Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
14. bře 2011

@sisstin jj http://www.bioregena.cz/ordinace/logopedie/29/i...
ta mudra z žitný tu doktorku zná a adoporučila nám ji. Jsem ráda, páč to je k nám nejblíž, asi 15 minut busem

sisstin
autor
14. bře 2011

@ygreen tam je prostě hrozně moc velkej problém, že nesdílí pozornost...to se nedá naučit, to je spontánní..a v tomhle věku u Tobíse už je to velkej deficit... 😒

ygreen
14. bře 2011

ještě k Tobíkovi, má bezva smysl pro humor, dělá rád legrácky, blbne, skáče, je šikovnej na sport - kotouly, chytání a kopání do míče, lezení po žebříku, atd. hrozně rád blbne s náma - leze po nás, pak se nám pehupuje přes záda v takovém parakotoulu, apod.

ygreen
14. bře 2011

@sisstin ale co s tím? Určitě máš pravdu, pozornost sdílí jen někdy a jen u něčeho.

sisstin
autor
14. bře 2011

@ygreen to fakt nevím... 😒 ukazování se dá naučit ( u autistů), ale pouze ve smyslu toho, že si umí ukázat na to, co chtějí....ale ukazovat ve smyslu sdílení pozornosti, to se prostě nedá..... 😒 to je vlastně jeden z hlavních rysů autismu, že dítě nesdílí pozornost...nekomunikuje...nemá potřebu sdělit druhé osobě své prožitky, co ho zajímá a tak 😉

sisstin
autor
14. bře 2011

@ygreen hodně autíků právě takhle rádo "blbne"...skáčou po rodičích, i se mazlí ( když chtějí oni a tak)....ale mnohem důležitější je, aby třeba s tebou hrál "hru na jukanou" 😉

adrous
14. bře 2011

@ygreen ahojky nakukuju co novýho s tobíkem??tak musím dočíst jaký dělá brouček porkroky 🙂 😉

lenka.pce
14. bře 2011

@sisstin sisstin, prosím tě, co přesně myslíš hrou na jukanou?

sisstin
autor
14. bře 2011

@lenka.pce prostě taková ta dětská kravinka....ono jim to vydrží relativně dlouho, jsou schopný se tomu smát i ve 4 letech 😝 Tygr se třeba schová do skříně za kabáty ( jako fakt vůbec není vidět, když si schová jenom hlavu 😕 😕 😕 )....a já musím hrozně nahlas říkat a strašně se divit "Kde je ten Péta, já ho vůbec nevidim" 😅 😅 😅

a on se tam tlemí a pak vyleze a zařve "BAF"..a já se musim strašně leknout 😅 😅 😅

dana19
14. bře 2011

@sisstin Články sou super...oční kontakt máme...strašně miluje schovky pod peřinu a tak...a natěšeně hledí kde sem a pak se začne smát....ukazuju mu i jak se dělá o pusou a on to udělá taky...

adrous
14. bře 2011

@sisstin tak to znám taky lukyho to taky baví a schová se a za rohem mami baf 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
14. bře 2011

nebo to máme každej den, já se maluju...a on mi vezme víčko od oční báze a zavře ho do šminkovní taštičky..a já opět musím říkat: ježiši, kde to je...sakra, kam jsem to asi mohla dát...a jako to hledat, a on je úplně v křeči smíchy..

tohle je "dětský" humor...kterýho autisti nejsou schopný, nebo jenom hoooodně omezeně a stále na jednu věc 😉

ygreen
14. bře 2011

@sisstin tak Tobík rád blbne i když začnu já, nejen on, a celkově se hodně řehtá, když ho třeba honím, on mi utíká, nebo na sebe jukáme za rohem a tak. V tomhle mi přijde úúúplně normální. Vždycky byl vytlemenej už jako mimino, když jsem ho schovávala za plínku a pak jukla a udělala baf a tak. On i hodně čeká na mé reakce - třeba m,á hrozně rád, když pouští z patrové garáže auto a ono spadne na zem (on ho dřív chytal, ale pak ho pustil a se chytla za hlavu a přehnaně začala dělat ježiši, jšžiši, ježiši a on se děsně tlemil), tak začal dělat jakože ho chytá a pak autíčko pustil, juknul na mě co na to říkám, jestli se směju a když jsem udělala ježiši, ježiši, tak se začal tlemit a skákat radostí 😀

jo a jak je to s těma horšíma zrakovejma schopnostma? Když kouká na ty vkládačky dřevěné, tak si prohlíží jaký tvar má v ruce a nejdřív porovnává ten tvar s deskou a teprve pak, když neví hned, tak zkouší nějaký podobný tvar.

