Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. kvě 2011

@ygreen ježiš, tohle je ale fakt těžký, takhle někomu něco "nalajnovat" 😉 jako s mluvením zatím asi moc nepočítej, pokud by měl fakt smíšenou, tak zřejmě ještě mluvit nebude delší dobu vůbec 😉 Tygr v tomhle věku teprve začínal pár citoslovcema, na třetí narozeniny měl 10 slov...a to má tu dysfázku expresivní. No záleží, jak moc u vás ta exprese bude narušená, třeba Katika od @jolinka mluvila tuším o dost víc v tomhle věku, ale to porozumění nic moc 😉

my to děláme tak, že pracujeme hlavně dopoledne, kdy ta pozornost je ještě dobrá...takže v rozmezí 8-12hodin, pak jdeme ven a odpoledne bych s ním "nic" neudělala už, to se zaměřuje na takové činnosti jako vaření s dědou a pomáhání v domácnosti, což je taky fajn pro rozvoj 🙂

pokud jde fakt o takové to "cílené" učení, tak já se snažím každý den procvičovat všechny oblasti, stačí po 10minutách, ale prostě celkově vývoj...ne, že bysme třeba jeden den dělali jenom zrakový rozlišování, druhej den zase jenom jemnou motoriku atd. 😉

takže třeba začít Zajícem v pytli - aby lovil ty předměty, ty mu řekneš, jak se každý předmět jmenuje - předpokládám, že Tobís asi zatím po tobě nezopakuje ani slabiku? 😕 Tak třeba vem tu tužku a říkej: "To je tužka. S tužkou se píše. A jako dělej, že s tou tužkou píšeš" a až pak mu to dej, aby to položil na desku. Stačí, když takhle vydrží u 5předmětů, nemusí udělat všechny 😉

pak bych třeba chvíli trénovala grafomotoriku, jestli nemáš, tak fakt dobrá je ta knížka od Bednářové - Mezi námi pastelkami, já si to kopíruju těch prvních pár listů. Nebo zatím stačí jenom čmárat na papír, aby napodobil povahu a směr tahu atd. Nemusí dělat žádná umělecká díla (Tygr doted nenamaluje nic, co by vypadalo nějak), jen aby si uvolnil ruku.

pak zas můžete dělat chvilku to dílené puzzle, tím zas bude trénovat jemnou motoriku - psala jsi, že máte zvířátka..tak, vždycky, když jedno zvířátko postaví, tak mu řekni, jak se jmenuje a jaký dělá zvuk 😉

pak zase rozvíjet to logické myšlení - takže ty zvířata, co k sobě logicky patří. Zas mu o tom vyprávět, ale ne nějak rozvláčně, aby to stačil pobírat 😉

zrakové rozlišování, opět Bednářová Jak Krtek Barbora uviděl svět- aby hledal jeden předmět na obrázku, aby vyhledal jiný předmět mezi stejnými obrázky atd.

a pak jdete ven, tak si zas bude trénovat tu hrubou motoriku - přeskakujte čáry třeba, skákejte z obrubníků..atd. 😉 odpoledne ti může pomáhat s tím vařením, zase mu to komentuj...

takže asi tak, fakt se těžko radí 😉

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss ne, tady bude chodit normoš do logopedické třídy v našem městě. On má expresivní vývojovou dysfázii, jinak vývojově a sociálně je ok 😉 , má vyšší sklon k úzkostným reakcím, jinak s dospělými lidmi je v pohodě, komunikativní 😉

sisstin
autor
14. kvě 2011

@ygreen my to děláme tak, že třeba 10-15minut něco děláme, pak si zas 10minut jezdí s vláčkama (já tady zatím něco napíšu vám 😅 😅 😅 ) a než takhle projedeme všechno, tak je poledne 😅 😅 😅 ale jak píšu, já to mám trošku jinak, nemusím se starat o další dítě, nemusím stát u plotny atd. Takže to si fakt budeš asi muset přizpůsobit podle sebe nějak v rámci možností 😉

