Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
11. čer 2011

@sisstin - Vercu a tercu nejvic zajima v ZOO detske hriste 😎 a Vercu teda jeste koniky a kozicky, aj Terezu uz kozicky. To obe holky krmi.
My chceme s Vercou na podzim chodit na hipoterapii-byli jsme zkusit pred 2 tydny a moc se ji to libilo. My mame jeste problem s nozickami-Veru vtaci pravou spicku. Nastesti, uz beha aj na trikolce, takze aj takto trenuje...
Ty kone celkove pomahaji na psychiku, tak snad aj nam to pomuze...

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 tam asi hlavně bude problém třeba s čtením s porozuměním 😉 asi zrovna čtení nebude její oblíbená činnost, když se bude něco učit, tak ji to bude muset někdo říkat a hlavně trošku srozumitelněji vysvětlit 😉 problém budu slovní úlohy v matematice a tyhle věci 😉

susik77
11. čer 2011

@sisstin - Ted uvazuji, ze mam asi podobny "problem". Mam super mechanickou pamet, na zakladce jsem umela ty jazykove ucebnice cele nas[pamet od A po Z. A na stredni problemy s logickymi predmetmi, jsem se je biflila.A potom jsem si vybrala jeste hezky tezkou VS kde jsem mela kombinaci logickych a biflovacich predmetu. Takze kdybych vedela co me ceka, tak bych tam nesla 😎 Ale chvalabohu uspesne jsem dokoncila...
Takze kdyz se na to podivam, mozna to ma Veru trochu po mne...

susik77
11. čer 2011

@sisstin - tak to jsem zvedava jak zvladneme tu1.stupen na zakladce...

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 ona dysfázie (ta receptivní nebo smíšená) je v podstatě "slovní hluchota", děti, co mají těžkou formu...tak než si dají slovo do pasivní slovní zásoby, tak ho musí slyšet třeba v rámci stovek až tisíců zopakování. Při těch lehčích formách dítě nemá až tak problém s pojmenováním předmětů, nebo lehčích pokynů..ale právě nemají takové to "hlubší" porozumění řeči...

asi jako když se učíš cizí jazyk 😉 a nemáš zrovna na jazyky talent 😉 naopak oproti dětem s expresivní poruchou(což má Tygr), se umí velmi dobře slovně vyjádřit, má dobrou pamět a výbavnost slov, dobrý fonematický sluch - rozlišuje jednotlivé hlásky ve slově atd. V tomhle mají právě problém děti s expresivní poruchou, které sice rozumí všemu, ale zas se neumí vyjádřit 😉

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 dá se to zvládnout, ale je to prostě náročné...musíš se dítěti hrozně moc věnovat, ta příprava do školy je za začátku třeba i tři hodiny...dítě by mělo před nástupem do školy absolvovat všechny možné dys kroužky...ale pokud není ta porucha těžká, tak tam jsou ty prognozy fakt dobrý 😉

jsou i lidi s receptivní poruchou, které se nenaučí pořádně rozumět a hlavně mluvit nikdy...a tam se to už dá opravdu srovnat s hlucho-němostí a musí se najet na alternativní komunikaci 😉

susik77
11. čer 2011

@sisstin porad mi to nejak nejde do hlavy...pochopit, kdyz Veru ma super slovni zasobu, perfektne mluvi- sice obcas od veci ze proc nerozumi...? Ona se aj velmi rychle uci...
Jeste mi prijde zvlastni, ze asi jen pre mesicem zacala rikat: Mami, podivej se to je... a jednotlive veci mi ukazuje. To ukazovala jak mala...A uplne je ze vseho nadsena... 🙂 A pta se: Kdo to koupil? ...jednotlive veci...a pamatuje si presne od koho co dostala-aj pred 2 lety...

susik77
11. čer 2011

@sisstin - JJ, pihlasime se tak od rijna do toho loga tu v Praze. Budeme pracovat...Ja doufam, ze ji pomuze ze pujde uz na 3 cele dny do soukrome skolky, kde bude tak 10 deti. Ty ucitelky mii tam prijdou fajn, dost vstricne. Musim jim dat pokyny k Veru.

