Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
28. bře 2011

@sisstin ahooj 😉 k tej Krejcirovej, u nas je taktiez uznavana ako najlepsi diagnostik (viem od kolegyne, ktora studuje psychologiu 😵 ) Co sa tyka Janosikovej, napriek vyhradam je to u nas zial najlepsi diagnostik 😝
Nasu diagnozu mozno fakt odflakla, ale aspon na rovinu povedala, ze maly nie je autista. To mi pre ten moment uplne stacilo 😵 Co ale presne je, resp,aky typ dysfazie ma, to asi fakt nevedela..Ale ja sa necudujem, stanovit presnu diagnozu by bolo nezodpovedne (myslim v nasom pripade). Maly ma dnes presne 3,5 roka a vidim kazdy den nejaku mensiu zmenu k lepsiemu, tak cisto laicky si trufam odhadnut, ze presny typ dysfazky nam stanovia az po 4tom roku.Ono este pred 3mi mesiacmi maly povedal akurat ako robi asi 15 zvieratiek a slovko este. To bolo vsetko. Takze vtedy by diagnoza mohla byt tazka receptivna dysfazka. Teraz maly povie takmer vsetko, ale spotanne a funkcne je toho menej, mozno 100 slov,ale aj to je z tyzdna na tyzden lepsie. Najnovsie povedal vetu ´´mama pod haci´´ 🙂
Na konci skolskeho roka by som mala dostat spravu zo skolky, kde musim povedat, ze fakt dobry psycholog, terapeut, logoped napise na zaklade rocneho celodenneho pozorovania snad uz aj odhad na typ dysfazky, mozno iq..
tak potom budem snad mudrejsia 😝

@sisstin inak pozerala som si u nasich Tygrove videa a musim povedat, ze maly na nich posobi ako uplne bezne sikovne dieta 😉 ked sa v skolke socializuje, urcite sa zlepsi aj rec a ste v pohode 😉

sisstin
autor
28. bře 2011

@andreabe ahooooj paní 😀 😀 😀 tak my taky jako nemáme od Krejčířové diagnozu, ale prostě máme nějaký podezření a jdeme tam za měsíc zase 😉 nebo vy k té Jánošíkové ještě půjdete? 😕 Mně právě přijde divné to, že vám prost uzavřela diagnozu jako narušenou komunikační schopnost a čus 😕 to je podle mě strašně širokej pojem 😕

jinak holky, Tygr má tu dysfázku fakt podle mě jasnou, on mluví jak google překladač 😅 😅 😅 třeba jede autobus (bílo-zelenej) a Tygr: "autobus bílej zelená" 😅 😅 + teda ještě samo to neříká takhle čistě, v jeho podání "aubus bíbí eená" 😅 😅 jako přesně tu dysfázku fakt vidim, podle toho, co píšou jiný maminky starších dysfatiků 😝