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss jinak fakt šance pro prodlužení není, syn má tu dysfázku navíc lehčí formy a včera jsem tu dávala tabulku a lehká forma je hodnocená jako 20% postižení, na prodloužení rodičáku je nutno min. 50% 😉 jiný diagnozy k tomu nemá (díky Bohu). Takže fakt spadá do kolonky dlouhodobě nemocný (dysfázka je vývojová věc, u něj se předpokládá, že s nástupem do ZS už bude ta řeč normální, tam právě hrozí jako u tvého syna všemožné poruchy učení) 😉

ygreen
14. kvě 2011

@sisstin děkuju za info, zkusím to. S tím krtkem to bude horší,a le máme knížky na statku, farmě, hřišti, barvy, kde je na jedné stránce namalováno asi 6 předmětů a na druhé je těch 6 předmětů schováno mezi dalších asi 10. Tak to zkusím tam. Blbý je, že on ukazuje cíleně pár dní, ale fakt se lepší.
Ten zajíc v pytli - třeba zrovna s tužkou to dělá, že píše, brýle si dává na noc, s nůžkama dělá že stříhá, to chápe. Jinak jeho to baví, nosí si to někdy sám a vydrží komplet na všechny obrázky. Ale jak jsem psala, jen když má náladku.
A hrubou motoriku om má asi slušnou, skáče s nohama u sebe už fakt dlouho a teď zkoušíme jezdit na kole.
Budu mu muset udělat režim.

a slabiky - ani ň, někdy z něj vypadne zopakované skoro celé slovo, ale náhodně a málokdy. jak jsem už psala, jeho touha komunikovat se témeř vztahuje na negaci - když se mu něco zakáže a on to obhajuje, nebo když on obhajuje svůj názor proč ne

sisstin
autor
14. kvě 2011

@ygreen tak ono je to asi normální, protože ten vývoj řeči u Tobíse jde dopředu, ale se zpožděním a k tomu právě to období "ne" patří 😉 takže on v té expresi je ted zhruba na ten rok 😉

no jo, mně nedošlo, že on ještě moc neukazuje cíleně...tak ty "ukazovací" úkoly asi ještě ne 😉 já fakt takhle nevím, Tygr v tomhle věku už měl porozumění OK, ukazovat atd., takže u nás to bylo asi už trošku o něčem jiným. U vás bych asi hlavně pracovala na tom porozumění, prokládala to nějakýma těma úkolama na rozvoj jemné motoriky. A až bude nějak víc rozumět a hlavně ukazovat, tak se dá dělat něco dalšího 😉

sisstin
autor
14. kvě 2011

@ygreen jo a nápodobu a hru má teda Tobís fakt pěknou 😉 u nás ta hra tak nějak furt stagnuje, on si hraje fakt jenom s těma mašinkama a autíčkama. Ale hračky nějak obecně ho neberou, jen ty didaktický 😅 😅 😅

pak ještě preferuje ta miminka, kočárek, kuchynku atd., tak to asi budeme muset pořídit..ty hračky pro kluky (mimo aut a vlaků) ho nějak nezajímaj 😅 😅 😅 jeho baví hodně právě ty puzzle, skládačky, stolní hry... ale jakoby "na něco" si moc hrát neumí. Činnosti napodobuje všechny, doma pomáhá, všechno má odkoukané atd., ale do té hry to nějak zapojit moc neumí.

Ale myslím, že to je tím, jak zatím málo mluví. Jiní kluci si hopsají s panáčkama, a ted za ně mluví, hrajou si na zloděje a policajty atd., a to prostě u nás díky tý špatný expresi nejde. Ta hra bude u těhlech dětí taky většinou opožděná, nemůžou se zapojit do těch her vstevníků, které jsou založený na tom, že se mluví 😉

ygreen
14. kvě 2011

a co je nejlepší na rozvoj porozumění? Mám pocit, že byť má blbou pozornost, že "vstřebává". A jemná motirika je přesně co - kreslení, čmárání, navlékání korálků, apod? On tedy čmárá děsně, ale třeba otevře i zavře pet lahev, normálně z ní pije, drží sklenku jednou rukou, otevře si jogurt, a tak.

