Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
3. kvě 2011

@jolinka krása, fakt úplně čumim 😵 😀

tady krátký video s číslama, ale je to spíš taková sranda 😝

https://www.youtube.com/watch?v=w6XwfXf-gVc
jolinka
3. kvě 2011

@sisstin krasne mu uz idu cisla, len som nerozoznlaa co je na obrazkoch pod nimi

sisstin
autor
3. kvě 2011

@jolinka tam je ruka s prstama, a na nich je ten počet 😉 to je puzzle, k tomu číslu se přiřazuje obrázek s příslušným počtem...to jako moc neumí, počty rozliší jenom do tří ( že jako pozná, že na obrázku jsou tři předměty a přiřadí k tomu číslo tři), občas do 5...ale to je spíš náhoda..a víc ani tuk 😉

spíš jde asi o to porozumění, že zná názvy těch čísel vcelku...jinak s počtama je na tom jako průměrný 3,5leták 😉

dalea
3. kvě 2011

@hanatka Tak u nas otazka -preco padla 1x asi pred 1,5 mesiacom,ale zatial ju casto nepouziva 😉 Predchadzalo tomu to,ze zacala odpovedat na otazku -prečo asi 2 mesiace predtym 🙂 Cize najprv ju musela pochopit 😕 Otazku -Co je to? zacala klast az ked mala 3,7m.,vlastne az vtedy vobec zacala davat nejake otazky 😝 A tiez tomu predchadzalo to,ze nam zacala odpovedat,pretoze dovtedy neodpovedala,polozenu otazku vacsinou zopakovala 🤐 Az teraz vidim,ako rychlo sa jej verbalny prejav upravuje,u nej to naskocilo fakt neskoro a dost rychlo to dobehla,teda 😅 Dnes sme boli u logopedicky a tiez nam vravela,ze sa velmi tesi,ako krasne sa Lea z toho dostava,sama je prekvapena 🙂

jolinka
3. kvě 2011

@sisstin no s cislami som na 3,5 na nu ani neskusala... to by fakt nemalo vyznam

4 rocna rozlisovala len pocet jeden, vsetko ostatne bolo "styri"
po vianociach na 4 roky a 4 mesiace, sa naucila mechanicky odriekat do 5, aj ukazala ruku ze je to pat, plus vedela ze ma styri roky a musi pokrcit palec aby to ukazala... ale realne nespocitala ziadny pocet

vo februari omilostila Soba Boba 😉 1. diel, a z toho sa krasne naucila ratat do 3, teraz uz dokaze spocitat v rade predmety do 6, ale ak su rozhadzane tak ju to myli, ciselny rad povie tiez do 6 potom si uz myli a vynechava

sisstin
autor
3. kvě 2011

@dalea vy teda jedete, super 😀 😀

@jolinka Joli, já myslím, že to, co umí Katika úplně stačí na její věk..spousta dětí neumí ani to 😉 já si třeba vůbec nepamatuju, že bych před první třídou nějak uměla počítat 😕

jolinka
3. kvě 2011

niekde som videla nejaku tabulku, ze 4 rocne dieta ma vediet spocitat 1 az 7 predmetov, nemusi poznat cislice... takze sme vlastne v hrubej norme... ako sa v tomto neznepokojujem

Johi mala 5,5 rokov ked sme konecne mohli hrat Clovece, dovtedy nedokazala odratat pocet bodiek na kocke do 6... a bola v rozpravani a mysleni hodne dalej ako Kati teraz

jolinka
3. kvě 2011

@sisstin ale zase tiez nie je dobre sa na to do skoly vykaslat... co mi ukazovala sestra zosity svojej prvacky tak v matike idu rychlym tempom a hlavne take logicke slovne ulohy

jolinka
3. kvě 2011

suseda na dedine tak na to doplatila, zremjme si este pamatala na stare casy ked deti pred skolou netrebalo nic ucit aby sa nenudili... dievca nevedelo vobec ratat, nepoznalo tvary cislic, pismena... 1. rocnik 1. polrok dve trojky a jedna dvojka na vysvedcku... a hlavne matika jej robi velke problemy, nepohne sa s pocitanim nad 10 a pocita na prstoch

