Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen no mě tohle právě nějak neuklidnovalo...ale strašně moc tomu pomohla ta diskuze na rodině, která mě fakt nakopla to nějak řešit 😉 já jsem teda nějak vnitřně věděla už fakt od roku, že něco není ok..on byl prostě od těch 9měsíců jinej než ostatní děti....ale furt mi okolí tvrdilo, že on není přece cvičená opička, aby dělala na povel pápá a paci paci...že bude těžkej individualista a tyhle kydy 😉

ale čím víc jsem si o tom dětským vývoji začla číst a něco studovat, a číst si zkušenosti maminek jiných dětí..tak mi bylo jasný, že fakt něco v pořádku není...páč ZDRAVÝ dítě prostě tu pozornost vyžaduje a chce, ukazuje spontánně a další věci...Tygra tohle nikdy v tom věku nezajímalo a přímo to nesnášel...takže já jsem vždycky něco zkusila, nulová odezva..tak jsem se na to vyprdla...ale v těch 20m už to fakt ignorovat nešlo, už byl fakt hodně jinej...ted zpětně vím, že byl na úrovni tak 11m dítěte ( co se týče komunikace) 😝

sisstin
autor
29. bře 2011

ono totiž každý dítě má nějaký povahový rysy..to samozřejmě ano, ale má to i nějaký meze, kdy to už normální není...a k tomu zrovna patří to ukazování, napodobování a další věci..to prostě musí dělat každé dítě..je to lidská přirozenost, a pokud to nedělá, tak je někde kurevsky velkej problém 😉

ygreen
29. bře 2011

@sisstin to máš recht
jsem šťastná, že teď za těch pár dní začal poměrně intenzivně napodobovat
ještě ale neukazuje prstem, prostě klasika, když něco chce, tak si ukáže a to je vše,ale začínám věřit tomu, že to taky rychle půjde.

spíš mi vadí ten jeho nezájem o komunikaci - nemá žádnou snahu se vyjádřit řečí

v neděli jsme se šli spolu koupat, u byl nahatej a já měla ještě tričko a cestou do koupelny jsem začala něco zvedat ze země a on přiběhl a místo aby mě řečí popohnal, tak mi začal svlíkat tričko, abych jako pohnula nebo ušetřila čas, nevím 😀

sisstin
autor
29. bře 2011

už jsem to tu psala, my jsme mezi 1-2rokem projezdili xhodin s naprosto "nehybným" kočárkem...on tak tak seděl v rohu a čuměl do země, ani se nepohnul....prostě nic...a ožil až doma, kdy zas mohl být u té svojí krabice s hračkama a vyndávat a zandávat ty věci 😝

já už bych třeba nikdy nechtěla kočárek, kde dítě nemůže být otočené obličejem k mamince...to je strašně moc důležitý, abych mohla dítěti komentovat to, co vidí, navazovala oční kontakt a další věci...

no ted jsem chytrá jak rádio, škoda, že mě to nezajímalo už v těhu 😝

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen on dokud nerozumí, tak prostě mluvit nebude 😉 těžko se může chtít vyjadřovat řečí, když neví, na co je ta řeč dobrá 😉

sisstin
autor
29. bře 2011

já bych i proto asi ještě chtěla někdy další dítě...abych to mohla dělat správně, a teda, aby bylo "normální", abych si prostě užila tu komunikaci tak, jak má být a celkově všechno prostě 😔

jinak i ted vidím, jak Tygr komunikuje, že ten vztah mezi náma je na úplně jiný úrovni...když nekomunikoval, tak to bylo prostě spíš jenom o tom, abych uspokojila ty jeho potřeby (najíst, přebalit atd.)...a o ničem jiným...neumím to vysvětlit, ted je to prostě úplně jiný...a chtěla bych to ještě jednou zažít tak, jak to má normálně být 😔

ygreen
29. bře 2011

@sisstin já vím o čem mluvíš, i tak telka byla pro mě náhrada za tichou domácnost, i když Tobiáš nebyl takový "flegmouš" jako tygr, sice taky rád jezdil v kočárku, ale hrál si, běhal, ale nebyl zvídavý, nic nezkoumal a tak.

