Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
12. dub 2011

@smardik tak to ste si uzili 😔 ale hlavne, ze to dobre dopadlo a Tomik bude urcite taky dobry 😉 treba tomu verit, tym clovek nic nepokazi 😉
@sisstin inak mna teda napadali sme katastrofalne scenare, ked som bola tehotna, ja som bola dost hystericka, len som ratala,nech som uz v 4tom mesiaci,lebo to uz nie je take riziko potratu, potom som cakala na 7mi mesiac, aby sme mali vylucene tie rozne poruchy,co zistuju z krvi, potom som cakala na 9ty mesiac, aby sa nenarodil skor..proste cely cas v krci 😝
teraz som zase salamista a vsetko beriem ovela viac pohodovo.
ale druhe dieta nechcem tak na 80%
tych 20% mam v zalohe, keby sa objavil ´´pan dokonaly´´ a prosil by ma na tych kolenach 😀

smardik
12. dub 2011

@andreabe už je to za námi a zvládli jsme to 🙂 🙂 teda Honzíček to úžasně zvládnul a další operace když tak zvládne taky, je to můj šikulka a Tomula to taky zvládne 🙂 v poslední době mi přijde šikovnější, už si chce i se mnou hrát a není takový samotář, ukáže si co chce, na motorce venku jezdí

andreabe
12. dub 2011

@smardik urcite 🙂 a podla toho,co popisujes, tak sa Tomik chova velmi podobne ako Luky, len je este o ´kusok´ sikovnejsi 😉

ygreen
12. dub 2011

ahoj holky
wosmoulinka, tenhle tvůj příspěvek wsmoulinkaa @sisstin no rozumí taky jen na hačí, hají, dej ruku, nech to, pití(brm brm),ham tak nějak co se furt opakuje...
no jinak moc asi nerozumí např : koukej táta přišel z práce běz k tátovi....tak to třeba jde až když to řeknu potřetí...nebo když je v pokojíčku a já volám Neli pojd sem...tak kolikrát nepřijde...jen něco huláká jak ale řeknu neli ňami ňami tak přilítne, jdeme cáky cáky lítne do koupelny....rozumí tomu asi čemu chce, nebo co se často opakuje...mluvíme na ni dost, ale asi ne tak jak by bylo potřeba...si myslím
zítra jdu na tu neurologii tak písnu jak jsme dopadly

jako kdyby jsi kopírovala naši domácnost!

ygreen
12. dub 2011

@andreabe jakou máte diag. vy?

já vědět že mimi bude postižené, tak si ho určitě nenechám, shodou okolností já vždy hlásila, že nemám na to mít postižené dítě, že bych to nezvládla. No pevně doufám, že se vyloučí ta mentální retardace a porucha autistického spektra a Tobík dostane buď velké opoždění nebo lehčí dysfázku. Já bych snad nejraději ten horší sluch, aby dostal naslouchátko a byl klid, a hlavně neměl postižený mozek. Ale co naděláme, že? Nic, musíme s tím zabojovat. Spíš mám strach z toho co bude až bude třeba ve škole, v pubertě, mám strach aby nebyl jinej 😢

sisstin
autor
12. dub 2011

tak jsme právě stihli dva úkoly,

první je Ferda Mravenec - kde bydlí zvířátka. Je to dělané jako puzzle, vždy dvě zvířata - obydlí a název.

A dost dobrá věc na zrakové rozlišování, je to teda poměrně těžké, dítě musí hledat podle směrů, barev i hodně malých detailů, ale Tygr to teda dával vcelku zdatně.

ygreen
12. dub 2011

holky ale víte co, vidím to u nás na tématu, holky mají zdravé , bystré, ukecané děti a to je sem tam - dneska je na zabití, jen mele hubou, a ten byl dnes taaak protivnej, všude vleze, všechno chce, diskutuje se mnou...apod. Já jím říkám jen - važte si toho, že jsou zdravé mluví a hlavně vám rozumí.
Ale díky tomu všemu co teď řešíme se umím u Tobíka těšit z úúúplných maličkostí a blbůstek. Každá tahle blbůstka mě čím dál víc ujišťuje že nebude autík.

