Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

pajjulinkaa
3. únor 2018

Holky, už jsem sem párkrát přispívala, ale je to dýl.... Zajímá mě váš názor na synův vývoj, zda je to spíše VD, mr nebo autismus.... Zatím totiž vůbec nevíme, každý nám říká něco jiného, ikdyz o mr zatím nikdy nic nepadlo. Synovi budou v dubnu 4 roky. Pokusím se popsat jeho momentální vývoj.... S mluvenim je to dost bída - spojuje sice slova do vět (ale hodně jednoduše ), neskloňuje, nerozumí pořádně významu komunikace. Když něco chce, tak mu to nedám dřív, dokud neřekne např. Maminko, jogurt. To už má celkem nacvičené, takže si v podstatě řekne, co chce, ale má to víceméně naučené. Takže se stává, že přijde za tátou a řekne maminko.... Přitom ví, kdo je msminka, kdo je tatínek atd. Prostě nechápe oslovování. Dodnes neumí zavolat , když je např. Ve vedlejší místnosti, tak raději zapisti, abych přišla nebo přijde a dotáhne mě kam potřebuje (ale zase po něm vždy chci, aby řekl alespoň maminko, pojď.) Než aby zavolal. Pozná a pojmenuje barvy, tvary (to umí už asi od 2 a půl let), na obrázku pojmenuje věci, činnosti , umí pár básniček a písniček. Ale neumí prostě komunikovat :(. S porozuměním je to špatné - rozumí slovu oběd, školka, ale když se ho zeptám, co měl ve školce na oběd, tak nerozumí a tak je to se vším... Neumí si to spojit :(
Běžným pokynům rozumí všem (jdeme do školky, obuj si boty, přines cokoliv, kde je ... sedni si ke stolu, zanes to do obýváku, polož to...) . Teď zkusím popsat "problém" umí a pojmenuje čísla do 150! Postupně napočítá do 40, pak už se mu to plete, ale venku na procházce chodíme po ulicích a on čte čísla na domech. Je z toho jak šílený :(. Všude vidí jen čísla a pořád je musí říkat, venku slyší jet autobus a hned letí k oknu a řekne "autobus číslo 4" nebo zapnu pračku a on je schopný být hodinu u pračky a říkat čísla, jak se tam postupně mění. Poskládá puzzle z 50 dílků bez problémů napoprvé.... S kreslením je to horší - jen čmárá. Nenamaluje nic, ale poslední dobou začíná čmáranice pojmenovávat. Naji se v pohodě sám, ale je dost vybíravý. Dětí si ve školce moc nevšímá - hraje si vesměs sám s autama. Na zavolání se otočí jak kdy, někdy hned napoprvé jindy třeba na popáté. Oblece si pouze kalhoty a slipy, jinak nic, vyslece si vše kromě trika. Chytne a hodí balón bez problémů. Není možné mu číst pohádku, ani sebejednodussi text - vzteká se. Žádné rituály krom čísel nemá, změny mu nevadí, záchvaty vzteku jak kdy, ale nic hrozného... Je těžké ho zaujmout něčím novým.
Ufff teď už mě víc nenapadá, ale určitě je toho ještě mraky, toto je tak ten základ... Poprosím vás o názory či zkušenosti

whitelilith
3. únor 2018

@kahramana syn ma kompletni hexu v terminu. A noc dalsiho nedostane. A mame ted 6m holcicku. Ja druhe moc chtela i pres narocnost syna a budu verit, ze dcera bude ok a syna pak potahne

klear
4. únor 2018

@pajjulinkaa Moc zdravím! Asi moc nepomuzu ale chtěla jsem alespoň zareagovat. Já mám tříletého syna který nemluví, donedávna vydával jen prakticky monotónní zvuk, teď jsme na třech slovech a nejakem tom baba papa atd. S kreslením jsme na tom stejně ale můj syn ještě nic nepojmenovava, jen čára. Rituály taky nemá, ani tedy ta čísla. Zato miluje házení a je schopný třeba vyházet celý koš s pradlem. S komunikací je to náročné- donedavna i špatně rozuměl, teď už je porozumění dobré ale nechápe časové pojmy jako zítra, včera. Otázka jak jsi se měl je sci-fi. Nedokážu moc říct jestli rozumí tomu mít se dobře. Chodíme s psycholozce a ta nám řekla že diagnózu může dát až tak za rok. Píšu hlavně pro to že chápu že vás to trápí, mě taky a moc. Ale přesná diagnóza není v tomhle věku důležitá. Je to jen skatulka, každé dítě je jiné. Nejdůležitější je jestli máte nekoho kdo vám radí jak se synem pracovat? Jak komunikovat? Moc držím palce ať se máte co nejlíp!

