Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin no hele, Tygr měl o třetích narozeninách asi 8 citoslovcí, takže to nemůžeš vědět, jak na tom bude za půl roku 😉 jo... s tím, že když nepoužívá slovesa, tak nerozumí...co to je za kravinu 🙄 by měl asi pan doktor vrátit diplom 😅 😅 😅 jinak asi bych začla s Adámkem chodit už normoš k logopedovi, přece jenom to je úplně jiná věc, než když jenom poslouchá logo od staršího 😉

@beranek no tak to tam určitě důvody k nějakým obavám jsou, minimálně by tam mohl být celkově opožděný vývoj..ukazovat by už určitě měl 😉 a to porozumění taky vypadá tak na těch 15měsíců max 😉 pokud jde o ten sluch, těch sluchových vad je spousta...dítě nemusí slyšet určité frekvence atd., takže to není jenom o tom, že by neslyšel vůbec... 😉 právě ty sluchové vady se některé zjistí až po 3.roce, kdy dítě nemluví nebo špatně mluví..ale jinak by si nikdo ničeho nevšiml 😉

paolin
18. črc 2011

no a jinak se uvidí, jestli ho nepopostrčí školka. on má potřebu a snahu komunikovat. když to na něj přijde, tak kecá a kecá 😀 jen je to tím jeho způsobem..

beranek
18. črc 2011

@sisstin no uvidíme zítra, naše dětská dr. chce hned vidět výsledky, tak uvidíme, jak se k tomu postaví dále. Právě říkala, že může být problém třeba i ve zvětšené nosní mandli, např.

deina
18. črc 2011

@beranek, tak ako sisstin pisala, lekarka mu pozrela do usi, do nosa, do ust a potom siel do inej miestnosti, tam mu dali tie stupliky do jedneho ucha, potom do druheho. Celkom dobre spolupracoval, jedno usko preslo vyborne, pri druhom mu to vypadlo a nezbadali sme, ale lekarka povedala, ze si nemysli, zeby nepocul a k rozpravaniu staci jedno ucho (ale bola si ista, ze pocuje aj na druhe, aj ked test nebol uplne dokonceny). Nie je to nic hrozne, nic bolestne.

paolin
18. črc 2011

@sisstin Adam taky chodí na logopedii. nejdřív jeden chlapeček, pak druhý. ale spí si tam hraje a logopedka se pokouší navázat kontakt. jenže ona od začátku z něj byla poněkud nervozní a vůbec nebyla nadšená, že tam chodí taky. že ruší, páč je hyperaktivní. tsss..jsem si ho měla přivázat jako pejska venku či co...myslím, že Adam tu její nervozitu vnímal a už si ji zaškatulkoval. nevím no. s tím Mudr a slovesy taky nevím..v Brně je to prý ale nejlepší foniatr 😒
třeba dnes Adam venku pronesl "jéé mámo bobo haf bléé". na chodníku bylo naděláno od psa.

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin jj, ta školka se taky uvidí...ale možná by bylo fajn, kdyby chodil do logo třídy...ale předpokládám, že asi tu možnost nemáte 😉 on Tygr jako taky mluví hodně, on v podstatě mluví pořád...mně říkala Krejčířová, že on je extrémně komunikativní, jenže bohužel s expresivní dysfázkou to je trošku třeskutá kombinace 😅 😅 😅 takže on mele a mele, ale přesně jak píšeš, točí to furt dokola..ty jeho slova...a celej den, neustále...takže si fakt někdy říkám, jak bylo zlatě, když chvíli mlčel 😅 😅 😅 já tě nechci jako do ničeho nutit...sama znáš chlapečka určitě nejlíp...ale u té dysfázky nějaké vyčkávání je fakt na škodu (to myslím s logopedií a tím celkovým rozvojem), třeba 4roky na to, něco dělat, mi už přijdou pozdě...rok je hrozně dlouhá doba a dá se za tu dobu dost věcí zlepšit....ono čím dřív se začne s tou reedukací, tím je větší možnost, že třeba dítě s odkladem nástupu do školy bude už v první třídě ok 😉 tak to měla holčička od @felixa ona měla slabší formu dysfázku, taky to začli řešit hodně brzy..tuším ve 2 letech...a holčička šla do první třídy už úplně kompenzovaná 😉 první třída sice příprava třeba 3hodiny denně, ale je to dobrá žačka ted 😉