ygreen
14. bře 2011

jé a siss, to jsi mi řipoměla. Předevčírem přišel Tobík a nesl mojí kazetu se 4 očníma stínama od avonu a dával mi ji a chtěl abych mu ji otevřela a pak si jí vzal, vyndal aplikátor a jak jsem seděla, tak mě z ničeho nic a naprosto přesně začal malovat 😕 , normálně aplikátorem porejdil na stínu a začal mi malovat oko a ani né moc mimo (stačilo to upravit a mohla jsem i ven) 😀

ygreen
14. bře 2011

Tobík se taky rád schovává po peřinou a já ho jako hledám, tak jukne a zase a pak ho najdu a zmuchluju.

sisstin
autor
14. bře 2011

@ygreen jj, tohle je přesně ta nápodoba....kterou autíci nedělaj...teda autíci klasickýho Kanerova typu 😉 on ten autismus je tak složitá a obsáhlá diagnoza, že se to nedá paušalizovat...ale obecně by tohle dítě s klasickým dětským autismem neumělo 😉

ygreen
14. bře 2011

a rád si hází s míčkem a plyšovým medvídkem, ale nejen že si házíme, on u toho dělá bejkárny, že třeba chci aby mi to hodil pomalu a hezky a on to naschvál napálí a hodí za sebe a kouká na mě co já na to, jestli se budu smát, nebo bude zle 😅 a taky dělá to, že když schazuje věci na zem, třea auta a já na něj zakřičím ať to nedělá, tak dělá, jakože zvedne auto nad hlavu a jakoby si hladí vlasy a pak ho nenápadně pustí po zádech dolů. Dělá to i podél nohou, že ví, že to nesmí hodit hodně a tak si to sune nenápadně podél nohy dolů a pak to pustí třeba od kolene. A čeká na reakci a potutelně se usmívá 😀

ygreen
14. bře 2011

@sisstin cos teď přesně myslela tím s tou nápodovbou - napsala jsem toho teď tolik, že nevím 😅

začíná teorie velkého třesku - tobík ví, že se u ní vždy smějeme a jakmile začne, tak jde k telce a směje se nahlas a koká na nás, jestli my jako už se taky smějeme

sisstin
autor
14. bře 2011

@ygreen no s tím malováním - prostě okouká běžný denní činnosti a dělá to taky 😉 Tygr tohle skoro do dvou let nedělal...přesně si pamatuju jeho první nápodobu ve 23měsících, kdy vzal zrcátko, začal na něj funět a čistit si ho o triko 😅 😅 😅

lenka.pce
14. bře 2011

@sisstin jěště mám jednu prosbu na tebe. Za 14 dní nás čeká tříletá prohlídka. Když jsem byla u doktorky před dvěma měsíci na desetiměsíční s mladším synem, popsala jsem jí, jak Míša mín mluví, špatně vyslovuje. No a ona mě odbyla, že má ještě čas. Chtěla bych doporučení na logopedii, ale bojím se, že mě zase řekne, at to neřeším. Máš prosím tě nějaké doporučení, co bych jí měla říct, aby mě začla brát vážně? Já jsem bohužel v tomhle směru hrozně nekonfliktní, vždycky před očkem si řikám, jak to odložím a pak se nechám "ukecat".

