Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zzuzca
29. dub 2011

ako pisete o tej zdielanej pozornosti...mne to stale a strasne vrta hlavou 😖 😖 kubik fakt nezdiela nic 😖 ukazuje prstom a pritom komentuje co vidi, co sa deje okolo ale nikdy necaka co ja na to...ani na mna nepozrie...teraz posledne dni sa mi zda ze troooosku ano 🙂 ale to len mozno ja chcem vidiet....super ze konecne hovori ano-nie, je to tak mesiac asi? aj ked to etda placa tam furt, ledva dopoviem otazku a on hned NIE 😅 nema cas ani to spracovat 😅 tak sa pytam dalej a furt nie, nie, nie...a to aj na veci, ktore bezpecne viem ze ANO 😀 trebars ci chce paradajku 😀

ale tie odpovede ano-nie, to je konecne nieco co tak spolu viac komunikujeme, ze sa dozviem nieco o tom, co chce 😵 ked to tam teda nedava piate cez deviate...a pritom sa mi zda ze troosku obcas je tam to zdielanie 😵

no, stratila som nit 😅 k tej pozornosti, nejak som sa na to ani nepytala Kr. 😒 ale pisala som jej v maily ze nikdy necaka na moju reakciu, ze nezdiela pozornost a nic k tomu nevravela...tak ma to stve, ze sme to tam nerozobrali, ze preco to tak je...

zzuzca
29. dub 2011

inak Kubi fakt uz celkom keca, ale to by ste museli vidiet..hovori to casto tak akoby do luftu, casto ked sa hra s autami, tak komentuje, ze trebars 'vysypat', 'auto pryc', 'panacik posadime' atd...to je bager 😅

dnes mal zas preslov 😵 boli sme vonku s honzikom 😉 a kubi potom doma: honzik...pide...navstevu...dneska....zajtra...tesis se?....legrace ..... 😀 😵 akoze super, ale pre vysvetlenie.....toto su presne do bodky kombinacia mojich a manzelovych slov na kubika....co mu denodenne komentujem xkrat...a takto on rozprava... napada ma to co predtym nikdy, vsimam si ze kubi fakt rozumie menej ako hovori -dysfazie... alebo trebars ked mu podam otazku trosku inak ako je zvyknutyuz reaguje zle, ze nechape... on ma toho dost naucene z tych denodennych situacii a ze o nas vsetko opakuje a aj Kr. vravela ze 'klame telom' .... trebars vecer mu vravim ze matko uz ide spat, on mu da pusinku a pytam sa ho, co este povies? a k. ze 'dakujem' 😀 namiesto dobru noc..

no bezim zas k malemu 😝 budem az v nedelu/pond, ideme k nasim

ygreen
29. dub 2011

@zzuzca díky za odpověď a hele kubík má vývojovou dysf.? a krejčířová to myslela tak, že když přidáš k nootropilu omega 3 tak to nepomůže ani neuškodí, nebo že ani nootropil nemá cenu?

sisstin
autor
29. dub 2011

@zzuzca Zuzi, tak napiš Kr maila, já už ji psala takhle několikrát 😉

@ygreen Kubík nemá dysfázku, má nerovnoměrný vývoj a opožděnější porozumění, expresi má k věku právě 😉

ygreen
29. dub 2011

aha, díky 😉

sisstin
autor
29. dub 2011

no nic, valíme do školky pro to rozhodnutí, donýst doktorce zprávu , ven atd. Jsme sami doma až do zítra do večera, to bude bezva odpočinek, fakt 😝 😅

jolinka
29. dub 2011

inak som nespomenula vcerajsie male krocky vo vyvoji...
v autobuse jednej babke Kati krasne odpovedala ako sa vola, pozerala na tu zenu a nevyzadovala odo mna ani polozenie otazky...
cestou spat v buse ju zase niekto chcel chytat ked stala a Kati miesto obvykleho hodenia sa spat a placu, razne ale s kludom povedala tej pani... Nechcem, aby si ma chytala.

vecer sme si nieco citali z noveho Sikovnicka, bolo tam take lesne pexeso suvislosti... Kati krasne nasla dvojice... kosik a hriby, topanka a stopa, borovica a siska ... este chcela aj Ferda uci... a uz vie aj tie narocnejsie veci... krasne priradila zvieratka k stopam ktore robia, a podla polohy ruk priradila postavam hudobne nastroje... predsa sa nam to porozumenie zlepsuje aspon v dacom. 🙂

andreabe
29. dub 2011

@jolinka Joli, ze aspon v dacom, ved to je pre mna uplna utopia, aby maly priradil take zlozite veci! 😵
Kati je velkaa sikulka 🙂

My tu mame to porozumenie vzhladom k veku asi naslabsie 😝 Keby maly aspon zacal pouzivat a pochopil slovko ano.. to tak zavidim, ked vidim, ako sa niekto spyta, ci je dieta smedne a ono dpovie ano.

