Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
5. dub 2011

ako verim ze u tychto deti sa mozu castejsie vyskytovat metab. poruchy, celiakia, alergie na potraviny .. ale samotna met. porucha nemusi sposobit autizmus, je kopec deti celiatikov, neznasanlive na rozne potraviny a autisti nie su... to je ako na DS su casto viazane srdcove poruchy, ale mat srdcovu poruchu neznamena mat aj DS a mnoho dawnov ani nema srdcoovu chybu

jolinka
5. dub 2011

aj u nas je ranne kakao u deti ako mantra, chranboh nemat doma rano mlieko...
Kati zila jeden cas len z halusiek a cestovin a varenej mrkvy... to by jedla uz len tu mrkvu 😉

sisstin
autor
5. dub 2011

@jolinka o tohle se hodně zajímá právě ta Zuzka 😉 budou vydávat i kuchařku pro autistické děti 😉 ona prej teda taky pozorovala velkou změnu a i Gothic, co má Valerika 😉

jolinka
5. dub 2011

super, a kedy to vyjde, budem progagovat...

sisstin
autor
5. dub 2011

@jolinka to nevím, zatím to mají v přípravné fázi na FB..jinak holky, jste tam některá? 😉

romana
5. dub 2011

@sisstin jj, jsem na fb. IP?

ygreen
5. dub 2011

ahoj holky, jen bych chtěla říct, že máme v rodině bezlepkáře a tak byl Tobiáš testovaný, chvíli měl test na celiakii hraniční,a le vyšetření na karláku to vyloučilo, ani nemá žádné alergie

a ona celiakie jako taková postihuje celý organismus, i mozek, protože střeva nemají klky a nevstřebávají živiny z potravy - vše projde jako průtokáč, tak možná i proto. Pak se začne dodržovat glutenfree dieta a střevo se obnoví a vitaminy a minerály se zase mohou vstřebávat a vyživuje se i mozek. Navíc to ovlivňuje psychiku.

A mouka (lepek) celkově není pro lidský organismus to pravé ořechové.

Tobiáš normální mlíko nepije vůbec, miluje UM, tak dostává stále UM. Mléčné výrobky jí samo denně.

A odbočím - Tobiáš začal trsat. Jak je v telce koncert, nebo někdo trsá, tak to rozjede jak ruskej medvěd a zuřivě se natřásá a předklání 😀 😀 a přestaly ho úplně bavit pohádky, teď hodně sedí u dveří na zahradu, které jsou prosklené až na zem a hraje si tam s auty, posílá je, má tam garáž a tak. Ale jak je hezky jsme celý den na zahradě.
Jo a ještě si začal skládat sám duplo auta a nakládá je a tak - začíná si hrát s trochou fantazie.

sisstin
autor
5. dub 2011

@ygreen tak ale UM je taky kravský mlíko ne? 😕

ygreen
5. dub 2011

@sisstin počítám že asi základ ano, ale je to podle mě tak přeměněné, že to už s kravským nemá moc společného. Ale já proti kravskýmu nic nemám, já mlíko miluju,ale Tobík raději UM, tak bude dostávat dokud bude pít UM.

dalea
5. dub 2011

Ahojte,Lea ma tiez rada mlieko,aj kysle,a kazdy den jogurty,ale ja mam tu vyhodu,ze mi zje vsetko 🙂 Prave sme sa vratili z logopedie,pekne pracovala a zase mala jednu hlašku,na ktorej sme sa s logopedickou smiali asi 5 min. 😀 Na obrazku bol pribor:vydlicka,lyzicka,nozik a na otazku co je to? Mala krasne odpovedala-To je nastroj na jedenie 😅 😀 Ale co ma tesi,uz zacina viac vnimat vztahy,vcera mi rozpravala,ze jeden chlapec v skolke nieje jej kamarat,lebo na nu vrčí a potom mi vravela,ktore dievcatko ma najradsej,ktore nie a tak 😉 No a velmi bola vcera prekvapena moja mama.Bola s Leou na navsteve pri takom 14mes. dievcatku a ze Lea sa len pri nej motala,ked ju mama volala k sebe,tak zahlasila,ze nemoze ist,lebo musi davat na dievcatko pozor 😀 A ze takto ju dozerala a pomahala jej tam cely cas 🙂 Takze dalsie zlepsenie 🙂 A vcera mali v skolke inu pani ucitelku a ked som prisla po Leu a pytala sa,ci vsetko v poriadke,tak,ze ano,ziadny problem 😅 Mam pocit,ze nasa ucitelka ju az velmi pozoruje a mala sa pred nou predvadza 😝 Pred touto mala vacsi respekt 😕