ygreen
14. bře 2011

@sisstin to Tobáš běžnou denní činnost napodobuje už dlouho - jde do kuchyně, vezme gel do myčky, otevře si ji a dělá, že to tam leje, pak to zavře a zapne, nebo si vezme pastu a kartáček a snaží se opatlat kartáček pastou a vyčistit si zuby. Teď mi ve vaně meje vlasy 😀 když chce napít, tak někdy dělá to, že si vezme sklenku, šťávu, která je zavřená a dělá, že ji tam leje. Krmí nás i tu holčičku ve školce - ale to je novinka - hit posledních pár týdnů.

ygreen
14. bře 2011

@lenka.pce tak to já nás objednala do žitný na foniatrii a teprve pak jsem cinkla naší pediatričce, že si dojdu pro doporučení. Naše mudra taky říkala, počkáme do tří let a pak to budeme řešit. Kdybych nebyla blbá a poslechla sisstin už před půl rokem, tak jsme mohli být někde jinde ☹
Syna už mám objednanýho i na neurologii, jsem ho před 3 nedělema, když jsem tam byla s dcerou.

sisstin
autor
14. bře 2011

@lenka.pce já jsem taky takovej ten typ "tydýt", že radši mlčim...ale v tomhle jsem fakt neoblomná 😉 dětská patlavost či méněmluvnost se normálně řeší už v těch třech letech, prostě ji řekni, že tu žádanku chceš 😉 popř. si teda můžeš najít logopeda pedagogického, který se normálně platí (tak to máme my), a žádanku nepotřebuješ 😉

@ygreen tohle je fakt skvělý, ale je mi teda záhadou, proč nesdílí tu pozornost 😕

smardik
14. bře 2011

@ygreen to je úplně super 🙂 u vás to fakt autismus určitě není

@lenka.pce já jdu pro žádanku na logopedii ve středu,dr. říká že to nemám řešit že máme čas a mám to nechat do 3let ale prostě ji chci a bez ní neodejdu, nejsem konfliktní typ ale když mi o něco jde jdu si za tím a o vyšetření na logopedii mi jde, prostě mi ho dá jsem jeho matka a mám na to právo

ygreen
14. bře 2011

smardik, taky neházej flintu do žita, protože Tobíš je starší než Tomík a hlavně CNS dozrává klukům fakt později a skokově, tak i díky tomu třeba nastal nějaký zlom.

tak foniatrička napsala expesivní i receptivní dysfázii.

sisstin
autor
14. bře 2011

@ygreen hlavně neurologové a i na foniatrii dost často poznaj prd, páč to dítě neumí zaujmout, neumí je přimět ke spolupráci a nevědí, na co se těch dětí mají ptát 😝 v tomhle je Krejčířová prostě špička 😀

ygreen
14. bře 2011

@sisstin já se těším té logopedce, ta byla po telefonu taaaaak milá, že mě určitě uklidní a Tobík se u ní bude mít bezvadne. Zatím budeme chodit každý pátek dopoledne.

andreabe
15. bře 2011

@sisstin ahooj 😉 to tu zije 😉 citala som, ze sa Tygr boji deti..vela je o zvyku, ked zacne o polroka chodik do skolky, ak si postupne zvykne, aj ked je mozne, ze to ma dedicne a bude bojazlivejsi typ. Luky tiez prilis nejasa, ked vidi blazniace sa deti, ale velmi mu pomohol kolektiv, proste si na to zvykol a je to oveeela lepsie, nez pred skolkou.

