Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalea
9. bře 2011

@jolinka Tak dakujem za odpoved,ked sa takto zacala spravat aj Kati v Leinom veku,tak je to teda OK,len to prislo trosku neskor 😅 Inac Lea tiez davala aj dava velmi rada pusinky,na poziadanie aj cudzim ludom,ale spontanne to velmi nerobila 😕 To zacalo az teraz,ze ku mne pribehne a objime ma,nechce ma pustit,ale pusu mi sama od seba neda ani teraz 😠 S tym papierovym pocitacom to mame doma rovnake,presne ako pises,aj Lea si zohne papier,nakresli klavesnicu,potom zahlasi,aby som jej isla dat heslo a pustila Matka a Kubka 😀 Potom si ich tam akoze na monitor nakresli aj s oveckami a psom,zahmka si uvodnu melodiu a vyrozprava cely pribeh 😀 No sranda velka 🙂 Na stranke Omalovanky .sk su super rozpravky,matko-kubko,bambulka,jurosik,pat a mat,pa a pi,macko usko,takze to sleduje a vela sa pritom aj nauci,bambulka je pre nu ako stvorena 😉 A vcerajsia komunikacia v satni v skolke-Bol tam este jeden chlapec s otcom,Lea tomu malemu hovori-dobre rano,chlapcek,sa pozdrav dobre rano(povedala mu chlapcek,hoci vie,ako sa vola),on nereagoval,tak zacala na jeho otca -ujo,dobre ranko,ujo povedz dobre rano,on nic,ujo,sa pozdrav dobre rano,ale odpovede sa nedockala 😝 Ked odisli,tak mi vravi,ujo nepovedal dobre rano,nechapala,preco jej neodzdravil 🙄 Nechcela som mu nic vraviet,ale potom ma mrzi to,ze ju ucim,ze sa treba pozdravit,ona ma snahu komunikovat a dospely chlap neni schopny dietatu odzdravit 😠 😝

sisstin
autor
9. bře 2011

@dalea některý lidi jsou fakt divný...taky jsem zažila, že prostě s cizíma malýma dětma nekomunikujou 😕
holky, u nás opět stomatitida...proto měl ty horečky 🙄 🙄 🙄 už zase zhubnul, po těch teplotách měl 12,2....tak to nechci vidět zas ted 🙄 🙄 🙄

dalea
9. bře 2011

@sisstin Tak nech sa rychlo uzdravy,chudacik maly ☹ Ja som si akurat dnes vsimla v skolke na nastenke,ze vazili deti a Lea ma 17 kg, myslim,ze tak akurat 🙂

dulkagabulka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sisstin
autor
10. bře 2011

@dulkagabulka TPO neeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

dulkagabulka
10. bře 2011

@sisstin praveze toto nebude o TPO 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
10. bře 2011

@dulkagabulka nevím, pod jakým dohledem byla školená....ale já už jsem silně zaměřená proti Jiřině Prekopové a všech metod a všeho, co se jí týká 🙄 🙄 🙄 na FB jsem i ve skupině : Říkáme Ne terapii pevným objetím..

já viděla ten dokument a chtělo se mi z toho zvracet, Prekopová je mi šíleně nesympatická, hodně lidí už se od jejího podání TPO distancuje...za mě zapšklá bába, které to, že nemá děti, vlezlo na mozek....

chudák Matějíček se asi obrací v hrobě 🙄 🙄 🙄 🙄

sisstin
autor
10. bře 2011

mně to přijde jak sekta okolo ní...plnou hubu keců o proudící lásce a bla bla bla 🙄 a pak školí matky autistických dětí, aby je zalehly a vykřičely jim do obličeje všechny křivdy....dětem, které nerozumí většinou mluvené řeči, nezvládají svoje emoce, nemají rády dotyky...

a to, že autismus je způsoben chladnout matkou...k tomu už nemám co dodat 🙄 🙄 🙄

dulkagabulka
10. bře 2011

@sisstin aj ja som videla ten dokument...a tiez som z neho mala zmiesane pocity..

