Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
14. bře 2011

on ine veci nejak nevie, puzzle, skladacky knizky nic moc. zato v kuse keca, chodi za mnou vypytuje sa, opakuje co mu hovorim... prvy krat take nieco zazivam, Kati v jeho veku nebe a dudy, total retard , ked sa uz tak musim vyjadrit o vlastnom decku 🙂
Ale teraz je uz aj ona hodne dopredu, ta komunikacia u nej po 4 roku neskutocne zlepsenie

sisstin
autor
14. bře 2011

@jolinka no já doufám, že jestli někdy budu mít druhé dítě, tak bude nechutně tabulkové 😅 😅 😅

to jsem právě natočila 😅 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=ltfIiYCYNEI
smardik
14. bře 2011

@dana19 ahoj jsi tu ještě? neboj nějak to zvládnem, my tady taky patříme a ještě za sebou žádné vyšetření nemáme ale už jsme objednaní do Brna na logo tak uvidíme co pořídíme

@sisstin náš pediatr taky vůbec neřeší že Tom neukazuje prstem, nikdy se na to neptal. u nás to je jak napsala dana ptá se zda chodí,sedi,leze, jak jsem řekla že furt nemluví tak jestli slyší a jinak že to nemám řešit že do 3let má času dost. Jsem s ním spokojená a vždycky mu budu vděčná protože Honzíčkovi zachránil život ale v tomhle s ním nesouhlasím že to nemluvení nemám řešit

dana19
14. bře 2011

@smardik Ahoj...jsem tu,snažím se zjistit co nejvíc o tom autismu....a jak se chová tvoje dítě?nebo jak si na to došla,že by mohl mít autismus?

sisstin
autor
14. bře 2011

@smardik on se na to asi neptá žádnej pediatr bohuže...max. se zeptaj, zda to dítě rozumí..a samozřejmě ta matka, řekne, že jo...páč neví, jak by to dítě mělo rozumět 🙄

smardik
14. bře 2011

@dana19 moje dítě nemluví- bude mít 2,5 a neříká ani mama, tata prostě nic, jen čiči-kočka a NE a to ještě už skoro neříká,dřív to říkal ale ted nějak přestává i tohle, mě k hraní vůbec nepotřebuje vystačí si sám a dělá pořád dokolečka to samé, je citlivý na ruce dotknout se jich je problém i když už se to trošku zlepšilo ale cca do jeho roku jsem se dotkla ruky a začal brečet, nesnáší změny-i třeba obléct jinou bundu je u nás problém nechce se tulit a jak jsem koukala co je autismus celkem dost věcí na něj sedí ale to prý sedí na dost dětí a ty autismus nemají tak uvidíme. ted chci hlavně vyřešit to nemluvení.my už máme domluvenou první schůzku v Brně v tom logu a chci jet na ten týdenní pobyt

@sisstin jo tak nějak ptá se zda rozumí,slyší a řeknu jo a tím to končí. no ale fakt ho ted sleduju a on dělá určité věci tak nějakou automaticky-prostě ví že chystám přebalování tak se jde přebalovat ale kdybych ho nenachystala a jen řekla pojd se přebalit tak on vůbec neví co po něm chci nebo třeba zvednutí ručiček, vidí že mám v ruce tričko,mikinu tak ručičky zvedne at to sundám ale jak to nevidí neví co má dělat apod. fakt jsem ho ted začla víc sledovat a vůbec se mi nelíbí co zjištuju

dana19
14. bře 2011

@smardik Tak náš Kája taky nemluví...nereaguje vůbec na to co říkám,ignoruje všechny...když má radost třepe rukama a skáče přitom...furt točí kolečkama od aut,mlátí dveřma...jinak má 2roky a 3měsíce. Působí jako by neslyšel...když se mu něco líbí chce to pořád dokola...modlím se aby to bylo jen nějaké opoždění ve vývoji ☹ jo a ještě se hodně vzteká...

sisstin
autor
14. bře 2011

@smardik no ale právě, když se chytá na ty gesta, tak to je dobrý....autíci se většinou nechytají ani na ta gesta 😉

