Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
7. čer 2011

co ja viem, sedime na zastavke a on vyklada... Toto nie je nas autobus, my cakame na tridsatsestku, autobus nema palicky iba trolejbus ma palicky, ideme do skolky po Johanku a Katiku...

sisstin
autor
7. čer 2011

@jolinka jj, těm mladším sourozencům to dá fakt hodně 😉 to je vidět třeba i na tom bráškovi od toho chlapečka, co má receptivní dysfázku (dávala jsem sem odkaz na stránky), ten mluví taky výborně na svůj věk...ale ono je to i tím, že to jsou "normálové" 😅 😅 😅 😅

jinak kati má podle mě na čísla a písmena dost času 🙂

jolinka
7. čer 2011

@sisstin ono medzi tymi normos nevenovanymi detmi a dysfaktickymi venovanymi vznika taky zvlastny paradox, ako hovoria a co vedia...
trebars sme boli na navsteve, kde maju o 2 tyzdne starsiu dcerku ako Kati, K. pri nej posobila recou i spravanim velmi detsky, naivne, nezrelo...tamta rozpravala jak velka slecna, premudrele dospelacke frazy...Jej mama mi zacala vykladat, ze ju chcu dat o rok na necele 6 r do skoly lebo sa im zda veeeelmi inteligentna 😕 {inak spravanie mala priserne ale otom potom 🙄 }
Nato som jej zacala vykladat, co my vsetko ucime Katiku, co preberame, ake knihy a hracky pritom pouzivam... a to uz ona otvarala usta ze Heeej, a toto uz Kati vie, take veci ju ucite? 😲

sisstin
autor
7. čer 2011

@jolinka ale už jsem si všimla, že je ted i hodně holek, který se hodně věnují i "standartním" dětem 😉 podle toho, jaký mám komenty v albu..nebo si občas s někým píšu 😉 no já se bez mučení přiznám, že kdyby byl Tygr normální, tak bych na to zřejmě pekla jako průměrný rodič 😝 ona je hrozná moda ted chodit s dětma na milion kroužků a bůh ví čeho, ale takový to "vzdělávání" doma zatím ještě pořád moc nefrčí 😝

a jak píšeš, děti, které hodně dobře mluví a které mají navíc naposlouchané dospělácké fráze, pak působí jako hodně inteligentní...i když většinou jsou to děcka s naprosto normálním IQ, které jenom melou fráze o ničem, ale nějaké speciální nebo bližší informace k určitým tématům nemají 😝 tohle mě fakt sejří..si říkám, co si ty lidi musí o Tygrovi myslet, když on spustí tou svojí řečí 😝 přitom blbej fakt není....holt s tímhle se budu muset smířit... 😝

smardik
7. čer 2011

@sisstin ahoj, až tu budeš mohla bys mi napsat ještě jednou co po vás chtěla Krejčířová jak jste tam byli poprvé, at vím co s Tomíkem zkoušet

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik no k Tomíkově věku horizontální a vertikální řazení (aby podle předlohy postavil z kostek komín a podélně mašinku), pak vkládal takový tyčky do dřeva - měly bud kruhový podstavec nebo čtvercový, tak aby pochopil, jak to patří....

vložit základní tvary - trojúhelník, čtverec a kolo, nejdřív mu ty tvary dala v tom směru, jakým se vkládají...potom tu předlohu otočila, aby ty tvary už musel trošku otáčet. Dát dlouhé korálky do úzké zkumavky. Napodobit povahu a směr tahu - tj. že po tobě nakreslí vodorovnou a svislou čáru, kolečko.

Přikládat barvy (nemusí znát názvem), no a pak bylo nejvíc to porozumění řeči - ukazování předmětů, obrázků (kde se kluk koupe, kde spí, kde jí atd.) Ono záleží, s čím tam jdeš. Pak měl ukázat na sobě části těla, potom na mně 😉 dát panence napít, pohladit jí...

a víc si toho už bohužel nepamatuju 😉

smardik
7. čer 2011

@sisstin dík to mi stačí, chci se na to zaměřit, no z toho co píšeš zvládá ukázat části těla-zvládá hlavu, nos, oči, nohu, pupík-ne bříško jen pupík a to je vše, na mě už to neukáže jak chci at to ukáže na mě mate ho to. my ted děláme s tou mozaikou-tou od 2let co máš v albu ale Tomík to tam dává jak mu to přijde pod ruku, kde se mu líbí dá to tam, nezvládá ani tu stranu kde nejsou barvu a ani ty barvy, jak mu ukážu najdi tu barvu neví, ukážu kde to je a on to pochopí tak že vytáhne to původní a dá to kde jsem ukazovala, no bojujem a snažíme se. ted jsme právě dělali 10 minut tu mozaiku a ted si tu jezdí s autama, má přestávku. ukázat nezvládne nic, on třeba jak mu v knížce ukážu že se kluk koupe on tomu rozumí a směje se (už se zas rád koupe) a utíká do koupelny a ukáže mi kde se koupe, to jo ale v knížce nehrozí. no budem bojovat 🙂, uložím si na meil co po vás chtěla a budem na tom makat, my tam vlastně jdem s tím samým co vy takže by po nás měla chtít zhruba to stejné

