Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 tak 45 minut je fakt hodně 😉 my jsme těch 20-30, a jako dýl by nevydržel 😉 obecně u té dysfázie je největší posun mezi 5-6rokem, tam to jde pak fakt rychle 😉 z diskuze jeden chlapeček do pěti řekl asi 10 slov, a pak fakt začal hodně..věty a tak..samo, patlá, gramatika špatná...ale on má tu dysfázku hodně těžkou 😉

Tygr ji má zřejmě lehčí, co se týče do samotného rozvoje řeči, tam to jde fakt po tom třetím roce rychle...my hlavně budeme bojovat s tou výslovností a gramatikou 😉

jinak Stánik je na tom s hrubou motorikou jak? Tygr třeba hůř, než s jemnou...nedávno jsem si přečetla, že děti s dysfázkou můžou mít problémy v hrubé motorice, že dysfatikům dlouho trvá, než se naučí např. střídat nohy do a ze schodů ...to u nás fakt sedí, nohy nestřídá doted, skočí snožmo asi 5mm nad zem, neumí šlapat atd. Ale to je fakt hodně indi vindi, zas znám kluky, co dysfázku prokazatelně mají a v hrubé motorice jsou na tom víc než dobře 😀

sisstin
autor
23. bře 2011

@evaje jj, ale Maty má spíš fakt problém s tou pusou jako takovou 😝 což je podle mě ta lepší možnost 😅 😅 Tygr je fakt jak kolovrátek ted, opakuje naprosto všechno... např. jako "do prdele" a "kurva"mu jde moc pěkně 😔 😅 😅 😅 😅 😅 no ale jako, když nevím, co říká...tak mu skoro nic nerozumim 😝 a čím víc slov spojí, tím je to samozřejmě horší 😅 😅 😅

jajik25
23. bře 2011

45 minut je dost ale zhruba těch 30 minut sním pracuje,zbytek si hraje a mi se domlouváme co dál a tak
co se týče chůze do schodů tak střídá nohy a když jde ze schodů tak jen někdy a na chvíli to vezme tak dva schody střídavě a pak jakoby najednou
jo a to ještě umí říkat ty vole 🙂

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 tak ze schodů, na to má čas do 4 😉 takže v tom je zřejmě v pohodě 😉 u nás jsou ty schody děs..nestřídá nohy a ještě se mě drží za ruku 😝 takže to jste jak my..30 minut práce, a pak si hrajou atd. No fakt super, že už chodíte...ono to půjde, ale holt pomalu 😉 co v té školce? Už se to zlepšilo? S tím boucháním dětí? 😉

jajik25
23. bře 2011

ale jo,ona je tam jedna učitelka která má už svůj věk tak si spíš myslím že nemá nervy na takový děti proto udělala zle,teď už je klid a kolikrát je na mě milá až mě to zaráží 🙂

sisstin
autor
23. bře 2011

@jajik25 no to může bejt taky tím 😉 v některých školkách "jiný" děti moc neberou atd. 😠 ta "naše" školka vypadá fakt suprově, byli jsme tam už na zkoušku...ta logo třída je věkově smíšená, ale ty starší se o ty prcky krásně staraj, dávaj na ně pozor a tak... 🙂 ted by s Tygrem měla přijít další 4 mrnata, předškoláci odcházej...takže tam zas bude spíš víc těch malejch.. jinak fakt samí kluci, akorát jedna holčička tam je....dětí je ve třídě 14 🙂

já mám největší obavy z toho, jak to tam dá..on se děcek dost bojí, takže předpokládám, že bude učitelkám viset na zadku 😝

lenka.pce
23. bře 2011

Ahoj holky, tak máme za sebou tříletou prohlídku. Musela jsem na doktorku trochu zatlačit, aby mi dala doporučení na logo, prý tam ještě nikdy takhle malé dítě neposílala. Když jsem se pak u logo objednávala, tak byla taky překvapená, že už tam s ním chci jít. Jdeme na konci dubna, tak jsem zvědavá, jak to bude probíhat. Vy jste neměli problém se žádostí na logo? Fakt tam na mě koukali jak na blázna, že chci něco řešit.

evaje
23. bře 2011

tak já problém měla. Neuroložka i naše dr. furt chtěly čekat, ale já ne. Logopedka se taky divila a když jsem se pak za rok dostala do Loga.,tak mě tam jedna psycholožka skoro sprdla, proč jdeme tak pozdě. Tak jsem jí situaci vylíčila a ona řekla, že už tam měl ve 2,5letech být. Toš tak 😒

sisstin
autor
23. bře 2011

@lenka.pce předpokládám, že jdete ke klasické logo, ne ke klinické....ale i tak by mi už blikala kontrolka, co to může být za odborníka, když se strašně diví, že tam chceš jít s tříletým dítětem 🙄 Ve třech letech už je naprosto normální na logo chodit, když dítě nějak výrazněji patlá nebo má opožděný vývoj řeči, při těžších vadách řeči ani nemluvim 😔

