Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
5. bře 2010

bora:
taky mi to přijde minimálně na autistické rysy. I ta výjimečnost v určitém směru (počítání, logika, apod.) by tomu napovídala. Ty projevy má od 3 let? Nebo se to v poslední době nějak zhoršuje? Kvůli tomu chodíte k psycholožce? Nebo i kvůli něčemu jinému?

Máte pomaličku před školou. Odklad? K tomu to ADHD - no, asi to máte docela složité... Chodíte do běžné školky? Ten Asperger byl zmíněný už dříve nebo až teď?

simalex
5. bře 2010

andrej,
nevyhraněnost v používání jedné nebo druhé ruky může být zatím fyziologická. Alexek to střídá, jak se mu chce. Začíná ale preferovat pravou (jídlo a kreslení). Mrknu doma do chytré knihy, co tam o tom píšou.

siss, an:
To je mi líto, že jsou vaše děti tak citlivé a úzkostné. Ta zavřená očka... Člověku je z toho až smutno. Snad je to přejde. Alexek je v tomhle docela pozorný - když syknu bolestí, nebo nějaké dítě pláče, tak se starostlivě ptá "co se stalo", a má útrpný výraz, ale nakonec to stejně ukončí svým oblíbeným "nevaadi". Tak se tím nějak moc netrápí.

bora8
5. bře 2010

od troch rokov chodíme k psychologičke kvôli tomu že bol hrozne nezvládnuteľný, teda mal svoje rituály a urputne na nich trval..... ale to sa časom zlepšilo, nám sa to strieda, obdobia veľmi dobré a harmonické a potom sa to zrazu zhorší a je akoby plný jedu 😒
tie rituály už nemáme, ale chodievame s ním od tej doby priebežne, tá jeho motorika je sledovaná už veľmi dlho, a vieme o nej, snažím sa s ním pracovať a niekedy to ide a niekedy nie, vlaky napríklad kreslí rád, ale čiarky, krúžky a tak 🤐 (ale ked som mala čerstvo vymalované tak mi pokreslil v 4. rokoch celú chodbu kolom guľatým 🙄 😀 😀 a to čiernou voskovkou - to bolo tuším prvý krát čo kreslil dobrovoľne a rád)
on nemá problémy s prejavmi emócií, rád chodí na neznáme miesta, na návštevy, ale ak je tých detí viac tak sa proste nevie prispôsobiť - týmto je veľmi panovačný a chce aby ho ostatní nasledovali....
ten asperger padol až teraz, a nie celý ale len niektoré črty.... no čo už, ide do normálnej školy, na zápise bol a aj psychologička hovorila, že to nemáme odkladať - ja by som nerada odkladala, lebo keď sa bude nudiť, tak to bude horšie,

sisstin
autor
5. bře 2010

bora: taky si myslím, že jsou to jenom rysy..a ne klasický Aspík 😉 aspící mluví brzo a dobře, spíš mluví jako knihy 😉 oni jakoby spíš nechápu třeba slovní humor, narážky a vtipy napr. 😉 a berou vše doslova. Ty jeho nevšední zájmy, to je spíš aspíkovský rys a to, že se neumí přizpůsobit kolektivu 😉 ve škole bude mít určitě dobré známky..ale spíš bude problém s chováním 😉 důležitý si je uvědomit, že oni to nedělají schválně...jim to prostě přijde normální a nechápou moc ty reakce společnosti 😉

jolinka
5. bře 2010

no s tymi poctami ma dojali.

vsak moja starsia dcera ktora sa primerane vyvijala zacala s cislami az na 5 rokov, 4 rocna nevedela doslova naratat do 5 a na 2 prsty kludne povedala ze je iba jeden 😉 Farby sa naucilal az na 3 a tristsvrte roka, zato v tom case rozoznavala liecive rastliny a vsetko co nam rastlo na zahrade, pytala sa na ludske telo, kladla otazky o smrti a vzkrieseni ... 🙂

Kati je na tom cca ako Alexko, nedavno povedala ze Mam dva vtaciky, a ja hned natesena ze Huraaa vieme aj nejake pocty 🙂 Tento tyzden isla krasne dopredu, naucila sa zapinat gombiky na oblubenom svetri, a tiez tri farby vie pomenovat, cervenu, ruzovu a kemik {to je biela ako smotanovy kremik co papa]. Dokonca zacala nosit hreben aby sme ju cesali / doteraz to bol boj s divou zverou.