Chjo bulí že chce na zahradu, tak musim, papa

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss ještě něco, ona ta dysfázka samozřejmě jako není důvod, proč by matka musela zůstat doma 😉 hodně lidí to prostě neřeší (at z toho důvodu, že to nepovažuje za důležité, tak z jiných rodinných důvodů) a prostě dítě jde třeba jednou za měsíc na logo a tím to pro ně hasne 😉

já prostě ten problém v tom vidím velký, a snažim se, aby syn do té první třídy měl (pokud možno) tu poruchu kompenzovanou úplně a (pokud možno) neměl ani žádné (nebo minimální) poruchy učení. Jestli se mi to podaří, to fakt nevím, ale hodlám pro to udělat všechno 😉 a syn by byl takový trošku "jiný" asi i bez té dysfázky, on je prostě přecitlivělý, bojácný, všechno si hrozně bere...tam to začlenění do školky bude asi prostě těžký...

ono i "pouhé" poruchy učení dokážou pěkně otrávit život jak dítěti, tak rodiči...a opět, někdo to neřeší vůbec..někdo se tomu dítěti fakt věnuje a i kvůli prvním rokům školy zůstane doma (znám i takový případ), to je prostě o prioritách, jaké kdo máme... no já radši budu dřít bídu s nouzí, než abych sice měla relativně pohodlí, ale na úkor toho, že se nebudu tak moc věnovat...ale zase, já mám tu podporu v mých rodičích, kteří se teda snaží hodně 😉

ale pro úřady to prostě závažné postižení není 😉

ygreen
14. kvě 2011

@sisstin no nemylsím, že ta nápodoba je bůhvíjaká, občas takovej výstřel do tmy a hra na něco - to jen s tím legem a i tak je to takové mechanické i s těma panáčkama. Hra na něco je nula nula nic, nebo o tom nevím, páč mu nerozumím a nevím co si breptá a jestli ta jeho hra je na něco.

irriss
14. kvě 2011

@sisstin Takze nakonec je to lepsi nez jsem si myslela 🙂
Vsemozne poruchy uceni: niceho se neboj, vse se da zvladnout, ceske ucitelky jsou prubezne skolene a zarazeni deti je opravdu s maximalnim vypetim ze strany skoly. Deti maji k dispozici jine ucebnice, knizky, skolni potreby...durazny dohled a individualni pomoc, individualni program, ktery se po letech slouci s detmi "normalnimi" 😉 Ja ti momentalne pisu z Italie-tady zadna pece neni...V Cechach je opravdu bran zretel na tyto deti zamerena na budoucnost a s tim spojene zlepseni.
V Italii jsou sice Zakony a Stanovy jak pomoci, ale chybi prostredky a skoleny personal. Proste nikoho ten clovicek nezajima, spis se tady maminky stydi za pripadny DYS....a tak se tu pluje a proplouva sice nenapadne ale s velmi napadnymi znaky v chovani a v ucivu. Takovy prosty nezajem ze strany vsech...Abys mohla dat dite napr. o rok pozdeji do skoly (tady se chodi uz od 5ti let), musis mit padny duvod, ktery je momentalne charakterizovan posudkem od Komise. Abych mohla dat sve dvojcata s rocnim zpozdenim do skoly (v Praze normalni praxe), pozadovali na mne vyplneni papiru o zhodnoceni (mentalni)invalidity...Samozrejme jsem odmitla, nikdy clovek nevi, co takovy papir muze zpusobit..vezmu to z vysky: treba by jim jednou odepreli ridicak..
a navic dvojky jsou ok, jen jsem chtela ovlivnit nastup do skoly z duvodu, ktere se lekarsky "propaguji", ze dvojcata dohoni sve vrstevniky okolo 8.meho roku zivota...

sisstin
autor
14. kvě 2011

@ygreen no na to porozumění fakt jenom pořád mluvit a mluvit, a jak tu psala myslím @jolinka a @adamkofijo ty slova doprovázet názorně gestem. Takže když řekneš "koušu jablko" tak do něj opravdu i kousni 😉 aby si to prostě spojil. Pro děti s poruchou porozumění je věta prostě jen věta (nevím, jak to líp napsat 😅 😅 😅 ) neumějí si bez té vizualizace k tomu nic představit 😉

u nás fakt zabíraly nejdřív hodně ty obrázky, pak furt mluvit a mluvit a názorně to předvádět.. pak uvidíš, jak to půjde rychle..u nás to pak fakt šlo neskutečně rychle, jestli bude mít Tobís fakt poruchu porozumění, tak tam to bude hlavně o té tvé trpělivosti, kdy budeš muset jedno slovo omýlat 10000x dokola, než mu začne Tobís rozumět 😉 ale je výhoda, že tohle "učení" se dá normálně začlenit do běžného života...nepotřebuješ k tomu žádné speciální pomůcky, jen pusu 😀 😅 😅 😅

a až budeš vidět, že ten Tobís fakt víc rozumí, tak to můžeš hodně rozvíjet, a ptát se na ty (zde 100x zminované 😅 )otázky: z čeho se pije, čím jezdíme atd.

