Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalea
2. čer 2011

@sisstin Ja som si tiez myslela,ze tam budeme chodit az do nastupu do skoly,tiez ma to prekvapilo 😅 A to sme chodili len 1x mesacne,cize 7,alebo 8 navstev 🙂 Kolegine z roboty chodia uz 4 roky,jeden chlapec ma dysfazku a druhy ADHD..Vam budem drzat palce,mate pred sebou asi este dlhu cestu 😒

ygreen
2. čer 2011

dalea - fakt super, Lejka je moc šikovná 😵

Holky Tobiáš mi totálně odmítá všechny aktivity které jen smrdí učením - puzzle, vkládačky, logo hry, jen včera jsem ho donutila navlékat dřevěné velké korálky. Tak jich pár navlíkl a šlus. Hodně teď blbne fyzicky, blbne na firstbiku, skáče na chudáky rodiče 😀 leze po tátovi, venku řádí na prolézačkách, skluzavkách, houpajdách, trampolíně, háže míčem, kope do mičudy, apod. JInak si s tátou staví lego.
A je zajímavé, jak se hodně snaží napodobovat běžné, ale pro něj zajímavé denní činnosti - dnes jsem mu stříhala nehty a vždycky to snášel v pohodě, koukal na to, nebo ležel a dnes mi do toho pořád strkal hlavu, bral mi nůžtičky, chtěl se stříhat sám, pak si je zapilovával, jak to vidí u mě 😅
a hrozně ho baví si utírat bimbulu, takže chodí na wc s každou kapičkou zvlášť, aby se mohl utřít a 10x spláchnout 😀

já byla včera se švagrovou a jejíma kámoškama večer na číně a vínku a vrátila jsem se asi ve 21.30 a koukám jak manža uspal obě děti - oba stulený uprostřed naší postele k sobě, ručičky propletený - Tobík vyvalenej velkomožsky, Theinka na boku k němu přitulená 😵 😵 no manža říkal, že se navzájem prostě umazlili ke spánku 😵 😵 😵

michaela5
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
argousek
2. čer 2011

Ahoj holky,

prosím vás neměla by jste některá naskenované úkoly jako Figury na pozadí a nebo zrakové rozlišování - takové to jak se hledá předmět, který nepatří do řady ?? Nebo nevíte o nějakých stránkách, kde by ty cvičení byly, abych si je mohla vytisknout?? Napište mi prosím do IP, pošlu vám svůj email Díky

sisstin
autor
3. čer 2011

@argousek čauvec, já to oscanované nemám, jinak to je v té Diagnostice a v Krtkovi Barborovi, ale to asi víš 😉 🙂

video se Zajícem, už docela hezky pojmenuje dost předmětů...no ale je to takové monotematické už...nic nového ted dlouuuhou dobu na logo trénovat nebudeme 😉

https://www.youtube.com/watch?v=wepGZ84_Ad4
jolinka
3. čer 2011

ahojt vsetci... sledujem vas, len akosi nemam cim prispievat.

@sisstin dalea ....jj, ako ocity svedok potvrdzujem ze Lejka fakt hovori velmi pekne a to aj v porovnani s rovesnikmi, dokonca aj R uz naskocilo, pripadala mi velmi vyspela na svoj vek.
Ale aj Zuzku {daleu} milo prekvapilo, aka je Kati komunikativna a priatelska, aj som to tu spominala... ale vidiet to v reali je samozrejme nieco ine 🙂 😉

Ja mam este par tyzdnov do porodu, ako pribudaju kila aj horucavy, coraz menej vladzem, doobeda uz nechodim s Miskom von, poobede do skolky po dievcata a potom este na ihrisko. Kati si tam nasla 4 rocnu kamaratku a vkuse spolu pretekaju na bicykloch... 😉

Takze momentalne Katikin rozvoj reci ide hlavne vdaka skolke a hram s Johankou. Ony ked su na zahrade alebo doma tak naplno frcia take klasicke rolove detske hry.... na obchod, na skolu, na lekarku, na osetrovatelky zvierat atd. to spolu v kuse kecaju aj ked mama lezi polomrtva na posteli 😒 Kati pritom nabehla aj na vykanie a take dospelacke zdvorilostne frazy... Dobry den, co si prajete? Nech sa paci vezmite si 5 euro... Johi by som mohla poziciavat na logoterapie 😀

Kati uz zacala rozoznavat pravu a lavu stranu, casove suvislosti ale stale pletie hlavne podobne pojmy ako minule, davno, vcera... zato kladie coraz castejsie otazky typu .... Co je tu napisane? Kolko je hodin? Aky je den? Co budeme dnes robit?