Stale hovori velmi nezretelne, len panboh a vlastna matka jej rozumie 😀 , vsade dava S aj tam kde sa nehodi, V, P a D nahradza N. U vacsiny slov vynechava prve pismeno. Takze ninis je vidis, skaska je kacka, ososka je cokolada, isisa je zmrzlina, osiska je vodicka atd... Zacala ale v poslednom case hovorit v zapore, trebars povie, nejdem spinkat idem hopat, alebo Neprsi, snezi.

Chcem sa opytat ak ma s tym niekto skusenost, teda u deti co uz trochu hovoria, Kati sa malo pyta, jedine obcas Kde je? a takmer neodpoveda na otazky aj ked vie odpoved, nieco take ze Ako sa volas?, Kolko mas rokov?, Ako sa mas? odpoved nehrozi, sem tam {iba mne| odpovie ked sa jej spytam co ma v ruke, alebo co namalovala, s cim sa hraje a tak. Ako ju podporit aby hovorila v dialogu?

drzte sa vsetky nech nam deturence napreduju

jolinka

simalex
6. bře 2010

joli,
tak to je fajn, že se Kati tak zlepšuje. Ta špatná výslovnost zatím asi není nijak alarmující, hlavně, že mluví, do 5 let se to může stávat (zaměňování hlásek apod.). Asi by bylo dobré to u odborníka říct, ale myslím, že ti řekně, jen ať Kati opravíš a výsledky uvidíš.

Gratulujeme k barvám - ty zatím nedáváme. 😉

Ohledně otázek: je to cca 2 měsíce, co se Alexek intenzivně ptá "co je to?", "co se stalo?". "Proč", "kde", "kdy" zatím ignoruje. Otázku "jak se máš" nepochopil dodnes. Prý je to pro něj moc abstraktní. Na otázku, kde bydlíš, řekne "u vody" (máme v názvu ulice "rybníček"). Tak jen doufám, že se mi nikdy neztratí, protože taky svoje příjmení říká hodně nesrozumitelně. 😀

Juli, koupila jsem si knihu Diagnostika dítěte předškolního věku (3-5 let), J. Bednářová, a tam jsou návodné otázky a tipy, jak s dítětem pracovat a jak se dítete ptát. Je to super. Mě vždy napadá jen "ukaž, kde je", "řekni, co je to", ale v té knize jsou návody, jak obrázky rozvíjet (dávat do společných skupin dle druhu, nebo otázky typu: "co si vezmeš ven, když prší?", atd.). Kniha není zaměřena jen na řeč, ale i na rozvíjení paměti, na orientaci v čase, místě, motoriku, barvu atd.

Je to takový jiný styl. Už jsem psala na "moje dítě nemluví", že moje malá, skoro 4letá sousedka moc nechápala, co po ni chci, když jsem to s ní zkoušela. Ale asi by to brzy pochopila. Jen šlo vidět, že s normálními dětmi se opravdu nikdo nezdržuje takovýmito berličkami a speciálními přístupy.

Jsou tam taky obrázky, o kterých má dítě povídat. To nám moc nejde, Alexek to zpravidla nechá na mě. Ale na posledním vyšetření v SPC na to trochu reagoval.
Joli, jestli je kati trochu opožděná, tak na ten dialog si možná ještě chvilku počkáte. My se zatím taky pohybujeme spíše v jednoduchých konverzacích ukončených po 3-4 větách. 😠

mispuli
6. bře 2010

sima píšeme si přes ip,ted koukám na knížku,kterou doporučuješ,chtěla bych ohledně toho taky přispět zase s jinou,s kterou máme docela úspěch,nabízejí ji ted v katalogu popronu,hodím sem odkaz,ale nevím jestli se to zobrazí správně,protože to posílám z notase,jinak je to na straně 122 úplně v pravo dole Hádanky pro předškoláky,my máme tu 3-4 roky,ale budu objednávat i ty další,protože v krámě jsem je nikde neviděla a ani na stránkách vydavatelství http://www.popron.info/katalog1/index.html

