Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
13. bře 2011

@sisstin neukazuje prstem vůbec právě ho ted fakt furt sleduju a nehrozí, ani jednou jedinkrát i když Honzíček už to dělá ted a tou rukou tak máchá dlouho, cca někdy od 18měsíců bych řekla nebo tak nějak. mu je tak nějaké sdílení ukradené mě nepotřebuje, on si něčeho sám všimne tak se třeba usměje a jde dál ale mě k tomu nepotřebuje, jak mu třeba ukážu že tam je kočička tak se na ni dívá pohledem,takže já vím že mě vnímá a sleduje tak mu k tomu říkám že tam je kočička, jak dělá apod. ale on prostě neukáže. no a jak nechápu co chce-stává se to málokdy,spíš manžel s tím má problém protože je s Tomem málo tak se rozbrečí. přiznám se že toho autismu se dost bojím i vzhledem k tomu jak nesnáší změny, musíme koupit nové boty, to zas bude ☹ ☹

smardik
13. bře 2011

@sisstin díky 🙂, v knížce nebo v legu mi pozná kočku,slepici a kytičku a tím jsme skončili ale v knížce už to není schopný najít

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik no Tygr začal sdílet pozornost fakt až okolo těch dvou let....vím, že když jsme byli poprvý u Kr, tak to dělal chvíli ( 27m), ale pak to dělal takovým způsobem, že asi 10000000000000000000x denně, až mi z toho hrabalo. Ted jak mluví, tak naštěstí už to ukazování a "eee" dost nahrazuje slovem 😅 😅 😅

no jako, nějaký auti rysy tam u vás fakt jsou..ale uvidíš, to fakt třeba být nemusí....tam je i špatný to porozumění řeči a tyhle děti dost často ukazujou pozdě 😉

my jsme to taky tak měli ze začátku, že třeba poznal jeden určitej obrázek kočky, ale jak to bylo namalovaný jinak, nebo by třeba vidě živou kočku...tak už si to prostě se slovem "kočka" nespojil...to opět přišlo až někdy těsně po tom druhém roce 😉

smardik
13. bře 2011

@sisstin uvidím i kdyby autismus byl nic nenadělám, prostě to nějak bude musíme počkat na vyšetření ale fakt mám někdy dost, kvůli všeho se rozbrečí, jakákoli změna je u nás děs-nová bunda,nová čepice to vše je u nás katastrofa a důvod k pláči. no on třebe venku řekne že to je čiči-jak mu na ni ukážu řekne že je to čiči, nebo jak mu ji ukážu na obrázku tak to mi dokáže říct že to je čiči-jediné slovo co umí ale jak ji má najít třeba v knížce kde je na jedné stráně víc zvířat -stačí kočka a pes prostě nenajde, nebo spíš mám pocit že nechápe co po něm vlastně chci. ještě říkál ne ale to ted přestal, neřekne mi ani ne, jediné co řekne je čiči

jak jste tu někdo psal o tom učení na nočník že pomohli slipy s autem cars taky mě to napadlo a koupila jsem slipy s autíčky cars a hrůza, řval a řval on je prostě nechce, on chce svoji plínku a žádné slipy, auto je mu ukradené a to autíčka miluje

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik změny nesnáší i některé dysfatické děti...to nemusí být nutně známka jenom autismu 😉 a s tím, že tu kočku nenajde, když je tam víc zvířat...to není o tom, že by nechápal, co chceš...ale, že má horší to zrakový vnímání....prostě tam tu kočku nevidí, nedokáže se orientovat v tolika obrázcích..

musíš začít třeba jenom se třeba obrázkama, aby tam tu kočku hledal..nejlépe na těch kartičkách 😉 s tím měl problém i O. od @romana, a ted už je to dobrý...

a na plínku má fakt nárok, Tygrovi by v tomhle věku byl nějakej Blesk totálně ukradenej 😉

smardik
13. bře 2011

@sisstin uvidíme snad to autismus nebude ale bojím se, je i citlivka na ruce a mazlení nebo tak taky moc nehrozí, fakt jsou věci co si ted užívám s Honzíčkem poprvé. někdy mám takový blbý pocit z toho, s Honzíčkem je to prostě snažší, je jiný - zvědavý, rychlejší, nebrečí furt,mazel tak mám fakt někdy dost a mám pocit že Honzíka miluju víc přitom to tak není, oba jsou moje lásenky milované

