Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. bře 2011

@deina no takhle je to jakoby až ukázkový případ AS 😉 ale jak jsem psala tady @hanatka ...v tomhle věku by mu to stejně asi nikdo nediagnostikoval, to by musel mít to AS hodně zasažené v té sociální stránce, a to zas tak hrozně nevypadá podle toho, co píšeš 😉

těžké AS se až tak od klasického autismu bohužel neliší, což u vás není...spíš má opravdu hodně silné ty "specifické" zájmy, ale to taky může být "jenom" vysoké IQ 😀 😀 😀

deina
21. bře 2011

Ja si tiez nemyslim, zeby to bol klasicky autizmus, to nie. Tak sama pre seba som zatial rozhodnuta asi tak, ze ho skusim dat do skolky, hladame nejaku sukromnu, ktora by ho vzala (len tazke to je, lebo skolky v Mnichove su akesi plne) - a mozno tam sa tie jeho divne zaluby trochu obrusia alebo naopak sa este viacej zvyraznia a potom to uz bude jasnejsie? On je ozaj velmi rozhodeny aj zo stahovania, toto tiez velmi zasahuje podla mna do jeho spravania a niekedy sa mi zda, ze tie "divne zaluby" su len akymsi utociskom, ze sa pri nich citi bezpecne, akoby sa k nim utiekal.

Este som nepisala, ze rozumovo mi sice pripada ok, ale zase okrem tej socialnej stranky dost zaostava v motorike - sam sa nenaje, ale mame uz nejaky ten pokrok a sam zje aspon jogurt a nakrajany chlieb, aj jablko (ale polievka nehrozi, ani druhe jedlo nehrozi - tam sme sice skusali, ale strasne sa jeduje, ked mu to nejde). Ceruzku urcite drzi nespravne, nevie sa sam obliect, vyzliect (o vyzliekanie sa aspon sem tam snazi), nevie skakat, co deti v jeho veku uz daaaavno vedia. No a hovori vela, vela sa pyta (preco, preco, preco?), ale rozprava v 2.osobe - len toto v jeho pripade moze byt aj dedicne, lebo takto som hovorila aj ja, len neviem, dokedy. 😅

V kazdom pripade to asi nebude standardne dieta a uz teraz mam obavy z toho, co bude, ked pojde do skolky.

sisstin
autor
21. bře 2011

@deina já jsem to myslela spíš tak, že lidi s AS ( Asperger syndrom) jsou na tom různě....pokud je to jenom slabé As, tak vedou relativně normální život - jen to jsou prostě takoví ti "podivíni" s divnými zájmy, matfyz je jich plný. Ale těžké AS se do projevů už od klasického autismu až tak neliší ( potřeba rituálů, silně zasažené sociální cítění atd)

Tvůj chlapeček podle mě ty rysy AS má, Aspíci většinou právě mluví brzo a hodně (jako knižně až někdy), ale právě v 2. osobě ( to je auti rys). Mluvit v druhé osobě je normální u malých dětí, u tříletých určitě ne...jsou to echolálie 😉

deina
21. bře 2011

On mi vlastne nezacal hovorit skoro, skor by som povedala, ze zacal hovorit neskor ako vacsina deti - rozhovoril sa az po 2.roku. A tie ritualy, nie je to vyrazne, ale trosku su - najma v tom zmysle, ze nema rad zmeny, tazko ich nesie, je z neho uplne ine dieta, ked ma naruseny svoj pokojny rytmus. Ale uz to nie je take vyrazne ako ked sme sem prisli - to len ked sme sli na ulicu, ktoru este nepoznal, tak protestoval a plakal, ze sa mu tam nepaci. Teraz uz mozeme ist hocikam (len nie tam, kde je prilis vela ludi).