jolinka
7. čer 2011

@sisstin no ja som za kruzky, ale az vo vyssom veku aspon tie 4 az 5 rokov, ked uz dieta ma nejake vyhranene zaujmy a vie aj vyjadrit, co by chcelo robit.

ale tzv. kadejake edukacne ci jazykove kurzy pre par mesacne batolata ja povazujem hlavne za dobry biznis ktory operuje so strachom rodica, ze snad bude jeho decko zaostale ak to neabsolvuje... a zo strany rodicov skor mozno o prestiz ci vypadnutie do spolocnosti...lepsie a kvalitnejsie by sa mohli venovat dietatu doma ale to ich asi neba 😢

hanatka
7. čer 2011

@smardik nám části těla ani panenku nedávala 🙂 Stavěl komín, mašinku a tunel, vkládal tvary, přiřazoval barvy, pak ty korálky (ty mu nešly 😀 ). U tvarů se seknul na trojúhelníku, co měl uraženej roh, takže vypadal jak lichoběžník. Jsem si říkala, že ho zkouší, jestli řekne, že takovej tvar tam není 😀 On to furt žmoulal v ruce a nechápavě se na ni díval, kam to jako má dát, když to tam není 😀 Nám teda navíc dávala ještě písmenka, to asi aby zjistila, jestli umí číst, nebo jen čte písmenka. No a pak to ukazování předmětů a obrázků a kreslení čar a koleček. Jo a ptala se ho jak se jmenuje a kde bydlí, jestli je kluk nebo holka a tak. Ale pokud Tomík nemluví, tak to se ho ptát nebude. Jo a taky se ho ptala, co bude, až vyroste, jestli pán nebo paní, tvrdošíjně ji tvrdil, že JENOM Radek 😀 Jo a taky mu dávala zrcadlo a ptala se ho, kdo tam je.

smardik
7. čer 2011

@hanatka ty tvary myslíte vkládačku ne, my trénujem na tomhle http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/hracky-pr...

hanatka
7. čer 2011

@smardik jedny tvary měl na vkládaní jakoby na takový rámeček s výřezy, myslím, že to bylo dřevěný a pak měl podložku bez výřezu, jen namalované tvary a na to to měl položit.

smardik
7. čer 2011

@hanatka tak to co máme by snad mělo stačit, základní tvary tam jsou tak se to snad naučí, stejně to vše do září nestihnem

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik tak vy tam půjdete skoro ve třech letech...to už by měl znát barvy názvem, pak ty protiklady malý-velký, suchý-mokrý...to hlubší porozumění řeči, že před něj dá ty předměty a bude se ptát, čím se jezdí, čím se odemyká, z čeho se pije..

jak píše @hanatka přikládání těch složitých tvarů 😉 souvislosti by i měl znát, přikládat půlky obrázků k sobě 😉

sisstin
autor
7. čer 2011

@jolinka tak o angličtině pro miminka mi ani nemluv 🤐 😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik no ono tam ted už nejdete úplně s tím samým, on Tygr byl v Tomíkově věku už na tom trošku jinak 😉 tak je možný, že ty věci jako barvy atd. po něm ani chtít nebude, když jí do mailu napíšeš, co zvládá a co ne...Tygr už ve 2,6rozuměl poměrně slušně....a psychomotoricky byl ok....takže ono se to pak to vyšetření může u vás lišit 😉

smardik
7. čer 2011

@sisstin měl by znát ale zatím nezná a nevěřím že barvy bude znát, jak zvládneme vkládání tvaru a at v knížce ukáže třeba že se někdo koupe apod. tak budu moc ráda, on právě ví to v praxi-ví že když někam jdem tak si beru klíče on mi na ty klíče ukáže, jak chce napít donese skleničku nebo třeba chce i ode mě, když někam jedem ví že jdem do auta nebo jak čekáme na autobus tak jak mu řeknu jedem autobusem začne se radovat a ukazovat na autobus jak přijede a jde k němu a čeká na nastoupení, to on ví tak nějak z praxe nebo jak se říct ale aby to ukázal nehrozí, ted ukáže v knížce auto a skončili jsme, on to pozná, usmívá se ale prostě neukáže jen se směje pro sebe.
já právě nevím na co zaměřit, co s ním mám zkoušet dělat

