Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

petasa
8. dub 2011

@sisstin a tobe maly opravdu nic neji nebo jako hodne malo??

sisstin
autor
8. dub 2011

@petasa no jí suchý pečivo všeho druhu ( ted už i namazaný někdy, nebo se šunkou třeba), jí Brumíky, jogurty, kukuřičný křupky, cheese z mekáče, hranolky..trošku ovoce a zeleninu, občas si dá polívku nebo bramborák...a tím to asi hasne 😝 on nejí jakoby zas až tak málo na množství, ale na pestrost..nejí žádné maso mimo mletého, nejí rýži, těstoviny, brambory..prostě teplý normální oběd u nás neexistuje 😝

petasa
8. dub 2011

@sisstin ja pamatuju ze kdyz byl bracha malej mel to same tak dr.mu predepsal nakej sirup co podporoval chut k jidlu a tak jedl na co prisel..az tak moc ze mu to museli vysadit protoze byl otesanej a ten je mu 16 a neji zas nic jen hermelinky a uheracky a takovy samy levny veci..........ironie samozrejmne

sisstin
autor
8. dub 2011

@petasa no u nás je to spíš k diagnoze, dysfatické děti mívají i problém s různými druhy jídla...a jídlem obecně 😉

jinak holky, ted jsem po delší době koukla do té Diagnostiky dítěte a docela se mi jako zase ulevilo, až teda samozřejmě na tu expresi, je ve všem těžce v pohodě..v některých těch dovednostech tam dosahuje až do úrovně pěti let, podle toho, co tam popisují v těch tabulkách 😉

nejvíc jsem koukala na to matematický myšlení, tak ve 3,5 stačí bohatě napočítat do 3 (Tygr zvládá do pěti -počet), a hlavně takový ty pojmy "všechno, největší, nejmenší, široký, úzký"..tak to tam je i 4-4,5 roku. To Tygr zvládá v pohodě, a třeba pojmenování tvarů je tam až snad do 6 let. Tygr pozná všechny tvary názvem, i jako ty složité...

no fakt mě to docela uklidnilo 😎 😅

petasa
8. dub 2011

@sisstin tygrik je sikulka velikej a maminka taky ze ma trpelivost a veri mu.zvladate to skvele

bodka70
8. dub 2011

@petasa , moja mladšia dcérka mala tiež dosť silný reflux (mlieko jej koľkokrát striekalo von nosnými dierkami 😒), u nás trošku pomohlo zavedenie cumlíka - tiež chcela veľa naraz piť a potom to z nej išlo von. Tak som ju nakojila len trošku, potom dala cumlík, aby to vydržala a potom som jej o hodinku znova dala dala piť, znova cumlík a tak dookola. A medzitým v kuse držať vo zvislej polohe. Ináč v lekárni sa dá kúpiť prášok zo svetojánskeho chleba, ten sa dáva do pitia a pomáha udržať jedlo a pitie v žalúdku. Ak ho už nepoužívate, tak sa skús popýtať v lekárni, výborne pomáha na reflux.

petasa
8. dub 2011

@bodka70 ahoj,nutriton mame a mely jsme i mlicko ar ale byla po nem hladova.Taky to delam tak ze dam trochu napit a pockam az si krkne a dudlik ji muzu rvat jak chci ten ona mezitim nechce proste jen breci a po krknuti ji dam znova pit,ale rev mezi tou pauzou je strasnej

petasa
8. dub 2011

@bodka70 a kdy vas to blinkani preslo???

evaje
8. dub 2011

@jolinka Tak přesně to stejné dělá i Maty, když mluví se mnou nebo manželem. Řekne třeba 10x za ssebou stejnou větu, a dokud to nezopakuju a něco nevyhodnotím, tak nepřestane.Někdy ho napínám a čekám, kolikrát je schopen to zopáknout. Třeba řekne " dinoles je zelený" (dinoles =dinosaurus)a on je hlasitější a hlasitější a pak zařve "dinoles je zelený říkám!!! Co ty na to?" Prostě chce opravit toho dinosaura a neumí to říct jinak. Jako, třeba "mami jak se řekne dinoles?" Ona je to totiž blbost, ta optázka, že?Možná, že si takhle říkají, ať je opravujeme. Ale je to na palicu 😉 ...A hlavně tehdy, když zrovna mluvím s někým jiným na jiné téma.

