Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
28. dub 2011

@ygreen poznam par deti co bralo nootropil a ani jedno nebolo v skolskom veku

ygreen
28. dub 2011

děkuju 😵 snad pomůže

jolinka
28. dub 2011

u nas krasne bolo vidno vyvoj porozumenia trebars na nakupovani

2 rocna Katika sa vonku pohybovala bez ladu a skladu difuznym pohybom, kazdy pokus ju prinutit pohybovat sa cielenym smerom bolo o vleceni braniaceho sa decka... az ked na vlastne oci VIDELA obchod, vrutila sa dnu jak dive zviera rovno k lizatkam... porozumenie na primitivnej urovni... sklenne posuvne dvere rovna sa lizatko 😖 vtedy by mozno pomohlo ukazat fotku obchodu ale to ma nenapadlo...

3 rocna Kati uz chapala slovo Obchod, dokonca na jednoduchej urovni chapala plynutie casu... teda ked pojdem do obchodu, POTOM dostanem lizatko. takze sme z domu kracali najkratsou cestou za cielom |lizatko}, v obchode sme museli bleskovo nahadzat vopred premyslene potraviny do kosika, stale tou istou trasou medzi regalmi, nedalo sa po nic vratit.

4 rocna Kati, nakupovanie pohoda lesna... 🙂 trasu menime, vysvetlujem co kupime, ak poviem ze nekupime, vrati do regala, naviguje ma kde co je atd.

sisstin
autor
28. dub 2011

@jolinka tohle přesně popisovala Jana u B., ve třech letech, když mu řekla, že se jde jíst...tak měl záchvat, že nikam nepůjde, dokud ho neodtáhla k tomu stolu...on uviděl talíř a dobrý 😉 asi ve 4letech se mělo jet na houpačky (B. je miluje), celou cestu v autě mega záchvat, dokud tam nedojeli a neviděl to na vlastní oko... 😉

s kartičkami začli až v pěti letech po vyšetření u Dr.Kr. je to už 5let zpátky, to tady nebyly informace skoro žádné ještě 😠

sisstin
autor
28. dub 2011

@jolinka ono to musí být hrozný, když tě pořád někdo někam tahá..a ty prostě nevíš, co bude 😖

sisstin
autor
28. dub 2011

@jolinka Joli, jinak plánuješ u mrněte třeba znakovku? Nebo denní režim a tak? Logopedka to používala u obou zdravých holčiček 🙂 já bych hrozně moc i pro tohle chtěla mít ještě někdy další dítě 🙂 abych ho vedla k tý komunikaci fakt už od miminka 🙂

sisstin
autor
28. dub 2011

bože, já to dneska zas drobim do sto příspěvků 😝

@jolinka já jsem právě viděla, jak už roční mimino perfektně znakovalo, používali i kartičky pro složitější věci...no prostě úplně super domluva 🙂 dítě teda začlo mluvit tak nějak v normě, nemělo nějakej extra rychlej nástup řeči...ale prostě ta komunikace, to je úplně jinej level 🙂

ygreen
28. dub 2011

já tedy s Theou nic neřeším, ona už hezky žvatlá, rozpohybovává mluvidla a hlavně je permanentně se mnou a Tobim, takže je u toho, když na něj pořád, jasně a zřetelně mluvim, vidí co děláme, když ukazujeme zvířátka, barvy a tak

joli, tak to tobiáš chápe pojem půjdeme do obchodu a koupíme kinder, páč třeba dnes v bazaru chtěl popeláře, děsně to vořval, když jsme šli a já mu říkám, pojď půjdeme koupit pití, nebo kinder a fakt mi rozumí a v obchodě je v pohodě, jde za mnou, dobře rozumí pojmu počkej, za chvíli, takže normálně brouzdáme obchodem sem a tam, pokaždé jinak, dáváme věci do košíku a on třeba vyndavá chemii a já mu řeknu ať to dá zase zpět a on to vrátí, počká tam kde chci,apod.

ygreen
28. dub 2011

@sisstin jenže já se musím věnovat hodně Tobimu a najít čas jen pro Theu je nemožné, prostě nemožné. Jen navíc oproti Tobimu budu mluvit a mluvit a ona bude v té komunikaci i mezi mnou a Tobim vyrůstat.

