Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. bře 2011

@wsmoulinkaa promiň, ale na tyhle řeči, že ten a ten nemluvil do 3(4,5,6) a je z něj doktor, jsem fakt alergická 🙄 🙄 🙄 jinak super, že se malá tak zlepšuje, třeba to nakonec dožene a nebude problém žádnej, ale chce to hlídat 😉 což děláš 😉

@ygreen těžko říct, takhle mi přijde Tobík projevama okolo těch dvou let 😉 ono právě, když je dítě "extra" hodné, tak to taky může být špatně..Tygra jsem si fakt nemusela do dvou let všimnout ( on to jako i nesnášel), a neuměl samozřejmě nic, že 😝

wsmoulinkaa
29. bře 2011

@sisstin to mě to teda spíš potěší a podpoří.....
proč si to myslíš?? ale dřív to bylo jiné, nebyli takovéhle logopedické vyšetření....ted je fakt, že se to může hlídat!!

sisstin
autor
29. bře 2011

ono prostě nemluvit do 3(4,5,6 atd.) normální není...tyhle děti mají většinou dysfázii (slabší formu), která nebyla diagnostikovaná....takže se ta řeč srovnala "sama" postupem času, ale pak hrozí takový poruchy učení a já nevim co, že až hrůza 😒

ono je taky mluvení a mluvení, ty rodiče to viděj jinak...děti maj třeba opožděný vývoj řeči a podle rodičů nemluví...ale oni nevědí, co je to fakt mít nemluvící dítě (úplně)...páč takovou historku, že ten a onen nemluvil do x let, to má snad každej ve svém okolí...mi to spíš přijde jako nějakej hoax 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

@wsmoulinkaa jak píšu, je mluvení a mluvení...mně furt ex tvrdil, že on nemluvil do tří a jeho syn taky...ale pak, když jsem se vyptávala, tak samozřejmě mluvili, ale málo než ostatní děti...takže šlo o opožděný vývoj řeči..

fakt takovou historku má každej, je to prostě zkreslený...ale takový dítě, který nemluvilo x let a je naprosto v pořádku, to je asi jedno z milionu 😉

wsmoulinkaa
29. bře 2011

@sisstin tak až takhle jsem se ho neptala .-)...
no znám děti co se naučily mluvit brzo a ve škole msjí prospěch také špatný...

a co ten tvůj klučina, jak pokračujete??? já teda nepočítám kolik umí slov...asi 10😀

sisstin
autor
29. bře 2011

@wsmoulinkaa a takovýhle pediatry, který to bagatelizujou, bych střílela..průměrný dvouletý dítě má 250-300 slov, spojuje dvě slova, popř. už tvoří krátké větičky...ne samozřejmě každé, ale pokud je tam i horší nějaká ta reakce na mluvený slovo a jiný věci...tak už je tam něco, co by se mělo hlídat 😉

wsmoulinkaa
29. bře 2011

pořád čekám že se rozmluví ....... budou ji 2roky v červnu...tak se snad víc rozbreptá.... 🙂

sisstin
autor
29. bře 2011

@wsmoulinkaa no Tygr je ted v té řečové úrovni na ty dva roky...zhruba těch 250 slov, spojuje dvě slova, začíná tvořit krátký tříslovný věty...ALE, strašně patlá a mluví jako google překladač...třeba prší...a on řekne: nahoře voda dolů kapky ( samo ne čistě, patlá)...prostě nesklonuje, nečasuje, žádný spojky... jenom ta slova za sebou řadí 😉

wsmoulinkaa
29. bře 2011

jééé 250-300slov...no tak to mě po....tak to žádný neznám ... ale nějak mě to netrápí....uvidíme dýl 🙂

sisstin
autor
29. bře 2011

@wsmoulinkaa no to mluvení bych fakt neřešila, pokud se jinak holčička zlepšuje, a hlavně rozumí, tak má fakt čas...10 slov odpovídá asi na 15 měsíců 😉

wsmoulinkaa
29. bře 2011

@sisstin tak to je náhodou dobrý pokrok ne? a do školky ho nevzali jsi tuhle psala, kvůli té špatné řeči??

