Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
17. čer 2011

@ygreen já se divím že vám třeba logopedka nějaký závěr dala, mi jak jsme byli říkala že bez vyšetření u neulogoa, foniatra a psychologa nám neřekne nic a ani k ní ted nechodíme až po vyšetření u psycholožky

já u Toma doufám v jen v opožděný vývoj-to je co doufám ale tak nějak jsem smířená i s lehkou mentální retardaci, jestli dysfázka fakt nevím ale kdyby ji měl myslím si že třeba s tou mentální retardací, že jen ona to nebude

ygreen
17. čer 2011

třeba teď přišel Tobík z procházky s Jirkou, jde dovnitř a do kuchyně, tam na mě zavolá, ukáže na šťávu, já říkám, chceš napít a on se na mě podívá a říká hmmmm, tak mu udělám pití a chceš brčko, hmmmm, tak mu dám brčko a jde si to odnést ven. To je třeba komunikace toho co on chce. nbo si pro mě tedy dojde, nebo si to sám donese, to záleží.

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen nemyslím si, že má MR..jen píšu, že dysfázka není o tom, že má dítě snížené IQ...pojí se k tomu max. lehká MR (když se pojí) 😉 jenže to je právě to, že děti s poruchou porozumění prostě o ty pojmy a pojmenování nestojí, nezajímají je knížky a další věci 😉 kdyby byl "normální", tak by se prostě o to zajímal....já když jsem pak viděla Tygra, tak jeho nešlo nijak ignorovat...on prostě všechno vědět chtěl...nešlo ho nějak zanedbat... 😉

až ty děti pochopí, že každý předmět (zvíře, činnost atd.) má své pojmenování, tak teprve o to začnou jevit zájem...což u vás nastává zřejmě ted 😉 určitě tam posun v porozumění bude, ale nepředstavuj si to tak, že třeba do roka to bude úplně v pořádku 😉 a jestli má Tobís výrazněji narušenou i expresi..tak mluvit může začít třeba až v pěti letech 😉

ygreen
17. čer 2011

@smardik né to ona by žádnej závěr nedala ani neuroložka, jen jejich tip 😉 neuroložku zajímalo jestli je Tobiáš bez plen a jestli se sám nají a celkově jak se obslouží a to Tobík 100% vše, takže říkala, že to na MR nevypadá. A logopedka zase viděla, jak skládá ty vkládačky, puzzle, apod a říkala to samé.

smardik
17. čer 2011

@ygreen u nás právě ani tip, dokud nebude vyšetření neřekne nic a i jsem ráda. tak Tomík má za tu obsluhu 0bodů a ty vkládačky taky ne, to fakt nechápe

ygreen
17. čer 2011

@sisstin takhel já to beru, mě je to jasné, že to nebude rychle, já jen doufám, že ho třeba teď přes léto dokážu naučit ty základní pojmenování co jsou v těch dětských knížkách - základní zvířátka, stroje, činnosti, apod. To o co on nejevil zájem dřív, ale te´d ano.

Jinak můj tip je ten, že Tobiášovi se do 4 let zlepší porozumění a bude tak na dva roky, možná dva a půl. A řeč bude ještě špatná, on nemá touhu se vyjadřovat, pořád je u máma, ňami, na, ne, hmmm . víceméně ale vše co potřebuje ke komunikaci a žití 😀 jinak žbleptá furt, hoooodně intonuje a opakuje,a le nesmyslné brmlání, i když pro něj má význam. slím, že když bude srozumytelně a ve větách mluvit v 6 budeme spokojení.

Každopádně se učím řídit, abych mu mohla dopřát plně logopedickou školku od 4 let.

