Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
29. čer 2011

@erinnuska inak ta hypotonia malej moze suvisiet aj s nehovorenim ak ma hypotonicku aj pusu...keby sa vam to potvrdilo tak su nejake orofacialne masaze ci cviky {fukanie, spulenie ust} a potom by sa aj ta rec rozbehla, lebo mala evidentne o komunikaciu zaujem ma 😉 🙂

erinnuska
29. čer 2011

@jolinka to teda má záujem , neustále niečo ukazuje a vyžaduje odo mňa aby som s ňou rozprávala atĎ, neviem, nevyzerá tá pusa hypotonická 😉 ale môže byť, fúknuť ešte nevie, čo by asi mala ☹ iba našpúli pery akože ukazuje ako sa fúka a píska ale sama nefúkne ani do píšťalky, ani sviečku nevie sfúknuť. 😨 Moje deti sú už veľké , iba s Rebke sa môžem venovať, aj pomôžu keď treba, ale zas nie tak často, nech si nezvykám, veď sama som ju chcela nie? 😎

susik77
29. čer 2011

Ahojte, ani ja teraz v lete moc neupratujem, vecsie upratovanie vzdy cez vikend a ked je pekne, sme aj 3 hodiny vonku. Tiez mam niekedy dilemy ci sa venovat deckam alebo upratovat. Ked je uz moc velky neporadek, tak upratujem-aj s detmi 😎

erinnuska
29. čer 2011

@jolinka to poznám, tiež som nemala pomoc pri treťom tehotenstve, domácnosť, nákupy, práca, všetko bolo na mne, robila som dokonca, na MD som nastúpila až 6 týždnov pred pôrodom. Som ledva žila, strašne mi uberala energie malinká, som mávala aj blbú náladu často, nevládala som fakt nič. Ale našťastie mm nebazíruje na poriadku, keď už nepomohol ( robí mimo mesta, často aj na týždnovkách ) určite ma nezvozil za bordel a podobné veci.

susik77
29. čer 2011

Veru ma dnes potesila 🙂 Doobeda pekne strihala-urobila si z farebneho papiera obrusokm aj namalovala kyticky a aj Ajkoja - si vymyslela - postavicku-kruh, z ktoreho idu ruky a nohy, dokonca dokreslila aj brusko, oci, nos, usta, usi ciapku aj topanky 😎 Sa vytesujem, pretoze este do konca maja odmietala kreslenie aj strihanie 😎 Tak teraz dohana zameskane 🙂 A teraz poobede sa pekne hrala s dievcatkom na ihrisku v piesku, sitovali si piesok a rozpravali sa. pekne spolupracovali 🙂 Aj sa s deckami nahanala na motorkach 🙂 Som rada, ze si vie rychle najst kamaratky 🙂

sisstin
autor
30. čer 2011

@jolinka velká pochvala 😵 jinak já jsem si nikdy nemyslela, že by Kati měla nějaké mentální opoždění nebo byla nějak pozadu, těch 6m podle mě odpovídá a je to širší norma 🙂 🙂 🙂 paní se zdá rozumná a orientovaná ve své profesi, jsem ráda, že jste narazili na někoho, kdo tomu rozumí 😉 k tvýmu manžovi, co říct....chlapi jsou prostě takoví...oni jsou celej den v práci, a vůbec neví, co my doma s těma dětma děláme 😉 Mp teda ted jako říká, že jo....že jsem dobrá...ale stejně mám pocit, že vůbec neví, co to obnáší 😉

@susik77 tak to je super, Tygr vůbec neumí stříhat a něco vyrábět - no, jak by mohl, když to doma neděláme že...tohle je moje noční můra 🤐 ale stříhat jme zkoušeli, a ani prd, nebyla jsem mu tam schopná dát ani ty prsty 😅

my dneska zkusíme pracovní sešit se samolepkama 🙂

sisstin
autor
30. čer 2011

jinak u nás ted dost velké hysteráčky 😝 a všechno je to způsobené tím, že prostě nemůže normálně mluvit 😒 už jsou takové různé situace, které by jsme potřebovali od něj vysvětlit, aby jsme věděli, co chce..takhle třeba točí dvě slova dokola, něco zuřivě naznačuje a my nevíme 😔 takže pak mega hysterák, ale fakt mega...