simkov
15. bře 2018

@pajjulinkaa Ahoj, netrufam si davat diagnozy, ale mozem napisat,ako som dopadla ja so synom, riesila som nieco podobne. Komunikoval velmi podobne, resp moc nie, mal svoju hatlaninu, robil si co chcel, nepocuval,posobil ako hluchy...no natrapila som sa kvoli nemu 🙂. Zaluba v cislach, presne to bolo a aj mu to ostalo, nevedel poriadne povedat, co chce alebo co bolo v skolke na obed, ale pocital a vsade ma upozornil na cisla, na cislo tramvaje, cital SPZtky a podobne. Zo skusenosti radim, chvalit, chvalit a zase len chvalit, a rozvijat ho cez cisla, u nas zaberali basnicky typu Mela babka 4 jabka ...kde bolo cislo,tak to bola hitovka. Dnes viem,ze sa chcel pochvalit,ze ako mu to ide,ze aspon nieco vie pomenovat, a ja som za tym videla diagnozu a bola z toho na "nervy", ze vsetko prekrutil na cisla. Chodili sme aj na logopediu, a tam mi povedala doktorka, ze chlapci to tak velakrat maju, ze nevedia poriadne rozpravat,ale cisla im idu. Mne osobne ,to co pises, vobec neprijde na diagnozu, urcite nie autizmus, ale to hodnotim len podla popisu. My sme skoncili so zaverom,ze ide o ADHD, zatial sa nemam stresovat, a pockat, co prinesie skolska dochadzka. Nieco som si o tom aj precitala, a vela priznakov,ktore som povazovala za autisticke, su prave pri ADHD. Ale ako tu uz pisala klear, diagnoza nie je dolezita, skor sposob ,ako s nim pracovat. Nam hodne pomohla logopedia a to,ze isiel do skolky, kde odpozeral vela veci od inych deti. Drzim peste a kludne sa pytaj

ludinka
30. bře 2018

Ahojte,prosim vas o nazor, syn ma diagnostokovamy zatoal ovr,ma tri roky,diagnozu nam dali v dialogu, vysunutej ambulancii
Ale tiez ma mata aby sa z toho nevyklul aitizmus😑,chapali vase deti v tomto veku ako funguje telefon? Synovy to vobec nedochadza,zr na druhej strane je niekto. Casto sa hra ze telefonuje,ale necaka odpoved z druhej strany.neviem ci ma chapete....a dalsia vec,na otazku ako sa vola povie,,ty,,ma velky problem s porozumenim,aj ked zakladne pokyny uz chape. farby,dni v tyzdmi,otazka ako sa mas a podobne,zatial scifi..
Dakujem za nazory.

simkov
30. bře 2018

@ludinka ahoj no ako funguje telefon, to pochopil syn az k 4 roku, resp dodnes na nic moc necaka na odpoved ale “melie” si svoje. Na otazky typu ako sa mas a dni v tyzdni, povedat svoje meno, to takisto prislo okolo 3,5-4 rok. My sme mali tak do 3,5 OVR, a teraz adhd, ale v nicom ho to neobmedzuje, je impulzivny to ano, ale inak funguje ako bezne dieta..

ludinka
1. dub 2018

@simkov dakujem zs odpovef,hnef som spokojmejsia

baris
1. dub 2018

@ludinka ve 3 letech je velmi brzo na to, aby uměl dny v týdnu - to se učí až předškoláci.

ve 3 letech je to většinou vždy OVŘ a pak až po 4 roce se to blíže specifikuje. V nejlepší variantě je to jen ten OVŘ, nebo z toho může být vývojová dysfázie - v různé míře nebo s VD s prvky autismu, ADHD ....

ludinka
1. dub 2018

@baris autizmus nam hned vylucolu,ale človek vek nevie...velmi sa tie prejavy podobaju 😑

lusynkova
1. dub 2018

@pajjulinkaa Jsem speciální pedagog. Těžko soudit takhle na dálku, ale může jít i o autistické rysy, kdy chybí některý z projevů autismu, zatímco jsou ostatní přítomné. Měli jsme v MŠ podobného chlapce. Měl Aspergerův syndrom.

pampeliska1
2. dub 2018

Holky, je tady někdo, kdo by měl zkušenost s klinikou LOGO v Brně a jejich diagnostickým pobytem?

