Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
8. dub 2010

siss, tak s tym ex to je blbe, vsak uvidis, ako sa bude teraz maly chovat,aj ked uz nie ste spolu, mozno bude maly lepsie reagovat..
S tymi detmi, v jasliach nam vravia, ze sa Lukasko s detmi hra a je bezproblemovy, no ja neviem..
Ked sme na navsteve, tak maly si obzera kolesa na nejakom aute a ostatne deti spolu citaju knizky, ukazuju mi tam, kde co nalepili, kolko kusov bicyklov je na ktorom obrazku, kamoskyn maly mi vysvetluje, ze je vonku vela lietadiel,stihaciek, lebo je tu ´´pjezident´´ 😀 a kazdu stihacku chce vidiet..Lukasko zatial stale pozoruje velke kolesa odrazadla, alebo sa hra s nejakou zvukovou hrackou..A ked ho ostatne deti volaju, ze Lukasko, pod do kuchyne, mame tam tunel, tak iba kuka a nerozumie im. A decka potom spytavo pozeraju na mna, ze preco ten Lukasko s nimi nejde, ved tam maju rozlozeny tunel!!
No ked sa zacnu nahanat alebo schovavat a ja Lukaska zapojim do hry, s tym problem nema, nahana sa rad,lenze to su hry 1-1,5 rocnych deti, ja fakt na tych deckach mojich kamosiek vidim, ze su uplne niekde inde 😒

sisstin
autor
8. dub 2010

andrejko: a jak jsou staré ty děti 😕 jako Lukášek? My teda zas tolik dětí neznáme, to nemůžu říct...ale třeba s kámoščinou naprosto zdravou a stejně starou holčičkou si hrajou v pohodě...a ta by rozhodně asi nepočítala, kolik je věcí na obrázku nebo neříkala, že přijede prezident...to už mi přijde teda trošku přehnaný 😕 s tou holčičkou se třeba honily, jezdili na odrážedle..pak si podávali balonky a dávali je do pytlíčku, stavěli si magnetickou stavebnici a tak 😕

sisstin
autor
8. dub 2010

jako tunel by ho taky určitě zajímal nebo tak...ale v tomhle věku si furt děti hrajou hlavně mechanicky a spíš tak vedle sebe, že by jako organizovaly nějaké hromadné činnosti založené na pravidlech a mluvení, to mi teda přijde fakt hoooodně brzo...takhle si hrajou děti po 3.roce 😉

andreabe
8. dub 2010

siss: najhorsie, ze ja to mam fakt v priamom prenose, tie deti su dokonca o mesiac az 3 mladsie od Lukaska. A vsetky takto reaguju, ako som popisala, vobec to nebolo prehnane, 2ja chlapci vedia naratat do 10, dievcatko siece nevie pocitat, ale v pohode sa zapoji do akejkolvek hry, spievaju si pesnicky, vedia naspamet slova a to uz niekolko mesiacov!
Ratala som to, mame v okoli 7 deti vo veku Lukaska (+- par mesiacov) a pravidelne sa stretavame so 4mi.
Ten rozdiel sa podla mna hlavne kvoli reci zacina strasne prehlbovat..
No aj tak dufam, ze sa maly nejako zobudi a bude to dobre. Tesi ma napr, ze zacina opakovat slovka, teda skor citoslovcia. Ale blbe je, ze napr nevie ukazat v knizke kravu a povedat, ze robi muuu. Reaguje len na slovo krava, vizualne ku krave ten zvuk nepriradi 😝

sisstin
autor
8. dub 2010

Andrejko, tak to jsou asi hodně nadané děti...ale věř, že jako standart to není 😉 a že umí říct: jedna, dva tři, čtyři atd., neznamená, že ví reálně, co to znamená a nemají to jen nadrčené nazpamět 😉 jako nemluvící děti mají samozřejmě nevýhodu, jak by mohly umět počítat, když neumějí mluvit že 😉

