Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. dub 2011

@jolinka jo, a ještě...on ten atyp. není vždycky nutně lehčí diagnoza. To je autismus Kanerova typu, kde není splněna jedna z triády, ale záleží, jak je těžkej. Pokud dítě ty ostatní dvě složky má zasažené těžce, tak se to od klasickýho autismus zas až tak neliší. Třeba Kr. atypický na funkčnost nerozlišuje, Apla běžně dává vysokofunkční - nízkofunkční atyp 😉

hanatka
14. dub 2011

@sisstin hmm, tak nevím, jestli jsme se neměli objednat radši k Thorový..i když ono je to asi fuk, já nepotřebuju žádnej prodlouženej rodičák nebo nějaký dávky nebo co.. já mám jen strach, abych něco nezanedbala, jestli bych s ním neměla něco specifickýho dělat..

sisstin
autor
14. dub 2011

@hanatka no já si myslím, že určitě žádnou diagnozu nedostanete, max. tam bude nějaký silnější povahový rys (od Kr.), od Thorový by to mohlo být suspektní AS 😉 já bych šla normálně k té Kr., a třeba za rok- dva, podle toho, jak se to bude vyvíjet, bych se pak objednala k Thorový 😉

jolinka
14. dub 2011

@hanatka ako myslim ze je jedno ci k dospelym ci k detom dolezita je ta kvalita interakcie, trebars nadane deti casto inklinuju len k dospelym a starsim detom a je to OK. proste rovesnici su akoby pod ich uroven.. v

yznamnejsie je ako to vyzera... trebars aspergeri mozu kontaktovat casto druhych ludi, nadvazovat rozhovory, ale im unikne ze otravuju, ze to druhych nezaujima... zdrava interakcia je v zaujme o toho druheho, o jeho reakciu, zdielanie spolocnej hry, zaujmu a ked vidis ze nema druhy zaujem... tak sa prisposobis... proste ludia s tym socialnym citom to vedia ako...

jolinka
14. dub 2011

@sisstin chapem... teda aj atypicky moze byt tazky

hanatka
14. dub 2011

@sisstin nj, já už začínám normálně mít bobky... jdeme cca za měsíc.
No jestli se u ní předvede stylem, jak se nám teď předvádí všude, tak se bojím, že nám ten PAS dá i Krejčířová.. To jsou neskutečný vzteky kvůli kravinám...
Na druhou stranu si říkám, že z mé strany rodiny jsme všichni cholerici choleričtí, tak co bych chtěla..
Ale on je ve vzteku i agresivní, i když poslední dobou je mu to pak líto, chodí za mnou a chce, abych se smála, když mě minutu předtím praští a já prostě nevím, jak mám reagovat.

hanatka
14. dub 2011

@jolinka jj, jenže to jaksi u malýho prcka nejde vůbec poznat, jeho zajímá jen to, co chce on, nějaké potřeby ostatních jsou mu ukradený

jolinka
14. dub 2011

@sisstin k tomu vyberu diagnosticky... ja by som uprednostnila Krejcirovu v pripade ze sa dieta nejavi zretelne autisticky, skor to vyzera na tu dysfaziu... ako u Kati alebo Tobiho, u tych auti

v pripade ze by to vyzeralo viac na autizmus tak potom Aple, oni su na to viac specializovani.

sisstin
autor
14. dub 2011

@hanatka hele, neboj se, on tam bude určitě jak anděl 😀 😀 😀 😀 my jdeme příští pátek a schízu už mám pěknou taky 😀 jinak Tygr taky inklinuje jenom k dospělým, to komunikuje už dost dobře ( samo v rámci možností). Já byla jako dítě to samý 😉 ten kluk od kámošky, kterou donutily učitelky ve školce jít ke Kr., že kluk je autista, páč nesnáší děti....( podle Kr. mu nic není), tak se o děti začíná zajímat až ted ( v srpnu mu bude 5) 😉

@jolinka jinak ty kresby, to fakt nechápu, to je nádhera 😵

jolinka
14. dub 2011

@hanatka sak hej... ja viem, viem deti su egocentricke... prave preto sa ten asperger vyvrbi vacsinou az vo vyssom veku, v tom nizsom sa nejaka zvlastnejsia interakcia da pripisat detskej nezrelosti, nejapnosti

jolinka
14. dub 2011

ako ja som skor optimistka... tie neverbalne komunikacne schopnosti aj interakcia su v kazdom pripade dobrym znakom i keby sa nakoniec ukazalo ze ide o nejaku formu PAS

sisstin
autor
14. dub 2011

@jolinka no ono je to pak spíš důležité kvůli zařazení do školy 😉 no ten článek jsi četla, takže co tam píše Thorová - že pak učitelé tam mají dítě s AS ( které AS nemá, a má atypický autismus např.), a to dítě to tam nezvládá..tak si pak učitelé myslí, že takhle se chová každé dítě s AS a už tam žádné nikdy nechtějí 😉 já v tomhle s Thorovou souhlasím naprosto 😉

holky, pro dnešek to balím, jsem totálně K.O. hezkej zbytek dne 🙂

jolinka
14. dub 2011

myslim ze hlavne vacsina ucitelov nezvlada ani AS 😒 ale to je ina tema...