doktorku Horku však poznam a je to velmi laskyplna zena 🙂 ...počula som uz jednu jej prednasku a pacila sa mi...bola zamerana na problemy detičiek, ktore boli v inkubatore..

sisstin
autor
10. bře 2011

@dulkagabulka no koukám, že to stejně zas bylo vymazaný 🙄 asi sis dělala reklamu bo co 🙄 ach jo...koni koni ...co se to s tebou děje 😒

dulkagabulka
10. bře 2011

@sisstin aha..no..pozeram aj ja...🙂

ygreen
10. bře 2011

myslím, že tohle tady nemá u nestandardních dětí co dělat - my profesionální potřebujeme rady ohledně našich prcků a né sektářské aletrnativní přístupy.
Myslím, že tady žádnému dítěti láska nechybí.

sisstin
autor
10. bře 2011

@ygreen tak to nebylo o tom ta přednáška, to jsem jenom já sem napsala, co si myslím o Prekopový.... 😉

ygreen
10. bře 2011

ale byla tam prenatální komunikace láska v rodině či co - to není nic co by nám pomohlo

sisstin
autor
10. bře 2011

jinak nám už se blíží Krejčířová, jdeme 22. dubna...tak začínám být lehce nervozni 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
10. bře 2011

jo, a chci vyzkoušet před spaním poslouchat pohádky na CD.. čtený text už zvládá dlouho, čteme Tomáše před spaním...tak chci zkusit tohle 😕 že by jsme to střídali....něco jsem si sosla z uložto...a až přijdou prachy, tak chci koupit namluvenýho Krtečka a Kocourka Modroočka 🙂

ted sosám Poštáka Pata, to by se mu mohlo líbit...je to na styl Tomáše...tak uvidíme, jeho ty pohádky moc neba...mimo Tomáše, Cars a Byl jednou jeden život - díl o zubech, ho nic moc nebaví 😝 😅

ygreen
10. bře 2011

@sisstin jsem si dnes šla k pediatričce pro doporučení na tu zítřejší foniatrii. Tak psala do doporučení, že apgar byl u Tobíka 9-4-10, že byl prodýchán ambulantně, pak sledován na neurologi - v normě, u ní v - normě (slyší, vnímá, apod). Takže jen opožděný vývoj řeči. Bavili jsme se i o tom autismu a říkala, že to si doopravdy nemyslí, že v roce dělá s dětmi na zkoušku paci, paci a tak a že byl v pohodě, nic jí nepadlo do oka, že by nemělo být. A tak. Tak snad mi i zítra na foniatrii efinitivně odeženou tyhle myšlenky z hlavy.

apropo, nevíš, jestli jsou možné u auti dětí - rychlé pokroky (třeba jak já před 14 dny vypla tv a dvd a začala se mu věnovat a byl pokrok větší než za poslední rok). Jakoby se otevřel světu.
Hele 14 dní mu tleskám a chci aby tleskal a on ani ň a včera na něj koukám a on skáče z postele a když dopadne, tak si zatleská. ALe na požádání ani fň. A pořád je začtenej do knížek, už i do zvířátkovejch, pořád si je prohlíží. Jako neuvěřitelné 😀

Včera ve školičce tam byla stejně stará holčička a nechtěla jíst a Tobiáš k vstal ze stoličky, šel k ní, vzal jí lžičku z ruky a začal to do ní cpát a holčička (chronický nejedlík) začala papkat jak divá. Tak jí dokrmil a šel si po svým 😀 😀 😀 hlídací teta z toho byla paf 😀 😀

ygreen
10. bře 2011

sisS: v čem myslíš, že cd je lepší než čtení od tebe? Nebojakej je rozdíl? Jakože do tebe chápe tygr vše, tak aby se víc soustředil na mluvené slovo někoho jiného a ještě podbarvené hudbou?