my jsme na tom asi tak, že ukáže části těla( i takový náročnější jako zuby, jazyk, koleno atd.), ukáže části oblečení, v běžném životě rozumí všemu, co mu řeknu...už i vysvětlování jakž takž pochopí. Vkládá puzzle, tvary. Ukazuje v knížkách předměty a zvířátka, napodobuje naprosto všechno( jako utírá prach, jako vytírá, jako vaří brambory atd.). Doma pomáhá - věší prádlo, vyndává ho z pračky, podává kolíčky. Uklízí, vyndává nádobí z myčky a dává ho do myčky atd. Maluje, dělá nápodobu tahu. Postaví komín z 5a více kostek. Hraje si imaginárně- vozí náklad v mašince a dělá šššš, jako dává panáčkovi napít, obléká ho a češe. Sám si svlíkne čepici, bundu, boty, kalhoty. Oblékne si čepici a ponožky. Nejhůř je na tom, co se týče sebeobsluhy s jídlem. Tak doufám, že u Krejčířové na ty dva roky aspon bude 😕

sisstin
autor
8. dub 2010

slova máme tři 😅 😅 mama, nam a haf 😔 😅 ale i tak mi to přijde jak zázrak, ještě v jeho 2 letech mi to přišlo neuvěřitelný, že by něco vypustil z pusy jinýho než "eeee" 😅

to mluvení fakt dělá hodně, ty nemluvící děti můžou působit jako hloupé...přitom to tak vůbec nemusí být 😉 Tygr je na něco chytrej až až...ale prostě absence té aktivní slovní zásoby a stále ještě chudší pasivní slovní zásoba nedává třeba takovej prostor pro imaginární hru 😉 on třeba odkoukal, že auta jezdí a něco vozí..tak si tak hraje...odkouká, že se jí a češe atd., tak to dělá panáčkovi....ale těžko si může hrát např. tak, že by vzal dvě panenky a něco by si jako říkaly atd. 😉

andreabe
8. dub 2010

siss, co si popisala, mi znie super, to obliekanie je podla mna na 2,5 roka. A to porozumenie, ked ti takmer vsetko rozumie, je minimalne na 2 roky. Fakt mi to znie docela v pohode, u vas chyba uz len ta rec, s tou by sa mohlo rozbehnut aj vsetko ostatne. 😉
Lukasko sa zase vie sam najest (ak sa mu chce), zje takmer uplne vsetko, ale zase sa nevie sam obliect, akurat si vie vyzliect teplacky, pancusky, slipky, bundu,sveter (cez hlavu mu musim pomahat), obut ani vyzut sa nevie,ciapku si vie natiahnut iba baranicu, vyzliect si vie vstetky.
Ukazat vie iba hlavu, usta,nos, sem-tam oci, skusa kolena a palce (vie to totiz z pesnicky),inak nic.
To pomahanie u nas vobec nie je, max.si odnesie tanierik s jedlom, jogurt..z kuchyne do izby, to je snad vsetko.
Inak 2ja z tych chlapcov vyslovene rataju pocty-v knihe boli vyobrazene 3 auta, oni naratali pekne s ukazovanim, kolko ich je. A ked su vonku dva psy, tak pekne povedia, ´´aha dva psiky´´. Je fakt, ze oni su dost sikovni, nie vsetky deti vedia v tomto veku pocitat,to je jasne 😉

sisstin
autor
8. dub 2010

Andrejko, to pomáhání asi zas není nic, co by dělaly všechny děti 😉 některý děcka to prostě nebaví, tak to nedělaj 😉 v tom bych neviděla problém, důležitý je, jestli napodobuje prostě "něco"...páč napodobováním se vlastně učíme všechno dělat 😉 A hele, třeba to s tím prezidentem...pochybuju, že ví, co to prezident je...prostě mu to doma řekli, tak to opakuje.. 😉 a líbí se mu letadýlka 😉 ale jako nějakou známku něčeho bych to neviděla...holt ty děti, které umí mluvit..tak ti všechno zopakují, i když tomu prd rozumí 😉

jinak u nás ted silně jedou dopravní prostředky- jak vidí auto, motorku, traktor, nákladák atd...tak je z toho celej hyn 😅 😅 takže se je naučil všechny pojmenovat (pasivně samozřejmě)...a děsně ho ted berou pejsci...takže když včera dávali Chcete mě, tak z toho byl vyřízenej...a naučil se dělat haf, když vidí psa 😅 😅 😅 😅

prostě jakoby pomalejší porozumění a neřeč paseku udělají, ovlivnuje to fakt všechny složky života...to se nedá svítit..ale pokud se to dožene, tak myslím, že by pak měli bejt už ok 😉 kdo ví....fakt netušim, co bude....třeba dostaneme i tu lehkou mentální retardaci...ale prý se to pak dává pryč ta diagnoza, a lidi splývají s běžným okolím...holt každej nemůže bejt genius, třeba je zas šikovný na ruce 😉

já už jsem nějaký ambice, že z Tygra bude inženýr ekonomie či něco takovýho vzdala...vlastně jsem je ani nikdy neměla..mně stačí, když se třeba něco vyučí a budu spokojenej a normální 😉

andreabe
8. dub 2010

siss, ja sa priznam, ze som mala velke ambicie 😵 predstavovala som si, ze maly bude studovat, ze do toho dam vsetko, len aby mal skoly a tak. A teraz budem rada, ked mi ho vezmu do normalnej skolky, resp. skoly 😝