já se ptala min týden ve školce a řekli mi, že s řečí to nevadí, že se rozpovídá a když to nepůjde, tak se to pak řeší...ale ne, že by mi ji nevzali hned :-/

wsmoulinkaa
29. bře 2011

@sisstin no jo ale to jsou slova taková nijaká...máma , táta, bába, čiči, haf, bů, gaga atd...neřekne pes, kočka, kráva, auto......ale aspon něco že?! 🙂

sisstin
autor
29. bře 2011

@wsmoulinkaa my jsme to do školky nezkoušeli vloni vůbec, nedal by to ani omylem 😉 ted jdeme na zápis do logopedické třídy se sníženým počtem dětí, mají 5 míst..tak snad to klapne 😉 bude chodit na 4h - já jsem oficálně v domácnosti, takže ho na déle dát nemůžu...a budu ráda, když to ze začátku zvládne aspon na hodinu...

pokud by ta třída neklapla, tak bych s ním asi zůstala doma...do normální třídy to vzhledem k počtu dětí fakt nevidim...má zvýšené sklony k úzkostným reakcím, dětí se bojí a 25 děcek by fakt nedal 😒 a je tam, narozdíl od té logo třídy, jen jedna učitelka...

no pokrok to je velký, ale čím víc mluví, tím víc vidim, že tu dysfázii fakt má...ta řeč tomu celkově odpovídá...to bude ještě běh na dlouhou trat. On má naštěstí asi lehčí formu, takže jednak nemá ty ostatní složky nijak zvlášt narušený a jednak ta aktivní slovní zásoba se zvyšuje hodně rychle, u nás bude problém především s gramatikou a výslovností 😉

wsmoulinkaa
29. bře 2011

a víš jak říká básničku?? shcválně jestli to poznáš 😀
houpy, houky, koka keka kouky, kokoka ke kekaka ke kakoko kakaka .-DDD já se můžu vždycky počůrat smíchy 😀D
jasně že houpy houpy kočka snědla kroupy 😀

sisstin
autor
29. bře 2011

@wsmoulinkaa za slovo se počítá každý citoslovce, i něco, co třeba jako není "opravdový" slovo, ale to dítě ho neustále a stejně používá na jednu věc 😉 takhle začínají děti mluvit, takže u vás je hoooodně velká šance ještě, že jde fakt jenom o opožděný vývoj řeči 😉 Tygr měl takovouhle slovní zásobu o třetích narozeninách 😉

wsmoulinkaa
29. bře 2011

@sisstin tak to ti přeji abyste to zvládly a a ve školce to šlo co nejlíp, já se toho taky trochu bojím!!!

manža chce na pc...tak se loučím a zase pisnu příště!!

ygreen
29. bře 2011

@sisstin já si taky myslím, že v tom porozuměmí a vnímání odpovídá tak o těch 10 měsíců míň ale v něčem je zase šikovný - ty vkládačky apod.
Bylo by super, kdyby se začal probouzet a víc vnímat, napodobovat, atd. bylo by snazší s ním pracovat a někam se posunout.

A pokud se za slovo počítají i "brepty". které říká vždy jen u jedné věci a označuje jí tak, tak jsme asi na 10 - 15 slovech celkem.

Třeba vždy když je reklama na prevenar a směje se tam to mimčo tak říká hrozně něžně "mémé" asi jako mimi 😉

siss, hele dotaz - je možnost, že může být dítě opožděné jako Tobiáš a nebýt t o žádná vada, ale třeba řekněme nevyzrálá CNS a její pomalý vývoj??? Asi blbej dotaz, ale říkám si, že snad můžou být děti, vymykající se tabulkám a přitom nepostižené. Naše mudra mi říkala, že CNS skokově dozrává, echt u kluků, často později, kolem 3 roku. Co kdyby to byl i případ Tobíka, že teď bude nějakej skok a pomalu a s prací a péčí vše dožene? Nejsem naivní, ale probírám to z prava doleva a zleva doprava 😉 😀

jo a před chvílí mi přinesl v zubech kryt z mobilu, chtěl se o něj tahat jako pejsek a pak mi ho vždy v zubech dal do pusy a já ho musela prsknout na něj a on se mohl umlátit smíchy 😀 je super že mě chce jako parťáka na hraní 😵