Třeba Tygr ted na tu řeč reaguje pořád, stačí, aby jsme se bavili my dospělí mezi sebou a on se do toho furt míchá 😅 😅 😅 a fakt odpovídá i na složité otázky - on sice jedním slovem 😅 - ale jasně vidím, jak on všemu rozumí, a všecno si dává dohromady jen s pomocí slov, žádné obrázky atd. nepotřebujeme 😉

když fakt jako malej nerozuměl, tak jsme si mohli říkat, co jsme chtěli..i o něm atd., on tu mluvenou řeč prostě vůbec nevnímal, byl schopný reagovat jen na to, když jsem mluvila přímo k němu a ještě "miminkovskou" řečí 😉

jemná motorika jsou ty korálky, puzzle, stavění z menších kostiček atd. Může třeba přendávat fazole lžičkou z jednoho hrnce do druhého, troška z Montessori 😅 😅 😅 😅 našroubovávat víčka na pití (a hned je můžete třídit podle barev)..prostě něco takhle vymýšlet a přirozeně to zapojit do hry 🙂

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss no ona ta péče teda v Cechách je mnohdy bohužel ale jen teoretická 😉 já se znám už takhle s hodně lidma, co mají děti školního věku a mají nějaké problémy (dys poruchy, vady řeči atd.) a furt to v tom školství není růžové, bohužel 😒 jako jsou i školy (a hlavně učitelky), které s takovými dětmi umí pracovat, ale je jich pořád málo.

Ona ta škola při zápisu má spousty řečí, jak se těmhle dětem věnují , jaké mají možnosti a pomůcky, ale pak v reálu to moc nefunguje a stejně jsou pak děti brány za blbé (hloupé, líné) a případný "papír" z PPP berou tak, že jim rodiče získali nějaké speciální výhody 😝

ta dysfázka vypadá na první pohled jako brnkačka, ale fakt to tak není, hrozně to ten život ovlivnuje...jednak z toho pohledu, že matka musí to úsilí vyvinout xkrát větší, než matka, co má dítě bez problémů....to dítě je vyřazené z kolektivu vrstevníků většinou. Děti se jim smějí, že špatně mluví, nechtějí si s nimi hrát. A ono se není do divit, když třeba jejich rodiče doma o takových dětech mluví s prominutím jako o "debilech" 😒 😒

pořád jsou tu ty pozůstatky dřívější doby, kdy všechno jiné (nedokonalé) se bud zesměšnovalo, nebo rovnou zavíralo někam do ústraní 😒 přitom těch dětí s komunikačníma poruchama je ted strašně moc 😒

irriss
14. kvě 2011

@sisstin jak jsem se vyjadrila o to, ze to je lepsi, nez jsem si myslela, tak to nebylo podcenenim situace, ale zvazenim tech tebou napsanych procent ...(nebylo to mysleno spatne, naopak...)
Je lepsi 20 procent nez 50 a vsemozne ulevy..asi tak.

Se skolou mam velmi kladne zkusenosti, syn chodil se svymi poruchami i do ceske skoly.Jde o skolu a o individualni pristup ucitele a v neposledni rade o (ne)schopnost ucitele a skoly.
Tak drzim palecky

Mam kamaradku, jeji syn je v prvni tride a rozumet mu neni (porucha vznikla porodem)...ma krasne skolni vysledky, ale zarazeni do kolektivu vazne...Jeho maminka to resila uz v primarnich fazich, ona tvrdi pokroky, ja ze sveho pohledu (jelikoz mu nerozumim) pokroky nevidim, mozna je cekam jine nebo v jinych casovych usecich.