dalea
3. kvě 2011

@sisstin Dakujeme 😉
@jolinka,napr. Lea spocita predmety do 10,ani uz neviem,odkedy 😕 Teraz u pedopsychiatra mala spocitavat a islo jej to dobre,ale napr. ,este k hrubej motorike,ona este nestrieda nohy ked ide dole po schodoch,nevie pedalovat na bicykli,inak skace,beha,chodi po kladine,preliezky a pod veci jej nerobia problem,ale tie schody nedava 😕

jolinka
3. kvě 2011

@dalea no pedalovanie Kati cca 2 tyzdne vie.... 😉 ale je pravda ze ja som jej dovtedy bicykel von nebrala, jednoduchsie bolo pre mna brat korcule a kolobezku... na tej jazdi jak dabel 😀 nohy strieda veelmi davno ani nepamatam cca na 2 roky

zas tie intelektualne veci a rec musime viac dohanat...

sisstin
autor
3. kvě 2011

@jolinka Joli, no já právě vím, že ted jdou děti do první třídy a už umí počítat, některé i číst, znají písmena atd. To si fakt nepamatuju, že za "nás" by se to už muselo umět 😕

@dalea Tygr doted nestřídá nohy ani do schodů, furt přísunem 😝 sice mu to jde už jako docela rychle (dřív chodil po schodech jak připosranej 😝 ), no ale norma to už rozhodně není 😝

jinak my právě dělali tohle - jednak Tygr říká, jak se ty předměty jmenují, jednak logicky musí poznat, do jaké místnosti patří a pak je tam ještě zrakově rozlišit a najít 😉

jolinka
3. kvě 2011

@sisstin krasne, hned to dam Kati ked dojdu domov.... 🙂
Ja napr. aj Johi dost ucim pred skolou, hlavne jednoduchsie pocitanie do 10, z soba Boba 3 diel ulohy, potom fonematicke rozlisovanie hlasok v slove, pisanie slabik, celkove vela uloh zo sikovnicka... Johi je skor taky filozoficky hlbavy typ... logika a matematika jej az tak nejde a nechcem aby mala v skole zbytocne problemy

sisstin
autor
3. kvě 2011

@jolinka no já mám trošku obavy, v jaké třídě přestanu to učivo zvládat 😅 😅 😅 😅 😅 a kdo to bude Tygra učit 😅 😅 😅

jolinka
3. kvě 2011

@sisstin su rozne formy doucovania, programy na nete... neverim, ze zrovna ty by si si nepomohla a nenasla 😀
napr. co sme boli na zapise ktory bol formou ukazkovej hodiny s ucitelkou, videla som ze tie decka su vsetky sikovne, hlasili sa, vedeli cisla pismena, pisali svoje mena na tabulu... vsetko dobra stredna vrstva, deti ktorym sa rodicia venuju... tak si myslim ze Johi s tym co ju ucim nebude extra dopredu len tak v dobrom priemere

deina
3. kvě 2011

@hanatka, samostatna jednotka, nieco take mame doma aj my. Uz mu deti nevadia, dokonca sa sem tam aj prihovori (to potom to dieta vacsinou cumi, ze co to hovori? kedze hovori po slovensky 😅 ), ale sam od seba ich nevyhladava.

V nedelu sme boli u znamych, vonku prsalo, tak sme boli len takto na navsteve, styri rodinky, kopec deti... tie vacsie deti sa hrali v detskej, sem tam nejake dobehlo sa s niecim pochvalit a toto nase dieta sa najprv sam hral v druhej izbe s detskym telefonom a potom s nejakou jednoduchou autodrahou. A vobec sa nesnazil ist k ostatnym detom, nezaujimali ho. Ktovie, ci by reagoval inak kebyze su rovesnici, ono su tie deti predsalen o nieco starsie (predskolaci, okolo 5-6 rocni). Kamoska ho sledovala, ze toto presne ako ich Misko, vraj ma velmi vela fotiek zo skolky, na ktorych sa deti spolu hraju a ich Misko uplne mimo nich si robi nieco svoje (nie je autista, ani asperger, ich Misko je "len" nadpriemerne inteligentny a nespolocensky).

