Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

leporelo
7. črc 2011

Mně také příjde, že Marek je takové "duchovní cvičení". Pocházím z rodiny, kde se dost trapně lpělo na intelektuálním výkonu a dvojka na vysvědčení byl důvod k několikadenní nekomunikaci. Vždycky jsem i říkala, že chyby, co dělali moji rodiče, já dělat nebudu a teď se přistihuju, že bych Markovi radši "odpustila", že nebude sportovec ( taky po kom, že), hlavně když bude hezky komunikovat. Taky mám tendenci, když jsem s M. ve společnosti dospělých, neustále ty Márovo patlanice překládat, aby si snad nemysleli, že je divnej. Jsem fakt trapná a vím to, ale nemůžu si pomoci.
Já jsem vlastně chtěla studovat v mládí defektologii, ale když si představím, že se tady hroutím z blbý dysfázky, tak vím, že bych na to neměla. A hlavně tady všechny mluvíme jenom o dyfázii, nerovnoměrném vývoji, podezření na Aspergera.... a všechny máme obrovskou šanci, že naše děti odmaturujou a zařadí se do společnosti.
Kde jsou potom všechny ty chromozomální vady, střádavý choroby, těžký MR a opravový průsery s vidinou, že dítě nebude nikdy chodit a pak umře...Howgh

jolinka
7. črc 2011

baby.... 😀 no aspon sa mame na com zasmiat

ludska blbost a nadutost je nekonecnaaaa 🙄 Je to fakt hlavne o nadutosti... ja som nieco viac ako ty lebo moje dieta {moje geny, moja vychova} je lepsie... a este to zakryvaju do AKOZE "sucitu".

Ja som jednej {no nazvat to kamoska?} vykladala skoro hodinu o Kati, dysfazii, co sme s nou prezili, auti obdobie, ako s nou pracujem... ta truba len blahosklonne prikyvovala a rozhovor zabila na konci tahavym No vieeeees ale JA sa svojej malej venujem... 😠 Inak jej mala vyspele dievca s dospelackymi frazami, drilovane, buzerovane, smutne, nehraje sa... ☹

alebo hlasky z rodiny {svokra} akoze sa prihovara malej... zlata si zlata len skooooda ze sa ti mamka nevenuje.

sisstin
autor
7. črc 2011

@leporelo s tím souhlasím...jenom, já to vidím takhle...že právě kvůli tomu, že naše děti mají šanci vést normální život, tak se (nebo teda aspon já) snažím ho pořád někam tlačit, aby byl hlavně strašně "normální" a nikdo si o něm nemyslel, že je divnej 😝 pak nějak nejsou ty radosti z úspěchů...já si prostě řeknu "hm, dobrý, tak už to umí...a co teda musíme trénovat dál?" 🙄

zato rodiče, kteří mají fakt těžce postižené děti a vědí, že nikdy nebudou vést normální a samostatný život...tak na tu "normálnost" až tak netlačí a radují se prostě z toho, co přijde 😉

mně prostě přijde, že Tygr je ani ryba ani rak....není ani úplně standartní dítě, ale není ani nějak postižený...a pak jsme tak nějak mimo...s maminkama normálních dětí si až tak nemám, co říct...páč vidím, že mě spíš tak litujou a říkaj si, že by tohle doma mít nechtěly..a když se zase bavím s holkama, co mají fakt postižené děti...tak ony to berou tak, že co bych chtěla, že Tygr je v podstatě normální a "jenom" blbě mluví....je to takový na hofno..

fakt nemít tuhle diskuzi, tak se asi zblázním...já to v reálným životě tak nějak nemám s kým konzultovat vůbec 😒

smardik
7. črc 2011

@sisstin ono to nemá smysl vysvětlovat, rozumní lidi si to třeba taky myslí ale drží hubu a tem co to řeknou to nemá smysl vysvětlovat, je to prostě nad jejich chápání. Oni na dítě mluvi a ono mluví a tak to je, a jak dítě nemluví ej to chyba matky a s tím prostě nehneš.

