Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
17. čer 2011

@sisstin u nás je to třeba u těch zubů tak že bud jdu do koupelny já a začnu si zuby čistit a on přijde a ukáže na kartáček že chce taky nebo je v koupelně taky, ukazuje na kartáček a fnuká-já třeba přebaluju Honzu, dělám čaj apod. ale jak mu řeknu jdeme si umýt zuby nechápe to

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik jo, tak to je jasný, že pokud tam něco je, tak sebelepší mluvení a věnování se to úplně neodstraní 😉 já už se v tomhle nepitvám, prostě jsem udělala to, co nejlíp umím...taky to určitě nebylo bez chyb (hlavně ze začátku), ale prostě nikdo není dokonalej...v současný době víc udělat nemůžu, než dělám...pokud teda nepočítám to, že kdybych měla více finančních prostředků, tak by to taky vypadalo trošku jinak 😝

u té AAK to fakt chce, aby se do toho zapojili všichni..jinak to moc nemá cenu 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin nepitvej ono nemá smysl at se v tom pitváš ty nebo já, nezměníme to a je třeba jen pracovat na tom at je to lepší. Vždyc ty toho s tygrem děláš hromadu a je super šikulka, časem to dožene 🙂 a ta školka tomu určitě pomůže

jo já to večer s chlapem proberu, jen mu to musím nějak sepsat nějaké info o tom k čemu to je a snad ho přesvědčím

sisstin
autor
17. čer 2011

jako třeba chyba byla i to, že jsem měla kočár, co se nedal otočit směrem ke mně...takže my jsme trávili mezi tím 18-24měsícem vycházky tak, že Tygr seděl v kočáře zády ke mně...bud čuměl do země, nebo tam seděl zkroucenej v koutě a absolutně ho nic nezajímalo 😝 kdybych ho měla otočenýho k sobě, tak bych ho třeba víc zaujala mluvení a ukazováním a komentováním..

já jsem to pak viděla od toho 24měsíce, kdy najednou v tom kočáře seděl, a furt se jen rozhlížel, ukazoval (i oběma ukazováčkama pro jistotu 😅 😅 😅 ), dělal "eeee" a všechno jsem mu musela komentovat....což je běžný právě u těch 15-18m dětí, že 😝

smardik
17. čer 2011

@sisstin já kočár k sobě měla-nechtěla jsem takový co by takový nebyl, ten u dvojkočáru ho nemám ale bohužel to jinak nejde a vidíš ten co byl ke mě otočený je jiný a co není ke mě otočený je normální-asi teda vypadá tak, chová se tak

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik on byl prostě jinej odjakživa, jako 15-18m mi klidně LEŽEL v kočáře, i když nespal...to jiný matky nechápaly 😅 😅 😅

smardik
17. čer 2011

@sisstin tak to taky nechápu 😀 😀 😀 😀 😀 my měli kočár na spaní si pamatuje že i v lednu, březnu jak bylo i -10 tak já venku i 6 hodin at mi to mé zlaté dítě spí, on byl potvůrka a spal jen u prsa nebo v jedoucím kočáru, jinak nespal. a to fakt myslím že jinak nespal měl měsíc a nešli jsme ven a za celý den spal 20 minut kdy jsem ho nechala u prsa, v noci jen u prsa jinak byl třeb od 21 - 5 do rána vzhůru a řval, řval a zase řval

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik tak on nespal, prostě jen ležel a koukal 😅 😅 😅 😅 jiný děcka chtěly sedět, vidět ven a ukazovat...Tygr to měl těžce na háku 😝 já vlastně vůbec nevím, jak on v tomhle věku na tom byl mentálně...motoricky byl tak nějak v normě, reagoval na svoje jméno...a na takový nějaký nejzákladnější pokyny typu "dej, berany, berany"...a to bylo asi tak nějak vše 😕

smardik
17. čer 2011

@sisstin taky dobrý moje hysterak v kočáru spala a jak po Tom 6 měsíci nespal tak musel být v pololehu a vidět a byl spokojený takže šel do sporátku i když v tašce měl místa dost ale on zvědavec musel vidět jinak zas řval, on fakt řve od té doby co se narodil. Tom začal dělat vše později-sedět, stát ale pořád to bylo v normě jen lézt po 4 vlastně začal strašně pozdě-on nelezl ale skákal jak žabka a vlastně lézt začal až jak začal Honzík, takže lézt začal někdy ve 20 měsících, ale třeba na jméno reagoval, bereny berany nechápe třeba pořád, jak je velký, paci paci se naučil až po roce ale to jsem vždycky připisovala tomu jak byl citlivý an ruce že mu to vadilo