ygreen
5. dub 2011

dalea: super pokroky, Lea je velmi empatická 😵

Tobiáš dnes ve školičce taky super, povídala mi hlídací teta, že vyprávěla dětem o zvířátkách, a že celou dobu poslouchal, pak si hrál se zvířátky - stavěl je tedy do různých řad, a prohlížel si se zájmemi knihu o zvířátkách. Obědval, a byl prý moc milý. Když jsem přišla, tak se mi schovával za košem a pak vyběh a ruce do objetí a obejmul mě 😵 pak dal hlídací tetě pusu 😵

a pak jsem šli do hračkářství a to já nikdy nezažila - všechno bral, prohlížel si to, házel s míčem, no rachot - on vždy spořádaně šel k autům, klekl si, koukal a pak to vrátil a nic nechtěl. teď jsme museli odejít s formulí a míčkem s bagrem 😀 😀 😀 celou cestu si s formulí hrál, pouštěl ji na chodníku a te´d si hraje doma, vytahal si svoje auta a pouští je vedle formule, které dojede nejdál 😵

deina
5. dub 2011

Moje deti uz spia takmer 2 hodiny, normalne nemam co robit. 😅 Ale kafe uz zato nestiham, skoda.

@sisstin, hovoris ako moj reumatolog, ze kravske mlieko je jed. 🙂 On mi k tomu este povedal, ze to uz si radsej dat jed na potkany (on by bol tiez zaujimavy pripad pre psychologa, si myslim).

Neviem, ci zmena pocasia alebo co, ale mam nejake unavene deti. Matko mal vcera aj trosku teplotu, ale moze to byt zubkami, dnes sa tvari, ze mu nic nie je, akurat ze viacej spinka a Misulo tiez. No snad s nimi nic nebude teraz, ked cestujeme na Slovensko.

@jolinka, poznam taku priebercivost. Kym moj mladsi zje takmer vsetko, miluje mlieko, zeleninu, kase, ovocie, masko, tak mladsi, to je pohroma. Maso vobec, mlieko vobec, ma rad cestoviny (omacka kludne moze byt taka, ze sa v nej aj maso varilo, len tam to samotne maso nemoze byt) vselijake a polievky a miluje Hippky, moje nervy, to uz ked neviem, co mu varit, prichadza zahrana v podobe Hippky. 😀

jolinka
5. dub 2011

@deina

pockaj ktory je taky priebercivy? Misko?

jolinka
5. dub 2011

@dalea
vy budete nakoniec este nejaki nechutne standartni 😀 😀 😀

aleachim
5. dub 2011

@sisstin je mi jasné, že jsi si to z prstu nevycucala, abys nás postrašila🙂.

Chtěla jsem se zeptat, co může přinést nediagnistikovaný autismus nebo nějaká kumunikační vada. Jde mi o to, kamarádka má syna, chodí do 4. třídy ZŠ a nemá žádné větší problémy, ale dřív docela měl. Vždycky jsem si myslela, že je to prstě jen svéhlavé dítě, ale co vás tu čtu, jsem přesvědčená, že něco není úplně v pořádku.