@leporelo jak píšeš jsme na tom vlastně dobře ale to co jsi psala ty nemoci je důvod proč asi nepůjdem do třetího, chtěli jsme třeti ale Tomík má tohle, Honzík je po operaci srdíčka a tak nějak se bojíme že když má každý z kluků něco tak že u třetího by to mohlo být ještě něco o mnohem horšího

sisstin
autor
7. črc 2011

@jolinka no tak jako svokra to zabila 🙄 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

smardik
7. črc 2011

@jolinka jo jak píšeš je to i u nás a ta kamarádka co mi řekla že by se zbláznila je to samé, její malá toho umí hromadu ale je to naučené drilem, fackama jak se nevede, řevem. ano její dítě toho umí hromadu ale já malou snad nikdy neviděla se smát

funny
7. črc 2011

ahojte babulky, mozem sa pridat? obcas som u vas listovala, ale zatial akosi nebol cas a odvaha sa pridat, ale dnes mam mimoriadne blby den. vsetko dozadu docitat nestiham.
mam pocit, ze by nas syn tuna super zapadol. diagnozu nemame, zijeme v zahranici, tu sa to tak neriesi. on bol vzdy trochu iny, aj samotar, ale odkedy nastupil pred vyse rokom do skolky, zacali nase utrapy. skolka nas ani nie po 2 mes poslala do centra podpory deti, odvtedy chodime na ergoterapiu, specialnu pedagogiku, psychomotoricke skupiny. vsade je to celkom dobre, aj v norme, ale v skolke o to horsie. rozpravat rozprava sice cisto, nie vela a oproti rovesnikom pozadu, ale mam casto pocit, ze nerozumie, alebo nechape zmysel, prenho je doslova nemozne zopakovat text, alebo aspon si zapamatat detaily. v logopedickych testoch sme uz 2x prepadli, tak nas od septembra caka este logo, ale to sa tesim, mozno to pomoze. oni maju svoje triky na ucenie logickych navaznosti. on sa uci rychlo, ale musi ho to zaujat. inak koniec. ale texty, basnicky, pesnicky, toho nie je schopny. aspon nie beznou rychlostou.

v skolke nerozprava vobec, nehra sa, max. vymysla blbosti, postrhava im postery, ponici obrazky deti, nekoncetruje sa, neostane sediet, odmieta s nim vystupovat, no uplne ine dieta. nenavidi svoju vychovatelku a kazde rano je cirkus uz vyse roka. napriek terapiam sa to nelepsi. zo skolky sa kazdy den len dozvedam, ze co zasa to problemove decko urobilo.... ale zatial nemenime. zial ono sa to postupne premieta aj do privatneho zivota. decka sa v skolke navzajom pozyvaju na navstevy, oslavy. nas postupne z toho okruhu vyradili, lebo ved on aj tak je nejaky divny.
tak sa tu tak placame, raz je to lepsie, raz menej...

sisstin
autor
7. črc 2011

@funny vy žijete v UK 😕 si říkám, jestli u vás není třeba ADHD? 😕 jestli jste v UK, tak tam je ta raná intervence ale poměrně dobrá 😉

susik77
7. črc 2011

@sisstin Ja to mam podobne - kamaradky maji vecsinou moc sikovne normalni deti takze nechapou, ze napr. Veru se jeste nezapoji do nejakych organizovanych her, kde maji dane pravidla - minule organiz. branny den s nejakymi soutezemi, tak jsem radsi ani veru tam nebrala...Tak se zaciname byt out...A moc se mi mezi ne ani nechce, protoze nechapou co je s Veru...A myslim ze je to ani nezajima...

sisstin
autor
7. črc 2011

@susik77 no tak to je přesné...já se ze začátku vídala s víc holkama se stejně starýma dětma, ale právě, jak byl Tygr jinej..tak to odpadlo...třeba se mělo jít na bazén, no Tygr by se asi zbláznil....pak se chodilo do dětských kaváren - všechny děti si hrály a jedinej Tygr mi seděl na klíně atd. atd. Natož , jak píšeš, nějaká organizovaná činnost typu branný den, Z pohádky do pohádky atd., to jako fakt není nic pro nás 😉

takže já mám dál svoje kamarádky, které jsem měla před těhu (i když teda mín), se kterýma se vídám, když mám hlídání pro Tygra...ale abych tady fakt měla někoho, s kým bych se mohla scházet přes den i s Tygrem, tak to nula bodů 😔 mám teda jednu kamarádku odsud z koníka, ta je fajn i její holčička...ale nevídáme se nijak moc často, spíš si jenom píšeme 😉