@beranek jj, já si psala s holčinou, holčička ve 20 měsících taky moc nerozuměla atd. a nakonec měla nějakou tekutinu v oušku..a po operaci se hrozně moc zlepšila 😉

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin aha, takže chodíte..no to by asi chtělo vyměnit logopedku za některou, která tomu fakt rozumí a má zkušenosti s malými dětmi a ví, jak na ně 😉 v Brně docela ty možnosti jsou...neuvažovala jsi o tom Logo, s. r.o? 😉 Jinak "jé mámo bobo haf bleee" je teda perfektní věta 😉 takovýhle věty tvoří Tygr možná tak ted... 😉

paolin
18. črc 2011

@sisstin asi tak s tím kecáním nekecáním 😀 my nevyčkáváme. řešíme to už od 2,5 roku. ale Adam je hrozně, ale hrozně paličatý. takže u logo fakt nespolupracuje a doma jak kdy má náladu. pokroky tedy bohužel žádné.
on místo používání nových výrazů hodně ukazuje. prostě jako mim.
o Logu uvažujeme, počkáme na konec prázdnin. naše logo je prý hodně dobrá. že má spoustu onkologických pacientů a kam jsme přišli, tam ji chválili. asi jí Adam nesedl. tak kdyžtak vyměníme. tak trochu i čekám, až začne Vítek říka r a ř. páč běhat s každým chlapečkem jinam a ještě do práce by byl docela mazec..logo třídu ve školce nemáme. vůbec jsme měli štěstí, že ho vzali a to hlavně díky sourozenci. ale za rok by ho možná mohli přeřadit do jiné školky.

andysok
18. črc 2011

Dievcatachodite niektorá s dvojickami od 4 mesiac plávať? Dá sa to vôbec?

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin no ono s těmi negativističtějšími dětmi je to trošku horší ...ale třeba Tygr ve 2,5 letech u jedné logo nespolupracoval vůbec, a pak u té "naší" za měsíc krásně..je to fakt hrozně moc o lidech 😉 ale chápu, že se dvěma dětma je to těžký někde něco obíhávat a zkoušet 😒 no uvidíš, třeba se fakt v té školce rozjede sám a půjde to 🙂 jako ale ten foniatr, to je peklo...fakt by mě zajímalo, jak přišel na to, že když dítě nepoužívá slovesa, že nerozumí....to je bejkárna jak hrom...Tygr ve 3 letech v podstatě nemluvil vůbec a rozuměl naprosto normálně. Vždyt to je podstata expresivní dysfázky, že tam je šílený nepoměr mezi pasivní slovní zásobou a aktivní... a jako, spousta těch logopedů, to je taky dílo...já když to tady (i jinde) občas čtu, co ti logopedi jsou schopní vypustit z pusy nebo jsou naprosto bezradní 🙄 já se snad ještě naseru a fakt tu logopedii půjdu ještě studovat 😅 😅 😅 😅

paolin
18. črc 2011

@sisstin to běž. dobrý logoped se fakt hledá těžko 😉 fakt to ten Mudr tvrdil. že nerozumí obsahu věty, ale z opakování stejného příkazu už ví, co po něm chci. tak jsme se na sebe s manžou jen podívali a mysleli si své..

paolin
18. črc 2011

jinak manžel má svoji oblíbenou hlášku.. "to, že doktoři něco diagnostikují ještě neznamená, že to vůbec umějí léčit" 😉