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss no ona ta řeč je běh na dlouhou trat 😉 synovi taky z 80% rozumíme jen my 😅 😅 ale na to, že ve 3 letech měl 10 citoslovcí a do té doby neřekl ani ň, je ten pokrok fakt obří 😉

právě blbé je, že ta řeč je nejvíc "vidět", a pak to dítě fakt může působit jako mentálně retardované (opožděné), přitom třeba IQ má vysoké, školní výsledky dobré atd. Prostě obecně je dobře mluvící dítě bráno jako chytré a šikovné, špatně mluvící dítě je blbé..a ještě lepší možnost je, že za to může rodič, který na něj nemluví (málo mu čte 😅 apod.).

A jasně, jsou mnohem horší postižení, proti nim je naše dysfázka prd...ale těžko se to takhle srovnává...každý postižení je na prd, at lehký nebo těžký 😒

Můžu se zeptat, ty chodíš na můj blog? Já tam mám právě přístup z Itálie celkem pravidelně 😅 ale ted mi dochází, že zřejmě ne, když jsi nevěděla, co máme za problémy 🙂

irriss
14. kvě 2011

@sisstin Nechodim na ceskym nikam jen sem..a to taky jen chvili. Nevim nic o tvem blogu, jde jen o nahodu 🙂

Syn take dodnes "spatne" mluvi, ale je to spis v rychlosti. Kdyz byl maly, take ho do kolektivu moc nechteli, proto se upnul na dospelaky a to mu vydrzelo uz na porad. Citil se v dopelackem kruhu jistejsi a rovnopravnejsi. Detsky kolektiv spise zapricinil jeho malou sebeduveru, kterou si ponese uz cely zivot. ☹

Jako malemu mu nebylo moc rozumet, ale bylo to znasobene i bilingvalnosti..zlepsilo se to, ale slo hlavne o rychlost, chtel (a dodnes chce) toho rict vice nez mu pusa dovoli..proste mozek jde rychleji nez ustni sval a pusa tak nestiha komunikovat...Jinak IQ ma velmi nad normou a proto si tak dobre a uz od malicka rozumi s dospelakama, svoji vrstvu doslova vynechal a vynechava. Uceni mu slo velmi dobre, studoval s vyjimecnymi vysledky zaroven v Cechach a zaroven v Italii. (nehlede k tomu, ze se jedna o povinnost, - vsechny moje deti plni skolni dochazku tady i tam..)

Takze se nemusis obavat ani ty... jen se poinformuj o skole, at se podari to prvni dulezite zarazeni do "spolecnosti". Zajdi rovnou k rediteli a porad se, zda jeho ucit. sboru je nekdo, kdo to s detma "umi".
Hodne sily a trpelivosti a ohledne manzela, pojisti si Zakonem ty alimenty...at jsou zakonem platne..

sisstin
autor
14. kvě 2011

@irriss no tak v tomhle je to dost podobné...syn právě taky preferuje jenom dospělé 😉 (btw: já byla v tomhle věku to samé, přechytralé dítě, které bylo v kolektivu šikanované 😝 ) s dospělými lidmi nemá problém komunikovat (teda samozřejmě v rámci možností), je trošku stydlivý, ale je to prostě norma...jakmile jde o děti, tak katastrofa..hlavně ty děti malé, okolo 2-4let. Mimina a děti velké mu nevadí, ty mu nic nedělají a nic po něm nechtějí 😝 syn nějak nadprůměrně asi inteligentní není, ve všem je k věku...spíš má hodně pilnou a spolupracující povahu, takže je schopný se všechno celkem slušně naučit, i věci, které mu moc nejdou dotahujeme aspon na širší normu... ale jak dlouho mu to vydrží, těžko říct 😝

ale můžu říct, že já jsem se z toho dostala, ve škole už dobrý..a pak se to hodně zlepšilo v dospělosti vhledem k tomu, že jsem pracovala s lidma..a ted se považuju spíš za extroverta, co nemá problém komunikovat s okolím..ale předpokládám, že syn už asi dospělý je 😕

a my s ex manželé nikdy nebyli, ani jsme spolu nežili 🙂 ale to není podstatné... děkuji za rady 🙂
my budeme chodit od září na rodinou terapii, budu se snažit odstranit ty jeho úzkosti (i svoje)..a tak celkově se nějak dát do pohody 😉 paní psycholožka působila po mailu fajn, tak se tam snad i vykecám já..