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen ono to si nebude ani tak o "touze se vyjadřovat", ale o tom, že on těm zvukům prostě nerozumí...mně říkala Krejčířová, že je to to samé, jako když přijdeš na vietnamskou tržnici...tak po nich taky nezopakuješ ani pfň 😉

ygreen
17. čer 2011

@smardik já být tebou tak se tak nebojím, páč Tobiáš udělal velký pokroky kolem věku jako má Tomík te´d. Na nočník chodil 100% čurat tak od 2,5 let. Pak začal sám od sebe chodit čurat na wc. A tak 2 měsíce zpátky teprve začal Tobík chodit na záchod na velkou a dnes si pohlídá i průjem a vše okej. Bez redukce, bez všeho,a korát mu nejde pořádně su utřít. A to on je takovej pečlivka děsnej, že jde, rozsvítí si, hačne, vykyká se, utře, spláchne, zavře prkýnko, zhasne a zavře dveře - je mnohem pořádnější než já 😀 😀 😀 😀

ygreen
17. čer 2011

@sisstin na toho matyáška jsem se koukala na videa, krásnej kluk 😵 jj, tak nějak to vidím i u nás

smardik
17. čer 2011

@ygreen uvidíme, zatím to tak nevypadá ael co než půjde do školky má na to času dost, ale on si řekne že je počůraný, pokakaný to on ví a dá nejevo že chce přebalit

ygreen
17. čer 2011

@sisstin nj, ale Tobiáš umí říct máma hezky,a le neříká to, jen když se chce pomazlit, nebo mi udělá bebí,a le aby zavolal máma, jako že něco chce, tak to ne, to si pro mě dojde a hmmm, jako že chce nějakou ňamku.

A nebo včera mu říkám večer, chceš banán - hmmmm, tak mu ho dám a on místo aby ho jedl, šel hned k misce na mixování, ve které mixuju jeho Um s banánem před spaním, dal to do ní, šel k mixéru a čekal - na vodu a UM. Takže on neřekne na otázku chceš banán NE, chci mlíčko. Ale ukážemi, že banán jo, ale jako banánový mlíčko.

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen tak slova máma atd., ta jsou jednoduchá, takže ty už si "odposlouchal" a naučil se je 😉 a umí si suprově naznačit, takže neverbální komunikace je fajn 😉 Tygr začal používat slovo "ano" a "ne" někdy až po třetím roce 😉 hlavně by jste se ted měli zaměřit na to, aby kýval hlavou "ano" "ne" 😉

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen a začla bych s komunikační knihou, pro začátek stačí A4 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin tak Tom neumí ani to mama, třeba co umí je tata-on si hraje a u toho si žvatlá tatata ale neřekne mu tak, nevolá ho. ale když mu řeknu kde je tatínek to pochopí a ukáže ho-rád si prohlíží fotky tam mi ho ukáže, doma taky jak je a když není manžel doma a já se ho zeptám tak mi donese jeho boty

no já trošku koukala na vývoj dítěte a podle mě je Tom někdy na úrovni těch 18měsíců

ygreen
17. čer 2011

@sisstin a musí kývat, když říká hmmm když ano a ne říká normálně, Jako můžu se to pokusit ho to naučit. A když chce něco moc, ale k jídlu, tak dělá prosím, prosím.

A jakou komunikační knihu.

ygreen
17. čer 2011

@smardik Tobík nikoho neoznačuje máma říká jen když se chce mazlit nebo mám bebí - když se mazlíme, říká něžným hlubokým hlasem máma, a když mám bebí, tak takovým plačtivým pištivým 😀

ygreen
17. čer 2011

@smardik kde se dá najít dobrej odkaz na ty vývoje děcek?

smardik
17. čer 2011

@ygreen Tom vůbec chce mě tak prostě přijde a začne se plazit, tulit nebo třeba plakat a natahovat ruce, záleží proč mě chce

smardik
17. čer 2011

@ygreen já mám knížku o vývoji a tam to je

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen tak jestli říká "hmm" a "ne" a opravdu to funkčně používá, tak to je v pořádku 😉 ale pokud to neumí funkčně používat, tak je záhodno ho naučit gestikulovat 😉

