Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zerog
21. pro 2017

@loc no tu VD si mysli skoro vsichni,klin logoped i klin psycholog,pediatr,foniatr.porad se to dava v romto veku jen suspektne pry,ma ctyri roky za chvili,natvrdo se VD pry dava az dele,ale pry nejspise ano.myslej tu expresivni.taky se moc nedivam dopredu,kdovi co bude.radovat se z pokroku radsi.nelze srovnavat s beznymi.chodil vhvili do soukrome male skolky na cast dne nejdriv pak par dni v tydnu,pomohlo mu to,byl to oro nej zahul.my meli na 2.5 adi 5 slov kdyz jsme zacali s logopedii..hruza.byla to drina nez zacal mluvit a zlepsilo se porozumeni.v logoskolce jede hezky,nektere deti ma rad a i ony jeho,uz tez spojuje,tri slova rekne,basnicku ale celou ne jen kusy.cmare teda hrozne,kresleni nejde ale zrucny jinak dost.zasoba cca 150 slov.autista mysli psycholozka ze neni.mohlo to byt i ze mohl vyvojove poskocit,ale logoskolka lepsi vedeni na tyto deti nez ta mala soukroma,ac deti stejny pocet.tak ja jim prisuzuju velkou zasluhu.ze strany otce maji v rodine par generaci po sobe OVR to ma tez vliv.

lela36
29. pro 2017

Zdravim vsechny vespolek. Najdou se tu i maminky deti s Downovym syndromem? Zadnou specialni diskuzi jsem na to nenasla. Lenka

monika107
8. led 2018

dobry den,chcem poprosit o nazor.Myslite,ze 3,5 rocne pas dieta dokaze rozpovedat udalost co sa stala?alebo opisat dej z rozpravky?Alebo vlastnyma slovama povedat o com je rozpravka?

terezapetrova
8. led 2018

@monika107 myslim, ze ve 3,5 jeste ne cca 4,5-5 bych to viděla u deti bez diagnózy..

monika107
8. led 2018

@terezapetrova dakujem

terezapetrova
8. led 2018

@monika107 ale tak je to můj laickej nazor 🙂

baris
9. led 2018

Chtěla jsem se zeptat - je tady maminka dítěte s VD, které je ve druhé či vyšší třídě? Jak to zvládáte s cizími jazyky? Co násobilka, čeština .....

Už jsem tady psala - mladší dcera - nyní 2. třída, má IVP, sdílenou asistentku. Učitelka jí vychází celkem vstříc - nepíše diktáty, ale opisy, ale čárky si dává kde chce, protože to neslyší. V matice stále počítá na prstech (kuličkové počítadlo nikdy nechtěla), přechody přes 20 nebo nyní do 100kč zvládla. Sice jí to trvalo déle, ale docvaklo jí to. Na násobilku prý bude moct používat "pomocné kolečko", tak uvidíme.

No a další kámen úrazu je samozřejmě cizí jazyk. Teď to má spíše formou hry, ale starší dcera chodí do 3 třídy a to je už Aj 3x týdně, už se musela naučit přes 200 slovíček (beru, že většina je opakování za předchozí 2 roky), každý týden písemky ... To je zcela sci-fi pro mladší. 😔

Máte s tím některá zkušenosti?

Jinak prozatím mladší dcera se opravdu snaží a jede na 120%. Má samé jedničky.

baris
9. led 2018

Jinak dcera má středně těžkou VD. Ale díky o 17měsíců starší sestře to není tak "vidět". Vždy napodobovala to, co udělala starší sestra.

