Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
13. čer 2011

@jolinka no ty tvary ještě 100% ráno se spletl ale už u toho neseděl a nedíval se na to jako dřív kdy nechápal co po něm chci, ví o co jde a dneska poprvé tam dal všech 6 tvarů 🙂 tak mi udělal strašnou radost. Tom v pokynech jak ve kterých spíš v těch co zná - dones boty, dones čajík, pojd papat, před spaním pojd uklidit ale to co nezná a nedělá se každý den tak nechápe, dívá se a neví. třeba včera jak jsme byli na tom hřišti on si tam hrál s tou holčičkou a byl spokojený ale ta holčička na něj mluvila a on nechápal, jak mu řekla pojd běhat, pojd na klouzačku vůbec nechápal co po něm chce, až jak se rozběhla, zamířila ke klozačce tak pochopil a utíkal za ní. ale v obchodě, na poště fakt problém nemáme nebo třeba v tom pomahání doma - rád vytírá, když vidí že jdem utírat sklo peláší pro plínku že jde pomáhat, vyndává myčku, nákup. mě právě přijde že ho tyhle činosti strašně baví

ygreen
13. čer 2011

@smardik mě tedy nepřijde Tomášek na MR, spíš na tu dysfázku smíšenou, ne?

jolinka
13. čer 2011

@smardik to vyzera potom viac na neporozumenie reci nez na neporozumenie sveta 😉
ja som mala u Kati trebars v tom veku pocit ze ani tomu svetu nejak nerozumie... 😒 proste nechapala veci ani zo situacie, neviem si predstavit ze by v tom veku trebars nakladala do kosika alebo v hocicom doma pomahala, nenapodobnovala bezne domace cinnosti.

ygreen
13. čer 2011

@smardik myslíš, že by tohle Tom zvládnul, Tobiášovi jsem to dala někdy v únoru, to mu bylo asi 2 a 9 měsíců a dal to napodruhé už celé sám.

jolinka
13. čer 2011

@smardik ale zase mala hodne lepsiu expresiu, co rozumela vsetko rozpravala... trebars v tom veku ako teraz Tomi hovorila cca 60 az 70 slov vcitane citosloviec... 🙂 co vyzera fantasticky, ale ked si uvedomis ze cele jej porozumenie sveta, cinnosti a ludi sa obmedzovalo na 60 jednoduchych pojmov a jednoducho nic vic... ziadna pasivna slovna zasoba navyse... tak posobila hodne mimo, jednak viac autisticky a jednak viac na MR ☹ ☹

smardik
13. čer 2011

@ygreen @jolinka já fakt nevím, třeba co se ted u něj zlepšilo je ta nápodoba-chce přebalovat panenku-jako nezvládne to ale donese ji na podložku kde se přebaluje on a donese mi plínku, panenku se snaží svlíknout tak mu ji svlíknu a on ji namaže zadek, podá plínu že ji mám dát a pak oblečení nebo ji třeba dává spát-včera ji dal k nám do postele, přikryl a zavřel dveře asi za hodku si ji vzal že už je vyspaná a posadil ji na židličku, doma fakt pomáhá a to ho baví a chápe-ale zas nevím jak daleko to chápe co dělá a jak daleko to má naučené ale fakt doma pomáhat zvládá, však se koukni na to video na BFB jak vytírá, nebo třeba kluci třídí prádlo-teda oni mi ho podávají z koše na prádlo a já ho třídím a pak tu kupku na kterou ukážu dají do pračky, Tom jak vidí že beru prášek tak otevře tu nádobku kde se dává, to je fakt že to dělá už dost dlouho

smardik
13. čer 2011

@ygreen nezvládnul máme něco podobného se zvířatky a cpe to tam jak mu to přijde pod ruku, ještě to nepochopil, máme asi 3 takové a nechápe to a ještě máme oblíkaní medvědů-prostě tam má dát hlavu, tělo a nohy nedá to tam, hlavu mu dá na nohy i když to napasuje a je to