jinak super kníže máme spoustu,kdybyste chtěly nějakej nápad,ráda vám je někde najdu,taky super knížky za pár peněz mívaj v levnejch knihách,h strašně baví ty kdy dolepuje obrázky do textu,ty stojí kolem 30 kč,ale i víc

tak to asi ode mě vše ahoj Lucka,ps sima napíšu v pondělí,jsme u našich a čeká nás oslava,miška má dneska 2 roky 😀

jolinka
6. bře 2010

uz aj my mame album 🙂

sisstin
autor
10. bře 2010

čau holky 🙂

mírně mrtvo 😝 jolinka, už jsem zkoukla fotky...super 🙂

u nás nic moc nového, je ted hezky, tak chodíme hodně ven, aby si zvykal 😉 ..jo, jedna věc..už začíná vnímat, co si říkáme my mezi sebou 😝 dřív, pokud se nemluvilo přímo k němu, tak nezájem...ted už docela odposlouchává, tak si musíme dát už trošku pozor, co si říkáme 😅 😅 včera říkám mamce, že měl dneska už tři kousky čokolády...a on okamžitě běžel do kuchyni, stál pod linkou a ukazoval na čokínu 😝

andreabe
10. bře 2010

Ahoj Siss, to je super, vidiet, ze stale ide dopredu, Lukasko by asi slovu cokolada nerozumel 😝

My sme dnes boli na rannej intervencii u logopedky a po hodine sedenia s malym mi povedala, ze sa jej rozhodne nejavi ani autisticky ani pervazivne, zatial ho diagnostikuje ako onerkoreny vyvin reci s podozrenim na specificky naruseny vyvin reci..Ale ci je dysfatik alebo o co vlastne ide, to zisti vraj az casom..Takze nic nove, ale potesila ma, zase mi trosicku z toho kamena zo srdca odpadlo 😝

Inak robila s nim asi tolko, co u Sisstin pani z rane pece. Hrala sa s nim, vkladal puzzle podla tvarov, obrazkov, hrali sa s traktorom, ukladali donho zvieratka, asi 10 minut prevrieskal, ked sme mu vzali kocky, alebo karticky, co si tam zacal prekladat, inak bol v pohode, povedal, ako robia zvieratka, na rozlucku jej dal pusu(ona po nom chcela, nech jej iba zakyva, ale kedze si cupla prilis blizko neho, tak to pochopil, ze jej ma dat pusu a uz nestihla uhnut 😅 )
Este sa tam pekne vycikal do nocnika, ktory taham vecne so sebou, vznikol potom problem, kam s tym,kedze wc bolo az o 2 poschodia vyssie, tak som jej to tam supla do umyvadla 😅 😅 no nemala som na vyber, s tymto cikanim ma fakt nenapada nic rozumenjsie,je to strasny opruz, nech uz je tepjsie, teraz ho ani nemozem nechat eventuelne nech si cvrkne,by mi hned ochorel 🙄

sisstin
autor
10. bře 2010

Andrejko: no už rozumí i dost podstatných jmen, umí udělat prosím prosím (tře ruce o sebe)..a není to jen opakování, fakt zná význam 😉 venku jezdí na odrážedle jak das už..akorát si kdekoliv vzpomene, že nepojede a ani nepůjde..a pak táhnu v ruce jeho i odrážedlo 😝

ted po novu mě krmí křupkama a nutí mě pít z jeho láhve 😝 chápe : dej mi napít, dej mi kousnout atd., umí ukázat části těla i na mně...

snaží se oblíkat - dávat si ponožky a čepici, stahovat si kalhoty...ale to mu teda nejde vůbec, na to má ty jeho ručičky ještě dost levý 😝 samostatné jezení úspěch nula, jedině rukou...a jí furt ty svoje věci..to asi o moc lepší zatím nebude 😝

no řekla bych, že je fakt na úrovni pomalejšího 20m dítěte baj voko 😝 takže asi Dr. měla pravdu s tím opožděným vývojem 😉 jako mezi takhle starými dětmi by se ztratil a ještě by tam byl nejhubenější 😝

tak doufám, že do toho června udělá ještě víc pokroků..aby ta změna byla pořádně vidět u Dr.

