Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
19. črc 2011

@susik77 si nevycitaj, ja som to vicemene vedela, citala som ze dysfazia je casto prepojena s oneskorenym dozrievanim mozgu a teda i nezrelymi reakciami a emociami plus ze k tej receptivnej resp. zmiesanej sa mozu pridruzit i auti prvky ale i tak ma to na 100percent neukludnilo... az kym sme sa okolo tych 4 rokov nezacali definitivne z toho vyhrabavat, ze mi uz bolo jasne ze rec, pochopenie sa rapidne zlepsuju a autista s najvyssom pravdepodobnostou nebude... 🙂

Proste kym neucitis pevne dno pod vodou, stale mas strach ci sa neutopis a doplaves... 😒

ygreen
19. črc 2011

tak Tobiáš fakt říká Gargamel 😀 😀 žádný táta, auto😀 😀 😀

smardik
19. črc 2011

@ygreen 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 na co říkat tata, to je nudné, gargamel je lepší a asi potřebnější k životu 😀 😀 😀 😀

mě dneska Tom překvapil, koupili jsme bonbony a on si o ně krásně řekl jak neměl: ukázal na bonbony, pak na pusu a udělal jako že si něco strká do pusy a pak ukázal prázdnou ruku že on už nemá 🙂

a z dinoparku je vyřízený, od 18:30 mi obě děti spí

susik77
19. črc 2011

@jolinka - Asi hej, presne tak by som to definovala, ze mala nezrele reakcie...Teraz je uz tiez ok, boli sme v pondelok v hypwerm. nakupovat a obe holky isli normalne pekne za ruku a boli dobre 🙂 skoda, ze uz idem do prace 😎

jolinka
19. črc 2011

@susik77 presne... 😉

ako sa zlepsila koncom prazdnin min. roka {zaciatkom oktobra mala 4 roky} som si hovorila... teraz ked je uz znesitelna a ja som si s nou prezila to najhorsie obdobie, ide do skolky a dakto iny si bude uzivat dobreho dietata 😉 😀

ygreen
19. črc 2011

Tobiáš už venku funguje naprosto stabilně a normálně - v obchodě si vezme co chce, nebo ukáže, dá do košíku, dá to hned prodavačce. Vezme si nanuka, zavře za sebou chlaďák, podá ho pordavačce 😀 a doma mnohem líp rozumí - přines skleničku (to jsem udělala te´d chtěl pít, ukazoval na šťávu,a le sklenku měl na stole, tak mu říkám, přines sklenku a ukázala, jakože nemám do čeho šťávu nalejt a hned mu to docvaklo, tak pro ní letěl). A tak 😉

jolinka
19. črc 2011

@ygreen gargamel je super 🙂
to porozumenie sa mu velmi zlepsuje, este nakoniec z toho bude len expresivna

sisstin
autor
19. črc 2011

holky, no o hysteráku mi ani nemluvte..dneska zas scénka jak z hororu...víc napíšu, až Tygr usne 😉

sisstin
autor
19. črc 2011

no...takže dopo jsme byli v RP..to bylo v pohodě, byla tam nějaká nová terapeutka s náma...Tygr jim tam ukazoval, jak mastí Logico...no ale holky, co mě dostalo 😅 Zdena mi najednou říká:" ted budu mluvit odborně, tak si mě nevšímejte" ...a říká té druhé holce" Tohle by dítě s mentální retardací nezvládlo, zkoušeli jsme to dávat i starším Downíkům a ani náhodou"...no a to prosím bylo celé odborné téma 😅 😅 😅 jsem se v duchu musela jako tlemit 😅 😅 😅 ale dostali jsme pěkné materiály na procvičování grafomotoriky a motorická cvičení, tak to jsem ráda, pak něco nafotím...