Vy jste z KH vid? Nevím, jak velkej problém je pro vás dojíždění, ale kdybys chtěla, tak ti můžu dát kontakt na tu naši logopedku, je fakt úžasná, 30 minut 120Kč, žádanku nepotřebuješ 😉 Jak vy jste na tom vůbec s mluvením? Já už si to nepamatuju...

jinak to je fakt děs, to nemluvení se prostě furt a furt neřeší....hlavně, že to, jestli dítě leze, stojí, chodí...to se řeší..pomalu každý druhý dítě má cvičit Vojtu, i když to nepotřebuje....ale když 3,5letý dítě málo a blbě mluví, tak to neřeší nikdo....ach jo 🙄

lenka.pce
23. bře 2011

Myslím, že to je klasická logo, dostala jsem na ni kontakt z Rané péče. Sisstin, kdyžtak mi prosím do IP ten kontakt pošli, pro jistotu, dojíždění se dá vždycky nějak zařídit.
Míša mluví ve větách, ale rozumím mu plně jenom já, i přítel má občas problém mu porozumět. Rekord má šestislovnou větu. Mluví stylem "Kaga puf auto" to znamená " Kostička spadla na auto" a podobně. Poslední měsíc se opakuje, ale ne dobře. Místo čaj řekne "taš" a podobně. Pes je pro něj pořád haf, kočka čičí nebo mnau.

sisstin
autor
23. bře 2011

@lenka.pce no tak to si myslím, že by chtělo určitě 😉 na diskuzi chodí holka, dcera "jenom" patlá...a třeba K a L už se učí víc jak rok, a nic moc....vývojovou vadu řeči nemá, a stejně teda jako musí dost makat a chodí ke klinický logo 😉

lenka.pce
23. bře 2011

taky si myslím, doktorka chtěla čekat půl roku, ale to mi přijde strašně dlouhá doba. Pořád jen čekat, hlavně se mnou nemá tu motivaci makat, když s ním bude někdo jiný, tak by se mohl snažit vyslovovat čistě. Spousta lidí se ohání výrokem, že máma přece ví, co je pro její dítě nejlepší ( jsem na to trochu alergická například, když obhajují párek v necelém roce a tak), ale když pak člověk má fakt nějaký problém, tak ho nikdo nechce řešit.

sisstin
autor
23. bře 2011

@lenka.pce no Tygr taky doma moc trénovat logo nechce 😝 to už musí bejt...jiný věci jako v poho, ale to logo moc ne...to fakt maká tam hlavně 😉 on má Martinu rád ( to maj teda všichni 😀 ), a hlavně tam si nedovolí nějak odporovat...což na mě si samozřejmě dovolí 😅 😅 😅 😅

no většinou tu patlavost řeší až v pěti letech, a pak si rodiče jako myslej, že tam budou chodit tři měsíce a všechno bude v oukeji..a pak se děsně diví, že to tak není 😝

zejtra se snad už dostaneme aspon k těm listům od Dipita... já jdu na pracák se odhlásit a bude ze mě ofiko "žena v domácnosti"...akorát ne zazobaná, co ji žíví prachatej manžílek, ale socka 😝 😅 😅 😅

lenka.pce
23. bře 2011

Jj, tak jsem to myslela, že bude makat hlavně tam. Myslíš, že v tomhle věku by mělo nějaký smysl nereagovat na zkomolená slova, ale vyžadovat čistou výslovnost? Například pití je pro něj tití, tak mu nedat pití, dokud se alespon nepřiblíží tomu pití? Nebo by to bylo spíš na škodu?

sisstin
autor
23. bře 2011

@lenka.pce no já myslím, že jo 😉 my to tak dělat máme....on už to Tygr taky jako dost "šulí", a když ho "donutim", tak to řekne jakž takž dobře 😉 samozřejmě ne, aby měl nějakej záchvat..stačí, když to zopakuje jednou a uvidíš, že tam je snaha 😝 😅 u nás je pití zas "ití"...a když to šulí, tak to je jenom "íí"..a to mu teda jako neuznávám 😅 😅 😅

hanatka
23. bře 2011

Ahojky
@deina, jj, byli jsme u psycholožky poprvé. V květnu jdeme ještě k Dr. Krejčířové, která je kapacitou v ČR na autismus a dysfázie. Tak uvidím, co řekne ona. Jinak to jak s dítětem pracovat, to by ti měla právě říct taky psycholožka nebo pracovnice různých zařízení zaměřené na autismus. Ono taky záleží, jaká forma toho postižení je, já např. nevím, co bych s ním měla dělat, když on typické projevy autismu vůbec nemá, jakože nějaké rituály, změny mu nevadí, lidi mu nevadí, nic. Taky je dost dobře možné, že malej Asperger vůbec není, oni i třeba nadané děti se můžou takhle projevovat.