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik No to mi přijde, že prostě nerozumí těm slovům 😉 v praxi, když ten předmět vidí (nebo je v tý situaci,), tak to pochopí...ale čistě na slovní pokyn neví 😉 proto si myslím, že autík není...ale je tam hodně opožděný to porozumění 😉 tvary by mělo zvládat dvouleté dítě(ty základní)....možná bych trošku uvažovala o tom, jestli nemá Tomík lehkou MR...ale těžko říct v tuhle chvíli 😉

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik přiložit na sebe stejné věci umí? Třeba kytičku na kytičku atd? 😉 Máte doma toho Zajíce v pytli? 😉

smardik
7. čer 2011

@sisstin on právě fakt není blbý, on doma rád pomůže a co zná z praxe není problém, rád pomáhá a chápe k čemu co je, ale prostě nechápe co po něm chci když po něm něco chci, on se snaží-třeba tu mozaiku on se fakt snaží ale neví co po něm chci, venku třeba pozná pejska,kočku, ptáčka to na něm poznám

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik tak děti s lehkou MR nejsou úplně "blbé", tyhle děti toho umí poměrně dost...ale jsou prostě opožděné 😉 třeba ty tvary by Tomík už fakt zvládat měl...měl by umět přiřazovat barvy...tohle zvládají i děti dysfatické 😉 poznat ptáčka a kočku atd., to už umí 12-15m dětí 😉 u Tomíka se mi zdá to opoždění v některých věcech fakt jako až velký..a není to jenom o řeči 😉

ale nejsem doktor 😉

smardik
7. čer 2011

@sisstin neumí, zajíme nemáme asi po výplatě pořídíme, no on o ty tvary neměl zájem, fakt do 2let s ním nešlo nic dělat k životu mu stačili auta, jit ven, ted už mě aspon trošku teda vzal na milost. on ptáčka,kočku pozná venku, to se usmívá a ví, kočku umí pojmenovat-je to čiči a jakýkoli pták je dák-babička má totiž slepice a tam se naučil dák a tak je to jakýkoli pták, třeba v legu duplo mi kočku, psa, slepice a krávu najde, ale v knížce ne.

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik třeba to přikládání fakt taky 18m dítě už zvládne v pohodě 😉 já ti tu nechci dávat strašný prognozy..spíš aby ses malinko na tu možnost, že bude spadat do pásma lehké MR připravila 😉 což neznamená, že se z toho nemůže časem dostat do širší normy 😉

smardik
7. čer 2011

@sisstin já s tím tak nějak počítám protože mě to napadlo a nepřekvapilo by mě to, no bude s ním práce ale zvládnem to, hlavně at víme co mu je a můžem to řešit. ale jestli se to potvrdí manžel to bude těžce nést, to zas něco bude vím jak blbě snašel Honzíka, obvinoval se

no jak to tak vidím my se ted budem soustředit na to vkládání tvarů, poznávání základních zvířat a přikládat na sebe stejné věci

já myslím že on by třeba některé věci zvládl kdyby pochopil co po něm chci a to právě nejde, on se fakt snaží ale nechápe a bud se rozpláče nebo jde raději za autíčkama

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik ono to špatné porozumění a celkově řeč nemusí být kvůli tomu, že by byl dysfatický...ale je prostě celkově opožděný ve vývoji 😉 třeba jak popisuješ, že kočička je čiči...pták je dák atd., to je typický vývoj řeči...ale prostě tak u ročního dítěte 😉 plus celkově ty dovednosti jsou dle mýho tak na18 měsíců 😉

ale právě to, jak krásně pomáhá doma, jak napodobuje, jak chápe ty věci z praxe..to si myslím, že autík není 😉 já bych to fakt spíš než na autismus nebo na dysfázii viděla na tu MR 😉 což si myslím, že třeba oproti autismu je "lepší" diagnoza....a opravdu časem se to dítě může posunout nahoru 😉

s Tomíkem bys fakt měla začít od píky, tj. aby pochopil, že třeba živá kočka je to samé, jako kočka na obrázku 😉 pokud pochopí tohle, tak by měl právě umět přiložit obrázek kočky na ten stejný obrázek..pokud pochopí i tohle, tak by měl už chápat, že kočka je "kočka" a na slovní pokyn najít kočku... a tahle prostě se vším 😉

