Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
13. čer 2011

Kati teraz chytili dialogy... 🙂 doslova sa v tom vyziva, s Johi pozeraju Bambulku a muzikal Neberte nam princeznu {mmch to je prvy krat co K. prejavila zaujem o nekreslene pribehy} a hovoria si cele dialogy, hocikedy si myslim ze si rozpravaju nieco konkretne a ked sa zapocuvam, je to dajaka replika z filmu 😉
K. to velmi pomaha zlepsovat plynule vyjadrovanie, i ked este stale pouziva ASI a daco ako O s ciarkami na preklenutie ked hlada nejaky vyraz ale vie uz vypravat v kuse o niecom...sobotu sme boli na zahrade na dome, a Kati zacala rozpravat ako budeme malovat izby, ze ona vezme stetec a namaluje do svojej izby strom, kvetinky, oblaky, slnko, pri vsetkom hovorila akej farby to bude a este co budu malovat ostatni...no zlata bola. 🙂

a tiez coraz viac hlasok ma. Muz sa jej pytal, ze Co chces Kati? a ona...Chcem, aby si na mna nepluval. Ked rozpravas tak pluvas... 😠 no nestrati sa, zjazdi kazdeho 😀

susik77
13. čer 2011

@sisstin - ahoj, napises mi pls. sem nebo do IP co je to to Logico a kde se da sehnat? To by aj Veru potrebovala, delala neco podob. na tech testech a prave ty slozitejsi veci ji moc nesli. Ale teda mam z toho pocit, ze se spis nesoustredila. Tak by jsme zkouseli doma...

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka Joli, Kati se teda v té expresi neskutečně zlepšuje 😲 tak je asi fakt pravda, že nejvíc to jde u těch slabších forem mezi 4-5, u těch těžších mezi 5-6 🙂 jakože fakt super, klobouk dolů 🙂 a takový těžký věty už používá 😲 😲 😲

@susik77 bud na www.mutabene.cz nebo na www.amosek.cz tady mám pár videí, kde s tím děláme:

https://www.youtube.com/watch?v=nZuDZhzsWjE


https://www.youtube.com/watch?v=ukhgJxXirzw


https://www.youtube.com/watch?v=rjARlI4SmJ4

a tady to mám vyfocené přesně podle témat - list po listu: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

jolinka
13. čer 2011

@susik77 susik my to riesime inak rovno z pocitaca, co ma sisstin odfotene na blogu... 😉 zvacsim na celu obrazovku a Kati prstom ukazuje, co k comu patri, neviem si predstavit ze by som to kupovala

susik77
13. čer 2011

@jolinka - to je vyborny napad, mrknem na to 😉

jolinka
13. čer 2011

@sisstin inak siss, len co ja to cca rok sledujem, Peto sa velmi zlepsil v jemnej motorike, rucicky ma uz ovela obratnejsie ako predtym

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka jj Joli, ono to fakt souvisí s tím rozvojem řeči...jakmile začal trošku mluvit, tak ta jemná motorika hodně poskočila 🙂 on má i větší trpělivost atd., od Krejčířové má jenom mírnou neobratnost, předtím byl úplně levej 😅 😅 😅

jolinka
13. čer 2011

@sisstin no sak kolko sa on denne naposuva puntikov na Logico, vselijake karticky a puzzle, minimalne z toho sa ta obratnost musi zlepsit. a plus rec... jedno zlepsuje druhe dokola.. ozaj noznicami vie Tygr narabat?
Kati skusa v hrubej motorike teraz uz take veci ze preskakovat cez svihadlo alebo udrzat na sebe hula hop kruh