smardik
13. čer 2011

@jolinka Tom ted říká ne - ale tomu podle mě nerozumí protože já se ho zeptám chceš ham a on mi řekne ne a přitom otvírá pusu ale taky to může být jen vzdor že, říká ahoj a třeba jednou za týden si řekne ham-včera to řekl 3x ale pak třeba týden nic

ygreen
13. čer 2011

@smardik tak tobiáš ty zvířátkové vkládačky uměl vždy - 2x jsem mu pomáhala a ukazovala a pak už to dělal sám, ty zvířátka už asi před 2 rokem.
ale ty medvědy taky nevím, jestli by dal 😒

smardik
13. čer 2011

@ygreen tak Tom ani jedno, zkoušíme to každý den ale zatím nic

ygreen
13. čer 2011

@smardik Tobiáš i jak ho začali bavit kostky, tak on postaví komín třeba ze 30 kostek a nespadne mu to. Já sotva z 20 😀

smardik
13. čer 2011

@ygreen tak Tom zvládá 3, 4 už padá má to křivé tak mu to padá ale jsem štastná i za to 3, už to není jak dřív kdy si hrál sám a utíkal mi ale vzal mě na milost. musím jít za nimi jsou vzhůru a řádí tu, půjdeme ještě ven

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka
@smardik no já mám právě pocit, že Tomášek světu rozumí normálně 😉 ale že je tam prostě to opoždění celkem velký právě v těch věcech "na myšlení", přikládání stejných předmětů, přiřazování barev, nějaké logické myšlení atd. 😉 to, že je opožděný i to porozumění, to je logický....já odhaduju Tomáška ted ve vývoji na 18 měsíců, jsem zvědavá, co na to Kr. pak 😉

což třeba narozdíl od Tobíse @ygreen který tyhle "myslící" věci poměrně zvládá, ale zase právě spíš hodně nerozumí mluvené řeči a je tam horší ta komunikace celkově...

ale to prostě těžko říct, tohle je tak složitá diagnostika, že přes net vykoumáme něco fakt těžko 😉

jolinka
13. čer 2011

@sisstin prave to som hovorila, ze u Tomiho viac prevlada to neporozumenie reci nez neporozumenie sveta, tie prakticke veci rozumie celkom dobre na svoj vek

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka jj, ale právě ta lehká MR je víc o tom myšlení logickým, prostorovým atd. 😉 děti s lehkou MR nejsou hloupé, zvládají spoustu věcí, tam v tom běžným životě právě fungují velmi dobře...tam pak pokulhává právě už ta logika, matematika atd., víš jak to myslim 😉 třeba Tomík vůbec MR nemá a všechno krásně dožene, ale zatím mi na tohle sedí nejvíc...resp. na opožděný psychomotorický vývoj 😉

jolinka
13. čer 2011

@sisstin jj, chapem, ale to by sme v takom veku boli aj my na LMR, K. sa neorientovala dokonca ani v tom beznom zivote {ale tam to zrejme robili tie auti crty, to vie robit poriadnu paseku.... co Tomi ani Tobis evidentne nemaju}

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka tak Tygr byl v těch 2 a 1/4 taky v lehký MR, respektive v lehký psychomotorický retardaci..ona se právě ta lehká MR dává definitivně až těsně v předškolním, nebo v prvních letech školní docházky...do té doby se radši čeká, protože to dítě může poskočit třeba na spodní hranici širší normy..

no a do 3 let, tam to je vůbec fakt ošidný...tam ty skoky můžou být obrovský...on Tomík má do 3 let ještě skoro půl roku, tak tam se toho může stát ještě hodně 🙂

jolinka
13. čer 2011

@sisstin teraz si spominam ako hovoris o tej logike a matematike, tak vlastne ona aj ked v beznom zivote casto nechapala trivialne veci... tak trebars na tych 2,5 skladala lego, nejake jednoduche utvary ale skladala, a tiez puzzle, sice sa tym dlho trapila, prikladala pomaly kazdy diel s kazdym ale aspon to porozumenie mala, ze to treba poskladat a ako ma vyzerat vysledny obrazok...no a tiez uz prve jednoduche slniecka a hlavonozce...takze tam to uz potrosku vyzeralo ze asi MR nebude... len nam to akosi neprislo pri tom vsetkom auti spravani.