sisstin
autor
10. bře 2011

@ygreen podle mě je u vás ten autismus fakt hodně nepravděpodobnej, tam spíš bude nějaký lehce opožděný vývoj celkově..a možná dysfázka, ale na to je ještě stejně brzo 😉

s těma pohádkama na CD, ono je to prostě zas trošku jiný, já nemám dramatickej projev..prostě čtu normálně..a zas na tom CD je to prostě hezčeji přečtený 😉 plus ta hudba a tak 🙂

ygreen
10. bře 2011

já myslím, že tobík by nevadržel a asi by to moc nevnímal. Nevím. teď jak ho zaujaly ty knihy tak si je pořád prohlíží a skoro mě nenechá číst, jak je študuje. A rto já zase dramatickej projev mám. A mám doma několik pohádek, až je někde vyhrabu můžu na ně hodit oko a kdybys chtěla, tak ti je vypálím a pošlu - určo tam jsou kosí bratři, maxipes fík, a tak.

jolinka
10. bře 2011

caute
siss ,Tygr je uz zdravy?
ygreen, ja tiez nie som ani zdaleka odbornik na autizmus ale to ako Tobiasko krmil to dievcatko v skolke, bola krasna ukazka socialneho spravania 3rocneho dietata... 🙂

S tymi citanymi rozpravkami na DVD ste ma priviedli na nejaku myslienku....
S Kati sme to asi 2x skusali ale ako zistila ze k rozpravka nejde obraz, tak to razne odmietla, tiez neznesie pocuvat pesnicky na DVD, ale ak tie iste pesnicky pohladame na internete a ide k tomu video alebo meniace sa obrazky, tak chce pocuvat a tancovat donekonecna , aj si pospevuje, ma rada aj vaznu hudbu ked vidi minimalne hudobnikov ako hraju...
Tak ma napadlo, ze co sme u nej povazovali za deficit porozumenia, receptivnu zlozku dysfazie, nie je sposobene hlavne jej vyraznym vizualno mechanickym typom pamati... 😉
Ked dieta nerozprava, kazdy radi, hlavne vela na nu jednoducho rozpravat, atd. ale ona nebola schopna spracovat cisto hovorene slovo. V podstate som instinktivne prisla ako na nu, ked som ju zacala ucit rozpravat cez kreslenie a vystrihovanie obrazkov, dokazala slovo spracovat len ked ho videla a ohmatala. S tym moze suvisiet aj jej tazsie chapanie abstraktnych pojmov.. tie sa daju tazsie nakreslit obrazkom. Zato cislice a abeceda aj ked su dost abstraktne kategorie chape lahko, lebo sa lahko daju zobrazit grafickym znakom.
Cim je starsia, tym viac vidim akym sposobom je schopna ucit sa. Sadne si, otvori knizku na strane kde je abeceda, pozera na pismenka a potom ich tvar napodobuje na cistom papieri. Ja jej pritom hovorim, ako sa to pismeno vola.

Nakoniec co sa cudujem aj ja mam podobny typ pamati, aj ked nie tak vyrazny. v skole som pri pocuvani prednasky nielen pisala ale k tomu si kreslila na kraj zosita obrazky a ornamenty aby som si to lepsie pamatala. Ked som sa ucila na skusku, nestacilo mi citat text, musela som si robit poznamky plus obrazky k tomu 🙂 Ked nam na angline pustili text z magnetaku a potom sme mali pisat co sme si zapamatali, bola som nahrana.

Zrejme Kati v skole budu robit problem diktaty, no vsak uvidime co bude za 2,5 roka.

jolinka
10. bře 2011

jej, sorry, zase zom napisala nejaky elaborat 😀

ygreen
10. bře 2011

@jolinka mě způsobují diktáty problémy dodnes a přitom dělám analytičku 😀 prostě jak mi někdo dává "chytáky" a musím nad tím přemýšlet, tak to zákonitě kazím 😀

jolinka
10. bře 2011

ygreen... chapem 😉
i ked je samozrejme rozdiel ak mas problem so sustredenim sa na gramatiku a chytaky,
alebo je problem vobec zachytit citany text, alebo rozlisit podobne znejuce citane slova.

