Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sidus
26. únor 2010

To mi je jasne,ze nam diagnozu nedaju,iba mi ide o to,aby nam zatial poradili.Tomasko tiez nerobi nieco dlho,ale tych cinnosti je tak malo,ze robi dookola to iste.A najhorsie,ze fakt nerozumie ani slovo.

sisstin
autor
26. únor 2010

sidus: Tygr taky skoro vůbec nerozuměl v tomhle věku..jenom opravdu pár základních činností a slov 😉 které se používají xkrát denně- pojd, hají, hačí, pití atd. 😉 a taky těch činností dělal hodně málo..on i ted má problém s nějakou novou hračkou, dle Dr. je to kvůli tomu, že mu všechno trvá déle, než se to naučí..a proto preferuje věci známé, se kterýma to už umí 😉

prostě zatím zkus na to nemyslet( vím, že je to těžké...taky jsem pořád měla nějaké pochybnosti, než nám všichni autismus vyloučili...prostě červíček hlodá)...ale nepoddávat se tomu, a snažit se rozvíjet tu komunikaci 😉 nevíš, jestli je to fakt autismem, nebo dysfázií či opožděným vývojem 😉

holky, já se pro dnešek loučím...večer jdu na párty 😀 😀 tak krásný víkend a hodně pozitivních myšlenek, páčko 🙂

cermonca
26. únor 2010

Ahoj holky,se vám moc omlouvám že vám sem lezu.
Mám kamarádku která má chlapečka a minulý týden měl třetí narozky.Zatím ještě nemluví jen takové ty batolecí hlásky bez smyslu.Když něco chce ukazuje a je naštvaný když to někdo nechápe.Stále má pleny a nemá snahu jít na nočník.Chůze taky nic moc,zakopává,s chody jsou velký problém.Najást se sám taky nesvede.No prostě je toho víc a kamarádka začíná mít strach co s tím.Zatím nebyli na tříleté prohlídce tak čeká tam co jí řeknou.Možná se měla s dr. poradit už dávno ale to už je jedno.Co myslíte je to normální že má ten vývoj jen trochu opožděný?Mi přijde že je na stejné úrovni jako Nika v 18ti m.
Naštěstí má rodičák do čtyř let tak má ještě rok čas aby se srovnal no ale kamarádka je z toho fakt nervozní ☹

vikiekonsat
26. únor 2010

Ahoj Sid: Nechcem ta nejako schladit, ale co sa tyka pomoci u nas na Slovensku, tak vela nečakaj, aspoň vychod je na tom biedne. My uz rok chodime po rôznych vyšetreniach zatiaľ nam naisto nikto nič neurčil, a čo sa tyka poradenstva tak to vôbec. Jedine pedagogicke centrum, kde chodime raz tyždenne a kde učia Niki sa sustrediť na určite činnosti. Dokonca nemame ani logopeda, ktory by sa zaoberal detskou intervenciou. A to je druhe najväčšie mesto SR. Všetko je susredene v Bratislave, maš to bližšie ako my, bola tam aj Andrea, možno ti s tym poradi. Ostatne je všetko pre deti od troch rokov, a to fakt niekedy môže byť neskoro.

vikiekonsat
26. únor 2010

Ahoj cermonca: no to určite nieje ok 😒 . Kamaratka určite by mala to riešiť u Dr. Daj jej prečitať naše prispevky.

sidus
26. únor 2010

Viki,sak prave toho sa bojim.Stacil mi dnes ten rozhovor s psychiatrickou☹

vikiekonsat
26. únor 2010

Sid: neviem či si zachytila moj prispevok rano, ale nevšimla si, kedy Tomi prestal robiť veci, ktoré robil pred tym? Lebo vraj tento stav môže spôsobiť ta trojočkovacia latka, naša Niki prave po očkovaní sa zastavila vo vývoji.

cermonca
26. únor 2010

Vikiekonsat:No právě mi to pořád leží v hlavě.Mi se moc nevídáme spíš si píšeme maily a nikdy se moc nezmińovala že mají nějaký problém až te´d když po půl roce u nás byli na návštěvě tak říkala že pořád nejde na nočník a že nemluví a že má strach co na to dr.Mi přijde že ani moc nepřijdou mezi děti tak jestli třeba nemá srovnání s vývojem ostatních dětí.No nevím jí napíšu že je vás tu víc co má nějaký problém a třeba jí to pomůže.
Jinak moc díky 😉

sidus
26. únor 2010

Viki,ja neviem.My sme mali problemy s ockovanim tym prvym-proti Tbc.On akoze vedel dat pa,ale nedal ho vzdy,to iste tapusky a tak. Teraz uz neurobi absolutne nic.Ale napriklad,to co chodi skrabkajuci,to robi odjakziva,takisto nemal urcite ani rok a ked sa mu v kocari niekto prihovoril,uplne hladel cez neho.Takze my budeme asi autici ako brno.

