Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen asi jako když se učíš cizí jazyk a fakt nemáš na cizí jazyk talent 😉 tak takhle se dysfatici učí rodnou řeč 😉

ygreen
30. bře 2011

@sisstin tak to znám, já mluvim anglicky jako tygr česky 😀

njn, tak už fakt mizim, tobí odpadl v 7 tak budu brzy vstávat 😝

sisstin
autor
30. bře 2011

@ygreen a taky to slovo blbě slyší...proto pak ve škole peklo, páč dysfatický dítě není třeba ze začátku schopný určit, na jaký písmeno slovo začíná, nedokáže ti to slovo vyhláskovat...takže ho pak neumí správně napsat logicky 😉

proto to chce ty poruchy učení co nejvíc eliminovat už před nástupem do školy, jsou na to různé kurzy, logopedické tábory a různé dys kroužky... 😉

hanatka
30. bře 2011

@sisstin hmm, tak jsem teď najela na Jeníčka od Amélie a Thorová mu dala dg. dětský autismus 😒

katy261
30. bře 2011

@petruska77 toto mám doma aj ja. Môj syn má už 9, ale tiež sme si prešli niečím podobným. V troch rokoch som s ním začala chodiť po psychológoch, nakoniec po dvoch rokoch mu diagnostikovali ADHD syndróm s kombinovanou hyperaktivitou a silnou poruchou koncentrácie. tiež v dvoch rokoch ovládal celú abecedu a poznal aj všetky čísla v dvoch jazykoch a paradoxne teraz je tretiačik a trápime sa,hlavne s matikou. Ale z najhoršieho sme už vonku a to hlavne vdaka biofeedbacku, je to výborná terapia,skús pogoogliť,je to hlavne pre takéto detičky

ygreen
31. bře 2011

dobré ráno

to je mi s amelii moc líto, neznám jejich příběh, a je to moc smutné, musí to být děsná pecka taková diag. i když člověk se s tím asi už dopředu snaží nějak srovnat.

ygreen
31. bře 2011

já jsem teď hrozně šťastná za drobnosti, kterýma mě Tobík denně obšťastní 😵 před chvílí si přinesl tablety do myčky v krabici, vysypal je, začal je dávat zase zpátky, pak si vzal dětskou lopatku a košíček a tak je různě přendavá, nabírá, pak jsem si udělala kafe a vedle konvičku s mlíkem a on přišel a dolil mi do kafe mlíčko, vzal si lahev s pitim a chtěl si se mnou tuknout, nakonec chtěl ochutnat kafe - normálně se napil - u nás věc nevídaná, dostat do něj něco co se netváří sladce už z dálky a navíc on je na ochutnávání nových věcí co nejsou sladkost docela vybíravej a háklivej. A ani se nešklebil, pomlaskal si a to je to docela silný Cortado 😀 začíná vyžadovat čím dál více pozornosti při hře i při zlobení a já jsem za to tak ráda. Co moje kamarádky se "standardníma" dětma řeší okřikováním, apod, já podporuju - třeba si Tobiáš vyžádá sklenici se šťávou, pak jde ukrást z koupelny všechny zubní kartáčky a dá si vše ke stolu, ponoří kartáčky a pak z nich to pití srká, až se nabaží, nosí nám ty mokré kartáčky, abysme si jako taky srkli 😀celej mokrej, my mokrý, půlka obýváku lepí od šťávy - a my blažený že si s náma hraje, neřešíme to a pak to setřu, vyperu, apod 😀

Dneska stráví Tobík den s manželem, má volno (až tedy přijde z práce, kde měli včera mecheche a chrápe tam). Takže hřiště, procházka na nádraží a zahrada, akorát počasí nic moc ☹ Mě dnes čeká velký mega úklid.

sisstin
autor
31. bře 2011

@hanatka já jsem si to tak trošku myslela, že to tak dopadne 😉 páč kdyby měl mít Jenda AS, tak od čeho by se to lišilo od klasickýho autismu 😉 ony ty diagnozy se vyvíjejí, u někoho se to zlepší...a je třeba z VFA AS...ale u někoho se to naopak věkem horší... 😒

těžko říct, jak to s Jednou půjde dál...může se to o moc zlepšit, nebo taky s pubertou to půjde úplně do kytek....to prostě nikdo neví, bohužel 😒

ygreen
31. bře 2011

co je vfa?

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen vysoce funkční autismus, to jsou většinou autíci, u kterých se ta řeč rozvinula a jsou docela schopní fungovat mezi běžnými lidmi..to byl myslim třeba Rainman, i když tam je to hodně zkreslený a udělaný pro film 😉

ygreen
31. bře 2011

takže z někoho se může věkem stát z autisty asperger? To je věda kočky, raději na to nemyslet a těm co na to myslí, hodně síly!