hanatka
23. bře 2011

@sisstin
taky se snažím malýho hodně opravovat v řeči, on prostě slovíčka, které dřív říkal nějak, (např. modrá byla meme), tak má tendenci to používat dál, i když už umí krásně říct modjá 🙂 Terezka je pořád Teitete, i když když se snaží, tak řekne Tejeka. To bylo dobrý u tý psycholožky, prej jak se jmenuje sestřička a malej Teitete 😀 😀 Se na nás dívala, jakože co to je 😀

sisstin
autor
23. bře 2011

@hanatka no ale právě o tom to je, Tygr taky umí říct spoustu slov, nebo je i sklonovat..pokud je opakuje...ale pak ve spontání řeči to stejně říká tak, jak mu to jde dobře vyslovovat a jak mu to ten mozek tam hodí 😝

hanatka
23. bře 2011

@sisstin jj, ale já na něm vidím, že s tou řečí jde hodně dopředu a podle mě docela rychle. Dneska dojedl rohlík a řekl: mami, mám rohlík v břichu 😀 Teda samo jakože johík v bichu, ale gramaticky úplně správně. Nebo skončil AZ kvíz a on na to pán už jde domů. Což před měsícem vůbec nehrozilo takové věty, mám z toho radost 🙂

sisstin
autor
23. bře 2011

@hanatka jj, hele...to je úplně super 😉 on je fakt ještě malej a na patlavost má více než nárok 😉 tohle by jako Tygr fakt neřekl - ten tak možná "oík bicho" 😅 😅 😅

hanatka
23. bře 2011

@sisstin no já jsem z toho úplně odvařená, začal to říkat tento týden, fakt balzám na mou duši po těch stresech 🙂

sisstin
autor
23. bře 2011

@hanatka počkej, ten ještě do půl roku bude kecat jak drak 🙂

hanatka
23. bře 2011

@sisstin no kéž by 🙂
Ještě kdyby se přestal starat o ty čísla a písmena a začal se chovat jako "normální" 2,5 leté dítě 😀

sisstin
autor
23. bře 2011

@hanatka Tygra ty písmena taky v tomhle věku děsně braly...uměl celou abecedu, "přečíst" spoustu slov...všude viděl loga - Česká spořitelna, KB atd. 😅 😅 všude to hledal, neustále listoval v novinách a ve Zlatých stránkách 😅 a ted po tom ani nevzdechne 😉

lenka.pce
23. bře 2011

@hanatka tak o takových větách si můžu nechat zdát, u nás je to podobně jako u Sisstin, spíš teda jen "rohlík ham". Do toho ještě oba kluci trochu šilhají, mladší víc, tak hrozí, že budou nosit brejličky. Sem si do ted říkala, jak to je všechno ok a ono nějak ne 😅 Já jsem bez nich, ale pohled na nás bude pěknej...

sisstin
autor
23. bře 2011

@lenka.pce když jsme u toho šilhání 😉 Tygr taky okolo toho roku šilhal, bylo to vidět hlavně na fotkách..takže já už stresy, páč jsem tupozraká...a byli jsme u primářky, a samozřejmě nešilhá 😉 má prostě širokej kořen nosu a tvar oka orbit, takže z určitejch úhlu to vypadalo, že mu ujíždí oko..ale bylo to jenom tím, že jak je ten nos širokej, to to dělalo optickej kla 😉

na fotkách to občas tak vypadá doted, když je focenej ze strany...ale prostě to už tak bude, má to dost lidí..jinak normoš v reálu nešilhá vůbec...pak jsme byli rdši ještě v RP na screeningu očních vad a taky v pořádku 😉

hanatka
23. bře 2011

@sisstin fakt?? Ty jo to samo malej jede taky, pozná všechna loga, která už jednou viděl. A ty čísla a písmena jede už od roku a půl.. drží ho to už rok. Slova "čte" taky, prostě to pozná, jak jdou ty písmena za sebou a pamatuje si to. Tak to je fajn, já právě v té hyperlexii viděla hlavní znak toho aspergera. Krom toho teda, že ho moc nezajímají děti, jenže to je podle mě taky brzo na něho ještě. A když si vzpomenu na sebe, jaká jsem byla ve školce, jak mě to tam nebavilo, jak jsem nechtěla být mezi dětma, tak se mu vůbec nedivím 🙂 Třeba je po mně 🙂

sisstin
autor
23. bře 2011

@hanatka jako "čte" doted...třeba si umí vybrat pohádky na DVD, kde není obrázek...a je to tam jenom napsaný lihovkou 😅 ale jinak ho to fakt nezajímá 😉 co se týče mě, já jako dítě jsem ostatní děti právě taky nesnášela...celou školku jsem visela učitelkám na zadku nebo stála u branky a čekala na mámu 😝 a pak v první třídě mě to normoš přešlo a nebyl žádnej problém už 😉

hanatka
23. bře 2011

@sisstin 😀 já se musím smát, na oční jsem ho taky nahnala cca v roce a 3/4, že šilhá 😀 😀 A máme taky širokej kořen nosu a že se to pak zdá 🙂

lenka.pce
23. bře 2011

Míša (starší) si myslím, že bude v pořádku, bývalá doktorka ještě v Pardubkách si ničeho nevšimla. Ale u Jindry je to znát ze všech úhlů a docela často, i když s věkem se to trochu zlepšilo.