Třeba teď - vzal mě za ruku, aby mě otočil od pc a ujistil se, že se dívám a utíkal se schovat za postel - já pak lezla po 4 k němu a že ho zlochtám. Pak jsem chtěla aby mě honil a on se připojil. Teď jsem tady dávala Thee napít z malinký plastový prázdný sklenky a Tobík, že chce taky, a dělal že pije a ještě pak několikrát a ťukal si se mnou a tak. Prostě drobnosti, které napovídají o mnohem větších věcech 😵 a začal si hrát s panáčkama - malýma figurkama z lízátek Bořek stavitel 😵 tak mu koupím v obchodě větší a budeme je krmit a tak, mám pocit, že konečně nastal čas tohle zkoušet s pozitivním výsledkem.

sisstin
autor
12. dub 2011

tak a ještě, 3D puzzle medvěd - v pohodě, pak puzzle auto - to teda nedává skoro vůbec, a nedávám to ani já...to mi přijde jako dost těžké ještě pro něj 😉

a poslední věc, to mi teda přijde kurevsky těžký....je to vždy po 12 obrázcích, 12 obrázků postavičky, 12 obrázků postavičky s pozadím, a 12 obrázků jenom pozadí. Mělo by to to dát do obdélníku 3*12, a dítě pak hledá, co k sobě patří. No Tygrovi jsem mohla dát max. 3*3, aby se v tom vůbec orientoval....

ygreen
12. dub 2011

@sisstin závidím ti, že tygr pochopí co po něm chceš

jak se prosím jmenovalo to jak jste měli doma, ty karty na které tygr vkládal obrázek na obrázek - kočku, žebřík?

sisstin
autor
12. dub 2011

@ygreen Zajíc v pytli od Granny 😉 tam máš na jedné straně barevné obrázky a na rubové straně jsou stínové 😉 my to nejdřív hráli, že jenom přikládal - prostorová orientace, je to docela těžké, těch obrázků je tam hodně 😉 a ted, jak už mluví, tak loví ty předměty z pytlíku - vždycky řekne, co to je a přiloží...a časem by měl hrábnout do toho pytlíku, nedívat se a ten předmět poznat podle tvaru (hmat) 😉

sisstin
autor
12. dub 2011

tak a ještě jedno video, a dneska končim s dokumentací, už se mi i vybil mobil 😅 😅 je tam teda už dost nesoustředěnej, udělali jsme toho dneska už poměrně dost.... a mám pocit, že mi místo kravičku rozuměl nejdřív krabičku :D

https://www.youtube.com/watch?v=PfVDZsDZzqE
ygreen
12. dub 2011

@sisstin děkuju

ygreen
12. dub 2011

@ygreen siss a kde bych prosím sehnala takév ty rozpůlené obrázky???ale ideálně jako dvoudílné puzzle?

sisstin
autor
12. dub 2011

@ygreen to se dá sehnat na MMB 😉 chce to hledat, nebo si zadej do googlu - půlené puzzle, zvířecí hlavy 😉

andreabe
12. dub 2011

@ygreen zatial taku vseobecnu, mame narusenu komunikacnu schopnost (autizmus vyluceny).
no ako pozeram tie obrazky @sisstin, tak neviem neviem, ci to u nas nebude aj lahka mr 😢 lebo take tie tazke veci by maly nedal 😝 ale je mozne, ze to je sposobene tym neporozumenim..ale aj to sa pomalinky zlepsuje.

