Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hanatka
25. kvě 2011

@sisstin jj, právě že se s nima nesere, houkne a děcka makaj. A jela jak namydlenej blesk teda, jakoby spěchala mi přišlo.

hanatka
25. kvě 2011

@sisstin jj, on taky pozoruje a směje se, když se mu líbí, co dělají 🙂 A když se mu hodně líbí, tak i za nima jde 🙂 My jsme šli pak za odměnu do ZOO a tam byla nahatá holčička, ta se mu teda líbila moc 😀 Seděla na lavičce, Radeček se u ní zastavil, smál se na ni, podíval se na nás a prej "líbí" a šel si za ní sednout a čučel, jestli má pipinu 😀 Jsem se musela pecat u toho.

sisstin
autor
25. kvě 2011

@hanatka no to mě poprvý zarazilo, když jsme tam byli...jsem čekala, že to bude tutu nunu jako jinde, a ono prd 😝 ale jak vidíš, tak to má smysl 😝 jinak s tím spěcháním - to jsem řešila ted naposledy, že ona mu něco dala a jakmile mu to nešlo ted hned, tak to prostě uklidila a jelo se dál..přitom já jsem věděla, že bych ho k tomu dovedla...ale ono jde asi fakt o tu prvotní reakci...

a taky to musí být rychlé a střídavé, aby ta děcka neztrácela pozornost asi 😕

hanatka
25. kvě 2011

@sisstin asi jo, ona určitě dobře ví, co dělá. A spěchat rozhodně nemusela, protože já jí napsala takovej podrobnej mail, že o něm věděla v podstatě všechno. I sama říkala, že jsem chování popsala velmi podrobně, takže fakt byl velkej prostor na ty úkoly.

sisstin
autor
25. kvě 2011

@hanatka jj, my tam spolu taky nic neřešíme...všechno má v mailu 😉 taky jsme tam 20-30minut, naposledy jenom 20....nejdýl jsme tam byli poprvý, víc jak hodinu..páč to Tygr jen zuři a řval a nedělal nic 😝 ale pak už v poho od tý doby 😝

hanatka
25. kvě 2011

@sisstin no my tam byli asi hoďku bych řekla, já jsem jí pak ještě zahrnula otázkama 🙂 Ona tam měla i nějakou stážistku, tak tak si pak hrála s malým a my jsme se ptali 🙂

sisstin
autor
25. kvě 2011

@hanatka ona se vždycky ptá, jestli se chci na něco zeptat...a já řeknu, že asi ne..že nevim..trapas 😅 😅 😅 😅

dalea
26. kvě 2011

Ahojte,ked teraz hovorite o tom pristupe,aky ma Krejcirova,tak taky ma aj nasa logopedicka 🙂 Prve 2-3 navstevy musela dat Leu trocha do laty,aby jej neodbiehala k hrackam,nebrala zosity z ruky,no ked mala videla,ze teta neustupi,odvtedy funguje ako hodinky 😉 Logopedicku ma rada,teraz ju teta uz iba chvali,takze super 😅 No a opacny pristup ma nas pedopsychiater,myslim v tom zmysle,ze rozprava pomaly,potichu,kludne a Lea vtedy na neho slabsie reaguje,pyta sa jej aj 3x,kym sa jej uraci mu odpovedat 😝 Ale stacilo by,aby s nou rozpraval raznejsie,hned by videl vysledok 😉 To som si vsimla aj inokedy,ze ked niekto Leu neoslovy raznejsie,tak hned neodpovie 😅

