Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. dub 2011

@ygreen no ono by jste termín stejně určitě dřív nedostali 😉 Essi čekala poměrně dost dlouho, než přijeli za Stěpíkem 😉 to bylo myslim min. čtvrt roku, ne-li dýl 😉

my jdeme zejtra na logo a pak ke kamarádce na návštěvu, tak konečně nebudeme doma...ten dnešek byl teda krutej 🤐 😅 😅 😅

jolinka
13. dub 2011

@sisstin
moze byt, fyzicky nastastie dobre... ratam dni a dufam ze nebudem prenasat ako Miska... byt ako gula cele leto ma nebavi 😒 ale na Matiho sa tesim, zacinam ho mat rada, drobca ziveho, nevyzera to byt na kludne dieta 😔

sisstin
autor
13. dub 2011

@jolinka Joli, to jsou fakt úplně ukázkový reakce dítěte se smíšenou 😉 ale je fakt fajn, že Kati má tu expresi poměrně dobrou 😉 ono právě pak, čím víc dítě mluví, tím víc vylejzá takový to hlubší neporozumění 😉

já ted furt Tygra různě zkoušim otázkama, a fakt reaguje dobře...i na poměrně složitý otázky, akorát zas on odpoví jednim slovem 😅 😅 😅 😅

ygreen
13. dub 2011

my měli jet dnes na ten sraz a jedeme leda do prdele, Tobiskovi je mizerně, takže to nevidím ani na víkend, njn, dětičky naše 😅

ygreen
13. dub 2011

tak dobrou maminy

sisstin
autor
13. dub 2011

jako to jeho "mluvení" je ale fakt otravný...třeba jsme byli venku a poprchávalo..a nekecám, on je schopný 45 minut v kuse ukazovat na kapky a říkat: voda, voda- boty (jako, že na ně prší), voda - bunda, voda- kapky a takhle to točí dokola..a pokaždý ode mě čeká reakc, že mu řeknu..ano prší, voda je mokrá, prší ti na boty atd.

holky,mně z tohohle fakt hrabe už ale 😒

sisstin
autor
13. dub 2011

@ygreen tak at je Tobísovi líp, ty uši jsou fakt hnus..já to měla jako malá furt 🙄 🙄 tak brou hou 🙂

jolinka
13. dub 2011

zas ale v predlozkach sa velmi zlepsila a celkove v gramatike to rozpravanie uz vyzera menej dysfakticky 😉

@sisstin ta zmiesana mi je jasne coraz viac pani 😉 ona ma nejaku bazu porozumenia ktora sa zvacsuje ale vzdy o cosi meska za aktualnym vekom a aktualnou urovnou rozpravania...
napr. vcera som mala kamosku na navsteve a Kati s nou konverzovala v style Co si mi priniesla teta? Kde mas uja? Budes tu spat? ... atd, teda na slusnej urovni 3 az 3,5 rocneho dietata, este pred pol rokom by nebola schopna klast take otazky... takze zlepsenie je ale uroven 4,5 roka to nedosahuje

jolinka
13. dub 2011

idem dat decka spat

sisstin
autor
13. dub 2011

@jolinka no ale jede fakt jak drak, ta exprese je super 😉 ono fakt pak v důsledku jsou na tom ty děti s lehčí smíšenou líp, než třeba děcka, která sice všemu rozumí perfektně, ale exprese je fakt špatná 😉 jak je na tom vůbec Kati s výslovností? 😕 Jako u nás je to fakt peklo, zelená je "eeá" apod., prostě to mu rozumí tak já, ale cizí člověk, ten nemá jako šanci 😅

sisstin
autor
13. dub 2011

já jdu chrnět, jsem mrtvá....tak báj ženský, budu zejtra odpo ...dobrou 😀

jolinka
13. dub 2011

@sisstin

ona vzdy viac komolila nez patlala, teda vyslovnost hlasok ako takych okrem R ma pomerne cistu, len nedokazala spravne zachytit ako vyzera to slovo a povedat ho spravne... bycikel bol sikev, jablko oko, este pred 2 dnami seba volala Kakika, Kakain... odrazu je to Katika, Katalin,,