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 tohle nemá fakt nic společnýho s inteligencí, děti s receptivní poruchou bývají právě inteligentní a mají zase velmi dobrou neverbální orientaci... 😉

že mluví od věci občas, to je přesně to, že nerozumí a třeba se orientuje jenom podle jednoho slova..třeba příklad, dítě, který má receptivní poruchu řeč se naučí, že na otázku "Jak se máš?" řekne "dobře" a když se ho pak někdo zeptá "Jak se jmenuješ? tak zase řekne dobře 😉 protože prostě slovo "jmenuješ" je strašně abstraktní, nemůžeš ho ukázat na obrázku atd. a prostě oni slyší "jak se..." a tím to pro ně hasne 😉 tam je prostě porucha v mozku v řečovým centru 😉 fakt je to jako, když umíš cizí jazyk, ale neumíš v něm ještě pořádně přemýšlet 😉

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 a to sdílení pozornosti, tj ukázání někomu druhého něco..to mají děti s receptivní poruchou dost značně opožděné, u zdravých dětí je to od 9-18měsíce věku 😉

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 a právě to neporozumění pak způsobuje ty "krizový" situace..Veru ji má slabou, takže to ještě jde..ale děti s těžkou mívají právě i hodně autistické rysy atd., protože jak nerozumí, tak mají svůj vlastní svět. Je to stejné, jako kdybys ted přijela do Číny, neznala vůbec jejich zvyky, někdo by na tebe mluvil, pořád tě někam strkal, něco po tobě chtěl a vyžadoval..očekával odpovědi na otázky a tys vůbec nevěděla, která bije 😉 tahle porucha je fakt dost hnusná pro děti 😉

susik77
11. čer 2011

@sisstin - tak v tomto az tak problem nemame, Veru umi uz rict jak se jmenuje, kde bydli, kolik ji je let, odkud pochazi jak se jmenujeme my a rodice jejich kamaradu...Fakt sikulka akorat nekdy proste zacne mlucvit odveci: napr. prisla do skolky poprve a mezi dveri rekla ucitelce: Zralok papa ryby 😎 Prip. na hristi holcicce na skluzavce: Ja bydlim V ...... a podobne, proste mimo kontext. Jinak vecsinou mluvi k veci, normalne dialogy s nami...Trosku mi to prijde autisticke, ale zas ona je velmi sociabilni, hmmm. Krejcirova taky rikala ze Veru neni autisticka...

susik77
11. čer 2011

@sisstin - JJ, ted se mi to vyjasnuje proc mela ty problemy ve skolce-1. ucitelky po ni neco chteli, ona nechapala a protestovala, byla zmatena. Oni nevedeli, ze ona nerozumi.
2. Deti ji brali jeji oblibene hracky a ona se nevedela slovne branit, tak je zacala bit. Potom mi rikali ze je agresivni. Ach jo 😢
Prave ze doma je velmi empaticka...

susik77
11. čer 2011

@sisstin - Aha, tak Veru to ma teda hodne opozdene to sdileni pozornosti...

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 jj, určitě by to tam měly učitelky vědět, aby jí to řekly bud nějak zjednodušeně, nebo třeba ukázaly na obrázku 😉 když ony uvidí, že je bud zmatená nebo přechází do nějaké agrese nebo vzdoru, tak bude jasné, že nerozumí, co se po ní chce 😉 ono je to fakt strašně náročné na tu psychiku dítěte, to Verča je ještě hodně společenská atd. Děti, co tu poruchu mají fakt těžkou, tak se většinou do běžnýho kolektivu ze začátku prostě nezařadí, jsou úplně mimo 😉

ono to porozumění řeči je fakt zásadní naprosto ve všem, i v situacích, ve kterých si to my vůbec neuvědomujeme 😉

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 právě, že sdílením pozornosti se dítě učí rozumět...na něco ukáže a čeká od maminky, že mu řekne, co to je 😉 a takhle (nejen takhle) získává pasivní slovní zásobu, a taky rozvíjí sociální složku...děti s receptivní poruchou začnou třeba až po třetím roce, autistické děti tohle nedělají vůbec 😉

susik77
11. čer 2011

@sisstin - Jj, tomu rozumi, ale ona ty slovicka uz umi a pouziva par let. A ted mi je znovu ukazuje jako by ty veci videla poprve 😕 Asi je vtedy brala pasivne a ted je proziva 😎

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 to je ale dobře, ted zase určitě bude poměrně velký posun v tom porozumění 😉 si myslím, že do školy bude rozumět už fakt ok....horší to pak bude s těma poruchama učení, ale třeba je ani nebude mít..to je fakt ve hvězdách...pořád máte spousty času to co nejvíc kompenzovat 🙂

smardik
11. čer 2011

ahoj

@sisstin díky to on některým věcem fakt Tomík rozumí jen to ukáže fyzicky a ne v knížce ale rozumí 🙂.