jinak na diagnostiku chodíme k nejlepší psycholožce vůbec, ale tam je to fakt o zhodnocení vývojového profilu a diagnoze...na terapie ona opravdu čas nemá 😉

ygreen
14. kvě 2011

@sisstin díky moc

my byli asi 3 hodinky na zahradě a pak přišla k plotu malá 5letá sousedka a s Tobíkem se drželi skrz plot za ruce, běhal podél potu za ní a tak, ale když mu hodila míč a pak na něj mluvila, aby jí ho hodil zpátky, tak na ní vůbec nereagoval, čuměl do blba, dělal si co chtěl. Jestli jí nerozuměl a nezajímala ho a nebo jí neslyšel, čert ví, fakt 😒 jinak mi pomáhal nakládat kolečko a dost si hrál se psem, hrozně se snaží jezdit na kole, ale nejde mu to šlapání, tak mu asi fakt budeme muset nejdřív pořídit ten firstbike.

siss, hele a jak to že tygr nerozuměl, já myslela že má čistou expresivní, nebo měl i lehkou receptivní a tu už jste udolali?

sisstin
autor
14. kvě 2011

@ygreen on nerozuměl proto, páč byl prostě opožděnej ve vývoji..vždycky rozuměl k tý svý vývojový úrovni 😉 a právě, pak skokově dozrával, takže v podstatě ve dvou letech, kdy nerozuměl témeř nic, ve třech letech rozuměl jako jiný stejně starý děti 😉

od toho právě ten psycholog dělá vývojový profil, Tygr ve 27měsících odpovídal ve všem na měsíců 18 😉 děti, které mají poruchu porozumění mají ten vývoj hrozně nerovnoměrný...tam jsou v něčem na svůj věk, v něčem lehce zaostávají a nejhorší je u nich to porozumění 😉

u nás to porozumění bylo vždycky k tý vývojový úrovni, takže pak ve 2,5 byl ve všem na 2roky(širší norma, v tý době už rozuměl slušně), ve 3letech byl úplně na svůj věk a rozuměl všemu, zůstala nám "jenom" ta špatná exprese 😉

jo, a k tomu zážitku na zahradě, Tygr na mluvení od dětí taky většinou nereaguje 😉 reaguje jen na řeč od dospělých 😉 jako od dětí reaguje na gesta, když mu třeba něco podávaj - tak si to vezme atd., ale třeba Anetka na něj volá, at jde za ní..a on nic, ale u nás je to 100% kvůli tomu, že nechce 😉 ne, že by nerozuměl 😉

ygreen
14. kvě 2011

já si taky myslím, že tob reagovat nechtěl

sisstin
autor
14. kvě 2011

@ygreen jinak právě proto se ta dysfázka (pokud není nějaká extrémně těžká) určuje nejdřív ve 3 letech, protože do těch tří let děti můžou dělat velký vývojový skoky 😉 a pokud je to dítě v péči psychologa od nějakého časnějšího věku a ty akcelerace tam jsou, tak se jakoby čeká trošku déle 😉 my jsme tu diagnozu dostali až po 1,5roce 😉

a stejně si myslím, že Kr. ještě tak trošku čeká, páč v listopadu jdeme znova...jestli tam nááááhodou ještě nějaká výraznější akcelerace řeči nebude, ale s tím já už moc nepočítám 😉

ale přece jenom Tobísovi jsou skoro 3 a to porozumění se nijak zázračně (zatím) dopředu nehýbe, tam asi trošku problém bude nějaký 😉

sisstin
autor
14. kvě 2011

holky ehm, GENIÁLNÍ článek....

Stačí to? Dělám toho dost? Bude to stačit? Toto jsou otázky, které často kladou sami sobě rodiče dětí s autismem i rodiče neurotypických dětí. Tyto otázky jsou často spojeny s obavami nebo s posuzováním, že toho dělají pro své děti málo.