sisstin
autor
10. bře 2011

@jolinka ty tajnůstkářko!!! 😀 😀 😀 gratulace 😀 klobouk dolů teda 😀 jinak to s Kati je hrozně zajímavý, nevím, jak se projevuje dyslexie popř. dysortografie v takhle nízkým věku....ale možná i to je možnost 😉 u nás kupodivu je to přesně obráceně, dýl vydrží poslouchat mluvený text....nebo se dívat na pohádku 😕

@ygreen no my začli číst až někdy před Vánocema, takže to měl asi 3 roky a 2 měsíce..do té doby ho to nezajímalo...to samý pohádky v Tv...něco rychle zkouknul, ale docela nezájem...ted už docela kouká 😉

jolinka
10. bře 2011

sisstin 😀
neprestahujeme sa do Japonska? tam maju obrazkove pismo...

jolinka
10. bře 2011

pravdu povediac nikdy ma nenapadlo Katiku porovnavat so mnou, taka je odlisna ako kukucie vajce 😅 ja som rozpravala skoro, bezchybne, mam dobre vyjadrovacie schopnosti .... nooo ako sa tu chvalim 😀 ukecana som az hroza, ziadne auti crty som v detstve nemala, vsak pri nasej vychove sme si nejake uchylky ani nemohli dovolit 😖

zase si pamatam ako som z duse neznasala rozhlasove rozpravky a ked na mna niekto spusti dlhy monolog, po case vypinam... 😉

sisstin
autor
10. bře 2011

@jolinka jinak Tygr zdravej není, dneska je to zatím asi nejhorší....ale minule to bylo fakt strašný....ted bulí párkrát za den, jak ho to zabolí...nejí teda skoro... ale furt se to dá přežít 😔 😕

Tygr má jinak dost podobnou povahu mně, akorát já ač taky hodně bojácná a sociálně úzkostná, jsem si nedovolila dělat nějaké scény...což on si teda dovolí 😅 😅 😅 a jinak, já byla právě takové to nadprůměrně "šikovné" a chytré dítě..mluvila jsem od roka ve větách, na nočník od 9měsíců atd.... no ale moc dlouho mi to pak nevydrželo....na prvním stupni ještě výborný žák...pak jako jo..a na SS už katastrofa 😅 😅 😅

jolinka
10. bře 2011

sisstin
ale ratam ze skor sa ti ucit nechcelo, nez ze si nedokazala, inteligencia sa len tak nestrati 😉

jolinka
10. bře 2011

ja sa teraz sustredujem na pripravu do skoly u oboch dievcatiek. Dakto mozno povie ze priskoro, ale ja viem co robim.
S Johi tak vyraznejsie makame asi od januara a fakt vidno pokrok. Ona mala problemy po narodeni, apgar 3 5 7 hovori za vsetko... 😒 Mala asfyxiu 3.stupna, cize najtazsiu, vsetky organy bez kyslika posledne zvysky isli do mozgu. Lekari 3 dni ignorovali ze necitim pohyby a ze mam vysoku horucku ... 😖 Vysli sme z toho fakt veeeelmi dobre, vdaka mojej vsimavosti sme cvicili vojtu este nemala 2 mesiace a tak sme sa vyhli DMO. Ta sa ale vo velmi miernej forme zvykne prejavit az v skolsom veku poruchami ucenia.
Dodnes mam pochybnosti ako to bude, Johi pri inak dobrej inteligencii a rozpravani velmi neskoro pocitala, ucila sa farby, v podstate jej kazde ucenie islo tazko, nesustredene, rychlo zabudala.
Teraz sa ale hodne zlepsila, uz sama pocita prikladiky do 10, naucila sa za 3 tyzdne spajat pismena do slabik, teraz zvladne napisat velkymi tlacenymi jednoduche slova 3 az 4 pismenkove.

Tym chcem povedat ze vela tych deti s roznymi dys... by boli na tom hodne lepsie, keby sa s tym ratalo a pracovalo s nimi uz pred skolou, potom je uz dost neskoro, samotna skola kladie vysoke naroky, nieto ked sa musi navyse pracovat, to deti len pretazuje aj psychicky.
Tak dufam, ze ked s Kati popracujeme este hodne pred skolou tak sa nemusi prejavit nejaka porucha alebo slabsie. 🙂