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen tak AS je taky autismus 😉 tam se to akorát vývojem může měnit...někdo se postupem času tak zlepší, že třeba z VFA je AS...ale u někoho se to může zhoršit, že třeba z VFA kvůli úzkostem spadne do SFA 😉

tahle problematika je fakt těžká, a často se ani odborníci neshodnou...na diskuzi je chlapeček, co má z Aply atypický středně funkční autismus, a podle Krejčířové tam není po autismu ani stopy, ale má těžkou receptivní a sémanticko-pragmatickou poruchu řeči ( už jsem tu o něm psala).

Ono to stejně pak ukáže čas, jak na tom to dítě je...ale v Aple fakt přediagnostikovávají, mám pocit, že kdybych tam šla s Tygrem, tak je dost možný, že by nějakou formu hraničního autismu dostal taky 😝

ygreen
31. bře 2011

jj, vím že AS je taky autismus

jj, tím, že nejde autismus diagnostikovat na nějakém chemickém nebo biologickém podkladě, je hrozně složité odlišit jiné poruchy, povahové rysy, prostou jinakost atd.

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen nj, to je otázka asi až příštích let...doted se neví, co autismus způsobuje...někdo se kloní k tomu, že je to metabolická porucha (proto jsou ty různý diety), někdo se kloní k tomu, že je to genetický- už daný, někdo, že je je to zas nadměrným počtem negativních látek v těle..kdo ví 😒

já prostě na Tygrovi vidím, že autík není....že normálně komunikuje, sdílí pozornost, má přiměřené sociální cítění, nemá žádné rituály, rozumí řeči na 100%..prostě tam to PAS není....ale taky má pár těch rysů - např., co se týče jídla..to je katastrofa, nemá moc rád děti, má úzkostnější povahu... ono nějaký auti rysy má každý člověk, ale u těch autíků toho je tolik, že už jim to znemožnuje žít normální život... 😉 proto si myslím, že v Aple by asi hraniční formu dostal...ale to tam dostane fakt každej 😝

ygreen
31. bře 2011

já taky doufám, že Tobík není, i když ty rysy má, ale věřím, že je to kvůli dysfázii.

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen tak ono pak, jestli mít slabou formu autismu nebo těžkou receptivní je skoro to samý 😉 tam jde pak spíš o ty prognozy do budoucna, ale v určitým věku je to fakt prašt jak uhod 😉

ygreen
31. bře 2011

jj, jde ale o tu budoucnost

Tobí nemá žádné stereotypy, žádné nutkání, žádné repetitivní pohyby, nevadí mu žádné změny, žádné zvuky, sociální chování je normální, oční kontakt taky, nemluví/nebreptá monotóně, jen to stavění řad, což už evidentně ustává 😵 😵 😵 😵 a ta komunikace ☹

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen já se na nějaké prognozy radši moc neupínám 😉 je možný, že Tygr do školy už bude mluvit normálně a třeba nebude mít ani poruchy učení, nebo nějaké slabší....a je taky možný, že do školy mluvit normálně nebude a ty poruchy učení budou fakt těžké, a třeba to bez asistenta ze začátku nedá 😉

Třeba Kr. mi nikdy nezapomene zdůraznit, že mi nemůže zajistit, že ten vývoj půjde dopředu stále takhle rychle, že se něco nemůže pokazit...že zatím to vypadá dobře, že by tu dysfázku mohl mít slabší, že má dobrý intelektový potencionál... ale 100% mi nemůže zajistit nic 😉 Prostě u našich "jiných" dětí musíme počítat se vším 😉 já už to tak beru, prostě Tygr zatím je pořád jinej než ostatní děti....strašně moc se to zlepšilo, ted už je to "jen" ta špatná mluva a víc úzkostná povaha..ale stejně prostě v porovnání s průměrným dítětem jinej je 😉

ygreen
31. bře 2011

na to bych prděla že je někde jinde jako průměr, to se poddá a nebo budou ti naši kluci prostě trochu jiní, ale to neznamená nutně v negativním slova smyslu.