martinahost
12. led 2018

Ahoj holky,prosím je tady nekdo,kdo má dítě s LMR? Nám byla LMR diagnostikovaná v listopadu, já jsem se s tím ješte nezmirila a asi ani nezmirim.. A nejak tomu ani neverím..... ☹

krystalka
12. led 2018

@baris - mám syna už ve 3.třídě, lehká expresívní VD a zatím zvládá dobře, od první třídy samé jedničky, loni na konci dvojka z prvouky, protože byl líný si to přečíst (fakt to byla jeho lenost, protože když jsme to pak spolu přečetli a zopakovali, tak měl zase jedničky, ale na 1 na vysvědčení už si to opravit nestihl....ale tak to je celkem fuk....jinak násobilku zvládá dobře, vyjmenovaná slova zatím taky, příští týden zrovna budou psát pololetní písemku z ČJ....angličtinu mají letos první rok a hodně mě to překvapilo, protože jsem myslela, že bude mít problém s tím, jak se to jinak píše a čte, ale zatím žádný problém, angličtinářka ho moc chválí, že je prý šikovný a vždycky umí....přitom se doma prakticky neučíme.....on tedy chodí do logo třídy, kde jich je jen 8 dětí, takže je asi i víc času to učivo procvičit apod....jinak jedou podle běžných osnov, jako jinde ve školách....

krystalka
12. led 2018

@monika107 - syn má "jen" lehkou expresívní VD a zhruba ve 4,5 letech popisoval divadélko, co měli ve školce těmito slovy (pamatuju si to dodnes 🙂, bylo to jeho první vyprávění o něčem....) - "tam tydřít, malý, bojí, nemá puhy, potom už on nebál...." - pohádka se jmenovala Tygřík Péťa....zjišťovala jsem potom u paní učitelky o čem že to bylo a to podstatné tam vcelku všechno zahrnul....jinak ve 3,5 letech tvořil pouze spojení typu máma ham, táta hají .....prostě začínal teprve spojovat 2 slova....

whitelilith
13. led 2018

@monika107 kamaradky syn od 3let bez problemu. Ale on zacal mluvit v roce a v roce a pul mluvil ve vetach.
Kazdopadne po 3ti roce ma byt dite schopno rict, co delali ve skolce a co meli k obedu apod.

monika107
13. led 2018

@krystalka
@whitelilith moc dakujem za odpovede.Cakalo nas vysetrenie u psych.bola som dost nervozna,ja som mala podozrenie na autismus alebo asperger,co nam vyvratili.Syn prvy raz povedal mama v rokoch,trocha rozpravat zacal v 2,5 rokoch.Zakial nerozpraval mal autist.prejavy tocenie predmetov,otvaranie zatvaranie dveri.Ako zacal rozpravat tieto prejavy odišli. V skolke sa ucitelkam nezdala jeho vyslovnost,zamienanie hlasok a jeho vedomosti.A ze odmieta kreslit a je dost zaostaly v jemnej motorike.Moze to byt dysfazia alebo nieco podobne?Autismus,asperger je vyvrateny odbornikom...

krystalka
13. led 2018

@whitelilith - ale to za předpokladu, že děti nemají opožděnou řeč, PAS, nebo dysfázii apod. což tady vlastně většina dětí má....tam teprve kolem těch 3 let začínají jednoduchá slůvka, někdy i později, syn měl ve 3 letech jen pár slov, z toho většina byly zvuky zvířátek a citoslovce....potom nějaké to máma, pápá, hají....a to má tu dysfázii lehkou....nebo třeba otázka "co to je? " přišla až po 4.roce, "proč" ještě o pár týdnů později...

krystalka
13. led 2018

@monika107 - děti s dysfázií se často chovají podobně, jako děti s autismem, pramení to z neporozumění řeči a z nemožnosti se vyjádřit....náš taky nenechal na pokoji jediné dveře, vydržel u toho klidně hodinu, nebo něčím točit, nesnášel nové oblečení a jiné nové věci, jedl pár věcí pořád dokola, co neznal, to nejedl, chtěl chodit na stejná místa, dělat stejné věci apod....rozdíl oproti autismu je, že u dysfázie se to právě s nástupem řeči zlepšuje a postupně tyhle rysy mizí, u autismu zůstávají a přidávají se třeba další....jinak děti s dysfázií obvykle mají špatnou grafomotoriku, kreslí nerady, zaměňují hlásky ve slovech, komolí celá slova, nejsou si schopné zapamatovat a zopakovat třeba tříslabičné slovo....často to, co se naučí, zase za chvíli zapomenou, mají celkově horší motoriku - hrubou i jemnou, takže působí nemotorněji....je toho spousta, ale každé dítě má ty příznaky namíchané jinak, někdo ji má lehkou, někdo těžkou a od toho se odvíjí jeho schopnosti a dovednosti....

