Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
5. črc 2011

@smardik - verca mela to obdobi asi kolem 2.roku, terezka po 13.mesici-hlavne v jidle-chtela se krmit sama. ale jsem rada, protoze ted ve 22 mes. uz se hezky naji polije se maximalne kdyz pije z normal. hrnku granko 🙂
u verci jsou etapy toho co chce sama...napr. kolem 3.5 roku zacala odmitat pomoc pri jidle-chtela si sama namazat chleb, nebo nasypat granko do mleka. 🙂

susik77
5. črc 2011

neate nahodou nekdo tip jak mam veru namotivovat na hry s micem-aby se naucila chytat? teri to uz umi, doma si hazeme a kutalime mic a veru se ale vubec nechce zapojit-obna ma totiz komplexy ze co ji nejde nechce delat ☹
to same mela s kreslenim...ted ji v kresleni porad chvalim a kresli cele dny 😵 cim dal tim lepe 😵

smardik
5. črc 2011

@susik77 jo s tím jídlem má Honzík takové období už nějakou dobu jí sám, sice je vše všude pokypané ale nají se, ale Tom zatím nic tak uvidíme zda to bude zítra

moje děti asi drží dietu-oběd každý lžička, večeře 5lžiček. ale v tom zas napodobuje Honza Toma, Tom zlobí už nějakou dobu a Honzík jak ho vidí říkat ne tak nechce taky

jolinka
5. črc 2011

@ygreen no tak to jacive vysoke NE si viem zivo predstavit... 😒 😝 Kati na videach posobi jak zlatusik, no ale v amoku ju nenatacam, nastastie je to uz coraz zriedkavejsie, ale ta ked spusti vreskot, Tygr od sisstin by pri nej skriabal steny od hrozy 😠 😠

@susik77 veru aj na fotkach na mna posobila tak citlivo... okrem ineho. 🙂 Kati je tiez tvrdohlava a extremne samostatna, ona sa radsej nieco nauci robit, nezby pytala pomoc, napr. ma sandale na pracky, dost tazko sa to zapina, napr. ma volala ale po par razoch sa radsej 5 minut trapila s jednou sandalou s vyplazenym jazykom kym to nezvladla 😉 to iste so zipsom, gombikami, natahovanim prstovych rukavic...
A ked sa niekto opovazi jej pomoct bez jej zvolenia...no tak to je hruza, to neznasa ☹ 😠

hanatka
5. črc 2011

@susik77 s tím kreslením máme to stejný, jemu se kreslit líbí, ale musím já, on odmítá.. nejde mu to a tudíž nechce. I Kr. říkala, že to nechce dělat proto, že má horší jemnou motoriku a nejde mu to. A míč taky nechytí. Teda chytí, ale to mu musíme hodit přesně na jeho napřazené ruce za malinkaté vzdálenosti, aby se neodrazil, on je totiž nedá k sobě, čeká, že se mu ten míč tam asi přilepí nebo co..A taky u toho vydrží jen chviličku, bo když mu to 10x spadne a jednou chytí, tak ho to zákonitě taky nebaví.
@smardik jsem někde četla, že cca od toho 12. měsíce je normální, že se děti snaží jíst sami a že jim to má být umožněno bordel nebordel, že se tím prostě rozvíjí a zdokonalují. Ale to není to pravé období já sám.
Jinak u nás vzdor jak prase je cca od 2r2m, nadále trvá, ale ne už v takové intenzitě. Prvně nastoupilo takové to odmítání čehokoliv, pak druhá etapa byla já sám.

smardik
6. črc 2011

@hanatka tak na Honzíka to sedí ten se po tom 12měsíci snažil jíst sám, ted se teda už nají sám-sní sám celé jídlo, jen ke konci jak má málo mu pomůžu a fakt s ní vše sám, sice on je pak na koupání a má to v plínce, kolem je to jak ve chlívku ale nechávám ho sám, naučit se to musí že. ale Tom to tak neměl a pořád to období kdy chce jíst sám nemá, on raději bude hlady než jíst sám, zvládne akorát na napichovátko nebo vidličku třeba ovoce, chleba ale to sní pár soust a už mi to dává at ho krmím. no tak u Toma jsme ted asi v první etapě odmítání čehokoliv

sisstin
autor
6. črc 2011

@hanatka no my jsme ve fázi, kdy má Tygr pěkný hysteráčky..a jako že fakt 😝 ječí, řve, dupe, a skáče... 😝 týká se to bud toho, že se nemůže vyjádřit a my mu nerozumíme, nebo nedej Bože někdo něco udělal za něj (@jolinka), a to se může fakt posrat 😅 😅 😅