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik tohle jsme měli doma zrovna ted, už jsme to měli v různých obměnách..na to bude ještě malej 😉

smardik
13. bře 2011

@sisstin ok tak ne, no beru nějaké to puzzle a tu mozaiku, to do začátku bude stačit. mě právě přijde malej na všechno ☹. ale víc co je zvláštní s tou kočkou že v knížce ji nenajde ale v legu kde je hromada kostek a jiných zvířatek-máme slepici,psa,žirafu,ledního medvěda,opici,prase,krávu apod. tu kočku nemá problém najít, jak mu řeknu najdi ji fakt ji najde nebo si ji sám vytáhne a řekne mi čiči, asi má kočku spojenou s legem protože ji většinou hledá jako první

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik přehrabovat se v Legu je jiný, než koukat na stránku knížky a orientovat se v tom 😉 a jinak, musíš mu prostě kupovat hračky "pro mimina"..jestli je ted na úrovni 18 měsíců zhruba, tak se tomu musíš přizpůsobit..nějaký souvislosti atd., to by fakt neměl šanci chápat..

hlavně rozvíjej tu pasivní slovní zásobu 😉

zrzulka
13. bře 2011

Ahojte 😉
Tiez patrim k maminam nestandardnych deticiek. Nasa dcerka je nepocujuca, komunikacna bariera je obrovska. Okrem toho ma aj viac diagnoz. rada by som sa opytala ci je tu mamina ktora ma rovnako ako my nepocujuce dieta... dakujem!

sisstin
autor
13. bře 2011

@zrzulka ahojky, nikdo takový sem nechodí...alespon aktivně ne 😉 ale je tu hodně dětí s vývojovou vadou řeči a tam bývá ta reedukace v něčem podobná, jako u dětí se sluchovou vadou 😉

smardik
13. bře 2011

@sisstin jo hračky pro mimina máme, on je spokojený se svýma autíčkama a garážeme-FP od 1roku, kostkama clemmy, tou mozaikou od jednoho roku to ho baví a stačí mu ke spokojenosti, ted nově ho dost baví panenka. já tak nějak počítám s tím že se u něj něco najde, jen mám někdy pocit že manžel se za něj stydí

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik tak když si bude jezdit třeba s těma autama...tak si k němu sedni, vůbec mu do toho nezasahuj a říkej " máš auto? Tomášek má auto. Auto jede a takhle 😉 prostě mu to všechno komentuj, ale pokud nechce, tak mu do toho nezasahuj....tu kooperaci zvládají děti až déle...

s tím "styděním", ono je to těžký...já se taky "stydim", když Tygr začne to svojí hatmatilkou a lidi některý blbě čuměj 😉

zrzulka
13. bře 2011

@sisstin Dakujem krasne za odpoved! Pozeram ze ste tu uz celkom rozbehnuta diskusia, ak bude casu preluskam aspon par stran dozadu nech som v obraze o com je rec. verim ze najdem nejake cenne rady. Je super ze v Cr funguje ranni pece kde rodicom nestandardnych deti poskytuju rady ako s dietatom pracovat! U nas na Sr nic take neexistuje. Chodime cvicit s dcerkou do Olomuca, tam sa nasa terapeutka cudovala ze nic take tu nemame 😢 😢 😢 Do 3 rokov sa nam v podstate nikto nevenoval kedze nikto tu nema skusenost s malymi detmi. teraz chodi dcerka do skolky kde ju chvalia ze je velmi sikovna. Chapat chape dost ale nerozprava vobec. Dost ma to trapi ze neviem presne ako s nou pracovat. je vo veku ked si zacina uvedomovat ze je "ina" neustale sa "vypytuje" preco nema tata, ja ci syncek nasluchadla. Je velmi vnimava.... Som rada ze som objavila tuto diskusiu ...