monika107
13. led 2018

@krystalka je to zvlastne,mne maly od mala pripada iny,a nie len mne.Je velmi citlivy,dokaze mi obcas niekedy citat myslienky.Inak sa hraje ako ine deti,mnoho ludom pripada byt na svoj vek dospelejsi,neviem vam to popisat...Od septembra ako nastupil do skolky pocuvam aky je zvlastny,iny,mudry.Od kedy nastupil do skolky mame za sebou 3 psycholog,Tu tretiu si vyziadala ucitelka,maly vsade v poriadku,vysoko nadpriemer,len zaostava v hrubej a jemnej motorike,autismus to neni ani asperger tak co???????Citim,vidim,ze je nestandartny a nie je to len moj pocit......

pampeliska1
13. led 2018

Holky, doporučíte jednoduché hry do tabletu pro nemluvící 3,5leté dítě? (dysfázie či OVŘ).

krystalka
14. led 2018

@monika107 - těžko říct, ona někdy ta diagnóza vyplyne na povrch až později, jinak já moc nevěřím na takové to, že autismus, nebo asperger byl vyloučený - když je to třeba dítě kolem 3 let....u některých dětí jsou tyhle poruchy diagnostikovány až třeba kolem 6 let, nebo i později, když se ve škole objeví nějaké další projevy a problémy....ona i ta dysfázie se někdy definitivně dává až později, ve 3 letech to může být cokoli a nebo taky nic, ty děti pak najednou udělají skok a jsou někde jinde.....jinak spousta těchto poruch může být současně s nadprůměrnou inteligencí, třeba dysfázie znamená vlastně nerovnoměrný vývoj, takže některé složky můžou být dost nadprůměrné a v něčem jiném zase dost zaostávají....a u každého to bude namíchané jinak....on tam třeba nějaký ten asperger být může, možná se to ještě projeví později....ne, že bych vám to přála, to vůbec ne, na druhou stranu se zrovna s touhle poruchou většinou dá celkem v pohodě žít, takových lidí je kolem nás celkem dost a jsou to často výjimečné osobnosti s nějakým nadáním, nebo nějakými výjimečnými schopnostmi.....jinak možná bych se teď vůbec nesoustředila na to, jestli je to tohle nebo tamto, trénovala bych jemnou i hrubou motoriku, logopedii, v případě potřeby bych cokoli konzultovala s psycholožkou a ono se to časem vyvrbí....

baris
16. led 2018

@krystalka tak to je kluk šikula. Karolínka má smíšenou středně těžkou vývojovou dysfázii + dysgramatismus. U nás ve Frýdku bohužel není logopedická škola. Nejbližší je až v Ostravě, manžel dojíždí každý den do Nového Jičína + máme i starší dceru, takže každodenní dojíždění do Ostravy není reálné.

V jejich škole je AJ od první třídy. Tam se ještě chytala - barvy ... Ale když se učili ráno, večer, poledne ... ona neví, co to znamená v češtině.

Prozatím má samé jedničky, ale myslím si, že na konci druhé třídy už budou dvojky. Násobilku teprve budou brát, teď zápasíme s počty 25+21 ... 😔 Počítá pořád na prstech a tolik jich nemá. Jsem z toho celkem nešťastná a doufám v nějaké prolomení - výrazné zlepšení, i když je mi jasné, že lepší to už nebude.