simasek
6. dub 2018

@baris ahoj.
Mám syna , má 4,5 roka,mame VD asi tezkou, syn mluví Jen ve slovech, někdy slova spoji ale to má už naucené, hodně si mluví pro sebe, věci z pohádek si mluví, má echoalie, proste je ve svojim světě.rozumí základním věcem,doma se dorozumime, scény nedělá, je spíš citlivější.jak byla vaše dcera natom kolem 4,5, ? Máme i ADHD.
Dekuju

baris
6. dub 2018

@simasek ahoj,

mám výhodu v tom, že Kája má o 17 měsíců starší sestru. A to jí dala nejvíce. Na mě visí - vše s ní musím dělat já, mám jí pořád za zadkem, ale ségra - ta je bohyně. 😅

Jinak je to taky citlivka. Jde o to, že spoustu věcí si děti s VD vyloží jinak než i bylo myšleno. Nerozumí vtipu, ironii .. V případě Káji je vše co se řekne jasné a trvalé. Ve 4,5 letech taky skoro nemluvila a kdo jí neznal, vůbec nerozuměl. Pak přešla do "klasické" třídy ve školce a to jí celkem pomohlo. Musela se snažit více mluvit.

A na druhou stranu je strašně paličatá. Její ne od malička znamená opravdu definitivní ne.

Časem se to zlepší, ale zázraky nečekejte. Díky každodenní její dřině chodí do 2. třídy (bez odkladu) a má stále samé 1. Nepíše ale diktáty, když má sama něco popsat, tak píše, bez háček, čárek, r x l, d x t, b x p ... zaměňuje - slovosled, časování, skloňování ... stále mizerné.

simasek
6. dub 2018

@baris nejste taky na fcbooku ve skupině Rodiče děti s vývojovou dysfázii?
Šli ste do školy s odkladem? Máte asistenta nebo IVP? Má kamarády?

baris
6. dub 2018

@simasek neměla odklad. Nebyl důvod. Byla připravena a co se týče řeči - a rozlišování r x l .. to by šla asi tak v 15 🙂

Má IVP, v 1. třídě neměla asistentku, ale ve třídě byla pro jiné dítě. Ve finále ale více pomáhala nejvíce Kaji. Od 2. třídy má asistentku na 1/2 úvazek a od 3. třídy má mít asistentku na plný úvazek. Teda dle plánu.

Nepíše diktáty - ale opis s doplňovačkou, v matematice počítá na prstech a na násobilku má pomůcku. Nejtěžší je pro mě vybalancovat moje představy, představy učitelky a Kájiné schopnosti. V první třídě byl pro mě horor jí každé písmenko nějak zafixovat - M - most, N - jako m akorát škrtnu jeden kopeček, D - duha ...

Ale nechci dopředu strašit 😉 Kája je super holka - já jí rozumím na 99%. Ve škole je také oblíbená, má kamarádky, hraje na klavír, chodí na street dance + gymnastiku ...

Jen mě mrzí, že nemůže být čímkoliv i když na to má, ale díky jejímu omezení to bohužel nejde.

baris
6. dub 2018

@simasek nejsem na FB - nějak si s ním nerozumím.

A kamarádek má 🙂 polovina kluků ve třídě si jí chce vzít za ženu 🙂

simasek
7. dub 2018

@baris chápu vás ale to všechno se muže ještě změnit ,nemyslíte ze se to ještě věkem lip vykompenzuje? a nebude omezená a bude moci dělat to co chce

maaky
8. dub 2018

@simasek myslím že v to každý z nás rodičů doufá, ale bohužel většinou víme že to tak nebude ale naději si brát nebudeme

baris
8. dub 2018

@simasek VD se věkem bude zlepšovat, protože se to naučí lépe kompenzovat. Ale VD nikdy nezmizí. Stále nebude dokonale rozumět a proto z ní např. učitelka, doktorka, manažerka ... nebude, protože i když by na to teoreticky měla, tak díky VD je to pasé.