Ja sa musim opytat, ci chce maly pit a on odpovie, pit, ked chce alebo nieco ako nininini, ked nechce. Ale ano nechape, ze ma povedat.
Ale vcera som piekla a maly v kuchyni chodil okolo sporaka a hovori, pali, pali. A ked sa omylom dotkol hnceka s teplou vodou, tak tiez povedal pali. Niektore veci chape a niektore vobec, cele cudne.. 😝

jolinka
29. dub 2011

@andreabe no to je to nerovnomerne narusene porozumenie, nieco dieta rozumie nieco nie, a niekedy nechapes logiku....
ja tu samozrejme davam nase uspechy hlavne 🙂 to su veci co sa jej podaria najlepsie, keby som zase davala kazdu jej skomolenu vetu, nepochopenu otazku,... niekedy take banality nevie ze az

napr. aj ked bola mensia tak do 3,5 rokov som si casto myslela ze je mentalne retardovana, posobila sprepacenim tak blbo.... 😠 potom som si to vyhovarala ak daco sikovne spravila a pochopila, vravela som si hadam retardovane decko by takto neposladalo puzzle alebo by nanamalovalo to a to... 🙂

jolinka
29. dub 2011

u nas bol ten zlom tie 3 za 4 mesiace pred 4tym rokom, minuleho leta, to sa krasne rozbehla... u vas to moze byt aj neskor, tazko predpovedat

stanovili Lukaskovi aj nejaky vyvojovy profil, v akom veku sa cca v com nachadza?

jolinka
29. dub 2011

@andreabe inak tie stopy a hud. nastroje sme skusali asi pred mesiacom a nevedela...

jolinka
29. dub 2011

@andreabe napr. Kati donedavna nechapala zamena vo vete... co, aky, ktory, a v spojeni s predlozkou uz hotova katastrofa ☹ s cim, na com, na ktorej... to nechape dodnes... pritom sa to zda taka jednoducha vec

cize na otazku Co malujes? bola odpoved Malujem... atd.

ygreen
29. dub 2011

holky tady jedno video s Tobim, je tam přesně vidět, jak na konci si najde jinou zábavu a už "neslyší"

https://www.youtube.com/watch?v=hW-fPBHh9ck

a žvatlání Theinky

https://www.youtube.com/watch?v=VbG4XR8LVlg
jolinka
29. dub 2011

@ygreen super, mala cela po tatovi... aka baculka 🙂
..

ygreen
29. dub 2011

joli, jj Theika je buřtíček 😵

andreabe
29. dub 2011

@jolinka vsak to je moja nadej, ze sa este rozbehneme 😉 Vyvojovy profil nam nikto nerobil, ale v septembri ideme ku Krejcirovej, tak ta nam hadam povie viac.. a stale dufam, ze dostanem nejaku normalnu spravu zo skolky, kde maly chodi..

tak to robi krasne vyvojove skoky, ked to pred mesiacom nevedela a teraz to dava v poho..
ja sa tiez bojim lahkej mr..aj ked v sprave to nemame, tam je iba ta narusena komunikacna schopnost, ale Kr,nam urcite povie viac. A dufam, ze budeme o tych 5 mesiacov zase niekde inde 😵

Je super, ze s Kati mozes takto pekne pracovat, ze spolupracuje a bavi ju to. Lukyho vela veci nebavi, myslim takych rozvijacich veci, teraz iba spievame, doplna pesnicky, ale kreslenie, priradovanie, to ho vobec neberie..

@ygreen nam sa nedaju prezerat videa, tak to skuknem, ked budem u nasich
Toby inak ukazuje podobne ako Luky, tiez ukaze prstom vecsinou len ked nieco chce. Take to ukazanie na lietadlo, oblubenu scenku v tv a pohlad na mna,co ja na to...to dava uuuuplne zriedkavo 😝

ygreen
29. dub 2011

@andreabe Tobiáš ode dneška bere nootropil, taky jste to zkoušeli?