anarae
17. čer 2011

tak nám mladýho vyřadili z rehabka 😖 nemužou s tím ted už cvičit takže ho nemáme nutit do pohybu a nemáme mu nadměrně zatěžovat svaly a máme začít spolupracovat s neuro v Motole e nebo kdekoli jinde....což pro nás je cestování....což pro nás je stres.... a z toho plyne ,že se mi blbě bude obhajovat nemedikace....prostě už se s emnou nikdo nebude bavit a malíka začnou utlumovat 😒

sisstin
autor
17. čer 2011

@anarae tak já myslím, že bez tvýho svolení mu přece nic dát nemůžou 😉

smardik
17. čer 2011

@anarae ach jo to je na houby, je mi to líto ☹

jolinka
17. čer 2011

@ygreen fakt mi to prijde tazko porovnat, jednak si uz tak do detailov nepamatam aka bola Kati na 3 roky, a priznam vtedy ma viac trapilo jej spravanie desny vzdor a auti crty, rec az na druhom mieste.

Myslim ze 3 rocna rozumela cca ako Tobi, u nej klamala ta expresia vedela v tom case cca do 200 slov a uz bezne povedala kazdy den aj par kratkych veticiek, vacsina opis jednoduchej situacie.. Kati piskala, Misko pije, Prosim si papat, Motyl leti, Tato kde je? {samozrejme s komolenim]. Dokonca presne na 3 narodky povedala prvu zlozitejsiu 3slovnu vetu, dokonca gramaticky dobre.... Daj Miskovi auto. 🙂 Kedze ale mala slabu pasivnu slovnu zasobu, jej porozumenie bolo asi na urovni tych veticiek co rozpravala mozno stipku viac. Nechapala otazky a podmienovacie vety, take ako zajic v pytli by asi nedala, ale na svoje narodky poskladala puzzle Krtka zo 15 dielov a kreslila uz slniecka a hlavonozce.

podobne sa prejavovala aj socialne. medzi 2 a tristvr a 3 rokmi, si zacala vsimat deti, tahala za ruku do hry, obzerala sa s usmevom ci idu, pridala sa ak sa niekto nahanal alebo motorkoval na odrazadle. Bola uz samostatna v jedeni, chodeni na nocnik, vacsinu veci uz zobliekla, daco obliekla.

anarae
17. čer 2011

@sisstin to nemužou ,ale zaznamenají to do karty a pošlou na OSPD(odbor sociálně právní)kde se to bude projednávat jako buh ví co.....mužou z toho udělat třeba umyslné ublížení atd. Nemusí z toho být takytřeba vubec nic(ale zápis o tom,že jsem odmítla lečbu pro mladýho holt bude a taky při posuzování třeba ZTP a PnP už na to budou koukat divně).Snad se mi podaří přesvědčit mudr.aby nemedikovala,ale když nebude spolupracovat a nebudou s ním moc lekaři pracovat pro nespolupráci ,tak to stejně svedou na mě že odmítám medikaci....

ygreen
17. čer 2011

smardik - já to myslela tak, že pokud kvůli kartáčku pláče nebo vznikají konflikty, víš, tak bych mu ho dala blíž, oni zase musí být malinko samostatní. Však pak by přišel a měl by si říct, ukázat o pastu 🙂

@sisstin já teď s Tobim udělala co k sobě patří a plete si králíka a veverku - oni vypadají skoro stejně na těch obrázkách, a pak zajíce v pytli - dala jsem mu do řady 6 výřezů věcí a jmenovala mu je tak aby mi je ukazoval a nebo dával, a zjistila jsem, že zpočátku, kdy se vztekal, že jsem mu hned na první věc řekla ne a nesoustředil se, tak řekněme udělal 50%. Ale pak se zklidnil, neplakal, soustředil se a dal to na 90%. A když neví, chce mi dávat pořád to co má nejraději - rybku, srdíčko a nejde mmu zaboha si zapamatovat panenku. Ale začínám tím, co vím že zná na 100% a tak má hned zpočátku radost a jde dál a už mu to tak pak šlo. Musím si sehnat obrázky a věřím, že to půjde, a potřebuji obrázky z domova - židle, stůl, lednice...apod.