sidus
26. únor 2010

Cermon,kamoska nech urcite s malym ide,nie je na co cakat.

sisstin
autor
26. únor 2010

cermonca:to,že chlapeček nemluví a nechodí na nočník bych neviděla jako zas až tak velký problém.Kluci to tak občas mají...spíš je důležité,jestli rozumí mluvené řeči,jestli jinak komunikuje a nemá nějaké jiné zvláštnosti.To fakt může být jenom opožděný vývoj,ale rozhodně bych se zeptala Dr,popřípadě využila služeb Rané péče.

andreabe
26. únor 2010

viki:tak my sme to vlastne nemali ako vy, nam ten vyvoj siel tak pozvolna straaasne pomaly,ale dopedu, maly neprstal ukazovat prstom a pod, on totiz nikdy neukazoval...Dnes sme boli na terapii a po nej som sla na chvilu ku kamoske, ktora ma chlapca 2r.4mes. Prisla som k nej v dobrej nalade, maly totiz na terapii pekne spolupracoval,tak som si chvilu myslela, ako sme na tom dobre, ale ta navsteva ma totalne schladila ☹ Lukasko mi prisiel pri kamoskynom ako maly mentosko,pardon za vyraz 🤐
A vravela som to muzovi,a on mi prvy krat povedal (doteraz vsetko odmietal), ze sa obava,ze v tom bude nieco viac,lebo maly nie je normalne 2 a pol rocne dieta a ze podla neho dlhsiu dobu stagnuje..Tak teraz zase uvazujem, ze co to vlastne s nim je a mam naladu pod psa. Maleho davam do montessori skolky, je mi jasne, ze z normalnej by mi ho na druhy den vratili 🙄

vikiekonsat
26. únor 2010

Andrea: mne povedali že mala tiež by mala isť iba do takej skolky , alebo niekde kde sa budu jej stale venovať, ale my tu na vychode mame s tym problem, sama psychologička to uznava, jedna montessori skolka je tak nabita, ze keby som sa tento rok zapisala tak nas zoberu o 2 roky, a dalsia je iba montessori trieda pri detskom centre od FNsP, tam idem skusiť štastie na buduci tyždeň, oni totiž maju niečo ako vyberové konanie a musia malu vyšetriť a tak sa rozhodnu či ju prijať. Potom mi ostanu iba špeciálne alebo pre autistov ,alebo pre deti s poruchou v komunikacii. Ale tie už nie su take dobre.
Ja tiež nerada chodim na navstevy , kde su Nikine rovesnici, tiež ma to riadne deprimuje, doma ju beriem uplne v pohode, lebo nemam s kym ju porovnavať.
A čo vlastne ti povedali v tom autistickom centre Andreas v Bratislave?

andreabe
26. únor 2010

viki:ja by som maleho dala do skolky, kde beru deti s poruchou komunikacie, ale taka v ba nie je. Su tu iba take, kde beru deti s mentalnym postihom a aj s poruchou komunikacie, ale tam by podla dr.urobil krok spet,on potrebuje byt tahany..A kolko u vas stoji ta montessori skolka?U nas to rozhodnutie zaviselo aj od ceny,ale nakoniec som sa rozhodla, ze to zaplatim 😒
V Andrease mi nepovedali nic, rediagnostika bude az ked bude mat 3 roky. Ono dr.Janosikova kapacita,je najlepsi diagnostik na Slovensku, na tvojom mieste by som sa tam s Niki objednala, aspon si myslim,ze by vedela Niki stanovit diahnozu a odporucila by, ako s nou pracovat.
Nam zatial do kolonky diagnoza napisala: obraz narusenej komunikacnej schopnosti alebo mentalna porucha - nutna rediagnostika neskor.
A odporucila nam komunikacny kurz, ktory nam neskutocne pomohol,maly sa tam tesi.
Dr,ktora s nami ten kurz robi povedala, ze maly sa nejavi autisticky,je chytry,a treba na nom denne pracovat a neskor povie konecne slovo dr.Janosikova.Ale hovori mi to ozaj tak pomimo,neoficialne,boji sa nieco na rovinu povedat, lebo pri tychto poruchach clovek nikdy nevie 😕
Mne osobne vela veci sedi na vyvinovu dysfaziu. Raz tu jedna mamina popisala priznaky dysfazie a tie na nas sedia na 100%..