To ste ma trosku aj prekvapili tym, ze "preco" prichadza okolo tretieho roku? Toto mame uz ozaj dlho, ide mi z neho niekedy aj hlava prasknut, lebo sa mu neda nieco dovysvetlovat a nejako to ukoncit, to stale dokola a dokola a preco a preco a preco? Ale aspon nieco ma, co by teda mat aj mal. 🙂

sisstin
autor
3. kvě 2011

@jolinka Joli, no já hlavně vidím hlavní problém neslučitelnost s mojí prací 😠 já dělám na směny, svátky, víkendy, 16tky atd. Takže třeba, když budu mít odpolední nebo 16tku, tak max. toho Tygra odvedu do školy a přijdu, až bude v posteli 🤐 🤐 🤐 takže zase mi budou muset pomáhat rodiče a zrovna v jejich případě si až tak nejsem jistá, jak to zvládnou 🙄 🙄

na rodinu chodí jeden chlap, má dvě děti (13 a 11), s dost vážnými poruchami učení, děcka teda chodí na gympl..ten starší určitě...a prostě ta jeho manželka s nima musela zůstat doma a věnovat se jim, aby měli nějakou šanci. A živil je jenom ten chlap....což bohužel v mým případě jaksi nejde. Už takhle nás z půlky živí rodiče, já prostě fakt nevim, jak z tohohle ven 🤐 🤐 🤐 🤐

když si vezmu, jak moji rodiče se mnou měli nulovou práci....v životě se se mnou nikdy neučili, já jsem se na základce nemusela učit vůbec a měla jsem dobrej prospěch...s min. úsilím, stačilo mi to, co sem pochytila v hodině. Pak na SS už to bylo jiný, ale to bylo jenom moji leností a tím, že mě víc zajímalo, jak půjdu v pátek a v sobotu na disku, než to, co se naučím že 😝

já mám z tý budoucnosti fakt strach 😒

deina
3. kvě 2011

@sisstin, mam pocit, ze ak to niekto zvladne, tak ty. Neexistuje pripadne nejaka moznost doucovania? Vela uciteliek si takto privyraba, aj studentky, mat stastie na nejaku sikovnu ucitelku alebo studentku, to by mozno slo. Pravdaze pri takej praci ako mas to bude asi naozaj tazke, bez pomoci by si asi v jednom kole makala - najprv v robote, potom doma s malym...

sisstin
autor
3. kvě 2011

@deina no upřímně, fakt nemít ty rodiče...tak jsme asi pod mostem 😒 ex mi dává výživné 4 tis. Kč+500 Kč na spoření...občas něco přihodí navíc (na boty, logopedii atd.), ale prostě na to, aby jsme z toho žili někde sami, to je fakt utopie 😖 tady je třeba nájem za 1+1 i 10.tis. Kč 😠 ehm, to si tak možná vydělám v práci čistého, že 😒

takže stále ve svým věku bydlim s rodičema, kteří nám kupují jídlo, neplatím nájem atd., ale prostě jinak by to fakt nešlo... jak říkám, těm chlapům se v životě nezmění nic...max jsou o pár tisíc lehčí, ale já mám zkomplikovanej život min. ještě na 10 let dopředu. Vzdala jsem se všech svých koníčků, zálib, přátelé odpadávají postupně, páč už si nemáme, co říct...nemáme čas se scházet.... ach jo ☹

no nic, to bylo trošku of topic 😝

ygreen
3. kvě 2011

@sisstin tak si udělej dálkově bakaláře speciální pedagogiky, to zmákneě levou zadní a jdi dělat l dětem

sisstin
autor
3. kvě 2011

no nic, to zatím nechám konovi, ten má větší hlavu...nějak bude 😝 já ještě tak trošku pořád přemýšlím, že bych znova zažádala o to prodloužení rodičáku, ale vidim to asi dost bledě. Jako obecně ta F80 je těžká porucha komunikace a měl by na ni být automaticky rodičák prodlouženej do sedmi let, měl by být min. II. stupen PNP 😝 ...jenže v reálu to tak fakt nefunguje 😖

mně by to strašně pomohlo, mohla bych s ním zůstat doma do těch sedmi let...do školky by chodil na dopoledne, a odpoledne by jsme zvládali individuální logo u Martiny a mohla bych se mu věnovat...ale asi utopie trošku 😝

my jdeme zase něco dělat, Tygr prudí...