my dneska nedělali nic jsme doma asi 15 minut a už nebudem nic dělat, nechávám je at si pohrají. byli jsme na návštěvě u kamarádky v Opavě, cesta nic moc-autobus,tramvaj, vlak, autobus a pak to samé zpět ale zvládli jsem to i když mám dost, byla jsem sama tak mi chyběli ruce. ale bylo to super 🙂 klukům se u kamarádky líbilo, oba byli nadšení z plyšové housenky-Honzík se k ní pořád tulil a Tom ji tahal, skákal přes ní, pak jsme byli venku na hřišti a měli tam rybníček a ten se Tomíkovi strašně líbi, házel do něj se strejdou kameny snad 45 minut, mě vůbec nepotřeboval-byl jen s ním, neviděl na mě a v pohodě 🙂 jen třeba za mnou přišel pro pití a kousknout si do svačiny a už zas strejdovi ukazoval že má jít k vodě 🙂 šikulka prostě. jen cesta zpět posledním busem už žádná sláva, všichni máme dost a těším se až půjdou spát

hanistepa
11. čer 2011

Ahojda všem, jsem tu po delší době, mám trochu dilema s Hančinou školou neškolou, a tak se trápím, nespím, mudruju...fujtajbl vespolek 🙂
Teď jsem se s Haninkou učila v rámci úkolů z logo školky, musím uznat, že jí to docela šlo (super úloha - malíř popleta namaloval "chyby" v tom, co patří/nepatří do léta+vyprávět o tom proč atd)+vyprávění podle obrázků - seřadit a pak vyprávět...
JInak byli jsme dnes s Hančí se koupat na kole - utekly jsme chlapům a užily jsme si to,no bááájo, nemusela jsem za nikým moc lítat a bylo... 😉
Jo, to jsem se zasmála, Siss, těm vašim zážitkům v ZOO, to jste byli kde? My jsme byli minulej rok v ZOO, Hančí to už DOCELA bavilo 😉 , ale Štěpovi se nejvíc líbil vláček 😀 , bagr, co nabíral písek (takovej ten, co tam dáte 10kč) 😀 a oba velmi potěšila mnohonásobná zmrzka 🙂

@susik77 Kolik je Veru let??

hanistepa
11. čer 2011

Jo, ještě jsem zapomněla říct, jak velmi závidím pražským, že mají LOGO, my tu nic takového nemáme a jak velmi by bylo potřeba 😢 Kdyby bylo aspoň někde v okolí, ale jezdit až do Pha, to je nemožné 😢

susik77
11. čer 2011

@hanistepa - Ahoj, Veru budou 4 roky v srpnu. A jaky mate vy problem? S hanickou?

sisstin
autor
11. čer 2011

@hanistepa Paní, byli jsme v Troji 😉 v Praze...ale jinak mi přišlo, že tam řve tak 70% dětí 😅 😅 😅 ono to pro ty malý si stejně myslim fakt moc není, no min. rok tam zase nepůjdeme 😅 Hani, my do toho Loga asi pak budeme jezdit na ten dys kroužek, ale to je ještě daleko.... ted nám neměli, co nabídnout..oni by tam nedělali nic jinýho, než co dělá logo s náma..a to tam nemusíme jezdit 100km...

ale ten stacionář je super, jenže jako denní pobyt 500Kč 😅 😅 😅 😅 to jako čus 😅

susik77
11. čer 2011

@sisstin - ted jsem se na ten stacionar divala, vypada to super! my chceme od zari s veru chodit na tu hipoterapii taky. ty koniky podle mne delaji zazraky!

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 ono to funguje jako školka, vím o holkách, co tam měly děti a spokojenost....ale pro mě je to cenově nedostupné, i kdyby jsme v té Praze bydleli 😝 ono to Logo v Brně je asi trošku v lepší kvalitě... 😉 hodně dobrá je ta foniatrická klinika v Žitné, ale určitě bych tam to dítě nenechávala na ty pobyty..co jsem četla na postižených dětech, tak pak odpoledne celkem peklo. Chudáci děti sedí jen u DVD, jinej program tam nemají....stýská se jim, no prostě děs běs 😝

susik77
11. čer 2011

@sisstin za ty penize je to teda fakt des. no, uvidim co s nami udela od zari skolka. veru tam bude chodit na cele 3 dny s Teri. byli tam na den deti na akci, veru rikala, ze Terezka nechodi do skolky, Terezka tam place 😎 A ze tam s Terezkou nechce chodit, ze Terezka je na skolku velka a ze tam place 😀 😎

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 a o logo školce neuvažuješ? Na papír od Krejčířové by vás měli vzít 😉 je tam mín dětí a mají hlavně každý den klinickou logopedii 😉

susik77
11. čer 2011

@sisstin - to stoji taky 500 kc na den?Ja mam totiz v te soukrome na druhe dite 30% slevu tak proto je tam davam spolu...Kdyz tak mi pisni do IP, diky 🙂

sisstin
autor
11. čer 2011

@susik77 tak klasická logo školka se neplatí 😉 v Praze máte docela výběr, já vím jenom o Horáčkovce, ale je jich tam určitě víc 😉 Tygr jde od září do logo třídy, je jich tam 14 a je to věkově smíšený. Jsou na ně dvě učitelky, mají tam každej den logo a prostě se zaměřují na ty problémy, co ty děti maj 😉

susik77
11. čer 2011

@sisstin - jasne, ale zapis byva asi v breznu, ze? tak mozna od pristiho roku...