Podle všech je hodně chytrá, takže dětem stačí. Ale jak dlouho? 🙄

krystalka
16. led 2018

@baris - a máte nějaký IVP, nějaké úlevy, nebo speciální pomůcky? S tím narušeným porozuměním by určitě něco mít měla.....Nebo se taky ještě můžou projevit nějaké dys.....to bývá znát právě až od té druhé třídy výš....do té doby to ty chytré děti dokážou většinou nějak kompenzovat.....Jinak na to sčítání dvouciferných čísel je fajn, když to sčítají pod sebou, to už ve škole dělali? Naši měli třeba dost dlouho na lavici nalepenou číselnou osu - do 20, potom i do 100... Jinak u nás třeba matika bez problémů, ale spíš v geometrii to občas trochu drhne, on je takový dost netrpělivý, zbrklý, všechno chce mít rychle....a u toho rýsování to musí dělat pečlivě, ne milimetr sem, milimetr tam....ale už mu to taky trochu dochází....další problém ze začátku byl se slovními úlohami, než si přebral, co že to má vlastně počítat a jak....ale už se to taky lepší....on už je vlastně ve 4.třídě, ale tady ta logo třída má první ročník rozdělený do 2 let, takže vlastně dva roky pomalu dělali první třídu, teď už jedou normálně, takže je sice ve 4., ale učivo berou 3...prostě je to o rok posunuté, zvolili jsme to tenkrát místo odkladu, jelikož ve školce už se nudil a na běžnou třídu s 28 dětmi to nebylo....tady jich je 8 a super....První tři roky měl samé jedničky, na konci třetí už jednu dvojku, z prvouky, ale tam je to čistě jeho lenost, on se to naučit dokáže celkem snadno, ale odkládá všechno na poslední chvíli, neumí si to rozložit, takže potom to narychlo čte večer před písemkou a podle toho to dopadá....a nevysvětlím mu to a nevysvětlím....letos je to s prvoukou úplně to samé....matika, čeština, angličtina za 1, ale prvouka bude zase asi dvojka.....jsem zvědavá, jak to bude dělat později, až toho učiva přibyde - přírodopis, dějepis apod....

baris
16. led 2018

@krystalka má IVP a sdílenou asistentku. S učitelkou občas "bojuji" - že s těmi prsty prostě počítat bude. Může si vzít i kuličkové počítadlo, ale to nikdy nechtěla. Doma jsem jí udělala "tabulku" s čísly do 100.

To počítaní pod sebou je neučí - to jí doma učím já. Porozumění textu - jak kdy. Třeba knížku stále nedokáže přečíst - teda přečte, ale nepochopí. Takže čtu s ní komiksy.

V ČJ nepíše diktáty, ale opisy. Teď berou měkké, tvrdé souhlásky. To určí správně, ale zcela ignoruje, zda se jedná o dlouhé či krátké I,/Y. Neslyší to.

krystalka
16. led 2018

@baris - tak když nechce počítadlo, tak do 20 stačí klasické pravítko, které má třeba v penále, syn ho taky jeden čas takhle používal, nebo v učebnici matematiky byla přiložená číselná osa, kterou si mohli nalepit na lavici, to pravítko je v podstatě to samé.....a méně nápadné, než počítadlo, pokud ho nechce, asi jí vadí, že se tím odlišuje.....a zkusila bych SPC nebo PPP, nebo kam chodíte a třeba by ještě něco poradili, upravit trochu ten IVP apod....

baris
16. led 2018

@krystalka řeším to s SPC. Tam jsou šikovní i speciální pedagožka ve škole je šikovná. Kája s ní má 1x týdně reedukační hodinu. Bohužel to jako matka špatně snáším 🙂 - chtěla bych pro ní co nejvíce úlev, ale vím, že když jí učitelka zvýší laťku, tak je to pro její dobro.

V něčem mě Kája překvapí - že to zvládne, na něčem se zasekne a nejede přes to vlak. Je to moje 👧 a samozřejmě trpím, když vidím, jak se snaží a přesto jí to nejde.

zerog
16. led 2018

@baris držím moc pěsti, jste šikovné jak bojujete, vy všichni co už máte školáky.taky nás to pak čeká jednou tohle..

lansi83
16. led 2018

Ahoj, je tu prosím nějaká maminka, co má dítě s ADHD? Syn(2r a 9 m) ji má a k tomu ještě neurofibromatosu 1. typu a nějakými atipickymi znaky autismu. Špatně mluví, není mu pořádně rozumět, zamenuje ve slovech písmenka, některá neříká vůbec, pro některé věci má vlastní název.. Nemluví v celych vetach, teprve na podzim začal spojovat dvě slova, tři teprve před pár dny. Celkově je pozadu s vývojem. Nemáte to některá se svým dítětem podobně? Budu ráda za každý názor. Děkuji moc. 🙂

petra1900
Autor odpověď smazal
Zobraz
baris
18. led 2018

@petra1900 všichni si myslíme, že naše dítě je nekrásnější, nejchytřejší a nejroztomilejší.