Když se ptám rodičů, aby mi definovali, co to znamená dost, odpovědi se často týkají toho, co jejich dítě bude dělat v budoucnosti. Když mluvíme o jejich speciálním dítěti, říkají třeba: "Pokud se mé dítě změní, tak budu vědět, že jsem toho udělal dost". Když se to týká jejich neurotypických dětí, říkají například: "Jestli se z mého dítěte stane trvale úspěšný dospělý člověk, tak vím, že jsem pro něj udělal dost." Uvažujeme-li tímto způsobem, čekáme na pocit, že jsme toho udělali dost, až do doby, než uvidíme výsledek, cítíme se nejistě a děláme si starosti o budoucnost, a okrádáme tak sami sebe o štěstí, které můžeme zažívat právě teď, v přítomném okamžiku.

Vždy tady bude něco, co bychom mohli dělat navíc, něco, co bychom mohli vyzkoušet, jiná cesta, kterou bychom se mohli vydat. Když jste rodičem jakéhokoliv dítěte, je tu vždycky něco víc k dělání než se uložit i se svou unavenou hlavou ke spánku. Takže co to znamená dost?

COKOLIV, CO JSTE SE ROZHODLI, ŽE UDĚLÁTE TENTO DEN - TO JE DOST.

Co je důležitější? Mít dobrý pocit z toho, co děláte právě nyní a být pro vaše dítě spolehlivým a šťastným rodičem - nebo se trápit tím, co byste mohli dělat?

vidím se v tom naprosto, ale naprosto přesně... 😔 "Uvažujeme-li tímto způsobem, čekáme na pocit, že jsme toho udělali dost, až do doby, než uvidíme výsledek, cítíme se nejistě a děláme si starosti o budoucnost, a okrádáme tak sami sebe o štěstí, které můžeme zažívat právě teď, v přítomném okamžiku."

irriss
14. kvě 2011

@sisstin pekna uvaha, zrejme neni co dodat, ale dodam svou zkusenost z kostela

Zrejme se nekdo smeje, ale tady (Italie) je to i skolni predmet, sice nepovinny, ale pokud nejsi jineho presvedceni ci jineho vyznani, tak dite na hodiny dochazi...a s tim je sloucena i navsteva kostela...moje dcerka jenoho dne byla vybrana a nesla vino panu farari pri kazani. Nejsem castym navstevnikem kostela, ale jednalo se o prilezitost, kdy si poslechnout kazani od zacatku do konce, aniz bych se nudila...kazani, ktere ve mne nechalo hluboko zakotvenou odpoved na otazku: "Delas toho dost?"

Pan farar mel zamerene kazani prave na tuto tematiku a jeho postoj znel:

NENI DULEZITY VYSLEDEK, ALE TO, CO JSME NA NEJ VYNALOZILI...

Kdyz uz nevim kudy kam, tak si rikam: "udelala jsem maximum a to je ten nejlepsi vysledek "(at uz je jakykoliv, protoze "dal" uz to neslo...)

sisstin
autor
15. kvě 2011

Bré ráno,

tak psycholožka mi včera poslala mail, že se jí ve středu uvolnil termín, tak jdeme 😀 no už vidím, jak pediatra bude skákat radostí do stropu kvůli žádance 😝 😅 😅 😅 😅

jinak dnešní situaci bych opět shrnula takhle

https://www.youtube.com/watch?v=FXM8OlcLP40

😅 😅 😅 😅

ygreen
15. kvě 2011

ahoj holky
včera jsme byli skoro celý den na zahradě a Tobík překvapil, naše malá sousedka 5 let, je děsnej generál a mluví na něj jak na psa 😀 Tobišku sem, pocem, poběž a tak nahlas a striktně, že jí rozumí 😀 a překonala tak nějakou tu bariéru nezájmu od Toba - čapla ho za ruce, táhla ho někam, dala mu bonbony....apod. Takže pak i Tobík převzal iniciativu, vzal ji za ruku, odvedl si ji na kopec hlíny na zahradě, pak jí obejmul, a chtěl aby ho honila - popoběhne 3 metry před ní a otáčí se, a čeká až ho bude honit. Tak se honili, pak se honili i s manžou. Když někde Terku chtěl, tak jí vzal za ruku a odvedl si ji tam. Ale je to zatím spíš, tak, že si ji z vlastní iniciativy odvede k nám na zahradu, ale pak se postaví a čeká že převezme iniciativu ona a začne ho honit.
Ale vlastně celej den se kolem ní točil a byli spolu v kontaktu a to považuju za úspěch, ale je to hlavně díky Terce, je to takovej malej vtěrka genetál - všechno chci, u všeho musím být, vše musím zkusit;o)

A jak vidí někde kolo, tak si hned sedá a chce jet, tak musíme koupit to odrážedlo.