to komolenie sa tiez velmi pekne zlepsuje, aj u viacslabicnych slov, ona rozprava velmi nahlas a dorazne, patlavost trosku je ale len malo, toto nie je jej hlavny problem, aj sama sa opravuje, vyslovuje si po slabikach ak ma pocit ze je to narocne slovo pre nu

jolinka
13. dub 2011

jo, a este aj to ludi a i mna mylilo, ze ked nieco vyslovila tak vyrazne a zretelne, ze to vyzeralo ako konkretne slovo.. len nik nevedel co je to za slovo.. a tak hadali co znamena uska, iska, ososka, esiska 😀 casto si slovaci mysleli ze im nieco vyklada po madarsky a naopak... pritom hovorila skoro vyhradne po slovensky

dalea
13. dub 2011

@jolinka Ahoj,Lea tiez dost nahlas a dorazne rozprava,ale aj cisto,bude sranda,ked sa tie dve stretnu a budu sa prekrikovat 😀 Este by som napisala k tomu zvlastnemu spravaniu u Lei. Napr. zamerne udrie Daniela a potom sa dozaduje toho,aby jej to vratil 😕 Myslim,ze ine dieta,by skor utekalo,aby mu to nebolo vratene 😝 Alebo sa usadi na moje kreslo,nechce ma tam pustit a povie-Mamka,bud smutna 😕 Tiez take zvlastne,nie? Jolinka,nerobi nieco podobne aj Kati? 😉 Inac k tomu,co si vravela ako Kati reaguje a chce,aby si sa jej ty spytala ako sa vola,tak takto kedysi reagovala aj Lea,a zda sa mi,ze to vymyzlo s lepsim porozumenim 😉 Inac nam vzdy vsetci vravia,ze Lea ma dobre porozumenie,ale oni ju skusaju vo veciach typu,teraz prezeniem:Poloz modry kruh na hnedy stvorec,tak taketo veci rozumie perfektne 🙂 Ale ja som mala a aj stale mam pocit,ze zaostava v tom hlbsom(ako zvikne hovorit Sisstin)porozumeni,neviem to blizsie vysvetlit 😕 Inac
@sisstin ,tie karticky zvieracich rodin,co si tu najnovsie pridavala,tak presne to sme robili pred tyzdnom na logo a islo jej to dobre,len si potom zacala robit srandu a tvrdila,ze teliatko je mladatko ovce a pod.,ale pritom sa aj tak potmehudsky skerila,ze sme jej to neuverili 😀

jolinka
13. dub 2011

@dalea presne to take socialne hlbsie porozumenie... je trosku zvlastne

v beznom zivote to velmi nevidno, v praktickych, realnych veciach sa relativne dobre orientuje. mozno s nejakym casovym posunom za Leou, ale je to podobne.

ako osobne si myslim ze pride cas ked formalne bude Kati hovorit takmer bezchybne aj v jednoduchych socialnych otazkach a situaciach sa zorientuje ]trebar aj v tom predstavovavani] ale nejake hlbsie nuansy rozhovorov, dvojzmysly, citanie medzi riadkami jej bude stale unikat.....

jolinka
14. dub 2011

pre velky uspech zopakujem vystavu... 😀 😀 😀

ale dam najprv nieco Johankine z veku 6 a 6,5 rokov lebo ona je smutna ze mamka foti a dava do pc len Katikine vytvory ... 😕

jolinka
14. dub 2011

obrazok vevericky je z veku ked este nemala 4 roky, ostatne veci su cca 4 a stvrt az 4,5 roka

jolinka
14. dub 2011
jolinka
14. dub 2011

@dalea take ako mamka bud smutna... nemame, na take komplikovane veci asi este K. nedozrela 😝

ona skor robi uz take zlozitejsie gramaticke chyby, trebars okolo 4 rokov to boli agramatizmy typu spat-spit, cesam-cesem, atd. toto uz je povacsinou dobre, ak nejde o nejake zriedkave slovo.