hanatka
26. kvě 2011

Čauky opět, už máme zprávu, fakt za 2 dny od vyšetření 🙂
Opíšu to celé, je to krátké poměrně:
Při vyšetření jen krátce vyšší tenze v neznámém prostředí, rychle se adaptoval a se zájmem se zapojil do řízené hry. Po celou dobu ochotný ke spolupráci, komunikativní, k jednotlivým podnětům věku přiměřeně soustředěný. Bez motorického neklidu, při volné hře převažují hlavně aktivity explorační. Spontánně preferuje materiály percepčního a technického charakteru.
Psychomotorický vývoj mírně nerovnoměrný, celkově odpovídá věku:
Adaptivní chování: na úrovni kol 30(max 36 měsíců), vývojově-kontruktivní hra - kombinace vertikálního i horizontálního řazení, velmi dobře rozlišuje základní tvary i barvy, přiřadí, spontánně čárá tužkou, počátky snahy o kresbu významovou.
Hrubá motorika - bez kvalitativních abnormit, pohybově přiměřeně aktivní
Jemná motorika - celkově lehce neobratná, manipulační dovednosti dosahují nerovnoměrně úrovně kol 24 měs. vývojového věku, s poněkud méně přesným cílením a neplynulou koordinací
Řeč: 36 měsíců vývojově (jmenuje běžné předměty i obrázky, názvy barev, určí své celé jméno i pohlaví, jmenuje základní užití věcí, dobrá kvalita sluchové paměti)
Porozumění nerovnoměrně také až do 36 měsíců (verbální pozornost v průběhu vyšetření byla spíše kolísavá, chlapec velmi dobře rozumí jednotlivým pojmům, včetně základů abstrakce, bez obtíží zpracuje stručné běžné pokyny či otázky, patrné jsou ale určité obtíže zpracování méně běžných slovních vazeb a otázek nebo plynulejšího toku mluvené řeči.
V anamnéze raný vývoj bez nápadností, v průběhu druhého a ve třetím roce života pozorovány některé dílčí atypické projevy (snížený zájem o vrstevníky, užší zájmová orientace - písmena čísla) a zesílená potřeba sebeprosazení. V současnosti navštěvuje na zkrácený pobyt MŠ, kde se již začíná zapojovat i do některých vrstevnických interakcí, atypické projevy zmírněny.
Závěr: Jde o chlapce s lehce nerovnoměrným vývojem - kognitivní vývoj plně v normě (v obalsti pojmového porozumění až mírně akcelerován), lehčí neobratnost v oblasti jemné motoriky, v chování drobné s věkem ustupujcící atypické projevy při pěkných dovednostech sociokomunikačních, součásná silnější potřeba sebeprosazení odpovídá této vývojové fázi (specifické symptomy svědčící pro PAS tedy nepotvrzujeme).
Kontrola dle potřeby

lucie81
26. kvě 2011

Ahoj holky.Nepřispívám,jen vás občas čtu.Mam malou s expresní v.dysfázií,byly jsme v Krči u pí.doktorky.Křížový už v dubnu a pořád nemáme zprávu ☹ nevim,co si o tom mám myslet.Přitom pani dr.super,malá tam krásně pracovala,ale to čekání je fakt děs.Asi tam zkusim zavolat,jestli na nás nezapomněla..

ygreen
26. kvě 2011

čau holky, už aby nám skončilo období vzdoru 😅 už tak prd rozumí, ale tím že nechce, tak nedokážu rozpoznat kolik fakt nerozumí a kolik jen ignoruje, vzteká se a prostě to nedělá protože nechce, né že nerozumí 😝

ale jinak šikulka, venku chce zalévat, ale krásně, sám si natočí půl konve, jde ke kytičkám, krásně si konev nastaví a zaleje. akt šikovnej. Doma mi pomáhá vařit - zajímá ho to, kouká a pomáhá. V tom je teď asi největší změna - pozoruje a má ZÁJEM pomáhat, nebo to dělat také. A začali ho zajímat a bavit pohádky jako v KŠ Dubínek - to dřív ani za boha zvířátka a tak. Směje se u toho, ale netuším zda rozumí ději, asi ne. Pak vydrží celou KŠ, baví ho i to mezi pohádkama, to dřív nedával. A sranda je že u té reklamy na lentilky, jak ten jamajčan dojí tu žirafu a pak se zasměje, tak se začne smát taky. Prostě mi přijde že celkově víc vnímá co se okolo něj děje.
A holky konečně jsem se dočkala a řekl mi cíleně máma 😵 😵 😵 😵 😵 😵 tento týden říkal když něco chtěl nebo jsme byli v kontaktu mámámámá, takovým huhlyhuhly hláskem a dnes mi to večer řekl v posteli cíleně 😵 😵 😵 😵 😵 jinak říká jen čistě NE, zbytek žvatlá nesmysly.