ale za poslední týden, denně několikrát telefonuje i třeba 3 minuty breptá do founu, pak povídá na to mimčo v reklamě a dnes večer, se na mě z postele díval a usmíval se a tak něžně říkal něco jako máma 😵 teď jak každý den udělá něco nového, nečekaného, tak jsem optimistická hlavně co se týče toho autismu a vše ostatní je pro mě lepší.

ygreen
29. bře 2011

@sisstin a hele to je prstě tím "postiženým" děckem - Thea je asi zdravá, páč je úplně jiná, temperamentní, ukecaná, všechno zkoumá, prohlíží, otáčí se za hlasem a každým zvukem že by si šišku vykroutila.

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen tak to jako Tygr taky běhal, hrál si...když táta vařil, tak se tam hrabal v šuplíkách a tak ...jako nebyl úplnej mimon, že by celej den někde seděl v koutě..to zas ne 😉 to on chtěl chovat, nosit se...poznal si ty "svoje" lidi...ale prostě co se týče nějaký společný hry, ukazování, sdílení pozornosti atd., tak to byla nula bodů..

a samozřejmě, že jak se nijak takhle neprojevoval, tak jsem celej den promlčela 😝

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen to on byl taky zvídavej, co se týče nějakých věcí....to jeho takhle zajímalo vždycky..ale NIC, co by se týkalo řeči a nějaké společné komunikace 😉 to zas jako doma docela objevoval... i když je pravda, že to fakt bylo na úrovni třeba ročního dítěte....pamatuju si druhé narozeniny...tak třeba dortu si ani nevšim 😝

ygreen
29. bře 2011

tobiáš nechtěl teď na vánoce k dárkům u tchánovců, páč chtěl na autodráhu do dětského pokoje k synovci

a dárky ho nezajímají, když jsou zabalené a když je vybalim, tak první autíčka čapl a nic jiného ho nezajímalo

na 2 narozky si dortu všimnul jen proto, že jsem nahoru dala mcqueena a další autíčko z cars a pak s nima celou dobu jezdil po stole a nic jiného ho nezajímalo

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen já jsem to hlavně dělala úplně blbě, jsem k němu nakráčela a ted honem dělej paci paci 😝 atd. vůbec jsem mu nic nekomentovala, když byl miminko, což se jako má dělat od narození 😉 mně to prostě přišlo trapný, říkat mu: maminka ti dá napapat atd., já jsem prostě mlčela 😠

ted vím, že třeba už 6m dítě umí vyhledat pohledem mámu a pár základních předmětů na slovní pokyn..no to Tygr těžko mohl, když jsem na něj nijak zvlášt nemluvila atd., ono asi spousta věcí byla i moje chyba 😉

neříkám, že kdybych to dělala, tak by ted Tygr tu dysfázku neměl, to asi ne...ale určitě to mohlo bejt třeba lepší..nevim...ted už je to asi i jedno 😒

ygreen
29. bře 2011

a třeba v hračkárně, chodil mezi regály, koukal, obdivoval, auta, některé vzal do ruky, zkusil jak jede vrátil ho zpět a šel k legu čumět na telku a ani nic nehctěl, jakože by brečel, že musí něco vrátit, nebo tak. V obchodě s jídlem taky. Teď - jdu a on mi po cestě hází do košíku sladkosti, hned si jde pro kinder řez a tak a já u pokladny zjistím, že si tam dal 10 čokolád a tak 😀 mám z toho vždy ale stejně radost 😵

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen spíš jde o to, že třeba mně tohle pediatr fakt nikdy neřekl, že se to má dělat....já byla mladá a blbá, děcka mě nikdy nezajímaly..tak se mě třeba mohla zeptat, jestli na něj pořád mluvím...jestli dělám to a to..a další věci..