Andrejko, jinak Lukášek je s tím nočníkem moc moc moc šikovnej..to u nás nehrozí ani omylem, jenom mi podá plínku a ubrousky..když je po....ale že by to dal nějak najevo, tak to fakt ne 😝

andreabe
11. bře 2010

Siss: to je uplne super, podla popisu vsetko Tygr urcite coskoro dozenie 😉
Lukasko na odrazadle jazdi minimalne, Tygr je dost sikovny,u nas je ta hruba motorika stale pozadu..
A maly ma teda nekrmi,ani mi nedava pit,jedine, ze mu to ukazem a navediem ho na takuto cinnost,samostatne by to asi neurobil 😕 A to snazenie obliekat sa, na tom sme asi ako vy,mozno aj horsie, lebo maly si sice ciapku dava,ale nasadit mu ju musim nakoniec ja, lebo si ju dava strasne captavo a nakrivo. Ukazat vie Lukasko akurat nos a usta,nic viac 😖 Ja som z toho dost na nervy, raz mam pocit, je to uz docela ok, raz som na prasky, co mu vlastne je,rozmyslam nad hovadinami, ci tam nie je mentalna porucha a pod... 😝
Dakujem inak, ano, s tym nocnikom nam to ide,len keby sa este vedel vypytat..
Podla mna, ked s tym u Tygra zacnes, napr v lete, ked sa otepli, tak sa rychlo oduci, chce to hlavne pevne nervy 😵

sisstin
autor
11. bře 2010

holky..to vám musím napsat..Tygr normálně třídí odpad 😅 😅 😅

papíry hází do koše a plasty dává na chodbu 😅 😅 my jsme mu jako ukazovali, když měl v ruce nějakej plast a řekli jsme mu: dej to na chodbu 😉 ale dneska normálně dojedl křupky, vzal tu plastovou krabičku a šel to odnést na chodbu, aniž bych mu cokoliv řekla 😅 😅

andreabe
12. bře 2010

Siss: 😀 😀 nakoniec zistis, ze mas doma muzikalneho ekologa 😀

sisstin
autor
15. bře 2010

čau holky 🙂

jak bylo o víkendu? Já jsem si to super užila, v pátek jsme byly s holkama na diskotéce..a v sobotu jsem byla nakupovat, v kině a papání 😀 😀

jinak dneska mě pobavilo to...Tygr furt ukazoval na sušák na prádlo, a já nevěděla..co chce...tak teda šel k oknu, a naznačil, že ho otvírá a pak znova ukázal na sušák 😀 a pak jsem já blbá konečně pochopila, že chce..abych šla na balkon, tím oknem mu naházela suchý prádlo a on ho šel pověsit 😝 takhle to děláme doma 😉 takže fakt super, že už se takhle domluvíme..horší je, že ne vždy to hned pochopim 😝

andreabe
16. bře 2010

ahoj Siss: tak moj vikend sa standardne na tvoj vobec nechyta, jedinou atrakciou v sobotu bol nakup v tescu a v nedelu som bola s malym plavat, co sa mu teda strasne moc pacilo. 🙂

to,co popisujes, je u Tygra obrovsky pokrok. 😉 , Lukas zatial spontanne vobec neukazuje a uz vobec si neviem predstavit, ze by dokazal takto namodelovat nejaku situaciu ☹
U nas nic nove, nemam cim pripievat, akurat sa depkujem a asi sa budem,kym nam niekto nestanovi (dufam, ze aspon relativne priaznivu) diagnozu..

sisstin
autor
16. bře 2010

Andrejko, mně taky není zrovna nejlíp...dneska jsme se jinde bavily o mentální retardaci, a ona je prý těžko určitelná v tomhle věku..určuje se často až ve věku školním...a prý děti ze začátku vypadají "jen" pomalejší 😕 sice nám Dr. řekla, že u Tygra pravděpodobně o MR nejde...ale nikdo to nemůže vědět přesně takhle brzo 😖 ..ono ani to porozumění u nás není tak slavné...sice už docela rozumí, ale např. v jeho věku už by měl chápat větu: Co uděláš, když máš žízen? A mel by ti ukázat pití...tak to jako u nás nehrozí ani omylem, že by takovou větu pochopil 🙄