ono to asi půjde pomaleji, ale půjde 😉 vím, že pro rodiče to musí být dost těžký zjistit, že jeho dítě má nějaký mentální deficit..ale oproti některým diagnozám je to fakt ještě lážo plážo...pokud jde jenom o lehkou MR, tak tyhle lidi většinou s menší dopomocí žijí normální život, mají i děti, partnera atd. 😉 což třeba u autismu moc nejde 😉

já nemám ve zvyku nějak falešně utěšovat, nebo zase zbytečně všechno vidět černě...mně by Tomášek na tu lehkou MR fakt seděl...ale kdo ví, třeba se do tří let ještě nějak hodně posune..v tomhle věku je možný všechno...moc bych ti to přála 🙂

smardik
7. čer 2011

@sisstin říkám Honzík ho za chvíli předběhne, fakt si víc všímá, více ho zajímá-at jsme venku tím že ukazuje a čeká moji reakci nebo i doma tak fakt je na tom líp a asi bude on učit Tomáška.

Jo autismus už jsem asi vyloučila on fakt rád pomáhá, s kontaktem problém nemá, sleduje mě očima.

no ale jak s ním začít od piky at to pochopí že živá kočka je to samé co na obrázku? já mu ji ukážu a on se směje, je v televizi a taky na ni ukáže a začne se smát, občas řekne i to čiči takže já vím že on ví co je, všimne si toho.

pro mě je důležité i kdyby měl MR at vede normlální život, at je schopný se o sebe i třeba s malou pomocí co nejvíc postarat, vystudovat nějakou školu-jedno i kdyby nějakou speciální ale at něco ví. falešnou útěchu nechci to nepotřebuju, já chci vědět co moji lásce je a jak s ním pracovat at se rozvíjí a je to štastné a spokojené dítě 🙂

jen s manželem to bude hodně těžké, konečně jsme se přes všechno dostali a je to mezi námi, doma dobré a to ho zas dostane

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik ono je blbé, že ještě neukazuje...ale to podle mě určitě přijde 😉 on ukazuje tuším na předměty třeba? Ale když mu řekneš třeba, ukaž auto..tak neví? 😉 Na to jsou dobrá taková ta lota...nebo vlastně stačí i obyč pexeso např. se zvířatama...

vyber mu třeba ze začátku jenom dva obrázky, dejme tomu kočku a psa..a do ruky mu dej jeden z těch obrázků(kočku třeba), at ho přiloží na ten obrázek kočky. Když bude zvládat výběr ze dvou, tak mu to můžeš časem rozšiřovat, pak už by měl zvládat třeba výběr ze 3*3 😉 měl by se umět orientovat v prostoru taky.. 😉 a prostě do zblbnutí pořád ty slova opakovat, mluvit a mluvit....jednoslovně, aby přesně věděl, o čem mluvíš 😉

ygreen
7. čer 2011

smardik - já dala Tobiášovi toho zajíce v pytli když měl 2r a 10měsíců a obyčejné přikládání tvarů na ty nakreslené tvary na kartách dal okamžitě na 100% i je dobře otáčel a dal i ty stínové. Ale taky blbě ukazuje, nechce se mu než aby to nevěděl. Ale začal ukazovat na televizi na pohádkách - kde je františek a fanynka a hugo a bořek a tak. A odměňovala jsem ho, vždy když hezky ukázal dostal okénko v čoko kalendáři 😀

smardik
7. čer 2011

@ygreen dík pořídíme ho po výplatě a uvidíme, ale pochybuju že by to zvládl, on fakt má problém že na mě kouká, obrací to v ruce nebo tak ale nepochopí co po něm člověk chce. no budem bojovat, fakt at už je to září

smardik
7. čer 2011

jo a dneska manžel prohlásil sice něco co vím ale taky slyšet od něj to je takové divné, muchloval se s Honzíčkem a říká s tebou to je lepší, mám tě víc rád než Tomáška. já to vím, jde to trošku vidět-není na Toma škaredý, věnuje se mu to jo ale ten rozdíl vidět jde, on si k Tomáškovi pořád cestu hledá ale zatím si ji nenašel ☹

sisstin
autor
7. čer 2011

@smardik ono je to těžký...ti chlapi to mají jinak, než my 😉 mně jako mámě docela dlouho trvalo, než jsem se "smířila" s tou dysfázií, mentální postih nebo autismus bych jistě zkousávala mnohem déle. Ale na druhou stranu mi přijde otřesný, že to takhle řekne před Honzíkem???? 🙄 🙄 🙄 To bych mu asi jako něco řekla, tohle se fakt nedělá ☹