To s tym psom je super, u nas je to tiez jedine zvieratko, ktore ked maly vidi alebo pocuje, tak opakuje haf,haf 🙂
Maly opakuje zvuky a snazi sa aj gesta. Vidi v telke nejake zvery, ktore hukaju a on to po nich opakuje, ten hukot. A ked muz urobi nejaky divny zvuk, tak to maly hned opakuje. Skoda, ze to neplati aj na slova 😅

sisstin
autor
8. dub 2010

Andrejko, já čím víc pronikám do života nějak postižených dětí, resp. jsem se o to začala zajímat, dřív mi to bylo šumák 😉 tím víc si uvědomuju, že mít zdravé a bezproblémové dítě není vůbec nic, co by bylo zas až tak běžné 😉 takže můžeme být rády, že kluci chodí a celkově jsou v pořádku, až na tu řeč 😉 Jsou mnohem horší postižení, jsou děti, které se nikdy nezvednou z postýlky..a přesto se o ně rodiče starají a do ústavu by je nikdy nedali, a milují je stejně jako rodiče zdravých dětí 😉 Nejhorší je, že tohle člověk nikdy nečeká a po porodu to může být šok, ale zas je člověk srovnaný s tím, že něco není v pořádku. Ale u nás, co porodíme zdravé děti..a až třeba po roce zjistíme, že něco není ok...je to mnohem větší šok, protože jsme si jisté, že máme normální děti. A člověk si vlastně nemůže být nikdy jistý, ted jsem četla příběh o chlapečkovi, který v 6 letech dostal meningitidu..nastal regres na 0 měsíců a od té doby je autistický 😉 Do té doby to bylo úplně normální, zdravé dítě ☹

Ber to tak, že nám to prostě něco mělo dát... 😉 já jsem se dřív zajímalo o samý blbosti, všechno jsem brala jako samozřejmost...nikdy by mě nenapadlo, že třeba já budu mít dítě, které se vymyká normě. Vždycky jsem si myslela, že třeba mentálně opožděné děti maji jen "hloupí" rodiče z nižších vrstev, fetačky a něco podobného....přitom to tak vůbec není. Většina maminek dětí s MR jsou normální inteligence, ne-li nadprůměrné....prostě ne každému je zhůry dáno...všichni nemůžeme být stejně krásní, chytří, bohatí......

a my se pak radujeme z každého sebemenšího úspěchu...ne třeba jako moji rodiče, zejména mamka ...na základce jsem se bála domů přijít s dvojkou z matiky...když jsem ji v devítce provokativně řekla, že chci jít na učnák..tak jsem dostala facku 😉 já vím, že tyhle blbosti prostě nikdy řešit nebudu...že budu štastná za to, že Tygr dodělá školu, něco se vyučí a půjde mu to...kdo ví, třeba ti naši kluci budou i nakonec inženýři...to ted nikdo nemůže vědět 😉

ač mám s Tygrem xy problémů, tak jiný mamky jsou na tom třeba ještě 1000x hůř...a nikdy bych už ho nevyměnila..což neznamená, že mě někdy (často) nepřepadají takové černé myšlenky.nebo závist, jak to mají ostatní s dětmi jednoduché...že hned všechno umí, nevisí na nich celý den atd.... 😉 ale pak Tygr zas udělá nějakej pokrok, a nakopne mě to zas se mu věnovat a nějak dál ho rozvíjet..důležitý je to nevzdávat 😉

jinak s těma zvukama, to je přesně to, co říkala Krejčířová...že zvukové a řečové centrum je každé jinde...takže jim zopakovat zvuk přijde jednoduché...ale řeč už ne. Porovnávala to s tím, že kdybys přišla na vietnamskou tržnici..tak bys taky nedokázala zopakovat tu jejich řeč..ani slabikovat 😉 dítě, které rozumí min. 50% mluvené řeči začíná mluvit a žvatlat..do té doby mu ta řeč nezní v uchu tak, aby ji dokázalo zopakovat 😉