andreabe
29. dub 2011

@ygreen no podla mna vdaka nootropilu sme sa rozbehli v reci. Maly ho berie uz takmer 2,5 mesiaca a podla mna vdaka nemu zacal pekne opakovat. V podstate zopakuje uplne vsetko, o co ho poziadam. A aj sa lepsi. Nedavno povedal na autobus atoto, potom autoto a teraz povie autobuš.
Si z neho robime srandu, mu hovorim, Luky povedz tato, maly povie ´´tato´´, povedz je, maly povie ´´je´´, blbec,maly povie ´´bbec´´ 😵
ale spontanne pouziva iba malo slov..mam pocit, ze kazde jedno slovo ho musim naucit, v akej situacii ho ma pouzit..ale potom to uz vie zase..

ygreen
29. dub 2011

@andreabe kolik je Lukáškovi?

jolinka
29. dub 2011

@andreabe no k nejakemu uceniu typu pod budeme robit nejaku ulohu... sme sa dostali az teraz v januari na 4 roky a 3 mes... dovtedy len jej spontanna hra... dovtedy som ticho zavidela Simalex s Alexkom, ktory je asi pol roka od nej starsi ako uz pekne spolupracuje pri uceni a si to aj sam pyta... 😉

akurat som odskocila po dennicek ako bola Kati na 3,5 roka... K. mi zacala pomahat, nosi prazdnu, tasku, plienku do kosa, prinasa Miskove oblecenie...pozna uz zlozitejsie slova ako servitka, ovladac, vitamin. vie asi 350 za 400 slov. vela komoli, vynechava predlozky, nevie rody.. mosko je masko, skoska skolka, otok kvietok, skaska kacka, isasko pyzamko, ososka cokolada, asise rukavice... jej vrcholne diela vety... Mama kupila Katike konika. Tu spim |s| tatom.

evaje
29. dub 2011

Matyho nakopl v mluvení Omega3. Ale je to jen doplněk. Začali jsme ho brát vloni před prázdninama a já zaznamenala posun už po 14 dnech a když pak došel po prázdninách do školky, tak nikdo nechápal. A ptali se to je Maty? 😀 Bylo to milé. S nootropilem nemáme zkušenost

jolinka
29. dub 2011

@andreabe vacsinou ale hovorila kratsie opisne vety typu.. Mama papa masko, Daj miskovi macka, Ideme domov...

Kati nema ani tak problem s expresiou reci ako porozumenie... ta expresia ide tesne za porozumenim, ked ju niekto pocuje rozpravat alebo tu na fore dam nejake jej vety, vacsina ludi si za tym predstavi este nejaku siroku bazu toho co rozumie ale nerozprava... ale u nej je to na doraz, velmi mala pasivna slovna zasoba

jolinka
29. dub 2011

@evaje jj, ja som tiez davala malej 3 omega vo vyssich davkach od 3 rokov a lutujem ze nie skor

andreabe
29. dub 2011

@ygreen 3,5 roka ma

@jolinka tak to ste boli uplne inde, Luky vety netvori. Pozna iba formulku mama pod, tato pod, mama haci a potom len jednotlive slovka...
Niektore slova vie vyslovit pekne, niektore komoli strasne. Elektricka je eleeleeka, cikat je kaka, tricko je kaška....

jolinka
29. dub 2011

@andreabe jj, Luky ma vacsi deficit v expresii ako sme mali my

jolinka
29. dub 2011

@andreabe ale ona je skor vynimka, vacsinou je postihnuta viac ta produkcia reci, respektive je to zmiesane rovnomerne, deficit v porozumeni plus v expresii

andreabe
29. dub 2011

@jolinka jj,aj v porozumeni aj v expresii. Hoci sa snazi povedat fakt takmer vsetko, je to naprt, kedze nerozumie. On fakt pouziva iba slovka. A aj tie dvojslovne spojenia, napr on povie ´´ideme on´´ (von), mam pocit, ze to vlastne nespaja, ze to ma len zafixovane, ze to sa hovori, ked chce alebo uz ide von..beriem to skor ako jedno slovo..

jolinka
29. dub 2011

@andreabe to nevadi ze to ma ako ustalene spojenie, to je typicke pre dysfaziu... 😉 aj ja som ucila dost dlho kazdu vetu akoby zvlast, nevedela tvorit vlastne variacie

jolinka
29. dub 2011

@andreabe trebars jej prva veta bola Ide auto... to som hovorila ked sme prechadzali cez cestu, a ona to pouzivala len v tejto situacii, nevedela povedat Ide mama atd.

evaje
29. dub 2011

@jolinka On mě to dřív prostě odmítal jíst. Dělal, že se poblinká a tak. Ale hned jak se to naučil, tak to do něj cpu horem dolem 😉 . Už se taky snažím aby se to naučil i ten mladší