jana804
28. bře 2011

Ahoj, už nějakou dobu sleduji tuto diskusi a moc bych se chtěla zeptat na váš názor. Mám skoro tříletou dceru, už když byla malinká, tak jsme měli problémy s hypotonií (plazit se začala až v roce, lézt po čtyřech ve 14 měsících, chodit v 21 měsících). Myslím, že s komunikací zezačátku problémy nebyly, měla ráda, když jsme s ní chodili, všechno jí ukazovali, dobře si všechno pamatovala a pak ukazovala sama, miluje knížky, takže brzy říkala mama, tata, bibi(babička)🙂 , zvuky všech možných zvířátek atd. Říkala jsem si, že s pohybem to nebude nic moc, ale bude brzy mluvit. No, tak to jsem se spletla. Neříkám, že nemluví, ale mluví dost špatně, ale to se mi nezdá nezvládnutelně, protože hypotonie (jak mi bylo řečeno se týká svalů a ty jsou v puse taky), takže doufám, že to vytrénujeme, myslím, že v kvalitě řeči pokroky jsou. Náš problém je spíš v tom, že... já tomu říkám, že NEMYSLÍ. Tím myslím, že neumí moc používat první a druhou osobu. Někdy třeba říká: maminko čůrám, nesu, dělám, ale celkově si myslím, že v tom jasno nemá. Taky se třeba nikdy na nic neptá, prostě nepokládá otázky (poslední dobou trochu, ale spíš si myslím, že opakuje to co slyší od nás, aniž by vyžadovala odpověď). Když chce něco vědět, tak na to ukáže a řekne: maminko tohle. Když se jí na něco zeptám, tak většinou odpoví jo, ne, a to i na otázky typu Magdi, proč jsi to přinesla? Někdy mě překvapí, ale to je fakt málokdy. Jinak je docela bystrá, všeho si všimne:maminko, letí tam letadýlko...a druhý...jedno, dvě letadýlka... Umí taky písmenka a čísla, když nemá co dělat, tak sedí u digitálních hodin a hlásí: maminko - je tam šestka a skočí tam sedmička...ALE to je právě to, ona dokáže všechno dost přesně popsat, ale jinak kromě toho ji nikdy nic nenapadne. Jo, ještě když se něco stane, tak k tomu třeba řekne nějakou básničku (já vím, že to zní docela blbě, ale ona tu situaci tím dost trefně vystihne - třeba ráno tady sebou mladší dcera plácla a ona na to - ...natloukla si koleno o dubové poleno a takových příkladu můžu dát desítky), takže si říkám, že třeba tu hlavu nemá jen na čepici... Taky na dost otázek nebo situací odpovídá dost často tím, co má naučený
, já teď honem nevím, ale třeba tuhle:Magdi, jaki se drží lžička? a ona: do polívky (vždycky teda neříká takové nesmysly, ale prostě použije naučenou odpověď a když nejsem spokojená, tak použije jinou). V podstatě ale, když něco chce, tak si řekne a nějak se dorozumí, ale třeba mě napadá, že místo CHTĚLA říká BYLA, slovo muset, třeba vůbec ve slovníku nemá. Taky mám pocit, že ji samotnou nic nenapadne - třeba když bych ji nechala sedět na nočníku a odešla na půl dne pryč, tak ji nenapadne se zvednout, je hodně pomalá, všechno jí musím říct tisíckrát. jinak vztahy s vrstevníky - ona je prostě někde jinde, ale děti ani dospělí ji nevadí, sestříčku má ráda a hezky si spolu hrají. Prostě je toho spousta, teď mě všechno ani rychle nenapadne, ale přiznám, že nevím, na koho se obrátit, ani třeba jakého odborníka vyhledat, měl byste na to někdo nějaký názor? Moc děkuji a těším se na váš názor.

jana804
28. bře 2011

Omlouvám se, za ten román... 😀

sisstin
autor
28. bře 2011

@jana804 takhle na rychlo 😉 mně na té řeči zas tak nic zvláštního nepřijde 😉 určitě má opožděný vývoj řeči kvůli té hypotonii 😉 a je tam kvůli ní i problém s tou samotnou hybností mluvidel 😉

mi přijde, že ty otázky, co jí pokládáš, jsou pro takhle malé dítě prostě těžké... např. "jak se drží lžička" 😕 to podle mě nemá šanci tříleté dítě na to odpovědět 😕 a pokud jde o nějakou takovou tu "spontánní" povídavost, tak to je spíš až po třetím roce... do té doby tak nějak dítě komentuje, co vidí a je schopno odpovídat na jednodušší otázky 😉

sisstin
autor
28. bře 2011

@jana804 jinak jediný, co bych doporučila, je asi psycholog 😕 aby posoudil, jestli jde třeba jen o povahový rys (holčička holt bude pomalejší), nebo jestli o opožděný vývoj kvůli té hypotonii, či něco jiného 😉 takhle z toho, co píšeš, mi to nijak závažné nepřijde 😉

jana804
28. bře 2011

Děkuji mockrát za názor, já jsem z toho nervózní asi taky proto, protože mám kolem sebe jenom kamarádky podle mě nadprůměrně šikovných dětí - ve dvou a půl letech se sami nají, oblečou, vyslečou, obslouží na WC, hovoří ve větách podmínkových... Jako nemyslím si, že by vše bylo o.k., toho psychologa nejspíš zkusím, musím mít doporučení od dětské dr.? Jinak se často dívám na váš fotoblog, ráda se inspiruji doporučenými pomůckami, články jsou taky hodně zajímavé.