A čím dál tím víc vyhledává mimčo, uspávám je po O i večer teď tak, že si lehneme s Tobim na kraje manželské postele, Thea je mezi náma a oni se hladí po ručičkách. Theika vytuhne většinou hned a on jí ještě drží za ruku a hladí ji po ruce než usne 😵 😵 😵 😵 😵

sisstin
autor
27. kvě 2011

Dobré ráno, pro mě tedy spíš vražedné, strašně mě bolí hlava 🙄

@hanatka zpráva moc pěkná, to s tím PAS tam určitě napsala kvůli SPC 😝 tak ještě jednou gratulace 😀

@lucie81 u Křížové je normální čekat na zprávu půl roku, znám lidi, kteří se nedočkali pro jistotu vůbec 😝 takže asi jedině urgovat 😉 já tady holkám Křížovou nedoporučuju, max. pro nějaké lehčí problémy a ještě s tím, že zprávu z ní člověk musí dolovat horem dolem 😉

@ygreen ty nemluvící děti mají fakt to období vzdoru větší a prodloužené, ale jinak Tobís napodobuje fakt pěkně...tam to sociálno podle mě je slušný 🙂

ygreen
27. kvě 2011

@sisstin jj, je čím dál lepší, pomalu se vnitřně uklidňuji že to PAS nebude, ale "jen" dysfázka 😝

lucie81
27. kvě 2011

@sisstin ale fakt mi jinak přišla příjemná a sympatiská.Terezka u dr.vůbec nespolupracuje,absolutně je ignoruje a tady fakt krásně pracovala a spolupracovala.Má prý jen lehkou tu e.dysfázku.Ale z tou zprávou je to fakt extrém...Nevim,co tam tak dlouho sepisuje....přitom mi řikala,že u ní neni čekačka na vyš.nějak dlouhá ☹

sisstin
autor
27. kvě 2011

@lucie81 tak já s ní mluvila jen pár slov, když jsme se potkaly v čekárně a sympatická fakt je 😉 bohužel odborně to asi zas taková sláva nebude 😉 u těch lehčích problémů jako je expr. dysfázie, to asi umí zdiagnostikovat dobře, u těch "horších" případů si nejsem tak jistá. Vím, že pro dítě z DD ( vývojová dysfázie a lehká (středně těžká)MR) doporučovala dokonce ústavní léčbu!!!! 🙄 až potom Krejčířová je uklidnila, a jde to doma 😉

Ona podle mě tu zprávu ani nepíše, prostě se na to vybodne. Ta čekačka dlouhá není, každej chce ke Kr., takže ona má poměrně podle mě volno docela. Krejčířová ihned po vyšetření sedne k PC a tu zprávu napíše, druhý den je odeslaná...a fakt většinou do dvou dnů člověk tu zprávu má doma 😉

lucie81
27. kvě 2011

@sisstin Myslíš,že nám tu zprávu ani nepošle?Jako vůbec?Tak to je síla...asi jí zkusim dneska zavolat.Já tu zprávu totiž potřebuju do školky.