smardik
13. bře 2011

@sisstin jo tak nějak si hrajem, komentuju mu že má krásné autíčko, jakou má barvu, dělám brm brm ale nezasahuju mu do toho to ne, já vím že on to nemá rád takže to nedělám jen mu komentuju co dělá,komentuju tak nějak vše tak snad to v té své malé hlavičce má 🙂. no manžel má největší problém s tím styděním nebo jak to říct asi v práci, má 2kolegy co mají stejně staré dítě jak Tom ale prostě jsou už o kus dál tak on je raději ticho že nemá co říct protože Tom nic neumí

sisstin
autor
13. bře 2011

@zrzulka tak pokud neslyší, tak je jasné, že zatím nemluví.... tam se musí postupovat podobně jako u té dysfázie s tím, že je tam ještě ten obrovský handicap, že dítě se neslyší 😉 určitě pravidelná logopedická péče...

jak s ní vůbec komunikujete? Ona odezírá, nebo znakujete nebo jak? 😉 Já se bohužel v těch sluchových vadách vůbec nevyznám 😒

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik na nějaký barvy se vyprdni, v tom by měl akorát guláš 😉 stačí fakt auto, brm brm, jede atd. 😉 jinak, já jsem celkem taky tak nějak vyřazená z kolektivu matek s "normálními" dětmi...ted už by to jako šlo, ale dřív to bylo úplně o ničem, páč já jsem taky neměla vůbec, co říct...Tygr mezi 1-2 neuměl naprosto nic 😉

smardik
13. bře 2011

@sisstin jo tak nějak nemám co říct, bude mít 2,5 ale není co říct prostě. no jo nedá se nic dělat prostě je to tak tak a budem muset makat na tom at se to změní

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik nechceš zkusit přece jenom tu Ranou péči? Zkus tu pražskou 😉

smardik
13. bře 2011

@sisstin i bych vyzkoušela ale naše se takovýma dětma nezabývá a pražskou ti nevím jak, není v naších finančních možnostech tam jezdit pro nějaké pomůcky apod. jo jednou za půl roku jo ale nějak často ne

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik ty nikam nejezdíš, oni přijedou k vám jednou měsíčně 😉 neplatí se nic 😉

miriamc
13. bře 2011

@zrzulka Ahoj zrzulka konkrétne ja mám syna s vývinovou dysfáziou a ADHD ale kamarátka má 5-ročného syna s kochlearnym implantátom hypotonickým syndromom a podozrením na dysfáziu chodí už 3 rokom do špeciálnej materskej školky pre deti s problémami reči a pre sluchovo postihnutých a nevedia si to vynachváliť - tiež mu zistili že niečo nie je v poriadku až v 2.rokoch veci robil podľa toho čo videl okolo je vnímavý nebolo vôbec na nom vidieť že je v neporiadku snáď len po motorickej stránke neskoro a zle chodil - hrozne sa tackal a neudržal rovnováhu - mal problém s vnútroným uchom presne neviem ako bol na tom so sluchom koľko počul no teraz je to už bezpredmetné keďže má implantát. Chodili po roznych špeciálistoch viem že chodili do Košíc a operovali ho v Bratislave on mal problémy aj s očkami operovali mu svaly kedže mu utekali do strán obe očká ale zvládol všetko a človek by si ani nevšimol že je iný ako ostatné deti pokiaľ by lepšie rozprával zatiaľ na urovni 1+ čo sa týka rozprávania povedali kamarátke že od kedy mu dajú implantát odvtedy rátajú jeho reč ako keď sa narodí novorodenec takže on je teraz na úrovni mojej 1,5 ročnej dcéry je je šikovný. A vyzerá to tak že naše deti budú spolu chodiť do školky aj školy kedže syna vezmu teraz od septembra na posledný rok do školky (syn má 5 rokov je septembrový - chvalabohu ) potom pojde do nultého ročníku a nakoniec skoro v 8 rokoch do prvého ročníka do špeciálnej ZŠ pre deti s problémami reči a sluchom Držím Vám palce uvidíte bude dobre na môjho syna tiež v školke učiteľky pozerali že rozpráva málo na svoj vek ale v 5.roku sa to prelomilo a rozpráva krásne čisto hoci skladba vety je zlá ale dohovorí sa