mě to prostě fakt nenapadlo 😔 já jsem věděla, že musí pást hříbátka, že se musí převalovat atd., že ho musím krmit každý tři hodiny - co může a nemůže jíst...ale co se týče nějakýho toho jinýho rozvoje, tak jsem prostě neměla totálně ani tucha..co dělat...

on většinu času spal do těch 6m, a když nespal, tak ležel pod hrazdičkou a brnkal si do hraček...nebrečel, nic nevyžadoval..prostě takhle vydržel do tý doby, než zas usnul..a konečná 😖

ygreen
29. bře 2011

to ti neřekne snad žádnej pediatr, ale fakt je že jsem v denodenním kontaktu s holkama s undater a protože tam jsou ještě dva skoro dodnes nemluvící (ale ukazující, apod) kluci, tak mi to ani přišlo. Ale to srovnání bylo denní. Nikd ymi nic nepřišlo až tak kolem 2,5 roku, jsem si říkala, že by už jako něco mohl, že to je taková ta hranice toho obyč opoždění

sisstin
autor
29. bře 2011

@ygreen no ono je to asi jedno ted, zpátky to nevrátím a nikdo mi nezaručí, že i kdybych to dělala správně, že by byl Tygr v oukeji 😝 no aspon je to životní zkušenost, člověk se toho dost naučí a vidí hodně věcí jinak ....akorát škoda, že zrovna musel bejt pokusnej králík 😔

wsmoulinkaa
30. bře 2011

ahojky..tak o tv mi nemluvte...tu máme taky pořád puštěnou....jako zvuková kulisa 😀 ale nella taky koukala od mala na bebe, dodnes ji to zajímá i jim-jam a že ona vydrží dýl...ale pak se naštvu a vypnu to, aby mi nezblbla...

sisstin
autor
30. bře 2011

@wsmoulinkaa pro takhle starý dítě jsou fakt nejlepší Teleblbís 😉 to je fakt jedinečnej pořad, ty týpci z BBC nejsou žádný ořezávatka...to dítě to naučí strašně moc. Nám dospělým to sice přijde idiotský, ale učí se tam právě ta první slova - jak všechno opakují, učí se tam gesta - pápá, tuli tuli...barvy, tvary...je to nenásilné, no prostě super....my jsme na nich začínali a Tygr se z toho naučil strašně moc...a někdy se podívá i ted, je to prospěšný pro děti až do 5 let 😎

wsmoulinkaa
30. bře 2011

@sisstin jj teletabies taky kouká...už zkouší říkat modrá modrá...jak se to furt opakuje 😅 nejvíc se ji líbí díl Louže 😀 a koukala jsem že má snad nejvíc diváků...něco na tom bude, proč si to ty děti vybírají...líbí se jí jak tam skáčou do louže...
ted jsem si vzpomněla, nevím proč se ji nelíbí na poště...jak tam blikají ty čísla, kdy máme jít na řadu tak furt přivírá oči....ale vidí dobře...dělá to i u dr na obrázky co má namalované v čekárně....dr mi řekla, že si možná pod tím něco představují...mě přijde divné .-/ no nic

ygreen
30. bře 2011

taky chci Tobimu sehnat teleblbce do,mu na dýfku

jinak dnes cestou ze školky normálně hledal brouky po cestě 😀 sbíral je, dával mi je a na hřišti už mě chtěl regulérně jako partnera na hraní - abych ho honila a tak. Hodně se mu zlepšil oční kontakt, myslím, že už je naprosto normální a plný.