Uz sa od nej viac dozviem co bolo v skolke, okrem zakladnych veci co jedla, s kym sa hrala povie obcas sama aj drobnu prihodu, kto mal narodeniny, alebo ze plakala lebo jej ucitelka dala cudzi sveter, ze niekto stratil hracku alebo ze po niekoho prisli uz naobed...

Ta tak, drzte sa vsetci, nech sa dari 🙂 🙂

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka Joli, tak to jsou super zprávy.... 🙂 🙂 🙂 🙂 Katika se teda rozjela úplně úžasně, ono se fakt říká, že největší pokroky jsou mezi 4-5(5-6), a pak to je hoooodně vidět 🙂 🙂 a taky říkám, že někdy je fakt ta slabší smíšená v konečným výsledku lepš, než těžší expresivní.... 🙂 u nás právě ta hra na něco furt není, jak on nemluví ještě na takový úrovni, tak to podle mě ani nejde....on jako hodně pomáhá v domácnosti , to ho baví moc..ale aby si hrál na něco..tak to fakt není 😒

jinak odpočívej, je to potřeba... 🙂 já nejsem těhu, a jsem mrtvá dneska taky...ale to bude asi zřejmě včerejší dámskou jízdou, kdy jsem stáhla flašku Lambrusca..a dneska se spíš taky jen tak plácáme..ani ven jsme nešli... 😝

dalea
3. čer 2011

@jolinka Dakujem 😉 Vobec Ti nezavidim v tychto horucavach,ja ani nevychadzam z domu pred 18-ou vecer a to niesom tehu 😝 Tvoja Johanka by sa nam teda zisla,je to pre Kati najlepsia terapia 😀 Na Leu uz nepocuvam ani staznosti v skolke,teraz mali par dni 3-rocne dievcatko,takze sa tocili iba okolo neho a ucitelka vravela,ze Lea akosi z jedneho dna na druhy dospela 🙂 To je asi to,o com som hovorila,velmi si ju vsimali a ona sa predvadzala,teraz na nu uz maju menej casu,tak ani nevedia,ze je tam 😅 Este vravela,ze ked boli minule na prechadzke,viedla Leu za ruku a kecali spolu,tak ze bola velmi prekvapena,ze sa s nou rozpravala ako s dospelou 😉 Samozrejme, vratili sa do skolky a medzi detmi bola zase divokejsia 😅 A maju teraz v skolke aj posilu,je tam na praxi ucitelkyna dcera,skoda,ze tam nebola skor,az teraz na konci roka 😒
@ygreen Dakujeme za pochvalu 🙂

jolinka
3. čer 2011

@sisstin no diki 🙂 no ja myslim ani v tej socialnej oblasti Tygr este nedospel na rolove hry... teda aj keby lepsie rozpraval, este nedokaze tak komunikovat s detmi.

Kati na to akotak dospela v 4 rokov, aj to len preto ze ju k tomu tahala Johi a to spociatku stylom... vezmi toto, urob toto, povedz toto... Teraz je uz aj Kati aktivna, ona vymysla vety, modeluje situaciu, pripadne sa vzoprie ak ma inu predstavu... a ked je K. sama s Miskom, riadi uz ona jeho, vravi mu co ma robit... 🙂 retazova kontinuita 🙂

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka no tak s dětma, to mě ani nenapadlo.. 😅 😅 😅 😅 já myslela se mnou 😉 on si jako fakt nehraje...my bud se "učíme", to on vyžaduje...hned ráno už si jde pro Logico atd, nebo si teda jezdí s těma jeho autama a mašinama...ale prostě jinak si hrát neumí....