Ale fakt je ten, že ona je komunikačně fakt jinde než Tobík v jejím věku.

jolinka
28. dub 2011

o znakovke vela neviem... mala som taky plan pouzivat u Miska moja lenivost... ale aj vytazenost s Kati to prevalcovala... 😒 Misko nastastie hovoril skoro, mama mi vedome povedal ako 6 mesacny

rozhodne budem pozornejsia na vyvoj a rec, viac s nim hovorit od babetka, ja som z tych co take to sladkaste hrkutanie na babetko velmi nebavi, to sa musim nutit

sisstin
autor
28. dub 2011

@jolinka Joli, no já to právě měla taky tak..mně prostě nějak bylo "proti srsti" mluvit na mimino, který většinu času spí a nebo jen tak leží pod hračkama...já když si to vezmu tak zpětně, tak já jsem prostě mlčela...jak nebyla žádná reakce od něj, tak jsem byla zticha...

vlastně až po tom, co mi to Kr. řekla, že na něj musím mluvit fakt POŘÁD a neustále jsem to začla dělat, a za chviličku už mi to ani nepřišlo....já jsem před tím na něj mluvila tak nějak normálně, a hlavně, když byl zabranej v tý svý hře a zdálo se mi, že nereaguje..tak jsem ho prostě nechala bejt... no holt z chyb se člověk učí 😝

jinak znakovka je jednoduchá, začít by se mělo asi okolo toho 6-9měsíce, ze začátku pár základních znaků - pití, jídlo atd. Prostě vždycky, když řekneš to slovo, tak u toho udělat ten znak...dítě by to mělo začít za chvíli napodobovat - samozřejmě zdravé dítě, nebo dítě, které je ve vývoji v normě..

ygreen
28. dub 2011

@sisstin já naprosto to samý, ale ono prostě kluci nejsou standartně komunikující děti, tak to bylo jiné. Vidím to u They, ta tu komunikaci vyžaduje

jolinka
28. dub 2011

@ygreen no tak to ma porozumenie lepsie ako Kati v tom veku, ale my sme to mali zhorsene tymi auti rysmi, a bola aj viac socialne pozadu, taka ta interakcia a empatia na 3 roky... no velmi malo... ale viem ze tesne pred 3 rokom napr. uz zacala nosit Miskovi jeho veci, hracky, nukat hracky detom na ihrisku aby sa s nou hrali

sisstin
autor
28. dub 2011

@ygreen no, to je právě to..."normální" děti tu komunikaci vyžadují, nenechali by tě, abys byla zticha..ukazovali by atd. Tygra tohle vůbec nezajímalo, a když jsem se snažila, tak s ledovým klidem uprostřed mé věty odcházel pryč 😝

pak, když začal ukazovat, tak mě prostě nenechal, dokud jsem mu neodpověděla..a takhle to máme doted 😅

ygreen
28. dub 2011

@jolinka Tobi má taky auti rysy, ale Theice nosí hračky od té doby co se narodila, pořád jí mazlí, empatický je, ale děti venku ho zaujmou jen někdy a jen někdo, většinou pokud to děcko dělá to co on - hopsá, blbne, vybíhá skluzavku a tak. Musí ho vyloženě zaujmout.