Samozřejmě závisí na to, jak velká je VD. V našem případě je to středně těžká 😢

simasek
22. dub 2018

@baris ja vím ze nezmizí ale to ze nebude doktor nebo manažer mne netrápí , hlavně ať se někde najde a je šťastný a spokojený.
syn má těžkou VD, teda podle mne protože mluví stále ve slovech, někdy dá větu co má už naučeno, stále odbíha do te svoji řeči, hodně si mluví pro sebe, něco z pohádek ....
dcera zatím nevím jaký stupeň VD to bude

billi
Autor odpověď smazal
Zobraz
tereskacz
9. kvě 2018

Ahoj,
Nemate nèkdo zkusenost s logo skolkou SMS Sevrena (Praha)?

aaa
10. kvě 2018

@tereskacz My jsme tam byli před rokem na přijímacím pohovoru. Paní ředitelka je úžasná, školka krásná a slyšela jsem o ní jen dobré. Známá tam má syna a je nadšená. Nakonec jsme kvůli dojíždění zvolili jinou logo školku, ale rozhodování bylo těžké, v Sevřené se nám moc líbilo.

tereskacz
10. kvě 2018

@aaa moc dekuji za informaci. V pravde resim stejny problem, ale uz jsem se smirila, ze vsechny logo skolky jsou na opacne strane Prahy, tak se chci ubezpecit, ze to dojizdeni bude mit smysl. Hodne me mrzi, ze prijdou o konicky - judo, plavani, atletika, keramika....aby to stalo za to

tereskacz
10. kvě 2018

A SMS Na Lysinach,znate nekdo? Zkusenosti?

aaa
10. kvě 2018

@tereskacz Dojíždení je malé peklo, ale stojí to za to 🙂 My jsme mimopražští, dojíždíme do Don Bosco do Bohnic. Syn je tam strašně spokojený a dělá velké pokroky, takže nelituju času a věcí, kterých jsme se museli vzdát. Držím palce, ať máte šťastnou ruku při výběru 🙂

1pipa
31. kvě 2018

Ahoj holky. Ráda bych se Vás zeptala na jednu věc. Syn 4,5 roku najednou začal mít problémy se spaním, pak nastoupily šílené nočni běsy, které během 14 dnů vygradovaly v takový stav, že všechno rozházel v pokoji, kousal, kopal, řval, pak se začal bouchat do hlavy. Přes den začal být vzteklý, vzpurný, dělal naschvály, někdy na mě přestal mluvit, ignoroval mě a snažil se mě komandovat, když jsem nechtěla udělat, co chtěl, začal dělat věci, které jsem zakázala. S únavou se to stupnovalo. Takže máma neposlechne = řvu, rozbijim, dělám bordel, ubližuju si. Došlo to tak daleko že nás v neděli odvezli s nezvladatelným amokem do nemocnice. Bylo to šílené. Večer před odvozem jsem mu ze zoufalství dala půlku diazepamu a po 20 minutách začalo ještě větší peklo. Nedal se zvládnout. V nemocnici mu dali další diazepam, ráno to samé a pořád dokola. Křičel i že ho chce něco sežrat, že ho chceme zabít apod. Psychiatrička řekla po dlouhém rozhovoru se mnou a s malým, že dle ni se nejedná o autismus a jinou psychickou nemoc. Že toho bylo jen na Pepika asi moc ( stavíme, méně času, brácha v první třídě apod.) Teď bere na zaleceni Risperidon Actavis a v pondělí máme psycholozku. On je ale jiný. Málo mluví, občas se sekne, včera před spaním byl už unavený, zase říkal ať ho vezmu na hopa, ze jinak spadne 😣. V noci teď spí pěkně. Když jsme se ho ptali na ty vzteky, říkal že je unavený a nemůže spát, že má strasne sny a že je naštvaný, že máme raději staršího bráchu. Ale teď si s ním hraje, dělají blbosti apod. Jinak vývoj naprosto normální, ve školce bez problémů. Oční kontakt normální, má rád kolektiv a bez problémů se začlení. Měl problémy s tím, že se bál neúspěchu, že se mu budou ostatní smát. Ve školce nechápou a my doma taky ne. Totální změna během cca 14 dnů. Máte s tím zkušenosti? Myslíte že jde o autismus?

simkov
31. kvě 2018

@1pipa Osobne si myslim, podla popisu, ze autizmus nie. To by sa uz davno prejavilo, a inak, nielen nocnymi besmi a zachvatovymi stavmi. My mame doma teraz nieco podobne so starsim synom -ma 4,5 roku, aj ked nie az tak dramaticke, nemoze dobre spavat, potom je mrzuty, nervozny, vztekly atd.. U nas je to pravdepodobne reakcia na mladsieho brasku, na ktoreho zacal dost ziarlit, citi sa odlozeny, ze on je cez den v skolke a mladsi doma. Zlost si vybija najma na mne. Podla mna u nas aj u vas su kluci pretazeni, mozno im dozrieva mozog, a maju vela testosteronu 🙂 a do toho zacali riesit "konkurenciu"- svojich surodencov, bohvie co im v hlavickach bezi. Podla mna mate narocne obdobie, a maly si to nejak kompenzuje, za cas sa to zlepsi. drzim peste