jo, a dnešek bych shrnula asi takto :

https://www.youtube.com/watch?v=FXM8OlcLP40

😅 😅 😅

deina
3. kvě 2011

@sisstin, uz si to skusala a nedali ti ho (zvyseny rodicak)?

sisstin
autor
3. kvě 2011

@deina jj, když měl Tygr 2,5 😉 to jsme měli od Kr. závažnou retardaci vývoje řeči, v psychomotorickým vývoji byl v širší normě (opoždění asi o 6 měsíců ve všem). To mi zamítli, uznali ho jenom jako dlouhodobě nemocné dítě, což je v praxi k ničemu, je to jenom status 😉

ono by mělo záležet na té diagnoze, my jsme v té době vlastně žádnou neměli. Ale ta zpráva od Kr. je fakt docela pozitivní, ono to tam vyznívá, že jako nemá žádné jiné problémy mimo řeči, jenže v reálu to je pak trošku jinak že 😒 a právě, když to uvidí ten posudkář, co o tom ví prd..tak si řekne, že to je v pohodě dítě, co jen blbě mluví...tak co bych chtěla 😠 tam je právě potřeba, aby do té zprávy někdo napsal, že je to TĚŽKÁ PORUCHA KOMUNIKACE....jenže, to nemáme... 😖

deina
3. kvě 2011

@sisstin a to ti nemoze niekto iny napisat? Ti z Ranej pece, co zvyknes spominat, ci k inej psychologicke, logopedicke nechodite? Mozno by stacila nejaka znamost... co je sice dost hnusne, ze pomaly na vsetko treba znamost, ale ked to inak nejde.

sisstin
autor
3. kvě 2011

@deina ono je to těžký, Kr. je nejlepší psycholog tady vůbec 😉 co se týče jiných zpráv... z neurologie jsme vyražení už rok a čtvrt, Rané péče - Zdena není doktor, takže zpráva od nich nemá pro posudkáře žádnou váhu, logopedka to samé - je to "jenom" pedagogický logoped (ač skvělý), takže zpráva od ní opět nemá žádnou váhu 😉

Tam by se to mělo brát i z toho hlediska, že zdravé 3,5-4leté dítě, když se např. ztratí, tak je min. schopné říct, jak se jmenuje, většinou i to, kde bydlí, nebo jak se jmenuje maminka a tatínek. Tygr by řekl max. tak "Íá", že se jmenuje 😝 nebo další věc, když ho něco bolí, tak mi to nemůže vůbec nijak popsat, max. může ukázat prstem, ale svoje obtíže nijak nepopíše 😉 další věc je, že je sice v normě, ale aby v té normě byl, tak já tomu musím věnovat max. úsilí, což matky zdravých dětí nemusí vůbec, nebo jenom minimální.

Prostě nikdo nevidí, co za tím všechno je, pro ně je to prostě dítě, co místo ve 2 letech začne mluvit ve 4, a tím to hasne, jakýpak s tím štráchy 😒

hanatka
3. kvě 2011

Hmm, tak v číslech, to je asi jediný, v čem jsme napřed 🙂 Čísla už čte 1-99, předměty spočítá asi do desíti, jak je to nad 10, je toho "moc" a nechce se mu to počítat 🙂 Ale myslím, že kdyby chtěl, tak by to zvládnul. Na hravém učení jsem ho vyzkoušela z barev, pozná bezpečně naprosto všechny. Jeho nejoblíbenější zábava je teď krom hravého učení to, že mi z pěnových puzzlí vytahuje čísla (mám s číslama), dává je vedle sebe, říká to číslo a pak po jednom přidává další a další a po nás chce, abysme mu říkali, co je to za číslo.. takže ve finále jsme třeba u čísla 384 256 107, jemu se to strašně líbí, nechápu...
@dalea fakt jsou si asi hodně podobní s Leou, mě ty otázky taky trápí, že se malej neptá.. Moc krásně se ale čte, že se Lea lepší, že prostě i když byla předtím jiná, začíná se to srovnávat 🙂
Jako náš malej je fakt palice dubová, mi kolikrát přijde, že si myslí, že jen on všechno ví, proto se na nic neptá. Např. jedeme kolek hasičárny, tam je nápis HASIČI, malýmu to asi připomíná slovo POČASÍ a hned řve mami, počasí, počasí a já mu říkám, ne, to jsou hasiči, a on ne a ne , to je počasí.. No prostě i číst umí líp než já asi, kolikrát si vůbec nenechá nic vysvětlit, vše si chce dělat po svém, proto si i myslím, že nebude u Kr. spolupracovat..