ygreen
28. dub 2011

@sisstin jasný, vím o čem mluvíš, Tobiáš na mou snahu o komunikaci též dlabal, ale nějak asi méně výrazně, páč mě fakt netrklo, že by mohlo být něco v prde*i 😒

sisstin
autor
28. dub 2011

@ygreen no tak mě to taky jako až tak netrklo...jsme si z toho ještě jako doma dělali prdel, že nebude cvičená opička, že je těžká individualita a bla bla bla 😝 fakt za tohle vděčím té diskuzi na rodině, kam jsem se nějak proklikala..začla jsem si to číst, a až pak mi začlo bejt jako jasný, že to jako asi fakt prdel nebude 😝 a pak už to šlo rychle, v podstatě za tři měsíce už jsme měli diagnostiku u Kr 😝

ygreen
28. dub 2011

no právě jak Tobiáš velmi dobře funguje, tak jsme to přičítali individualitě, povaze po manželovi, nějakýmu opoždění, apod.

jolinka
28. dub 2011

@ygreen som bola v podobnej situacii, starsie nehovoriace a mladsie komunikativne dieta, rozdiel bol 2 r. a 3 mesiace, v case ked som do Kati najviac tlacila rec, jednoducho a zretelne Miso bol furt s nami, bol minimalne v kociku, noseny najprv babyvak, potom klokanka a turisticky nosic... sme odlozili teraz v jeseni. takze furt pocuval co mama melie a ja som dost ukecana, hlavne v rozhovore s dospelymi

sisstin
autor
28. dub 2011

holky, vyplodila jsem rádoby článek...tak snad to není hovadina 😅 😅 😅

ygreen
28. dub 2011

@jolinka já mám mezi dětmi taky 2 roky a 3 měsíce 😀

jolinka
28. dub 2011

jak su tie situacie podobne... Kati uz pri porode len tak pipla, este som sa pytala doktorky ci dieta plakalo, s muzom sme sa smiali ze to bude vegetacka, naco sa vzrusovat... aj sa nam to potvrdzovalo, nenarocne spokojne dieta co sa hra samo, po otravne Johi to bola pre mna ulava... az prisiel cas ked ulavu vystriedal strach ☹

ygreen
28. dub 2011

@sisstin super článek a tohle
Čeho si tedy maminka může všimnout už v raném věku dítěte?

dítě neukazuje prstem. Ukazování prstem a sdílení pozornosti je nezákladnější část komunikce. Dítě ukazuje na předmět, který ho zajímá, chce ho ukázat blízké osobě a od ní očekává, že mu zajímavý předmět ( osobu, zvíře) pojmenuje. Takto dítě nabírá pasivní slovní zásobu. Zdravé dítě ukazuje mezi 9-15. měsícem věku, horní hranice je 18 měsíců. Pokud dítě v tomto věku neukazuje, je to absolutní indikace pro psychologické vyšetření a vyloučení poruchy autistického spektra či jiné poruchy komunikace, nebo prostého opoždění vývoje.

díte nerozumí na svůj věk. Nereaguje pružně pouze na slovní pokyn, potřebuje k tomu „berličku“ v podobě neverbálních gest, tonu hlasu, výrazu tváře atd. Občas může působit, že rozumí, ale má pokyn „na salámu“. Takto to většinou nefunguje, průměrné dítě se chce blízké osobě zavděčit, chce předvést, co umí a chce komunikovat.

dítě nemá aktivní slovní zásobu k věku. Do 3 let je nemluvnost či málomluvnost fyziologická ( zejména u chlapců), pokud ale dítě ani po 3. roce aktivní slovní zásobu nerozvíjí, nebo rozvíjí pomalu – tvoří agramatismy, vytváří si svá slova, nedochází k prudké expanzi řeči jako u dětí s prostým opožděným vývojem řeči. Je nutné dítě vyšetřit psychologicky, foniatricky a neurologicky a zahájit reedukaci vývojové dysfázie či jiné komunikační poruchy.

znamená to, že to že Tobiáš neukazuje není jen indikace k autismu, že to je znak i u vývojové dysfázky? Páč Tobiho ve všech těch bodech vidím.