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin no jako, co psala jedna holčina na diskuzi..má oba kluky s expresivní dysfázií..starší ji má těžkou, mladší lehkou formu...oba dva to mají od Krejčířové, takže 100% jistota 😉 a ten starší byl ted na foniatrii v Žitné v tom stacionáři, a prý se jí taky snažili namluvit, že právě kluk i špatně rozumí..... 😝 takže asi tolik k foniatrům 😝

sisstin
autor
18. črc 2011

jinak, úspěchy s Hradem 😀 Tygr už sám postaví ty první tři vzory..takže vono to ňák pude 😅 😅 😅

a kde je @jolinka nerodí nám? 😀

jolinka
18. črc 2011

@sisstin caute
siss nie este nerodim, len vas citam neprispievam lebo mam nejake problemy s DESNOU rodinou, proti tomu mi pride i daky porod ci dysfazka malina ☹ aby som sa tym zaoberala... ale dajak sa to dufam vyriesi...

sisstin
autor
18. črc 2011

@jolinka Joli, tak to mě mrzí, že máš týden před porodem takový starosti 😠 tak držím palce, at je to brzo O.K. 😉

my si střihli před spaním zas hodinovej hysterák 🙄 🙄 🙄 máma sundala prádlo bez něj, takže když to zjistil, tak ji nutil, at to jde zas pověsit...no máma odmítla, takže fakt nekecám hodinu tu lítal mezi náma a řval "babi nahoru"(jako, že má věšet), zas se tady svíjel, píchal do mě prstem...řval tak, až se skoro dávil 😝 pak že se nepůjde koupat, tak jsem ho prostě ošpláchla...pak zas musel jíst polívku, snědl tři lžičky a zas dělal, že se mu chce zvracet strašně...

@hanatka jako fakt obdivuju, že jsi to vydržela tak dlouho...já už jsem fakt na pokraji zhroucení, a má to fakt dopad na všechny, už se tu pomalu jenom štěkáme mezi sebou, páč všichni z něj maj nervy..naši přijdou unavený z práce a Tygr tu půl odpoledne ječí a hysterčí 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

jolinka
18. črc 2011

@sisstin tie hysteraky, uch az ma striaslo, som rada ze mame najhorsie za sebou... 😠 teda aspon co sa tyka Katiky... Kati dokazala jednu "krivdu" riesit aj par dni...stacilo aby ju dakto vyniesol z busu. a ten rev, rev... fuj tie decka vedia pripravit grady. ale teraz je uz zlaticko. tieto prazdniny su deti furt niekde prec, dajak si ich malo uzivam... Kati nic nove prevratne, rec sa pomaly vylepsuje a naucila sa skladat sama veci z papiera... lodku, lietadlo, ciapku.

niezeby som chcela utesovat ale u deti je aspon nadej ze z toho raz vyrastu horsie ked blbnu dospeli... 😠 no to uz je mimo temu.

sisstin
autor
18. črc 2011

@jolinka no jsem ráda, že to dělaly i jiný děcka...já fakt jak na to nejsem zvyklá, tak mi přijde jak případ pro psychiatra 😅 😅 😅 😅 a začíná to fakt dělat i venku, což vždycky byla moje noční můra...že za sebou potáhnu někde řvoucí děcko válející se po zemi 😝

jolinka
18. črc 2011

@sisstin ako niezeby by to vymizlo uplne ale je ovela zriedkavejsie. ona ale nerozlisovala verejnost neverejnost...dolezitejsi bol ten spustac a to je casto nepredvidatelne... a kazi to atmosferu, u nas horsie ze to zasahovalo aj dalsie deti. Miso sa jeden cas strhaval s takym vysokym uzkostnym jakotom na kazdy Katikin zdvihnuty hlas, a potom v strese sacal deti na ihrisku, len co sa niekto priblizil, prudko ho strcil za hrud. ☹ a Johi zase depaky ze sa musime vzdy prisposobovat Kati.