sisstin
autor
27. kvě 2011

@lucie81 no určitě jí zavolej a urguj 😉 fakt znám víc lidí, kterým ta zpráva prostě nepřišla vůbec 😉 vždyt to musí zabrat to sepsání tak max. 20 minut 😕 jako to samý je prej SPC v HK, tam jako s těma zprávama fakt taky nespěchaj 😔

sisstin
autor
27. kvě 2011

tak hlásím, že Tygr už umí vyslovovat všechny základní barvy ( modrá, žlutá, červená, oranžová, fialová a bílá), to širší spektrum (stříbrna, zlatá atd.), to jenom pozná, ale říct to neumí. Sice výslovnost je zajímavá, ale jako, je poznat, co říká 😝

u něj je docela zajímavý, že hodně říká slova jako - nahoře, dole, dopředu, dozadu, právě ty barvy, čísla umí vyslovit atd., přitom ta výbavnost slov by měla být u dysfázky v tomhle hodně špatná. Že jako pasivně ty slova znají, ale aktivně si ty abstraktní pojmy neumí vybavit 😕 mně jakoby celkově přijde, že jemu ta výbavnost slov až takovej problém nedělá, on má tu aktivní slovní zásobu fakt už velkou (nestačím už počítat), jenže....šílená výslovnost, půlku slov jenom tak vyhučí, např. kočka je "oa", ono to má jenom jakoby tu melodii slova kočka...ale pak aktivně v tom vysloví dvě hlásky 😝

a jak začíná víc spojovat slova, už spojí i 3nebo 4 občas...tak už je to fakt jako peklo mu rozumět, co říká 😒

hanatka
27. kvě 2011

@sisstin ty jo Tygr pěkně jede teda... Já mám taky problém něco malýmu rozumět.. mě v tomhle překvapila ta Krejčířová, ona mu rozumněla úplně všechno, asi je zvyklá nebo co.
Malej si teď začal zpívat (spíš říkat) písničky, tak to vždycky poznám tak podle dvou slov, co si zpívá 🙂

sisstin
autor
27. kvě 2011

@hanatka no tak to Radeček asi mluví fakt jako trošku jinak, než Tygr že 😝 jemu nerozuměla Kr. ani prd 😅 😅 😅 on tam teda toho ani moc neřek 😅 😅 😅

on jako Tygr tvoří "věty" typu: děda není, máma nam nam...což jako znamená, že je děda v práci a do krámu s ním půjdu já 😅 😅 😅 prostě ta řeč je na úrovni batolete 😝

navíc jako kočka, tužka zní stejně...chleba, voda, tráva zní stejně atd....takže já fakt vim jedině ze situace, co říká....ale kdyby na mě spustil něco jen tak, tak jsem fakt v řiti..on naštěstí zatím mluví jenom o tom, co vidí...nebo co tak zrovna vyplývá ze situace, zatím nesputí z ničeho nic o něčem jiném.... 😅

sisstin
autor
27. kvě 2011

jinak jsem právě objednala ten Můj první kvíz od Granny, a ještě chci ten Záhadný hrad, to je přesně pro Tygra na tu prostorovou představivost..jenže , 399 Kč 😨 ach jo, už zas vidím, jak se dohaduju s ex, že potřebuju na tohle prachy... pro něj jsou to "pičoviny" a peníze mi hodlá dávat na oblečení atd. 😝

a mamka ted Tygrovi fakt koupila hodně věcí - nový boty, slipy, nátělníky, DVD Poštáka Pata a knížky...už je mi to trapný 😔

sisstin
autor
27. kvě 2011

a @romana kdy budete mít po té výplatě? 😀 Abych věděla 🙂 jinak teda nevím, jak moc Tygra bude Zoo zajímat..se spíš obávám, že mnohem lepší budou kanály, mřížky a různé odpadáky...ale fakt se chci do té Troje podívat, jsem tam nikdy nebyla 🙂

lucie81
27. kvě 2011

@sisstin Určitě jí zavolám,fakt mi to příde až neskutečný psát zprávu 2 měsíce.A ještě tam ani nemá tolik dětí,jako Kr.,která zprávu odešle hned.Ach jo. 😠

lucie81
27. kvě 2011

@sisstin mohla bych se k vám přidat do té Zoo?