funny
7. črc 2011

@sisstin nie, v nemecku. adhd tuna v 4 a nieco rokoch nediagnostikuju, az u starsich deti. mozno to pride, ale zatial to vylucili, kedze na ergo a specialke dokaze 2x45min fakt pracovat, co je podla mna dost. aj psychotesty dobre. on je temperamentny, ale nie roztekany. len v tej skolke, ked sa zatne, s nim nepohnem ☹ oni nemaju nanho cas a energiu a on nie je schopny akceptovat ten silno autoritativny ton. toz nas problem.

@susik77 to s tym vylucenim z ohruhu kamaratov doverne poznam.

ale fakt je, ze bude aj lepsie. ja mam od vianoc synovca, takeho krasneho chlapca, ale ma mimoriadnu svalovu dystrofiu, ani plakat nevladze, nema prehltaci reflex, amc syndrom, rozstep podnebia a vsetko mozne... to je ine drama.

sisstin
autor
7. črc 2011

@funny no existuje i ADHD bez poruchy pozornosti 😉 ale to fakt těžko říct...jestli to "něco" je, nebo má třeba jen výraznější povahové rysy 😕 a uznávat autority má problém dost dětí...o změně školky neuvažujete? 😕 Třeba mu fakt jen nesedí ty učitelky a kolektiv 😕 něco jako asistent v Německu existuje? Že by měl někoho k sobě, který by mu pomáhal určitě situace řešit? 😉

sisstin
autor
7. črc 2011

@jolinka jinak je zajímavý, že ostatní dvě děti mluví normálně...že by ses nevěnovala jenom Kati? 😅 😅 😅 😅 😅 Ještě chápu, že to někdo řekne matce, která má jedno dítě....ale když jich máš víc, a ty další dvě jsou "normální"? 😅 😅 😅

susik77
7. črc 2011

@sisstin minule me aj pozyvali vecer sednout si, aj jsem mela hlidani pro Vercu ale bylo to zrovna den kdyz jsme byli na zapise do jene skolky a Veru tam zase byla total negativisticka, nic nechtela rict ani si tam chvili hrat - nakonec nas ani neprijali-meli tam naval tak si asi nechteli vzit problematicke dite...jsem ji tam chtela davat 2 dni v tydnu, abych mohla byt aj s Teri - teda krome tech 3 dnu kdy budu pracovat a holky budou spolu v soukrome skolce.
Tak jsem mela vecer depky a vedela jsem, ze nikoho ty moje probl. stejne neudou zajimat...Oni planovali ty souteze pro deti...

funny
7. črc 2011

uff, musim klusat, maly ( druhy ) sa zobudil a reve na zahrade. sprevadza ho 1x do tyzdna kazdy druhy tyzden 1h ta jeho specialna pedagogicka. ale to je zatial malo... tja, to sa musi vsetko vyuctovat a poistovna hradi minimum, ale aspon to. pappa a drzte sa!

sisstin
autor
7. črc 2011

@susik77 nj, je to těžký 😔 já se zásadně s kamarádkama o dětech nebavim...max. když se někdo zeptá, co Tygr..tak řeknu, že dobrý a dál to nerozvádim 😉 já mám fakt všechny kamarádky zatím bezdětné, takže spíš řešíme klasiku...jídlo, sex, chlapy atd. 😅 😅 😅 já toho Tygra řešim tady po netu, pak v reálu, když mám možnost být chvíli bez něj a pokecat s někým, tak radši řeším jiný věci..takovej relax 😎

susik77
7. črc 2011

@sisstin - No, to jsem myslela ze ty dychanky tak budou vypadat, ze si pokecame o chlapech a tak...aj to tak puvodne mysleli. Ale byla jsem na 2. srazu a vsechno se tocilo vyhradne o detech ☹
Ok, my vyrazime na hriste, hezky den!