paolin
18. črc 2011

@sisstin tak to se ti nedivím...Adam takhle vzdoroval od loňského září a přestal letos v květnu/červnu..strašný! scény několikrát denně třeba i hodinu...hlavně při oblíkání, venku, v obchodě...kopací a řvoucí děcko..abych se vůbec dostala do školky, musela jsem ho násilím řvoucího oblíct, přivázat do kočáru, pak řvaní ve dveřích, na chodbě 😝 nejvíc mě teda bavili ty poznámky "dokonalých" matek o trápení dítěte apod... 😝 u nás nakonec docela zabrala terapie objetím. ale udržet ho v náručí taky mazec 😀 nechat ho řvát a jít pryč, to moc nefugovalo.

sisstin
autor
18. črc 2011

@jolinka Joli, to je právě to..je to hrozně omezující...nedá se s ním nikam jet, nic podnikat...celou dobu jenom člověk předvídá, aby náhodou nebyl nějakej spouštěč toho, že on chytí hysterák..a dost často se mi to ani nepodaří, páč to jsou kraviny, který by mě nikdy nenapadly... 🙄 🙄 🙄

@paolin no venku to zatím moc nedělá, ale k tomu asi nemáme daleko 😝 pro mě je to fakt šok, on byl od narození spíš jakoby strašně hodnej a klidnej, fakt se vůbec nikdy nevztekal nebo minimálně...a ted najednou tohle 😝

mě už prostě sejří, jak nikam nemůžeme....ostatní chodí na dětská hřiště a matky tam krafou, já prd...páč musím všechno dělat s Tygrem, dtto v restauraci....do bazénu nebo k vodě nehrozí jít, páč on tam nepůjde a jen tak sedět na dece nebude...a takhle můžu pokračovat dál...jeho prostě totálně nezajímají nějaký akce pro děti, všude jen prudí...všude musím s ním jen já... už mi z toho fakt jako hrabe... 🙄

paolin
18. črc 2011

@sisstin to znám. my taky nikam nechodíme. na cvičení, do cukrárny a pod ani náhodou. jednu dobu jsem se maminkám dosti vyhýbala - krom dobrých kamarádek, které Adama brali takového, jaký je. jednak je fakt hyper super aktiv, takže si na prdku fakt nesednu a druhak je od rány a ještě, když nemluví..jednou ho jeden chlapeček zatlačil ke zdi, Adam se cítil ohrožený, tak chlapečkovi jednu ubalil. takže když ho někde nehoním, tak se někde omlouvám 😀 další období děti plácal. rozběhl se za nějakým a plácl ho. postupem jsem zjistila, že tím děti zdraví. ale vysvětli to některým matkám 😝 on byl bezvadný, než nás hospitalizovali. pak se strašně uzavřel do sebe a přestal komunikovat a asi i mluvit. před tím začal říkat krtek, kočka..potom na něj nesměl tak 14 dní nikdo sáhnout, nechtěl chodit. no a pak začal vzdorovat 😀 do toho hysterky toho staršího, který má nerovnoměrně vyvinutou nervovou soustavu a je fakt stresák 😀

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin no u nás to stejný, akorát naopak...páč zas Tygr se dětí hystericky bál..a v podstatě se hystericky bál všeho...takže když se někam šlo - dětský koutek atd., tak všechny děti si hrály a jenom Tygr mi seděl na klíně 😝 což jako ještě šlo...protože neotravoval...ale jak už byl větší..od dvou let...tak ho samozřejmě nebavilo někde sedět a okamžitě jsme museli odejít 😝

já se právě taky s nikým tahle moc nestýkám, akorát s holkama, co prostě vědí, jakej Tygr je... nebo s dětma, co jsou taky trošku "jiný" 😉

to jsem se musela tlemit, jak mi říkala @romana když jsme byli s klukama v ZOO, at jsem ráda, že není nějaká hustomatka, že Ondra je to samý v bleděmodrým 😅 😅 jak jsme tam vlezli, tak oba zahlásili, že chtěj pryč..a Tygr chtěl jenom běhat po kanálech a mostech..a Ondra zas jezdit vláčkem a lanovkou 😅 😅 😅