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka nůžky jsme zkoušeli, ale to vůbec...to mu nejsem schopná tam ty prsty ani naštelovat, natož, aby stříhal 😝 já doufám, že tyhle věci se naučí hlavně ve školce..tohle na mě moc nejni 😝

jolinka
13. čer 2011

@sisstin ono ked je to logo trieda, tak urcite tam budu aj nejake cvicenia na podporu jemnej motoriky, lebo vela deti s problemami recami ma aj v tomto problem... v beznej skolke sa na to nemozes spolahnut zavisi od 😒 konkretnej ucitelky... V tej uplne prvej skolke kde chodila Johi, malo malovali a vystrihovali len ucitelky... a potom sa mi stazovali ze dieta ma slabu jemnu motoriku, to iste na testoch sk. zrelosti... a ako zmenila skolku motorika isla rapidne hore

sisstin
autor
13. čer 2011
sisstin
autor
13. čer 2011

tak jsem si všimla, že u těch jedněch balonků podle tvaru a směru to máme blbě 😅 😅 😅

jolinka
13. čer 2011

@sisstin Misko tie videa strasne rad pozera... keby si pocula ako to komentuje...Ideme ta potliet co lobi Petko... Petko lobi I A, Petko lobi BAM, to je modly balonik... 😀 😀

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka super, aspon k něčemu ta videa jsou 😅 😅 😅 😅

ygreen
13. čer 2011

@sisstin tygr je bourák, paráda 😵

Tobiáš se za poslední týden hrozně změnil, pořád dělá srandu, a iniciuje hru - začíná utíkat při hře na honěnou, začíná s lechtáním, nebo jde, jde a pak dělá že spadne a pak kouká, kdo si toho všimnul a směje se tomu a pak to dělá před náma, a i před Theou aby jí rozesmíval.

A prstem už ukazuje když chce a když ví co chci krásně. A jakože ostře. Předtím tam tím prstem zašermoval, i když jsem mu třeba dávala vybrat jakou šťávu chce, tak dnes už ostře prstíkem ukáže tu a jinou ne 😵

smardik
13. čer 2011

@ygreen uvidíme jak to bude, ono co píšeš ty že se lepší tak my problém třeba nemáme - nemá problém si hrát s dětmi, naopak nějaké vidí a už za nimi utíká a napodobuje, na zahradě rád zalívá, třdba na té poště mi fakt pomůže-jak řeknu podrž podrží, podá a nemám problém že by venku neposlouchal-u schodů,cesty stojí sám od sebe, nákupy u nás třeba probíhají tak že pokud je tam malý košík tak řídí sám, pokud ne beru normální a jen mu ukazuju co má dát do košíku a dává to tam, u pokladny to vyndá na pás a čeká až to naskládám, kdyz mu dám do ruky peníze zaplatí a jde. třeba pro rohlík tady k nám do pekárny si chodí sám, dám mu penízea prodavačka ví že chce rohlík-vždycky na ní jen kývnu že jo a on si ho vezme, dá peníze prodavačce a jde za mnou a ukáže mi ž emám dát Honzíčkovi

ale dneska mě Tom taky potěšil, to vkládání tvarů ho zašlo bavit a i sám mi to donese a dneska zvládl všech 6 tvarů co tam je a ještě jsem mu ublíkala trička a byla tam mašinka Tomáš a on se jen usmál jako že to zná a řekl šššš :--) a usmíval se a včera si venku dokonce všiml ptáka a chtěl ho honit

sisstin
autor
13. čer 2011

tak poslední video, a tím to dneska už asi hasne 😅 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=VFX-Ue7yRFo
smardik
13. čer 2011

holky to vám musím napsat čím dneska Tom jedl sýr a křup - já vařím a Tom koukal na pohádku a jedl u toho sýr a křup-nespal po obědě tak odpočíval u pohádky zatímco já vařím a pak jdem něco dělat a já na něj přijdu kouknout jestli neusnul a on už všechny ty tyčinky co tam byli snědl ale sýr mu ještě zbyl tak to jedl šroubovákem-netuším kde ho vzal, asi ho chlap někde nechal nebo jinak nevím. no zlobil se na mě hezky jak jsem mu to vzala