dalea
8. dub 2011

@evaje Jolinka,to roby aj Lea,ze chce na vsetko moju reakciu,odpoved 😉 A tiez dava otazky,ktore akoze nemaju zmysel 😅 Mamka,co robim? Co mam? pozna na ne odpoved a aj tak sa pyta,asi aby rec nestala 😀 Ja jej poviem,ved vies,co robis,tak sa nepytaj a potom uz odpovie,napr. kreslim si 😉 A tiez opakuje napr. cestou do skolky,kazdy den,ze v tom dome je zly pes,tamten dom je opusteny,tam vo dvore je Avia a pod. Jedine,ze ju ja niecim zahovorim,vtedy to nespomenie a bavyme sa o niecom inom 😅

jolinka
8. dub 2011

@dalea
@evaje
jo 🙂 najnovsie mi hovori, Mami otoc hlavu, pozri na mna.... proste vyzaduje pozornost, ako sa to otocilo, predtym som ja chcela aby moje dieta na mna laskave otocilo hlavu.

evaje
8. dub 2011

@sisstin No vidíš, a to je ta odměna za tvou péči 😀 Na jedné straně jim chybí a na druhé jim bylo přidáno. A ty to máš určitě taky tak. Aby byla v životě rovnováha. Možná, že tvůj osobní život má mít v současné době takový směr, jaký má, abys mohla mít čas na Tygra. Však uvidíš až bude v té školce. Ten čas, co se ti vytvoří pak zaplní něco nebo někdo jiný.
Vzpomínám si, jak jsem asi 2 roky spátky koupila Matymu rébusy pro chytré děti a jak jsem čuměla, co všecko zvládal. Neuměl spojovat a malovat, ale prstem mě všechno ukázal. Taky jsem tenkrát povyrostla a srdíčko se zaradovalo. je to prostě paráda.

sisstin
autor
8. dub 2011

holky, jinak na uložto je Zachrante Edwardse 😉 je to o Juliance od Pisarky, já jsem bohužel neviděla...takže už sosám 😉

ygreen
8. dub 2011

ahoj, tobík byl dnes s jirkou na logo, no zase nic, a logopedka, že si neví rady, páč si prostě není jistá co má tobiáš za problém - sluch, dysfázie, opoždění, povaha, auti.rysy- tak manželovi řekla že má kolegyni, která má více zkušeností s takovými "echt" případy a zavolá jí a ta se nám ozve. Tak uvidíme. až z toho mím malou depku ☹

ale pozitivněji - ve školičce už jí pokaždý. krom polívky i svačiny a jednou i hlav. jídlo - krupicajdu. Vždy když pro něj přijdu do školky, ta ke mě letí s rukama k objetí a krásně mě obejme, opusinkuje 😵
A dnes koukal na bořka a bořek telefonoval a říkal ahoj a tobiáš taky "aój". Přijde mi, že hrozně pomalinku začíná opakovat páč te´d docela breptá patlaniny. A začal diskutovat - když mu říkám, že něco NE, nebude dělat - to si stoupne a říká "NE", a já "ne" a on zase "ne a kroutí hlavou, má takovej jakoby zoufalej tón hlasu a pak k tomu ne breptá - kdyby se ty slátaniny dali počítat na slova tak má takovej 20 slovnej monolog. A ještě se na mě dívá a fakt se mnou jakoby diskutuje, proč ano, když já říkám ne.

jinak mě přijde, že má i poruchu pozornosti, ale to se asi může vázat i k tomu že nerozumí - nelze mu někdy něco vysvětlit, páč se nesoustředí. nevydrží - jakobysme na něj mluvili vietnamsky.

sisstin
autor
8. dub 2011

@ygreen no to, co popisuješ..je fakt receptivní (smíšená) dysfázka....děti, které nerozumí, tak pak samozřejmě ani neposlouchají....je to přesně tak, jak píšeš...taky by tě nebavilo, kdyby na tebe někdo mluvil mongolsky 😉

sisstin
autor
8. dub 2011

@ygreen jinak si myslím, že je fajn, že ta logo uznala, že na to nemá a dala kontakt kolegyni...to by zas každej neudělal 😉

ygreen
8. dub 2011

@sisstin jj, ta logo je moc příjemná. Jen doufám, že ta její kolegyně nás vezme a nesedí na druhém konci prahy

Zajímavé je, že teď posledních pár týdnů Tobík začal dost mluvit, vše komentuje - sobě, nám, ale vše patlaniny a nesmysli. Logo říkala, že tak to mají ty 1,5-2leté děti, že se rozmlouvají - učí se používat mluvidla.
Tak snad a brzy přijde nějaké to slovíčko.

Já si stejně myslím, že má receptivní, nebo poruchu pozornosti a opožděný vývoj tak o rok a půl. Ale ten by zase měl probíhat podobně ve všech složkách, ne? Né jen v tom porozumění a řeči? Takže receptivní - dokud neporozumí, tak nemůže mluvit. Nebo bude patlat jen ty slova která slyšel už milionkrát.