sisstin
autor
28. bře 2011

@jana804 tak ona je ta norma poměrně široká 😉 spousta "normálních" dětí má ještě okolo těch třech roků problémy se samoobsluhou, natož děti hypotonické, kde ta motorika až tak úplně dobře nefunguje 😉

k psychologovi ( pokud není soukromý), tak určitě doporučené od dětské...ale chce to někoho kvalifkovaného, běžní psychologové neumí moc ten vývojový profil udělat, kor u takhle malého dítěte 😉 😒

evaje
28. bře 2011

@jana804 Jen k té hypotonii z vlastní zkušenosti se synem. Je taky neskutečně pomalý, ale né pro to, že by mu to nepálilo, ale prostě o sobě ví, že je pro něj těžké vstanout a jít něco někam udělat. Proto vyčkává. Já to přiřazuju určitému druhu chytrosti. Přece to nebudu dělat já,, když to za mě může udělat někdo jiný. Pamatuju si, jak se nechal od vrstevníků tlačit na tříkolce ve 2,5 letech. Nebyl vyzrálý na šlapání, tak je využíval. Oni ví na co mají a na co né. Navíc všechno pečlivě sledují a v hlavince jim to prolítává, jen to prostě nejde ven. Matymu oravdu hodně v tomto směru pomohly Omega -3 DHA. Koupíš v lékárně. Teď nám to i doporučil homeopat a říkal, že to jeho zrychlení je taky tím.Jinak s řečí to je jak píšeš, ale je pořeba to asi pohlídat dobrým logopedem, ať si neudělá návyky, protože mluví podle toho co zvládne a u hypotonické pusy je potřeba posílit pomocíí cvičení rty a jazyk. Ale to je těžké posoudit, jde oo to jakou míru té hypotonie má. Tak se držte fičím na powerjogu. Kluci mají neštovice, tak potřebuju relax 😉

daska58
28. bře 2011

@andreabe ahoj, tak už som tu dávno nebola 😖 čítala som ničo od teba na tému, mám autíka, len škoda, že už neprispievajú... sa teším s tebou, že ste celkom dobre dopadli... my ideme v stredu k jánošíkovej, som tolko na to čakala, ako mrtvy chrobák- bojím sa čo povie, dúfam, že nepovie a.... chcem sa info, či si s tými babenkami v kontakte s tej spomínanej témy a či si vyskúšala nejaké tie prostriedky MB12 atd.dakujem

inak som v prdeli, mám neskutočnú depku a čakám, že sa stane zázrak ☹

ygreen
29. bře 2011

ahoj holky
tak tobík je na 9.5. objednanej na audio do Žitný- tam vyzkouší, zda normálně s ním půjde pracovat, nebo nás objednají na to audio ve spánku. Myslím, že to bude stejně nejlepší a dojde na to. Tak snad nebudeme čekat moc dlouho.

Jinak Tobík strávil skoro celou neděli s manželem venku nebo na zahradě, fakt si to užili a Tobík venku vyžadoval aby ho manža honil po takových chodníčkách na sídlišti. Otočí se, dívá se na něj, začne se uculovat/smát a začne utíkat a kouká, jestli manžel běží za ním.
A pak mě včera začal nosit vodu v dávkovači na UM a dával mi pít. Celý víkend nestavěl řady z ničeho. Začínám mít pocit, že už to dělá jen z nudy, když se mu nikdo nevěnuje.