teraz si myli zapory, dokonave nedokonave slovesa, v podmienovacich vetach nedodrzi casovu naslednost alebo vymeni pricinu a nasledok...
priklad sa stazuje Miso ma necha na pokoji [nam. nenecha] alebo Johanka mi chce dat hracku {nam. nechce}.
alebo Nepohladkaj ma [nam. nehladkaj|
dnes rano hovori... Potom budem cviknut prst, ked davam pozor...namiesto Ked si nedam pozor, pricviknem si prst

mmch... ako by som pocula hovorit moju svokru ]prisla 22 rocna z madarska na slovensko] akurat ze Kati sa obcas podari povedat nejake suvetie spravne kym jej NIKDY ☹

jolinka
14. dub 2011

tam, kde má dítě dobrou neverbální komunikaci a interakční dovednosti, diagnózu autismu nedávám. Jádro autismu vidím v poruše sociální - to, zda dítě mluví nebo nemluví nebo třeba třepe ručičkama, není z hlediska
PAS rozhodující.

to som skopirovala z rozhovoru s dr. Krejcirovou |clanok Aple| vicemene info pre ygreen...aj pre ine mamy, interakciou je aj ked dieta vyzyva niekoho k hre, podavanie predmetov, neverbalna komunikacia je aj dotiahnutie rodica k veci ]to robila Kati}

dalea
14. dub 2011

Ja som napisala dlhy prispevok a neodoslalo mi ho 🙄 Skusim este raz 😖
@jolinka Tak taketo chyby v gramatike Lea nerobi,ona uz rozprava dobre,az na tie privlastnovacie zamena 😝 Akurat teraz asi 2 tyzdne hovori o sebe v muzskom rode-Ja som zabudol,uz som prisiel..Ale zase to odovodnuje tou svojou fantaziou,ze ona je prave vtedy Matkom,Kubkom,alebo neviem,kym este 😅 Pretoze ona mi kludne vysvetli,ze-Chlapci hovoria zabudol a dievcata zabudla a pritom to aj poriadne zdorazni 😉 Cize ona vie,ako to ma spravne povedat a aj napriek tomu to povie zle,niekedy mozno aj naschval,kto sa v tom ma vyznat 😝 Ja keby som nemala tak daleko k tej Krejcirovej,tak uz som u nej davno objednana 😒 Pretoze nam tu nikto nerobil taky podrobny vyvojovy profil vo vsetkych oblastiach,mozno najpodrobnejsie popisane ako na tom Lea je,bolo z PPP,ale to bolo robene pre skolku,takze asi tak 🙄 Psychologicka,ku ktorej chodime a mame prist az o rok,sa zamerala hlavne na Lein intelekt,porozumenie a rec(Takze u nej je Lea na urovni standardu,4 mes. dopredu),ale hoci napisala,ze je v poriadku vo vsetklych oblastiach,spravanie(hlavne v kolektive) nijako blizsie neriesila 😝 To asi prenechava na pedopsychiatra,ale ten nam tiez uz ani spravy nedava,okrem prvej,stale povie,ze pekne napreduje,ako s nou pracovat,ale vobec sa nevyjadruje k jeho predbeznej,nepotvrdenej diagnoze AS 😠 Nikdy napr.nepovedal,ze mozno u Lei ani nemusi ist o PAS,ze niektore prejavy mozu mat iny povod a to mi chyba ☹ Ideme k nemu zase 2.5. a v pondelok sa chystame po 5 mes. na neuro,tak sa tam chcem blizsie popytat na to EEG,co jej robili 🙂

ygreen
14. dub 2011

@jolinka děkuju 😵 tak to Tobiáš zvládá neverbální komunikaci asi dobře. Však i když je jednou za 3 měsíce na víkend u babičky nebo tak, tak si stěžují jen na to že nemluví a občas je ignoruje (to porozumění). Jinak on neverbálně komunikuje podle mě dobře.