simalex
16. bře 2010

siss:

já si nemyslím, že by tygr měl chápat otázku typu "co uděláš, když máš žízeň?", "co si vezmeš, když venku prší?" apod. To jsou komplikované otázky, i když právě takto se ptají v té knize Diagnostika předškolního dítěte. Hlavně je potřeba, aby si dítě na tento typ otázky nejdřív zvyklo. Některé děti to asi zvládají, ale ty naše asi spíš ne. Alexek to už teda chápe, ale taky mu jsou 4 roky 😀.

Jinak Tygr je moc velká šikulka a Lukášek taky.

To je super, že se Lukáškovi líbí plavání. My jsme chodili do organizovaného plavání ve 2,5 letech, ovšem bez výrazného zapojení. Hromadná činnost dělá Alexkovi potíže - prostě nebude dělat, co ostatní, resp. bude vždy dělat něco jiného 😖.

sisstin
autor
16. bře 2010

Simčo, je pravda, že takhle se ptá Dr.Krejčířová tříletých dětí 😉 ale ona prý toleruje i jiné podání otázky narozdíl od jiných psychologů, kteří prostě uznávají jen jednu správnou otázku a odpověd na ni 😝 já myslím, že si to tu psala už taky...že takhle mi Tygr přijde fakt už dobrej a šikovnej, ale když to pak porovnám s jeho vrstevníky..tak je to furt slabší, ne-li o hodně 😝

holky, jsem se vás chtěla zeptat..kdy jste začly řešit, že je "něco"špatně...já na 20m Tygra, Andrejka asi tak nějak podobně že? A ty Sim? 😕 Já když čtu na tom vedlejším tématu, že mají děti 3,4roky...jsou v dost vážným stavu..a teprve se začíná něco dít? 🤐 😕

simalex
16. bře 2010

siss:
Fakt je, že nám už odmalička pořád všichni říkali, že to bude s Alexkem těžké, že je divoký, roztěkaný atd. Tomu přikládali i tu opožděnou řeč (diagnóza "tvrdá hlava"). Poprvé jsme byli u pedopsychiatra ve 2 letech a 8 měsících, takže asi taky docela pozdě. Dětská doktorka říkala známé klišé, že je to chlapeček, navíc velmi svérázný.

V té době jsme absolvovali jen foniatrické vyšetření. A potom toho pedopsychiatra (bez doporučení). Pak se to nějak rozjelo, dostala jsem doporučení na speciální školku a jednu takovou adaptační školku (to je taková zvláštní třída při kojeneckém ústavu, kde je směsice dětí postižených, nemocných - astma apod.). Nikde nás v polovině roku nevzali, tak jsme začali chodit na tu logopedii. Do toho mi zavolali z naší školky (byli jsme na 3 zápisech), že Alexka vezmou už od února (to měl přesně 3 roky).

Dá se předpokládat, že kdybychom se tam nedostali, zřejmě bych Alexka nakonec dala na tu speciální školku rovnou.

No, a zpět k otázce: Kolem druhého roku už bylo jasné, že jsme výrazně jiní a opoždění. Jen jsem se nějakým způsobem nechala ukolébat tím, že doktoka a foniatrička říkala, že to je ještě v normě.
Taky to, že jsem už od Alexkova roku a půl chodila do práce, byl kámen úrazu.

sisstin
autor
16. bře 2010

Simčo: já dodnes fakt děkuju, že jsem našla tu diskuzi na rodině 😉 ta mě v podstatě "nakopla" to jít aktivně řešit, a hlavně jsem tam dostala kontakt na tu Dr.Krejčířovou 😉 a pak jsme vlastně měli velké štěstí, že od objednání jsme šli na řadu za UŽ tři měsíce 😉 což u ní není standart... 😉