Je to takový mix všeho - nemá rád děti, s dospělýma vychází celkem dobře, i když často působí jako rozcapenej hajzlík (ale není, je hodnej) moc nejí, sportovně docela nemehlo, ve 2 letech uměl násobit a dělit, ale mluvit jen pár slov, řadil kde co, asi do 5ti let o sobě mluvil v 2. os. Možná bych si na něco ještě vzpomněla. Kámoška říkala, že si myslí, že bude mít asi nějaký hraniční autismus (jen tipovala), chtěla ho vzít do Alpy, jenže tam měli objednací lhůtu skoro měsíc a mezitím se to jeho problémové chování zklidnilo, takže se na to vykašlala.

sisstin
autor
5. dub 2011

@aleachim já, pokud to dítě nemá nějaké vážné probémy, bych tohle asi neřešila 😉 resp. třeba pro svůj klid a pro klid dítěte...ale pokud ve škole funguje, tak bych jim to neříkala 😉 předsudky jsou hrozná věc 😉 ono hraniční formu AS nebo nějaké ty auti rysy má hodně lidí, kteří nejsou diagnostikovaní... 😉

ono je to těžký, třeba v Aple diagnostikují ten autismus hodně..i hraniční, Krejčířová to třeba považuje jen za výraznější povahový rys...to už je takový na hraně, a záleží na konkrétním diagnostikovi, jak on to cítí...ta hranice je strašně tenká 😉

aleachim
5. dub 2011

@sisstin díky, myslím, že takhle nějak se k tomu staví i ta kámoška.

sisstin
autor
5. dub 2011

@aleachim co jsem takhle četla na postižených dětech, tak dokud dítě nemělo diagnozu...tak mohlo normálně být v klasické školce, normálně to tam zvládalo..a jak přišla např. diagnoza autismus...tak ho pěkně rychle vyšoupli 😔 ..a ve škole to může být ještě horší 😉

aleachim
5. dub 2011

@sisstin no, tak to je docela hrozný 😔 . Oni naši skvělý učitelé ještě nepochopili, že umění je vzdělávat všechny děti a ne jen nadané hodné, které nedělají problémy 😠

sisstin
autor
5. dub 2011

@aleachim no mně stačila diskuze na rodině, kde se řešil nějaký chlapeček s problémovým chováním....a nějakej názor tam byl ve stylu: "...to je integrace, víš...je to ted hrozně moderní....mentála strčej mezi normální děti...."... ehm 🙄

aleachim
5. dub 2011

@sisstin autor beze sporu naprostej inteligent 😠 . Vtipné na tom je, že tyhle kecy mají většinou rodiče, kteří na své děti s..... a nic o tom něvědí.

Mimochodem ten klučík, o kterém jsem psala, je fakt strašně chytrej a vysvětlení nějakého problém ve styluprostě to tak je, mu absolutně nestačila. Já jsem s ním třeba nikdy problém neměla, řekla jsem mu proč chci, aby to tak udělal a když to ro něj bylo dostačující, tak poslechl. Ale lidi, co jsou zvyklí dětem z pozice moci říkat co a jak mají dělat u něj docela naráželi. Na začátku školy si s ním docela rodiče dost užili. Až se změnou učitelky přišla změna. ,

sisstin
autor
5. dub 2011

@aleachim tak to má jedna moje kamarádka s klukem 😉 on taky měl problémy ve školce, učitelky jí tvrdily, že je určitě autista..on má problém s autoritama a prostě jemu se musí vysvětlit, proč má to a to udělat... ne jenom, že to má udělat...s dětma se nebavil atd.

podle Kr. je normální, jen prostě holt velká individualita...ale fakt časem se to lepší, už si s dětma i hraje..a. se změnou učitelky taky obrat o 100 stupnů k lepšímu 😉

aleachim
5. dub 2011

@sisstin tak to ráda slyším (vidím) 🙂 . Z toho, co tu píšete si myslím, že nějaké auti rysy má, ale máš pravdu, že když mu to nijak nepřekáží, tak je lepší žádnou diagnozu nemít.