sisstin
autor
12. dub 2011

@andreabe no jako to porozumění ale dělá fakt hodně 😉 protože když dítě nerozumí, tak zaostává i jinde, i když je mentálně v pořádku 😉 takže zatím tohle vypust z hlavy, dokud to fakt nemáte diagnostikované....on je L. furt ještě malý, pak s rozvojem toho porozumění to může jít skokově dopředu 😉

romana
12. dub 2011

@sisstin ahoj, jako tradičně - podle čeho bych mohla najít ty věci na to zrakové rozlišení (ty přikládací kartičky a večerníček)? není tam uvedená třeba firma nebo něco? 😎 moc díky.
jinak tygr je fakt ďábel a já mám výčitky a slibuju, že od zítřka zas začneme pilně pracovat!!

andreabe
12. dub 2011

@sisstin keby si tak mala pravdu 😵 😵 ja si furt posuvam hranice, vela ludi mi hovorilo, ze 3ti rok je klucovy, ze dieta vtedy urobi oobr skok, to u nas moc nebolo, potom som pocula, ze 3,5 - 3 a 3/4 roka su skokove, to mozem trochu potvrdit, ale pocula som(si to tusim ty pisala 😉 ) ,ze deti s tazsou receptivnou sa rozbehnu kolkokrat az v 4-5 rokoch.
tak ja len cakam,az to pride 🙂
samo, ze chodime zatial na logo, do dss-ky, kde sa malemu cielene venuju,chodi na koniky, na canisterapiu,obcasne este na komunik.kurz...uz len sa rozbehnut 🙂

romana
12. dub 2011

@sisstin a ještě mě napadlo - neznáš nějakou dobrou klinickou logo v praze? ta naše se mi úplně nejeví, ráda bych zkusila ještě nikoho jiného (bo změnit úplně ji nemůžu).

sisstin
autor
12. dub 2011

@romana takže Večerníček je od firmy EFKO www.efko.cz a to druhý je od Ravensburgeru, no ale pro změnu to není francouzsky, ale německy 😝 Differix Oni maj nějak hodně ty pomůcky nevím odkud, 3/4 jich nejsou česky 😝

sisstin
autor
12. dub 2011

@romana no Kutálková asi už nepracuje 😝 hele, zkus dát dotaz na postižené děti, nebo tam mrkni do témat, určitě tam někdo někoho zminoval 😉

sisstin
autor
12. dub 2011

@andreabe Andrejko, chápu, že to je hrozně těžký, když ty pokroky nejsou rychlé, jak by si člověk představoval 😔 ale při těhlech postiženích to chce fakt moooře a moooře trpělivosti, bohužel 😒

sisstin
autor
12. dub 2011

@romana hele, ten Večerníček tam je, za 119 Kč..to jde...ale fakt mi to jako přijde těžké, a tohle má být varianta pro menší děti, pak je tam ještě nějaká pro větší, tak to se asi hraje i jako klasické pexeso, jen otáčíš tři obrázky 😝

andreabe
12. dub 2011

my inak vsetky tieto ulohy tvorime, skuste mrknut tieto linky, na nete je toho viac 😉
http://prosisu.blogspot.com/search/label/Pexesa
http://prosisu.blogspot.com/2010/03/skladacky.html

hlavne je to zadarmo, staci vytlacit farebne, podlepit alebo zalaminovat, nam to dalo fakt vela,maly pochopil farby, triedenie, prikladanie pexesa,logiku..

ygreen
12. dub 2011

tak jsem se rozjela a tohle všechno naobjednala 😀

ygreen
12. dub 2011

@andreabe díky za odpově´d a můžu se zeptat v čem se vaše diag. liší od smíšený, nebo recept. dysfázky? A hele, taky jsi určo předtím měla strach z autismu, jako tady všechny, jaký měl malý auti rysy? Máš kliku že ho máte vyloučený, taky v to doufám!!!