Siss, jak se začíná pracovat s recep. dysfatikem, který nerozumí, tudíž neudrží pozornost. Jde to vůbec, nebo musí "dospět" do nějakého stádia? Nevím co s ním mám dělat. Kdy recept. dysfatikům v tom mozečku docvakne to porozumění, na základě čeho???

sisstin
autor
8. dub 2011

@ygreen no hele, Tygr do 2,5 mlčel..ale jako, že fakt mlčel 😉 on žvatlal nějak okolo toho 9. měsíce, kdy je to pudové..ale jakmile ty zvuky přerůstají v opravdová slova s významem, tak ztichnul a fakt do těch 2,5 mimo smíchu a pláče nevydával ŽÁDNÉ zvuky, mimo teda ukazování a "eee" 😝 pak začal jako trošku žvatlat, a těsně před tím 3.rokem začal fakt mluvit. Ale třeba takový ty "patlanice", to neměl nikdy...že by měl tu dětskou čínštinu 😉

tam pak strašně záleží, jak je narušená ta recepce a exprese. Jsou děti s receptivní ( jako třeba Katika od @jolinka), které mají sice špatné porozumění, ale relativně dobře zachovanou tu expresi...takže třeba mluví, kolik rozumí 😉 pokud je tam výrazně narušená i ta exprese, tak jsou děti s dysfázkou, které třeba nemluví do pěti let vůbec. To je tak strašně individuální, že se to nedá nijak předvídat.

Obecně děti začínají mluvit (zdravé děti), když rozumí min. 50%, spíš 75% řeči. Pokud je tam expresivní dysfázie, tak i když rozumí 100%, tak ta exprese neodpovídá porozumění 😉

K tomu porozumění, to už jsem tady psala, zdravé dítě slyší slovo 3-5x, než si ho dá do pasivní slovní zásoby. U dětí s receptivní dysfázkou je to i v řádů stovek, dost často, když se naučí nějaké nové slovo (pasivně), tak zas jiné zapomenou atd. Takže to je prostě otázka času a tréningu 😉

ygreen
8. dub 2011

@sisstin ale jak to že neříká ham, auto, máma, eda, táta, apod - to musel slyšet milionkrát ☹

a tréning je u dětí s receptivní jakej?

sisstin
autor
8. dub 2011

@ygreen no to je ta exprese, že jo 😉 Tygr taky rozumí všemu, a neříká to 😉 já neznám žádné dítě, které by mělo čistou receptivní dysfázii ( tudíž mělo špatné porozumění, ale ta exprese nebyla narušená) 😉 většinou je i ta exprese mín nebo víc narušená, takže to neznamená, že i když nějakým slovům rozumí, že je hned začne automaticky říkat. Děti s receptivní často začínají mluvit až v těch pěti letech 😉

no nejdřív musí Tobís začít dělat gesta...takže tréning gest a toho porozumění, jak jsem psala..všechno neustále krátce a jasně pojmenovávat, musí se naučit ukazovat a sdílet pozornost... já ti takhle neřeknu, co přesně dělat...to by ti měla poradit logopedka a ostatní odborníci 😉

my jsme začínali na těch komunikačních kartičkách 😉

smardik
8. dub 2011

ahoj holky tak jsme dopoledne byli na té logopedie, logopadka příjemná a normální paní. Říkala že do 3 let má času na mluvení dost, že může mít jen nevyzralý nervový systém takže časem mluvit začne ale že ona je raději proto ho pořádně vyšetřit at se nic nezanedbá, tak jsme se hned objednali na foniatrii to jdeme 18.4, na neurologii jsem se nedovolala takže to až v pondělí budu objednávat, psycholožku zajistí ona sama a v pondělí nebo v úterý mi dá vědět termín a ještě říkala kvůli tomu jak Tom nemá rád změny, je citlivý na ruce apod. že raději vyloučíme i autismus, takže k nám přijde přímo domů nějaká paní z rané péče která se přímo autismem zabývá takže to budem méít asi fakt ošetřené ze všech stran 🙂 tak jsem ráda, konečně se něco začíná dít

sisstin
autor
8. dub 2011

@smardik super, z té Rané péče jsou fakt dobří 😉 no opět, nejde o to mluvení..ale o to porozumění, že jo 😔

smardik
8. dub 2011

@sisstin mám radost že se něco začíná dít a že se na mě logopedka nedívala jak na blba že s ním jdu už tak brzy. no i se mě ptala jestli rozumí jak mu něco říkám nebo ne, s čím si hraje apod tak uvidíme co bude. jen kdyby mě manžel pochopil ☹ ☹

ygreen
8. dub 2011

@sisstin mohla bys mi tedy prosím ještě jednou hodit odakz na ty komunikační kartičky - a mám chtít aby ukazoval, ano? To co pojmenuju aby ukázal. On pořád neukazuje, jen na věci co chce - podat, sníst, vypít, hrát si s nima, apod. ale jinak nevím, jaká gesta myslíš. kdyř říká ne, kroutí hlavou. Tleská. Objímá. Pusinkuje. Hladí. chci ho naučit prosím, prosím, ale on se vždy začne hrozně vztekat - jako asi že to zdržuju, to co chce, protože on ví, že já vím, co po mě chce. a nevhápe proč by měl prosit, když vše vždy dostal bez prosení.