jinak taky mi všichni okolo tvrdili, že to nic není...že je kluk a bla bla..pak vlastně až poprvé, když jsem navštívila Ranou péči, mi bylo řečeno..že určitě standartní vývoj nemá a něco tam špatnýho asi bude 😕 do tý doby ze mě dělali všichni hysterku...jinak ex dle mého doted nevěří, že mu něco je...na veškeré mé zprávy o Tygrově zdravotním stavu, či vyšetření nereaguje vůbec 😉 prostě mu napíšu sms o něčem, on odpoví na jednu věc...ale k Tygrovi se nevyjádří 😕 ostatně od té doby, co jsme se rozešli(konec ledna) tu nebyl, ani se na něho nezeptá... 😝

víš, ale když fakt čtu, že jsou děti, které ve 3,4letech nereagují na jméno, nemají oční kontakt a spousty těhlech věcí...a furt nemají žádnou diagnozu a doktoři jim říkají, že se to spraví samo.... 🙄 to je fakt otřesný...a chápu, že ti rodiče nevědí, co mají dělat 😕

někteří si snad ani nic nenastudují, já pamatuji fakt x nočních hodin, kdy jsem hledala odpovědi na to, co by s Tygrem mohlo být 😕

andreabe
17. bře 2010

ahojte! No o tej mentalnej poruche mi ani nehovor, tiez ma napada, ze ako by sa to v tomto veku dalo poznat, co je jasnym znakom, ci nie je poznat na crtach tvare, pripadne na neporozumeni uloh...som uz na prasky z tych podozreni a hlavne z toho, ked mi vola napr kamoska a da mi k telefonu o 2 mesiace mladsieho syna ako Lukasko a ten so mnou komunikuje ako rovnocenny partner, porozprava co robili, co budu robit..A Luky si ani telefon k uchu neda, nie este aby reagoval na hlas v nom 😕
Tu vetu o piti by maly nepochopil, som rada, ked reaguje na vetu : chces pit?

Sim:nieviem, ci by sa maly na plavani dokazal zaradit do nejakej skupiny 😅 On je sice velmi pokludny, ale nejake pokyny by urcite nechapal. Ja som ho v tej vode vlacila na chrbte, plavali sme s rukavnikmi, vozila ho v kolese,vyhadzovala do vysky a davala na prudy, z takychto veci je uplne nadseny 😀

Inak do prace som chodila tiez uz od Lukaskovho 1,5 roka,dokonca skor,ale nemyslim si, ze by to bolo ine,keby som bola doma..

siss:s tym rozchodom si urobila dobre, na tom vidiet, aky ´zaujem´ma vecsina chlapov o svoje deti, hlavne, ked maju nejaky problem. Ja som v poslednej dobe tiez vazne zvazovala rozvod..ale nakoniec som to nechala tak, mne moj muz s malym pomoze aspon tak, ze sa jeho mama poobede o neho stara,muz s malym vie ostat vecer, ked idem von alebo nieco vybavit,vie sa o neho postarat. A ak by sme sa rozisli, tak by som na vsetko ostala uplne sama,tak pockam aspon dovtedy, kym nebude jasne, ako sa to s malym vyvrbi..

Ja som maleho zacala riesit, ked mal 23-24 mesiacov. Dovtedy som bola docela v klude. Na kurzy zacal chodit az v 26 mesiacoch.

Zajtra ideme na pohovor do Montessori skolky.
A v piatok ideme do jedneho diagnostickeho centra s malym na uvodny pohovor,uvidim,aky budu mat oni nazor.
A v utorok bud.tyzden ideme do Dialogu, najprv k foniatricke, potom s uvidi,ako nas zaradia.

Pokroky v reci alebo porozumeni som nejak v posl,dobe nezaznamenala..
Akurat dnes v noci bol maly prvykrat bez plienky. Teda na zaciatku ju mal, v noci som mu ju dala dolu a vycikal sa mi az rano okolo 6tej do nocnika. Tak som stastna, ze aspon to cikanie nam ide 🙂 V tomto je Lukasko naozaj velky sikovnicek 🙂 Horsie je, ze sa nevie vypytat, ked je v prostredi,kde sa ho nikto nepyta,nevsima si ho a neda ho priebezne na zachod,tak sa pocika,lebo nevie zvukovo vobec cikanie naznacit.. 😔

sisstin
autor
17. bře 2010

ahoj holky,jsem z mobilu,jdeme ke kamarádce,takže jenom krátce.Andrejko,to se fakt nebol,že by MR byla poznat např.na rysech obliceje nebo tak.Tu lehkou retardaci má hodne lidí,prostě každý nemůže být génius.Jinak mi je líto,že nevidís u L.moc pokroky...u nás je to fakt každý den,i když pomalu.Mne se zda,jestli by nemohl mít L.tu pragmaticko-semantickou poruchu?Se mi zda,že trošku nechápe svět kolem sebe.Nechcete se přece jenom objednat k té Krejčířove?Nabírá teď od půlky aprila...