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen no opožděný vývoj může být...my jsme to taky tak měli...ale u toho Tobíse už mi to prostě přijde jako až moc, jemu už tři budou...a žádné závratné změny, co se týče toho porozumění atd. nejsou 😉 ten opožděný vývoj se tak nějak toleruje do 3 let...

u nás to bylo fakt tak, že prostě mezi 1-2 totální zásek, až na to, že se naučil chodit..tak se prostě nedělo fakt lautr nic..a pak mezi 2-3 fakt mega skok, kdy to všechno dohnal ( až teda na to samotný mluvení)...

ale u skoro tříletého dítěte už mi prostě přijde, že "jenom" o opožděný vývoj nejde 😉 čímž netvrdim, že to nedožene..to vůbec, ale asi tam nějakej problém bude 😉

my to měli nakombinované, opožděný vývoj (kterej se srovnal)+ta expresivní dysfázka, kterou fakt asi má 🙂

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen na diskuzi taky chodí holka, chlapeček ve 20m nerozuměl, neukazoval, nenapodoboval..ale ted má 2,6roku..a už rozumí normálně, ukazuje, napodobuje atd., jenom mín mluví...u něj asi půjde o opožděný vývoj řeči ...ale prostě dohnal to do těch tří let..

u skoro tříletého dítěte už mi to přijde trošku nereálné, že by se to dohnalo "jen tak" a nebyl by tam žádnej problém 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen tam jde teda hlavně o to neporozumění řeči, kdyby měl opožděnej vývoj v čemkoliv jiným...ale tohle je prostě tak zásadní a stěžejní, že to podle mě problém je..třeba se pletu 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen třeba, jak jsme byli v té logo třídě..tak tam byla i holčička (pětiletá) s opožděným vývojem (celkovým)...ona byla prostě na svůj věk taková dětská, bylo vidět, že je trošku jiná a tak...ale řeči rozuměla naprosto normálně na svůj věk 😉 může být i opožděný vývoj řeči v expresi, ale v recepci to tak nefunguje 😉 že by byla opožděná jen tak..a samo se to dohnalo...to opravdu může být někdy okolo toho druhého roku...ale okolo třetího už ne 😉

ygreen
29. bře 2011

@sisstin já souhlasím, že tam asi někde problém je, ale zase myslím, že ho hodně zasekalo to obrovské množství hodin u televie, někdy skoro celé dny až fakt nechtěl dělat nic jiného.
Ty jsi s tygrem od 2 let cíleně pracovala a k tomu dozrála CNS a tak se tak moc zlepšil.

Ona ta telka asi měla na Toba obrovskej vliv, páč mi neříkej, že může být náhoda, že se takhle ohromě lepší/rozkoukává za poslední měsíc, co vidí jednoho bořka za 2-3 dny! Žádný pohádky, žádný čumění na telku, 2x týdně školoička, denně hřiště a za měsíc udělal v objevování světa/zvědavosti ohromnej pokrok.

ygreen
29. bře 2011

@sisstin to říkala logo, že jí přide dětštější a to i ve vyjadřování a já to vidím taky. je takovej občas ještě batolecí.

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen tak to netušim, fakt ne 😉 je to možný.....neznám nikoho ( mimo maminek autistů), kterým by děti koukaly tak obrovské množství hodin na TV...takže fakt neposoudim...

nakonec bych vám přála, aby to bylo fakt jenom tím, a Tobís byl v oukeji 🙂

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen jako pasivní sledování TV (aniž by tomu dítě rozumělo, co tam říkají)..je fakt zabiják 😉 naštěst Tygr je zrovna ten typ, že pokud něčemu nerozumí, tak ho to prostě vůbec nezajímá v TV...nedívá se na to....ale je spousta dětí, co jsou pasivní sledovači třeba od roku a koukaly by na cokoliv 😉

já to v tomhle měla lehké, Tygra TV nikdy moc nezajímala...a nezajímá doted...jako jo, už třeba kouká na Tomáše, nebo na Pata..ale to je tak 10-20minut a čus... 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

teda takhle, TV je u nás puštěná pořád (pokud jsme doma), abych tady zas nekecala....ale aby fakt seděl a sledoval, to už musí bejt 😉 rozhodně by nevydržel sedět třeba půl hodiny u TV...což jiný tříletý děcka v pohodě zvládaj...