ted má ke všemu takové to dirigující období, že lpí na naprostých kravinách, např. pití mu donesla babička, a on řev, a ukazoval, že "děda tam", a prostě mu to musel donýst děda...jinak by se snad zvencnul 😅 😅 😅 holky, jak jste to řešily? My mu teda vyhovíme, páč jakmile to je, jak chce on..tak okamžitě přestává řvát (ale zas mi to nepřijde moc výchovné), ale když na to prdíme, tak on by byl schopnej řvát a vztekat se snad dvě hodiny v kuse...tak já jako nevím 😕 😅

susik77
6. črc 2011

@sisstin - nechci te strasit, ale cetla jsem minule ukazky z knizky Maly tyran a tam presne ten chlapecek si diktoval, kdo ho muze nakrmit-takze tata ho krmil, mama se musela divat pres okynko, potom ho tata musel krmit pres okno-musel si vylezt na rebrik a podobne vymysly 😎 ( myslim, ze to je uz extrem), jen me to napadlo ted konkretne. My se taky bojime, ze Vercu rozmazlime, tak kdyz si takto zacne diktovat tak ji nevyhovime a dame ji neco jineho jako to, co chce...A nechame ji proste vyrvat. Ona je taky extrem-teda byla pred 2 mesici. Ted sice rve, ale da se poslat uz do pokoje a prijde uz uklidnena. Tak drzim palce 😉

sisstin
autor
6. črc 2011

@susik77 no hele, Prekopová at se jde zahrabat, o tý si myslím svý..jinak ten příběh o chlapečkovi je vymyšlenej 😉 ona celá teorie Prekopové už padla s tím, jak se probíralo Pevné objetí..vyšlo najevo, že všechno je jenom bussines a ona je moc dobrá manipulátorka 😉

tohle období má každé dítě, kamarádky holčička ho měla taky..ono to přejde, spíš nevím, jak postupovat...mně vyřvat přijde blbý..a stejně by se nevyřval 😕

sisstin
autor
6. črc 2011

@susik77 ten příběh o tom chlapečkovi je z jedné divadelní hry, Prekopová si to tak nějak "půjčila" 😅 😅 😅 to je ženská, která se vždycky přizpůsobí nějakému trendu, dá k tomu svoji omáčku, a je za hvězdu 😅 ona uznávala a publikovala dříve to, že právě autismus je způsobený "chladnou matkou" a podobné bludy...je to prostě magor 😉 akorát xlet ji tady všichni žrali...ale naštěstí už tomu je konec 😝

sisstin
autor
6. črc 2011

takže radím všechny knihy J.P. vyhodit z okna nebo spálit 😅 😅 😅 koho by to zajímalo víc, tak na FB je skupina "Říkáme ne terapii pevného objetí" a tam si teda počtete, i osobní zkušenosti autíků právě s Prekopovou 😉

susik77
6. črc 2011

@sisstin - jj, cetla jsem si v teme o tom pevnym objeti ze je to blbost...my jsme to taky zkouseli ale ne zrovna presne, spis jsem veru ormalne objala kdyz mela hysak a pomohlo ji to. ona ma snizenou frustracni toleranci. Kdyz ji neco rozhodi, ma hrozny hysak a nedokaze se sama uklidnit ☹

hanatka
6. črc 2011

@sisstin
@susik77
my se zase snažíme pokud fakt toho není moc a jde o kraviny se mu víceméně vyhovět, ale s tím, že když začne ječet, tak ne. Řeknemu mu, že takhle ne, že pokud něco nějak chce, ať to řekne hezky a poprosí. Tím si myslím, že nemůžeme moc zkazit. Ale taky nevím no 😀

sisstin
autor
6. črc 2011

@susik77 jj, tak to je o něčem jiným....normální mateřské objetí 😉 ale ne zalehávání dětí přes jejich odpor...já jsem J.P. taky docela dřív "žrala", ale pak jsem viděla ten dokument a chtělo se mi fakt zvracet 🤐 no a tak nějak jsem se dostala na tu FB skupinu, a tam se to všechno objasnilo..

mně už v tom dokumentu ta komunita okolo JP přišla jako sekta, jak oni se drželi za ruce do kruhu, ona uprostřed s mikrofonem něco vykřikovala 😉 prostě za mě je to zapšklá bába, který vlezlo na mozek, že nemá děti ...a kompenzuje si to takhle 😉 Matějíček se musí obracet v hrobě 🙄

sisstin
autor
6. črc 2011

@hanatka jo, takhle bych to taky nějak viděla 😕 tohle období má fakt každý dítě, Tygr to má samozřejmě později (díky tý expresi), než je běžný... 😅 mně fakt přijde lepší mu tak nějak "vyhovět", ale právě s tím, at to řekne normálně a neřve....než říct ze zásady "ne" a nechat ho řvát dvě hodiny...to podle mě k ničemu není 😕