sisstin
autor
26. únor 2010

holky, Dr. Krejčířová objednává od prvního dubna(aprila) na další termíny 😉 takže kdo by chtěl, dám kontakt 😉 dá se domluvit i na čase, když jste zdaleka 😉 stačí evropská kartička pojištovny 😉

kdo má podezření na autismus, tak je výborná Dr.Thorová z pražské Aply..ale čekačky jsou tam podobné jako u Krejčířové 😉

sisstin
autor
26. únor 2010

Andrejko, Viki: ted mě napadlo, vy si nechcete dát prodloužit rodičovský? U toho se může vydělávat, i dítě může chodit do školky..ale tedy pouze do té, která zlepšuje jeho stav 😉 tusím u vás jsou na tyhle problémy automaticky II.ZTP a ten rodičovský by vám měli do 7let prodloužit...není to žádná závratná částka, ale lepší, než nic 😉

vikiekonsat
26. únor 2010

Mylila som sa, na internete som našla monterssori skolky v Košiciach,ale nebola tam cena a nie som si ista či by Niki tam zobrali pokiaľ sama sa nenaje a nepyta sa na nočnik. Vy mate aspon čas, ja uz velmi nie, Niki v maji uz bude mat 3 roky.

vikiekonsat
26. únor 2010

sis: nemyslim že u nas to tak funguje, už teraz mamičky nesmu vobec robit , alebo iba na dohodu 😠 . Ale stalo by to za pokus.

andreabe
26. únor 2010

siss: uvazovala som aj nad predlzenym rodicovskym,ale na to treba najprv diagnozu a neviem,ci sa skolka montessori zahrna do skolok,ktore zlepsia jeho stav 😕
viki:v montessori je tiez podmienka,aby dieta chodilo na nocnik a samo sa najedlo,to uz mam zistene.
A mamicky predsa mozu pracovat, alebo sa nieco zmenilo? Ja totiz prcacujem a je to v pohode, pokial mas dieta v sukromnom zariadeni. Jedine vredy rodicovsky nedostanes, ak sa o dieta stara zadarmo stara mama napr,

sisstin
autor
26. únor 2010

andrea:to je zvláštní, tady zas, pokud ti dítě někdo hlídá (babička atd.), tak si můžeš vydělávat, kolik chceš...ale nesmíš dát dítě do jeslí tuším na víc než 5dní v měsíci 😉 ..no pokud by měl tu dysfázii, tak by měl chodit do logo školky..ale koukám, že u vás je to jinak a taky ten RD je menší 😒

andreabe
26. únor 2010

siss: myslela som vtedy, nie vredy, aj ked mozno z toho vsetkeho dostanem aj tie 😀
Tu mas rodicovsky praveze, ked musis platit za sukromne zariadenie.
Padim domov, zelam vsekym krasny vikend!

simalex
26. únor 2010

cermonka:

trochu znepokojující je i ta motorika chlapečka. Ale doktorka by řekla víc. Je čas to řešit.

sidus:
netrap se, nic není ztraceno. Malý je pořád ještě dost malý 🙂 Jak píše siss, doktoři sami neví, natož tak my. U těch dětí se fakt všechno může změnit. Jen to přijde třeba později. Já se jen bojím případného nízkého IQ Alexka. To by mě mrzelo, kvůli němu a jeho další adaptaci v životě.

andreabe:
ad návštěvy... eh - to znám. Člověk je relativně v klidu, dokud si to nezačne porovnávat s vrstevníky. To pak vidím jasně na speciální školku. Ta školka mi ale přijde tak smutná... Tolik dětí s nejrůznějšími problémy (tělesné, lehce mentálně, totálně uzavřené děti...). Zatímco teď vodím Alexka o školky docela s radostí (školkase mi fakt líbí a hodně mi šlo o to, aby jsme se dostali právě do této školky), bojím se, že do specškolky bych malého vodila s odporem a celé by to jaksi nebylo ono.

simalex
26. únor 2010

cermonka:
mysela jsem jakože je nejvyšší čas to řešit. Nemyslím si, že je nějak výrazně pozdě, ale malý určitě potřebuje speciální přístup a maminka by se dozvěděla, jak na to.
Taky možná bude chtít dát dítě aspoň na 4 hodiny do školky (teda neznám tu novou mateřskou - za nás to tak bylo, dítě 3-4 roky do školky na 4 hod/denně bylo přípustné) a je potřeba vybrat dobře školku. Osobní zkušenost - malý šel ve 3 letech do obyčejné školky a pak se člověk těžko rozhoduje se změnou školky (speciální, logopedická apod.).

viki:

zuby - kapitola sama o sobě. Alexek někdy pastu jí, ale to spíš, že mu chutná. To jsou ty nešťastné Perličky apod., které dětem chutnají. Lepší vybrat jinou pastu (dětský Signal není špatný). Horší je, že ho honím po celém bytě, aby si ty zuby umyl. Je to stejně jen takové chechlání. Raději mu je čistím já, protože jinak je to k ničemu. Zuby máme pěkně rostlé, ale už zkažené (1 plomba + další objednané zákroky). Bude to spíše těmi antibiotiky, kterých v raném dětství měl požehnaně. Taky možná dispozice. Sladkosti jí v akceptovatelné míře.