A ještě krásně chápe gesto prosím prosím, dělá ho už asi týden, ale co se táče sladkostí. Teď už u všeho co chce. Jenže je to zase tak, že stačí malá prodleva, třeba než udělám pití a on prosí 2x 3x.

A má fázi negativismu jako prase, děsný - chceš to - NÉÉÉ, flákne s tím, pak to sebere a vezme si to....atd. Na nic neřekne JO. A to nikdy takovou fázi negativismu neměl, jen lehčí vztekání.

sisstin
autor
15. kvě 2011

@ygreen tak to je fajn 🙂 Tygr se právě taky takhle dřív nechal dirigoval, ale v pohodě...no ted ani omylem, okamžitě řev a zdrhá 😝

jinak to období vzdoru je prej u nemluvících dětí silnější a delší 😕

anarae
16. kvě 2011

@sisstin neboj se psychiatra.My k němu chodíme a jsme bez bez lečiv.Ono hodně pomuže i to ,když ti mudr ukáže jak na tygra 😉 nám se dík psychiatrovi podařilo chodit na velkou na zachudek a i spoustu jiných věci 🙂 medikaci zatím nemáme a troufám si tvrdit ,že je to právě díky psychiatrovi.

hanatka
16. kvě 2011

@anarae jéé, co vám psychiatr poradil, aby malej šel na velkou na záchod?? Já ho prostě pořád nemůžu donutit, bude tam klidně sedět i půlhodiny a pak mi stejně řekne, že to nejde, dostane plínu a během pár sekund je vykakanej.. Už fakt nevím jak na něho.. Má naslibované hory doly, ale on má psychickej blok a nechce a nechce.

sisstin
autor
16. kvě 2011

Bré ráno.

@anarae my už jdeme ve středu k té psycholožce na terapii, tak se uvidí 😉 mně ta Cardová napsala, že tohle případ pro psychiatr není a nevzala nás 😉

my jsme ted dělali Ferdu - máme první slova a povolání. Ty slova jsou jako základy globálního čtení, tak jsem mu vždycky ukázala to slova, řekla jsem, co to je...on ten obrázek našel a pak jsme si to slovo rozslabikovávali na logo 😉

A ty povolání hledal podle atribut, to mu jako fakt nejde ještě, a zase jsme rozslabikovávali 😉

https://www.youtube.com/watch?v=ysKriRBj9gc
ygreen
16. kvě 2011

ahoj
siss, my máme taky ferdu kde žijí zvířata a čísla, ale ty ještě neděláme

dnes jsme dělali tohle - co patří k sobě, a i když si myslím, že to bere z 95% z očního zapamatování a né z toho že by logicky usoudil co k sobě patří.

Chtěla bych se tě zeptat na to jaká je "norma" - asi takhle, Tobiáš to dnes dělal celé poprvé, nejprve jsme dvakrát celou hru projeli tak, že jsem mu dala vždy dvě dvojice a on je měl složit a to jsem mu pomáhala, pak jsme to celé udělali po třech dvojicích - pořád u toho mluvím, pojmenovávám. Tyhle tři složení komplet hry zvládal sám tak z 60%. Na počtvrté jsem mu dávala čtyři dvojice aby spojil a dal to úplně sám krom jednoho obrázku. Je to dobré. Nevím jak to napsat jednoduše, ale Siss ty asi odhadneš a seš schpná říct - jo to je dobrej, ať to dělá na tom, že si to spojí logicky, nebo jen že si to pamatuje. Nebo ne, měl by to už udělat napoprvé.
Já bych řekla, že zdravé tříleté dítě by to dalo už asi napoprvé. Ale na smíšeného dysfatika to není na počtvrté špatné, ne? Nějak nevím od jaké "normy" se odrazit. Abych se doma nebila v prsa a on byl pozadu i na skoro tříletého dysfatika.