Jak ti decko cely vecer zviaka tricko tak ti holt inteligentne nepripada... 😒 😒

sisstin
autor
13. čer 2011

@jolinka no si právě myslím, že dítě s lehkou MR by v tomhle věku z Lega nic nestavělo, max. komín...ale něco konstruktivního určitě ne...což teda třeba neskládají ani jiné stejně staré děti, které MR nemají 😉 plus to jak píšeš, že už chápala, že musí natáčet ty dílky od puzzle, a už i kreslila něco....já si vůbec nemyslím, že by kdy Kati padala do pásma lehký Mr...ono pak klame to (ne)porozumění a auti rysy 😖

jak píšu, to je tak těžký, že jen tak z netu a ještě my laici fakt něco správně posoudíme 😝

jolinka
13. čer 2011

hoci veeelmi nerada 😠 ale musim ist stat ku sporaku a varit lekvar...
este sa pokusim daco s Kati natocit, ked bude prilezitost, aby tam bola viac rec nez spievanie alebo naucene riekanky, len kde odpratat zvysne ehm rusive elementy 😉

smardik
14. čer 2011

@sisstin jo normálním věcem Tom rozumí a řekla bych že ho to i baví-třeba to pomáhání doma ale logica vůbec, mě někdy přijde že on by i chtěl třeba kouká na tu vkládačku a převaluje to v ruce, sedí u toho ale prostě nechápe co s tím dělat.
Ale zas mě včera překvapil s tím šroubovákem jak dobře si poradil aby mohl jíst dál, u toho taky musel přemýšlet 🙂

no nic musím jít Honzík se ode mě nakazil rýmou a je hezky protivný tak jdu za nimi

ygreen
14. čer 2011

ahoj holky, hezký zatažený den, my včera odpadli už v deset, tak jsme se hezky vyspali.

Tak to Tobík nebude MR ani náhodou, páč vkládačky dává hodně dlouho, tvary, ty dětské, do FP šneka, apod, tak od 18měsíců, i když né vždy perfektně, páč se nesoustředí a čumí kde co lítá. A poradit si uměl vždycky, tak jak píše smardik, že Tobík jedl šroubovákem, tak to mě nepřekvapuje, Tobiáš si taková udělátka dělá už dlouho z čehokoliv.

včera mi připravil Tobík další překvápko - seděla jsem u sousedů a u nás na zahradě byl na trampolíně Tobík s 5letou Terkou od sousedů a ta mu přinesla dětský mbil a dvě panenky Babyborn i s příslušenstvím. A začala to Tobimu vysvětlovat. Já si říkala, panna poletí, nebo s ní pojede jako s autem. Ale Tobík seděl a poslouchal, díval se jak Terka zachází s panama i spolu jakože telefonovali. Ale hlavně!!!! Terka pak šla na wc a Tobí seděl na trampošce zabranej do miminka a vzal si jí na klín a dal jí jakože napít z kubíka waterr co měl v ruce a pak se jí zkusil nasoukat do plínky 😵 😵 😵 😵 😵 to jsem já ještě u něj nezažila. Theice dává pít normálně, dudlíčka, hračky jí podává, to jo, tak to má asi okoukaný, ale netušila jsem že to bude umět "abstraktně" aplikovat i na umělou pannu 😵 😵 😵 😵