jolinka
6. črc 2011

@sisstin no my sme Kati vychadzali co najviac v ustrety ako sa dalo ale vzdy len prvy krat co vymyslala...trebars isla som ju zapnut do sedacky, a ona tato tato, tak dobre siel tato, ale ked pri nom zacala kricat ze mamka mamka tak nie...uz ju zapol on. Alebo chcela pit kakao zo svojho hrnceka a mm sa pozabudol dal jej iny... tak OK raz jej prelial do JEJ hrnceka ale keby zacala ze opat iny tak nie...
Proste sme chceli akceptovat ze chce nieco ine {ak sa to dalo vyhovoveli} ale ak uz skusala manipulovat chcem, nechcem, tento iny, este iny tak dost 😠 tam sme sa zastavili.

sisstin
autor
6. črc 2011

@jolinka jj 😉 Tygr právě nemá ty tendence(zatím), že něco jiného pak..prostě jakmile se to udělá, jak chce...tak je okamžitě klid 😉

sisstin
autor
6. črc 2011

já jsem jako i na jednu stranu ráda, že to období má...páč to značí zase nějakej posun vpřed a je to normální vývoj...než když byl někdy před 1,5rokem "mouchy, snězte si mě" 🙄

jolinka
6. črc 2011

@sisstin ono to niekedy vyzera ze ju ako rozmaznavame ale metodami pokusov a omylov sme prisli na to ze ak ju nechavame casto zlostit sa, tak sa zlosti cim dalej viac a castejsie a pre uplne prkotiny, ako by si vychodila tu cesticku pre hnev a povazovala to za beznu reakciu...
ak naopak riesime veci s kludom, trebars ona na mna krici, tak ja opatujem kludnym hlasom a poviem jej, ak chces toto, povedz to tak a tak, mamka ta dobre pocuje nemusis kricat. ... tak aj ona riesi veci viac s kludom a fakt uz si da povedat.
ale zase ju nemozme nechat aby s nami kyvala, lebo ma panovacne sklony, najradsej by asi bola riaditelka sveta 😖 😀
Najnovsie presla z poziadaviek... dajte mi co JA chcem na robte to co JA chcem... 😖

sisstin
autor
6. črc 2011

@jolinka no Kati asi bude pěknej cholerik...to já jsem taky 😅 a fakt je pravda, že čím častěji je člověk vytočenej, tím lehčeji ho pak vytočí každá kravina 😅 😅 takže mně se to zdá jako správný řešení...ale jak píšeš, nějak jí krotit, aby to řekla normálně a nekřičela 😉 jinak ředitelce světa se fakt musím smát 😅 😅 😅 jak ona funguje v dětským kolektivu? Taky poroučí? 😕 😅 😅 😅

U nás začly tyhle afekty s tím, že mu fakt nerozumíme...dřív všechno říkal klidně, ale jakmile zjistil, že fakt dost často nevíme..tak už preventivně všechno ječí hystericky od začátku 😅 😅 😅

hanatka
6. črc 2011

@jolinka jj, to máme taky, necháme ho vybrat a on pak hned jakmile si vybere řekne, že ne, že nechce, že něco jinýho, tak taky neustupujeme.
Já myslím, že je to klasický boj o moc..který se u každýho dítěte projevuje v jiné intenzitě v závislosti na povaze..Takže se mu taky snažíme ukázat, že ano, že jeho volba a jeho výběr má váhu, ale že v podstatě má vybírat pořádně, že pak už se to nemění 😀 Ono je to spíš tím, že oni zase zkouší hranice, kam až se dá zajít a jak dlouho bude rodič skákat, jak oni pískají. Takže asi to ukorigovat na nějakou rozumnou míru no. 🙂

jolinka
6. črc 2011

@sisstin no v kolektive zatial dobre lebo patri medzi najmladsich a v starsich sa vidi... ale v poslednej dobe chce kyvat aj s Johi {doteraz ju s uctou kopirovala} a myslim ze ked teraz odidu predskolaci, pridu mensi a ona sa dostane na vyssi level do strednej skupiny tak sa bude viac presadzovat 😒
Inak ucitelka ju zvlada total s prehladom, to je ten typ co nikdy ani hlas nezvysi a deti slapu jak hodiny, ma moj obdiv 🙂 🙂

jolinka
6. črc 2011

@hanatka presne ako hovoris, ja ju respektujem ale chcem aby aj ona mna, a nedovolim aby so mnou manipulovala... paradoxne tieto panovacne deti prave potrebuju silnu autoritu aby sa citili bezpecne a tym vymyslanim akoby hovorili rodicovi, tak mi ukaz hranicu dokaz ze si silnejsi. 😉

jolinka
6. črc 2011

@hanatka a najhorsie co mozes spravit je ist na nich s vysmechom, ponizovanim alebo vyhrazkami.... sami seba beru velmi vazne, ked im das ale uctu {samozrejme v ramci ich schopnosti a veku} tak to vratia.