Dnes ráno jsme přišli do miniškolky a byla tam paní na hlídání, která pomáhá v jiné dny než chodí Tobík, a obouvala se a odcházela a Tobík k ní přišel a pohladil jí po tváři a vlasech a usmál se na ní 😉 já byla paf, ale ona na něj, ahoj Tobíku, to my se známe, viď 😀 a pak tam měl jen Adélku - stejně starou holčičku, možná o něco mladší a tak jí hladil po ruce a chtěl jí vzít za ruku 😉 no a pak si šel vytáhnout krabici s autama a jezdil s nima - posílal je od sebe, nestavěl řady 😀 😵 prý ani celou školku ve čtvrtek nestavěl 😵 😵 možná už to fakt je doznívající zvyk a už ho to přestává bavit - no kéž by 😀 😀 😀
Každopádně, Tobík bude chodit častěji do školky i ve dny, kdy tam jsou kluci - o to mi jde, tam myslím, že bude jeho nápodoba největší. Tak si musím rozbít prasátko, páč to bude finanční pálka, ale hlavně ať se "probudí".
jo a říkala jsem hlídací tetě ve školce, jak jsme dopadli na logo a říkala, že jí to taky napadlo, proto, jak se Tobík vyjadřuje - mrčení, breptání, výskání - že jí to připomělo hluchoněmé děti a jejich vyjadřování.

sisstin
autor
29. bře 2011

Holky, v pátek je prvního, takže Kr. už bude objednávat 😉 tak pište, co nejdřív 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen no ale vyjadřujou se tak i nemluvící děti, že jo..jak jinak by se měly vyjadřovat, když neumí mluvit 😉 no super, že jdete do té Žitné, tak snad pak budete moudřejší...ale mně se prostě furt nezdá, že by rodiče neměli podezření už dříve, že jejich dítě neslyší...ale třeba se pletu, fakt nemám zkušenosti 😉

tady zrakový vnímání, to nejzákladnější 😉

https://www.youtube.com/watch?v=W26qSAFinFo

a tady taková hra, taky na zrakový rozlišování 😉

ygreen
29. bře 2011

@sisstin no já fakt nevím, stává se hrozně často, několikrát denně, že po něm něco chci, nebo ho volám a řeknu to dvakrát a pak až fakt zvýším hlas se otočí nebo to udělá. I když bych řekla že stejná, možná vyšší možnost je že mě ignoruje a nechce to udělat. Takže já si myslím že slyší, ale záleží na tom CO? a JAK? a KOLIK?

Když já prostě si stejně myslím, že bez gesta, nebo ukázky, nebo dané situace nerozumí otázce. Občas mi přijde jakobych na něj mluvila čínsky a on dělal to co zná, ví že má dělat, vidí jak mu ukazuju co má dělat, navedu ho a tak. Víš co tím chci říct?
To by ukazovalo na tu smíšenou, že?

ygreen
29. bře 2011

tedy ukazovalo by to na smíšenou i sluchovou vadu - prostě nerozumí tomu co se mu říká.

Pořád si myslím, že autismus to fakt nebude, on mi přijde, jako by byl svázanej tím neporozuměním a neschopností se vyjádřit a proto dělal to co dělá, a potřebuje něco, co ho rozváže a pak bude normální tříletej kluk.

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen jj, to fakt nerozumí a chytá se až na to gesto nebo to pochopí ze situace 😉 takže bud fakt nerozumí, nebo má teda tu vadu sluchu 😉 tak uvidíš, co vám řeknou v té Žitné 😉 já fakt věděla, že Tygr slyší i to, co nemá...od roku si "zpíval" písničky a melodie..ta sluchová percepce, co se týče zvuků byla vždycky perfektní...on reagoval i na to mluvení, ale tak, že prostě věděl, že něco říkám....ale prostě nerozuměl co, a pak jsem na něm viděla, jak honem přemýšlí, co asi teda jako má udělat 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen ale on takhle nerozuměl okolo těch 2 let, pak už to šlo hodně rychle dopředu... 😉 takže smíšenou nemá... ale Tobís je už docela velkej, tam je fakt vidět, že něco s tím porozuměním v pořádku není...tak ted musíte zjistit, co 😉

ygreen
29. bře 2011

on si tuhle poklepával u hravého učení u písničky a do rytmu, ale zase nevím, kolik toho slyšel, přeci jen to měl nahlas z bedýnek přímo před obličejem.

chci se zeptat, je u dysfatiků normální, že nemají moc rádi, když se zpívá - třeba matka? Né v televizi, ale rodiče třeba. Hlavně v tom období než se s nima začne pracovat a oni se zlepšují?

ygreen
29. bře 2011

@sisstin co se vlastně dělá u těch dysfatiků, kdyby se to potvrdilo u Tobíka, že sluch je v pořádku s tím neporozuměním běžné řeči? Jak se s nima pracuje, já vůbec nevím jako jak na to, páč když logo chtěla aby se na něco díval a jeho to nezajímalo, tak odvrátil pohled a šel dělat něco jiného.