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 u vás to ale na ten autismus fakt takhle vypadá 😕

smardik
14. bře 2011

@dana19 tak vztekat se vzteká Tom taky strašně, ručičkama taky třepe-když má radost třepe ručičkama a běhá - v místnosit na konec místnosti,otočí se a zpět a je to i jeho oblíbená zábava běhat, zčistajasna si přestane hrát s hračkama a běží na jednu stranu místnosit,otočí se a běží zpět a to vydrží třeba 15minut a strašně se u toho směje

@sisstin na ty gesta se fakt chytá prostě přebalování pozná,oblečení pozná že má dát ruce nahoru,ví že jak ho obleču do mikiny a začínám oblíkat Honzíka že si má jít pro botičy nebo že po jídle se nádobí odnáší to ví ale jinak jak mu to řeknu bez tohohole neví co má dělat

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 jak Kája reaguje na neverbální podněty? Na gesta? Když natáhneš třeba ruku, že od něj chce předmět, který má, dá ti ho? Navazuje oční kontakt? 😕 Reaguje na jméno? 😅

smardik
14. bře 2011

ty vo.............. ted jsem četla na MMB jednu diskusi a zrovna tam probírali dysfázii a prý v Praza na žitné-to myslím spadá pod brněnské logo ne, je čekačka na ten pobyt 11měsíců

sisstin
autor
14. bře 2011

@smardik ne, Žitná je vedle Loga...tam se právě nic neplatí, proto ty mega čekačky 😉

dana19
14. bře 2011

@sisstin Tak třeba venku když jdeme tak sám jde a podá mi ruku...jako že ví,že se venku držíme,aby neutekl...věci mi nepodává...s těma očima nevim...ale myslím že jo,protože dyž na něho vyplazuju jazyk tak se dívá a napodobuje....na jméno reaguje,ale nevím jestli to není tím že zaječím 😅 musím ho víc "prohlídnout"

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 zkus takovej nějakej základ... řekni: "Kájo"...pokud se na tebe podívá, tak udrž oční kontakt a ukaž prstem na něco a řekni "heeele, co to tam je"...a sleduj, jestli se bude dívat tím směrem 😉

smardik
14. bře 2011

@sisstin tak to jsi mě uklidnila, já raději zaplatím ale at to máme, čekat rok a začít to řešit ve 4letech mi přijde pozdě

sisstin
autor
14. bře 2011

@smardik hlavně bych neřešila to, že nemluví, ale že nerozumí...mluvení je asi až někde na sedmým místě 😉

smardik
14. bře 2011

@sisstin jasný víš jak to je toho že nemluví si člověk prostě všímá tak nějak nejvíc

dana19
14. bře 2011

@sisstin Zkusím to,ale až se ráno vzbudí 😀 holky držte mi palce...jestli sou takový fronty tak taky jdeme do Loga 😅

smardik
14. bře 2011

@dana19 já to četla na MMB o té čekačce 11měsíců,zkušenost nemám já už jsem objednaná do toho Brna na logo tak nějak se mi to tam líbí tak jdem tam, peníze se na to najdou

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 dítě nejdřív musí pochopit to, k čemu je ukazování vůbec dobrý 😉 takže jako první musí chápat, když mu něco ukazuje maminka a až potom může začít samo ukazovat 😉

mě hrozně v té vývojové psychologii fascinuje, jak všechnou souvisí se vším 😉 nic nejde vynechat, přeskočit atd. 😉

sisstin
autor
14. bře 2011

@dana19 mrkni mi do alba na články a na pomůcky, třeba ti něco pomůže 😉

sisstin
autor
14. bře 2011

nás čeká Krejčířová už za měsíc, trošku bojim bojim...ale tak snad nic horšího, než čekám, už nebude 😕 😅 😅 😅 😅

ygreen
14. bře 2011

ahoj holky
nám na tý žitný řekly, že kdyby vyšetření k ničemu nebyly, tak můžeme na pobyt řádově tak do cca 3 měsíců si myslím, takže bych to tak hrozně neviděla. A navíc objednali mě za 14 dní po prvním zavolání.