Pro klid duše bych syna objednala u psycholožky a budeš vědět na čem je. Třeba jen nemá rád větší kolektiv. Já se taky cítím blbě v kolektivu větším než 3 lidi 😉

kahramana
21. led 2018

Ahoj maminky, muzu mit na vas prosbu... Jak se u vas projevovaly komunikační problémy ditete cca v 15mesicich? Moje dcera totiž nikdy vlastně pořádně neslabikovala, jako ostatní vrstevníci, a spíše stále jen hučí, mruci a hudruje jako krocan, hrozné přirovnání, vim, ale bohužel je to tak.. Snazi se rikat dve slova hao jako halo a aon jako balón, nic vic.. Zadne baba, tata, máma, papa... Ani tuk... Cca v 7m a ve 12m bylo období cca týden, kdy slabikovapa tata a baba, pote zase uz nic.. Uz si nevím rady, jsem z toho dost nervózní. Jakoby mela problem ty obouretne hlasky umet vyslovit? Jimak umi ty dětské hříčky jako papa, paci paci, jak je velika, ukáže, kde ma nos, ucho, pusu... Zda se mi, ze rozumí, snad... Neposlechne samozřejmě vzdy, ale na pokyn třeba bez se napit, jde... Nebo, kde je pejsek, donese správného plyšáka... Ale musi chtít... Ale z toho mluvení mam opravdu obavu. Budu rada za každou zkušenost, moc děkuji.

loc
21. led 2018

@kahramana to mi dost pripomina starsiho syna. Kolem 8 mesicu zacal slabikovat mama baba tata, naucil se hricky typu paci paci, ale kolem 15 m byl na tom porad stejne, cili jen slabikoval a akorat se naucil rikat ne, jinak vubec nic, ani zvuky zviratek. Jen ukazoval, ale rozumel vsemu. Malicko neco rikat zacal az ve 3 letech, ted ma 3,5 a velky pokrok, uz rika i vety. Ale chodime na logopedii a definitivni diagnozu jeste nemame. Bud jen opozdeny vyvoj reci nebo dysfazie. Jinak u vas si myslim, ze je dcerka jeste hodne mala a muze se rozmluvit jeste uplne normalne, zatim bych to neresila a uzivala si male, treba ani ne za par mesicu bude zlom. Podobne to mel mladsi syn, kolem 15 m skoro nic nerikal, jen zvuky zviratek, ne, nejaka citoslovce a slabikoval cleny rodiny (tak jsem si myslela, ze to bude mit jako starsi), ale jak se zacal starsi rozmlouvat, zacal opakovat slova taky a ted jich da nejakych 80 a uz i spoji 2 slova. Ma ted 21 m. Drzim palce, at se mala rozmluvi 😉

kahramana
21. led 2018

@loc děkuji. Ja se toho opravdu desim, bohužel mi to fakt nedá spat:(((( tak strašně se toho bojím... Porad na ni mluvím, ukazuju zvířátka.. Obcas poslechne, ale jak tady ruzne čtu, ze ty deti uz pak i podle treva jednoho slova jen odhaduji o co jde a tipuji, tak se fakt bojim nejhoršího... Ona fakt nemá snahu opakovat slova:( spolecne potkávaní s vrstevníky me pak o to vic boli, a vzdycky me to doma rozplace:( chtela jsem i druhe dítě, ale bojuju s tim vsim uz ted, bych na druhé ani uz neměla ve výsledku poradne cas a energii, vse mi uz tak bere dcerka ted (od mala špatně spi, takže už jedu nadoraz..), proto vas obdivuji všechny, co mate vic deti skrz tyhle diagnózy..