No musim sa opytat svojej mamy, dokedy som hovorila v 2.osobe (tiez som zacala neskor hovorit). Ja ho uz aj opravujem a niekedy povie pekne, ze "ja, Misko", ale vacsinou je to stale ta druha osoba. A este ma tak napadlo, niekde som citala, ze aspergerovci inak vnimaju bolest a teplotu - toto by sedelo, dlho som mala unho pocit, ze on musi mat velmi vysoky prah bolesti (pri ockovani vobec neplakal, kludne sa pozeral, ako mu beru krv, hocijako zle spadol, nic, ziadny plac) - hoci odkedy sme tu, je citlivejsi a znesie menej - a tie teploty, tak dnes som sama doma, sama som ich kupala. Napustila som vanu, supla tam Miska a on si tam pokojne sedel a bez toho, aby som skontrolovala vodu, som tam dala mladsieho a on hned vyskocil na nohy a kricaaaaal. Ta voda bol velmi tepla, krpcovi neprijemna a Misko vpohode, ritu mal ruzovu a nic. Aj som sa ho pytala, ci sa mu voda nezdala prilis tepla a ze nie.

A este... ked porovnam tychto mojich dvoch krpcov, tak Matko je v mnohom ovela pomalsi ako Misko, ci uz motorika (vsetko robil neskor, neskor sa pretacal, plazil, chodil) alebo rec (este takmer nic nehovori okrem "mama") a napriek tomu unho ten pocit, zeby nieco nebolo vporiadku nemam.

ygreen
22. bře 2011

ahoj holky, dobré dopoledne
Tobík je po týdnu rýmy zase dnes ve školičce, má tam dvě holčičky, tak snad si to tam užije.

O víkednu mi pěkně zvedal žluč, jakoby zkoušel kde má hranice - nově. Začal hodně házet z věcma, takže tady běhal s rudou prdelí a obtiskama mé ruky. Mám pocit, že kdybysme to teď o víkednu nezarazili, že by pěkně zdivočel. Ale jinak oki. Byly jsme v KIKA a tam je naprosto blaženej, děsně si užívá oddělení koberců - lítá kolem nich, řehtá se, dělá že na ně leze, kouká kde je manžel a když k němu manžel běží ať tam neleze, tak rychle vyleze, skočí a juchá zase jinam. PAk dělal "žabáky" = když potřebujeme už jít dál, tak on si jako ze skoku lehne na zem, rozplácne se a čumí na nás v záchvatu smíchu, manžel ho pak zvedne, on si stoupne, udělá dva kroky a zase se rozplácne, naprosto vytlemenej. Většinou čeká, až se otočíme, řekneme Tobí pojď už a plác na zem 😀 takže žůžo chodit do obchodů.

A ještě nás překvapil v neděli koupal se s manželem a Jirka mě volá, tak tam dojdu a zapoměla jsem na vaně holítko a manža se drbe, najednou se otočí a vidí, jak se Tobík holítkem (s krytem) jakoby holí po tváři - pěkně jako velkej, jedna strana, druhá strana 😀 😀 sranda je ta, že to musí mít z reklam v telce, protože manža se neholí a jí xicht taky ne 😀 😀 😀

jajik25
22. bře 2011

Ahoj holky,dnes jsme byly po druhé u logopeda a dostaly jsme za úkol namalovat postavu,základní slovesa a zvířata.Nevíte kde se to dá najít na internetu?Díky za odkaz
A ještě bych se chtěla jen zeptat v kolika měsících začít něco dělat když dítě nechce moc mluvit?Díky moc

sisstin
autor
22. bře 2011

Ahoj holky,

nešel nám proud od rána, ale zdárně jsme to přežili 😅 😅 Tygra jsem na to připravovala už včera, tak říkal, že jo...a ráno akorát obcházel všechny spotřebiče a říkal, že jsou "robitý" 😅 😅 😅 a že "ýta jede ne" (výtah nejede) 😅 😅 😅 😅 už fakt začínají krátký tříslovný věty konečně 🙂