já vlastně ani nevím, jak si hrajou jiní, stejně starý kluci...on odpoledne pomáhá - dává nádobí do myčky, z myčky, prádlo do pračky, třídí ho podle barvy atd. Dopo se teda "učíme", venku všechno zkoumá...ale že by si doma SÁM nějak hrál, tak to ani omylem...on by vůbec nevěděl jak 😕 mimo teda toho ježdění s čímkoliv 😝

jolinka
3. čer 2011

@sisstin no myslim ze takto sa hrat ho nenapadne, prave preto ze ho nezaujimaju deti...tieto hry su typicke pre deti navzajom, nez pre vztah dospely dieta, priznam sa ja som sa takto s detmi nikdy nehrala, ukrutne ma to nudilo 😒 😒

napr. Misko ked je sam doma tiez vela jazdi s autami, uklada ich do rady, preteka s nimi, rozlozi si taku vlackodrahu co aj vy mate... ale preto ze casto vidi ako sa dievcata hraju, tak napodobnuje aj ich, casto ho pocujem ako pisti zmenenym hlasom... Ty sa ako volas? Ty si auticko? a ja som vlacik... 😀 pripadne do tasky nauklada nakup {hracky} a chodi za mnou, ze Mamka urob pip pip. Ja akoze skenujem pipam pritom 🙂 A nuka mi papieriky ako eura. Zrejme keby nemal starsich surodencov, tak ho to nenapadne a ostane len ten prvy typ hry...

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka Joli, já právě vím od jiných holek, že si takhle hrajou i jedináčci ( a právě i kluci), ono podle mě u těch mluvících dětí je to fakt jiný 😉 si myslím, že Miško by si tak hrál, i kdyby ty ségry neměl, páč mluví dobře 😉 a od kamarádky kluk, co je taky jedináček ( děti ho moc neberou, chodí teda do jeslí soukromých na dva dny v týdnu, ale tam jsou malé děti a moc ho nezajímají), tak ten hrozně žere Mašinku Tomáše a má je všechny doma...a třeba přišel, na jednom vláčku měl namotanou gumičku a lano, a toho druhýho spouštěl z gauče...a jako, že ho zachranuje...a mluvil za ty postavičky atd. 😝 takže já si myslím, že je to tím mluvením hodně...

ale zas na druhou stranu máš pravdu, že já jsem sice mluvila výborně, ale taky mě v tomhle věku ostatní děti nezajímaly, a na něco jsem si nehrála...taky jenom puzzle, malování atd. To na něco si pamatuju až ze školy...takže na tom taky něco bude 😕

jolinka
3. čer 2011

proste som sa tak rozhodla ze teraz v lete nejake to ucenie necham u deti na volno...verim tomu, ze ked zacne skolsky rok a Johi zacne s ucenim ze i Kati sa silou mocou bude hrnut do toho a napodobnovat, ona uz teraz hovori ze tiez chce tasku a ze ide do skoly, lebo uz vyrastla... 😀 he he ma UZ 99 centi

Na den deti som im nekupovala sladkosti ale detske tenisove rakety a po jednom zvieratku LPS na Johankinu prosbu... pri gymnastike su tenisove kurty a Kati ma dobru tu motoricku inteligenciu, okukala od chlapcov co hraju tenis tie pohyby aj pokyny od trenerov, Tak ja som jej "trenerka", nahadzujem lopticku a ona odraza, drzi tu raketu oboma rukami jak profesional 😎 poskakuje zo strany na stranu...a hovori mi. Trener ja sa snazim, pozri ako sa hybem 😀

smardik
3. čer 2011

holky přiznejte se které dítě se přestalo vztekat a poslalo to k nám? Tom už byl tak hodný ale poslední 3 dny se vzteká šíleně, hysterka jedna

jolinka
3. čer 2011

@smardik 😀 😀 😀 no mne sa uz smeje ked to mam s Kati vicemene za sebou...

ale Tomi to mozno potom posle mojim dalsim ratolestiam 😕

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka Jolik, k těm 99cm 😀 naši ted byli s Tygrem na nějaký akci a táta se ptal, jestli se za dítě platí..a paní mu řekla, že ne, že DĚTI DO DVOU LET neplatí 😅 😅 😅 😅 a to teda Tygr má ted asi 96cm....hele, neřešila pediatra to, že je Kati extrémně malá? 😕 Páč jako Tygr je na spodní hranici v té výšce (no váze samo taky 😅 😅 ), a někde na rodině jsem četla, že pokud je výška na čtyřleté prohlídce pod 96cm, tak jde o závažnou retardaci růstu... 😕 tak jako Tygr bude mít předpokládám víc na čtyřletý....on ani fakt nemá být po kom (já 156cm, ex 172)...no ale stejně mám trošku obavy 😕

jolinka
3. čer 2011

@sisstin ja mam 153, manzel 163 ehm... 😔 Pediatricka nam na 4rocnej prehliadke tiez hovorila ze by mala mat na 4 roky aspon tych 96 , mala iba 94, ale ze to nie je az taky velky posun, ze keby sa jej rast spomalil tak ideme na endokrinologiu.