já třeba ted čučela, že jsem koukala na Chlapi a chlapci 😅 😅 😅 😅a zrovna tam bylo, že Kyslík dostal do držky..no a Tygra to nějak zaujmulo a bulel kvůli tomu, že tam pána mlátěj a tak 😝 takže to jsem si poprvý všimla, že sledoval i něco, co není pro něj...a budu to muset začít o moc víc hlídat, na co kouká 😉

ygreen
29. bře 2011

@sisstin přesně od roka, zamiloval se do traktora toma, ale to bylo dobrý, ale kolem toho 1,5 roku, když jsem otěhotněla, stěhovali jsme se, tak vyžadoval pohádky čím dál víc a to byl samej traktor tom, požární autíčko finlay, bořek stavitel, chtěl to ppořád dokola, záchvaty vzteku, pláč - nic jinýho ho nebavilo. Naprosto si užil den jen u telky - seděl, hopsal, skákal, lezl po stole - prostě hodně se u toho hýbal, hlavně skákal na gauči, baštil, pil, hrál si s auty a byl blaženej. Jako poslední miloval asterixe a obelixe - kreslenýho.

Takže za poslední 1,5 roku byl těžce přesycenej pasivním sledováním dvd. Na normální telku nekoukal, to ho nezaujalo, krom borce na konec, kde má rád znělku a hypnotizování reklam.

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen tak ono to pak svádí, nechat dítě u té Tv, když ho to tak baví 😉 já to jako neodsuzuju, chápu to 😉 já jsem taky zas pro změnu seděla u PC, a Tygr si hrál s tou svojí krabicí...jeho zase zajímalo jenom někde něco kramařit, vyndávat, zandávat... takže ono v podstatě to bylo to samý 😉

jsem si říkala, jak on je hodnej a neotravuje atd. 😝 , jenže pak v těch 20m mi přišlo divný, že jako nerozumí ( když jsme si na diskuzi psaly o dětech, tak jsem najednou zjištovala, že jako jiný děti mají to porozumění fakt jinde, než on..do tý doby jsem si myslela, že jak rozumí on, je normální) 😝 a pak jsem začla něco víc studovat a ejhle, najednou jsem zjistila, že je jaksi těžce mimo.... 😝 já jsem se jako někdy od 9m snažila ho učit pápá, ukazovat v knížkách..ale on to měl prostě těžce na háku, tak jsem to nechala bejt..neřešila jsem to 😝

ygreen
29. bře 2011

@sisstin já mám puštěnou telku k večeru - nějakej seroš a tak od 20 - 22. Ale já byla taky zvyklá mít telku jako kulisu a teoreticky čumět na ockoliv. Já si doma rádio nepouštím a vůbec hudbu a prostě to mám ráda - ale evidentně jde odvyknout od všeho 😉 ani mi to nechybí.

jinak Tobík právě z telky napodobuje - z aposledních pár dní - dělal e se holí jako chlap v reklamě, dnes si rozčesával vlasy spolu s tou holkou v eklamě, telefonuje když v telce někdo telefonuje, tleská, když tleskají, směje se na to mimčo z prevenaru, líbí se mu štěňátka, a nabírá na pláč, když se ztratí kreslenej idefix v římě, nebo jiné zvířátko vv pohádce 😀

ygreen
29. bře 2011

@sisstin tak to je jak přes kopírák u nás, akorát že já pořád hlásila jak mám hodné dítě, jak je flegmatický a tichý a věřila jsem všem těm kecům od pediatrů a kamarádek, rodiny, že do 3 let času dost, že ten a ten mluvil tehdy a tehdy. Uklidňovalo mě to.