ygreen
14. dub 2011

jolinka, souhlasím s tebou 😉 a ohledně školy, školky - tak školku mi doporučila logo tad yna devítce nějakého Motýlka, ale Tobí půjde nejdřív ve 4,5 letech, takže to zatím nemá cenu řešit.

Jinak musím říct, že mě stále překvapuje, Tobi byl dnes s manžou doma a kurýruje se a já šlo s malou po obchodech a v hračkárně jsem mu koupila takovej malej skateboard (teď to frčí), ale říkala jsem si, že ho to bude zajímat jako autíčka - jen že to má kolečka a jezdí to, tak jsem mu koupila jeden skateboard se skejťákem a on okamžitě pochopil a hlavně jezdí na něm jen s nim a dává tam i panáčky z dupla 😵 😵

A ohledně jídla, sice sní třeba jen 10 lžic, ale normálně i když sijde do lednice pro jogurt a já mu ho vezmu, že ne, že bude polívčička, tak on si jde sednout a nechá si těch 10 lžic dát a bez problémů a skoro každou polévku - fakt ochutná a sní jí tolik podle toho jak mu chutná a né že se vzteká, jen co se na jídlo podívá 😵 😵 😵 😵

jolinka
14. dub 2011

ach jo... 🙄

ygreen
14. dub 2011

copak je?

jolinka
14. dub 2011

no nic na dnes mam dost ... dnes som precitala toho tolko o autizme, diagnostike... vysledok je ze sa mi opat rozsirili hranice ... toho co este neviem 😖

ygreen
14. dub 2011

@jolinka jj, to mi povídej, ale já myslela že Katalin má autismus vyloučený?

jolinka
14. dub 2011

@ygreen no my sme taka cierna ovca 😉 neboli sme na diagnostike tak samozrejme nie je ani nic vylucene, dnes sa ale priklanam ze sme urobili chybu, a len velkym stastim {a malou nasou zasluhou] Kati z auti crt vyrastla...

teraz aj ako puhy laik vidim ze rozhodne autistka nie je... fakt nie, je tak komunikativna, priatelska, socialne zrela, ziadne stereotypy, bizarnosti..... jedine ze je tvrdohlava, ale by bolo autisti polovica deciek v tom veku |segra ma inak dceru tiez tvrdohlavej natury}

ma rada deti aj dospelych, jedine si neda sahat na sebe od cudzich ludi {myslim uplne cudzich v buse a tak.} ale to je tiez podla mna ok, kazdy ma svoju intimnu zonu, ktoru si chrani

jolinka
14. dub 2011

ale zase ja nechcem davat ludom plane nadeje, uz bol taky priklad, ze jeeej aj moje dieta sa tak sprava ako K. v mladsom veku, tak aj ono sa z toho dostane... a bohuzial nedostalo sa ☹

vojtisek2007
14. dub 2011

ahoj holky, sice nepíšu (nějak není co) ale poctivě vás dočítám a na všechny moc myslím, a mám radost z pokroků co dětičky dělají 🙂už se ale v těch dětech nějak tady ztrácím....

ygreen
14. dub 2011

@jolinka tak jasně. každé dítě je jiné. Já si myslím, že Toobík autista není, i logo si myslí, že autista není, ale všichni si to jen myslíme a přejeme a zároveň vidíme, že to není standartní dítě. A někde chybka je, jen nevíme kde.