@deina tak po druhým roce není nijak zvlášt pozdě 😉 jsou i aspíci, co mají problém s řečí ze začátku, ale je jich spíš míň 😉 ale fakt, co popisuješ, jistými rysy AS závání teda 😕 ted fakt těžko říct, jestli je to vysokým IQ a nedozrálou nervovou soustavou extrémního nedonošence... nebo fakt Aspergerem. Rozhodně by to asi to psychologický vyšetření chtělo 😕 ale jak píšu, AS se většinou takhle brzo nediagnostikuje...to spíš až tak po pátém roce, pokud nejsou ty rysy fakt že hodně silné 😕

@ygreen Tobík má tu nápodobu fakt pěknou, v tomhle teda problém nemá 🙂

sisstin
autor
22. bře 2011

jo, jinak už došlo to Rozvoj zrakového vnímání od Bednářové a praocvní sešity od Ditipa, tak pak podám nějakou recenzi 😉 zejtra jdeme na logo - doma ted děláme písmeno M..tak kdyby někdo chtěl, tak zde "návod"

HLÁSKA M
Hláska M patří mezi tak zvané nosové hlásky. Při navozování hlásky M nám může pomoci hláska
A. Vyslovujeme hlásku A a pomalu zavíráme ústa, až semkneme rty k sobě. Poté zkoušíme vyslovit
hlásku samostatně se semknutými rty bez pomocné hlásky A. dále pak:

slabiky:
ma, me, mi, mo, mu, má, mé, mí, mó, mů mama-máma, meme-méme, mimi-mími, momo-mómo, mumu-můmu

slova:
máma, mámo, máme, mami, s mámou, mapa, miska, mimino, medvěd, pometlo, myš, motýl nemáme, malé, mák,
Ema, Adam mísa, míša, doma, puma, kóma, guma, lama, poma, roma, moucha, mýdlo, mele, mete, motá, myje, maluje,
komín, dým motýl, med, mamut mává, míchá, mouka, mýdlo, domy, meloun, medvěd, maliny

věty:
Máma je doma. Máme doma med. Máma má med. Máma má mouku. Dáme med domů. Máma má malé miminko.
Ema má med. V medu je malá moucha. Ema mámě pomáhá. Mámo, mám med. Adam maluje myš. Myš je malá. .
Máme malý dům. Máma doma mele maso. Tom má malé mýdlo. Máma má meloun. Ema má maliny. Potom máma
mydlí mimino. Umyji mimino a zametu mouku. My něco máme, něco vám dáme, něco nedáme.

říkanky:
Máme doma med,
Dáme vám ho hned.
I nádobu máme,
Med vám do ní dáme.
Máme doma mámu,
Máme doma tátu.
Máma nám dá boty
A táta kalhoty.
Máme doma dědu,
Máma doma bábau.
Děda nám dá knihu,
A bába koblihu.
Moho máku, mnoho mouky,
Máma dělá s mákem vdolky.
A my mámě pomáháme,
Mákem vdolky posypáme.
Už ty vdolky máme,
My vám taky dáme.

deina
22. bře 2011

@sisstin, ahoj. On nie je zrovna extremny nedonosenec, to len nahodou sme sa stretli v teme o extremnych nedonoseniatkach, ale zriedkakedy tam chodievam. 32tt myslim je uz "len" stredna nedonosenost, nemal vazne problemy (tyzden v inkubatore, dychal sam - stihli mi dat celu davku kortikoidov na vyvin pluc, stredna, neskor lahka hypotonia a rozsirene mozgove komory). Vdaka za nazor, vidim, ze si sa vela venovala zhananiu informacii. 🙂 Ja som zacala so zhananim len nedavno, mozno su to len tie 3 mesiace, co sme tu? Kedze tuna je to akesi vyraznejsie, doma na SVK bol viac vpohode. Ale ten Asperger bolo prve, co mi padlo do oka. Ako som pisala, zatial som rozhodnuta tak - ak ho vezmu do skolky - ze pojde do sukromnej skolky, tam sa detom viacej venuju (a tuna akosi leti v skolkach "ucenie"- abeceda, cislovky, zaklady matematiky, to by ho bavilo) a bud tam nejako zapadne a obrusi sa alebo sa tie jeho zvlastne vlastnosti zvyraznia a budeme to riesit spolocne my rodicia, skolka, aj psycholog. Prepokladam, ze taka diagnostika trva dlho. Ja by som ho aj zobrala domov na SR k nejakej lekarke, len to by bola tak jedna, dve navstevy, to asi nestaci.