komunikační kniha: koupíš si desky A4 - můžou mít takové ty "chlívky", do nich dáš komunikační kartičky. Pokud Tobís rozumí obrázkům, tak si stačí najít piktogramy na netu a vytisknout. Pokud mu dělají problémy, tak jsou nejlepší fotky. Dáš mu tam základní věci potřebné k životu - jídlo, různé činnosti, oblíbené osoby, místa atd. Aby si sám ukázáním té kartičky mohl "říct", co chce jíst a co chce dělat atd. 😉 Postupem času, kdy se dítěti ta komunikace rozvíjí se pak používá větší kniha, popř. větný pásek, kde si dítě samo složí větu 😉 např. já chci pít, chci jít ven atd. 😉

na Bojka to třeba fungovalo super, on měl např. záchvat z toho (třeba jako Kati od @jolinka), když vybočili z trasy....protože nevěděl, kam se jde a když mu to máma říkala, tak nerozuměl. Pak už mu ukázala, že jdou třeba k babičce a byl spokojenej...a takhle to funguje se vším 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin dík s tou komunikační knihou asi taky začnem to by mu mohlo pomoct

ygreen
17. čer 2011

@sisstin no Tobiášovi je stereotyp fuk, změny snáší skvěle
a já tinevím, nebude víc zmatenej, on si normálně vše ukáže, když chce pít a já mu dám oranžovou šťávu a on jí nechce tak řekne ne a ukáže na zelenou a tak je to se vším. Vždy vím co chce - tedy doma a venku z 90%. A hmmm a ne používá už hoooodně dlouho a funkčně. A k ne i kroutí hlavou a háže xichty 😀

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik ted jsem ti to chtěla napsat, že u vás by to taky bylo super....zatím nafot pár věcí, které má rád, nebo které používate... a pak zkus výměnný systém 😉 když má třeba rád bonbon, tak udělej kartičku bonbonu a když on ti ji podá, ta ten bonbon dostane 😉 když tohle pochopí, tak pak můžeš začít s klasickou komunikační knihou 😉

možná by jste ještě mohli zkusit makaton, to je znakový jazyk ...není náročný na motoriku 😉

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen tak to byl příklad, ale později už se nedomluvíte jenom gestama 😉 on je ještě malej a v té komunikaci i trošku opožděný, takže zatím si naznačí...ale postupem času už bude chtít víc věcí, který nejdou naznačit..ani třeba moc ukázat 😉 jak se pak s ním budeš chtít dorozumívat? U dětí s receptivní poruchou to jinak nejde, tam se prostě musí najet na určitou dobu na alternativní komunikaci 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin ok dík, s kolika kartičkama u něj tak začít, max. 2 nebo tři asi, víc by ho mátlo jak ho znám

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen a ve školce se s ním taky budou muset nějak dorozumět, tam se normoš u dysfázií, pokud nejsou "jenom" expresivní používá AAK 😉

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik jj, určitě ze začátku jen s jednou fotkou...něčeho, co má fakt rád, nebo fakt často potřebuje 😉 a chce to být docela důsledná, pokud si tu kartičku nedonese, tak to po něm vyžadovat a nedat mu to bez ní 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin jdu přemýšlet co by to mohlo být- no bezkonkurenčně nejraději má auta, co často potřebuje je sklenička na pití a boty co mě tak napadá a to si i zvládne donést ted jak mu to řeknu

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen a taky jde o to, aby on rozuměl tobě 😉 jak mu budeš něco říkat atd., když ti nebude rozumět... 😉 tohle hrozně rozvíjí i tu pasivní slovní zásobu...jim to vizualizace hodně pomáhá 😉

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik to neva, že to zvládne i tak..aspon to líp pochopí, a pak to může používat i u věcí, kterým slovně nerozumí 😉 pak postupem času jsou kartičky i pro emoce, nálady, směry a další abstraktní pojmy. Spoustu toho má na Picassu Monika od Járy...ale tohle by bylo na Tomíka ještě těžké, on určitě potřebuje fotky těch věcí...ne jenom piktogram (zatím) 😉