smardik
13. čer 2011

@sisstin tygr je úžasný a ty taky jak s ním makáš a co už jste dokázali 🙂

sisstin
autor
13. čer 2011

@smardik ono u té dysfázie i opožděného vývoje(pokud to je "jen" opožděný vývoj a ne třeba MR), tak tam jsou pak ty skoky fakt obrovský. Taková Katika od @jolinka to je úplný zázrak, jak se pohnula v tom porozumění řeči a s tím pak šlo ruku v ruce spousta dalších věcí 🙂 je to fakt úžasný sledovat, jak se děti z téhle diskuze postupem času zlepšují a dostávají do "normálu" 😵 😵 😵

smardik
13. čer 2011

@sisstin no já pořád doufám že je to u Toma jen opožděný vývoj a že taky pak ten skok bude, uvidíme 🙂 🙂 před chvíli usnul v obyváku na zemi, nechápu proč nemůže jít spát jak má, za chvíli se vzbudí i Honza a budu mít po klidu

sisstin
autor
13. čer 2011

koukám, že u toho třetího to taky máme prohozené, už únava materiálu na obou stranách 😅 😅 😅 😅

ygreen
13. čer 2011

@sisstin jak by se teď dalo rozeznat opožděný vývoj a smíšená dysfázka? Dítě s opožděným vývojem by alespoň trochu mluvilo a rozumělo všemu, ne?

sisstin
autor
13. čer 2011

@ygreen jj, to jo ono právě 😉 ono by třeba mělo opožděný vývoj řeči a třeba lehce i to porozumění, ale nebylo by to tak zásadní, jako u dítěte s dysfázkou 😉 dítě opožděné je opožděné tak nějak ve všem stejně, dítě s dysfázkou to má hodně nerovnoměrné a nejvíc logicky pokulhává ta řeč a porozumění 😉

smardik
13. čer 2011

@ygreen jste objednaní k té Krejčířové? my jdeme k psycholožce příští týden tady u nás tak jsem zvědavá

ygreen
13. čer 2011

@smardik jdeme v říjnu. K jiné jsem nechtěla. Bála jsem se že mu vlepí špatnou diag., hlavně ten autismus, a já si krupnu do trenýrek. A díky bohu že jsem počkala do těch tří let, ten se tak strašně zlepšil, že za 14 dní možná nebude po auti rysech ani památky. Už teď je jen to, že občas ignoruje na zavolání a jednou týdně vyrovná flašky od piva u sousedů na stole 😉

smardik
13. čer 2011

@ygreen to je super, ani jeden z těch našich zlatíček autista nebude 🙂 no já jdu k jiné chtěla jsem at jdem ted a uvidím co mi řeknou ale počítám že nějakou diagnozu dostaneme až u Krejčířové

někde jsem četla že Krejčířová je fakt plná a termíny dává až na květen příštího roku

jolinka
13. čer 2011

@smardik no ale ked Tomi zvlada na 2,5 roka vkladat tvary, plus sa celkom dobre orientuje v pokynoch, pomaha ti na poste v obchode a tak..myslim ze o MR nepojde.
ako ja to velmi dobre chapem ten strach... ☹ mozes pocut stovky pribehov deti ktore sa rozbehli a s opozdenia sa dostali i tak sa bojis o to svoje, ako to dopadne.... a dokonca i ked potom nabehne na zrychleny vyvoj, uz sa bojis dalsich veci... ako bude v skole , ci nebudu poruchy ucenia a tak.

podla mna je este tazsie rozoznat opozdeny vyvoj od MR nez od dysfazky, tam sa mozes opriet o ten nestantartny vyvoj reci .

ygreen
13. čer 2011

@sisstin takže u Tobiáše to opoždění nehraje roli, co 😖 njn, však už jsem s tou smíšenou smířená. Hlavně že nám nevlepí známku autismu (snad) 😅 😵

on se teď i rozkomunikoval - nevím jestli můžu napsat rozmluvil, když neřekne vlastně ani ň, ale vše si okomentuje svým způsobem, svým nesmyslným žvatláním. A hlavně začal žvatlat i k nám, jakože vedeme dialog.

ygreen
13. čer 2011

@smardik já pevně doufám, že nám ani jedné to PAS nevlepí 😵