Akorát on prostě fakt nerozumí, nebo blbě slyší, prostě v jednom to bude - byly jsme v lékárně a vybíral si lízátko a lékárnice mu ukazovala 3 na výběr a on ji vůbec neregistroval jak na něj mluvila, koukal jinam a když jsem ho obrátila a ukázala na pani, tak se mu rozzářili oči, pusu od ucha k uchu a hned pochopil, že si má vybrat a jedno si vzít.

hanatka
30. bře 2011

Ahojky 🙂
@ygreen mi to fakt přijde, jak kdyby neslyšel, protože i kdyby nerozuměl, tak kdyby slyšel, podle mě se podívá, co se děje..už jen podle tónu hlasu, jakým se mluví na děti, tak to dítě nějak pochopí, že se mluví na něj, teda aspoň myslím. A vzhledem k tomu, že se ani neobrátil, tak myslím, že ji ani neslyšel.
Jsem fakt hrozně zvědavá, jak u vás dopadne to vyšetření..

ygreen
30. bře 2011

@hanatka já ti fakt nevím, někdy se otočí po prvním zavolání, někdy až po pátém, když zvýším hlas. Ta logopedka říkala, že může slyšet i jen určité tony, nebo polohy hlasu, apod. A mě i přijde že má fakt radost, když udělá něco co po něm chci a pochválím ho, i jen blbou pusinku, nebo když chci aby mi dal napít.

Třeba když chci napít, tak našpulím pusu stejně jako když chci aby mi dal pusinku a on někdy neví, nejdřív mi dá pusu a já mu zopakuju ještě jednou že chci napít a né pusinku a klepnu mu do flašky a on mi hned dá napít a pak má radost, že jsem ho pochválila.

Ale snaží se breptat, někdy celé hodiny nezavře pusu, ale mluví hrozně potichu a kecá nesmysly.

ygreen
30. bře 2011

@hanatka a nebo slyšel, ale znělo mu to jako nic neříkající mumlání, nebo tak, víš jak to myslím. Prostě ho to nezaujalo tak aby se otočil.

ygreen
30. bře 2011

teď kouká na Bořka a Hugo tam zapadl do betonu a tak začal tak jakoby plačtivě řvát, tak na něj koukám, a on nožičky u sebe ruce na kolínkách a uplakanej 😅 a hned po další scéně, jak ho Bořek z betonu vytáhne, si jakoby oddechne a už se zase směje 😵 myslím, že emoce má naprosto zvládnutéa jak to brouček prožívá 😵

ta logopedka mi říkala, že dysfatici většinou hledají jiný prostředek komunikace a nebo na komunikaci trvají a snaží se o ní, i když není "kvalitní". Ale ten chlapeček se ztrátou sluchu byl jako Tobík. Tak já fakt nevím. Na to audio jdeme až 9.5.

ygreen
30. bře 2011

teď večer jsem doma zkoušela jak slyší a přišlo mi, že i když stál u televize a já zašeptala ze 6 mětrů chceš čokoládku, tak mě slyšel.

Asi se víc kloním k tomu, že prostě nerozumí. Jen zjistit proč.

Sisstin - pokud by měl v pořádku sluch, vyloučila se PAS, MR, apod. Tak to že se chová jako mladší a nerozumí mluvenému slovu a kvůli tomu nemluví - to by byla diagnoza dysfázie, ano? A smíšená? Já mám v tom pořád děsnej bordel.

jolinka
30. bře 2011

ygreen ... asi tak, zmiesana dysfazka , ale vy mate termin u Krejcirovej ze? ta vam to konkretnejsie urci.

osobne si myslim, ze tu nahradnu formu komunikacie prejavuju hlavne deti s expresivnou dysfaziou, oni reci rozumeju tak maju viac motivaciu nieco hovorit.. akurat ze nedokazu, s tou expresivnou sa logopedi aj castejsie stretavaju, tak mozno aj z toho sa usudzuje ze dysfatici maju vzdy nahradnu formu komunikacie

dieta co nerozumie resp. malo, ani nerozumie tej komunikacii, a ani nevie ze by sa nejak dorozumievat malo, proste mi to tak pripada, ze to neporozumenie sa tyka aj oslabenia komunikacie ako takej.

trebars ako Tygr ked bol mladsi, tak rozumel ze kazda vec ma svoj nazov, a tak neustale vyzadoval pomenovanie veci, ked je to porozumenie oslabene, dieta nemusi chapat ani takuto trivialnu vec.