jak už mám skoro za mantru, vše lepší jak PAS

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen to já netvrdim, že je to špatný...nebo tak 😉 ale prostě to tak beru, a už se nesnažim tak strašně moc jako dřív, aby byl "normální" 😉 běžný dítě jde okolo pískoviště a hřiště, ječí, že tam chce...Tygr by naopak ječel, že tam nepůjde ani omylem a chce se procházet po městě a po obchodech 😝

průměrný dítě si rádo hraje s ostatníma dětma, Tygr ječí, jen co se nějaký dítě k němu přiblíž, vyhledává společnost dospělých...já jsem jako dítě byla taky dost jiná.... 😅

ygreen
31. bře 2011

Tobiáš loni nechtěl na hřiště a chtěla na zahradu za psem, a teď, vidí hřiště a letí k němu a honem, honem na prolézačku, klouzačku. A to jak před rokem rád chodil po obchodech, tak teď už řve, jen tam vkročíme a chce se spíš honit po galerii, nebo mezi regály, ale hlavně chce ven. Začal být problém s ním něco nakoupit, tedy krom jídla, to je v košíku vzornej 😀

ygreen
31. bře 2011

a naučil se svlíkat, tak mi pořád nosí fusky, nebo tepláky, nebo tričko 😀

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen no u nás právě vůbec..proto taky Tygr neumí nikam vylézt, neumí se sklouznout, neumí jezdit na kole a tyhle věci..on to prostě odmítá byt jen zkusit 😝 jsou děti, co jsou třeba taky jak slon v porcelánu..ale prostě to zkusí i tak, i když jim to třeba nejde..on o tyhle věci nejeví naprosto žádnej zájem...

u nás to vypadá každej den tak, že jdeme pěšky do města, pak jdeme do Mekáče na cheese - tam to úplně miluje, sedí za stolem a dlabe, čučí kolem, co se děje a komentuje 😅 😅 😅 pak jdeme do Afi koupit pití a jeho milovaný tic tacy - tam se mu opět líbí, čučí do výloh 😅 😅 😅 a pak jdeme na nádraží, kde čumíme na mašinky...a pak zase pěšky domů 😝 ...že by šel jako do dětskýho koutku, na houpačky, na hřiště, na koupálko...neexistuje 😝

ygreen
31. bře 2011

panebože mě asi klepne blahem 😵 tobi za mnou přišel vzal mě za ruku, zvedl mě ze židle a utíkal do koupelny a koukal jestli jdu za ním, přišel k wc, vzal si redukci, dal ji na wc a nacouval k němu a čekal až ho zvednu a čůral do záchoda 😵 😵 😵 to je borec a úplně sám, páč já ho to ještě neučila, posadila jsem ho tam asi dvakrát, jinak si nočníkuje 😵 😵 on snad vážně rychle dozrává 😵

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen super, šikulín velikej 😀 😀 😀 😀

Tygr je dneska na odstřel, ráno jsme udělali akorát počítání Boba Soba, 2x puzzle a už nechce dělat nic....jenom si jezdí s vlakama a autama...dneska na to prdim, taky se mi nic nechce..pak půjdeme ven a nazdar :D

ygreen
31. bře 2011

to já musím probrat zítra s logopedkou, aby mi doporučila co a jak máme doma dělat. Ale asi koupim jak jsi mi ukazovala ty karty s těma předmětama, jak je pak přikládá a taky ty rozpůlené obrázky. Nemáš tip na nějaké základní?

A dnes s tím kafíčkem - napadlo mě, že si sním pak zkusím sednout ke stolečku s malýma hrnečkama na espresso a dám mu tam čoko mlíko, a budeme si nalejvat a ťukat a tak. A pak zkusíme i nějakou představivost, jakože budeme dávat pít panence, nebo panáčkům z dupla. No uvidíme 😉

ygreen
31. bře 2011

@sisstin já bych dnes nejraději počítala finský finlandya soby s redbullem 😀
když potká sob soba, mají radost oba, když se sejdou tři sobi, tak se radost násobí. 😀

Tobí teď zae slzí u Bořka, když hugo sejmul brankáře míčem 😀

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen jj, super...ta hra je výborná takhle, to určitě dělejte 😉 ty kartičky, ono se to dá vyrobit i doma...stáhnout nějaké základní obrázky a pak zalaminovat, dát mu třeba 3*3 kartičky..a nejdřív ho učit jen ty názvy, když už je pak bude umět...tak se ptát i : v čem se bydlí, co se papá atd. 😉

a drinka bych si dala taky, snad to klapne v neděli 😀

ygreen
31. bře 2011

akorát nevím, jestli ho to chytne, si takhle hrát. Podle mě u toho nevydrží. Možná vezmu nějaké plastové hrnečky na písek a zkusíme to s pískem a kamínkama. Jenže potřebuju manžu aby se staral o Theiku, páč ta vyžaduje neustálou pozornost. A Tobík je spíš na sport, tak uvidíme. Chceme mu teď koupit malej koš na basket a připevnit na strom, to ho bude bavit.

sisstin
autor
31. bře 2011

@ygreen no jako Tygr u toho taky nevydrží hodinu..stejně nejvíc preferuje ty svoje mašinky a autíčka, popř. chce dělat se mnou nějaké ty úkoly....že by si jako hodiny imaginárně hrál, tak to fakt ne 😉