no a pak jsme šli do města, všechno v pohodě...byli jsme zas u Meka, na vláčkách atd, prostě klasika...no a najednou si Tygr prostě usmyslel, že jako chce počůrat strom, jenže byl čůrat asi 5 minut předtím, takže mu to logicky nešlo...takže, když jsme to tam zkoušeli asi 30sekund a nic, tak jsem mu natáhla slipy a říkám, že to nejde...a že to musíme zkusit, až něco vypije.... 😝 no a to jsem neměla dělat, najednou hysterák jako prase, že on chce čůrat....zase ječel, skákal, dupal, točil se...padal na zem atd., takže jsem si ho nevšímala asi 10 minut a prostě jsem šla, a ona za mnou s tím vztekem tancoval 😝 když teda fakt usoudil, že mu asi nepůjde čůrat...tak si vymyslel, že teda pojedeme domů busem.... tak říkám, že v pohodě, ale nesmí řvát, že takhle by jsme do busu nemohli....tak on, že jo...no došli jsme na tu zastávku a opět mega hysterák, že tam ten autobus není....a opět to začlo od znova 😝 tak jsem se fakt nasrala, a prostě ho čapla a šlo se domů...a celou tu 3/4hodiny řva jako prase, furt po mně něco ječel....svíjel se...všichni na nás čuměli - naštěstí teda nikdo neměl žádné poznámky- já zpocená až na prdeli. Ale vydržela jsem nijak nereagovat (což ho asi sralo ještě víc). Takže s takovým brutálním řevem jsme došli domů, a až doma mi ruply nervy a fakt jsem mu nasekala na prdel...což mi asi do 10 minut přišlo líto, a bulela jsem doma jak kráva 😝 no Tygr si lehnul asi na 20minut, vzlykal..pak najednou vstal a všechno oukej, vysmátej jak beruška a že jdeme teda dělat Logico 😝

za chvíli přišel táta, no když mě viděl, jak vypadám, tak mi řekl, at jdu někam ven 😅 😅 😅 tak jsem šla ke kámošce, dala jsem dvě Frisca a půl litru Lambrusca a hned je mi líp 😅 😅 😅 ale jako, jestli bude takovej hysterák každej den, tak mě asi fakt jebne už 😅 😅 😅

ygreen
19. črc 2011

@sisstin nj, takovej hystrák je voser, kor když to neznáš. Ale jen poznámka - přijde mi lepší to utnout v zárodku, raději nasekat na prdel hned jak začne vyvádět a pak se třeba snažit odvést pozornost.
Když se párkrát Tobiáš dostal do amoku a vše bylo vlivem toho, ž nerozuměl tomu co říkám, to nešlo zastavit, to bylo děsnýý.

Hoky prosba, jak nejlíp naučit základní barvy - Tobiáš udělá oční rozlišování - červené kolečko strčí do červeného otvoru a tak. Ale jinak ne. A to logico logicky nemůžu dělat pokud neumí barvy - jako aby mu došlo že červená na červenou.

cmilka
19. črc 2011

@sisstin takéto hysáky máme na dennom poriadku, tiež mi rupnú nervy a dostane na zadok a potom ma to straaaasne mrzi a zase cele dokolečka dokola... niekdy už mám pocit, že patrím na psychiatriu 😒 😒 😒 Filip vybuchuje hlavne vtedy, ked nechceme robiť podľa neho, alebo sa mu niečo nedarí urobiť (čo je veľmi často ☹ ☹ ) , alebo mu hned nerozumieme... no, je to hrozné
@ygreen Filipovi som farby donekonečna opakovala, veľa sme triedili podla farieb (pomiešala som napr. farbičky, kocky z drevenej stavebnice, drevené korále a pod. a triedili sme do jednej misky všetko modré, do druhej žlté a tak....), teraz F.farby pomenuje: "mo"-modrá,čč- červená, bb- biela 😀 😀

sisstin
autor
20. črc 2011

@ygreen tak když červený kolečko strčí do červený dírky, tak barvy rozlišuje ne? 😕 U toho Logica je nemusí zná názvem 😉 jinak prej u dysfatických dětí je dobrý to učit stylem: žlutá jako sluníčko, zelená jako travička atd., to tady tuším psala @leporelo , že Markovi to pomáhá. My zrovna s barvama problém neměli, naučil se je tak nějak sám, ani nevím jak...tuším měl 2roky a 10měsíců 😕

@cmilka no je to fakt náročný 😔 dneska ani nejdeme ven, je tam teda stejně hnusně, fakt nemám chuť zas zažít nějakej hysterák venku s tím, že ho potáhnu s řevem domů 😝

jolinka
20. črc 2011

@sisstin 😠 jo, to oni vyzaduju take iracionalne blbiny, ze to nevies splnit i keby si sa rozkrajala... Kati vacsinou chcela "resetovat" situaciu ktora uz bola... trebars este raz vystupit z busu {bez pomahania} ktory uz davno odisiel a sapala sa nastupovat do dalsieho total nevhodneho spoja aby mohla vystupit a nastupit.