andreabe
12. dub 2011

@ygreen no ono to je vseobecna diagnoza, nie je este specifikovana, takze ja neviem, ci mame receptivnu alebo zmiesanu dysfazku. Najprv som si myslela, ze receptivnu, teraz mozno zmiesanu, kedze maly vlastne zopakuje snad kazde slovo,ale spontanne ich vela nepouziva..no zatial fakt neviem, este ale mame cas, teraz by mi asi aj tak nikto na istotu nepovedal o aky typ dysfazky ide.
k tym auti prejavom..no maly hlavne nerozumel..mal slabsi ocny kontakt,nezdielal pozornost,neukazoval, nechapal,ked som mu na nieco ukazovala, ze sa tam ma pozriet tiez,on sa napr ani nepozrel, ked letelo lietadlo (teraz uz dokonca ukaze prstom na oblohu, pozrie na mna,zhikne a caka, ze ja poviem ´´aano,vidim, leti lietadlo´´ 😅 )
nebavilo ho odrazadlo, nejazdil nejako s autickami,obac tocil koleckom na aute,stavalo sa, ze chodil popri nejakej stene,plote, oci tak cudne doboku,nejedol sam lyzickou,nevkladal tvary,nekreslil,bal sa detskeho placu,vysokeho detskeho hlasu(az hystericky-zavrel oci,musela som ho tulit), rad chodil svojimi cestickami,nerozpraval..a toto vsetko do ca 2 rokov, potom pomaly zacal niektore veci odburavat,zacal sam jest, krasne vkladal rozne skladacky,v 3 rokoch sa prestal bat hlasu a placu deti(ked pocuje plac,tak na mna pozrie a hovori babo? a ja musim odpovedat, ano,to place babo), uplne prestalo to chodenie doboku,carbe si,hra sa rad s autami,motorkou, rad jazdi na odrazadle,opakuje slovicka,sice stale obmedzene,ale zdiela pozornost,hra sa na ihrisku, proste na prvy pohlad bezne dieta 😉
ak by u nas nabehlo porozumenie, tak si myslim ze sme za vodou

ygreen
12. dub 2011

@andreabe tak to jsi musela mít pěkný strach z tohou autismu, co? Tak věřím, že ti spadl obrovský kámen ze srdce. Tobík až na to porozumění a řeč a abstraktní hraní si na něco a ukazování je běžné dítě. A řadí si věci do řad - auta a kosmetiku, nebo hračky, které jsou stejné - auta, zvířátka, postavičky. Jinak nic.

A v kolika Lukasko začal povídat. Tobias jen breptá nesmysly a poví jen pár slovíček - mňam, ne, na, a tak.

andreabe
12. dub 2011

@ygreen no mala som bobky..ale na druhej strane som vnutorne proste citila, ze autik nie je. Vyrazy tvare,emocie, reakcie na vyzvy..v ramci jeho porozumenia v tej dobe to bolo vlastne v poriadku, to bol taky siesty zmysel, ktory mi uz vtedy hovoril, ze maly nie je autik 😉
Luky od ca 1,5 roka vedel zvuky asi 10 zvierat, to bolo vsetko. V 2,5-3 rokoch zacal dzavotat,slabikovat, pouzivat cinstinu,slovko bebe. V 3r.3mes.prisli prve slovka ako baac, mnam, ham,este,papa...V 3r. a 5mes uz zopakoval vsetko (aj ked tazke slova brutalne skomoli) a teraz poziva aj funkcne viac a viac slovicok,napr.: este,staci,papa,ahoj,padlo,bac,toto,haji,prikri sa, zhasni,otvor,pod,haci-sadni si, ne, mama, tato, baba, dedo, teta, hotovo, masaz, pomoz mi, pit, cajik....no nie je ich vela a niektore nepovie tak cisto a ide to straaasne pomalicky ale dolezite je, ze ROBI pokroky 😵

sisstin
autor
12. dub 2011

no tak jsme doma...došli jsme pěšky do města...mezitím se spustil brutální fičák a déšt..takže si dal Tygr cheese v Mekáčovi a sedli jsme na autobus a jeli domů 😝 fakt hnus fialovej 😝