pak začne říka "aíky" a já zas vim prd, vztek jako prase, řev...pak mě teda dotáhnul ke skřínce, řekl vzít, tak jsem ho vzala..a on si nahoře vytáhnul "kapesníky"...no, a to je ted furt něco 😢 na jednu stranu je mi ho děsně líto, páč to pro něj musí být hrozně frustrující...a na druhou stranu už mám zase já nervy v kýblu.... 🙄

susik77
30. čer 2011

@sisstin - ja mam pocit, ze do konce kvetna byla veru v nejake svoji uzavrene bubline, nic nechtela delat , v cervnu si z ni vystoupila a dela skoro vsechno na svuj vek 🙂
pred chvilkou nakreslila tatu-normalne hlavu, brisko, ruce, nohy, na nohach boty, normalne oci, pusu, nos, vlasy a jeste si vzpomnela ze bryle - i kdyz je nenosi 😀

susik77
30. čer 2011

@sisstin - my jsme ji ted koupili ty nuzky jak to jde nastavit ta pruzinka aby se otevirali-ma tam ten pohyb jednodussi, lip se ji striha. a ty otvory na prsty jsou vecsi-teda jeden. vypada to tak, ze do jedneho navlece palec, do druheho 2 prsty, takze ma vecsi silu v ruce a striha 🙂 odvtedy striha kazdy den 😉

jolinka
30. čer 2011

@sisstin diki 🙂
a tie hysteraky presne viem o com hovoris. Kati je doteraz tak trosku nervak, akurat ze tie nervaky su uz hodne zriedkavejsie tak jeden za mesiac...
Ona jak mala tu komolenu vyslovnost do tych 3,5 az 4 rokov... vsetko bolo ososo, kososo, mososo... Nieco chcela, opakovala, uz kricala a dupala nohou a ja horuckovite rozmyslam co do certa moze byt ososi alebo sike...nehovoriac ze jednou skomoleninou oznacovala viac veci ...
@susik77 s tym prebudenim je to super, ona ta hranica na spolupracu je fakt u tychto deti dakedy okolo 4 teho roku. Kati zacala par mesiacov po 4tom roku, teraz v januari, a teraz je uz taka zvyknuta, ze sama pyta Ulohy, tie deti este nie su zhovadene skolskym systemom, ucenim sa za znamky, takze to neberu ako nutne zlo ale ze super ze sa im rodic venuje a nieco sa naucia.
Teraz co sa zhorsilo pocasie zas nieco preberieme kazdy den, uz aj Misko chce ulohy a knizky, tak take jednoduche veci ze vyhladavat predmety na obrazku, hladat co je rovnake, rovnakej farby s nim skusam, sak nezaskodi 😉 On este samostatne neurci farbu, ale ked mu poviem ze nieco je modre, tak ukaze na inu vec ze je tiez modra a tak.

jolinka
30. čer 2011

Inak nechapem jak dakto povie, ze to nerobi lebo nestiha...no ja tiez nestiham 3 ci 4 hodiny, jednak su deti v skolke a poobede chodime vela vonku, vcera sme boli skoro do pol 9tej vecer, ale predtym ako prisli zo skolky sme tak 40 minut nieco riesili, kreslili... a potom sme sli vonku. Ked je to castejsie aspon par krat do tyzdna tak vidno aj tu polhodinku prace na dietati.

sisstin
autor
30. čer 2011

@jolinka no u nás přesně to samé, vachuchu - letadlo, za ruku, ze stromu.... áva je káva, tráva, kráva a já nevim co ještě...on včera úplně hystericky běhal, řval, dupal, skákal...a my všichni tři jsme hrozně přemýšleli, co jsou zrovna "aíky"...je to na prd tohle 😝 on nikdy nebyl vyloženě řvací a vztekací typ...spíš jakoby byl ufnukanej, a chtěl nosit...ale tohle je docela drsný, jak na to nejsem zvyklá, tak docela mazec 😝

ygreen
30. čer 2011

dobré ráno

smardik, takhle se Tobiáš probudil, hlavně venku, právě někdy v dubnu. A od té doby jen samé popkroky. A přesně jak píšeš, začal pozorovat ploty, zídky, zvířátka, kaluže, vše zkoušel - lézt na to, rukama hmatat povrch, apod. Něco někde sebrel, někam strčil prsty, něco prozkoumal, atd.