alebo chcela naspet hovienko co uz bolo {mnou} splachnute atd atd... 😀

jolinka
20. črc 2011

par tyzdnov dozadu sme boli v jednom obch. centre s vysokymi pohyblivymi schodami...hore dobre, ale dole ju nalakala vyska, tak si sadla, ale mala dlhsie saty s visiacimi snurkami, tak ju manza zobral na ruky aby sa nezachytila do schodov, rev jak dive prasa, kopala ze chce sediet. Ked sme zisli stale utekala naspat na schody, rev, lebo ju schody vzdy vratili dole. Tak nasilu do auta, este tam rev, nadavky ze tato dostane po zadku 😝 ... a to je prosim pekne skoro 5rocna slecna 😠

sisstin
autor
20. črc 2011

@jolinka Joli, pro zasmátí...jak tu byl Mp..tak Tygr vyžadoval, abych šla dělat bobky na záchod 😅 😅 mně se něchtělo, takže samozřejmě řev jako prase 😝

cmilka
20. črc 2011

@jolinka u nás tie hysáky trvajú asi rok a pol a tajne som dúfala, že ked bude mať 4 roky, tak to nejako pomaly odozneje, ale asi sa mýlim 😠 😠 a ešte by som bola zvedavá, či Kati nežiarli na mladšieho súrodenca a ako ste to poriešili, lebo Filip žiarli straaasne a ked sekundu nedávam pozor, už Tami inkasuje po hlave 😝

jolinka
20. črc 2011

@sisstin 😀 😀 😀

jolinka
20. črc 2011

@cmilka ona na Miska velmi neziarlila, ked sa narodil, mala cosi viac nez 2 roky a tusim si to ani nevsimla 😒 bola total mimo kdesi v autistickom vnutornom svete... ☹
Ked mal maly rok zacal jej trhat vlasy a bit ju... tak sa naucila mu vratit, dovtedy nikdy ziadne dieta neudrela. Teraz sa este natahuju o hracky ale vedia byt aj kamarati a hrat sa spolu, nastastie Misko je viac popredu, takze posobia ako rok po sebe a nie 2 roky.

Ona je druha v poradi, myslim ze ziarlia hlavne tie prve deti zhodene z tronu

bodka70
20. črc 2011

@sisstin , to aby si si kúpila v obchode také tie umelé hovienka, v prípade potreby použiješ namiesto vlastných 😀 😀 😀 .

sisstin
autor
20. črc 2011

naše chabé počátky s hradem 😅 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=rqXCxIfJvWw
cmilka
20. črc 2011

@sisstin tie začiatky sú úplne super, ani nie za 5 min ste postavili 3 hrady 😀 😀 😀 a to Tygrove "huraa" na konci bolo krásne 🙂

ygreen
20. črc 2011

@sisstin to s bobem je super 😀 to jsou fakt hysteráky vo hovně tedy ☹ musím říct, že Tobík se tedy když se vzteká tak účelně - něco chce a nedostane to a tak.

Tobiáš Theu má moc rád, nějak jí v těch 2 letech neprožíval,a le bral jí výborně. A to ta ho mastila, tahala za vlasy, štípala a on se jen usmál a stáhnul se. Jen jednou jí kousnul do prstu, to jí byly asi 2 měsíce. Jinak jí dává dudlíka, pití, je bezva. a když je moc "drcnej" - tahá jí za nohu, apod, tak hned řvu "malá, malá.ů, tak jí pohladí a přestane to děla. Když párkrát hrozil průser, okamžitě dostal na řiťku. Ale hlasitě okřikuju i malou, pokud Tobimu něco dělá, aby věděl, že platí stejný metr na oba.

leporelo
20. črc 2011

Ahoj, k těm barvám... Jak píše @cmilka a @ sisstin do zblbnutí při každé příležitosti barvu zmiňovat ( Chceš červený nebo zelený triko, přines mi ten žlutý hrníček...) , jako pomůcku k té barvě něco přiřadit ( u nás červená jako karkulka atd). Potom přiřazovat třeba stejně barevný kostky k barevným papírům, alespoň se uklidníš, že není barvoslepý. Potom jsme třeba běhali po pokoji, kdo najde jako první něco modrýho...M. hlavně nechtěl říkat název té barvy, radši řekl "jako karkulka" , to už je teď lepší...Taky si myslím, že mu pomohlo to Logico, když jsme ty úkoly dělali jenom na monitoru, co nafotila sisstin, tak mu to šlo strašně rychle, ale teď, když musí přidat ještě další tři kroky ( poznat barvu tečky, najít stejně barevný čudlík a motoricky ho tam dostrkat, tak se tím hodně zpomalil a témata nám alespoň déle vydrží) Teď už zvládá i otázky Znáš nějaký zvířátko, který je zelený, nějakou zeleninu, která je zelená apod. Ale aby to nevypadalo moc idylicky, má dny, kdy na všechny barvy říká pokud možno "žlutá" a před zelenou si musí zazpívat "Travička zelená..."
A k těm sourozeneckým vztahům- u nás spíš problém, aby jí úplně nevyhladil nebo samou péčí neublížil, chce jí kupovat boty apod., pořád jí něco vysvětluje, na nikoho se B. tak nesměje jako na něj.
@ygreen něco pro zasmání nebo spíš k pláči: Bára na 10m prohlídce 7560g a 76cm.