hanatka
22. bře 2011

@deina
Ahojky, koukám, že máme podobné syny 😉
Písmena a čísla nám malej jede taky cca od roku a půl, tužku do ruky nevezme a když jo, udělá pár čmáranic a položí ji. Taky ho zajímají neobvyklé věci, hlavně ho fascinuje psaný text.. Děti ho moc nezajímají, hlavně ne vrstevníci, drží se radši dospělých. Jen ty změny mu teda nevadí, spíš naopak, rád je jinde, má rád nové podněty. Rozhodně si k psychologovi zajděte.
Jinak my jsme byli s malým dnes. Psycholožka ho označila za nestardantního s tím, že se na něho přijde podívat někdo od nich na podzim do školky, páč Aspíci, kteří nemají těžkou formu, se v podstatě poznají podle toho, jak komunikují nebo spíš nekomunikují s ostatními dětmi..
Jsem zvědavá, co budeme mít ve zprávě, malej se tam předvedl přesně tak, jak to dělá doma, jakože ve stylu tohle dělat nebudu, zato tohle klidně 4x 😒
Dávala mu teda podle mě poměrně těžké věci, různé skládačky a tak, podle mě i pro starší děti, asi ho testovala, jestli je v něčem napřed nebo ne. V podstatě nám nic neřekla, jen že teď se nedá žádný závěr udělat, že prostě je teď někde jinde, než by měl být a čas ukáže, jestli bude ještě víc ujíždět nebo naopak. Takže přesně tak, jak říkala
@sisstin

deina
22. bře 2011

@hanatka, to ste boli prvykrat u psychologicky alebo chodite pravidelne? Zaujimalo by ma, co sa s tym da robit, ako ho usmernovat a pomoct mu.

Nas maly bol doteraz so zmenami na tom este celkom dobre, ale ako sme sa prestahovali, to bolo hrozne, prenho to bol ozaj velky sok. Este stale sa z toho nespamatal, ale uz je ovela pokojnejsi ako na zaciatku. 🙂 Co sa deti tyka, ma radsej dospelych alebo potom male deti, mladsie od neho, tie sa mu pacia ("pekne su", hovori), ale dokaze sa zahrat aj s rovesnikom, najma ak je ten rovesnik sikovny a trosku ho vedie. Aj spolupracovat dokaze, raz sa tak krasne hral s rovnako starym synom na ihrisku, delili sa o miesacku v pieskovisku, no zlati boli ako sa pekne striedali.

Asi mi uz hlava praskne, co stale nieco studujem...

jajik25
23. bře 2011

No tak díky,moc jste mi pomohly. ☹

sisstin
autor
23. bře 2011

Bré ráno kočky 🙂

@jajik25 chodíte ke klinickému logopedovi? Udělal vám diagnostiku? Co se týče kresby postavy - tak mi to přijde pro takhle staré ( a ještě nemluvící /málo mluvící dítě) dost těžké, obecně děti, co mají problémy s řečí mají špatnou i grafomotoriku. Ale neposoudím, třeba je chlapeček na tom s grafo dobře. My děláme jenom grafomotorická cvičení na uvolňování ruky podle Mezi námi pastelkami, nějaká spontánní kresba určité věci u nás nehrozí.

K základní slovesům a zvířátkám, to jsem moc nepochopila, jako je kreslit nebo pojmenovávat nebo co? 😕 Nebo jako piktogramy hledáš na netu pro obrázkovou komunikaci? 😕

Pokud dítě rozumí a je jinak standartní, ale "jenom" nemluví...začla bych dělat něco více ve dvou letech...pokud ani nerozumí, tak je ta péče důležitá okamžitě, co si toho rodič všimne. Jinak taková ta normální "cvičení" na podporu řeči se dají dělat tak od roku.