ilussion
22. črc 2018

Ahoj holky, pokud nevadí, ráda bych se zeptala na váš názor. Syn téměř 29m, bohužel nemluví a také nerozumí, jen velmi velmi vyjímečně, ale to většinou když má k tomu ještě vizuální pomoc např. když řeknu pojd sem a roztahnu ruce, nebo jdeme vem a mám v ruce boty.. řekne mnau na kocoura, umí používat ne - někdy zakroutí hlavou, nekdy i řekne, mnam, a baa (bye) když mává.. sem tam zvuk kravy nebo ovce..velmi používá svou hatmatilskou řeč, které nikdo nerozumí, jen co se probudí tak spustí.. když něco potřebuje tak mě tam proste zavede.. oční kontakt mel slabý a na jméno také velmi slabé, ale zlepšilo se to hodně po podávání rybího oleje.. je nesamostatny, takže nočník vůbec, musíme krmit, oblékat.. s jídlem děs, jí fakt velmi malo a je velký problém aby něco snědl a musí to klouzat, pač nerad kouše.. je velmi nemotorný, porad padá, jeho chůze mi nepříjde vyvážená.. děti ho nijak nezajimají, mladšího brachu vesmes ignoruje.. s dospelýma problém nemá.. ted jsme zkusii ho umistit na jedno dopoledne do školky a je proste "jinde" , ale zvládá a i učitelky mají zatím odvahu, nebrečí, dokonce prý "má děti rád", ale ro se mi nezdá, hraje si spíš raději sám.. jinak vkladačky, hračky v pohodě, maluje tak že čmárá, ale u ničeho nevydrží.. hodne kouka na veci vleze a pozoruje pohyb.. taky se hrozně vzteká a když není po jeho tak spustí slzy, agresivni ale neni.. v září jdeme již na vyšetření k praktické a budu chtít vyšetření u odborníku.. ale zajimal by mě taky váš názor.. co si myslíte? je jen opožděný, VD nebo jsou i znaky PAS? jinak kluk je to veselý, má nás rád, směje se, ale někdy nemá svůj den a je spíš sám se sebou a mám pocit, že je frustrovaný

simkov
22. črc 2018

@ilussion Ahoj nie som odbornik , ale mne to pride ako normalny kluk,nehladala by som tam ani opozdenie a uz vobec nie PAS a podobne. Presla som si totiz so synom niecim velmi podobnym, plienky mal do 3,3 roku, kusanie bol velky boj, nemotorny je trochu dodnes, neobratny, potkynal sa, horsie drzal rovnovahu, odrazadlo ani za nic, hatlaninka od rana do vecera,nikto mu nerozumel, ked sa mu narodil mladsi brat, tak akoby neexistoval, v 3 rokoch spojil ledva dve slova, ze by sa v tej dobe nakrmil ani nahodou, a o obliekani ani nehovorim..diagnostikovala som mu vsetky priznaky PAS a podobne...ano a tiez lezal a pozeral ako sa tocia kolesa, alebo si supal tramvajou hore dole, zvuky zvierat, s tym sme ho trapili dokola, az sa akoby sekol a nechcel ich povedat. Osobne by som mu dala cas, mozno casom zintenzivnila skolku, kolektiv deti robi divy. V tomto veku sa stejne deti hraju samostatne, ale aspon by odpozeral nacvik na toaletu, prezliekanie, krmenie..To, ze zvlada skolku je super, myslim,ze rozne anomalie by sa uz prejavili, ak by tam bol problem, urcite by vam o nom povedali, pretoze by potrebovali k dietatu asistenta, bola by to pre nich pritaz mat dieta s diagnozou. Naozaj by som mu dala cas, aj ked zo skusenosti viem, ze je to tazke. Mojho syna som povlacila po roznych vysetreniach a asi aj zbytocne. "Nakopol" sa po 3 roku, velky posun bol okolo 3,5-4 roku, a az teraz v 4,5 sa v reci zrovnava s rovesnikmi. Akurat to rozpravanie mu ostalo, ze rano zacne a vecer skonci, akurat uz tomu rozumieme. Co nam este pomohlo, bola logopedia, ale dnes vidim,ze skor pre moj dobry pocit, a pozna aspon hodne basniciek a pesniciek. Kludne sa pytajte, a naozaj podla toho, co pisete, mne pride v pohode, chce to len cas a trpezlivost.