no ja jej rast sledujem, ona vlastne rastie co do poctu cm primerane 6 az 7 cm za rok, len je tesne pod 3 percentilom v rastovom grafe...vychadza jej vyska v dospelosti tak 155. Johi mala ako 5 rocna 101 cm, tak myslim ze i Kati do oktobra bude mat tolko.

jolinka
3. čer 2011

@sisstin inak som minule rozmyslala, mozno je to blbost ale viem ze i Tygr narastol len 6 cm medzi tym 2 a 3 rokom a normalne tempo v tom veku je 8 az 10 cm... ze ci to nesuvisi aj s tou poruchou vyvoja a reci... lebo dalsi rok uz medzi 3 a 4 rokom Kati vyrastla viac, ako zacala naberat tempo vyvoja. a Peta tiez trochu zrychlil rast nie? ved od 3 rokov narastol 5 cm a predtym 6 za cely rok...

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka ono na tom jako něco je možná 😉 páč třeba u holek, co mají mentální retardaci (těžkou) třeba přichází menstruace až okolo 20 roku, nemají třeba ani prsa atd. 😕 Ale fakt nevím, ono u nás to mezi 3-4 bude asi stejný, na tříletý měl 92cm a ted má 3,7 a má těch 96... 😕 uvidíme, jestli třeba nevyroste nějak skokově... na tříletý měl 11,9kg myslim...pak najednou hodně rychle skok na 12,9 a ty si neustále drží (váží se každej den, páč já se vážim taky 😅 😅 😅 😅 ) a nepřibírá už ani ň 😝

jinak, jsi první člověk, kterýho znám, co je menší jak já 😅 😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka aha, tak 91cm...no, tak to je pravda, že to je fakt rychlejší 😕 jsem se normoš musela kouknout do alba, si to nepamatuju 😅 😅 😅

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka Joli, ale jinak právě u nás byl ten "zásek" mezi 1-2, mezi 2-3 se to právě strašně rychlým tempem srovnalo do průměru ( teda až na řeč samo) 😕

jolinka
3. čer 2011

@sisstin no vidis, jak to potesi 😀

my sme obaja s manzelom z dvojcat, ja som sa narodila predcasne, moji rodicia su ale tiez nizki, a mm bol sice takmer v termine ale svokra mala nejake problemy v tehu... im dokonca zistili ze deti to poskodilo a fakt mali nedostatok rast. hormonu, manzelov otec je normalne vysoky chlap ...neviem ci su geny tak rychlo mutovatelne, aby sa to prejavilo aj na nasich detoch, lebo oni sa narodili pekne velke a bez problemov.

Ja som sla do skoly s 15 kilami ako 7 rocna tak predpokladam ze vyska tiez nic moc... Johi ma uz 17. Svagrina ma napr. dceru o rok starsiu od Kati, a ma 102 centi, a to ju chcu predcasne zaskolit aby sla do skoly, pritom ma az v septembri 6.

hanatka
3. čer 2011

Ahojky 🙂
@smardik u nás se vzteká, my to nebyli 😀 Sice je to 1-2 hysteráky za den, ale pořád. Většinou když MM zapomene, že auto otvírá malej a tak 😀
@sisstin u nás se nehraje skoro vůbec.. jeho prostě hračky nebaví, chce pořád ty svoje čísla nebo hravé učení, u toho vydrží dlouho, ale hračky vůbec. Jen puzzle a různé skládačky, a to jen na chvilku. Jo a dopravní značky..