Valíme na logo atd., bud odpoledne,zatím hezký den 😉

jajik25
23. bře 2011

Ahojky,ke klinickému logopedovi chodíme,prý nemá poruchu řeči ale jen narušenou řeč,což by docela i sedělo protože když byl menší povídal ale potom jak když utne a neříkal nic.Postavu potřebujeme jen kvůli částí těla ikdyž to on umí a zvířata tak nějak většinu a třeba i s pojmenováním to už je celkem jedno,jen nevím kde to mám hledat.Zatím sem na nic nenarazila,proto potřebuju poradit jestli náhodou nevíš o nějakých stránkách který by se daly stáhnout a zkopírovat.Jinak už umí máma,mami,táta,teta,děda,mimi,bába,babí,tin je tam,auto je ata,hačí,hají,bum,umí i jo i ne.
Jsem docela i ráda že budeme začínat od začátku aspoň se budu moct učit i s tím mladším.Zatím toho taky moc neřekne ikdyž breptá ale rozumím mu jen táta a táto,jinak nic. ☹

sisstin
autor
23. bře 2011

čus, tak už jsme doma, páč se Tygrovi chtělo kadit 😅 😅 😅

@jajik25 tak super, že jste naši logopeda, držím palce, at vám vyhovuje 🙂 Narušená řeč a porucha řeči je podle mě to samé 😉 Ta slovní zásoba, co popisuješ, odpovídá asi 12-15měsícům, což v tomhle věku ( chlapečkovi je tuším víc jak 3,5 roku) je obrovský opoždění, který je podle mě na 99% dysfázie. Opožděný vývoj řeči má chlapeček od @romana, ten je podobně starý jako tvůj, mluví ve větách - skloňuje, časuje, jen je ta slovní zásoba trošku opožděnější než u vrstevníků, ale je to v rámci měsíců, ne roků 😉

Tygr má za měsíc 3,5roku, má aktivních zhruba 250 slov ( +asi dalších 100 slov zopakuje, ale spontánně nepoužívá), spojuje dvě slova, ted začal tvořit krátké tříslovné větičky, a stejně s nejvyšší pravděpodobností dysfázii má ( to se dozvíme za měsíc u Krejčířové). Ted odpovídá v řeči asi na +-2roky s tím, že oproti jiným dvouletákům šíleně patlá a gramatika téměř žádná 😉

Opět máš možnost se objednat ke Krejčířové (dana.krejcirova@ftn.cz), ted v dubnu bude objednávat na léto a na podzim 😉 myslím, že by to fakt chtělo, budete mít 100% jistotu v diagnoze 😉

Obrázky jsem našla tyhle -
činnosti - http://ojarovi.blogspot.com/2010/12/cinnosti-pi...
lidské tělo - http://ojarovi.blogspot.com/2010/09/clovek-lids...

kdyžtak tam Monice nech vzkaz, v Picassu toho má milion, takže by ti mohla dát odkaz, ty by sis to stáhla a zalaminovala 😉

U té dysfázie se musí jít od začátku, jinak to nejde...jde se po všech vláknech vývoje řeči, nic se nesmí přeskočit. Ruku v ruce s tím jde rozvoj ostatních složek, trénovat jenom řeč nestačí 😉

jajik25
23. bře 2011

Díky moc,to vypadá dobře,snad to bude stačit.Zdá se mi že u toho mladšího to bude stejné,proto budu pracovat s oběma a uvidíme.Kdyby to náhodou nepomohlo,v jakým věku bych s ním měla někam zajít aby nebylo tak pozdě?
Jsem z toho docela zoufalá ale asi si za to můžu sama.Jen doufám že u toho mladšího to nebude tak hrozný.