sisstin
autor
8. dub 2010

bože, já jsem takovej spisovatel..že se u toho vždycky až dojmu 😅 😅 😅 😅 😅

simalex
8. dub 2010

siss, andrej:
souhlas s vašimi pocity v kolektivu ostatních dětí a mamin. U nás to je ale fakt už trochu průser, protože Alexek vypadá na 4, ne-li na 5 let. Už se mi stalo na hřišti, že jeden chlapeček řekl, že A. mluví jako debil. Nebyla jsem si jista, jestli jsem dobře rozumněla, ale bylo mi to strašně líto. Hlavně kvůli Alexkovi. A to je už rok.

Nedávno jsme byli na hřišti a Alexek tam dělal blbosti s nějakým starším klukem. Byl tam ještě chlapeček 3 roky, který fungoval naprosto normálně - byl docela hodný a mluvil. Když Alexek promluvil, bylo to šílené. Navíc v tom spojení s jeho neuchopitelným chováním (vypadalo to, že pro samé zlobení nemá čas se naučit mluvit 😀 ). Maminy se na mě dívaly, ptát se samozřejmě nechtěly. Vůbec jsem se nepouštěla do nějakého vysvětlování. V každém případě chci říct, že teď se cítím fakt divně.

Fakt trpím tím, že Alexek může být odstrkovaný kvůli svému mluvení. A s tím souvisí i ty vzteky. Už prostě není v tom věku, kdy by se to dalo jakž takž tolerovat.

sisstin
autor
8. dub 2010

Simčo, no to je jediný...co máme "fajn"..že Tygr fakt vypadá tak nejmín o rok mladší, takže to zatím zas nikdo až tak neřeší..navíc je to spíš taková pecka, co sedí u mě a nic nedělá 😝

my jdeme zítra do Rané péče, dá mi tu zprávu od psycholožky, tak jsem zvědavá 😝 prej tam budou nějaký studenti, tak si prej vezmou Tygra a budou s ním pracovat 😅 😅 😅 si to paní podle mě představuje asi trošku růžově, páč už chci vidět..jak Tygr bude sám spolupracovat s nějakejma cizíma lidma..haha 😝 😅

simalex
8. dub 2010

Holky, já vás nestíhám číst... Zítra to projdu. Snad bude volněji.

Chtěla jsem ale říct, že někdy taky propadám skepsi. Když poslouchám Alexka, říkám si, že to je fakt na dlouho. On by tak chtěl mluvit, ale nejde mu to. Určitě si to uvědomuje. Ale hlavně, že se aspoň trochu rozmluvil. A vůbec. Mohlo by to být mnohem horší. Kdyby byl vážně nemocný, to bych snad nepřežila. Tak hlavně, že jsou ty naše děti zdravé!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

vojtisek2007
8. dub 2010

holky, taky mě chytají depky, kor když vidím, že Elis jde všechno samo a Vojta to musí doslova "vydřít" - ale třeba jak píšete o tom chození nechození, tak to třeba Vojta nedělá, ten jde vždycky tam kam já, nikam jinam by se neodvážil a ještě potřebuje ruku, teď už je to lepší, jde vedle kočárku i bez ruky sám, ale zase se začal strašně bát zvuků venku (bagr,traktor...)a to potom zeleze do kočáru a už nevyleze za celou procházku a když kočár s sebou nemáme zmateně začne pobíhat, že by přímo vletěl pod ten traktor a nepomůže že na něj volám, mlluvím nic....ale je fakt jak to tady už někdo, že některé děti jsou na tom o mnohem,mnohem hůř....tak zítra
..jo a Krejčířová se stále ještě neozvala... 😢

vojtisek2007
8. dub 2010

pardon
...někdo napsal....