jolinka
7. črc 2011

@smardik a ine.... 🙂 ono nam na tomto fore pride, ako je tych nestandart deti vela, ale ked si niekde na ihrisku ci v rodine, tak nase je jedine nejake ine, aj preto to ludia nevedia stravit, akceptovat.
Ja nastastie s kamoskami nemam problem, jednak ich nie je vela, z byvaleho sidliska kde sme pred vyse rokom byvali, tie 2 co som mala mi aj ostali, oni poznaju Katiku od narodenia stretavali sme sa skoro denne, maju ju radi a akceptuju, oni velmi dobre vedia co sa pre nu urobilo. Tu na novom mieste sa to vykrystalizovali a tiez mam hlavne 2 co sa da s nimi rozumne rozpravat a aj nase deti vychadzaju, navyse K. uz tak pokrocila ze teraz je uz passe hovorit o jej nerozpravani, a v mnohom je sikovnejsia nez tzv. normal decka.

chruminka
7. črc 2011

ahojte mozem sa pridat,dost ma to zaujalo (aj ekd nemam moc casu citat spätne aspon tuto stranu som precitala)
Ja akurat riesim Alexiu,ani neviem kde zacat,proste si vyzaduje viac starostlivosti a pozornosti ako Viktoria,ktora je na svoj vek podla mna vo vela veciach v predu (hlavne rozpravanie a logicke uvazovanie).
S Alexiuo si poslednu dobu uz nevieme rady (dnes som sa konecne porozpraval s kamoskou psychologickou,lebo uz nevladzem) nic ju nebavi viac ako minutku (aj to je vela),ked nema program od rana do vecera nudi sa (najlepsie je vonku medzi detmi,ludmi),vobec sa same nevie zahrat,vela mrnci place a ahsolutne nema trpezlivost ked sa jej neico nedari zacne si trieskat hlavu o stolik ,dveremstenu alebo podlahu popr. sa kusne alebo ekd sme na blizku mi tak nas tresne.
Vela krat ked nie je podla nej alebo tak ako by to ona chcela dostava az hystericke zachvaty,vtedy sa s nou absolutne neda,trosku ju necham a potom s nou musim ist vedla kde sme len my dve a ked ju ukludnim tak z nej dako dostanem co sa stalo preco revala (väcsinou je to total somarina,keby to pekne povedala tak ma hned pokoj) od cca 10 mes. mava nocne budenia a nasledne hystericke zachvaty az kym si snou nelahneme (od narodenia zaspavaju obe same v postielkach) teraz sa to natolko zhorsilo,ze sa budi kazdu noc a aj ked si s nou lahneme nevie zaspat (cca od 1:00 do 3:00h je hore) bud sa prevaluje a vymysla rozprava si alebo mrnci ,place....
Mala som obavy ci to nie je ADHD hyperaktivita,ale jedna kamaratka mi povedala ze u takychto malych deti sa to neda diagnostikovat, to az v predskolskom veku,lebo mozog im este moze dozriet,ze je to v podstate o nedozretom mozgu (pise o tom bakalarku),tak sa utesujem ze hadam ako sa to "ludovo" hovori vyrastie z toho.
Musim este poznamenat ze sa snazime venovat obom slecnam rovnako,len kazda ma zial ine naroky 🙂

deina
7. črc 2011

Ahojte. 🙂 Ja casto neprispievam, ale citam vas pravidelne. Preto, ak sa rozhodnete temu nezamkynat, budem velmi rada. 🙂

Nemame zatial nic nove s Miskom, ale dostala som kontakt na jednu detsku psychologicku tuna v Mnichove, ktora hovori velmi dobre po anglicky, tak to by stalo za to vyskusat. A kamoska mi poradila, aby som sa pozrela na metodu Tomatis (http://www.tomatis.com/index.php?lang=2&menu=on...) - poculi ste uz nieco o nej? Pre mna je to uplna novinka, nikdy som o tom nepocula, je to nejaka terapia s pocuvanim.

jolinka
7. črc 2011

@sisstin sisstin... no tak na to ze nerozprava iba Kati, boli teorie ze mam vela deti rychlo po sebe, ze na Johi som este mala cas, a dalsie uz nie, ze Miso bude ten isty pripad co Kati {on je dost hanblivy a pred cudzimi vela nerozprava}, ze staviame dom a deti mi len tak na divoko behaju po zahrade,... aaa to su vsetko len kecy, uz to nie je pre mna podstatne minat energiou na takych ludi.