andreabe
17. bře 2010

siss, ja ti neviem...uvazujem nad tym, ale je to fakt dost daleko..ale myslim na to..uvidim ako dopadneme v piatok. Jednak budem mat vysledky toho pep-u, to je taky test, na akej urovni je dieta v roznych oblastiach vyvoja.. a jednak ideme do toho diagnostickeho centra..Potom uvidim a mozno sa nakoniec aj objednam..ale moc sa mi nechce-dovodom je dialka a to, ze ideme o par mesiacov na diagnostiku aj k dr,Janosikovej..tak ja ti neviem 😝

sisstin
autor
17. bře 2010

Andrejko, to jo na vás 😉 já myslim, že je dobrý obětovat trošku času a peněz za kvalitní diagnostiku. Dr.Krejčířová vám řekne na 99%, co Lukáškovi je...když doted vlastně nevíte skoro nic 😉

mně dneska volala z RP, že příští týden budeme mít tu jejich psycholožku..a jestli nechceme chodit na canisterapii 😕 😝 mně se to teda moc nezdá, nějak nechápu, co maj psi společnýho s logopedií. Chápu to u dětí s postižením pohybového aparátu..ale u Tygra mi to přijde jaksi mimo, navíc by se určitě toho psa bál 😝

zítra nepůjde koník, konečně bude ta nová verze 😀 a v pátek jdu slavit narozeniny, a v sobotu jdu na nehty a do kina...takže se asi objevím v pondělí...

tak páčko 🙂

sisstin
autor
19. bře 2010

tak vás vítám v nové verzi 😀

holky, u nás OOOOOOBR pokrok...Tygr na vše ukazuje a vyžaduje pojmenování té věci 😀 😀 hlavně si i dobrovolně přinese knížku, ukazuje na obrázky a já musím říkat, jak se který jmenuje 😀 😀 😀 mám oooobr radost, fakt šílenou...prostě je vidět, že už ho konečně ty slova zajímají a chce je znát...neuvěřitelný 😵 😵 sice tohle dělají tak roční děti, ale postupně vše doháníme...tak snad ta komunikace půjde pořád dopředu a za pár let už nebude znát rozdíl, že ten začátek nebyl úplně normální 😎

valím spinkat, krásný víkend 😵

simalex
20. bře 2010

Ahojte,
ve čtvrtek jsem byli na neurologiii a dopadlo to dobře. Šlo o první vyšetření, EEG budeme točit v úterý. Moje pedopsychiatrička moc nechápala, proč po ní chci žádanku a ani neuroložka neměla pocit, že by naše návštěva byla nějak nutná. Alexek to zvládl, vše jí tam rozložil (naše oblíbená činnost) a cca na 70% pokynů zareagoval.

Pro mě hodně dobrá zpráva - podle neuroložky by neměl být nějak ovlivněn intelekt. Chodí tam prý mnohem horší případy, kdy ty děti nereagují, bezcílně pobíhají, vůbec nechápou, co mají dělat atd. Taky říkala, že to na dysfázii moc nevidí. Výrazně OVŘ, to ano, ale asi nic, co by nedohnal.