joli - čím dál víc pozoruju podobu mezi Tobim a KAtikou, mmch. Katalin je nádherné jméno 😵 😵 😵 😵 😵

ygreen
14. dub 2011

@jolinka jak je na tom Katika s emocemi - s jejich čtením z tváře a sma jak vyjadřuje emoce, normálně? orientuje se v nich dobře. Tobiáš výborně jak se čtením tak s vyjadřováním.
A ještě se chci zeptat, dělají děti s receptivní/smíšenou to, že nemají rádi, když matky zpívají. V telce to má Tobík rád, od babči to zkousne, nebo od cizích, ale ode mě mu to vadí, nevím proč. Vadí mu to i když zpívám s televizí, né vždy ale většinou a taky říkanky - přijde mi, že nemá rád, když já něco říkám, zpívám rytmicky. Že by se v tom ztrácel, vadí mu, že to není můj normální způsob mluvy??? Nebo mi přijde že mu vadí, že se pak nesoustředí na tu telku, nebo já fakt nevím. Jestli mi nerozumí, je to pro něj rychlé..???
Vím, že tu byla diskuze kde byla třeba draga, kdy kluci špatně mluvili, byli opoždění v řeči a zlobiví a měli stejné příznaky - neměli rádi, když se jim zpívalo, apod.

jolinka
14. dub 2011

@ygreen vy ste tusim objednani ku Kr. ? ze? myslim ze to bude dobry odbornik pre vas. to iste co dalea... keby ze mam blizsie idem k ne, coraz viac mi reze ta zena, mam rada take prisne ale odborne podkute zeny plus ten diagnosticky cit... ako vie dobre odhadnut dieta i jeho prognozu.

mne od oka pripada tobis na zmiesanu dysfazku a vacsinu tych auti crt by som pripisala neporozumeniu reci... to neporozumenie reci nie len porozumenie vyznamu slov, viet ale celkove menej chapu ako svet bezi, soc. vztahy, preto posobia tak nooo oneskorene.

napr. aj Kati na 2 a tristvrt. roka bola hodne socialne pozadu, nejake zlozite hry na nieco este neboli, ale vyhliadla si jedneho 2 r chlapca na ihrisku, vzala 2 lopatky alebo ine hracky a nukala mu aby sa s nou hral, na 3tie narodky dostala motorku odrazadlo, a uz bolo vidno ako hlada partaka na vozenie, prisla k nejakemu chlapcovi obzerala sa ci za nou ide a potom spolu motorkovali do kruhu.... toto uz je krasna interakcia, snaha byt s niekym, robit tu istu hru. autisti o to nemaju zaujem.

jolinka
14. dub 2011

@ygreen 😀 hej to poznam... maminko nezpivej 😀

teda ona zniesla ked som nieco spievala ale muselo to byt spojene bud s pohybom skakanie po gauci a tak... tak to som mohla na nu pokrikovat nejake jednoduche vymyslene popevky typu Kati skace po posteli, po posteli, po... alebo sme behali s spievali s nejakym vystrihnutym obrazkom a tiez nejaka vymyslena oddrhovacka k tomu... inak mi zapchavala usta alebo ak sme pustili cd s detskymi pesnickami zacala kricat, plakat, ze sa boji 😝

ale take klasicke detske pesnicky len z dvd rozpravky alebo z pocitaca video, musela vidiet obraz, vynimka bola len pocuvat z radia v aute

jolinka
14. dub 2011

ako myslim ze emocie cita dobre svoje i cudzie, samozrejme v tom auti veku 1,5 az 2,5 i roka i trochu dlhsie... tak bola taka netecna, ona sa smiala trebars pri nejakej blbine, skakani...ale take to zdielanie srandy, alebo vedome rozosmiat druhych to nerobila v tom case.

teraz je v tomto uplne v pohode. jedine ze je tvrdohlava jak mulica, ale to je povahovy rys, s tym musime zit.

jolinka
14. dub 2011

@dalea Lea je hotova filozofka a intelektualka 😉

myslim ze ten vas pedopsychiater nevie stanovit Lei dg. AS preto sa nevyjadruje... jednak to moze byt kvoli jej veku a jednak v tychto hranicnych formach by to zvladol len veeelmi dobry diagnostik, a to on sa na to nemusi citit...