ale obdivuju, že ty to máš duo..to už by mi asi šlehlo 😅 😅

smardik
18. črc 2011

hezký večer 🙂

napsala jsem tady článek o Tomáškovi at lidí ví jak na tom je 🙂, ještě to asi doplním ale ted mě nic nenapadá co bych tam důležitého zapoměla

paolin
18. črc 2011

@sisstin holt nemáme ty stádový typy 😀
neobdivuj 😉 naše volba, náš boj 😉 vlastně dobrovolný 😉 manžel nedávno prohlásil, že ti naši chlapečci jsou na vysokou psychologickou 😀 ale jsou zdraví 🙂 jen holt náročnější na výchovu, než jiné děti.
ikdyž...když slyším, že si nějaká maminka mateřskou užívá a jak je to její nejlepší období života...někdy se mi fakt chce brečet. tak třeba ti naši vnoučci jednou budou spaví, klidní, vzorní a tabulkoví 😀 😉

smardik
18. črc 2011

my zítra jdeme risknout dinopark tak jsem na to zvědavá

sisstin
autor
18. črc 2011

@paolin no je pravda, že já se jako na rodičáku fakt nenudím 😅 😅 😅 ale jak píšeš, tak mě sere, když někdo prohlásí, jak si to užívá...a já furt jenom od jeho narození něco řešim, samý stresy, problémy...ble 🤐 a jako mě i docela dostalo, když jsme byli u tý kámošky a to se mi zdálo, že Tygr zrovna v ten den docela pohoda..a ona mi říkala, že teda je fakt náročnej, že ona si na dítě furt stěžuje..ale když to pak vidí jinde, tak může bejt ještě ráda 😅 😅 😅 😅

mně už to jakoby ani nepřijde, že já se mu fakt v podstatě věnuju každou sekundu dne, kdy jsme spolu...mě drtí ted ty jeho hysteráky, to je fakt příšerný..... já už mám fakt sto chutí večer ho zflákat, i když vím, že by to stejně nepomohlo... 😔

sisstin
autor
18. črc 2011

@smardik tak držim palce, já se vždycky z takovéto akce zpamatovávám dva měsíce ještě 😅 😅 😅

smardik
18. črc 2011

@sisstin uvidím jdou tam holky z MMB a já to mám kousek tak jsem řekla že jdu taky, já tu skoro nikoho nemám a furt jsem s těma dvěma sama a lehce mi to už leze na mozek tak jsem řekla že jdeme. sice se trošku bojím že se jich budou bát-prý snad vydávají i zvuky ale nejhorší co se může stát je že zaplatím a odejdem kdyby to nešlo. a taky tam Tomík bude mít 2stejně staré chlapečky tak super 🙂. Mě tady fakt prostě někdo chybí

paolin
18. črc 2011

@sisstin jo, tak takový hlášky jsou fakt supr... 😝
hysteráky jsou šílený. snad toho mrňousek brzy nechá! chápu, že děti musí v rámci vývoje vzdorovat. ale mohli by si to odbít třeba za týden nebo tak a šmitec 😀 už jsem Adama taky k večeru mazala přes zadek..jedna psycholožka to řekla moc hezky. nejlépe byste to měli dělat tak a tak...ale když už na to nemáme energii a rezervy, tak to prostě moc dobře nejde..což my jaksi nemáme. volný víkend jsme s manželem měli jeden. před 5ti lety 😝
@smardik tak s tím oblečením, to je celý Adam. zimní boty, bundu a čepici nosil snad i v červnu 😀 to vracení věcí na místo a vykolejení se z jakékoliv změny, to je zase celý Vítek. my jsme to přebrali tak, že Adam je prostě paličák paličatý a Vítek je stresák. od toho se odvíjí hodně situací a jejich reakcí. na nás je, abychom je zvládli s chladnou hlavou.