jinak u nás pořád stejně. potřebovala bych Tobímu sehnat nějaké logo hračky, ale to nám poradí za 14 dní na logopedii. Dnes jsem mu poprvé vytáhla dřevěnou vkládačku celé abecedy a vložil to hned napoprvé z 85% správně. Pak už skoro 100%. Takže tohle mu jde. A taky si konečně dojde na nočník, i když má gatě a sundá i oblékne si je sám. A i po obědovém spaní se ještě nikdy nepočůral, tak spí na ostro. Takže doma plena jen na noc a bobečky ještě zachytávíme do nočníku po urputném držení 😅 teď to vyzkoušet ještě venku a bude to. Toť hot news od nás

sisstin
autor
14. bře 2011

@smardik došly ti ta kartičky???? 😕

@ygreen jsem zvědavá, jak pořídíte na logo.. 🙂 Je to klinická logopedie? 🙂

smardik
14. bře 2011

@sisstin kartičky dneska nedošli,snad zítra

sisstin
autor
14. bře 2011

@smardik to je divný, když to je doporučená....to ti spíš poštačka nedala lístek 🙄 🙄 🙄

smardik
14. bře 2011

@sisstin někdy to jde i 3dny, já posílala dopis před vánoci do práce manželovi-doporučeně a dodneška nedorazil 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 málem jsme kvůli toho nestihli převedení rodičáku na manžela

sisstin
autor
14. bře 2011

@smardik ty jo, já mám zkušenosti, že doporučená do druhýho dne...balík obden...

ygreen
14. bře 2011

dana, smardik - všeak víte jak u nás, taky se autismu bojím jak čert kříe, ale čím dál tím víc si jsem jistá, že přestože má nějaké auti. rysy, autista není a pramení o z jeho dysfázie. My máme od pátku předběžnou diagnozu smíšené dysfázie a těžce opožděnou řeč.

Doktorka v Žitný na něm chtěla ukázat něco v knížce, aby jí podal hasičské auto (z několika aut) - to udělal, ale až když natáhla ruku, jen tam chodil okolo stolu, hrál si s autama, jezdil s nima sem a tam, vůbec na ni nereagoval,a le vůbec, jako by tam nebyla - takže podle toho mu k dysfázii napsala difer. diagnozu i autismus. autistické rysy,a le Tobiáš je doma úúúúplně jinej, takže se toho zase až tak nebojím. Volala jsem pak na logopedii, kam začneme za 14 dní chodit a když jsem mluvila s logopedkou, tak mě taky podpořila, ať s enebojí, že to na autismus nevypadá, z toho co jí říkám a tak.

Z toho co ukazuje na autismus - Tobík staví věci do řad - auta a výrobky z drogerie a léky, vždy obrázkama k sobě, a pak si je prohlíží. A chodí po špičkách - párkrát za den a občas ignoruje lidi, třeba návštěvy co zajdou jen ke dveřím a tak, jako by potřeboval,a by na něj dotyčný zashlaholil, Nazdár Tobíku a trochu ho pomuchlal. Nejí mi moc teplá jídla, ale jinak jí vše krom uzenin a je mu jedno když mu věci měním. Nemává a neukazuje - ale teď po 14 dnech intenzivní snahy o to začal ukazovat na něco (né moc na to co chci, ale na to co uzná za vhodné on, tleská a jinak gestikuluje bezva). Nevadí mu žádná změna, nepotřebuje stereotyp, nevadí mu hlasité zvuky. Oční kontakt, třeba ta foniatrička napsala že nemá žádný, ale se mnou má klidně x minut v kuse když si hrajeme, takže ten je v pohodě. NA gesta reaguje bezvadně. Podle mě má bezvadnou paměť, a dobře se orientuje v běžném životě - jako ví kde co je, nají se, svlékne, částečně oblékne, hned se zorientuje v obchodě, kde co je a tak. Nevadí mu hlasitý zvuk a nadmíru rád se muchluje,mzlí, hladíme si ruce, mazlí se sestrou apod.
Přijde mi že teď skokově dozrál, začal v minulých 14 dnech jezdit na odrážedle, chodit na hlídání dětí bez nejmenšího problému, začal jíst maso, prohlížet si knížky, trochu ukazovat, tleskat, poslouchat hlavně v obchodech - počkej, sedni ci, otoč se, pojď ke mě, dej mi ručku, apod., na hřišti se začal pohybovat méně opatrně jako dřív, už vylejzá žebříky a vše ostatní jako jiní tříleťáci - on na sebe byl totiž docela opatrný, né přehnaně, ale žádnej střelec. A tak.