A třeba ohledně hraní, Tobiáš stále tahá někoho z nás, nebo třeba když přijedou ségry děti nebo děti od manželový ségry, nebo i holčičky ve školce, všechny tahá sebou a chce si hrát, ale neumí si pořádně hrát ke svému věku - buď ho musí někdo vést, nebo si s ním tak max házet míčem, posílat si auta, honit se, lochtat se, stavět si zvířátka, apod. Ale on tu snahu má, ale neumí si zatím hrát pořádně (třeba si přivede dítě na hřišti někam a místo nějaké hry, je na něm vidět, že neví co má dělat, tak začne třeba skákat a chce aby dítě skákalo s ní - to pokud je mladší, tak to začne dělat a je to děsná bžunda, nebo se na něj vyprdne a to je Tobík zklamanej). - na něco, to v žádném případě. Že by si hrál na Bořka stavitele na kterého hodně kouká, ani náhodou - dvd miluje, skáče u toho, hrozně to prožívá, když tam někdo křičí na Huga, nebo spadne pes do nory, apod, tak pláče a povídá u toho, jinak se směje vylomeninám, co tam dělá hugo a tak. Ale skončí dvd a tím to hasne.

Te´d si moc hezky hraje s tím skejťákem, ale zase je to takové, že ho dává na skejt a jezdí s ním, ale nevím jak to bere, jestli mechanicky, nebo tak, že panáček jede na skateu, nevím. Ale on podle mě neví ani co je skate 😅

smardik
14. dub 2011

ahoj holky, vůbec vás nestíhám je toho nějak moc s tou školou a ti dva mi taky dávají zabrat, a tohle počasí je děs vůbec jim nesvědčí být zavřeni doma nebo jen na hodku ven. dneska jsme volala k psycholožce a první volný termín až v druhé půlce června ☹ což je kvůli školky dost na pytel ☹

a mám dotaz jak reagují vaše děti na ostatní děti?

bumbuska
14. dub 2011

@sisstin ja mam 4,5 rocnu dcerku, tiez oneskoreny vyvoj......

sisstin
autor
14. dub 2011

@bumbuska nevím, jestli jsi četla jenom úvodní příspěvek...ten je už dost starý, syn má suspektní expresivní dysfázii, ostatní vývoj již k věku.... vy máte nějakou diagnozu? 😉

@smardik Tygr se děcek bojí jak čert kříže, my s tímhle máme největší problém....jinak, pokud to dítě už zná, není ukřičené a divoké, tak si dokáže pohrát relativně v pohodě 😉

@jolinka no to je bohužel věc druhá 😒

@ygreen ale to je fakt tím, že nemluví...Tygr si taky nějak extra nehraje - jo, dokáže mi uvařit v kuchynce kafíčko, nebo si pohrát s domečkem pro panenky atd., ale stejně většinu času projezdí s mašinama a autama, nebo dělá nějaké úkoly 😉

smardik
14. dub 2011

@sisstin no já právě zvažuju dát Toma od září dko školky, on prostě chce být mezi dětma, už několikrát se mi stalo že se prostě přidal k mateřské školce a šel s nimi, o mě nezájem, v mateřském centru si hraje s dětma a vůbec mě nepotřebuje takže bych ho do školky i dala - aspon na 4hodky do oběda, jenže ta integrovaná třída asi nevyjde tak nevím zda normální školka nebo si ho raději nechat doma

sisstin
autor
14. dub 2011

@smardik já myslím, že hrozně záleží na těch učitelkách...pokud budou brát v potaz, že je Tomík trošku opožděný a nemluví, že s ním třeba bude víc práce..tak bych zkusila tu normoš školku 😉 za to nic nedáš 😉 kor, když je Tomík takhle v pohodě s dětma...ale musel by být určitě bez plínek 😉 Tygr se odplenoval ve 3 letech a 2 měsících...takže to by mohl být jako problém... 😉 tam jde i o tu sebeobsluhu, v klasické třídě nemá čas učitelka obstarávat jedno dítě kompletně... no těžko říct, jaký udělá Tomík pokroky do toho září 😉

ygreen
14. dub 2011

@smardik Tobiáš má děti rád, ale spíš se na ně usměje, pohladí je, obejme ty co má fakt rád )synovce, neteře), a u toho je takovej jakoby stydlínek, a pokud nějaké děcko blbne, třeba skáče, tak se přidá. Jinak jako spíš si tak hraje vedle nich. není z nich nějak "hotovej".

bumbuska
14. dub 2011

praveze nemame, narodila ssa s tazkou vrodenou srdcovou vadou a operaciama vsetkemu okolo toho sa pripisoval oneskoreny vyvoj..........

sisstin
autor
14. dub 2011

@bumbuska a vy máte celkově opožděný vývoj? Chodíte někam k psycholožce atd.? Chodí do školky? 😉 Syn je ve všem už v normě, má poměrně vysoké neverbální IQ, zaostává v expresi řeči - ted má 3,5 roku...řeč asi na 20-24m. Výrazně agramatická, patlá atd. Vývojový profil máte udělaný? 😉 Opožděný vývoj může mít spoustu příčin....