sisstin
autor
8. dub 2010

Péto, to je fakt divný....mně odepsala i v neděli např. 😉 , třeba má dovolenou..asi taky někdy musí odpočívat 😝 jinak se tam dá i zavolat, ale jedině do 7h do rána 😉 číslo je 261 083 436. Jinak to chození cílesměrně, už jsem to tu psala- až dítě, které je ve vývoji okolo 2 let v hrubé motorice je schopno chodit cílesměrně za ruku, do té doby chce pobíhat, jak chce ...takže Vojtas je na tom v motorice zřejmě na svůj věk 😉

vojtisek2007
8. dub 2010

Tery počkám do zítra a uvidím, jestli se ozve....
Jinak z toho studování a hledání všeho možnýho už mi začíná solidně hrabat, do toho se teď aktivně zapojila tchýně, když jsme jí "nepůjčili" vojtu na chatu, protože to prostě s ním nejde, nejsou na sebe zvyklý apod....tak teď hledá hlavně ona co mu je chudákovi a typy jako Asperger apod mám denně 10x v mobilu, už mi normálně šibe

sisstin
autor
8. dub 2010

Péto, tak aspíci mluví brzo a dobře...už jsem to tu psala, ty jsou schopný na roce už říkat slova jako terorismus a podobně 😝 ..já bych to u něj viděla bud na opožděný vývoj řeči nebo na tu expresivní dysfázii 😉 ale znám to, já jsem ze všech těch diagnoz taky magor..tak mě Krejčířová částečně ujistila, že autík určitě není...tak ted pro změnu zas furt myslím na tu lehkou mentální retardaci 😝

vojtisek2007
8. dub 2010

hoky aspoň že mám aspoň vás, když tohle někde řeknu, co V jako má za problémy apod. tak v lepším případě za to můžu já, protože se mu dostatečně nevěnuju, nebo takový podobný kecy, už se mi nechce ani nikomu nic vysvětlovat...na hřiště zásadně chodím, když tam nejsou další děti - teda děti jo, ale bez těch "supích" maminek

sisstin
autor
8. dub 2010

Péto, no to je nejhorší..poslouchat, že se člověk nevěnoval.. 🙄 ted už je to s Tygrem dobrý, baví si ho prohlížet knížky, skládat se mnou puzzle a tak...ale fakt do těch 20m to měl naprosto na háku, nechtěl dělat nic...jen jsem prostě s ním musela bejt v pokoji a on si dělal, co chtěl... 😝 taky se nedivim, páč v tý době byl na úrovni 11m dítěte...takže se nedivim, že mi na to prděl 😝

vojtisek2007
9. dub 2010

Krásné ráno všem,
tak máme "konečně" termín od Krejčířové, 13.července v 8ráno, tak mi normálně nějak spadl kámen ze srdce, nevím proč, ale hodně si od toho slibuju....jdu něco vařit a poklidit, tak zatim pa.

sisstin
autor
9. dub 2010

Péto, tak super..to ani není za až tak dlouho 😉 to jdete ani ne měsíc po nás 😉

valíme do té Rané péče, zatím ahoj 🙂

andreabe
9. dub 2010

siss:si to pekne napisala 😉
a zacinam chapat, ze mu idu tie zvuky, tam totiz asi fakt nepotrebuje ani porozumenie, iba opakuje zvuky, co su mu sympaticke 🙂
A mas to fajn, ze je Tygr este vyzorovo malicky, Lukasko vyzera na 3 roky, takze o to to mam pocitovo horsie 😅
Skusim pripojit Lukaskovu foto,snad sa mi to podari. S dlhymi vlasmi mal 2 roky, potom sme ho museli ostrihat, lebo ho sticoval chlapec v jasliach a maly bol z toho dost mimo,tak siel uplne nakratko.

simalex
9. dub 2010

Holky,
ty kecy ostatních o nestarání se jsou k uzoufání. U nás teprve teď začíná okolí vnímat, že to teda asi bude něco jiného. Ale termíny jako dysfízie a pod. nechtějí řešit a poslouchat. Prostě opožděný a to dožene. Nechápu, proč se okolí toho tak bojí a brání se nějaké diagnóze. Vždyť takových dětí je dnes plno. A diagnóza rovná se aspoň nástin řešení.

Vojtišek: příhoda s bundou mi připomněla Alexka. Tyhle děti asi prostě dělají nepochopitelné věci, které jsou v danou chvíli pro ně strašně důležité.

Už jsem to tady psala. v létě Alexek chodil po městě s kruhem kolem pasu, nebo si musel vzít jako menší v parném létě na procházku do ruky svetr, do školky nosí párátka a prostírání (zatímco jiné děti oblíbené hračky), v batohu tahá prapodivné věci typu zubní pasty, tahací ubrousky, budík, zubní kartáčky, ústní vody, polštářky (i dva), návod na poskládání stolu (tyto věci musí být ještě případně rozděleny do sáčků - ale jen určitých a nesmí se věci ani sáčky míchat). Ještě před cca rokem tahal do postele před spaním židle, otevřený deštník, časopisy.