romana
27. kvě 2011

@sisstin ahoj, kolem 8. kanály nám nevadí, nejvíc času trávíme dole u rybníčka, do té horní části se většinou ani nedostaneme 😉
u nás dnes dopo příšerný - nechala jsem ho doma ze školky, abychom se užili, haha. pořád jen ječí kvůli každé blbosti (třeba že jsem dala oběd chladit za okno), všeho se bojí (i obrázku v knížce), uaaaaaaaa. navíc je mně blbě, takže o to hůř to snáším, ven jít nešlo, prostě děsný.

ygreen
27. kvě 2011

siss tak řekni ex že potřebuje nový jeansy za 399,- a máš na hrad 😉 je fakt pěknej, ale já bych Tobimu ještě nevysvětlila že to má dělat podle předlohy.

A ten můj první kvíz, jde tam něco dělat i bez "hraní"?, jakože u zajíce v pytli taky nehrajeme, ale jedeme dle svého.

A musím se pochlubit, Tobiáš sice už nečurá do plínky asi čtvrt roku, na wc chodí sám čurat asi měsíc, měsíc a půl ale pořád nám nešlo to kakání dostat bez nehody na záchod a dnes ho hledám a on si sedí na wc, plná mísa a úplně v pohodě 😵 bez redukce, schůdků, pohoda, on je dost silnej, tak se drží rukama aby nespadl a v klíďu tlačí boba 😵 😵 jen nevím jak ho naučit utírat si pr´dku, on si jen pošmrdlá pinďu a hodí vlhčenej ubrousek do záchoda. Ale je mi jasný, že jde jen o čas, než to zvládne a pak už budu mít úplný pokoj. Až na to, že pak hledám kalhoty a slipy, kam je zahodil při cestě va wc 😀 😀

JInak logo hry mi teď bojkotuje. Takže nic neděláme, zato denně mu čtu pohádky před spaním dohromady tak hodinku. A pracuje se mnou, pomáhá mi a u toho mu vše komentuju. Ale když chce a zapojí mozeček, tak fakt funguje - vezmi to pití, polož ho na stůl, přines mi skleničku, podej miminku dudlíka, zalej tamtu kytičku, vypni vodu, atakdále. Ale je fakt, že nejlíp funguje když příkaz doplním ukázáním rukou.
Ale sám začal teď vyhazovat po sobě odpadky do koše, uklízí po sobě stůl (rozmatlá ubrouskem jogurt co mu upadl po stole, šáhne obouma zapatlanejma rukama na mé krásné nové židle s bavlněným potahem, kelímek a ubrousek hodí do koše, lžičku a plnou skleničku potí do dřezu 😀 )

A má teď obrovskou potřebu otlapkávání 😀 jakože che s náma pořád blbnout, leze po nás, skáče na nás, mazlí se s náma, povídá ním, i mimču, neteři, cizí děti chytá na hřišti za ruce a směje se na ně.

Je hrozně zvláštní, co začal dělat te´d před tím třetím rokem - minulý týden jdeme na procházku stejnou cestou jako už 1000x a on si te´d všechno hrozně prohlíží, auta, zahrady, ploty. A třeba zača zkoumat jeden plot tak, ž si zkoušel sedat a podezdívku, pak si na ní stoupnul, pak se pověsil za plaňky a zase si sednul a takhle zkoumá konečně svět.
Dnes jsem mu ukazovala keramického zajíčka v něčí předzahrádce a on koukal a usmál se - to je jev nevídaný, páč nikdy ho žádná zvířátka, ke všemu keramická nezajímala. Ale kouká na Dubínka a tam se mu zvířátka moc líbí, tak snad i tady se pohneme.