jolinka
14. dub 2011

trebars aj vidim na tom dievcatku z ihriska, ma atyp. autizmus, co sa povazuje za lahsiu diagnozu a napriek tomu nevidim u nej naznak nejakej vedomej interakcie k detom alebo k inym dospelym, ako pozrie na teba ked sa ku nej ozves, reaguje na vyzvy mamy ze pod pit, pojdeme na hojdacky a tak... ale jej vlastna snaha tam nie je

hanatka
14. dub 2011

Ahojky
@jolinka a ta interakce se počítá i vůči dospělým? Protože u nás je ta interakce vůči dospělým od narození přímo nadměrná bych řekla.. Vyžadoval pozornost odmalička a doteď dělá nerad něco sám, pořád nás tahá k něčemu, je ve svém živlu, když nám může rozkazovat, co máme dělat.. My v tomhle řešíme spíš právě opačný problém, byli bysme rádi, kdyby nám dal chvilku pokoj 😀 Ale děti, ty ho nezajímají fakt vůbec.. spíš je naopak přímo odmítá 😒
A miluje, když mu zpívám, každej večer mu musím něco zpívat, vybere si sám, říkadla taky miluje, hlavně ty, u kterých se něco ukazuje, to hned napodobuje a rád to předvádí na požádání..
Ale zjistila jsem, že miluje malý prostory, rád chodí do různých ohrádek, pokouší se zavřít ve skříňce, z lega si postaví ohrádku, stoupne si do ní a předvádí, že teď jako nemůže nikam jít, mi to přijde přinejmenším zvláštní..

sisstin
autor
14. dub 2011

čau holky, tak jsme doma...uf 😀

@jolinka to je přesně ten článek, co jsem měla na mysli 😉 ona Krejčířová to PAS diagnostikuje podle nějaký starších tabulek, APLA má novější diagnostiku 😉 tam je problém právě v tom, že Kr. se od Thorové liší právě v diagnozach atypického autismu nebo hraniční formy autismu 😉 ale opravdu, v některých případech se pak časem ukáže, že pravdu měla Thorová 😉 já k Aple, jako ke všem diagnostikům tam u nich zas úplně důvěru nemám, ale co se týče Thorové, tak to si fakt myslim, že je na autismus špička 😉 Krejčířová má zase oproti ní ten všeobecný přehled 😉

ono je fajn, že Kr. se s diagnozama mírní, často, pokud si není na 10000% jistá, tak nedá nic nebo třeba "jenom" dysfázií, a u Thorové už je to atyp nebo hraniční autismus a fakt se potom časem ukáže, že to dítě ( ač má dobrou neverbální komunikaci), tak prostě normální školku (školu) nebo školku pro dysfatické děti nezvládá, a opravdu tam ten autismus je 😉

Takže pokud bych měla podezření na autismus, tak bych asi navštivila obě tyto dámy 😉 Ona hlavně Kr. je i takovej psycholog pro rodiče, dítě ti neskutečně vychválí, pochválí i ty její zprávy jsou nadmíru optimistické, že pak rodič získává pocit, že je vlastně všechno super...a ono to občas tak být nemusí 😉

Já si Kr. nesmírně vážím, je to neskutečně dobrej odborník a člověk, ale ani ona není Bůh, a prostě co se týče PAS, tak já jsem spíš pro Thorovou 😉 pokud jde o nějaké jiné poruchy, tak je Kr. určitě špička 😉

jinak na logo dobrý, klasika...logo říkala, že se mu hooodně zlepšila jemná motorika - toho už jsem si všimla dřív, no takže dobrý. Pak jsme byli u té kamarádky, ze začátku super, byl vysmátej jak beruška, furt se chtěl klouzat a houpat - hurá, i ta hrubá motorika se zlepšuje, sice je furt takovej neobratnej, ale je to o moc lepší 😉 no ale pak okolo druhý hodiny začal bejt nesnesitelnej, nasranej a uřvanej...tak jsme šli na vagonky 😝