u nás byla včera kamarádka s 2 letou holčičkou a nic moc, Tobiáš po ní něco chtěl, tak jí někam strkal, nebo tahal za ruku a ona se ho bála. Ve 2 letech ještě není tak jistá v pohybech, apod.
Ale Tobiáš si po víkendu děsně oblíbil našeho souseda - 26 letého kamaráda, páč jsme grilovali a on s ním hrozně řádil s blbnul. A teď když jdeme na zahradu, musí k sousedům, jde ukázat Honzovi ahoj. A hlavně, jak po něm Honza něco chce, hned to udělá )pokud ví) ale zejména, cokoliv mu Honza ukáže to zopakuje - strč si prst do pusy, strč si palec u nohy do pusy, otoč se a samý jiný bejkárny a Tobík poslouchá 😀 😀 😀 a dělá samý bejkárny. Sousedovu přítelkyni pohladí a dá jí pusinku.

A jinak mává, mává. Normálně tak jako - když jinak nedáte. Ale na souseda mává přímo ukázkově 😀 takže je to hodně o tom, jak moc chce.

Takže nám zbývá poslední auti. rys a to občasné ignorování.

hanatka
30. čer 2011

@jolinka jejda to myslíš vážně, že tě TM kontroluje, jestli máš dobře uklizeno? U nás je teda mega bordel, já pracuju, takže když přijdu odpoledne domů, udělám si kafe, počkám na MM a něco podnikneme s dětma.. Přijdeme večer, než se děcka vykoupou, uloží, tak je pomale deset a mně už se mega nechce. I když nikam nejdeme, třeba když je hnusně, tak malej vyžaduje pořád pozornost, takže mu musím kreslit, zkoušet ho ze značek 😀
Mám teda uklízecí pátky, to jsem doma jen s Terezkou, ale stejně večer už není poznat, že jsem uklidila 😀
Jinak malej se teď hodně zlepšil v komunikaci s dětma, dneska ráno už mi ve školce ukazoval dvě holčičky a říkal, jak se jmenujou, včera odpoledne jsme byli u ségry, byla tam její vnučka (6let) a lítali skoro celé odpoledne spolu. Pravda, Adélka je dirigent, takže Radečka tahá, ale jemu to vůbec nevadilo 🙂

hanatka
30. čer 2011

@ygreen já myslím, že občasná ignorace je úplně normální, to máme taky. Zvlášť, když říkáme nebo děláme něco, co nechce. 🙂

jolinka
30. čer 2011

@ygreen 😀 😀
jak si napisala o tom docasnom ingnorovani, tak ma napadlo ze vsetky deti v puberte sa zmenia na autikov 😀 😀

hanatka
30. čer 2011

@jolinka to je fakt 😀 😀 😀

jolinka
30. čer 2011

@hanatka ako nejaky bordel v skriniach ci na polici je mu fuk... hlavne je vysadeny na ten vyglancovany stol a dlazku... mne to pripada skor ako nejaka uchylka ci strach, mam napr. kamosku co si musi neustale drhnut ruky az po lakte tak on fyzicky neznesie dotyk kamienka ci piesku na nohe, ma utkvelu predstavu ako vonku chodime vsade aj po hovne a deti mu to potom z predsiene nanosia do postele a tak...pred spanim si par minut v kuse oprasuje plachtu... no ide mi tym na nervy ☹ ako zase vravim si kazdy mame nieco.
Na saty je ale sam bordelar, a co ma na stavbe no hruza, furt daco hlada a ked tam ja neupracem tak budu vsade splesnete pohare a olepeny stol. 😠

sisstin
autor
30. čer 2011

@hanatka tak to je super pokrok, kéž by něco takovýho nastalo i u nás 😅 😅 😅 děti furt bída...jako už nemá ty hysteráky, jako před dvěma měsícema...ale jakmile nějaký dítě se k němu víc přiblíží, že by na něho chtělo šahat...tak to ani omylem 😝 😝 😝 on by si nejradši s dětma hrál tak, že by si něco dělali a to dítě by od něho bylo dva metry 😅 😅 jeho fakt jako děcka zajímaj, vždycky na ně ukazuje a říká "děti" nebo "mimi" směje se a tak....ale všechno jenom z dálky 😅 😅 😅