No a v knížce mi zatím 100% ukáže jen tohle - auto, kolo, motorka, letadlo, sluníčko, pejsek, kočička, králíček, kuřátko, Bořek, Hugo, Týna, Azor, Rolík, medvídek, míč, kluk, holka, rybička, akvárko a možná ještě něco, ale on většinou nechce. Ale na to že před cca 3 týdny ještě neukazoval, to jde, ne 😉

ygreen
27. kvě 2011

@romana Tobiáš je teď taky uječenej, pořád ječí a až do slz když v Bořkovi, kterýho viděl 100x Azor spadne do jámy, když Lůďa ztratí cihly 😀 když se Max bojí tmy, apod. Nějak víc prožívá emoce. V té reklamě na lentilky se s tím černochem zase děsně směje. Fandí u sportovních zpráv u hokeje a fotbalu.
A je srandovní, když je v pohádce něco, čeho se jako bojí (Třeba když tahají toho psa z jámy), tak si zakrávý oči a čumí roztaženýma prstama 😀 nevím kde to viděl, nikdo to u nás nedělá 😀

sisstin
autor
27. kvě 2011

@lucie81
@romana holky, tak se nějak domluvíme pak 🙂 já teda s prachama taky nif mof, ex pošle prachy až někdy okolo 17.tyho...ke všemu toho budu mít zrovna hodně, kámoška bude mít rozlučku se svobodou, takže jako tam něco padne...jdu ke kadeřnici a na nehty za sebou v jednom týdnu 😝 jinak doufám, že tady ex nešmíruje, to kdyby slyšel, tak to by zas byl ohen na střeše 😝 jako, já chci taky žít...fakt už si nic nekupuju, nekupuju si venku ani blbý kafe za 17 Kč, nekupuju si nic na sebe, nikam nechodim v podstatě..když už, tak si s kámoškou koupíme flašku Lambrusca za39 Kč... takže kadeřnice a manikura je jediná radost, které se fakt nehodlám vzdát...ale vysvětlujte to chlapovi, že 😝

@lucie81 já bych byla klidně i "ostřejší", ta zpráva je do školky důležitá, mně by tam Tygr bez těch posudků nevzali...což mi připomíná, že 14. června je informativní schůzka ve školce, no moc se netěšim..si tam vždycky mezi těma rodičema přijdu jak exot 😅 😅 😅

ještě jsem tak přemýšlela, je tu někdo PC zdatný? Já jsem takovej průměrnej uživatel, ale neumím právě pracovat s různýma obrázkama atd. Nějak by se nám šikly pracovní listy typu, že by tam byl třeba obrázek kočky a u toho, že kočka loví myši, že kočka je domácí a bydli u lidí v domě, že kočka papá granule nebo konzervu, jaký má kočka stopy např. Prostě něco takovýho... 😕 mě napadlo postahovat obrázky na netu, dát to nějak k sobě...aby to dávalo smysl, no ale jak že 😝

ygreen
27. kvě 2011

Jo a zjistila jsem, že 1000x líp funguje, pokud mu nedává příkaz nebo po něm něco chci, to se okamžitě vztekne a můžu po něm řvát jak chci a tu skleničku mi stejně nepřinese, radši ječí, nudle až na triku a vzteká se. Ale jak něco chce on , přinese mi třeba limču a já mu řeknu přines si sklenku - šupky dupky, už má sklenku 😀

sisstin
autor
27. kvě 2011

@romana no my jsme sami doma dneska, naši jeli do divadla a vrátí se až večer....venku chčije, takže ven se nedá jít...bolí mě hlava jako prase 😝 no ale něco už jsme dneska udělali a snad ještě uděláme, ale stráááášně se mi nechce 😝 jinak ti kluci jsou fakt ufnukaný, to je děs...mě to fakt vytáčí na nejvyšší možnou míru tohle...řvaní kvůli každý pytlovině 😝

@ygreen tak to je super, fakt se Tobís krásně zlepšuje 🙂 on ten zájem o okolí a o věci dělá hrozně moc...Tygr byl právě taky do těch 2let "mouchy snězte si mě"...fakt ho nic nezajímalo, jen se tak někde u něčeho plácal...ted je to úplně o něčem jiným + jak už trošku mluví, tak to je taky lepší 🙂 a plínky mega super!!! Ono to pak jde rychle 🙂 co vlastně u vás školka? Tenhle rok nic? 😕