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen záleží, jak je ta smíšená (receptivní) těžká 😉 pokud fakt hodně, tak tyhle děti dost ze začátku vykazujou autistický rysy a můžou být i špatně diagnostikovány za autisty. U těžké poruchy porozumění se určitě musí používat náhradní komunikace - takže zejména komunikační kniha, znakování atd. 😉 O smíšenou dysfázii jde myslím v tom případě, kdy je porozumění opožděno v rámci měsíců ( nejčastěji to bývá tak ten tři čtvrtě rok), pokud jde o opoždění v rámci roků, tak už je to receptivní dysfázie ( ne čistá).

Vím, že neradi poslouchají zpěv někteří autíci, ale na diskuzi to neměl rád ani jeden klučina, který má těžkou receptivní a sémanticko-pragmatickou poruchu.

S těma dětma se pracuje podobně jako s dětma, co mají jenom expresivní poruchu řeči = rozvíjet naprosto všechny složky, ne jenom tu řeč...ale s tím, že se musí zejménat trénovat to porozumění řeči - obrázky atd. A ta reedukace je mnohem těžší a zdlouhavější, než u dětí, které mají "jenom" špatnou expresi.

Co se týče toho samotného mluvení, to pak záleží, jak moc je u těch dětí narušená i exprese...jsou děti, co mají špatné porozumění, ale ta exprese je relativně dobrá...takže někdy mluví stejně, co rozumí 😉 pokud je tam špatná i ta exprese, tak to je opravdu na dlouho...rozhodně do školy nemluví jako vrstevníci, a pokud jde o fakt těžké formy, tak nemluví normálně nikdy - asi jako cizinec, co se naučil česky 😉

ygreen
29. bře 2011

sémanticko-pragmatickou poruchu - co je to?

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen to je taková hrozně složitá diagnoza...něco mezi autismem a dysfázií, někdo to řadí přímo pod PAS 😉 tam jsou v podstatě narušené všechny složky (právě i ty PAS), ale v ruzném poměru...takže některé děti jsou spíš autíci, některé děti mají spíš špatné to porozumění a ta PAS složka není narušená vůbec...fakt hrozně složitý 😉

ten klučina z diskuze právě to PAS zasažené nemá, má těžkou poruchu recepce a té pragmatiky (užití smyslu řeči) 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

má ji tam víc dětí, ten další klučina je hodně inteligentní, on má spíš zasažené to PAS centrum, je to takovej Aspík spíš - mluví jak kniha, @andreabe je trošku zná 😉 je prostě ujetej spíš do aspíkovska 😝 ze začátku měl problémy s porozuměním řeči, ale jakmile začal rozumět, tak začal i mluvit( fakt jak kniha), expresi neměl narušenou vůbec 😉

chytrej je až až, ale má taky pár rituálů, divný zájmy...prostě vždycky bude trošku exot 😉

kacici
29. bře 2011

Ahoj holky,omlouvam se,ale uz na MK vubec nechodim 😅 ,odesly me diky vedeni ze shora 😠 vsechny nej kamaradky,i diskuze se presunuly jinam,tak nestiham.Urcite dam pak vedet - 15.4. jedeme do Prahy,tak vam, pak napisu jak jsme dopadli 😉
Terezka je stale stejna,nekdy je lip,nekdy zase hur,nejhorsi je ze tvrdohlava a vztekla je uz i ta mensi ☹ ,zkratka ma vzor ve sve sestre 🙄 Takze doma to nekdy vypada jak v blazinci 😀 😝

ygreen
29. bře 2011

@sisstin díky za informace

tak ve školce byl jen s Adélkou a za prvé jí dnes celý den vyznával náklonost, že jí hladil po ruce a líbal jí ruku (tak to dělá i sestřičce), ta prý byla zarařžená a když jí hlídací teta vysvětlila, že to dělá proto, že jí má rád a že se s ní mazlí, tak to vzala a mazlili se spolu 😀 a za druhé, naprostý šok, Tobiáš jedl polívku, celou porci a navíc kulajdu. Jako věc nevídaná. Prostě asi to jak baští s Adélkou - bezva 😵 😵 😵

Jo a dnes stavěl asi dvakrát do řady, ale hlídací tetě to nepřijde jako že to dělá z nudy, ale tak, že si hraje, najednou ho napadne že autíčka srovná, zase je rozhází, hraje si s nima a dál si hraje. Jakoby takový pozůstatek toho ce dělal dřív rád.