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen na to jsme měli z RP půjčené tyhle karty, bylo tam toho neskutečně moc 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

ygreen
17. čer 2011

@jolinka "podobne sa prejavovala aj socialne. medzi 2 a tristvr a 3 rokmi, si zacala vsimat deti, tahala za ruku do hry, obzerala sa s usmevom ci idu, pridala sa ak sa niekto nahanal alebo motorkoval na odrazadle. Bola uz samostatna v jedeni, chodeni na nocnik, vacsinu veci uz zobliekla, daco obliekla."

Tak to je naprosto přesné i u nás.

@anarae to je mi líto. A pro malíka jsou léky jen na to aby ho jak píšeš utlumily? Není pro něj možná žádná farmakologická léčba, která by mu pomohla alespoň malinko?

ygreen
17. čer 2011

@sisstin no já myslím, že by mu stačili i jen nakreslené, i když tyhle fotky jsou taky super 😵

ygreen
17. čer 2011

jdu pracovat kočky, všecho mi to spí, tak jdu posbírat třešně, manža má dnes volno, a budu dělat třešňovou šťávu, tak zatím ahoj.

jolinka
17. čer 2011

@ygreen
@sisstin
@smardik
Inak mne je luto ze sme nepouzivali nejaku obrazkovu komunikaciu, Kati ako milovala obrazky a kreslenie by sa na to urcite chytila a usetrili by sme si spustu nervov, ale mne blbej to vobec vtedy nedotuklo ☹

jolinka
17. čer 2011

@jolinka ked mala Kati od tych 18 mes do 2,5 rokov ked rozumela minimalne som este nevedela o dysfazii... som bola presvedcena ze nehovori lebo taha do autizmu a tam je pridruzene MR.
Nejake neporozumenie reci s tym ze by dieta rozumelo neverbalnej komunikacii ma vobec nenapadlo 😒

jolinka
17. čer 2011

stacila by jej fotka Logo supermarketu a fotka lizatka a hned by bola minimalne jedna zalezitost dna jednoduchsia...

smardik
17. čer 2011

@jolinka my to určitě vyzkoušíme, vyzkouším cokoli co mu pomůže a zjednodušší nám život a hlavně Tomovi který si bude moct říct co chce a my ho pochopíme bez slziček, vztekání se

sisstin
autor
17. čer 2011

@jolinka v tomhle jsme to my měli o moc jednodušší..páč Tygr prostě tak nějak nechtěl nic...on byl v podstatě jako "strašně hodnej", tiše seděl v kočárku, nikdy nic nechtěl, nevyžadoval, nevztekal se...kam jsem ho položila, tam jsem ho našla atd. 😝 jsem si nejdřív říkala, jak mám nenáročný dítě...ale pak postupem času už mi to přišlo až divný...a taky, že bylo 😝

ygreen
17. čer 2011

@sisstin přesně

anarae
17. čer 2011

@ygreen jj chce mu dát jen na utlumení ,ab byl schopný cestování v metru a neškalil a aby pak mohl spolupracovat.Nevím uvidím,ale jako něčím na bazi diazepamu ho fakt cpát ve 4 letech nechci

jolinka
17. čer 2011

hodim tu este 2 videa, ako Kati pocita a rozoznava farby z knizky Obrazky do skolky

tu vidno lepsiu vyslovnost ako minule ale i to neporozumenie reci, treba jej viackrat opakovat a zdoraznovat, kym pochopi otazku 😒

https://www.youtube.com/watch?v=F2Cz6egkbHc


https://www.youtube.com/watch?v=tCC59jQ5tk4
smardik
17. čer 2011

tak mám za sebou hovor s manželem a tak jak jsem si myslela, je to blbost a není pro to důvod, Tom je v pořádku, chytrý, nemá problém jen je pomalejší a jak ne jde skočit pod vlak. prostě to co jsem čekala

hanatka
17. čer 2011

@jolinka jé Katika je šikovná a fakt krásně mluví, jí rozumím všechno🙂 A super knížka, ta by se Radečkovi líbila, ta s těma číslama 🙂

hanatka
17. čer 2011

@smardik tak třeba když TM uvidí, že se Tomášek chytá na kartičky, tak uzná, že máš pravdu.. Já ty chlapy nechápu..
U nás si teda MM taky ze začátku klepal na čelo, že hledám Radečkovi diagnózy, ale on vůbec o něčem takovým neměl ani ponětí, že existuje nějaký AS a tak, tak jsem mu našla na netu pár článků a pak už souhlasil se vším, co jsem navrhla 😉