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen ono je to takové složitější 😉 o smíšenou jde většinou v tom případě, kdy je porozumění oslabené zhruba o ten tři čtvrtě, max. rok 😉 Takže i hodně rodičů dětí, co mají smíšenou dysfázku si myslí, že dítě "jenom" nemluví, ale rozumí všemu. Protože tyhle děti relativně na slovní pokyn fungují 😉 ony nejsou schopny právě rozumět těm oblíbeným otázkám typu : z čeho se pije atd., Jenže tohle rodiče neví, takže se jich na to neptají samozřejmě 😉

pokud je to porozumění oslabené o víc jak rok, tak jde spíše o tu receptivní 😉 ona je to jakoby vždycky smíšená, protože čistou receptivní dysfázii má mizivý procento dětí ( tudíž, že nerozumí, ale ta exprese je v pořádku), já osobně neznám nikoho, kdo by ji měl. Takže se to označuje jako smíšená, ale v podstatě je to spíš ta receptivní 😉 kde to porozumění je už oslabeno fakt závažněji 😉

s tou komunikací, dysfatici se hlavně snaží dorozumět neverbálně 😉 takže prostě gesta, ukazují atd., a tohle dělají i děti s těžkou receptivní, ale asi mnohem déle, než je norma 😉

ono, jak píše @jolinka Tygr vyžadoval pojmenování věcí, jelikož on tu smíšenou neměl, on byl prostě opožděnej celkově, takže i když měl skoro dva roky, tak prostě byl dejme tomu na těch 15měsíců ve všem, a jakoby ta recepce byla k věku 😉 tohle je strašně složité určit, a ta Krejčířová to fakt poznala do puntíku přesně 😉

jinak, jak jsem psala o té holčičce, jak jsme byli u nich na návštěva...tak ano, měla jsem pravdu..má atypický autismus 😉 dneska byli u Kr. 😉

ygreen
30. bře 2011

@sisstin a jak se ta holčička s atyp. autismem projevovala?

Tobiáš tedy zatím vypadá na tu receptivní i expresivní. A ta receptivní bude asi těžší. Jen aby vyloučila Krejčířová ten autismus. musim jí napsat meil 1.4. jak mi radila sisstin.

sisstin
autor
30. bře 2011

jakoby mě první trklo, že nerozumí...to, že je opožděnej i jinak, mi v té době nepřišlo nijak zvlášt zase 😉 takže já k té Kr. jela hlavně s tím, že nerozumí ( byla jsem fakt přesvědčená, že má receptivní)...a ona mě pak vyvedla z omylu, že je opožděnej celej a rozumí k té své momentální vývojové úrovni 😉

u něj se ta recepce vyvíjela jako u zdravých dětí - ukazováním získával obrovskou pasivní slovní zásobu, ta slova se na něj pak už lepila neuvěřitelnou rychlostí, takže to skokově dohnal 😉

v tomhle Kr. fakt obdivuju neskutečně, protože opravdu v Rané péči si logopedka, psycholožka atd. všechny si byly jisté, že má smíšenou, ne-li receptivní...a fakt jediná Kr. měla pravdu...do puntíku ve všem... 😉

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen no ta se projevuje fakt jako autistka, mně to bylo jasné hned.... 😉 to zas Tobís je jako dost jinde 😉 ale samo záleží, jak je ten autismus těžkej..ona má určitě závažnější formu...

k tomu atypickému se dost často pojí i dysfázie, tak to má Jára od Moniky..ten má atypa, dysfázii poměrně těžkou a lehkou MR 😉