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 hele, neházej flintu do žita 😉 ten mladší chlapeček je fakt ještě malej, to se může změnit a může povídat o 106 😉 v tomhle věku bych žádný závěry ještě nedělala 😉 hlavně, jestli rozumí nějaký ty základní věci, dělá papa, paci paci a tyhle blbinky 😉 Kdyby ještě ve 2 pořád nic neříkal, tak už bych to asi začla nějak řešit, zatím je podle mě čas 😉

Budeš pracovat se starším, takže ten mladší se na tom sveze s váma, to je jenom dobře 😉 Stánik bude mít tu dysfázku asi trošku těžší, ta slovní zásoba je fakt zatím malá 😉 ale od kamarádky kluk s expresivní měl ve 3,5 letech 20 slov..a ted je v první třídě a mluví normálně 😉 do pěti let to teda nebyla žádná sláva...ale pak mezi 5-6 obrovskej pokrok, měl rok odklad a pak v těch skoro 8 letech už šel s takovou slovní zásobou, že na první poslech nic nepoznáš 😉

Má teda problémy se čtením a psaním, ale dá se to 😉 v té škole to pak mají složitější, ale pokud je tam normoš IQ (což většinou je) a nějaká cílevědomost, tak můžou uspět docela dobře 🙂

Co školka? Máte možnost jít do logopedické? 😉

jajik25
23. bře 2011

Ještě jedna věc.Kdyby jsme se náhodou rozhodly pro tu Krejčířovou jak často tam pak budeme chodit?Nebo nám jen určí diagnózu a nic víc?

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 my chodíme jednou za půl roku, ale to je proto, že jsme pořád bez diagnozy...předpokládám, že ted v dubnu ji už dostaneme...a pak se chodí zhruba jednou za rok nebo podle potřeby 😉 Ona dělá i školní zralost, dá vám doporučení do školky, dělá i individuály do školy...prostě je to pomocná ruka 😉

Jinak nejvíc budete využívat asi toho logopeda a foniatra. Porozumění řeči se logopedovi zdálo ok u vás? 😉

jajik25
23. bře 2011

Taky si myslím že když Stáník pomalu začne pořádně mluvit tak Tomášek to dalo by se říct odkouká a půjde mu to samo.Jen se docela bojím toho jak to budu zvládat.Do školky sice chodí ale tam se mu nijak nevěnujou.Až půjde do školky i Tomášek tak by chodily jinam,sice to není přímo logo školka ale co jsem slyšela mnohem víc se jim věnují.Bohužel jinou logo školku tady nikde nemáme. 😒

jajik25
23. bře 2011

Zatím jo akorát nám doporučila vyšetření u neurologa,to totiž nemáme,ale jen proto aby nám napsal nějaké kapky aby vydržel sedět když se s ním pracuje.Zatím si to máme promyslet.Mluvila o nějaký kyselině která zabraňuje uvolňování většího množství endorfinů v nervové soustavě nebo co.

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 s těma logo školkama je to na prd. My doufám půjdeme od září do logo třídy ( ale není to logo školka, je to prostě jedna logo třída v rámci normoš školky), mají volných 5 míst, tak snad se tam dostane. Doporučení máme od Krejčířové, z Rané péče, od logopedky a od pediatry, tak snad to klapne. Jinak by musel jít do klasické třídy, a to by bylo asi na prd 😒 školka je to jinak skvělá, jednak ji máme před domem...a jednak se jim hrozně moc věnují, jedou podle RaR...prostě super 🙂 jinak další logo školka ( to je celá školka) je až v Hradci, což je pro mě nereálné na dojíždění...busem na nádraží, pak vlakem 30 minut do Hradce, a pak ještě 30 minut MHD po Hradci... já nemám žádný příjem, jsem doma zadarmo, takže to si opravdu dovolit nemůžu 😒

s neurologií moc neporadím, my jsme vyřazený už od 2 a čtvrt, já znám jenom nootropika ( vitamíny pro mozek), po nich se více dítě může rozjet.... pokud logopedka myslela nějaký léky na ADHD, tak do nich bych teda nešla 😉

jajik25
23. bře 2011

Většinou se ty vitamíny nebo kapky dávají dětem které jsou hyperaktivní. 😖

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 tak jestli jsou to fakt jenom nějaké kapičky na přírodní bázi, tak proč ne 😉 ale do klasických utlumovacích léků na ADHD bych nešla ani omylem, to je děsný svinstvo 😖 to by už to ADHD muselo být nevím jaké, a to jsi tu nikdy nepsala, že by byl až tak hyper 😕

jajik25
23. bře 2011

Mě se nezdá že je hyper akorát včera jak jsme tam byly tak ona s ním chtěla pracovat ale on se docela dost vrtěl jako by ho to nebyvilo tak nevím.Jsem si teď vzpoměla že mi nabízela i Hvězdíky,jestli víš co myslím.