andreabe
1. bře 2010

sim:presne take iste pocity by som mala ohladom speci skolky, ako ty. Ono je to strasne smutne,vodit dieta do zariadenia,kde su same naozaj postihnute deticky. Tak ja mam koncom marca stretnutie v montessori skolke, miesto by tam predbezne pre nas mali, tak som zvedava, ake tam bude zlozenie. Vraj tam mozu vziat aj postihnute dieta, doteraz som o montessori vobec nepocula, ani neviem presne, co je to zac..Viem len, ze tam je mensi kolektiv a lepsi pristup a podmientkou je hygienicke navyky + samostatne jedenie.

viki:ako pise sim, maly si sam umyva zuby tak, ze len ocuca kefku, zje pastu (jahodovy elmex pre deti) a vybavene. Ak chcem, aby ich mal ciste, musim mu ich cistit sama, k comu sa dostanem tak raz za 2 tyzdne..(moja lenivost 😔 ) Pasta je podla mna neskodna,takze aj ju zje, nic sa nedeje, aj tak mu tam vzdy vytlacim minikopcek.

leteku
1. bře 2010

Ahojte dievčatá, prepáčte, že sa vám sem motám len vám chcem povedať, že existujú aj špeciálne triedy pri bežných MŠ pre deti s nerovnomerným vývinom, nechodia tam výrazne postihnuté deti ale každé má svoj problém. Ja robím v takej triede, máme 8 detí v triede sme na ne tri učiteľky a myslím, že toto je aj pre vás vhodné. Neviem koľko je takýchto tried a či sa nachádzajú aj v menších mestách ale stojí to zato zistiť si to. Aj my máme v triede jedného chlapčeka, ktorý má poruchu z autistického spektra a škôlka mu veľmi pomáha. Držím vám veľmi palčeky aby ste našli pre svoje deti to najlepšie.

andreabe
1. bře 2010

leteku: ahoj, dakujeme za info 😉 A vedela by si mi poradit, kde napr v Bratislave sa takato trieda nachadza? Ja som totiz obvolala niekolko beznych MS a ked som sa zmienila, ze moj maly ma pravdepodobne poruchu komunikacie, tak ma odpisali a odporucili spec.MS (ktoru ale dr.neodporuca, kedze moj maly ma dobry intelekt, tahalo by ho to spet 😒 ).
A na internete som tiez okrem Montessori nic nenasla. Dakujem vopred za info.

sisstin
autor
1. bře 2010

ahoj holky 😉

Andrejko, mně se nezdá, že by v celé BA nebyla jediná logo školka 😉 to musí být určitě 😉 podle mě je to pro vás nejlepší volba...ostatně jako pro všechny dětičky, které nemluví nebo mají s řečí problémy 😉 všechny děti jsou tam "postižené" stejně (nerada používám pro dyfázii slovo postižení) 😉 pak jsou ještě rehabilitační školky...tam jsou děti třeba hypotonické atd., ale opět žádné velké postižení. Já bych Tygra do školky, kde jsou např. autíci nedala 😉 protože on se potřebuje učit od "normálních" dětí...

tady ta naše logopedická je též s prvky Montessori, jsou tam opravdu zvyklí na hodně věcí - plenky, pomáhají s jídlem i s oblékáním 😉

leteku
1. bře 2010

andreabe - v Ba je taká trieda v Petržalke na Turnianskej, tam robím 😉 akurát teraz som PN.

andreabe
1. bře 2010

leteku: dakujem 🙂 zrovna ta Petrzalka je pre nas uplne druhy koniec BA 😝
siss: ja neviem, ako to mam vyzistit, ale pytala som sa lekarov, uciteliek v skolke, volala som do MS a nikto mi nevedel poradit, ziadnu logoskolku nepoznaju 😒
Tam by som maleho hned dala. Ale pre mna je dolezita aj vzdialenost, byvam aj robim v Dubravke, co je napr. opacny koniec BA ako Petrzalka..
A vsade v skolkach, vratane montessori som na nete nasla, ze podmienkou je samostatne jedenie, dodrziavanie hygienickych navykov + casto krat aj obliekanie. Tie hygienicke navyky aj jedenie je u nas docela ok, problem mame zatial s obliekanim,to je maly aj ked sa snazi, zatial dost nemotorny 😅
Dnes idem predsa po prihlasku do normalnej skolky, prinajhorsom tam v septembri nenastupi 😝

leteku
1. bře 2010

tak v našej triede takéto podmienky nemáme, často sa prvý rok pracuje hlavne na takýchto sebaobslužných prácach samozrejme okrem iného. A neskúšala si škôlku pre sluchovo postihnuté deti, na Drotárskej idú verbálne, možno by to bola cesta, viem, že aj tam mali deti nielen sluchovo postihnuté.