sisstin
autor
8. dub 2011

@ygreen to sdílení pozornosti se naučit nedá..to musí přijít 😉 ted jsem četla někde něco od maminky, její kluk má opravdu těžkou formu receptivní dysfázky a ukazovat začal až ve 4 letech 😉

Gesty myslím: prosím prosím, na, jak jsi veliký, ták moc, kývání hlavou ano - ne, no a prostě, aby se dorozuměl rukama - nohama 😉 jak vy se spolu dorozumíte vůbec? 😕

Nejdřív by jste asi měli začít s denním režimem, na to jsou dobré Šimonovy pracovní listy číslo 6 a 7. Vystříhat si tam ty kartičky, kde kluk spí, jí, hraje si atd., Prostě podle toho, co doma děláte...nalepit na to sucháče a dát si to někam na ledničku, aby věděl, co ho čeká 😉 no a pak je to ten výměnný systém, když bude chtít jíst, tak si nalistuje( donese) kartičku s jídlem atd. 😉

sisstin
autor
8. dub 2011

@ygreen třeba Tygr, v těch 2,5, když chtěl jít krmit kačenky - tak ukázal na skřín s oblečením, ukázal na skřín s botama, rukama jako naznačoval, že se oblíká...pak jako házel kačenkám rohlík, a běhal a "mával" křídlama 😉 prostě mi byl schopnej zahrát pomalu divadlo....

ted je to stejný, akorát, co umí říct, tak už řekne a zbytek nějak doplní rukama-nohama 😉

ygreen
8. dub 2011

@sisstin no dorozumíme se normálně a to nejen se mnou,ale i tátou, babčama, dědama, tetou ve školce. On je naprosto v pohodě. Vstane, řekne si co chce ke snídani - jde buď k lednici a já se ho pak zeptám, jestli chce jogurt nebo sýr, nebo mu dám koláček a on mi ho buď vrátí nebo si ho zbaští, když chce mlíko, tak ukazuje na skříňku s mlíkem, nebo mi donese lahvičku, nebo na ní ukáže na lince. Já se ho ptám a on mi odpovídá, buď ukazováním, nebo říká ňamiňami (jakože to on chce papat), nebo hmmmmm (jakože taky to chce papat), nebo řekne ne a kroutí hlavou, nebo. Nebo mu ukážu ať si vybere a on si vezme to co chce.
když má žížu, jde ke mě a ukazuje do kuchyně, nebo si přinese šťávu, juice, nebo tak, podle toho na co má chuť.

Ale většinou já se ptám a on si vybírá. Když chce na velké wc, tak jde za mnou, vezme mě za ruku a pak běží do koupelny, kouká jestli jdu za ním a postaví se před wc a sundavá si kalhoty a tak. Když si chce hrát se mnou, hračku mi donese. Když chce blbnout, dovede si mě do posstele, lehne si a směje se. A on jako breptá hodně, vše komentuje. I když vietnamsky

A taky výborně poznám co chce podle jeho intonace a podle emocí a výrazů v obličeji.

ygreen
8. dub 2011

@sisstin tak takhle Tobík ne,ale on je povahou po manželovi introvert a taková blůma. Ten se spíš pověsí za kliku a lomcuje s ní, že chce jít ven.

A nemá naprosto vyhraněný názor na to co chce dělat venku. Jediná věc je, že když jdeme ze školky, musíme jít po hlavní. A pak si vybírá, zda chce jít na zahradu nebo ven a to jednoduš. Když ho vedu k vrátkům, řve a vrací se na zahradu a naopak, nebo postává u vrátek.

sisstin
autor
8. dub 2011

@ygreen no tak bys měla začít tím výběrem..třeba k snídani, vem koláč a zeptej se ho: Chceš koláč? A on by měl kývat hlavou ano- ne. Nedávej mu vybrat ze dvou věcí, aby si jenom ukázal, ptej se postupně, aby prostě musel dělat ta gesta hlavou.

Ano - ne se učí normálně fyzicky, že ho chytneš jednou rukou nahoře na hlavě, druhou pod bradou a kývneš mu tou hlavou... ne - to samé, to ho zase chytíš ze stran za hlavu a zakroutíš 😉

Když bude něco chtít, tak po něm vyžaduj to "prosím prosím", bez těch gest prostě ta řeč nenaskočí 😉