Dnes byl třeba strašně rozrušený z toho, že si doktorka nechtěla vzít jeho ranní moč. Ani sestra se nenechala ukecat 😀.

U doktorky jsme byli proto, že Alexek dostal neštovice. Ach jo. Konečně trochu lepší počasí a my teď budeme zavření doma. To bude peklíčko . ☹ . Snad bude mít nemoc hladký průběh... Zatím to má docela divoké, ale většinou mají Lexíkovy nemoci dramatický, ale rychlý průběh. Chudina malá.

simalex
9. dub 2010

andrej, kouzelný...

andreabe
9. dub 2010

tak sa mi tu aktualnu fotku nepodarilo pripojit 😀 Asi je moc velka,este to skusim

siss:Inak ako bolo na Ranej peci?

andreabe
9. dub 2010

sim:Alexka je mi luto, snad to budete mat rychlo za sebou a nebude mat tych ´´bodiek´´ tak vela. 😵 Vraj je to najhorsie prvy tyzden, potom to je uz len o chrastickach a dieta dokonca nie je infekcne, moze ist aj von😉

Inak ta prihoda s bundou bola nasa 😀 Nastastie to uz vymizlo, ja totiz vsetky podivnosti rusim uz v zarodku a mam asi stastie aspon v tom, ze si Lukasko da povedat a zatial nad nim vitazim 🙂

Inak nam tiez vsetci hovoria, ze maly vsetko dozenie, ze kazde dieta je ine, nech nevysilujem..Alebo naopak - ako moj otec - hovoria, ze sa mu mam viac venovat, viac na neho rozpravat a pod. 😝

Snad ale robim toho dost, nevravim,ze maximum, ale snazim sa a uvidim. Dost sa teraz spolieham na homeopatika, maly zacal rano docela zvatlat,zvukovo sa prejavuje uz dost, este to porozumenie aby nastupilo, nech moze naskocit aj ta rec

vojtisek2007
9. dub 2010

sima - jak píšeš o těch věcech v batohu apod, nošení nepředstavitelných věcí do postele, jako bys psala o Vojtovi....my měli v posteli i misku se psím zřádlem, krabici od bot ve který byl pes....vojta se tam potom sotva vešel,ale muselo to tak být....já už tohle neřeším, jen když je o toho někdo cizí, nebo známej tak mu to hlava nebere....U vás je krásný počasí ??? U nás se zatáhlo, a vypadá to, že bude lejt a je i zima, brrr. Chudák Alexex,neštovice je hnus, V.je ještě neměl, a popravdě se toho děsím....ale to asi musí od někoho "chytnout" ne???

andrej - nádhernej kulíšek

holky já třeba vůbec neumím tipnout u takovýhle dětí mezi těma 2-5 roky kolik jim doopravdy je...

Tery - co ranná péče, dobrý ?

simalex
9. dub 2010

vojti:
už dva měsíce "visí" neštovice na nástěnce u nás ve školce. Takže otázka času. "Visely" tam i vši, ty jsme ale naštěstí nechytli 😀.

Jsem to s tou bundou popletla. Stejně ale - srandovní to věci. Vojti, máte doma taky veselo. Taky to už neřeším. Naopak mi to někdy přijde strašně roztomilé a svou zvláštností moc hezké. Někdy si ale připadám jako blázen (třeba ten kruh kolem pasu na procházce byl už trochu moc... 😖 ).

U nás se už taky zatáhlo - no jo, blíží se víkend.

Alexek se zatím drží. On moc ty nemoci neprožívá. Angínu nám kdysi zjistili třeba až na běžné kontrole u alergologa - vůbec si nestěžoval, choval se normálně. To je ale otázka, co je normálně. To je právě u těch nemluvících dětí docela problém, že neumí vyjádřit, jestli a kde je něco bolí. Člověk to pak může přehlídnout, resp. se těžko dobrat příčiny. Předloni jsme leželi na infekčním a při příjmu se doktorka pořád ptala, jestli si stěžuje na to, nebo na to. A já: nevím, nevím, nevím. Prostě jako u miminka - brečí, protože ho něco bolí, nebo má hlad, nebo jen nemá náladu, je unavené? To je děsivé.

siss, jak s tou kanisterapii? Včera jsem se o tom bavila s ředitelkou specškolky a shodly jsme se, že ani nám by takováto terapie neuškodila. Prostě relax a další podnět.