zrzulka
13. bře 2011

@sisstin ucim sa posunkovy jazyk takze ukazuje a odzera z pier. cize tym ze v rodine nikoho nepocujuceho nemame a posunkovy jazyk neovladam este na takej urovni zeby som s nou plynule posunkovala tak striedam posunky s oralnou metodou. Skolku navstevuje taku kde vyuzivaju oralnu metodu. Avsak deti medzi sebou posunkuju kedze tam chodia aj deti co maju nepocujucich rodicov. Logopedka s nou nejako speci nepracuje, skor ma vzdy zbuderuje. nepaci s ami jej pristup. Zial s logopedmi ktori maju skusenost s malymi detmi je to tu ako so safranou cize v podstate sa niet na koho obratit. Som rada ze teraz chodi do skolky kde maju tiez logopedku. Babula co ma uci posunkovat je nepocujuca.
Pacia sa mi karticky ktore som zazrela pridane v diskusii. tiez skusam s nou pomocou karticiek. v priradovani je dobra.To jej problem nerobi. problem je v tom ze dlho pri ziadnej cinnosti nevydrzi, nevie sa sustredit. vlastne toto prekazalo aj logopedke. ona ju k cinnostiam vacsinou nutila. Dcera je tvrdohlava takze takymto pristupom ju skor len odstrasila od dalsje spoluprace. nerozumiem tomu preco je to take nutne nutit dieta do niecoho co ja ako matka viem ze este nezvlada. Ale podla "tabulky" by zvladnut mala... chyba mi individualnejsie pristup ale to je na dlhu debatu.... 😒

sisstin
autor
13. bře 2011

@miriamc já jsem i někde četla, že u lidí s sluchovým postižením je jakoby ta dysfázka "získaná"...asi se špatně vyjadřuju...ale kdyby měli zdravý sluch, tak by neměli ani dysfázii 😉 ona ta mluva dysfatiků a sluchově postižených je asi ze začátku hodně podobná.... u té dysfázie se to pak vývojem koriguje až kompenzuje 😕

smardik
13. bře 2011

@sisstin fakt, až z Prahy do Orlové?

sisstin
autor
13. bře 2011

@zrzulka no já ti úplně rozumím 😉 s dítětem se musí pracovat podle toho, na jaké je úrovni v určitých oblastech 😉 že má tři roky neznamená, že ve všem odpovídá na tři roky 😒 kvalitní psychologické vyšetření máte? To by určitě chtělo, ale musí ten psycholog brát v potaz, že je neslyšící, aby ji tenhle handicap zbytečně neubíral body v těch verbálních úkolech 😉

je možné, že má ADHD nebo poruchu pozornosti, takže nevydrží dlouho u jedné činnosti, chce to střídat...po krátkých intervalech 😉

představuju si to tak nějak, že je to hodně podobné jako u dětí, co mají receptivní dysfázii ( tudíž nerozumí mluvené řeč, ač slyší normálně) 😉

miriamc
13. bře 2011

@sisstin Inak aho j aj som sa zabudla pozdraviť - ahojte všetci - povedali im to dopredu že môže mať dysfáziu ale všetko sa ukáže ako bude postupovať s hovorením - zatiaľ hovorí strašne patlavo vynecháva spoluhlásky samohlásky a začína spájať slová do viet čiže dvojslovné vety

sisstin
autor
13. bře 2011

@smardik jj, to je jedno 😉 ta pražská je právě zaměřená na děti se sluchovými vadami, vím, že sem jezdili k jednomu klučinovi, co má těžkou receptivní dysfázii a učili ho znakovku..protože v naší pardubické tohle nikdo neovládal 😉

sisstin
autor
13. bře 2011

@miriamc Tygr taky aktivně spojuje dvě slova, slovní zásoba asi 200-250 slov, nedá se to už počítat, všechno opakuje...ale jak píšeš, nesmírná patlavost.... chleba zní stejně jako voda, hají zní stejně jako pálí, vaří...prostě hlavně je to podobné počtem slabik a intonací, ale jinak huhly huhly 😝