Napr. Kati sa pri mne sprava najlepsie, takisto pri svojej ucitelke, svoje najhorsie JA ukazuje prave ludom ktori sa pokusaju brat jej kompetencie, uctu, ponizovat ju alebo ju bit. Tiez manzel ked na nu skusa metodu fyzickeho natlaku, trebars ju nasilu niekde taha za ruku alebo na nu zvysi hlas, tak je z nej to najhnusnejsie decko a potom jasne ja som na vine lebo som na nu malo prisna 😒 ale aj on uz coraz castejsie uznava, ze mna Kati respektektuje aj bez nasilia, alebo prave preto...

hanatka
6. črc 2011

@jolinka no s tímhle já mám u MM taky problém. On dost často řekne, že si přece nemůže vymýšlet, kdo mu udělá to a nebo ono, řekne mu rázně, ne, udělám to já (nebo naopak) a máme hysterák a kupříkladu odchod z domu se protáhne o dalších 10 minut, jen proto, že mu oblíkl bundu on a ne já. Ve mně se to pak pere, bo jsem na MM nasraná, protože je to podle mě zbytečný, ale zase nechci před klukem nic říkat a neshazovat autoritu MM 🙂
A taky dobře vidím, jak malej reaguje, když já nemám dostatek trpělivosti, protože mě třeba předtím něco naštvalo nebo fakt není čas a zareaguju taky zbytečně podrážděně, že je všechno 100x horší. 🙂

jolinka
6. črc 2011

@hanatka no s muzmi to je horsie ako s detmi...
ja mu stale prizvukujem ze aj on ma podobne spravanie, akurat ze sam seba povazuje za nieco viac, lebo on je dospely {pche 😠 len vekom} a on moze ale decko nie 😠
Trebars on neznesie urcity typ oblecenia, tricko neoblecie ani za svet, jedine kosele, celkove sportove oblecenie je unho out..., pije LEN zo svojho hrnceka, hore dole si ho prenasa aj na zahradu 🙂, a tiez je rad ked druhi skacu na jeho slovo a najradsej HNED.

sisstin
autor
6. črc 2011

@jolinka tak dvě podobný povahy spolu vždycky bojujou 😅 😅 😅 😅 já to taky nesnášim, když si dospělý myslí, že je něco víc, než dítě 😝

třeba jak jsme byli v té školce na informační schůzce, tak za mnou dvě maminky řešily, co když si dítě ze začátku nezvykne a jak budou chodit do práce...a ta jedna říká: "si prostě zvykne, ve svým věku si nebude určovat, co ano a co ne" 😝

jolinka
6. črc 2011

ono tie modely spravania a vychovy z detstva su velmi silne a tazko sa odburavaju, hlavne este ked nie je ani snaha, ze... ☹
mm bol vychovavany velmi autoritativne, Rob co ti ja poviem, lebo inak...{ruka zdvihnuta na uder} a aj ked on sam nema vyslovene agresivnu povahu tak k tomu sklzava.
Ja do neho hucim potom uzna, ano mas pravdu, chvilu je OK a niekedy pride stres, hnev a opat zacne... 😒
Pritom deti na nom vyslovene visia, on ked je k nim dobry, tak ho idu zozrat, a len tato a tato... 🙂

sisstin
autor
6. črc 2011

@jolinka čéče, já si zas vůbec nepamatuju, jak mě rodiče vychovávali 😕 já strávila od 6měsíců do 10let po různých zařízeních - jesle, školka, škola, družina 😝 naši byli věčně v práci, táta jezdil domů jenom o víkendu..máma dělala do 17:00 😕 jenom si pamatuju, že u nás se vždycky (na základce) šíleně bazírovalo na známkách - hlavně z máminy strany, přinýst dvojku z něčeho už byl jekot.... 😝 jinak jsem byla tak nějak bezproblémový dítě, v pubertě teda byly spory...s mámou jsme se hádaly jak koně...ale to pak tak nějak přešlo...a na SS už jsem měla volnost.... 😝

sisstin
autor
6. črc 2011

@jolinka já mám s našima jako dobrý vztah...ale tak nějak nemám žádný vzpomínky na něco - výlety, dovolený, společně strávenej čas u něčeho..u nás se tohle nějak nikdy nevedlo...ve všední dny jsem byla téměř celej den pryč...a pak o víkendu jsem lítala s kámoškama po venku...

já proto nejsem takovej nějakej rodinnej typ, mě prostě tohle nebere....naši ted právě tohle dělají s Tygrem hodně- dneska jsou na výletu,často s ním někam chodí....já tohle nezažila... 😝