@jolinka se musím smát...tak fakt, každej má něco 😅 😅 😅 já zas nesnášim žvýkačky v puse, natož někde odložené, třeba na talíři..to bych blila jak šakal 😅 😅 😅

jolinka
30. čer 2011

@sisstin jj, ja som zase citliva na take tie zvukove prejavy pri jedeni, ked dakto mliaska, srka a za tahanie sopla do seba by som dokazala vrazdit 😠 😠

hanatka
30. čer 2011

@jolinka jéé, to je fakt sranda 😀 Ale taky by mi to lezlo na nervy.
No srkání a mlaskání a nedejbože sopel mi vadí taky, to je nechutný 😀
Ale @sisstin by měla ze mě radost, žvejkám furt 🙂
Jinak ty děti versus Radeček je to jak kterej den, ale už začínají víc převládat dny, kdy se k dětem má. On teda neví, jak by je měl kontaktovat, takže když je dítko aktivnější samo, je to OK. Jinak on třeba přijde k holčičce na písku, vezme rychlým pohybem z pískoviště lopatku a ukazuje ji té holčičce, jakože hele lopatka, ale přitom na ni nechtěně hodí trochu písku a holčička uteče a je po srandě 😀

ygreen
30. čer 2011

@hanatka tobiáše mezi děti vtáhla naše 5 letá malá sousedka, generallisimo hadr, to je samý tobíšku pojď sem! stůj tady! sedni si! běhej! a on vcelku púoslochá, nebo na ní hází boba, ale rozumí jí, tím jak mluví jasně a příkře. A má nějakou stabilitu, tak se můžou honit, skákat, páč Tobioáš je velikej, tak jsou na stejno a jsou partneři.

ygreen
30. čer 2011

@sisstin taky nesnášim žvejky, i z toho slova mám osypky, a když jí někdo tahá z huby, nebo dává na talář, blila bych též

ygreen
30. čer 2011

@hanatka tak to by si kluci rozuměli, tobík je stejnej vůči dětem, někam je tahá a chce aby šli s ním a děti ustupují až prchají 😀

jolinka
30. čer 2011

@ygreen
@hanatka ono sa tie neohrabane sposoby jednania vekom ucesu, hlavne ze sa deti neboja 😉

sisstin
autor
30. čer 2011

Tak nálepky super. Jednak musí všechny věci pojmenovat, jednak pak musí hledat, co na druhém obrázku chybí. Jemná motorika - nalepit, prostorová představivost -musí to nalepit podle předlohy. A ještě si opakujeme předložky - vedle, pod, nad, nahoře, dole 😅 pak jsou tam úkoly typu: Která zvířátka mají dvě nohy, která nemají nohy, co letí na obloze atd., Fakt super, škoda, že to jde nalepit jen jednou 😔

a ještě nějaký logico zas 😉 na zrakový rozlišování:

https://www.youtube.com/watch?v=otKW502zbSs


https://www.youtube.com/watch?v=82TjXjjBqqQ
susik77
30. čer 2011

@sisstin - jj s nalepkami jsme zacinali, kdyz verca nic nechtela kreslit. meli jsme zviratka, moc se ji to libilo. nejdriv jsem je musela odlepovat ja, podala jsem ji a ona to nalepila. uz to ted zvlada sama. ja uvazuji ze postupne nakupim to logico a budeme to potom delat aj s terezkou 🙂

susik77
30. čer 2011

@jolinka -uplne suhlasim. my si kreslime kzdy den tak polhodinku, strihame a dnes mi verca namalovala postavicku uz ako 4-rocne dieta a domecek-ze vraj skolku kam bude chodit 😉 odfotim a hodim do albumu 🙂 oproti tym ciarkam co kreslila pred mesiacom, som z toho uplne namakko 😵

susik77
30. čer 2011

fotky su pridane🙂

sisstin
autor
30. čer 2011

@susik77 ty jo, tak to už je slušný 😵 😵 si nedovedu představit, že by Tygr jako něco namaloval 😝 😅