hanatka
3. čer 2011

Jinak malej je ve školce suverénně nejmladší, druhej nejmladší je tam chlapeček, co mu v říjmu budou 4 roky a Radeček je větší než on. Nevím přesně, kolik měří, ale myslím že kolem 100 cm +- nějakej cenťák a má 17,5 kg. Ale těch 17,5 kg už má dost dlouho, teď se spíš vytahuje do výšky a není už takovej tlusťoch 🙂

sisstin
autor
3. čer 2011

@jolinka Joli, já právě taky nevím, po kom jsem tak malá (máma 168 a táta 178), takže taková průměrná výška. Já jsem se teda taky narodila skoro o dva měsíce dřív, tak je to možná tím 😕 Tygra jsem týden přenášela a narodil se s 2,9kg a 49cm, takže u něj je to asi fakt daný už geneticky...já doufám, že chudák bude mít aspon 170cm...u chlapů je tohle blbý 😔

do školy jsem šla taky s 15kg 😝, to si pamatuju, že mi kvůli tomu chtěli dát odklad, ale máma nechtěla...ono to je asi kvůli nošení tašky nebo co...a sociálně to asi taky může dělat paseku, i když já fakt v té škole už žádné problémy s vrstevníky neměla (šikana nebo tak něco), spíš jsem byla i vůdčí typ v těch nižších ročnících 😝

@hanatka tak on Radeček je ještě docela malej ....ale to hraní na něco je asi daný povahově i u úplně "normálních" dětí, některé prostě tu představivost asi nemají. A já tak nějak přemýšlím, co jsou "normální" hračky??? My asi žádné ani nemáme, mimo těch aut a mašin....Tygra reklamy nezajímaj, takže on ani nic nevyžaduje...já fakt ani nevím, co za hračky ted frčí, mimo těch, které jsou edukační 😝

hanatka
3. čer 2011

@sisstin no já myslela normálníma hračkama třeba ty autíčka, bagry.. Jsem teď byla na srazu s holkama se stejně starýma dětma a ty kluci jsou úplně odvařený z autíček a bagrů.. Malýho to vůbec nezajímá. Teda, na jednu stranu dobře, ještě by zjistil, že se jim dá točit kolečkama a já bych byla zase v prdeli, že mám doma autíka 😀

jolinka
3. čer 2011

@sisstin inak pre vstup do skoly je vraj min. vyska u dievcat 105, chlapci 108... je to hlavne kvoli vyske lavice, pri mensej vyske by mali deti problem so spravnym drzanim tela pri pisani.

smardik
3. čer 2011

@jolinka tebe to ještě čeká když bude další prcek, stejně jsi dobrá 4 děti, my chceme tři 🙂, 4 už bychom asi finančně neutáhli, i to třetí záleží na financích

@hanatka u nás už se právě nevztekalo - teda jo ale fakt mín třeba jen jednou za 3 dny a ted je to furt a už začíná i Honza takže tu furt někdo řve - bud oni nebo já, manžel z nás šílí - ze všech 3, prý musíte pořád někdo řvát? on by klukům nejraději vše povolil jen at jsou ticho a neřvou, má rád svůj klid, svoji televizi.

k tomu hraní Tom si nejraději hraje s autíčkama ty u nás vedou, má pro ně garáž a s tím si fakt vyhraje hodně, rovná si je tu řady, sedí a bourá, jezdí po něčem nebo po někom, pak ještě rád vaří, u lega vydrží-ale to jen se mnou sám to neumí, pak si vyhraje s tou mozaikou-s tou od 1 roku sám, s tou od 2 se mnou a to je asi tak nějak vše s čím si hraje

a zas zlobí s chozením, už nastupuje před barákem, na motorce taky nechce jezdit, vidí ji a řekne mi Ne a chce do kočáru

smardik
3. čer 2011

Tom váží 12,9 kg oblečený, vážil tak před 14 dny jak jsem ho vážila kvůli ATB, bude asi drobek po mě, já mám ani ne 48 kg

sisstin
autor
3. čer 2011

@smardik a kolik měříš, já mám od 45-47kg (záleží, jestli jsem v hubeném nebo tlustém období 😅 😅 😅 ), ted jsem zrovna v tlustém 😅 😅 😅 ...a jako lidi mi říkaj, že na to nevypadám zas až tak...jako jsem štíhlá, ale ne nějak extrémně...když jsem koukala na ty tvoje fotky, tak jsi taky štíhlá...ale fakt by mě nenapadlo, že máš ani ne 48kg....ony ty fotky asi fakt hodně klamou v tomto (jak výška, tak váha) 😕

@hanatka no tak u nás fakt jenom ty auta a mašiny, nic jinýho 😝

@jolinka jj, to je určitě i kvůli tomuhle...ale tak 105cm je fakt málo na 6(7let), to si ani neumím představit, že by ta hranice byla nižší 😕

a máma přišla a šla s Tygrem ven, huráááá 😀