Jinak máme teď opět šílené krámovací období. Všude samé "obchůdka", jak říká Alexek. Příští týden hodím fotky pro bližší představu, jak to u nás teď vypadá. Už mi trochu tečou nervy.
Začíná mít čím dál tím větší fantazii, kousky řízečku jsou "malý a velký krteček", povídá si s nimi a já si s nimi taky musím povídat. Tahá po bytě židle, jako že to jsou lodě. Dělá blbosti, obličeje (to má pos vém tátovi - taky šílený šašek).

simalex
20. bře 2010

siss:

Tygr je fakt šikovný a té canisterapie bych se nebála. Myslím, že to nemusí být od věci. Bude to pro něj minimálně nový zážitek a jestli má tendence se psů bát, pak byste to mohli včas podchytit (moje neteř má 7 let a ze psů má neopodstatněnou panickou hrůzu - dost šílená situace pro ní i její rodiče). Navíc rozšiřování obzorů dítěte určitě povede k jeho dalšímu rozvoji. A přece jen to je terapie. Moje babi je po mozkové mrtvičce a taky sem tam v RÚ používají canisterapii. Určitě do toho jdi a napiš, jak to vypadalo 😉

S těmi stránkami MK máš pravdu - čím dřív na ně člověk narazí, tím líp. Já jsem se tady dostala přes vyhledávané slovo dysfázie. Asi jsem to lehce zanedbala. Těžko říct. Ale ta naše diagnóza "tvrdá hlava" je pomalu stejně důležitá jako OVŘ s dysfatickými prvky. Prostě cítím, že vše muselo přijít v ten pravý čas pro Alexka. Chyba byla, že jsem ho už od září nedala na tu speciální školku, to jo.

simalex
20. bře 2010

andrej:
obdivuju tě, že při práci všechno stíháš - speciální vyšetření, pravidelné terapie, atd. Jsi dobrá. Jinak se netrap tím, že Lukášek dělá podle Tebe malé pokroky. Vím, že se to lehce řekne, ale uvidíš, že (jak píše siss) za pár let si už ani nevzpomeneme na krušné začátky komunikace našich dětí.

Nechci to podceňovat, nezapomněla jsem, jaké to je, když dítě nerozumí, nebo nevíš, jestli rozumí. Člověku to připadá nekonečné a lehce zoufalé. Ale děláš fakt maximum. Lukáška už vidělo plno odborníků a v péči odborníků je. A vzpomeň si případně na nás - do 3 let a 8 měsíců lehká katastrofa. No a s tím telefonem, Alexek umí říct do telefonu akorát "ahoj" nebo "čaj". To stejné moje neteř, která je stejně stará jako Luki. Ta má ale stránku porozumnění v naprostém pořádku. Jen ta řeč se vyvíjí opožděně, i když už lépe. 😲

Já teď nevím, jak začala diskuze o mentální retardaci, ale pevně věřím, že se to nikoho z nás netýká. Neznám přesný výklad MR, ale osobně jsem se bála nízkého IQ Alexka. V některých věcěch je fakt mimo. Doteď. Ale snad ne. To myšlení probíhá nějak podivně (v asociačních smyčkách, zjednodušeně, někdy příliš komplikovaně), ale snad to s učitelkama ze specškolky upravíme.

Jak jste dopadli na těch testech? A jak ty testy probíhaly? 😵

sisstin
autor
20. bře 2010

Simčo, já myslím, že Alexek tu dysfázii má 😉 tohle už není OVŘ 😉 ale v pohodě se to dá dohnat, znám víc děti s dysfázií...a do školního věku nepoznáš rozdíl od normálních dětí 😉 ono záleží, jak je ta dysfázie úporná 😉 podle mě na ni Alexek přesně odpovídá, začal se rozmlouvat okolo 4.roku, a ještě ta řeč není úplně ok 😉 ale ta receptivní složka je určitě mín narušená, jak ta expresivní...a ani ta expresivní není narušena nijak vážně 😉

jsem se tě chtěla zeptat, Alexek taky vůbec nemluvil...nebo něco blábotal? 😕 Tygr fakt nemluví vůbec, žádná slabika..nic prostě...jen vydává takové skřeky typu eeee, ááá...atd. 😒 ..se obávám, že u nás ta exprese bude zatížená podstatně hůř než ta receptivní...

na EEG držim palce, Tygr to zvládnu fakt v pohodě...tak si myslim, že to Alexek dá..kor když už si dá spoustu věcí vysvětlit 😉 my jdeme na neuro zase v srpnu, ale to už asi budou jenom takové preventivní kontroly...jinak se mi zdá, že ten Geratam u nás fakt zabírá 😉 takže noootropika doporučuju 😉

holky, krásný zbytek víkendu...valim na nehty, do kina a tak 🙂 páčko 😵