urcite konzistencie a slupkovite jedla, vypluva hrasok, cocku,kukuricu a pod, z ovocia zje len banan. Ochutnavanie novych veci je tiez problem, je v tom konzervativny, tak doma tocime dokola to iste. Ale zlepsuje sa to, chodi do skolky a tam v poslednej dobe zje vsetko, aj to co doma odmietal. A co sa tyka diagnozy, zo zaciatku mal podozrenie na dysfaziu a skoncil "len" s opozdenym vyvojom reci.

ppaajjooss
4. říj 2017

Tak to maly taky do pusy neda syrovou zeleninu ani ovoce. V jidle zeleninu naštěstí ji,ovoce v presnidavce. Ani polevku nevezme. Ma rad omacky,stavy,bram. kaši.
Můžu se zeptat,jak se u vas deti projevovali,co delali jinak,proste co vas vedlo k lékaři. Urcite jste to tu psali,ale je toho tak strasne moc,ze neni nejak cas se k tomu procist,
V po jdem na kontrolu na neurologii tak sem zvedava,co se zas dozvim😢

simkov
4. říj 2017

@ppaajjooss u nas , ked mal syn okolo 2 az 3 rokov, nereagoval moc na meno, nechapal jednoduche pokyny, mal zopar slov ale napr nas neoslovoval ze mama tata, mal nejaku cinstinu, ktorou si stale brblal, ked nieco chcel, tak nas tahal k veciam, malo ukazoval na to co chce, sam si to vyriesil, vsade mi utekal, normalna chodza u nas neexistovala, moc nezdielal, malo ukazoval, casto skakal ked mal radost, behal dokola, tocil sa okolo osi...bol taky mimon 🙂..ale nikdy nemal ritualy, ziadne afekty, neradil a pod..okolo 3 roku zacala rec hodne akcelerovat, po 3 roku zacal spajat slova, s nami viacej komunikovat, ako naskakovala rec, divnosti mizli. Akurat ta zivost a akcnost mu ostala 🙂.

mcellinka
4. říj 2017

Me rekla psychiatricka skvelou vec :
Ne vsechno by se melo srovnavat s poruchou. I my dospely nejime vsechno . To ze dite neco neji a opravdu to nechce, nebo nema ani chut neco ochutnavat , nic neznamena. Kazdy clovek je v jidle jiny . Nemelo by se vubec jidlo prirovnavat k porucham i kdyby dite jedlo jenom kasi 🙂

ppaajjooss
4. říj 2017

@mcellinka urcite to nejde svadet na jidlo,to me spis tak jen zajímalo. Kazdy mame rad neco jineho😀.
Pravda je,ze na tom klukovi uz vidim,kde co. Musim se s tim srovnat ze je hold trosku jiny,ale muj.

ppaajjooss
4. říj 2017

@simkov tak to je castecne i maly,taky rikam mimonek😀.Na jmeno zareaguje obcas,venku taky utika,ale svoji rychlou chůzí.Co se tyce ukazovani,taky zadna slava,ale nas si dovede k cemu potrebuje.u nas se mava,trepe rukami,obcas toci poklicky. Ale co se tyce razeni do rady,...tak to nikdy nedelal.
Kdo ma vlastne hlavni slovo pri diagnoze,-psycholog,neurolog?

simkov
5. říj 2017

@ppaajjooss myslim ze psycholog. U psycholozky sme stale sledovani, chodime na kontroly, u nas je este podozrenie na mensiu hyperaktivitu- to skakanie, behanie, zbrklost. A aj u nas si syn zatocil, nielen poklickami. Ale zalezi ci si toci chvilu alebo poldna, a ako vyzera jeho hranie. U nas okolo 3 rokov hodne skumal hracky, tocil montoval rozoberal, jazdil s tramvajami hore dole... Neskor zacal akoze varit, krmit a starat sa o hracky, a taka fantazijna hra prisla az teraz, kde si vymysla situacie alebo sa hra, ze je pan doktor, pilot, sofer..🙂 v troch rokoch to bolo scifi

baris
5. říj 2017

já si myslím, že každé dítě s VD je jedinečné - např. moje dcera má hrubou motoriku velmi dobrou, od 11měsíců chodila, jezdí na kole, bruslí ... Ale jemná motorika je strašná - např. zavázat si tkaničky je pořád scifi i v 7,5 letech. Takže kupuji boty na suchý zips, žádné sukně či kalhoty na knoflíky a zips, protože si to prostě nezapne.

Co se týče jídla - je to frfňa. Ale to samé je i starší dcera 😠 Navíc musí dodržovat histaminovou dietu, takže se u nás točí cca 5 jídel.

A co se týče kolektivu. Mám obrovské štěstí "v jakém pořadí se mi narodily holky". A to že tu mladší s VD velmi táhne nahoru o 17měsíců starší dcera. Je od malička zvyklá jet pomocí nápodoby. Rok chodily do logopedické školky a pak chodily do normální školky a nebyl problém s mladší dcerou. Děti jí braly, rozuměly, nepřišlo jim, že je jiná 💃

Teď chodí do 2.třídy na normální ZŠ. Bohužel logopedická škola je až v Ostravě. My jsme z Frýdku, manžel každý den dojíždí do Nového Jičína za prací, takže jezdit ještě do Ostravy by bylo nereálné. Co si budu nalhávat - je to zápřah. Nejen pro ní, ale i pro mě - na každé písmenko jsem musela vymyslet co to připomíná - symboliku a to nejlépe tak, aby to načínalo na to samé písmeno, např. M - most. To co starší dcera zvládne za 5 minut (úkoly), dělám s mladší min. 30 minut. Ve škole má IVP a i asistentku, u dětí je oblíbená - obzvlášť u kluků 😅 Prozatím má 1, občas přinese 2.

Děsím se dalších ročníků, sice čte, ale neví co čte, komolí slova, diktát ani nepíše (píše místo toho opis), ale čárky, I x Y, S x Z ... neslyší to. ☹