Teta je spec. pedagog a varovala mě, ať nikde neříkám, že Lucka je nedonošená (prý to zvyšuje možnost nějakéhé dys poruchy), protože v okamžiku, kdy nebude hodná holčička, tak nás budou učitelé honit všude možně, aby si dokázali, že nejsou neschopní, ale dítě má nějaký problém.

jolinka
5. dub 2011

aleachim

presne taku mam skusenost aj dalea by vedela rozpravat... 😒
ked sme chceli dat dceru do skolky a manzel ani nehovoril o ziadnej diagnoze, len ze neskor rozpravala a celkovo posobi mladsie na svoj vek asi o rok, a teda by jej nevadilo keby ju dali k mensim detom... tak hned pre nu nebolo miesto a riaditelka nam odporucila specialnu skolku, 😒 pritom Kati bola v 4 rokoch na urovni 3 rokov, uplne samostatna v obsluhe, nie je agresivna ani hyperaktivna, len trochu horsie rozpravala plus oneskoreny vzdor.

v dalsej skolke sme nepovedali nic a zrazu nebol problem, prve mesiace obcas spomenuli ucitelky ze trucovala alebo plakala, potom sa naucili ako s nou jednat a bol klud, horsia rec nikomu nevadila, ved beru aj 2,5 rocne deti co vedia par slov povedat, proti nim bola hviezda

sisstin
autor
6. dub 2011

Brý den,

tak my dělali něco z toho Soba Boba a zatím dobrý 😉 takový ty pojmy jako malý - velký, vysoký - nízký, široký- úzký, prázdný - plný atd. dává v pohodě. Nikdy jsme se to ani nijak zvlášť neučili, takže tohle si asi fakt odposlouchal z řeči 😕 zatím počty rozlišuje asi do 5 ( jako, že přinese a pozná požadovaný počet), čísla jako symboly pozná do 10...

tak myslím, že to asi zatím stačí.... 😕 nebo víte někdo přesně, jak by na tom mělo být 3,5leté dítě s tou logikou a matematickým myšlením? 😕 My jdeme už za 14 dní ke Kr., tak mě zas chytá schíza 😅 😅 😅 😅

dalea
6. dub 2011

@jolinka Jolinka,dakujem 😀 Tak "nechutne standardne" deti by som dopriala vsetkym maminam v tejto diskusii 😀 Dnes bola Lea zase vtipna v skolke,hned pri prichode riesila,ze v pondelok mali inu staru ucitelku,tak sa spytala tejto mladsej,ci aj ona je stara? 😅 Odpovedala jej,ze iba trosku,tak sa jej potom Lea opytala,ci da dole zuby 😀 A kedze ucitelka nemala vyberatelne zuby,Lea skonstatovala,ze este stara nieje 😝 😀 A este sa pochvalime niecim novym,vcera na logopedii prvykrat pouzila otazku preco? 😉 Ked sme odchadzali,tak sa ma spytala-Mamka,preco ma uz beries prec? 🙂 Tak som normalne zostala zaskocena 😅 Sice rok pozadu,ale prislo to 😀
@sisstin Tak na Vas som strasne zvedava,co Vam povie Krejcirova 🙂

jolinka
6. dub 2011

@dalea
PRECO je super. Kati nieco pred 4 rokmi zacala s preco, ale nejak casto to nepouziva, ona celkove nie je nejak intelektualne zvedava.

deina
6. dub 2011

@jolinka, no to som pekne blbo napisala, myslela som Miska, ze je priebercivy, teda nas starsi. 😉

jolinka
6. dub 2011

@deina myslela som si 🙂 ze je to u Miska viac pravdepodobne

deina
6. dub 2011

My tu mame "preco" neustale, ani neviem, kedy s tym zacal... Len ja akosi neviem vzdy odpovedat (preco sa zemegula kruti?) a on je schopny sa vypytovat tu istu otazku aj desatkrat za sebou.

Teraz mi obaja este spia, boli sme cvicit, tak su zniceni (no a ked niekto vstava o pol siestej - Mates - tak jasne, ze sa rychlo znici), ale celkom dobre bolo, Misko sa aj snazi zapajat niekedy - dokonca sa dnes pokusil vyliezt na rebriny. Princip asi pochopil, len mu to bohvieako neslo. Ktovie, ci nie je nemotorny aj preto, ze je nejaky narychlo vyrasteny. Vzdy bol vysoky, ale teraz extra a dlhy, chudy... ako pubertaci, vsade ruka, vsade noha.