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 tak Hvězdíků bych se nebála 😉 tohle bych klidně dávala...jako nejsem si až tak jistá účinností, ale uškodit to rozhodně nemůže 😉 u nás nic takovýho nehrozí, nevím, jak bych to do něj dostala 😅 😅 😅 i to nootropikum jsem mu musela drtit do pití 😝

a jak dlouho u té logo jste? Snad nečeká, že tam klučina bude sedět jak pecka a ani se nepohne 😕 ona by s ním měla procvičovat nejenom tu řeč...třeba Tygr dělá s logopedkou Lego..seděj u toho na zemi, a třeba za každé vyslovené slovo dostane kostičku, aby mohl stavět....dneska měl třeba oooooobr věž, takže jsem viděla, kolik slov udělali 🙂 taky by to mělo být trošku formou hry, aby to ty děti zajímalo a chodili tam rádi 😉 kdyby měl Tygr někde sedět na židli v ordinaci, takto by teda asi nedopadlo moc dobře 😕

jajik25
23. bře 2011

no tak teď jsme tam byly teprve podruhý a budeme chodit každý dva týdny,zatím si ho jen tak oťukává aby věděla jak na něj a tak,jinak si sním hraje podobně až na to že toho zatím moc neřekne,většinou třeba ukazuje

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 já myslela, jak dlouho trvá ta práce 😉 jinak 2x do měsíce je myslím vcelku slušný 🙂 my chodme 4x do měsíce, ale zase po půl hodině...někdo myslím chodí třeba 2x, ale zase na hodinu..tak to vyjde na stejno 😉

to neva, že zatím moc nemluví...to přijde 😉 my, když tam začli chodit v srpnu k týhle logo, tak neřekl ještě vůbec, ale vůbec nic 😉 takže ze začátku jenom dělali tu jemnou motoriku, souvislosti a tak...nějak víc začal mluvit až po třetím roce...a hodně se to začlo rozjíždět až ve třech a čtvrt...takže ted už fakt hlavně pilujou tu výslovnost 😉 on jako, co se týče slovní zásoby, tak mu jde hodně rychle dopředu....ale prostě výslovnost příšerná, rozumět je mu tak 50 slov ( který by jako poznali i cizí lidi), zbytek mu rozumíme jenom my nebo logopedka 😝 a samozřejmě gramatika veskrze žádná....on třeba umí zopakovat "mami", ale když na mě volá, tak jsem furt "mama" atd. 😉

jajik25
23. bře 2011

teď jsem trochu mimo,jakou práci myslíš?
mi jsme u ní tak 45 minut,taky mi říkala že to nebude hned,že třeba půl roku se nic dít nebude a pak z ničeho nic začne a třeba hned ve větách,že je to otázka času

evaje
23. bře 2011

@sisstin Tak o tombych já mohla vyprávět 😀 Maty se rozmluvil ve 4 letech a za rok z něj už vypadly všechny slova, na které si jen vzpomeneš. Do té doby jen nasával. Rozumět mu je ale mizerně. Takže teď se piluje výslovnost. Důležité mě přišlo , že jsem s ním do té doby seděla u knížek a četli jsme a ukazovali obrázky. Fakt si už pak prohlížel i komiksy a děj v nich jsme rozebírali do podrobností a to si myslím, že mu moc pomáhalo i když ven to ještě nešlo. Jo a ještě nedávno na mě volal "mamo" jak ty cikánský děcka. Ještě i ten hlas dal hlouběji. No byla to "prča"
🙂