jolinka
20. črc 2011

@leporelo a ty sa tu co vystatujes 😀 😀 😀 Kati mala rocna 71 cm... 😲 a teraz ma 99, v oktobri ma 5r.

leporelo
20. črc 2011

@jolinka Kati je drobeček po tobě 🙂 Ale po kom jsou moje děti podvyživený, to fakt nechápu, po mně určitě ne!

jolinka
20. črc 2011

@leporelo
@ygreen
Inak s farbami moze mat problem aj normos dieta. Moja Johi rozpravala rozumela primerane veku a farby zvladla az pred 4tym rokom, takisto maleho Miska 2,5 r. ucim farby, ale nechyta sa, a rozprava celymi vetami...rozumie pojmom ako vcera, dnes, zajtra

argousek
20. črc 2011

@sisstin bobkům jsem se fakt zasmála 😀 😀 😀

jinak hrad super 😉 😉 😉

sisstin
autor
20. črc 2011

@jolinka jsem se musela smát, "zresetování" situace je u nás taky 😅 😅 😅 😅

smardik
20. črc 2011

@sisstin nezávidím vztekajícího se tygra ale musím se smát

@ygreen super jak se Tobi lepší, šikulka

já si ted taky nestěžuju Tomík je šikovný, včera ho holky viděli po 3měsících a sami říkali že je lepší než byl, že je šikulka a jen nemluví. Fakt včera nebyl problém-řekl jim ahoj jak je viděl i jak jsme se loučili a zamával jak něco chtěl ukázal si, sám si hezky hrál na písku,hřišti a já s nimi mohla pokecat

doma to jde a pracuje slušně-ne teda vkládačky ty mu nejdou takže on je ignoruje-vytáhne to a konec ale bojujem, jinak ho to celkem baví a má ted i oblíbenou knížku co máme půjčenou z rané péče, líbí se oběma tak ji asi koupím at ji máme doma.

a k těm sourozeneckým vztahům tak ty jsou dobré, Tom brášku miluje, byl první komu dal pusu a pohladil ho. I ted k němu přijde, obejme ho a jde. Jak se na Honzu zlobím tak tu Tom po mě řve, jak dostane na prdel-jako Honza tak mi Tom chce dát taky, hračky mu občas sice bere-třeba dneska auto, chce ho tak si ho vezme ale donese Honzíkovi jiné. No občas mě to ale štve, já chtěla Honzu vytrestat s tím výtahem-jedem výtahem, Tom nastoupí a Honza mává a říká ahoj tak jsem mu chtěla odjet ale nejde to, jak vidí Tom že zavírám začně ukazovat na Honzíka a tlačit se ven, chce prostě bráchu,. i venku jak je daleko od Honzíka tak za ním jede a ukazuje mu že má jet.
no nejlepší je venku to mi někdo třeba řekně něco ke kočárku-pořád si na něj tady nezvykli a Tom ukazuje na Honzíka že patří k nám 🙂 oni se moc milují fakt

sisstin
autor
20. črc 2011

tak pozor, další příhoda k dobru 😅 😅 táta nasypal Tygrovi kukuřičný lupínky do misky, který on ani nechce...ale z nějakého záhadného důvodu si je nesmí vzít někdo jinej..no a táta si vzal hrst do pusy a sežral to 😅 😅 😅 no a Tygr opět hysterák jako prase, ukazoval mu na pusu a říkal "děda tam", jako, že mu to má asi vyzvracet nebo co 😅 😅 😅 tak táta naštěstí pohotově nenápadně pár vzal z misky...a začal jako hrozně chrchlat a dávit se, podal mu ty lupínky..Tygr je vzal, dal do misky...a bylo po hysteráku 😅 😅 😅 😅 😅