A zajímal se, když si teta stavěla s adélkou pexaso. Nehrál si s nima, ale zaujalo ho to. Zítra tam bude víc dětí a i kluci, tak jsem zvědavá 😉

Pak jsme byli na hřišti a perfektně si se mnou hrál, chtěl bych ho honila - bez řečí,ale výrazy obličeje mě vyzýval aby ho honila a tak. Pak si tam hrál s nějakou holčičkou, půjčil si její odrážedlo, chvilku na něm jel 😅 no zázraky se dějí 😀 😀

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen a Tobís zatím nemluví vůbec, ani nějaká citoslovce nebo tak? 😉 Tygr v tomhle věku začínal, nejdřív klasicky zvuky zvířátek...úplně první slovo bylo "BŮ", to si budu pamatovat až do smrti 😅 😅 😅 pak u Kr. přesně ve třech letech měl asi 10 citoslovcí..no a pak se to rozjelo..

tak s ním zkus ty zvuky zvířátek, třeba se chytne 🙂

ygreen
29. bře 2011

říká takovou slátaninu mezi haló a ahoj, když telefonuje, pak mňam, au (bolest), na (když mi něco dává, nebo něco chce podat), ne, hmmmmm (když něco chce dobrýho k jídlu)
ak má takový matlaniny k určitý věci - při znělce do kouzelný školky vždy hejká jo, jo, jo, jo, jo, jo, jo...... a tak.

teď večer mě zase hrozně mile překvapil, koukám na něj co dělá a on si prohrabával vlásky od shora dolů obouma ručkama a čuměl upřeně na telku a tak kouknu a tam reklama na balsám na vlasy a holka si tam rozčesává prstama vlasy - tak to mě mile překvapil, že takhle napodobuje

ygreen
29. bře 2011

jo a musim říct, že se vážně začíná podobat vrstevníům, začíná dělat to na co si stěžovaly holky na undatrách už tak před rokem: dnes se hrabal v hajzlu, štětkou mi omyl celé wc, včetně stěn, sedl si do krabice s nevybalenou spíží a převrhl mi koš s talířema, vylejzá nahatej ven an zahradu a prudí Edu (pes), vylil na sebe a hlavně si do pusy hnědou sračku se silikonovou tmavě hnědou barvou co byla v kelímku se štětci na odmáčení - atakdále
ale já mám ze všeho radost 😀

tohle nikdy nedělal, nic ho takhle nezajímalo, stavěl si řady, hrál s auty, čuměl na bednu.

ygreen
29. bře 2011

a děsně ho baví šťourat se prstem ve vůni na hajzlu - máme toho ducka - to želé, je to perfektní,ale nesmí přijít dítě, seškrábnout to prstem a pak to rozmazat štětkou 😀
teď baví theiku - skáče před ní nahej na matraci a rozhazuje letáky, ta se může utlouct 😀 a pak si k ní kleknul a dával jí hračku a prej - na, na, nááááá a hrozně něžně 😉

wsmoulinkaa
29. bře 2011

ahojky...
nelinka se mi začíná projevovat, už řekne máma, táta, bába....což donedávna nechtěla říct...už je živější a víc se projevuje, začíná i rozummět co ji říkám....
byla jsem u jednoho mudr...zastupoval moji mudr...a povídal mi-jestli chcete pro váš klid si zajedte s malou kam chccete, já vám říkám že je v pořádku...prej sám začal mluvit na 4letech a je z něj doktor 😀

ikdyž mě nejde tak o mluvení, jako o reagování...ale je to lepší a lepší 🙂