sisstin
autor
28. dub 2011

@ygreen jo, bývá to právě u těch smíšených nebo receptivních poruch řeči....tam to ukazování taky stagnuje, protože ony moc nechápou, že každá věc (situace, činnost) má své jméno a proto na ně neukazují 😉 ted nedávno jsem četla od maminky kluka s těžkou receptivní, že ten začal ukazovat až ve 4letech, kdy to porozumění bylo aspon na úrovni 18m 😉

ygreen
28. dub 2011

@jolinka PŘESNĚ

ygreen
28. dub 2011

@sisstin tak to je fajn a jsem moc ráda, že Tobík už tento týden začal ukazovat 😉

jolinka
28. dub 2011

Kati ukazovat zacala na 2 roky a 7 mesiacov... a kedze expresia celkom dobra tak uz rovno aj s AHA MAMI

ygreen
28. dub 2011

@jolinka Tobiáš ukazoval vždy ale jen na to co chtěl - potřeboval podat, donést, apod.
tento týden začal ukazovat na to co se mu líbí, i když nepotřebuje mě k tomu, ale jen tak pro sebe. A začal ukazovat včera na to co chci, i když jen třeba ukáže 50% toho co chci, považuju to za úspěch. On se pak na mě koukne a směje se a vypadá jakoby si říkal " nevím co tě na tom tak bere, ale když jsi z toho tak vedle tak já ti na to ukážu ještě jednou 😀 ".

zzuzca
29. dub 2011

@ygreen kubikovi neuro predpisala nootropil v jeho 6 mes! a to hned 5 ml, ze vraj ona je pre agresivnu liecbu 😝 ja som bola z toho akurat vyplasena 😔 nevysvetlila mi o co ide, akurat ze to 'nejak' posobi na mozog 😝 po dohode s inou neuro som mu davala len 1 ml. potom v jeho roku a pol ma samozrejme strasne sprdla, ze medzi 1. a 2.rokom sa uzatvaraju nervove vlakna (nieco take, presne nepamatam 😅) a ze tym nootropilom sa da dost pomoct, tak som zacala davat 4 ml denne. ale akoze 5 ml pre male babo to ma aj v lekarni povedali ze je dost, davkuje sa to aj nejak podla vahy... 😝 kubi sa inak po tom 1,5 roku strasne zlepsil, siel velmi dopredu, ale ktovie ci to bolo tym nootr 😕 ...on akurat zacinal chodit vtedy... a s chodenim sa zlepsovalo aj vsetk ostatne...

od 2 r uz nic neberieme, ked si neuro precitala od miestenj psychol. ze je nadpriemerny, zrusila nam to ... 😝 ale uvazujem nad tymi omega 3... inak pytala som sa na to aj Kr. nootr. + omega 3...a ze mu to neublizi ani nepomoze 😕 ...ale za skusku nic nedam

zzuzca
29. dub 2011

inak holky,

kubi zacal ukazovat na konci 14 mes.... a chvilu predtym ukazoval celou rukou, tak zvlastne to vyzeralo, take rapperske yo-yo 😀 😀 😅 ale bola som uplne happy ze potom zacal s tym ukazovakom 😵 to zacal ukazovat na lietadla, ako na isty cas urobili nam tu letovu drahu 😅 😅

inak to hovorenie na mimi, tak mne to zas prislo nejak automaticke ze mam vsetko popisovat, ked ho trebars obliekam, kupem, proste vzdy popisovat co robim nahlas pred nim....no pisali to aj niekde v mudrej knihe pre tehotne 😀 a ja este ako som bola hned naockovana ze mozno nie je ok 😔 tym viac som to brala vazne...on bol tiez hrozny ignorant, strasny kludas, flegmatik, taky az moc, az tak nezdravo 😅 prisli sme niekde, fakt 20-3o min sedel a ledva sa pohol...ale to casom preslo 😅 na matkovi uplne vidim ze to ina liga, to sa neda porovnat...proste staci letmy pohlad nanho a vidim ze je z hladiska tej komunikacie v pohode 🙂 no a je este maly a ani nemam cas tolko ho 'skumat' 😅