pisali ste si o zdielani pozornosti, tak musim povedat, ze Luky stale pozornost zdiela malo..rozhodne nie standardne..taktiez neukazuje spontanne prstom, take to obdobie, ako mal Tygr, ked ukazoval a dozadoval sa pomenovania, tak to sme vobec nemali 😕 Luky ukaze prstom, ked nieco chce. Alebo, co sa stava zriedka, ale stava sa, ukaze prstom tak neurcito, ked zacuje napr lietadlo a pozrie sa hore a potom na mna. A ja mu potom ako potvrdim, ze ano, leti lietadlo. Taktiez ma obcas horsi ocny kontakt a ma oslabene porozumenie..ale autik nie je 😉
Mame diagnostikovanu narusenu kom.schopnost, co teda tiez nie je nic moc 😔
ak ste niekto na tom podobne, tak odporucam, samozrejme okrem terapii, vyskusat nootropika. My berieme 3ti tyzden nootropil a maly sa pekne rozrozpraval, je zivsi, vnimavejsi...no fakt zabral 😉
Ked sme boli na komunikac.kurze, tak mu dr.hovori, ze toto je gulicka, a maly krasne zopakoval, ze gulicka. A takto vlastne vsetky slovka zopakuje, co este pred mesiacom nehorzilo. Dokonca ho zacalo bavit odrazadlo, krasne brzdi z kopca, presli sme na nom 3 zastavky, pred mesiacom by to bolo par metrov 😅
A boli sme v zoo, kde krasne vnimal zvierata, total hotovy bol z zirafy, ked nevladal chodit, tak pekne povedal hopa a pytal sa na ruky, ked ho drzime za ruky, tak krici ´´raz, dva, tri´´ , aby sme ho ako nadvihli a pod.
Su to take kravinky, ale ja som z nich uplne nadsena 😀 Pozorovala som deti na ihrisku a maly sa sprava a rozprava ako take priemerne 2rocne dieta a to bude mat 3,5...
Ale ako pisala @simalex , jej sa Alexko zacal akoby prebudzat okolo 3,5 , 3a 3/4 roku, tak cakam na tu magicku hranicu a potom sa urcite stane ten zazrak a maly bude dobry 😀 😀
no uvidime, zatial ma tesi aj to, ze si vypytal verbalne flasku, ked chcel malinovku, teraz budem z toho zit cely tyzden 😵

sisstin
autor
15. bře 2011

@andreabe naždááááááááááááááááááár 😀 😀 😀 😀 😀 no hele, on už byl s těma dětma jako jakž takž 😕 teda ne, že by z nich byl úplně nadšenej...ale prostě zvládal to. A ted v poslední době se zas k němu žádné dítě nesmí ani přiblížit, a pomalu se na něj ani podívat 🤐 🤐 🤐

jinak k tomu sdílení pozornosti a vyžadování pojmenování, děti, co maj receptivní dysfázku tohle právě nedělaj 😕 vím, že ten klučina, co má těžkou receptivní, tak tohle začal dělat snad až v pěti letech 😕 páč jemu stejně dřív to pojmenování nedávalo žádnou informaci 😕

jak by na tom ted měl být Lukášek s porozuměním? Dvojsložkové pokyny zvládá( dones si botičky, dej kostku na stůl atd.), to je úroven asi 18 měsíců 😉

tohle by Tygrovi šlo, jak jde o DVD 😅 sice na to pak kouká vteřinu, ale pouštěl by to furt 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=PYHrIK1SSSU
hanatka
15. bře 2011

Ahojky 🙂
@sisstin, jak jsi psala o té hře na jukanou a tak, nevíš, jestli i Aspíci by tohle neměli dělat, když jsou Aspíci?
Radeček tohle miluje už od mala, pořád se někde schovává, dělá, že není, pak vykoukne a má hroznou radost, že říkám, jééé tady je Radeček.. Co se týká nápodoby tak to je taky v pohodě, tuhle se chtěl namalovat řasenkou 😀 A od myčky a všeho ho musím odhánět, pokud prášek nechci mít všude..
Ale je prostě jinej, oční kontakt má asi slabší, já to nedokážu posoudit, když ho něco baví, tak fixuje hezky, ale jakmile se ho začnu ptát na něco, co se mu nelíbí, uhýbá a ani se na mě nepodívá. Nebo třeba když mu zpívám, kouká úplně jinam a ne na mě.
Pozornost sdílí, to je furt mami jééé, když ho něco zaujme. Jen ho většinou zajímají úplně jiné věci než "normální děti".
A ten problém s autoritami je hroznej, minulou sobotu nám skočil oblečenej do rybníka, protože jsem mu řekla, aby tam nechodil, se na mě podíval, usmál se pod fousy a s rozběhem tam vběhl.. Teda nevím, jestli si nemyslel, že je to velká kaluž, páč jak se začal potápět, byl úplně vyděšenej a překvapenej..
Já to snad do toho května nevydržím k té Krejčířové ☹