jolinka
7. črc 2011

@chruminka no v takom veku moze byt este fakt hlavne vzdor a emocna nezrelost, ono aj do buducna jedna moze byt kludnejsia a ta druha rebel ☹ ale ked uz vie v tomto veku povedat preco plakala, tak s pochopenim a recou nebude az taky problem... 😉
nam inak tiez pomahalo byt co najviac vonku, vybehat, davat podnety

smardik
7. črc 2011

@jolinka jo to máš pravdu je tam jen Tom takový, jinak slyším on taky nemluvil do XXlet a pak začal mluvit málem ve větách apod. ale na hřišti je jediný. Nevím jestli ostatní na hřiště nechodí s takovými dětmi či co, nebo jsem já v celé Orlové jediná?

ygreen
7. črc 2011

nazdárek buchty, vy ale kecáte 😅

tož jsem vás dočetla, a také nesouhlasím s uzamykáním, občas jsem jde pár undater kouknout jaké pokroky udělal Tobík, páč na naší diskuzi na emiminu jsem jediná s "nestandartem", pak ještě kočka s hypotonickou princeznou. A i když se holky fakt snaží, tak to prostě pochopit nemůžou. Teď mi jedna holčina napsala že Tobiáš zná jen barák a zahradu, že bych měla někam jít s nima na sraz do děts. koutku. Pak se mi tedy omluvila, ale je jasné jak to ty holky vidí. Dala bych jim Tobíka na den aby viděli co znamená neporozumění mluvené řeči.

ygreen
7. črc 2011

jé jak se pohrozí zamykáním, vylejzají čtenářky na povrch 😀 holky vítejte 🙂

ygreen
7. črc 2011

@smardik super Tomík je šikulka. Tobík takhle za ruku tedy tahal už docela dávno, ani nevím snad od dvou let. Ale je to další krok kupředu a slova mají s Tobím stejná až na čičiči. To by si kluci docela pokecali 😀

jolinka
7. črc 2011

@ygreen nooo tie teorii preco deti nehovoria sa tu krasne mnozia, to uz by bolo aspon na buletin 😀 poucne citanie

smardik
7. črc 2011

@ygreen on za ruku právě nevodil ale podle mě to bylo hodně tím jak je na ty ruce citlivý ale se lepší a už jsme tak daleko že si do ruky vezme kinder čokoládu a hysterčit začne až potom co ji celou sní, dřív by si nevzal. Jo vidíš to by si pokecali, no a ještě se mi zdá že má tom slova va-haf, jak řeknu haf tak on řekne va a stalo se to několikrát, i v televizi a ted má u našich oblíbeného psa se kterým chce i spát a říká va, takže to je asi v překladu haf haf

chruminka
7. črc 2011

@jolinka Viktoria ta nema absolutne problem s recou zacala v 14 mesiacoch rozpravat a odvtedy sa jej usta nezavru 😀 , je pravda ze vtedy sme asi Alexiu trosku zanedbali co sa reci tyka,lebo kedze nerozpravala tak ani neveedela odpovedat segra vsetko za nu povedala a to bola chyba...sme sa po par tyzdnoch spamatali a nornalne sme museli Vikine rukou zakryt usta aby mohla odpovedat Alexia (vikina ju vzdy predbehla a vzdy odpovedala aj za Alexiu) Alexia uz rozprava sice menej zrozumitelne a ziadne vety len slova ale väcsinou jej rozumieme co chce (rozprava adekvatne k jej veku)
A presne ako pises ona potrebuje vela pozornosti a podnetou a asi koli tomu ze zije tak trosku v tieni svojej o minutku mladcej sestri aj viac pozornosti nielen od nas ale aj vonku ale len od ludi co pozna!

jolinka
7. črc 2011

@ygreen inak to neporozumenie reci je este viac pre ludi nepochopitelne ako len nerozpravanie... asi tym ze medzi nerozprav. detmi prevladaju tie s expresivnou alebo len s oneskorenym vyvoj. reci
toz sa este napocuvate {a hlavne ze Tobik je aj dost vyrasteny} ze mal by uz vediet, chapat, spravat sa tak a tak... 😒