smardik
14. čer 2011

@ygreen tak Toma právě dřív nenapadlo si nějak pomoct jako včera tím šroubovák, dřív prostě začal brečet a bylo to ale včera mě překvapil. a u nás zase včera jedla panenka hrozno, Tom už nechtěl-snědl 2 kuličky a stačí a tak dával panence, pak ji dokonce utře pusu a zanese ji do pokojíčku-její místo je na židli u stolu a pokud si bere židli tak bud jde panenka do jeho postele nebo za námi do obyváku na gauč

smardik
14. čer 2011

ale je fakt že se Tom lepší, třeba venku v pohodě trhá trávu, utrhne mi kytičku a dá mi ji a to by ještě tak před měsícem neudělala

ygreen
14. čer 2011

@smardik je šikovnej, to Tobík krmení hraček nechápal, jakože proč a nenapadlo by ho dát mi kytičku jakože pro radost, to fakt ne. To by ho musel někdo navést a předat i s ním a já bych mu musela ukázat jak obrovskou mám radost a pak by to asi začal dělat sám

smardik
14. čer 2011

@ygreen tak on panenku krmí, snaží se přebalit to chápe a tu kytičku to chápe tak 14 dní viděl to u kamarádky-teda u její dcery a jen se na to koukal a netrhal ale ted začal trhat sám, jak jsme byli v tu sobotu u té kamarádky tak jsme dostali kytku všichni co jsme tam byli, i Honzíčkovi utrhnul 🙂

jdeme ven

sisstin
autor
14. čer 2011

Bré ráno,

@smardik
@ygreen oba kluci mají fakt pěknou nápodobu i ty jiné sociální dovednosti, tam by se fakt autismu nebála (nebo jenom velmi velmi velmi minimálně), což je super 🙂

Logico - počítání 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=ypln5QEe1Kg
susik77
14. čer 2011

@sisstin - Ahoj holky, ted dopol. jsem mela doma na navsteve pani z Aply - Rana pece. Nasa pediatricka mi dala kontakt, ma porad z Veru pocit, ze je Asperger. Coz Dr. Krejcirova vyloucila.
Pani byla moc fajn, riklala, ze Veru neni teda vubec Asperger, ze napr. ty jeji hry jak se ona hra spontanne, se deti s Asperg. musi ucit, ze jim nerozumi-napr. ze si pod stolem dela domecek, krmi panenky kockami a tak...Aj ji Veru ukazovala co nakreslila, bavila se s ni, smala a tak.
Rikala, ze my pod ni nebudeme spadat. Ale stejne mi dala dobre tipy na ty nase problemy- kresleni, casovou predstavivost-asi neco takove co delate vy-ty karticky s obrazkami na suchem zipu a tak...
Jeste mi napise mail s dalsimi doporucenimi.
A ja mam super pocit ze uz 2 lidi mi vyloucili u Veru autizmus 🙂 A rikala ze ani by nesla s Veru na rediagnostiku do Aply, ze podle ni u Veru je to zbytecne.
Tak se objedname na tu logop. kliniku do Loga 🙂 Chci tam chodit od rijna, leto mame plne a v zari zacinam v praci po 4 letech, bude toho hodne 😝

susik77
14. čer 2011

Jeste muzu doporucit tu ranou peci kdyz si nejste jisti, je to moc fajn, pani byla uzasna, mila, dokaze to podle mne tak zhruba odhadnout jestli ma vyznam ta diagnostika nebo ne 😉

sisstin
autor
14. čer 2011

@susik77 na tu RP z Aply jsem slyšela jenom chválu 🙂 tak to jsou bezva zprávy 😵 😵 😵 ona ta Kr. je fakt dobrá, většinou to odhadne dobře 😉 tak jsem pak zvědavá na dojmy z Loga, my jsme tam byli 2x a dohodli jsme se, že pro nás to nemá význam...a že se mám kdyžtak ozvat až pak kvůli těm kroužkům a kurzům 🙂