sisstin
autor
3. kvě 2011

@hanatka
@dalea tak jako, jinak je možné, že jsou vaše děti "jen" nadprůměrně inteligentní...tyhle děti jsou taky prostě "jiné" 😉 🙂

ygreen
4. kvě 2011

čauky

tak Tobiáš se teď trošku změnil, je takový "víc přijímající", nevzteká se tolik, připadá mi že víc chápe, jakoby třeba pochopil, že někdy se prostě nemá cenu vztekat. Začal hodně říkat mamamama,ale né moc zřetelně, včera přijela moje máma, šel k ní, dal jí pusu a máma prej ahoj a on aoj, ale takovym žbleptnutím, a večer manža, chceš lentilku a Tobík lentil - ale je to takové, že nevíš jestli si slyšela dobře nebo ne jak to kvikne.
Taky včera poprvé chtěl dělat skládání zvářat na 3 díly -- sice dá klidně prasečí hlavu za jeho prdel,a le alespoň měl chuť to dělat. Pak 2dílné puzzle co k sobě patří - tak rozpůlené ovoce - no, občas se strefí, ale moc ne, nějak mu nedocvakává, když vidí hrušku a rozkrojenou hrušku, že je má dát k sobě, ale někdy se trefí.
Začal si i klidněji hrát s normálním legem, pochopil že né vše jde silou. Auta začal stavět podle barvy, i když musím říct, že řady už skoro neřadí, jen z malých autíček a to jednou za čas, třeba za 3 dny.
A začalo se mu líbit moje zpívání, smím zpívat, on přiběhne a směje se a nechá mě 😵
Včera ve vaně se nechal normálně ode mě ostříhat nůžkama, krásně spolupracoval.
A vůbec mi přijde, že i sám si víc povídá - nesmysly u činností, kde dřív nepovídal. A začal víc gestikulovat, už udělá z 90% sám prosím prosím, vrtí hlavou že ne.

Má 5. dávku nootropilu a nevím jestli je to tím. Každopádně na něj povzbuzující účinky nemá, spí po O a večer v pohodě 😉

a tady mají krásné hračky, hend něco navrhnu tchánovcům pro obě děti
http://www.darkysnapadem.cz/category.php?id_cat...

dalea
4. kvě 2011

@hanatka Tak vo Vasom pripade si naozaj myslim,ze maly bude nadpriemerne inteligentny 😉 Lea je mozno trosku nadpriemer,ale urcite je u nas aj nejaky problem,pretoze hlavne ten vyvoj reci je dost nerovnomerny .. A dnes v skolke,hned,ako som zatvorila dvere,hned som ju pocula kricat-nechcem,nechcem😝 Asi budu mat veselo..V piatok povedala ucitelke,ze je hlupa:( A v sobotu ma byt vystupenie k dnu matiek,uz teraz mam obavy,co tam bude stvarat,hlavne ak ma na nacvicenie iba 3 dni,kedze posledne dni bola v skolke pomenej..

hanatka
4. kvě 2011

@dalea no já nevím, mě připadá spíš "ujetej" než nadprůměrně inteligentní. A taky si myslím, že i my máme nějaký problém, protože i v jeho řeči jsou problémy.. Začal více mluvit až od cca 2,5 let, patlá, mluví o sobě ve 3. osobě, nechápe zájmena, neptá se, není schopen vést normální rozhovor - to si myslím, že nadprůměrně inteligentní dítě nedělá. Ve školce je prý zatím OK, ale chodí tam fakt chvilku, ještě není úplně rozkoukanej, teprve přestal řvát při předávání a tak.